Kyri LUGDUNUM-V.I.O.S. azi AGENDA. A.S. ZONDAG SPORT. BUITENLAND. HEDEN: Evang. Luth. Kerk: Orgelconcert Jan Zwart. 81/* uur nam. Zaterdag. Staal wijk (Heerenstraat 45): Spr. de heer Bandel. 7lJ» uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wondt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Mei a.s. waargenomen door de apotheek: P. dn Croix, Rapenburg 9, telef. 807. regeering te hebben, die het heeft aangedurfd een der ingewikkeldste en teerste vraag stukken op te lossen op een wijze, die ieder onbevoroondeelden, met de practijk [bekenden toeschouwer, met bewondering moet vervullen. Dat is mijn eerlijke mee ning en u weet, gauw tevreden ben ik niet." Het Tweede Kamerlid mr. G. A. Boon (v.b.) zal morgen een interpellatie aanvra gen naar aanleiding van de gister gepubli ceerde verdeeling van den zendtijd over de verschillende omroepvereenigingen. In een spoedvergadering van de afd. Deventer van de A.V.R.O. is besloten, een algemeene actie te organiseeren. Eenstem mig was het bestuur van oordeel dat uit de beslissing der regeering blijkt, dat zij de politieke partijbelangen hooger stelt, dan de opvoedende krachten, welke van de radio kan uitgaan. Men uitte algemeen verontwaardiging; over het feit dat, met miskenning van deze opvoedkundige kracht de A.V.R.O. in naar rechten was beknot. Het bestuur stelt de regeering verantwoordelijk voor de gevol gen van dit optreden en beoogt de actie der afdeeling Deventer te doen uitgroeien tot een zoo krachtig protest van alle A.V. R.O.-vrienden in den lande, dat de regee ring daarvoor respect zal moeten toonen. VREDESORGANISATIE DER INFANTERIE. Grootere promotiekansen. 'Naar in militaire kringen verluidt, moet de minister van Defensie aan de militaire autoriteiten hun oordeel hebben gevraagd over een door !hem voorgestelde nieuwe vredesorganisatie van de infanterie, welke beoogt eenige uitbreiding te geven aan de effectieve rangen van het leger. Deze uit breiding zou moeten worden verkregen door een compagnie per regiment bij te voegen, waardoor het aantal compagniën per regi ment dan drie wordt. Deze drie compagn nieën, elk onder bevel van een kapitein, vor men dan tezamen een bataljon, waarvan het commando zou berusten bij een majoor. De than9 bij het regiment aanwezige hoofd instructeur zou dan komen te vervallen. Door den kapitein van het mobolisatie- bureau den effectieven rang van majoor te verleen en, zouden de majoorsrangen met 24 vermeerderd worden. Per regiment zou voorts een luitenant minder worden inge deeld. Daarentegen zouden per regiment twee adj. onderofficieren-instructeurs titu lair den effectieven rang deelachtig worden, waardoor deze rang een uitbreiding zal ondergaan van 48 betaalde plaatsen. (U. DJ NAT. CHRIST. ONDEROFFIC. VEREENIGING. De jaarvergadering. Gisteren werd in het Chr. Mil, Tehuis le Utrecht de jaarljjksche algemeene vergade ring gehouden van de Nat. Chr. Onder-offi- eier6nve>reeniging, onder presidium van op zichter C. Oranje. Aan het jaarverslag van den secretaris, adj. B. de Jager, is ontleend, dat 215 nieu we leden werden ingeschreven, zoodat het totale ledental klom tot 811. De vereeniging heelt nu 15 afaeelingen. Het verslag van den penningmeester, den heer J. Rens, sluit in inkomsten en uitga ven met een eindcijfer van f.5673 en een batig saldo van f. 128. In de middagvergadering refereerde het Tweede Kamerlid, de heer H. W. Tilanus, over: „Algemeene vereeniging of Vak ver eeniging". WELKE PLAATSEN PREFE REERT DE NEDERLANDER IN DUITSCHLAND. De Nederlandsche Kamer van Koophan del voor Duitschland le Frankfuri a. M. deelt mede: De zooeven verschenen Duitsche Rijks- stalistiek over vreemdelingenverkeer over het jaar 1929 houdt ook voor Nederland be langrijke cijfers in over het bezoek van Ne derlanders aan Duitschland. Vooropgesteld zij, dat uitvoerige gegevens over steden en badplaatsen alleen gepubli ceerd worden over 11 lypische plaatsen van het groote vreemdelingenverkeer. Het vooral ook door Nederlandsche zakenlieden druk bezochte Diisseldorf ontbreekt b.v. op deze rij. Wat nu betreft de 11 typische plaatsen overtreft het bezoek van Nederlanders aan Keulen met 28312 alle andere plaatsen. In de tweede plaats voLgt Berlijn 13.672, dan volgen Wiesbaden 11.610, Munchen 7.714, Hamburg 7.575, Frankfurt a. M. 5.502, Baden-Baden 4.643, Leipzig 4.037, Dresden 2.333, Bad Nauheim 880 èn Bad Homburg 110 Omgekeerd overtreft Nederland in Keulen alle andere stalen en wordt alleen gevolgd door de Vereenigde Stalen en Engeland, alle andere stalen ver achter zich latend. In Wiesbaden wordt het aantal Nederlanders door de Amerikanen met iets overtroffen, alle andere staten staan ver beneden dit cijfer. In Frankfurt a. M. wordt het cijfer alleen overtroffen door de Amerikanen, op Nederland volgt echter een reeks andere naties. Op de tweede plaats staat Nederland voorts nog in Baden-Baden en in Bad-Nau- heim, op de derde plaats in Bad Homburg, op de vierde in Hamburg. In de overige plaatsen neemt het wel een belangrijke plaats in doch staat toch achter bij Ameri kanen, Engelschen, meest ook Oostenrijkers en gedeeltelijk Zwitsers en Cjecho Slowa- ken. "Plaatsen, die in deze statistieken niet zijn opgenomen, doch die door Nederlanders ook zeer sterk worden bezocht, zijn, behalve het reeds genoemde Dusseldorf en de steden in de nabijheid der grens zooab KTefeld, Essen enz. vooral Bad Harzburg en Königswinier, G-odesberg en andere plaat sen aan den Rijn zouden hier ook genoemd moeien worden. NIEUWE GELDIGHEIDSDUUR VAN DE GEZELSCHAPS- BILJETTEN BIT DE NEDERL. SPOORWEGEN. Met ingang van heden zal in de geldig heidsduur der Gezelschapsbiljetten der Ned. Spoorwegen een belangrijke wijziging ge bracht worden. Was voorheen de geldigheidsduur één dag, nu zal de geldigheidsduur van Gezel schapsbiljetten (lste, 2de en 3de klasse) voor een reis heen en terug bedragen voor afstanden van 1 t.m. 100 K,M. twee dagen en voor afstanden boven 100 K.M. drie dagen. VERSPREIDE BERICHTEN. Gisteren heeft Z. K. H. Prins Hendrik een bezoek gebracht aan de Glasfabrieken to Leerdam. Z. K. H. was vergezeld door zijn adjudant Jhr. Laman Trip. De directie der fabriek verwelkomde den Prins waarbij de burgemeester van Leerdam eveneens tegenwoordig wa9. Er werd een rondgang door de fabriek ge maakt, waarna de lunch werd gebruikt in (het verenigingsgebouw „Ons Huis". Drie arbeiders ontvingen van den Prins wegens 25-jarigen dienst een gouden horloge Z. K. H. keerde per auto naar de Residen tie terug. In April jl. hebben de rijksmiddelen f. 44.145.893 opgebracht, of f. 4.018.160 meer dan verleden jaar. De opbrengst sedert 1 Januari, ten bedrage van f. 169.237.000, heeft die van 'n jaar geleden met f. 7.967.500 overtroffen. UIT NED. OOST-INDIE. HOOFD-POLITIE-OPZIENER VERMOORD. SOENGEI LIAT, 15 Mei. (Aneta). De hoofdpolitie-opziener, D. Broersma, is door een inlandsche politieagent met een kle wang vermoord. De oorzaak was wraakne ming wegens een den agent opgelegde stral. Broersma was juist naar Batavia over geplaatst. Zijn echtgenoote was reeds voor- uitgereisd. NAAR DE AFSCHAFFING DER POENALE SANCTIE. BATAVIA, 15 Mei. (Aneta). Aneta ver neemt, dat door het kantoor van arbeid gisteren bij de regeering de definitieve voorstellen tot geleidelijke afschaffing van de poenale sanctie zijn ingediend. Mr. Ent- hoven, die de voorstellen ter toelichting naar den minister vaD koloniën medenam, voordat de wijzigingen, die een gevolg zija van het advies van de permanente arbeids commissie, konden worden aangebracht, is onderweg aan boord telegrafisch door het kantoor van arbeid uitvoerig en volledig omtrent de wijzigingen ingelicht. Nadat het advies va-n den Raad van Nederl. Indió zal zijn ontvangen, zullen de voorstellen bij den Volksraad worden ingediend, ter behandeling door dit college tijdens de eerstvolgende gewone zitting. RECLAME. X.heb nog vele broertjes en zusjes die alle als geborduurde motieven verpakt zijn bij onderstaande merken Ferik...2'/2ct. Verada Riani3 ct. 3 ct. JBij deze cigaretten worden allerlei aardige geborduurde figuren en motieven ver pakt voor het vervaardigen van de mee: t uitecnloopendc soorten fraaie handwerken. 670 RECLAME. 690 2e klasse - Oen Haag - Vrienschappelljk - Aanvang 2 nur, - Terrein achter Pemona. VOETBAL. U.V.S.—L.F.C. Voor dezen Zondag te spelen wedstrijd: U.V.S.L.F.C. zijn de elftallen als volgt samengesteld: U,V.S.doel: Krampachter: Graalmans en Meerburg; midden: Van Duyl, Van Deur- sen en Anbouw; voor: Ouwehand, G. Laman; H. Laman, Kooreman en Afbouw. L.F.C.: doel* Duffels; achter: v. d. Plas en De Vos; midden: Neuteboom, Segaar en v. d. Blom: voor: Franke, Moniils, Van Leeuwen, Nagtegéller en SieberL GEM. KWEEKSCHOOL FIDES PACTA. Morgenmiddag le 3 uur speelt de Gem. Kweekschool alhier een voetbalwedstrijd tegen Fides Pacta op hot Fides Pacta-ter rein. De Gem. Kweekschool komrt met het vol gende elftal op: Voor: S. Visser, J. Jan-sen, P. Klinkhamer, P. Piket en P. Vrins; midden: H. Riebeek, P. Paats en J. Bergman; achter: J. Teeu- wen en Rietersen; doel: P. Krijnen. LEIDSCHE VOETBALBOND. Voor de Zaterdagmiddagcompetitie staat voor morgen alleen de wedstrijd A. R. C. II S. V O. n op het program (3 1/2 uur). Het L. V. B.-XI speelt morgen te 4 1/2 uur een wedstrijd tegen-het Haarl. V. B.-XI op het L. F. C.-terrein. Voor den L. V. B.-competitie wordt Zon dag als laatsten wedstrijd van het seizoen de wedstrijd R. C. L. IILugdunum in ge speeld'. Voor den L. V. B -beker is op dien dag voor dén hailven eindstrijd U. V. S. I L.F.C. I vastgesteld. Woensdagavond te 7 uur speelt U. V. S.' II voor den hal ven eind strijd tegen Alphia I. De eindstrijd vindt plaats op Hemelvaartsdag. VRIENDSCHAPPELIJK LUGDJ7NUM I—VrOS I. Zondag speelt Lugdunum I een vriend- schappelijken wedstrijd tegen de Haag9che 2e klasser VÏQ9 I, Lugdunum heeft voor deze match haar elftal als volgt samengesteld: (van 1. naar r.): D. van de Berg. doel; Jac. Neuteboom en B. Bekkering, achter; W. van der Lubbe, W M. van Well en J. Bek kering, midden; W. Landesbergen, A. Dool, P. Roman, C. de Roo en P. Vermond, voor. Scheidsrechter is de heer Vaassen. LAWN-TENNIS DE DAVISCUP-WEDSTRITD NEDERLAND—FINLAND. Gistermiddag vond in het Tenni?rstadion te Amsterdam de loling plaats voor de Daviscupontmoeting NederlandFinland. Deze had het volgende resultaat: Hedenmiddag half drie het eerste enkel spel Timmer—Grotenfeit, daarna Diemer Kool—Grahn. Morgen om 2 uur wordt aangevangen met een etfhibitionsingle tusschen van der Heide en Bromberg (Finland), waarna te ongeveer drie A half vier het dubbelspel wordt gespeeld tusschen Timmer en Diemer Kool met het Finsche dubbel Grahn en Grotenfelt. Het programma voor Zondag luidt: Timmer tegen Grahn en Diemer Kool tegen Grotenfelt. Hoe de volgorde zal zijn is nog niet bekend. SCHAKEN. CLUB KAMPIOENSCHAP TWEEDE KLASSE. "V'oor deelneming aan den wedstrijd om het clubkampioenschap van de geheele tweede klasse van den Ned. Schaakbond hadden zich de districts-kampioenen Bus- sum, Ilaariemsch Schaakgezelschap en Leidsch Schaakgenootschap en de kampioen van den Amsterdamschen Schaakbond ..Max Euwe" opgegeven. In de vergadering van het hoofdbestuur van den N. S B. heeft de loting plaats ge had met het volgend resultaat: 1. Max Euwe, 2. Leiden, 3. Bussum, 4. Haarlem. De ronden zijn als volgt vastgesteld: 25 Mei. Eerste ronde: Max EuweHaar lem, Leiden—Bussum. 16 Juni. Tweede ronde: BussumMax Euwe, HaarlemLeiden. 22 Juni. Derde ronde: Max EuweLei den, Bussum-Haarlem. De winnaar van het kampioenschap speelt op 6 Juli legen de Schaakclub Utrecht, die als nummer laatst is geëindigd in de eerste klasse competitie van den N.S.B. den eer sten promotiewedstrijd te Utrecht en op 13 Juli thuis den tweeden wedstrijd. Het is mogelijk, dat de kampioen van den Noordelijken Schaakbond, de Schaakclub Staunton, die zich voorwaardelijk had op gegeven. op 29 Juni met den winnaar van den vierkamp nog een beslissingswedstrijd om het kampioenschap van de tweede klasse speelt. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Volkenbondsraad gesloten •De Raad van den Volkenbond heeft in haar vertrouwelijke 'slotzitting besloten de' 60ste bijeenkomst van den Raad op 5 Sep tember te doen houden. Voorts besloot de Raad tot aanvaarding van de schenking van 80.000 dollar van de Rockefeller Foun dation. De Volkenbondsraad heeft nog kennis ge nomen van een tweetal petities van den Duitschen Volksbond mzake de minder heden in Poolsch Opper-Silezië. Deze ver zoekschriften zullen in de a.s. Assemble behandeld worden. In den loop der debatten kwam het no-g tot een incidentje tusschen dr. Curtius en Zaleski. De" Duitsche minister van Buiten- landsche Zaken, wees er nl. op, dat bepaalde documenten, welke door de Poolsche regee ring vertrouwelijk waren genoemd, in het rapport aan den Raad niet verzwakt zijn. Zaleski verklaarde daarop, dat de Poolsclie regeering bij het onderzoeken van deze aan gelegenheid ook vertrouwelijk documenten materiaal niet zal verwaarloozen. Na de sluiting van de 59ste zitting ont ving de president van den Raad Marinko- witsch de vertegenwoordigers van de inter nationale pers. Hij verklaarde bij die gele genheid, dat de betrekkingen met Italië het oogenblik beter zijn geworden. Uit ge sprekken met GTandiheeft hij den indruk gekregen, dat de Italiaansche regeering van denzelfden geest van wederzijdsch begrij pen bezield is als de zijne. Marinkowitsch wees er tevens op, dat Joegoslavië thans slechts van de Oostgrens moeilijk heden heeft. Zonder de revolutionaire Ma cedonische vereenigingen bij name te noe men verklaarde hij, dat do dag eens zal kunnen komen, waarop de regeering te Beb grado deze aangelegenheid ter beslechting san den Volkenbond zal moeten voorleggen. Hij hoopte echter, dat het Belgrado zal mo gen gelukken Sofia ervan te overtuigen, dat aan dergelijke gebeurtenissen een einde moet worden gemaakt. Briand heeft een onderhoud gehad met Curtius van 6 u. tot 7J/s uur. Het onder houd bood gelegenheid om den wil van beide landen vast te stellen om hun samen werking voort te zetten evenzeer voor de vragen, die hun bijzonder aangaan als op het gebied der internationale politiek. Briand en Curtius zullen heden Genève verlaten. Grandi is reeds vertrokken. Naar Havas meldt zal morgen aan de pers een Fransch communiqué worden ver strekt betreffende de Vereenigde Staten van Europa, waarin Briand zou voorstellen om binnen het kader van den Volkenbond en met eerbiediging der souvereiniteif der ver tegenwoordigde Staten een speciaal orga nisme te vormen, dat, door middel van periodieke conferenties zich zou bezighouden met de priblemen van algemeen belang die deEuropeesche mogndheden in hun geheel aangaan. Hij zou aan zijn collega's vragen, hem aan te geven, hoe men de samenwerking zou inrichten en op welke onderwerpen zij zou kunnen toegepast worden. Hij zou een spoe dig antwoord vragen, om zijn rapport op te stellen voor de a.s. vergadering van den Volkenbond en haar in September a.s. een concreet voorstel voor te leggen. FRANKRIJK. De dreiging van hei P.T.T.-personeel. Tot een formeel© staking van het P. T. T. personeel is het nog niet gekomen, alleen tot z.g. demonstraties. Tegen 11 uur gister morgen werd op de hoofdkantoren te Parijs de dienst neergelegd, doch om 1 uur weer hervat, terwijl gisteravond wederom een paar uur zou „gestaakt" worden, waarvan echter weinig terecht is gekomen, daar de regeering krachtdadig heeft ingegrepen. Ook te Lyon, Marseille en Bordeaux had den tijdelijke storingen plaats. In de eerste plaats is besloten, om, zoo dra een nieuwe poging tot dienstonderbre- king wordt geconstateerd, onmiddellijk de detachementen van 3 regimenten sapeurs- telegrafisten ter beschikking te stellen van de regionale T. T. T.-directies. In de tweede plaats, militaire hulp van den P. T. T.-dienst beschikbaar te stellen. In de derde plaats de organisatoren van de stakingen le straffen, evenals alle P. T. T.-agenten, die weigeren, de bevelen van hun chefs op te volgen, of aan de sta king deelnemen. In de vierde plaats, dat, waar geconsta teerd is. dat ambtenaren van den controle dienst en van de inspectie aan de beweging hebben meegedaan, ook dezen gestraft zul len worden. Alle bureaux zullen bewaakt worden. In een officieel communiqué van den mi nister-president wordt geconstateerd, dat het politieke karakter van de beweging dui delijk aan het licht is gekomen. ENGELAND. Debat over de Vlootconferentie Uit Indië In het Lagerhuis heeft MacDonald gis teravond een debat ingeleid over de resul taten der vlootconferentie. De premier zeide, dat men te veel over een vlootcon ferentie gesproken had en te weinig er arm gedacht, dat de bedoeling was geweest een eersten positieven stap te zetten op den weg der ontwapening. Natuurlijk zouden RECLAME wIk raad U aan om er een gewoonte van tc maken dagelijks PEPERMUNT te gebruiken. Dit is de origineele pe permunt, die derhalve geen kunstmiddelen be vat, maar bereid is uit het echte natuurproduct. Hieraan ontleent zij haar opwekkende en verfris- schende eigenschappen en den lekkeren en toch krachtigen smaak/' Waarborg voor zuiverheid heeft U in de voortdurende controle van het laboratorium] Dr. v. Hamel Roos en Har- mens, Amsterdam. ook beperkingen der land- en luchtstrijd krachten moeten volgen, wilde men het doel eindelijk nader komen, maar men was met een vlootovereenkomst begonnen, om dat hier een accoord tusschen slechts viji mogendheden voldoende scheen en omdat in elk geval een einde moest komen aan den dreigenden wedloop in bewapening tusschen de Amerika-ansche, Engelsche en Japan- sche vloten. Het tusschen de drie grootste vlootmö- gendheden bereikte accoord was dus daar om zeer belangrijk, omdat het aan dien wedijver een einde had gemaakt en omdat de beide andere mogendheden door pu blieke opinie in de wereld en ra hun landen gedwongtn zouden worden hun eigen ga- schillen onder de oogen te zien en op den duur tot een soortgelijke overeenstemming te komen. Dat dit accoord niet onmiddellijk tot alle vijf deelnemers had, kruinen uitge; strekt worden, was te wijten aan de oudé vrees, het onderling, wantrouwen en het gevoel van onveiligheid dat in het algemeen nog overheerscht. Spr. had echter een vast vertrouwen dat deze gevoelens in de toe komst zouden verdwijnen, wanneer de vol ken zouden voortgaan met elkandeT beter te begrijpen en de zaak des vredes als den hoogsten plicht te beschouwen. Spr. wiJde toegeven, dat Engeland's veiligheid door een overeenkomst tusschen slechts drie der 'deelnemers niet absoluut gewaarborgd was, maar daarom had de admiraliteit ook slechts toestemming kunnen geven tot do beperking tot 50 kruisers voor een bepaalde 'periode, die echter lang genoeg was om den beiden anderen mogendheden gelegen heid te geven, zich bij de nu nog gedeelte lijke overeenkomst aan te sluiten. Behalve de ideëele voordeelen van eon voorbeeld voor de geheele weTeld van vre- delievénde gezindheid, gaf de overeen komst. een materieele bezuiniging van r0 millïoen pond aan kruisers en linieschepen en 13 millioèn aan onderzeebooten, torpe dojagers, enz. in de eerste 5 jaar en met "het oog op den economischen wereldtoc- stand was dit resultaat ook zeer belangrijk. Ten slotte merkte MacDonald op, dat het werk der conferentie niet als afgesle ten 'mocht beschouwd worden, maar dat he? integendeel slechts het begin was van een ernstige en doeltreffende poging om d>> zaak der ontwapening, die weer de zaak des vredes was, nader bij de oplossing te brengen. In het debat zeide Churchill, dat dö woorden van den premier niet bij machte waren geweest de onrust weg te nemen, die de oppositie noodzakelijkerwijze moest gevoelen, nu haar dit tractaat ter goe^ keuring werd voorgelegd. Want alle red^ neeringen konden het feit niet uit de we reld helpen, dat Engeland nu de zeggen schap over haar eigen vlootsterkte, diw ha-ar eigen belangen en verdediging, uit handen had gegeven. Het was heel mooi om va-n gelijkheid met Amerika te sprekoa maar in werkelijkheid had de regeering er in toegestemd om een zeemogendheid van den tweeden rang te worden op bevel van anderen. De oppositie kon dan ook niet do geringste mede verantwoordelijkheid voo? dit tractaat dragen. Toen Churchill in den loop van het debat de instructies aanhaalde, die aan de Brit* sche delegatie op de vlootconferentie gege ven waren, werd hij er door de arbeiders en liberaleD van beschuldigd een officieel document te onthullen zondor machtiging en door eenige leden zeer scherp gelaakt. Sir George Lambert sprak namens de liberalen een kort slotwoord, waarin hij zeide, dat, als zijn partij iets op het ver drag had a-an te merken, dat niet was dat Engeland of een der andere mogendhed-m reeds te veel hadden gedaan voor den vrede, maar integendeel allen nog veel 'o weinig. Van ganscher harte kon spr- meening van den premier onderschrijven dat dit tractaat slechts de eerste schrede op den weg naar ontwapening beteek^ndc. zonder welke Europa moest ten onder gaan De Indische politie heeft op zeer handig" wijze mevrouw Naidu en haar a&nhanp g^j teren belet den voorgenomen aanslag op ueS 2-1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2