pmtnirn. 7lste Jaargang VRIJDAG 16 MEI 1930 No. 21523 DFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. DE VLIET NAAR „HOLLANDIA" NU DE ZEND-TIJD „VERDEELD" IS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis. per regel toot advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere adverlentiën 35 Cis. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 -f portokosten. ÜT 0.18 „0.18 Bit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. vergadering van den gemeenteraad van leiden. op maandag 19 mei 1930, des namiddags te twee nnr, in het gebonw „tot nut van t algemeen". (Steenschnnr 21). Alsnog te behandelen: lo. Benoeming van een lid van liet be- luur der Vereeniging tot Bevordering van len Bouw van Werkmanswoningen. (92) 2o. Benoeming van een lid van de Ge meentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon. (93) 3o. Praeadvies op het verzoek van Mej. )r. C. R. Bakker, om ontslag als leerares in de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (94) 4o. Praeadvies op het verzoek van Dr. P. ïnit, om eervol ontslag als leeraar aan de loogere Burgerschool met 5-jarigcn cursus n aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (95) 5o. Voorstel in zake eventueele splitsing an de beirekkingen van Gemeente-Archi- ■aris en Directeur van het Stedelijk Museum de Lakenhal". (96) tfr. PJ.TROELSTRA HERDACHT Wijdingssamenkomst der S.D.A.P. Gisteravond werd' in het Volksgebouw ian de HeerengTacht, vanwaar de groote code vlag halfstok hing, de aangekondig- le wijdingssamenkomst ter herdenking van nr. P. J. Troelstra gehouden. Op het met zwart doek bekleedde podium n de concertzaal stond op een standaard en groot portret van Troelstra met rouw- rêpe en palmgroen omgeven. Het portret tverd geflankeerd door het partijvaandel en ie roode vlag, beide met rouwfloers om deed. Vóór het portret van den grooten oode lag een tuil witte bloemen. Tegen het aanvangsuur was de zaal prop rol en moesten zelfs de deuren aan de ach- erzijde worden geopend en toch het fas stil in de zaal en men hoorde niet het ;eroezemoes van anders. De lieer Van Eek opende de bijeenkomst ra deed enkele mededeelingen omtrent ie organisatie van den begrafenisdag. Do muziek speelde daarna de treurmarsch van Chopin, waarna alle aanwezigen twee coupletten zongen van „Aan de strijders". De heer Van Eek sprak toen de herden kingsrede uit. Hij ging het leven en den strijd van Troelstra voor verheffing der arbeidersklasse na en wekte aan het slot de leden op de nagedachtenis van den lei der te eeren door zgn werk, hetzjj in het 'groote, hetzij in het kleine, voort te zetten. Deze hoog gestemde rede maakte een diepen indruk. De muziek speelde nu het Largo van Handel. Mevr. TjalsmaVos droeg voorts twee uit het Friesck vertaalde gedichten van Troelstra voor. Uit het eene „Een nieuwe tjjd" spreekt de jonge vurige strijder, die de toekomst vóór zich heeft en wijst op het ideaal, terwijl in het tweede „In het oude dorp" de moe gestreden© zijn indruk ken weergeeft als hij in het dorp, waar hij zijn jeugd doorbracht, rust en herstel van krachten zoekt. Onder ademlooze stilte werd deze decla matie gevolgd. De muziek speelde hierop het Litanei van Schubert. Do voorzitter verzocht daarna de aan wezigen zich van hun zetels te verheffen, waarna in eenïge oogenhlikken van plech tige stilte ieder bij den grooten voorganger verwijlde. ïfierop volgde sluiting der samenkomst en ging men stil en diep in het hart ge grepen huiswaarts. INVITATIE-CONCERT MUZIEK VEREEN. „PEROSI". (Het invitatieconcert, dat gisteravond dn de Stadsgehoorzaal door de R.-K. muziekver- eeniging „Perosi" ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan werd gegeven, was slecht bezocht. Dit veroorzaakte van den heginne af aan een eenigszins gedrukte stemming. Wellicht was zij de oorzaak, dat de prestaties op dezen avond niet zoodanig waren, als wij van een lustnimconcert verwacht hadden. De inzet een pittige en vlot gespeelde Lu 3 trumf e estm ar sdh van den directeur Kroon deed eerst het beste hopen, maar in het verder verloop moesten wij helaas naast goede momenten, onzuiverheid en een opmerkelijke maat-onvastheid eonstateeren, terwijl ook de verdeeling der onderscheidene instrumentengroepen wel te wenschen overliet. Bij een lustrum-uitvoering als deze wil len wij liever niet een uitvoerige critische beschouwing geven, doch kort zijn, maar wel aanstippen, dat ons het spel van „Perosi" gisteren zelfs voor een di'let- tantenvereeniging in menig opzicht is tegengevallen. Moge zij spoedig revanche nemen! Wij zijn tegenwoordig op dit gebied beter gewend! Toch viel er wel wat te waardeeren. De heer Jac. Kroon speelde het viool concert in D dur van Mozart, begeleid door den heer A. Martijn: ook zijn spel kon zich helaas niet boven de middelmatigheid van een goedbedoelde poging verheffen In de door den heer Martijn onevenwichtig en van ware Chopin-sfeer verstoken gespeelde Chopin-ballade in As dur, konden wij echter diens vergevorderde techniek en prettig klinkende aanslag zeer waardeeren. Interessant werd deze avond eerst door de medewerking van het Kon. Mil. Quintet uit Den Haag, een te zelden gehoorde en merk waardige combinatie van fluit, hobo, clari net, fagot en hoorn, resp. bespeeld door de 'heeren G. v. d. Hoek, W. v. d. Meer, P. Velt- huizen, P. H. Verhagen en J. Kames. Dit spel riep herinneringen wakker aan de bloeiperiode der instrumentale kamermu ziek, over welker ontwikkeling, alsmede over die der onderscheidene instrumenten zelve, een apart hoofdstuk zou te schrijven zijn. Wij kennen een dergelijke combinatie door het Concertgebouw-sextet (aangevuld door klavier) en waren verheugd hier eenige buitengewoon kundige en muzikale aanhan gers van dit genre te mogen begroeten Het tot in elk détail geacheveerde en be- heerschte spel van deze instrumentalisten, die, ondanks een korte voorstudie, reeds bui tengewoon op elkaar ingespeeld bleken, kwam voortreffelijk tot*zijn recht in August Klughardfs lichtelijk modern georiënteerd, voornaam, contrapuntisch, zoowel als thematisch zeer fijn gecomponeerd quintet op. 79. De Duitsohe hofkapelmeester Klug- hardit, navolger van de Liszt-Wagner school heeft trouwens veel belangwekkends op het gebied der kamermuziek geschreven en zich steeds een belangrijk talent, met geest en smaak getoond. De diverse subtiele klankcombina- tie's en kleurschakeeringen waren een stree ling voor het oor: elk dezer instrumenten .was een individu, een stem op zichzelf en dit teeder getimhreerde, steeds wisselende en flonkerende stemmen weefsel bleek een ver rukking zonder eenige onderbreking. De inzetten vair hefro en fagot, telkens weer door fluit en clarinet gerepeteerd, de om beurten door elk instrument overge nomen melodieuse motieven en de humo ristische trekjes van de fagot in het Scherzo, boeiden voortdurend; de uitvoering voldeed daarbij aan hooggestelde technische en muzikale eischen. Spel van hooge distinc tie, dat ook in een Adagio van Mozart en het Presto uit een strijkkwartet van Haydn de zaal in een oprecht enthousiasme bracht! De heer v. d. Hoek bewees daarbij in het Concert Pastorale Hongroise van Franz Dop- pler uit de bekende Hongaarsche fluit- virtuosenlamilie van dien naam een meesterlijk fluilvirluoos te zijn. De Kon. Mil. Kapel mag zich gelukkig prijzen zulke musici te bezitten! Wij hopen hen spoedig nog eens te hooren- Hun spel werd hot stralende hoogtepunt van dezen voor Perosi zoo belangrijken avond! Hij werd bijgewoond door vele gees telijken, w.o wij opmerkten den Deken van Leiden den heer Homulle, den Pastoor van do Petrusparochie, den Pastoor van de Har- tebrugkerk, eenige geestelijken van den 'Haagweg. alsmede verschillende kapelaans. Ook Wethouder Goslinga en Mevrouw waTen aanwezig. Het programma voor het driedaagsche natio nale tournooi van ..Hollandia te Alphen, bevat dezen keer voor hei. eerst ook sne*_~ h&dswedstrijden voor dames. De Leidsche Dames^Shidenten-Roeivereeniging zal hieraan deelnemen met een Acht, waarvan wij eergisteren, de samenstelling hebbe n gegeven. Onze foto ttföttt de ptoeg dn trai ning in het Rijn- en Schiekanaal. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: J. G. FeylbriefNeyenbuur, Donk er steeg 16, Leiden. Modes (hoeden). Wijziging handelsnaam, thans: L. P. van der Drift Neyenbuur. J. Klein, Watersteeg 2, Leiden, café, tapperij. Nieuwe gevolmachtigdeA. van Berkel, Leiden. (Beperkende Bepalingen). Benoemd is tot Geoloog bij de N.V. Koloniale Petroleum Maatschappij dr. J. H. L. Wennekers alhier. Hij is bestemd voor uitzending naar Indië. Kapitein W. Thomson, van den stal der art. en gedetacheerd bij het Ge reg. veldart. alhier, zal 1 Juli worden geplaatst op bet bureel spoorweg- en vaar tui gendienst van den generalen staf te 's-Gravenhage. De directie van het Trianon-theater bericht ons, dat zij voornemens is een film te doen opnemen van ue pi'ccötige ter- aarae'Desïeiting van liet stoffelijk cverscnot van mr. P. J. Troelstra. Deze film zal van af morgenavond worden vertoond. Bij de uitgeversfirma S. C. van Doss- burgh alhier is verschenen een bundel „Leid sche Notities", schetsen, veelal betrekking hebbende op het studentenleven, door A. F. Kamp en deels ontleend aan de Virtus. Hedenmorgen tegen halfacbt is ten gevolge van het vastloopen van een wiel een brandje ontstaan in een vee-auto, toe- behoorende aan H. K. uit Zoeterwoude, welke over de Hoogewoerd rèed. De gara gehouder K. wist het vuurtje met een mini- max te blusschen. Even later liep van de zelfde auto een wiel af, waardoor de wa gen op de tramrails kwam te liggen en het tramverkeer eenige vertraging ondervond. De A. V. R. O. wendt zich tot het buitenland. De Christelijke omroepvereenigingen zijn tevreden. Voor de microfoon van den Ililversum- schen zender heeft de heer W. Vogt gister avond in felle bewoordingen uiting gegeven aan zijn verontwaardiging over de beslissing van mr. Reymer inzake den zendtijd, die in geen enkel opzicht met de belangen van de A.V.R.O rekening houdt. „Wij hebben geen vrienden ten deparie- mente" aldus begon de heer Vogt, „zooals onze tegenstanders, die ons konden voor spellen, wat er voor ons in de lucht hinn en wij kunnen niet anders zeggen, dan dat wij verbijsterd zijn, dat de regeeringsbeslis- sing zóó uitviel. Wat thans gebeurd is, is een ontzettende slag voor de A.V.R.O. Voor die luisteraars, die het dagbladbericht nog niet heeft bereikt, herinner ik er aan, dat de regeeringsbeslissing den zendtijd van de A.V.R.O- heeft teruggebracht tot een simpel kwart van den totalen zendtijd, van welk kwart nog gastvrijheid moet worden ver leend aan andere kleiner© omroeporga nisaties." Tot op den dag van heden, aldus de heer Vogt, bezat de A.V.R.O. per week 125 zend uren, waaTbij rekening werd gehouden met een zendtijd van 8 uur 's morgens tot 12 uur middernacht, zooals in het Tegeerings- pian bedoeld is. Volgens de nieuwe regeling zijn deze 125 wekelijksche zenduren, waar van 10 volkomen waardeloos zijn. omdat zij vallen tusschen 8 uur en 12 uur des morgens, zoodat er 53 zenduren overblijven, ongeacht de uren, welke de A.V.R.O. nog zal moeten afstaan aan groepjes, die door de regeering aan de A.V.R.O. verwant geacht zullen worden. Deze beslissing is dus nog ongunstiger dan de pessimistische dagblad-berichten van de laatste dagen konden doen vermoeden. Als een hoon voelen wij het, dat de minister in zijn beschikking gewaagt van hoop op samenwerking in de toekomst, terwijl toch ieder gevoelen moet. dat nimmer samen werking gebouwd kan worden op een basis van haat, onrecht en verontwaardiging, zooals die thans gewekt zijn. Wat ondenk baar geacht werd. is vandaag gebeurd. De vrees voor de partijbonzen heeft gezege vierd. Door de handteekening van minister Reymer is het schoone gebouw der A V.R.O. voor een groot deel in puin gestort. Dom deze daad i9 het vertrouwen op de hand having van een oud-Nedertandsch recht op het rustig bezit van wat zelf moeizaam ver worven werd. geschonden. De A.V.R.O. is hierdoor gelreden in een j nieuwe fase. namelijk in die der verdruk king. Onze omroep is door macht over weldigd. Alleen de verontwaardiging van BINNENLAND. De verdeeling van den radio-zendtijd; de Avro tracht hulp te vinden in het buiten land; een landelijke actie in voorbereiding. (Binnenland, le Blad.) Vergadering van de Prov. Vereeniging van Vrijz. Hervormden in Znid-Holland. Kerk en School, 3© Blad.) De discussies in de Tweede Kamer over de Gemeentewet. (Uit het Parlement, 4e Blad.) De ter-aarde-bestelling van het stoffelijk overschot van mr. P. J. Troelstra. (Laatste Berichten, lste Blad) BUITENLAND. De Volkenbondszitting is gesloten. (Buitenland, le Blad.) Het vlootverdrag in Engeland en Amerika in bespreking. (Buitenland en Tel., le Blad) De actie van het Fransche P.T.T.-personeel (Buitenland en Tel., le Blad) Pest geconstateerd in Egypte. (Tel., le B(ad.) het Nederlandscbe publiek zal in staat zijn om deze macht te breken. „Wij zijn niet van plan," zeide de beer Vogt, „bij de pakken neer te zitten. Geen mantel der stilte zal door ons om deze schanddaad worden gehangen. Wij zullen ons wenden tot het buitenland, om daar de helpende hand toegestoken te vinden. Wij- zullen alles doen om te zorgen, dat de A.V.R.O. in de huiskamer blijft. Nimmer zullen wij de herinnering aan deze daad laten uitwisschen. Altijd en iederen dag zullen wij er over spreken." De heer Mr. van der Deure, voorzitter van de N.C.R.V. sprak gisteren voor de microfoon van Huizen. De leidende gedachte zoo zeide hij, is geweest den beschikbaren zendtijd over de vier omroepvereenigingen gelijk te verdeelen. Iedere volksgroep krijgt hierbij één vierde deel van den totalen zendtijd en wel zoodanig, dat recht9 de be schikking krijgt over Huizen en links over Hilversum. Naast de groote omroepvereenigingen zijn er nog tal van kleine, diie om zendtijd ge vraagd hebben. Deze kleine vereenigingen hebben geen rcehtsch karakter, zoodat de volledige zendtijd van Huizen gelijk ver deeld wordt tusschen N.C.R.V, en K.R.O., behoudens de korte oogenhlikken. die de politie-radio-omroep noodig heeft. Billijk heidshalve is deze omroep bij rechts onder gebracht, omdat er links al genoeg kleine liefhebbers zijn. Komend tot de nieuwe Tegeling inzake ..algemeen programma", zeide spr., dat hij de illusie had, dat ieder Nederlander de programma's van de N C R V. kan aanhoo- ren. De minister wenscht echter de zeker heid dat alle Nederlanders naar een bepaald programma kunnen luisteren, vandaar de instelling van genoemde soort Hoeveel zendtijd aan de overige organisaties moet worden toegestaan is direct nog niet duide lijk, maar hij vertrouwt op de billijkheid van den minister van waterstaat en op de verkregen rechtsgelijkheid Het zwaarte punt van de beslissing betreffende de ver deeling van den zendtijd is juist de rechts gelijkheid tusschen de rechtsche en link- sche groepen. De verdeeling van den zend tijd is de kroon op ons werk. Zij is gegaan, in de richting, die door ons (N.C.R.V.) al jaren was voorgesteld. Spr bracht vervolgens oen eeresaluut aan de leden van het ministerie in het al gemeen en aan den minister van waterstaat in het bijzonder. Voor minister Reymer was de taak zeer moeilijk Niettegenstaande er van verschillende zijden druk op hem ge oefend werd. niettegenstaande hij nog tal van andere zaken op ziin druk departement te bewerken had. hoeft hii zich in korten tijd in deze materie ingewerkt en zich bij de definitieve oplossing van het zoo moei lijke vraagstuk zich alleen laten leiden door het recht Voor den zedelijken moed oogst hij den dank van ons christenvolk In tie annalen zal hij heeten: de man. die recht deed. Er heerseht groote voldoening in de groej>en N C.R.V. en K R.O. over die genomen beslissing In een interview met de ..Msb." zeide pastoor Perquin. de voorzitter van den K.R.O. „dat wij blij mogen zijn althans ew

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1