UIT DE OMSTREKEN. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke Stand. GeborenWillem, z. v. Ji>. Nugteren en M. J. van Andel. Adrianus Cornells,, z. y. H. A. Berkhout en T. Spaargaren. Gerrit, z. v. A. Buis en G. M. Bras. Ad nana, d. v. C. P. Kwaak en J. van Huizen. Catharina, d. v. J. Kost en A. van Putten. Willem, z. v. Ta. van de Poppe en C. C. Meijer. Ewoudt, z. v. E. de Wit en J. Hoetmer. Jacobus Al berts, z. v. H. Verbaas en A. van Nieuw koop. Agatha Maria, d. v. P. J. Nijssen en A. M. de Vlieger. Jacobus Wilhelmus, z. v. P. A. Kreeft en A. M. Bijl. Zacha- riaa, z. v. G. G. Mesman en J. M. van Duiu. Joanna Geertruida Maria, d. v. L. J. van der Lans en M. Witteman. Christina Maria, d. v. J. P. van der Laan en J. M. Heemsktyk. Johannes Lamber- tus, z. v. N. P. Zomer en A. W. Krijnen. Ondertrouwd: I. J. van der Walle 21 j. én T. Boogaard 21 j. H. Stenekes 24 j. en A. K. Noordijk 22 j. W. van Klaveren 27 j. en J. van Veen 24 j, J. W. Roe loffis 26 j. en W. van den Heuvel 26 j. J. C. Dijkman 22 j. en O. Bouwhuis 23 j. J. W. Westerink 21 j. en S. H. .T. van Ingen, 21 j. G. de Waal 26 j. en H. C. Bras 24 j. C. Aartsen 31 j. en P. .1. Slooten 29 j. C. J. Langereis 28 j. en E. J. Bos 24 j. C. V, Broiikhorst 24 j. en A. T. Krabbendam 21 j. GehuwdC. J. Beers 26 j. en E. M. de Block 25 j. J. W. WakkêT 23 i. en J. M. Kreilce 21 i, ,T 0. Bax 24 j. en M. van Beu- sekom 24 j. J. Baak 21 j. en C. G. Dolie- slagcr 17 _j. H. Driesen 26 j. en M. de Groot. 24 j. W. van Kerkwijk 22 j. en M. van Gelderen 20 j. E. Peereboom 25 3. en M. S. E. Slinsig 21 j. J Maaskant 28 j. en W Wolthuis 27 j. H. Vcrkuijl 23 j. en P. H. Kroon 21 j. Overleden: Gerrit Been &3 j. wedr. van 'A. M. Grisnigt. Lena Johannp Goser- vina 5 m., d. v. F. Vervlocd en L. J. G. Dekkers. 0 KATWIJK AAN DEN RIJN. De Tninbonw. Na eenige koude dagen hebben we dan nu werkeljjk zomerweer gekregen en alles gaat er op wijzen dat we een gunstig voor jaar zullen hebben, wat betreft den groei der producten. De vroege aardappelen staan alle zeer goed, en wat een bijzonder heid is, tot heden hebben deze nog in het geheel niet van den nachtvorst geleden. Ook de uitgezaaide peen en uien beloven goed te worden en alles zal wel even vree. ger zjjn dan vorig jaar. Ook de tulpen en andere bolgewassen staan best en wanneer geen onheilen komen ,oai de oogst bijzon der goed_ zjjn. Behoudens enkele zeer late soorten, is alles geplukt, zoodat het mooie aanzien weer verdwenen is. Coiip. Boerenleenbank. De Coöp. Eoerenleenbank liieid haar jaar vergadering in „De Koskam". De voorz., de heer A. Korpelshoek, opende de vergadel ring, waarna de secretaris, de heer J. v. d. Perk de notulen las. Deze werden goedge keurd. Volgt financieel verslag door den kassier ,den heer P. J. Aarts, waaruit wij het volgende vermelden: Spaargelden Het saldo tegoed der inleggers was op 1 Jan. 1929 f. 129574,17. In 1929 is in gelegd f. 94540,81. In 1929 is terugbetaald f. 92653,71. Het saldo tegoed was op 31 Dec. 1929 f. 131461,27. Voorschotten: Het saldo schuld der voorscliotnemers was op 1 Jan. 1929 f.39230. In 1929 is terug betaald f. 5075. Aan nieuwe voorschotten is uitgegeven f.4500. De schuld was dus per 31 Dec. 1929 f.38655. Loopende rekeningen met de leden: Het saldo schuld1 was op 1 Jan. 1929 f. 39313,63. Door het jaar is uitgegeven te goed f. 72041,41. Door het jaar' is ontvan gen schuld f. 84219,97. Schuld per 31 Deo. 1929 f. 34826,19. Centrale Bank: Het saldo tegoed was op 1 Jan. 1929 f. 63702,09. In '29 is uitgeg. f. 69966,01. In 1929 is ontvangen f. 86668,86. Blijft op 31 Dec. aan tegoed over f. 80404,94. De. totale ontvangsten bedroegen f.411376,65. De totale uitgaven bedroegen f. 405504,92. Per 31 Dec. was in kas f. 5871,73. Het aantal leden is 74. De reservekas is groot f. 7300. Na eenige toelichting, wordt dit rapport door de vergadering goedge keurd. Hierna bestuursverkiezing, periodiek aftredend de heer A. Korpelshoek, voorz. en de hoer E. van Delft, lid van den Raad van Toezicht. Beiden worden met bijna al- gemeene stemmen herkozen. Door de be noeming van den heer Jac. Meijer tot kas sier, ingaande 1 Juni a.s., moét deze als bestuurslid aftreden. In diens plaats wordt gekozen de hear L. van Paridon. De voorz. brengt dan een woord van dank aan den kassier, die gedurende 19 jaar deze func tie stipt en tot genoegen van de vareeniging heeft vervuld. De reden van dit bedansen, hoogen leeftijd, meende het bestuur te moe ten eerbiedigen. Spr. hoopt dat de neer Aaxls nog vele jaren van zijn welverdien de rust mag genieten. Applaus. Op voorstel van het bestuur wordt aet bedrag dat als crediet in loopende rekening gegeven kan worden, verhoogd van f. 5000 op f. 10.000. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Na enkele minder belangrijke besprekingen sluit de voorz. de vergadering met een woord van dank voor de opkomst en aangename discussie. Nieuwe brug Naar we vernemen, is thans definitief besloten om de brug over 'het uitwaterings kanaal, de z.g. „Rooversbrug", te vernieu. wen. Het ongerief en het gevaar door het zeer drukke verkeer ,dat deze smalle brug met zich brengt, is groot. Naar men ons mededeelde, komt de nieruwe brug niet op dezelfde plaats, maar pl.m. 100 Mi. ten Westen van de bestaande. Daartoe zal de weg worden om gelegd, waardoor tegelijker tijd een bocht wordt afgesneden. Een groo- te verkeersbelemmering zat feierdoor wor den weggenomen. NOORDWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacobus Herrnanus, z. van A. van den Berg en D. Vlieland Johannes, z. van A. van der Klaauw en J. Hoek Apolomia, d. van Cl. Duyndam en N. van der Wiel Herman, z. van J. van der Meu- len en A. P. Sweers Johannes Adrianus, z. van J. A. van der Meer en M. J. M. Ange- varen Johannes Cornells, z. van J. W. Nieuwenhuizen en C. M. Passcliier Adriana Jacoba, d. van J. W. van der Zalm en M. II. J. Maat Wilhelmus Adrianus, z van J M. P. Does en W. Smit. Getrouwd: Th. J. Verwey, 23 jaar en C. J. M. van Kampen, 22 j. L. van den Burg, 29 jaar en M. H. Berkhout, 31 j. G. Passchier, 34 j. en M. van Duin, 24 j. P. de Groot, 32 j. en C. E. Pfefferkorn, 26 j. Ondertrouwd: C. J. Vink, 29 j. en E. van Deuren, 27 j. J. A. Edelaar, 34 j. en A. M. Reekers, 31 jaar. Overleden: Pelrone'lla van Schie, 41 j. Jacoba Zandbergen, 62 jaar, wed. van J. Brama gehuwd met J. Wassenaar Adrianus Hoek, 31 jaar. Gevestigd: M. Koopmans, II. verpl.ster, van Amsterdam, Dr. Mr. W. v. d. Berghst. M. B. H. Ileins, van Leiden, Oude Zeeweg 50 E. C. Heins, van Leiden, Oude Zeeweg 50 A. Sc-heps, onderwijzer, van Den Haag, Oude Zeeweg 88 M. L. Rutten, nnderw.es, van Haarlem, ..Haus Briessen", Pickéweg Wed. J. v. Steijn, geb. M. Wijs man, van Noordwijkerhout, v. Limburg Sti- rumstraat 5 C. P. M. Morilz, van Delft, St. Mariageslicht A, Naunings, II. verpl. ster, van Hoorn, St, Mariageslicht H. M. Bouw, van Den Ilaag, St. Mariageslicht A. A. van dor Schalk, onderwijzeres, van Delft, v. Leewenslraat 24 E. Schoofs, dienstb., van Den Haag, Kerkstraat 12 A. B. van SaSse van IJsselt, van Amsterdam, Boerfiaveweg 8 P. M. van Garderen, dienstb., van Rotterdam, Boerhaveweg S H. M L. Homan, geb. Kube, van Den Haag, Beethovenweg 15 F. W. T. Furnee en en tam. advocaat, van Den Haag, Rem- brandlweg 13 A. de Groot, leerares Duilsch, van Zandvoort, Rembrandtweg 6 J. M. C. Beuk, Heemstede, Jan Kroons- weg 76 W. A. Verschuur, van Amsterdam H. Geestweg 53 P. J. Ruigrok, dienstb., van Oegstgeest, H. Geestweg 63 C. M. van der Ham. van De Bilt. Stationsplein 2 -B. Jacob, dienstb., van Amsterdam, Oranjeweg 8 G. J. Seijsener, Ohef Coöpe ratie Hillegom, Molenstraat 29 J. Bruning dienstb., van Den Haag, Noord Boulevard 12 L. W. van Hellemond en lam., direc teur P en' T., van Hulst, Voorstraat 89. Vertrokken: A. C. Verhoek, naar Baren- drecht. Stationsstraat C. 64 M. C. Schol, Officier K. N. M., naar Den Helder, Onder zeedienst G. E. Schalk, II. verpl.ster. naar Haarlemmermeer, Abbenes, Dr. J. P. Heij- laan 80 Ch. M. Teeuwen, dienstb. naar Haarlemmermeer. Nieuw-Vennep, Spiering weg M. J. Ie Mair, dienstb., naar Oegst geest, Wilhelminapark 19 C. Chr. van der Meer. naar Leiden, Breeslraat „Het Sporthuis" M. A. G. van der Leeuw cn fam. theehandelaar, naar Rotterdam, West Zeedijk 112 M. Kuilman, timmerman, naar Zuid-Soharwoude. OEGSTGEEST. Het Zangconcours. Onze burgemeester, de heer A. J. van Gerrevink heeft het voorzitterschap aan vaard van het eere-comité. in verband met het a.s. Zangconcours dal gehouden zal wor den Ier gelegenheid van liet jubileum vaa de Chr. Zangvereeniging „Debora". RIJNSBURG. De Tninbouw. Indien ergens de regen van pas kwam, dan was liet wel op onzie kleigronden, wel ke door de droogte moeilijk te bewerken waren. Alles ziet er thans weer frisch en jeugdig uit. In den tuinbouw geelt het hier nog geen buitengewone drukte. Men is hier meer en meer aangewezen op de bloe men- en blöembollenbedrjjven. Dit in te genstelling met vroeger toen de Rjjnsburg- sche vroege aardappelen, de uien, bloem- kool, enz. overal naam hadden. Het kan ver- keeren. In de bloemenbedrijven gaat het thans redelijk, in het algemeen beter dan teen men op de warme kassen was aange wezen. De handel is vlug. VOORHOUT. Verg. Oranjevereeuiging. Alhier vergaderde de Oranjevereeniging onder voorzitterschap van den heer H. Bak ker. De tweede secretaris, de heer B. v. d. Lubbe, las de notulen bjj afwezigheid van den eersten secretaris, den heer P. v. d. Hulst Jan., (welke wegens ziekte verhinderd was), welke onder dank werden goedgekeurd ."Hierna volgde het jaarverslag van den sefcretaris. Aan het applaus was te mer ken, dat het zeer verzorgd was. Uit het jaarverslag van den penningm., den lieer N. G. Ruiten, stippen wjj aan: inkomsten f. 1595,34; uitgaven f. 1598,77, alzoo een nadeelig saldo van f. 3,43. De rekening zal worden nagezien door de hee- ren A. Heuzen Hzn. en L. v. Werkhoven Ban. Hierna volgde bestuursverkiezing in de vacature C. v. d. Laan Wzn. Als be stuurslid werd gekozen de heer P. A. H. de Bakker, le ambtenaar ter Secretarie alhier. De datum van feestviering werd voor dit j&r gezet op 27 en 28 Aug. a.a. Dit is in hoofdzaak een week vervroegd om niet geljjk met de omliggende plaatsen te zijn. Het feestterrein zal dit jaar niet zjjn bjj EL Dysselbloem, maar bjj de wedt P. v. d. Zon, wegens redenen van financi- eelen aard. De voorzitter sloot met een opwekkend woord tot de opgekomen leden, om pro paganda te maken voor de plaatselijke Oran jevereeniging en ter winning van ïeden, de vergadering onder dank voor de opkomst. WASSENAAR. Brand. Over de brand, waarover wij gisteren reeds iets meldden, nog het volgende: Gistermiddag werd brand ontdekt in een hooiberg, staande achter de boerderij, be woond door den veehouder B. aan de Maal drift, Het vuur vond in het nog aanwezige hooi gretig voedsel en laaide spoedig hoog op. Na korten tijd deelde het ach mede aan het rieten dak van de boerderij, zoodat alles weldra in lichte laaie stond. De brandweer, die na alarmeering spoe dig ter plaatse was, kon slechts een naast het erf gelegen schuur redden. Boerderij en hooiberg gingen in vlammen op. Tpdens den brand is het gelukt een groo- te partij kaas en eenig meubilair in veilig heid te brengen. De boerderij ,die eigendom is van Baron van Heeckeren te Twickel, was, evenals het meubilair van den heer B. verzekerd'. RECLAME. VERLOREN 14 POND VET. De vinder mag het honden, Ben maar al te blij, dat ik 't kwijt ben. Sommige mensohen zijn van nature cor pulent, maar er zijn massa's, die ongezond dik worden, omdat zij niet genoeg energie bezitten om voldoende beweging te nemen. In de meeste gevallen is dit geen luiheid, maar een toestand, die veroorzaakt wordt door de trage functioneering der inwendige organen: de lever, ingewanden en nieren. Hierdoor ontstaan giftstoffen en schadelijke zuren, die alle kracht, werklust en energie dooden. Zij komen in het bloed en vet hoopt zich op. Duizenden al te corpulente mannen en vrouwen vinden oneindig meer baat bij Kruschcn Salts, dan bij baden of andere middelen. De kleine dagelijk9che dosis doet de organen normaal werken. Het vervult U met een heerlijk gevoel van stra lende gezondheid en kracht innlaats van 'hangerig en loom en het verdwijnen der corpulentie volgt vanzelf sprekend. Koop nog vandaag een flacon Krusehen Salts en neem iederen morgen een halven theelepel op een glas warm water. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 5 f. 0.90 per flacon. Dc groole flesch 5 f. 1.60 bevat bijna 3 maal den inhoud van den kleinen flacon. Importeur: N V. Rowntree Handels Mij Keizersgracht 124. Amsterdam - C. 668 PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 18 MEI. BENTHUIZEN. Voorm. halftien en nam. 6 uur, cis. Haring. BODEGRAVEN. Ned. Herv Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds Ivruishoop. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. Dam. Evang. Luth Kerk: Nam. 7 uur, ds. Dorgelo van Naarden. Geref Gem.: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, de heer Schothorst van Lunteren. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Vooim. 10 uur, ds. Boel man van Hilversum. Evangelisatie: Voorm. halftien en nam. 6 uur, de heer van Scherpenzeel van Bunnik. Geref. Kerk (Ned. Herv. Kerk): Nam. 2 en 7 uur, ds. Petersen. Remonstr. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. van Nooten. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam 6 uur, do. Bijdemast. Salvatori: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. J. J. Kloots van Maassluis. DE KAAG. Ned. Hen?. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Touw. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Bruyn. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. G uur, ds. Meijering. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. In-gwersen. KOUDEKERK Ned. Iierv. Kerk: Voorm, 10 uur en nam. halfzeven, ds. Odé. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Haspers. OEGSTGEEST. Ned. Herv Gem. (Groene Kerkje): Voorm. 10 uur, ds. Hennemann. Irene: Nam. 5 uur, ds. Jansen Schoon hoven. OUDE- EN NIEUWE-WETERING. Ned. Herv Kerk: Voorm. halftien (O. T.), ds. Broeyer. RIJNSBURG. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en na.m. 5 uur, ds. Tolsma van Zaamslag. SASSENHEIM Ned. Hen'. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur (H A.). ds. Kuiper Ned Prot Bond Voorm. halfelf, ds. G. J. SV* Oldeman van Delft, VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. D. A. van Haselen; nam. halfzeven, ds. Herma- nides. VEURLEIDSCHENDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. de Wit. WADDINXVEEN. Ned. Hen\ Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. de Looze. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Smidt. Chr. Afg. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Grisnigt. WARMOND. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. de Bel. WASSENAAR. Ned. Prot. Bond: Voorm. halfelf, ds. Junod. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Eijkman. NED. HERV. KERK. Beroepen Te Zierikzee (toez.), Dr. J. W. Samherg, te Delden (O.) GEREF GEMEENTEN. Bedankt: Voor Tholen: M. Hofman te Kabbendijke. o ALG. SYNODALE COMMISSIE DER NED. HERV. KERK. in. 'De vice-president 'heet den heer mr H. J. M. Tijssens, o.o. te 's-Gravenhage, die den heer H. M. Tromp komt vervangen, welkom. De aangelegenheden van het fonds tot veribelering der schraalste predikantstrak- iementen zijn aan de orde. De vrijwillige bijdragen brachten f 18.92*/? minder, de renten en giften f.291.6672 meer op. Van „Aanpakken" is in dit jaar f. 30.000 ontvan gen, terwijl uit de generale kas f. 16.439 en uit den Vervolgbundel f. 1000 werd geboekt. Het groote getal vacatures maakt dat een bedrag van f. 9198.80 niet behoefde uitge keerd te worden. In dit jaar zal vermoedelijk f. 10.150 uiit het fonds beschikbaar zijn; welk bedrag verhoogd kan worden met bij dragen uit de generale kas en een bedrag van f. 32.500, dat het fonds „Aanpakken" beschikbaar zal stellen, en f. 1000 uit de baten van den Vervolgbundel De laagste traktementen worden nu op f. 1700 gebracht met f. 50 voor belasting en vrije woning. De rekening van de Algemeene Weduwen on Weezenbeurs wordt behandeld. Br is in 1929 aan 362 weduwen, 5 minderjarigen en 26 erven een bedTag van f 119.786,70 uitgekeerd. De 10 pCt. vacaturegelden heb ben f3000 meer opgebracht dan in 1928. Er is een gift van f.500 en een legaat van f. 1000 ontvangen. Aan de synode zal voor gesteld worden dit jaar de uitkeeringen op f. 205 te stellen met een bijslag van f. 145, derhalve in het gehele op f 350, dat is f. 30 meer dan het vorige jaar. Bij de behandeling van de aangelegenhe den van de Synodale Bijbelvertaling des ■Nieuwen Testaments en van den Vervolg bundel op de Evangelische Gezangen, blijkt dat er van de firma J. Brandt en Zn. te Am sterdam f. 1569,84 ontvangen is. Er is geen bezwaar wederom f. 750 op het studiefonds en f. 1000 op het fonds tot verbetering van de schraalste predikan (strak tementen over te .schrijven. De aangelegenheden van de algemeene kas geven tot besprekingen aanleiding. 31 Dec, 1929 was aan achterstallige quota f. 16.511.50 en aan superquota nog f. 271,20 verschuldigd. De ontvangsten bedroegen f. 166.167, waaronder een saldo van f53.700. De uitgaven waren f. 105.167, zoodat er een saldo is van f. 61.000. De rekening van het Hulp-pensioenfonds voor emeriti-predikanten wordt goedgekeurd. Het aantal deelgereChtigde gemeenten be draagt thans 373 met 523 plaatsen. Aan con tributie is f.5030 ontvangen. Een uitkeenng is gedaan aan 40 predikanten en 5 erven. Het bedrag der uitkeering over 1930 wordt op f. 170 vastgesteld. Voor het studiefonds is f. 40 minder ont vangen. Er is f. 1520 beschikbaar. Besloten wordt eÉan de synode voor te stellen voor 12 studenten f. 1525 te bestemmen. VRIJZ. HERVORMDEN IN ZUID-HOLLAND. Voorjaarevergadering te Boskoop. Te Boskoop heeft de Prov. Vereeniging van Vrijz. Hervormden in Zuid-Holland baar voorjaarsvergadering gehouden onder voor zitterschap van ds. Priester, uit Nieuw Hel voet. Na een openingswoord van den voorzitter en na het zingen van een Gezang sprak ds. Glas. uit Boskoop, een wijdingswoord. Aan het jaarverslag van den waarn. secretaris, den heer A. van Veen uit Den Haag, is het volgende ontleend: H.et aantal leden der provinciale organi satie bedraagt ruim 6300. onder wie ruim 200 verspreide leden. Van de vrijzinnige ge meenten in Z. Holland zijn thans slechts vacant Abbenbroek, Rockanje en Lekker- kerk. De afdeelingen Den Haag en Loosdui nen kregen elk een eigen voorganger, In de afdeehng Rotterdam wordt er hard voor ge werkt. Voor het organiseeren van open- luch (samenkomsten werd de provincie in negen districten ingedeeld. Tegen den Hemelvaartsdag hebben de districten West- land en Rijnstreek reeds hun openlucht- samenkomsten uitgeschreven. Meer zullen dra volgen. Tegenover tal van afdeelingen waar een opgewekt vereenigingsleven mag worden geconstateerd, dat zich o.a. open baart in aanwas van het ledental, staan andere afdeelingen die maar een kwijnend bestaan leiden. Er is hier en daar inderdaad gebrek aan Jeu sacré" voor onze vrijz her vormde zaak Nieuwe afdeelingen werden opgericht te Oudshoorn en Bodegraven; de afd. Hellevoetssluis werd opgeheven; van Capelle en Pijnacker werd niets vernomen. Het jaarverslag werd goedgekeurd, beslv ten werd het in druk in de afdeelingen te verspreiden. De rekening van den penningmeester, don heer L. J. van Dijk, van Rijswijk, geeft am ontvangsten f. 2244,02. aan uitgaven f. 1799,91, derhalve een batig saldo van f. 444,11. De begrooting voor 1930 werd op gemaakt tot een bedrag van f. 1500. Beide werden goedgekeurd. De volgende subsidies werden verleend; "Vrijz. Prot. Radio-Omroep f. 25, Vrijz. Her vormde Studiekas f .25, Vrijz. Herv. propa- gandacomimssie f. 25, Eerezaak-AmsterdatQ f25, aid. Den Haag f. 200, afd. De Lier f. 50, afd. Barendrecht f. 100, afd. Spijkenissè f. 50, predikantstractement-Ammerstol f. 250, In het provinciale bestuur werden geko zen: in de vacature-v. d. Heyden ds. A. Landstra van Haastrecht en in de vacature •De Jongh ds. W. Visser van Kedichem. Ds. B. Nieuwburg van Moordrecht deed daarna als penningmeester van de commis- sie tot verbetering van de laagste predi- kantstractementen in vrijzinnige gemeenten van Zuid-Holland, rekening van zijn gehou den beheer. Het fonds sluit met een batig saldo van ruim f. 400. Dit jaar is een legaat ontvangen van f.2000 van iemand, wiem naam niet mag worden genoemd. Tot voor zitter, secretaris en penningmeester dezer commissie werden aangewezen ds. Priester, ds. de Graaff en ds. Nieuwburg. Aan het bestuur weTd overgelaten vier personen aan te wijzen, die de vereeniging zullen vertegenwoordigen op de jaarlijksche vergadering van de Nederlandsche vereeni- ging, te houden op 18 Juni te Zwolle. Da voorstellen tot herziening van de quota- heffing en van het stemrecht, die op die al gemeene vergadering aan de orde komen, werden door de vergadering geaccepteerd. Voor de plaats voor de eerstvolgende ver gadering der provinciale vereeniging zal het bestuur een keuze doen uit Leiden en Rot terdam. In de middagvergadering gaf ds. K. A, Beversluis van Zutfen, algemeen secretaris der Ver. van Vrijz. Hervormden in Neder land, een inleiding over de vraag: Eigen voorganger stuwkracht en (of) gevaar voor de beweging van de Vrijzinnige Hervorm den in de Hervormde kerk? BENOEMING EN ONTSLAG. In de bestuursvacature mr. G. J. van Deventer beveelt het Bestuur der Vereen, tot Bevordering van den Bouw van Werk manswoningen aan: 1. den heer G. P. E. Y/eyer, 2. mr. C. J. Goudsmit. In de vacature L. v. d. Laan als lid van de Gemeentelijke Commissie voor Maat schappelijk Hulpbetoon worden aanbevolen de heeren: 1. Th. C. Stijnman; 2. C. W, Lindenhoff. B. en W. stellen voor eervol ontslag op verzoek te verleenen aan mej. dr. C. FL Bakker als leerares aan Gymnasium en H.B S voor meisjes en aan dr. P. Endt ala leeraar in de staatswetenschappen aan de beide H.B.S.-scholen. ARCHIVARIS EN DIRECTEUR LAKENHAL In de periode, gedurende welke wijlen mr, Overvoorde, naast de betrekking van archi varis, het directeurschap van het Stedelijk Museum „de Lakenhal" bekleedde, is het museum zoowel in omvang als in belang rijkheid zeer vergroot. Zoowel het schil- derijenbezit, als dat der voorwerpen van kun9t en historisch belang i9 aanzienlijk uitgebreid. De waarde van de schilderijen, meubelen en voorwerpen is onlangs ge taxeerd op pl.m. 2 millioen gulden. In ver band met een en ander is het personeel ge leidelijk uitgebreid, terwijl het aantal be zoekers uit den aard der zaak in den loop' der jaren zeer is toegenomen. Door de directie worden voortdurend ten toonstellingen van allerlei aard georgani seerd, waaronder zeer belangrijke, zooals de Rembrandtten toonstelling met bijna 14.000, de Jan Steententoonstelling met ruim 38.000 en de Versier-tentoonstelling met ruim 6300 bezoekers. Het komt B. en W. voor, dat het een gemeentebelang is, dat op den ingeslagen weg wordt voortgegaan en dat het streven van den overleden directeur, om het mu seum tot een levend bezit van Leiden te maken, waardoor het zich een zeer goeden roep in den lande en ook in het buitenland verzekerde, moet worden voortgezet. De werkzaamheden voor de directie zijn dus. het behoeft geen nader betoog, in zeer aanzienlijke mate toegenomen en op dezen grond alleen al zijn B en W. met de Com missie voor de Lakenhal van oordeel dat er voor een directeur een volle dagtaak is. Daaihij komt nog, dat het zeer de vraag is, of de functie van directeur zal kunneD wor den toevertrouwd aan den te benoemen archivaris, voor welke laatste functie de keuze naar besliste meening van B en W. moet worden bepaald door de eischen. die het zoo belangrijke Leidsche Archief slelt Aan een kundigen archivaris- heeft het College een steeds stijgende behoefte, en zeker niet minder, nu er tengevolge van het fe loor gaan van de archiefstukken ten Raadhuize groote hiaten zijn ontslaan, welke langs andere wegen zoo moge'iik weder moeten worden aangevuld. Ook nan bet Oud-Archief moet dus de leider zijn Se' heele persoon kunnen geven. B. en W stellen mitsdien voor. goed lc keuren, dat bij de t. z. t in te dienen aan bevelingen voor de voorziening van de beide vacatures, ontstaan door het over lijden van den heer Overvoorde. wiens buitengewone werkkracht en energie alleen hem in staat stelden beiden functies te ver vullen. rekening wordt gehouden met de mogelijkheid van een splitsing van beide be trekkingen en wel in dien zin. dat voor het directeurschap van het museum, evenals voor de betrekking van archivaris een iaar- wedde van f 4000f. 5000 (4 tweeiaarlifé- sche verbooringen van f 250.in uitzicht wordt gesteld. k 2-3

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10