71ste Jaargang DONDERDAG 15 MEI 1930 No. 21522 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Voorjaarsbeproeving der Leidsche Brandbluschmiddelen Het voornaamste nieuws van lieden. RECLAMEPLAAT LUSTRUMSPEL 1930 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cta. per rejel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post t. 2.35 portokosten. ƒ0.18 ..018 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat op de Gemeentesecretarie ter inzage zijn neder- Eelegd de stukken betrekking hebbende op ie door het Departement van Defensie roorgenomen oprichting van een gaskamer, bestemd tot het houdeD van militaire gas- jefeningen, op het terrein van het voormalig Militair Hospitaal aan den Morschweg, ka- iastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie L No. 1369. 641 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 Mei 1930. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat F. Neuroth, le Rotterdam, een verzoek heeft ingediend Ier bekoming van verlof voor den verkoop ran alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van rerkoop in het perceel Beestenmarkt 34, alhier. 642 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 Mei 1930. 4ö-tarig jubileum. eindexamens gymnasia De Minister van Onderwijs, Kunsten on Wetenschappen heeft goed gevonden: le. te bepalen, dat de eind-examens van het openbaar gymnasium alhier zullen plaats vinden op li, 12, 13, 14, 16, 17, 18 en 19 Juni, en '2e. als gecommitteerden, ondisx wier toezicht de examens zullen worden af genomen, aan te wijzen dr. H. Bolkestein, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, dr. G. S. Overdiep, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, dr. R. Weitzenböck, hoogleeraar aan de gem. universiteit te Amsterdam, wonende te La- ren (N.-H.) en als gecommitteerden elders: dr. B. A. van Groningen, dr. J. C. Kluy- ver. dr. J. H. Kern, dr. J. P. de Josseiin de Jong, dr. N. J. Krom, dr. F. Muller Ja., dr. A. D. Fokker, dr. J. de Vries, dr. W. v. d. Woude en dr. F. A. H. Schrai- nemakers. allen hoogleeraar aan de Rijks universiteit alhier, alsmede dr. J. Droste, lector alhier en "dr. D. Plooy, wonende te Leiderdorp. De heer J. J. Rosier. Hedenmorgen vond in intiemen familie kring een korte dödh schoone huldiging plaats ter eere van den heer J. J. Rosier, die heden den dag herdenkt, waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad a'ls magazijn knecht hij de N.V. Schlatmann's Kleding magazijnen „De Faam". Met het oog op de oogenMikkelijke onge steldheid van den heer Rosier, vond deze huldiging niet in de zaak zelve plaats, het geen anders zeker het geval zou zijn ge weest, doch bezocht de directie hem in zijn woning aan de Meidoornstraat. Allereerst voerde hier het woord de heeT G. Sc'hlatmann, die zijn langdurigen trou wen dienst in een vriendelijke toespraak memoreerde en den jubilaris moed insprak voor de komende dagen. Hij huldigde hem voor zijn oprechte en verknochte diensten en noemde hem een voorbeeld in elk opzicht voor zijn kinderen, waarna hem een couvert met inhoud werd overhandigd. De 'heer A. Sc'hlatmann bood den jubilaris vervolgens namens het damespersoned een divan met kleed aan. Burgemeester v. d. Sande Bakhuyzen trad hierna binnen. Hij had vernomen, dat de jubilaris ziek was, doch de vreugde over dit jubileum was daarom niet minder groot. Het was hem in deze omstandigheden dub bel aangenaam dpn heer Rosier de medaille in brons, verbonden aan de Orde v. Oranje- Nassau te kunnen aanbieden. De heer R. Schlatmann dankte namens den jubilaris en de familie,den burgemeester voor zijn woorden van hulde en waardee ring en voor zijn aanwezigheid. Hiermede was deze treffende plechtigheid, die een intiem karaikter droeg, geëindigd. Vele bloemstukken sierden de woon kamer van den jubilaris. Er is feest in de Prinsenstraat 88. Het e<htpaar Johannes de Mey en Maria Nieu- wenburg viert 26 dezer zijn gouden bruilof ts- De bruidegom is ondanks zijn 75 jaar dagelijks werkzaam in de mattenfabriek van firma de Leeuw in de Os- en Paardenlaan, J^aaraan hij reeds meeT dan 54 jaar ver bonden is. Én ook zijn 72-jarige bruid kan °P een langdurigen staat van dienst terug gen. Tot voor 6 jaar terug was zij werk zaam in de conservenfabrieken der firma je'emaji en Dros, totdat een gedeeltelijke flamming haar noodzaakte het werk neer Foto W Bleuzé. te leggen. Maar zooveel het in haar ver mogen ligt, is zij nog behulpzaam in de huishoudring, welke gevoerd wordt door hun inwonende schoondochter, moeder van vier kinderen, wiens man eenige jaren geleden door een ongeval op de Gasfabriek nood lottig om het leven kwam. Zoo zit het bruids paar op hun ouden dag opnieuw in de kin- derzorg. De vier nog in leven zijnde kinderen zulien er echter wel voor zorgen, dat althans de bruidsdagen zoo zonnig mogelijk voor de beide oudjes verloopen. In tegenwoordigheid van een viertal leden der CommiSéie van Fa bricage, eenige ambtena ren van het Gemeente lijk Bouw- en Woning toezicht en een groote kinderschaar beeft gis termiddag op het Kaas- marktteiTein de gebrui kelijke voorjaarsbeproe ving der brandblusch middelen en het mate riaal plaats gehad. Om •zes minuten over vijf gaf de commandant, de heer Verhoog bevel om uit te rukken en vier minuten later ai Ti veerde de eerste motorspuit met volledige beman ning op het terrein van den gelukkig denk- 1 beeldigen brand. Even later rolden ook de tweede motorspuit en de stoomspuit het 1 marktplein op. De Magirusladder opstellen, het aankoppelen en uitleggen der slangen bleek slechts het werk van een oogenblik en precies tien minuten na het bevel „uitruk ken" waren al'le drie de spuiten in actie. Ge leidelijk werd het aantal stralen opgevoerd tot achttien, kennelijk zeer ten genoegen van de straatjeugd, die er een groot behagen in schiep zich zoo dicht mogelijk in de buurt van het waaierscherm te wagen. We hebben eer. vermoeden, dat er gistermiddag heel wat bengels met een nat pak zijn thuis gekomen. Nadat nog eenige demonstraties waren gegeven met groote en zgn. London-straal- pijpen en een stal sproeier, blies comman dant Verhoog inrukken. Het materiaal had bewezen in uitstekende conditie te verkecren. Laten we hopen, dat de deugdelijkheid in de practijk niet binnen afzienbaren tijd bevestigd behoeft te worden. Hierboven ziet men de brandweer in actie. de hoogl. kerkgracht. Een bewoner dezer gracht schrijft ons: De schaduwrijke boomen op de Hoog- landsche Kerkgracht, eertijds één van Je mooie plekjes van Leiden, moesten helaas vallen onder de bijlslagen der boomen rooiers. Huiverend kaal lag toen de „gracht" d&ütr, alleen versierd door een grauw-groene zuil. die als een cerberus den toegang schijnt te bewaken. Als vergoeding voor het verdwenen bla derdak verscheen ons de Hooglandsche Kerk in heel haar majestueuze schoonheid. Langen tijd bleef de „gracht" een plein, vrij regelmatig bedekt met grijze straatkeien. Toen werden plotseling in het midden strookeh grond omgewoeld en afgezet met nette opstaande klinkertjes. Hoewel dit sta dium vrij lang bestendigd bleef, vermoedde men met eenige scherpzinnigheid wel de be doeling. Er was een plantsoen in wording. Middelerwijl werd er weer gegraven, gras zoden werden zorgvuldig aaneengereid en allengs kwam er perspectief in. Ons oog ont waart nu drie croquetvormachtige gazons. In twee er van staan zelfs planten, waaraan later vermoedelijk bloemen zouden kunnen groeien. In het midden rijzen dunne boompjes op. wier plicht het is in de toe komst schaduwrijk te zijn. Om een en ander meer lot zijn recht te doen komen plantte men naast die groene bus nog een vierkante kist, terwijl aan het geheel stijl werd ge geven door een aantal ijzeren peilers met lichtbollen er aan. Over het geheel ligt een weemoedig waas van nog niet verkregen glorie. Het gras ver klaarde zich Teeds gedeeltelijk solidair met dat in de „gazons" van de Hooigracht en begint lichtelijk te verdorren. De planten liggen in diepe melancholie op en over elkaar Wat nog rechtop durft te staan wordt door honden ijverig bewerkt, terwijl de tijd niet verre is, dat alles met pijnlijke nauwgezetheid is vertrapt. Men vraagt zich af, of dit „plantsoen" de Hooglandsche Kerkgracht waardig is. Be ziet men het Volmolengrachtplantsoen, den aanleg rondom het 3-Octobermonument. de Tuinstadwijkpartijtjes, enz., enz., dan straalt de losheid van aanleg en frischheid tege moet en zou het van weinig smaak getuigen dé Hooglandsche Kerkgracht-gazons daar mede te vergelijken. Het is niet te hopen dat een „nieuwe rich ting" in de tuinarchitectuur wordt gelan ceerd, daar deze richting het stadsaspect niet zal verfraaien Mocht dit wèl het geval zijn, laat dan de plantsoendienst op de dwa lingen zijns aanlegs terugkeeren en veTder gaan met zijn vroegere geeslesprodukten. In ieder geval late men den toestand op de Hooglandsche Kerkgracht niet zóó blijven óf men make er een wérkeldjken moes tuin van. Vereeniging van nieuwe woningen in ruïnes veranderen. Ook de betaling der huren van de wo ningen in gemeld bouwblok geeft stof tot klagen. Vele huurders maakten huurschyld ondanks de ernstige pogingen van: de \yo- ning-opzichteres en haar assistent om dit te voorkomen en de strenge maatregelen door het Bestuur tegen de nalatigen ge nomen. De voldoening der huren in de andere bouwblokken geschiedde regelmatig. Daar is huurschuld uitzondering. Ook dit jaar verrichtte het personeel der Vereeniging zijn werkzaamheden tot volle tevredenheid van het Bestuur. In het bestuur kwam geen verandering. De woningtoestanden in Leiden zijn nog zoo dat vermeerdering van het aantal arbei derswoningen zeker noodzakelijk is. binnenland. De Tweede Kamer heeft een amendement aangenomen, waarbij de benoembaarheid der vronw tot gemeente-secretaresse mogelijk wordt. (Uit het Parlement, 3e Blad). De verbinding tnsschen Amsterdam en den Rijn zal gaan via Utrecht en Wijk bij Duurstede. (Binnenland, 3e Blad). De vergadering van het Ned. Olympisch Comité; in principe besloten tot deelneming aan de Spelen te Los Angelos. (Sport, 2e Bh). buitenland. Rondom de zitting van den Volkenbonds raad. (Buitenl. en Tel., le Blad). De toestand in Britsch-Indië. (Buitenl. en Tel., le Blad). examenuitslag op endegeest. De examens der Nederl. Vereen, voor Psychiatrie en Neurologie voor Secanclida- ten uit Endegeest te Oegstgeest gaven tot ui L- lag: Eerste examen, 41 candidaten, afgewe zen 14, geslaagd: S. W. C. Althof, B. Bagmeyer, M. Borst, J. Buursema, H. Ore- mer, C. G. van Dongen, P. A. van Dongen, L A. de Gelder, G. van Heuvelen, M. H. Hilgersora, E. H. de Jonge, J. Koning, P. M. Kramer, M. Kramp, G. A. Leen, T. Luurssen, M. Meyer, W. J. Spannenburg, A. Staal, J. Wenke, G. S. Wielders, H. Wildeboer, J. Wolters, W. Meyer, 1. Boe- rema en na verlengd examen S. M. Ju G. Jacobs. Tweede examen, 20 candidaten, afgewe- zen 3, geslaagd: M. Bervoets, A. P. Boot, A. Fafieanie, M. E. van Helfoort, A. v. Kralingen, L. M. Kramp, H. Kruize, N. Mechelse, J. P. Pieters, J. M. van der Post, J. W. Ratelband, B. R. Riemeijer, G. van der Schuit, P. A. Versteeg, A. E. Vol kering, J. Wieling, J. van Zuylen. Aanvullingsexamen, 3 candidaten, ge slaagd: R. Steenhuis, H. J. Sterenberg, L. E. J. Bogaard. ver. tot bev. van den bouw van werkmanswoningen. 37ste Jaarverslag. Aan bovengenoemd verslag is het vol gende ontleend: Het bestuur is zeer teleur gesteld door de wijze, waarop de woningen van het bouwblok benoorden den Morsch- weg door sommige huurders worden be- woond. Mocht hierin geen verandering ko men, dan zal het bestuur overwegen welke maatregelen zullen moeten worden genomen om te voorkomen, dat de eigendommen der Een reproductie van de o. i. zeer geslaagde reclameplaat voor het „Vliegende Hollan- der"-spe). ontworpen door den heer J. R. van Blom en vervaardigd ter drukkerij Kotting te Amsterdam. - In bovenstaande afbeelding is het onderste gedeelte der plaat weggelaten, waarop de toegangsprijzen en de adressen, waar de entrée-bewijzen verkrijgbaar zijn, staan vermeld.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1