"Ikhkadói Ccttfe Tloin Eerste Hulp. VERDWEEN DFIORA 71ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 14 Mei 1930 Derde Blad No. 21521 ij, WETENSCHAPPEN. UIT HET PARLEMENT. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. RADIO-PROGRAMMA. FEUILLETON. FRIDTJOF NANSEN f Gelijk wij gisteren in een deel onzeT Iplaag nog konden vermelden is Fridtjof Jansen gisteren te Oslo, 69 jaar oud, over- eden. Wijlen Fridtjof Nansen Fridtjof Nansen werd 10 October 1868 op het landgoed van zijn ouders Store-Froeën bij Oslo geboren. Als studie-vak koos hij de dierkunde; daarin kwam ook zijn liefde poor de natuur tot uiting. Nansen zou er waarschijnlijk nooit aan gedacht hebben den Noordpool te bezoeken als prof. Collet hem niet gevraagd had of hij samen met hem aan boord van een rob. benvanger naar de IJszee wilde varen, ten einde daar de dierenwereld te onderzoeken. Den llden Maart 1882 voer de 21-jarige Nansen aan boord van de „Viking'' de haven van Arendal uit. Dit was de eerste reis naar het Noordpoolgebied. 27 jaar oud maakte hij zijn beroemden tocht dwars door Groenland, van Umiviks- fjord op Groenlands Oostkust naar Godt- haub. In 1893—'96 deed hij zijn wereld vermaarde Poolreis met de Fram, het schip dat later zijn niet minder beroemden land. genoot Roald Amundsen op diens reis naar den Parry-Archipel en later weer op den geslaagden Zuidpooltocht zoo groote dien sten bewees. Nadat Nansen in 1897 een professoraat aan de universiteit van Oslo aanvaard had, heeft hi] niet meer actief aan het groote Poolonderzoek deelgenomen heeft hij verscheiden oceanografische expedities in de IJszee en den Atlantischen Oceaan geleid, wier resultaten den Pool reizigers ten goede zijn gekomen. Zijn ad- viezen aan andere Poolonderzoekers, niet het minst aan zijn landgenooten Amundsen en Sverdrup, werden steeds vanwege de wetenschappelijke studiën, waarop zij ge grond waren, door allen op grooten pTfjs gesteld. Als Noorsch gezant in Engeland in het rioeilijke crisisjaar 1905, heeft hij zijn land door zijn persoonlijken invloed groote diensten bewezenvoegt men daaraan de resultaten zijner wetenschappelijke onder zoekingen toe, die hij in verdienstelijke werken deed verschijnen, dan voelt men dat met Nansen een persoonlijkheid van groote beteekenis is heengegaan. Nansen had behalve een practisch in zicht en een overzichtelijken blik boven dien een groot organiseerend talent, dat hij meermalen ten bate der menschheid heeft mogen gebruiken. Wij hebben hem ta den oorlog aan het werk gezien bij de Organisatie van het terugbrengen der krijgs gevangenen uit Rusland en Siberië; men heeft gezien hoe hij in betTekkeftlfc korten tijd het zoo ingewikkelde vraags'.-uk om c.a.. 300.000 gevangenen uit verre Sibe rische gewesten naar hun vaderiand terug te voeren heeft weten op te lossen. Ook is Nansen niet teruggeschrikt voor Hercules-taak, hulp te organiseeren voor een bevolking van millioenen men- when, die met hongerdood bedreigd werden in een rijk dat in normale tijden de koren schuur van Europa geweest is. Aan een hartverlamming is hij thans heengegaan De deelneming is m Noorwegen buiten- gewoon groot. Alle couranten verschenen met een rouwrand en te Oslo werden vlaggen op de regeeringsgebouwen halfste* geheschen. De eerste minister Mowinckel zeide „Noorwegen heeft zijn besten zoon, de wereld een goed burger verloren." Het Storting zal heden voor een buiten gewone zitting bijeenkomen, waarin de voorzitter hulde aan de nagedachtenis van Nansen zal brengen. Ook de Folkenbondsra-ad, waar hij in de eerste periode een geziene plaats vervulde, zal heden een rouwzitting houden. (Van onzen parlementairen medewerker.) DEN HAAG, 13 Mei 1930. De heer Mendels contra den heer Fock Wijlen mr. Troelctra in de Tweede Kamer herdacht. In hare middagvergadering van heden heeft de Eerste Kamer de behandeling der Indische Begrooting ten einde gebracht, maar het heeft toch nog, alhoewel er slechts sprake was van het houden van replieken, een paar uur geduurd eer de zaak haar beslag had gekregen. We hebben dan ook meer dan anderhalf uur mogen luisteren naar de repliek van den sociaal -democra- tischen senator Mr. Mendels, die het niet onder zich wilde laten, dat de heer Fock hem had beschuldigd op onjuiste gegevens te zijn afgegaan, toen hij een strafgericht hield over het zoogenaamde régime De GraaffFock. De heer Mendels moest er kennen, dat hij zich onder anderen vergist had omtrent de beteekenis van de onder Fock tot stand gekomen afschaffing van het Hoofdgeld, maar zoowel de heer Fock als later de minister van Koloniën hebben gewezen op nog meer vergissingen: de ver hooging van invoerrechten is niet tijdens dat régime geschied maar er vóór. de heer Fock heeft niet op het lager onderwijs be zuinigd maar het integendeel aangewakkerd enz. Beide tegensprekers van den heer Mendels hebben evenwel o.i. een zeer be- hartigingswaard woord gesproken, toen zi) waarschuwden legen de stelselmatige haat- zaaierij, waaraan de sociaal-democraten en anderen zich schuldig maken bij hun kri tiek op hel koloniaal beleid onzer regeering. Dat is spelen met vuur. Behalve genoemde heeren hebben de hoogleeraren Lohman en Kranenburg nog gedebatteerd over den oorsprong en het doel van ons koloniaal bezit, maar die academische kwestie zullen we maar laten rusten Liever deelen we nog even rnede, dat de minister van Koloniën aan de Kamer heeft verklaard, dat de kwestie der reorga nisatie van het bestuur van SumatTa bij wijze van suppletoire begrooting aan het oordeel der Volksvertegenwoordiging zal worden onderworpen. Hoe hij hetzelfde zal kunnen doen met de zaak der afschaffing of wijziging van de Poenale Sanctie, wist hij nog niet, maar de heer Mendels wees hem terecht op. dat dit een zaak is. die in Indië bij ordonnantie moet worden geregeld en dal het een verkeerd beleid zou zijn haar toch aan de beslissing van den Neder- landschen wetgever te onderwerpen. Morgen komt de begrooting van Suriname aan de orde en na afhandeling daarvan gaat de Kamer weer voor vermoedelijk niet al te korten tijd naar huis. Bij opening van de vergadering der Tweede Kamer heeft de Voorzitter een kort maar goedgevoeld woord van hulde gewijd aan de nagedachtenis van het oud-lid der Kamer. Mr P. J Troelstra. een politieke persoonlijkheid van nationale beteekenis, gelijk hij den overledene kenschetste Na mens de Regeering sloot Minister Ruys de Eperenbrouck zich daarbij aan. noemde hem een sieraad van het Parlement en besloot met de verzekering, dat de regeering een dankbare herinnering zou bewaren aan zijn uitnemende eigenschappen van geest en hart. 375. Maar zij hadden, dat viel hun tegen, niet gerekend op den cipier, die aan de bcenen van Duim trekkend, schreeuwde: „Jij deugniet jij blijft hier." Dat was 'n trek ken aan beide kanten, een trekken van heen en weer, de Lange vond dat lang niet prettig, roepend: jullie doen me zeer". 376. Toen bedacht Jokko weer wart anders, fluisterde Duim iets in 't oor: Doe Duim, wat ik je nu zai zeggen, dan ben jij er heel gauw door. Trek je lang lijfje eens flink te zamen en dan op een „ja" van mij gewacht en trap als ik „ja" heb geroepen, achteruit met vol'le kracht. Hierop heeft de Kamer de behandeling I van de wijziging van de Gemeentewet voortgezet. Na korte gedachtenwisseling heeft de Kamer hare goedkeuring gehecht j aan een amendement van den heer Kete laar (V.-D.) tot aanwijzing van de punten waarover een gemeenteraad niet in besloten vergadering mag beraadslagen of besluiten en die waarover alleen een besluit kan worden genomen. Een amendement van den heer Van Dijk (A.-R.) om het mogelijk te maken, dat een burgemeester benoemd wordt als reserve officier werd na eenige bespreking ver worpen met 46 tegen 30 stemmen. Na een protest van den heer Wijnkoop (Comm.) heef de Kamer zich vereenigd met de nieuwe bepaling, dat de Burgemees. ter bevoegd zal zijn aan den Raad voor te stellen een lid wegens zijn houding ter ver gadering den toegang tot de vergadering te ontzeggen. De Kamer heeft vervolgens zeer lang durig stilgestaan bij een paar voorstellen van den heer March an t ten einde vast te stellen, dat oe Burgemeester belast zal zijn met de uitvoering van de bsluiten van B. en W.f en B. en W. met die van den Raad. Het resultaat is evenwel negatief geweest: een zijner voorstellen heeft hij ingetrokken, het tweede werd verworpen. Nadat een door den heer Van den Bergh (S.D.A.P) ontworpen regeling van de bui tengerechtelijke vertegenwoordiging der ge meente door den Burgemeester was goed gekeurd, heeft de Kamer met 59 tegen 9 stemmen verworpen een amendement van mej. Westerman (Lib.) om een burgemeester, die niet in zijn gemeente woont te ver plichten eenmaal per week daar zitting te houden de regeering had voorgesteld twee zildagen voor te schrijven en dat is aan genomen. Ten slotte heeft de Kamer zich vereenigd met een gewijzigde redactie van j de omschrijving van de laak van het col lege van B. en W., door den heer Van den I Bergh aan de hand gedaan Morgen gaat de Kamer met haar herzieningswerk verder en zal dan vermoedelijk wel in behandeling nemen het voornaamste deel er van de nieuwe regeling van de onderlinge samen werking van gemeenten. VOOR DONDERDAG 15 MEI. Hilversum, Na 6 uur: 1071 Na 10.00 10.15: Morgenwijding 12.002.00: Concert. AVRO-Kuintet 2.003.00:C.a- mofuonplaten 3.003.30: Lezing 3.3J 4.O0: Gramofoonplaien 4.00—5.00: Ziekenuurtje 5.306.00: Concert door de Hong. Kapel ESek Vörös 6.00: Tijd sein. Daarna: Vervolg concert 6.30: Koersen 6.457.15: La:.doouwhaliuurtja J. Kok: „De Aardappel meel industrie" 7.157.45: Frausch. Gevorderden en con versatie 7.458.00: GramoJooip'.aten 8.01: Concert. Omroeporkest 8.30: Con cert. Mary Kühner (harp), Jacques Kühner (cello) 8.50: Vervolg orkestconcert 9.15: Vervolg Solisten-concert 9.35: Vervolg Orkestconcert 10.00: Parabat. 11.00: Aansl. van het Carlton Hotel to Amsterdam 12.00: Slniting. Huizen, 1876 M Uitsl. NORV.-Uitzen- ding 8.15—9.30: Concert 10.00— 10.30: Zang door Dameskoortje 10.30 11..00: Ziekendienst 11.0011.30: Lezen van Chr. Lectuur 11.30—12.30: Uurtje voer de Landbouwers 12.0012.15: Politieberichten 12.302.00: Concert. P. de Vries (fluit), J. Richters (viool), Ellen Sandow (piano en orgel) 2.002.45: Gramofoonplaten 2.453.45: Cursus Fraaie Handwerken 4.005.00: Zieken uurtje 5.006.00: Gramofoonplaten 6.00—7.50: Concert. Kinderkoor „Het Zang vogeltje" te Velp; Hans Germans (piano); mevr. G. Sybrantde Bruin (sopraan); W. J. Sleddering (orgel) 7.50—8 09: Politie berichten 8.008.10: Gramotoonpl. 8.10—8.30: dr. H. Schokking: „Verademing of vernieuwing" 8,30—8.40: Gramot platen 8.40—9.00: Vervolg rede van dr. H. Schokking 9.0010.00: Carillonbe- sfeling op het Kon. Paleis te Amsterdam door J. Vincent 10.0010.10: Parabar. 10.1011.00: Gramofoonplaten. Paventry. 1554.4 M 10.35: Morgen wijding 11.05: Lezing 12 20: Concert. M. Evans (sopraan), D. Scott (fluit), C. J. Turner (piano) 1,20: Orgelspel door R. Foort 2.20: Gramofoonplaten 2.50: Uitzending voor scholen 3.20: Vesper RECLAME. Moeders en Vaders, om in Uw gezin aan groot en klein, altijd dadelijk hulp te kunnen verleenen bij brand-, val-, stoot -of snijwon- den, is het zoo veilig en gewensoht thuis altijd een doos of tube Purol te hebben 507 nit do Westminster Abbey 4.05: Concert. K. Alba (sopraan), H. de Leon (bariton), Da mesorkest 5.35: Kinderuurtje 6.20: Lezing 6.35: Nieuwsberichten 6.55: Marktbeichten 7.00: Viool-recital door E. Kersey 7.207.40: Lering 7.45: Lering 8.05Piano-recital door C. Dixon 8.20: „The Man of Destiny" van Bernard Shaw 9.20: Nieuwsberichten 9.45: Lering 10.00: „Diversions"-X-Cabaret- programma 11.0012.20: Dansmuziek 12.2012.25: Televisie. Parijs „Radio Paris", 1725 M. 12.50 2.20: Gramofoonplaten 4.05: Concert 8.20: Opvoering van „Politian Comte da Leicester" van Edgar Poe. Muziek van Zeu- baloff, met medewerking van o.a. van Lug- né-Poe 9.50: Concert 10.20: Concert. Langenberg, 473 M. 7.25—7.50: Gra mofoonplaten 7.508.50: Orkestconcert 10.3511.35: Gramofoonplaten 12.30: Gramofoonplaten 1.252.50: Orkettcon- cert 5.506.50: Concert door Sohranune Trio 8,35i0.20: Feestconcert ter ge legenheid van het 5-jarig bestaan der Rund funk Gesellschaft. Orkest, Edin Fischer (pia no). Daarna tot 12.20: Dansmuriek. Brussel, 608,5 M. 5.20: Trio-concert 6.50: Gramofoonplaten 8.35: Orkest- concert 8.50: Lezing 9.00: Vervolg concert m.m.v. vocale soliste. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20: Or- keistconcert 3.505.50: Orkestconcert m.m.v. zangeres 8.209.20: Orkestcon cert en viool-soli 9.2010.20: Voor drachten 10.4011.25: Orkestooncert. Zeesen, 1635 M. 6.5012.20: Lezingen 12.20—1.15: Gramofoonplaten 1.50— 2.20: Leringen 2.20250: Gramofoon platen 2.504.50: Leringen 4.50— 5.50: Concert 5.508.35: Leringen 3.35: Ork.concert. Daarna tot 12.50Dansm. RECLAME. 5501 Door E PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER (Nadruk verboden.) 24)' Zij slaakte even een zucht en zeide half tot zich zelve: -.Ik weet nog niet rechtik zou zoo nieenen maar neen, laten wij samen *ton, mijnheer! Neem mij ergens mee naar toe waar het erg rustig is en waar niemand ons ziet!" -Dus niet beneden in het café?" vroeg ik glimlachend. Met een gebaar van afschuw strekte zij aar handfen uit, terwijl zij uitriep: -Wel neen! Als het maar eenigszins mo- gel|jk is. laten wij dan ergens heengaan zon- Ger dat Louis er iets van afweet I" -Het komt in orde!" beloofde ik. „Mag ik j^aks nog even bij u komen om te hooren aar ik u kan ontmoeten?" Ai] dacht even na en zeide toen: „Om ze- en uur. Maar ga nu weg. Ik wacht mijn naaister." jk ging heen. doch ik had nog maar i sc^r^den in de richting van de deur d aailp "ep m*i terug met de woor- _fn, -Kapitein Rotherby. ik moet u nog wat aededeelen!" wachtte mei eenige spanning af, wal zij op het hart had en terwijl zij een ande- n *an* uitkeek, zeide zij ten slotte: ,,U behoeft u niet verder ongerust te ma ken over mijn oom. Hij is teruggekeerd." „Teruggekeerd?" riep ik met verbazing uit. „En wanneer dan?" „Daar net", antwoordde zg. »>Hg i* ea[p- ctig ongesteld en gedurende eenigen tijd zal er niemand bij hem kunnen worden toe gelaten. Maar hg is in ieder geval terug gekeerd". „Dat doet mg werkelgk genoegen", ver klaarde ik. Op haar gelaat was niet merkbaar, dat zg zelve daar bijzonder verheru^d over was, of dat zg er zi^h door verlicht gevoelde, en ik was eerigk gezegd, een weinig ver wonderd over haar houding. Maar zg gaf geen naderen uitleg. Er werd nu aan de deur geklopt en zig dwong mg tot vertrekken onder den uit roep ,.De naaister I" Ik ging naar boven om op Louis te wachten- HOOFDSTUK XV. Louis verscheen als altijd prompt op lijd. Hij had een menu in de hand, alsof hij bij mij kwam om mijn bevelen te vernemen voor een of ander feestje. Ik sloot zoowel de deur van de hall als die van mijn ka mer en begon: „Welnu, Louis, we zijn nu alleen en veilig voor ongewenscht bezoek. Deel mij nu eens precies mee wat je op het hart hebt." Louis bedankte voor den stoel, dien ik hem aan wees en bleef, geleund legen den kant van de tafel, tegenover mij staan. „Kapitein Rotherby". begon hij. „ik heb wel eens gedacht, dat mannen van geest als u, die iels van de wereld hebben gezien, 4 het toch wel een droevig vooruitzicht moe ten vinden eenmaal het leven van een landedelman te moeten leiden." „Maar dat ben Ik volstrekt niet van plan!" Louis knikte en vervolgde „Voor u zou dat misschien een onmoge lijkheid zijn, Maar wat zult u dan beginnen? Ik zal het u zeggen. U zult de helft van uw leven aan de sport wijden. Voor het overige zult u eten en drinken en dik worden. U zult naar Mariënbad en Karlsbad gaan en zich over uw spijsvertering ongerust gaan maken, u zult bemerken dat u kaal wordt, en u zult tot de erkenning komen, dat niets een mensch zoo gauw oud doet worden als ge brek aan prikkels „Ik geef je alles toe, Louis", verklaarde fk „maar welken prikkel heb je mij dan toe gedacht?" Drie avonden geleden", ging Louis voort, „zag ik hoe u een man te lijf ging met het plan hem te vermoorden. U beging een strai- bare daad!" „Ongetwijfeld, maar ik zou het nogmaals kunnen doen." „Zoudt u dan bereid zijn om ook op andere wijze in conflict met de strafwet te komen?" „Onder gelijke omstandigheden ongetwij feld." „Luister dan, mijnheer. We vonden het wel aardig u te vriiwaren voor de onaange name gevolgen, welke u ongetwijfeld elder9 dan in het Café des Deux Epingles zouden zijn ten deel gevallen na uw. zeggen wij, meeningsverschil met James Tapilow." „Ik ben daarvoor ten zeerste dank ver schuldigd „Is u bereid lot iets om van uw dankbaar- heid blijk te geven?" vroeg Louis, mij aan ziende. „Dan dien ik eerst te hooren wat dit is." „Het betreft de verdwijning van den heer Delóra." „Maar Delora is terug", riep ik uit .Zijn nicht heeft het mij zelve verzekerd. Hij is teruggekeerd, maar ernstig ongesteld Hij moet, als ik het wei heb, zijn kamer hou den". „Ja, dat is het afgesproken verhaaltje", antwoordde Louis. „Wij waren gedwongen ons de politie en de lui van de krant van het lijf te houden, maar intusschen is het niet waar. Delora is niet terug!" „En weet zijn nicht dat?' vroeg ik dade lijk. „Neen, men heeft haar verteld wat zij u heeft medegedeeld, dat haar oom is te ruggekeerd, maar dat hij ongesteld is en korten tijd rust moet houden Het was noo- dig, dat zij geloofde, dat zijn kamer bezet wa9, om redenen welke u later zult hooren en begrijpen. Zij zal intusschen zeer spoe dig de waarheid vernemen." Ik gevoelde duidelijk zekere verademing. De eerste indruk, dat zij mij wat op de mouw had gespeld, had mij onaangenaam getroffen „Waar is Delora dan nu?" .Dat kunnen wij wel gi«sen en wij zouden willen, dat u naar hem toeging." „Best, Louis, ik ben daartoe volkomen be reid. maar je moet mij eerst nog een9 ver- tellen, wie die mijnheer Delora is, waarom hij zich verstopt en wie je bedoelt al9 je van „wij" spreekt." .Als het enkel van mij afhing, mijnheer, zou ik u alle9 mededeelen Ik zou u volko men in vertrouwen nemen: wij zijn maar een klein kringetje, en als wij meeenen op iemand te kunnen rekenen, dan vertrouwen wij hem volkomen. Maar de anderen ken nen u niet zoo goed als ik en ik mag u slechts enkele bijzonderheden verklappen. De heer Delora is naar Engeland gekomen met een bijzonder gevaarlijke opdracht. Hij bezit een geheim dat van onberekenbare waarde is en anderen, die niet tot onze vrienden behooren, zijn daarachter geko men. Aan Delora was op het Charing Cross Station een signaal gegeven, dat het gevaar, lijk was om hier zijn intrek te nemen Daar om is hij kalmweg ergen9 andere heenge gaan en heeft zich thans verstopt Als u werkelijk er op gesteld is wat te beleven, dan kan ik u een avontuurlijke onderneming aan deh and doen." „Ga door, Louis." „Laat men blijven denken, dat Delora is terugkeerd. Zooals ik u reeds heb gezegd, is dit niet het geval De deur van zijn kamer i9 op slot en aan niemand i9 het veroorloofd naar binnen te gaan Het vermoeden be staat. dat vannacht een poging zal worden gedaan om in de kamer binnen te dringen en den tijdelijken bewoner er van te ont voeren." „De kamer is ledig, nietwaar? Er is nie mand in?" „Juist mijnheer, maar als er nu eens een sterk en dapper man zijn intrek nam. dan zouden zij. die valsch spel me! ons spelen en booze plannen in den zin hebben een flink lesje kunnen krijgen Als u die man wilde wezen kapitein Rotherby. dan zou den wij. de heer Decresson en de anderen, van oordeel zijn. dat u uw schuld jegens hen had ingelost." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9