71«fe Jaargang WOENSDAG 14 MEI 1930 No. 21521 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: PRIJS DEZER COURANT? Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Denkt om tien Zomertijd! Leidsche Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „Ons Doel" BIJ HET ZILVEREN JUBILEUM. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD 30 Cfs. per regel toot advertemtiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ram ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertentiên 36 Cto. per regel Kleine Adrertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden ran 80. Inoasso volgens postredrL Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindaplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. Voor Leiden per 8 maanden 2.36, per week0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per poet L 2.86 H~ portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. aangifte van leerlingen voor het gymnasium, de hoogere burger school met 5-jar. cursus en de hoogere burgerschool voor meisjes. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat aan bovengenoemde inrichtingen van onderwijs tot en met 30 Mei as. gelegenheid bestaat tot het doen inschrijven van leer lingen, bij voorkeur des Dinsdags van v.m. 11'/, uur—n.m. 121/» uur en Vrijdags van 2—3 uur nam. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Beiden, li Mei 1930. 647 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen teT algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan de N.V. Hol- tadsche Constructiewerkplaafeen en recht verkrijgenden tot het uitbreiden van de con structiewerkplaatsen op de perceelen Zoeter- woudsche weg, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie 0. Nis 163 en 183. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Heiden, 14 Med 1930. 546 Hedennacht to 2 uur gaat de Zomertijd in. Men denke er dns aan hedenavond vóór het naar bed gaan de horloges en klokken één uur vooruit te zetten; dns van 10 nnr op 11, en*. o LOCAAL RIJKSTELEFOONNET LEIDEN. Opgaaf van nieuwe aansluitingen in de maand April 1930. No. 2994: J. M. van Beek, Zoeterwoudsche Singel 48 f. No. 2963: Mevr. C. P. Braggaar—de Does, Plesmanslaan 13. No. 2972: Fa. H. M. Biesiot, Doezastr. 13. No. 2989: A. van Brero, Hooge Morsch- weg 38. No. 2988- Mevr. G. Burgersdijk, Rijn en Schiekade 19. No. 2998: Coöp. Boerenleenbank, Hoofd straat 96 L. d d, No. 2995: E. J. Choufour, Rijnsburgir- weg 77. No. 2782: D. G. Dilleniers, Maurilslaan 7, Oegstgeest. No. 2990: Dr. C. C. Drost, Warmonder- weg 22. No. 2991: Mevr. wed. J. C. van Dijk, Oegstgeesterlaan 20. No. 2987: H. J. Favier, Vrouwensteeg 16. No. 1170- Fa. P. Gerth, Nieuwe Rijn 6465. No. 2982: A. W. de Groot, N. Beesten markt 12. No. 56- T. Hollebcek, Doezastraat 30. No. 2985: A. Huisman, Hooge Rijndijk.222. No. 2980: B. de Jong, Rijndijk 140 Vst. No. 2979: J. de Jong, Hooge Morsch- »eg 26. No. 2992: G. E. van der Linden, Rijns- hnrgerweg 54. No. 2978: Magazijn N. England, Hooge- woerd 28. No. 161: Wed. D. Nederlof—Bakker, Breeslraat 56. No. 2996: A. J. Poelberg, Kolfmakers- steeg 16a No. 2973: Fa. Gebr. Pasman, Heeren straat 83a. No, 2969: F. Potjewijd Jr., Leeuwerik- straat 43. No. 2974: Scheffer's Hoedsnmagazijn, 'Haarlemmerstraat 149. No. 2999: A. A. Snijders. Oegstgeester laan 33. No. 2981: L. Stoffels. L. Rijndijk 23. No 29S4: S. Teljeur. Hoogewoerd 97. No. 2986: H. A. Vriend. Plantsoen 57 'No. 2977: R. Wessels—Boer, Z. W. Singel 17. No. 2976: J. van der Zanden, Gevers- «traat 5a, Oegstgeest In het jaar 1905 en wel in de maand Januari, namen enkele mannen werkzaam bij de Hollandsche- en Staatspoor het ini tiatief om te komen tot oprichting eener Coöperatieve Broodbakkerij. Besloten werd een verga/dering uit te schrijven en op deze vergadering uit te noodigen de be sturen van verschillende organisaties. Deze vergadering werd gehouden in het lokaal de „Pelikaan'' (Pelikaanstraat). De leiding werd opgedragen aan de heeren A. B. Swa- gers, J. v. Dam, F. v. d. Mark, A. H. Nibbelink en J. Witte. Ook was op die ver gadering tegenwoordig de heer Faes, welke reeds een werkzaam aandeel had in de Coöperatieve brandstoffenvereeniging der Leidsche Katoenmaatschappij, en om die reden werd den heer Faes gevraagd of hij zitting wilde nemen in het voorloopig comité. In dezelfde maand werd een tweede ver gadering gehouden, waarin werd medege deeld, dat men geslaagd was, in de oprich ting van een Coöperatieve bakkerij, welke men den naam zou geven van ,,Ons Doel". Tevens werd een concept-reglement samen gesteld, waarin de rechten en plichten van het bestuur en leden werden omschreven. De Coöperatie zou een geheel neutraal standpunt innemen, terwijl het bestuur zou bestaan uit personen van verschillende or delievende richtingen met evenredige ver tegenwoordiging. Zooals altijd hadden in de eerste jaren nog al veranderingen in het bestuur plaats, waarvoor wellicht ver schillende redenen bestonden. De eerste standplaats waar men bêgön om hét broodbakkersbedrijf uit te oefenen was hoek Zijdgracht. Al spoedig bleek, dat deze bakkerij, welke zeer bekrompen was ingericht, door het toetreden van vele leden, niet meer aan de toen bestaande eischen kon voldoen en moest men naar een ruimer gebouw uit zien, wat men weldra had gevonden in het perceel Haarlemmerstraat 184, wat toen nog woonhuis met tuin was. Nadat dit pand gekocht was, werd besloten van den tuin een bakkerij te maken. In 1908 besloot metn meer uitbreiding té geven aan de Coöperatie door er een afdeeling kruide nierswaren aan te verbinden. Besloten werd om in de wagenloods een kruideniers- afdeeling in te richten. Een 150-tal leden had reeds toezegging gedaan dat zij ge bruik wenschten te maken van de afdeeling kruidenierswaren. Nadat men ongeveer 6 jaren een klein bedrijf in kruidenierswaren had uitge oefend, besloot het tegenwoordig bestuur de kruidenierszaak te doen verplaatsen naar de Haarlemmerstraat, waar toen nog een boekbinderij gevestigd was, terwijl men intusschen een aanvang maakte met het ontwérp van een ruimen en net ingerich- ten winkel. Nauwelijks was men aan den bouw begonnen, toen de wereldoorlog uit brak, wat heel wat stagnatie teweeg bracht door gebrek aan bouwmateriaal. Ook kwam het bestuur voor nog andere moeilijkheden te staan. Vanaf het eerste oogenblik der mobilisatie werden alle loopende contrac ten verbroken en moest het bestuur op alle artikelen een belangrijk bedrag meer be talen, waardoor het meer verlies dan winst kon boeken. En waar de handel aan han den en voeten gebonden lag, en de werk loosheid van dag tot dag toenam, kwam bij het bestuur de vraag aan de orde wat het kon doen, om de werklooze leden tegemoet te komen. Maar ook in deze moest het met de meeste voorzichtigheid handelen, wilde het de Coöperatie niet aan een financieelen ondergang prijs geven. Aldus besloot het aan de werklooze leden, drie weken brood te geven in voorschot. Maar het zou ons te ver voeren, om allo bijzonderheden, welke zich in die jaren hebben voorgedaan te memoreeren en moeten we ons bepalen tot enkele der voornaamste momenten. Het is algemeen bekend, hoe men in den treurigen tijd van 19141918, toen alles duur of niet te krijgen was, heeft moeten doorworstelen. Leefde mén eerst in een tijd van overvloed, in die jaren keck men "elkander wanhopig aan en stelde men zich de vraag, of een wereldhongersnood de verdere vernietiging der volkeren als het eindproces ten gevolge zou hebben. Geen wonder dat na dezen wereldoorlog, met langzamen tred gepoogd werd om door bezuiniging den achterstand in te halen. Voor de Coöperatie was de tijd aange broken om met nieuwen moed de zaken te doen aanpassen aan de tijdsomstandig heden. Hiervoor had het bestuur in de eerste plaats noodig de medewerking van de leden, waarop het dan ook een beroep deed, om het zooveel mogelijk te steunen door de warén té betrekken van de Coöperatie. Op 26 Februari 1915 werd de nieuwe zaak welke aan alle eischen voldeed, geopend en werd een woord van hulde gébracht aan al degenen die hadden medegewerkt om het vraagstuk tot een goed einde te brengen. Met hart en ziel werd door het thans nog zittende bestuur gewerkt aan den uit bouw van de Coöperatie en het ideaal was om het 20-jarig bestaan te bereiken, het welk men. zoo de financiën het toelieten, niet ongemerkt voorbij zou laten gaan. En wij mogen dan ook zeggen, dat het twin tigjarig bestaan, werkelijk voor velen een verrassing is geweest, waaruit duidelijk is gebleken dat het een noodzakelijk feest was. Daar werden de banden die door den oorlog op velerlei wijze waren verbroken opnieuw verbonden. Vreugdestemmen wer den weer gehoord, dié wellicht anders ge smoord waren geworden. "Weken en maan den na het twintigjarig bestaan, werd het feest nog besproken ën vele huldebetuigin gen bewezen het bestuur dat het iets had gedaan, dat bij velen nog jaren in herin nering zou blijven., En nu was het parool: Op naar het 25- jarig feest, wat nog wel ver in het verschiet lag, maar waarop toch veler hoop gevestigd was, omdat dit jubileumjaar, zoo'n gewich tige beteekenis voor de Coöperatie zou hebben. En als een schip in de branding, dat ieder oogenblik dreigde op gevaarlijke klippen te strandeD. kreèg het bestuur hoe langer hoe meer, het doel wat het voor oogen gesteld had in het zicht: de Coöperatie ,,Ons Doel" bestaat 25 jaar en zij is krachtiger dan ooit! Moge zij nog vele jaren bestaan ën in bloei toenemen. WEST-HILL ZONDAGS SCHOLEN-CONFERENTIE. A.9. Zaterdag, 's middags 3.30, wordt in het gebouw „Staalwijk", Heerenstraat 45. de voorjaarsconferentie van de West-Hi'li Zondagsscholen in Nederland gehouden. De conferentie duurt tot Zondagsavonds. Ze is vooral belegd ter bespreking van allerlei moeilijkheden, die in de godsdienstige vor ming der kinderen als vanzelf zich voor doen en door toepassing van nieuwe op voedingsmethoden niet geringer dan vroeger zijn geworden. De heer Bandel. hier vroeger in Leiden bij het onderwijs werkzaam, zal daarom ook spreken over ..De behoefte aan 't concrete bij de godsd. vorming onzer kinderen beneden de 12 jaar", en me]. Van Voorst van Beest zal Zondagsavonds een inleiding houden over: ..De voorbereidings klas". wat gewoonlijk hier als Zondags schoolcursus wordt aangeduid. De confe rentieleden hopen Zondag een paar litur gische diensten van juniores en seniores der der Zondagsschoolkinderen bij te wonen, terwijl daarna onderlinge bespreking onder leiding van mej. Van Voorst zal plaats heb ben. De vergaderingen van deze conferentie zijn voor ieder belangstellende toegankelijk tegen f 1.00 en de lezing van den heer Bandel Zaterdagavonds tegen f. 0.50. Men zie de advertentie. VERASSCHING Dr. D. STIGTER. Te Westerveld is gistermiddag onder zeer groote belangstelling de verassching ge schied van den heer D. Stigter, arts te Den Haag en vroeger hier ter stede. Bij deze plechtigheid werd achtereenvolgens het woord gevoerd' door een broer van den over ledene, dr. Van Gangelen als voorzitter van de afd Den Haag van de Mij. tot bevorde ring der Geneeskunst, den heer J. Th. Luyt als vriend en door dr. Navis namens het Medisch Leesmuseum en Bibliotheek. De oudste zoon bedankte voor de belang stelling. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: W. F. Bik, Doezastraat 4, Leiden. Drogis terij en verfwaren. Uittredend Eigenaar: W. F. Bik, Leiden, dd. 1 Mei 1930. Nieuwe Eigenaar: G. J. Bik, Leiden. Wijziging han delsnaam thans: G. J. Bik. R.-K. Coöp. Bakkerij. Spaar- en Verbruiks vereeniging ..Eendracht". Korevaarstraat 13, Leiden. Vestiging Filiaal: Zoeterwoude. Wa tertje (wordt door hoofdkantoor beheerd). N. C. van der Zalm en Zonen, Boerenbur- gerweg 16, Noordwijkerhout. Bloembollenbe- drijf. Vennooten: C. A. van der Zalm, Noord- wijkerhout (Huwelijksche Voorwaarden). COLLEGIUM THEOLOGLCUM C.S. „CHRYSOSTOMUS". 9 Viering van het 9de lustrum. Met een druk bezochte receptie in "dë Waalsche Kerk werd de viering van het lustrum ingezet. Zeer vele oud-leden en hoogleeraren, alsmede afgevaardigden van andere disputen hebben van de gelegen heid het bestuur te complimenteeren, ge bruik gemaakt. Onder anderen merkten wij op prof. Kristensen, prof. Knappert, prof. De Graaf, prof. Eekhof, dr. De Haas, ds. Locher, ds. Visser, het faculteitsbestuur vertegenwoordigd door mej. Modderman en den heeir De Ru. Verder afgevaardigde* van het theologische dames-ddspuut c.s. „Kaap de Goede Hoop", de theologische disputen „Quisque Suis Viribus", ,,F.F.F." „A.S.S.", „F.O.R.U.M." en het Remon- strantsche seminarie. Om vier uur kwamen de reünisten en dè leden en de hoogleeraren prof. Knappert, prof. Eekhof en prof. de Zwaan in de kerk bijeen tot het houden van een feestver- gadering. Nadat de heer G. F. D. Locher de Sonate IV van Mendelssohn in A gr. terts op 't orgel had ten gehoorë gebracht,- opende de heer W. J. Klaar als praeses d-a vergadering. Allereerst heette spreker dé leden, reünisten en hoogleeraren welkom. Een lustrum, aldus spr., moet in zekeren zin opgevat worden als een Oudejaars avond, immers ongemerkt laat men allés wat in de afgcloopen periode is geschied, in gedachten de revue passeèren om teni slotte te eindigen met een heil wen sch voor het komende tijdperk. Teneinde den reünisten gelegenheid te geven kennis te maken mét den huidigen stand van zaken in het dispuut, droeg d9 bijeenkomst het karakter van een gewone jaarvergadering. Als eerste spreker betrad dan de voorzitter zelf de preekstoel en wel om Psalm 103 uit de Leidsche vertaling voor te lezen. Gelijk bij disputen de ge woonte is, werd öp deze declamatie door 'eenige aanwezigen hetzij op verzoek, hetzij eigener beweging critiek uitgeoefend. Ver volgens hield de héér H. Faber een im provisatie, getiteld „Over de pTaats van de Theologie in het geestesleven van den tegenwoordigen tijd". Hierna reciteerde de heer Paap een ge dicht van den bekenden Vlaming Albrecht Hodënbach. Hierna vertrok het gezelschap naar Noordwijk aan Zee, waar in het Oranje hotel het dinér plaats vond, waaraan velé reünisten en verschillende hoogleeraren mede aanzaten. De feestredenaa/r, ds. Do Haas ontketende Olympische vröolijkheid. Na een korte strandwandeling zette men zich tot het luisteren naar het welverzorgde muziekprogramma, uitgevoerd door de hee ren Drossaart, Lulofs, Boeke en Van Leeu wen. Dr. Boissevain hield op de bekende wiize een luid toegejuichte causerie. De Chrysostomus-revue, opgeluisterd door Goq en Pagog met de detective, vormde bet slot, van dit zoözeer geslaagde lustrum. HERDENKING Mr. P. T. TROELSTRA Naar wij vernemen, zal de plaatselijke afdeeling der S. D. A. P. het verscheiden van den vroegeren leider dier Partij in een wijdingssamenkomst herdenken. Deze bijeenkomst zal worden gehouden op Donderdagavond 8 uur in het Volksgebouw, Heerengracht, en is alleen toegankelijk voor leden der S. D. A. P. De afd. voorzitter, mx. D. A. v. Eek, zal een toepasselijk woord spreken. Het laat zich aanzien, dat ook uit Leiden vele vereerders van den gestorvene aan de begrafenis-plechtigheid op Vrijdag a.s. in Den Haag zul'len deelnemen. N EiDERL AN D S CHE NIJVERHEID DER BLINDEN. Er wordt aan de huizen geld gevraagd voor bovengenoemde instelling, waarvan vertegenwoordiger of leider is H. van Zwieten te Amsterdam. De Secretaris van den Armenraad geeft den raad aan personen, die hieraan willen geven, inlichtingen te vragen aan het bur. van den Armenraad1, Lammermarkt 67. tel. 1052. LUSTRUMVIERING L.S.C. Gisteravond ia uit de bewoners van het woningcomplex „De Eensgezindheid" en omgeving, een commissie opgericht om te geraken tot versiering van dde wijk ter ge legenheid van de a.s. lustrumfeesten. Bereids is van de Lustrum-commissie be richt ontvangen, dat op een avond in de feestweek door een muziekkorps in die wijk een concert zal worden gegeven. Het bestuur is samengesteld als volgt: F. Simons, voorzitter; P. M. Pielanen, secre taris, van Speykstraat 1; W. G-. v. Katwijk, penningmeester; A. L. Serlie en I Leemans, bestuursleden. i BINNENLAND. Voortgezette behandeling der Gemeente, wei la de Tweede Kamer. (Uit het Parle ment, 3de Blad). Bij mr. Troelsta's overlijden; bijzonder heden omtrent de rcmwplechtighald, welke Vrijdag wordt gehonden (Binnenland, 4de Blad). De bepalingen van het Radio-reglement omtrent do regeling van den omroep. (/Bin nenland, 4de Blad). Het veevervoer naar Friesland wegen* mond- en klauwzeer verboden. (Land- en Tniribouw, 3de Blad). BUITENLAND. 1 Het overlijden van dr. Fridtjof Hansen. (Wetenschappen, Sde Blad). Rondom den Volkenbondaraad. lste Blad). De mijnwet in het Engelsch Hoogerhnfs* (Buiten!, late Blad). „SCHOONHEID IN OPVOEDING EN ONDERWIJS/' Lezing van mevrouw Irish Stephenson. Voor de afdeeling Leiden der Ned. Ye15, „Schoonheid in Opvoeding en Onderwijs'* hield mevrouw Irish StephensonHagen gisteravond een voordracht met lichtbeelden over het „Zien van Egyptische Kunst" Na een korte inleiding over het verschil tusschen kunst, historie en kunstaesthetiek en eene definitie wat het zien van kunst inhoudt, stelde spreekster de vraag: Aan welke factoren het is toe te schrijven, daf de Egyptische kunst zoo lang miskend is geweest. Deze factoren zijn samen te vat-< ten in twee vragen, nl. waartoe deze eigen aardige, van ons afwijkende voorstelling van de dingen? en ten tweede „Wat is de ondergrond van de ontroering, die den kun stenaar bij het scheppen bewogen heeft?" De kunstenaar opgenomen in het collectief levensverband, weerspiegelt, zonder zich ervan bewust te zijn, in zijn werk de gees-« tesstroomingen van zijn tijd; deze bepaalde geestessfeer kunnen wij uit zijn werk af lezen. Zoo reflecteert zich in de Egyptische kunst de kosmiscÏÏ-georiënteerde levensbe schouwing van een voor Christelijke cul tuur. Deze levensbeschouwing aanvaardt de allesomvattende eenheid in het wereld>- leven en kent geen onderscheid tusschen; het leven van den mensch en dat van de aarde. Zoo heeft de Egyptenaar zijn levens lot verbonden gevoeld met de wetten van' het heelal en zijne godsdienstige inzichten ontleend aan wat hij in de natuur waarnam En deze natuurwetten leerden hem een telkens herleven van hetgeen dood scheen: het uitgedoofde zonlicht des avond9, het afgestorven plantenleven in den winter. En in dit wondere mysterie van herleven heeft de Egyptenaar ook den mensch begrepen, den mensch. dien hij ten nauwste verbon den voelde met de natuur en hare godde lijke krachten. Deze vaste overtuiging in de uiteindelijke overwinning van het leven over den dood spreekt uit den rust van hem monumentale beelden, den klaren blik en het ver weg staren oveT Tet tijdelijk© heen. De voor ons eigenaardige vormen van hun reliefs zijn, gezien vanuit Egyptisch artistiek inzicht volkomen logisch, want de Egyptenaar is gericht geweest op een weer gave van het Egyptisch beeld, zooals hef in zijn voorstelling leefde en niet van het momenteele beeld zooals het zich toevallig aan hem voordeed Zoo heeft hij door zijn verlangen naar complete samenstelling van het beeld te projecteeren zijne figuren half en profiel en half en face geplaatst. De twee dimensioneel e verhoudingen van zijn reliefs houden verband met zijn streven om niet door diepe licht- en schaduwwer king de rigourenuse regelmaat van het ge bouwencomplex te schaden. Na een uiteen zetting hoe. door de vormen te stileeren. de Egyptenaar in de rpliofü feiten heeft vastgelegd die tot in lengte van dagen gememoreerd moeten blijven heeft spreek ster door vergelijking met kunstwerken uit verschillende perioden de essentieele qualL teiten van de Egyptische kunst nader toe- gelicht

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1