PERSONEEL 2.75 :yriasi nsl RECLAME-VERKOOP VLOERZEIL TRIANON THEATER HET LEVENDE LIJK Steno-Typiste STRIJKSTERS j NOODHULP 7 - 7et VROOM DREESMANN Piano-Onderwijzeres REIZIGER JONGSTE BEDIENDE „KORZO" W. F. K0RS ZOON H.J.GR0ENEW0UD SPORT. LAND- EN TUINBOUW. VARIA. 1 Etaleur 2 Cassières 6 Verkoopsters 1 Aankomende Vrouwelijke Kantoorbediende 3 Confectie-Naaisters 1 Meubelmakersleerling GEVRAAGD BALATUM Per el 1.49 BETERE VAKKLEEDING Slagersjassen Koksbuizen Kruideniersjassen DE KLEINE LORD DAGMEISJE jieeft aangeboden, bet land van ons over t* nemen, en dan kunnen wij nog altijd aaar .,D© Kooij", als het Kooirecht geen hinder geeft- Ns langdurige discussie wordt met alg. itemmen besloten tot aankoop van het ter rain Nïekerk. Punt 3 wordt aangehouden ter behande ling in geheime ritting. 4. Jaarwedde ambtenaresse ter secreta- en administratief personeel badbedrijf. De heer v. d. Geest zegt, dat besloten-is, ffit poot te behandelen in voltallige ver gadering en hij riet nu drie leege stoelen. De heer Schracna merkt op, dat de zaak Dn reeds een half jaar hangende is, en atraks als de drukte er ia, zal dan de raad roltsllig zijn. Wetb. Wam aar acht het wel gewenscht aeze zaak nn te behandelen. Het is hem bekend, dat de heeren Van der Voet en Van Breda tegen het voorstel geen bezwaar hebben en de heer Speelman heeft het zelf voorgesteld. Na eenige discussie wordt besloten het punt te behandelen. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. voorstelden den administrateur f. 300 te geven voor zijn werkzaamheden, aan het badbedrijf. De heer Wamaar: Wij hebben bij de be grooting gezegd, dat er een boekhouder voor de bedrijven is en deze verricht zijn werk naar geooegen van B. en W. Dan is sr niets tegen salarisverhooging, maar niet bij elke afdeeling een toeslag. Dat de kin dertoeslag er af gaat, voeten wij ook eo daarom stellen wij voor zijn salaris te ver- hoogen met f- 400. De heer Verkleij is het met dit voorstel |5ena De heer v. d. Geest wil verhoogen tot f. 3500. Dit wordt in de particuliere be drijven ook betaald. De heer v. Zonneveld: En gemeente ambtenaar is een betere positie dan een particulier. Premievrij pensioen en een vaste werkkring. Hij is er niet voor de sa larissen zoo snel op te voeren. De heer Bisschops wijst er op, dbt pen sioen en kindertoeslag wel degelijk bij het salaris geteld behooren te worden en dan is f. 3100 nog zoo riecht niet. Ten slotte wordt op voorstel van wetK. Bader besloten het salaris te bepalen op f.3150. De jongste bediende bij- de be drijven krijgt 70 per maand; terwijl de bepaling van het salaris van mej. De BoeT wordt aangehouden tot de volgende ver gadering. 5. Verhuur speelterrein „de Kooy" aan nieöw opgerichte Voetbalvereeniging. Besloten wordt dit aan B. en W. over te laten. In verband met de ervaring wordt vooruitbetaling verlangd. 6. Vaststelling balans en verlies- en winst rekening van woningbouw „Vooruitgang'' bver 1029. Deze wordt goedgekeurd. De heer Van de Geest klaagt over de aansluiting op het hoofdriool. Er wordt nu nog maar steeds geloosd op slootjes en der gelijke. De voorzitter zegt, dat de gemeente-op richter in deze diligent is. Het zal geleide lijk beter worden. De heer Verkleij informeert naar de rio- leering in de Floris Schouten straat. De voorz. zegt, dat de eigenaren den toestand zullen verbeteren. De heer Warnaar zegt in de vergadering van 17 Dec. over raadscommissies te heb ben gesproken. B. en W. hebben toen prae- sdviea toegezegd. In de notulen heeft hij niets hieromtrent gevonden, wel heeft de voorz aan den heer Van Breda geantwoord dat B. en W. er niet veel voor voelen. Ta dat het prae-advies van B. en W. 1 De voorzitter zegt dat dit zijn persoon lijke meening was, die evenwel door dé wethouders wordt onderschreven. Een be sluit omtrent het prae-advies is nog niet genomen. De heeT Warnaar verzoekt, dat B. en W. dan met een voorstel komen, dan kunnen we een besluit nemen. We moeten de zaz»k niet sleepende houden. De voorzitter zegt dit toe. De heer v. d. Geest wijst eT nog op, dat bij nieuwbouw aangesloten moet worden op het hoofdriool Hij noemt enkele voor beelden, waar dit niet geschied is. De voorzitter zegt. dat vrij wachten op bet rioleeringsplan. Wij moeten dus nu wat geduld hebben. Hierna gaat de raad in geheime ritting. In de geheime zitting wordt besloten tot verkoop van de Vuilnisbelt aan den heer C. J..Kiebert voor de som van f. 3600, on der voorwaarde dat geen aanspraak ge maakt kan worden op vrijstelling van Havengeld. VRIENDSCHAPPELIJKE WEDSTRITD. Zaterdagmiddag wordt op het V.T.O.N.A.- terrein aan den Zijlweg de wedstrijd V.T.O.N.A. I (Ver Touwf.)—NIUI. I (Ned. Rotogr. Mij) gespeeld. VEURLEIDSCHENDAM. Na een algemeene klopjacht is de heer Eoheemen er in geslaagd den -.ond van W. V., die reeds eenigen tijd rondzwierf en groote schade onder schapen en pluimvea aanrichtte, neer te schieten. ZOETERWOUDE. Burgerlijke Stand. Geboren: Annie Johanna, D. van J. F. Lekkerkenker en F. Paul Adrianus Simon Maria, Z. van G. P. van Leeuwen en C. de Jong Johannes Wilhelmus Jacobus, Z. en Maria Regina Anna (tweeling) D. van N. Hoogeveen en A. C. van der Poel Adrians Maria, D. v. A. van Ben ten en K. W. van Noort Maria Margaretiha, D. van J. A. Jansen en P. van der Hoeven Johannes Petrus Nicolaas, Z. van J. P. Uljee en P. G. van der Hoeven. Ondertrouwd: Petrus Nicolaas Brouwer 23 j. en Maria Josephina Vermeulen 23 j. Wilhelmus Nicolaas Lans 25 j. en Johanna Margaretha Beijersbergen 25 j. Getrouwd: Gerardus Zandbergen en Mar garetha Maria Groen Aart Hulsbos en Johanna Petronella Westhuis. OverledenJacoba van Doorn 86 j. Ber- nardina Onderwater 63 j. RECLAME. 422 VOETBAL. LEIDSCHE VOETBALBOND. Wat er gespeeld ie. 'Voor de L.V.B.competitie wend één wed strijd gespeeld, n.m. D.S.O. IA.S.C. IV, welke door de Zegwaarters met 1 werd gewonnen. Voor de Zaterdagmidda®comp. bleef A.R.C. I met 51 de meerdere van Fides Pacta L In de tweede klasse ging S.L.F. II met dikke cijfers ten onder tegen Norvicus n. Voor den L.V.B.-beker won U.V.S. I met i1 van R.C.L. U en moest Lugdnnum II met 50 het veld winnen tegen Alphia I. In de demi-finale zullen dus uitkomen: L.F.C. I, Alphia I, U.V.S. I en U.V.S. n. LEIDEN—HAARLEM (Zaterdagmiddagcompetitie.)) Voor den wedstrijd L.V.B. XIHaarl. V.B XI. beide van de Zaterdagmiddagcom petitie, welke op Zaterdag 17 Mei a.s te hallvijf op het L.F.C-terrem wordt ge speeld, is het L.V.B.-elftal als volgt samen gesteld (rechts naar links): doel: J. J. Griffioen (S.L.F.); achter: Th Godthelp (AJt.C.) en A. C. Remmerswaal (Q. Boys): midden: A. Bergshoeff (A.R.C.), J. v d. Leek (A.R.C.) en C. Rameau (F. Pacta); voor: L. van Dan (A.R.C.), A. van Dam (A.R.C.), A. v. d. Plas (Q. Boys), B. v. Duy- venbode (Q. Boys) en J. PluymgraaE (Q. Boys). Reserves: J. v. d. Born (F. P.)„ A. v. d. Bijl (A.R.C.), J. Hoogendoorn (Norv.), R. Heymans (S.V.O.). BILJARTEN. ROBITNS WERELDKAMPIOEN. Gisteravond is te Amsterdam het wereld kampioenschap OTer 3 banden beëindigd. Robijns won den titel. 2. Sengers. 3. Soussa. 4. Zaman. HONDENSPORT. .EEN LEIDSCHE HOND OP DE TENTOONSTELLING TE BRUSSEL. In Brussel is de groote tentoonstelling van de Royal St. Hubert gehouden. Onze stadge noot, kapitein Mante, ging er heen met zijn Afghaanschen Windhond, en, daar het de eerste maal was, dat dit ras in België ver scheen, was de belangstelling natuurlijk enorm. De bekende Windhond-keurmeester v. d. Berkhof gaf den hond een eersten prijs en daardoor won hij ook de Grand Prix d'Hon- neur. n.l de Centenaire beker. PLUIMVEE, HET RUIEN VAN ONS PLUIMVEE. De rui wordt vaak ten onrcente onder de nekten gerekend, want, hoewel iiy schijnbaar gepaara is met uitputting, lus teloosheid, ge Drek aan eetlust, ja soms wits met den dood, ,zgn dat aile slechts nevenverschijnselen, die niet aan den rui zelf, maar aan de conditie van den ruienden vogel te wjjten rijn. W*j kunnen met zekerheid aannemen, dat de rui een vo-komen natuurigk ver^nyn- sel is, dat zich bq gezonde dieren ieoer jaar op oen bestemden tjjd met groote ra- ge.maat voordoet. Men heeft de vernieuwing der veeren wei eens vergeieken met de wisseling der bladeren, maar deze vergelijking gaat niet op. De b.aderen toch bewerkstelligen de ademhaling der plant en als ze die taak een bepaalden tijd verricht hebben, gr«*eit er tusachen bladsteel en tak of stengel een zeer, zeer dun laagje kurk, waaruoor de toevoer van voedings-sappen vrijwel ge heel wordt afgesloten en dus de voeding van het blad stop staat. Bij de kieinste riw seling of stoot valt het verarmde, verkleur de blad af en op de wondep*ek ligt nu het daarevengenoemde kurkschytje &L een beschermende pleister 1 Op diezelfde plek komt nooit weer een nieuw blad, ze blijft ledig, onbezet In de onmiddellijke nabijheid echter ontstaat een nieuw b.ad. Hoe geheel anders staat het met de veer. Zoodra ook haar dienst-tijd om l», kan, ja moet ze weg, al was ze van het verblin- dendste wit, de moor heeft zjjn plicht ge daan. De veer is evenals het blad ten doode omgeschreven, maar vaak behoudt ze tooh haar schoonen glans en schitterendste kleu ren nog jaren en jaren lang, wat met het blad niet het geval is. Maar in tegenstelling met het boomblad komt precies op dezelfde plek de nieuwe. Die zat er al onder, recht er on der en deze nieuwe stoppel gaat nu het werk van uitsmijter vervullen. Meedoogen- loos duwt hij langzaam, maar steeds krach tiger de oude veer weg, die zoo vaak be wondering om haar glans en kleurenrijk dom en sierlijken vorm heeft opgewekt. Er was een tijd van komen Nn is de tijd van gaan! Moeder Natuur is op haar tijd streng en zet haar wil met kracht en geweld door! Zoo gaat het met groot en klein, met de wuivende kostbare versierselen van den struis, met de meter-lange schitterend ge- oogde dekveeren van den pauw, zoo gaat het ook met het haast onzichtbare dons pluimpje, dat als een stofje zweeft door de huiskamer als de ruiende kanarie zich maar even het veerenpakje schudt. Zoo met ai.esl De nieuwe stoppél ontwikkelt zich meest al snel, de bloedsaandrang is sterk, het bloed is voorzien van juist die stoffen, welke voor den opbouw noodig zijn. Zijn vliezig omhulsel kan 't niet meer uithou den, het scheurt en de nieuwe veer ont vouwt zich langzaam maar zeker. Zij is ge lijk in kleur en vorm aan haar voorgang, ster. Er kunnen echter een paar gevallen voorkomen, dat de nieuwe een weinig an ders en soms heel wat langer, breeder en fraaier i3. Deze afwijking komt voor bq die vogels ,waar het mannetje van het wqfje verschilt in de bevedering, maar waar de jonge mannelijke exemplaren eerst geheel ge.i4k bevederd zijn als» de wijfjes. Bjj hoenders, fazanten, patrijzen, pauwen ten eenden komen de mannetjes bij hun eer sten rui op kleur. Hebben ze eenmaal die onderscheidende kenmerken verkregen, dan mogen bij de komende wisselingen de kleu ren dieper worden, maar veranderen doen ze dan eigenlijk niet meer. Oude wijfjes krijgen soms zulke veeren, die anders al leen aan de mannetjes eigen zijn. Het is duidelijk, dat de volgorde waarin de veeren geleidelijk uitvallen bij de ver schillende vogelsoorten ook verschillend is. Die soorten, welke hoegenaamd niet aan vflegen doen, ruien anders dan die welke in hun strijd om het bestaan juist op vlie gen zijn aangewezen. Verloor zulk een dier opeens het meerendeel zijner veeren,dan zou hij niet kunnen wegvliegen om zijn voedsel te zoeken of om zich te onttrek ken aan de vervolging zijner vijanden. Denken we hierbij eens aan onze dui ven. Bij deze is de rui wijselijk over vele weken verdeeld. Als allee normaal toe gaat, vallen het eerst de slag- en staart- pennen uit en wel van buitenaf naar het lijf van den vogel nauwkeurig geteld, de tiende slagpen het eerst aan beide vleu gels te gelijk. Als deze nu weer door nieuwe vervangen zijn, volgt de negende pen en als deze plaats nu door een bijna volgroei de nieuwe pen is ingenomen, volgt de an dere en zoo telkens meit een tussokenruim- te van een paar weken. De buitenste net laatet Daarna valt de algemeene rui in, hoewel bet met de staartpennen ook ge leidelijk is gegaan. De beide middelste val len het eerst, telkens daarnaast aan twee zijden een volgende, tot ook hier weer de twee buitenste het laatste uitvallen. Op deze manier ontstaat geen storing in bet vliegen. Bij onze kippen gaat het weer anders. Omdat ze niet vliegen en misschien ook wel door een aanpassing der natuur, omdat ze door den mensch beschermd worden, kunnen ze ongestraft veel veeren opeens verliezen. De hanen gaan vóór. De slagpen nen vallen nog in volgorde, zooals b.v. bij de boschfazanten. Na de slagpennen volgen de sikkels, hale- en zadelveeren. Bij de hennen, die intusschen haar leg gaan stop zetten, volgt soms een zóó snelle val van Be veeren, dat de dieren or als halfgeplukt en armzalig uitzien. Komen dan tevens de nieuwe stop pels te voorschijn, dan hebben ze veel weg van tweebeenige stekelvarkens 1 Bij andere vogelsoorten als bijv. siereend- jes vallen ook eerst alle siervceren der waardjes uit, zoodat deze dan weer als in hun eerste jeugd op vrouwelijke exempla ren gelijken. De rui onzer kooivogels, speciaaj onze kanaries werd onlangs elders in ons blad besproken, zoodat ik deze verschijnselen niet vermeld. Z© zijn trouwens gelijk. De ervaring heeft geleerd dat jonge die ren, geboren uit ouders, die in de rui-pe- riode verkeerden, zelden tot waardevolle exemplaren ontwikkelen, maar zeer vat baar blijken voor allerlei ziekten en g«ore- ken. Dat bovendien elke ruiende vogel, van af de groote kalkoen tot den kleinen kooi- vogel toe, zeer gevoelig is voor tempera- tuurs-schommelingen, voot verandering van standplaats orf verblijf spreekt voor zich zelf. De vorming van het nieuwe veeren- pak vraagt heel wat van de levenskracht, speciaal van het bloed, waarin al de be- noodivde bestanddeeïen aanwezig moeten baar blijken voor allerlei ziekten en gebre- ziin, opdat de rui een geregeld verloop kan hebben. Hoe dom dus die kippenhouders, duivenliefhebbers enz. zijn, die beweren, dat tijdens do rui alles wel met minder voer, met minder zorg af kan, omdat dari de dieren toch geen nut afwerpen, hoe on wetend deze menschen zijn, springt door het hie<r aangevoerde duidelijk in het oog. En dat reeds lang van te voren allee moet aangebracht worden en dat men bet vogel lichaam niet beschouwen moet als een flesch, waarin door een trechter verschil lende ingrediënten binnengetapt kunneta worden, zal iedereen bij eenig nadenken dadelijk inzien. Een van de vereischten tot een vlot rui- verloop is warmte. Hoe meesr lichaams warmte de ruiende vogel bezit, des te ge regelder en vlugger loopt het proces af. Daarom moeten reeds vóór het begin van den rui meer oliehoudende en zoete bestanddeelen aan het voer toegevoegd worden naar den eÏ6ch van iedere vogel soort. Vet en ook suiker geven warmte. In tijden ver van de rui-periode verwij derd, zouden deze vetvormende stoffen bij vastzittende vogeh contrabande zijn maar nu zijn ze noodig Een late rui, bijv. in reeds koude Novemberdagen is daaflpm be denkelijk. Een Vlugge rui is een goede rui. Op dé huisvesting komt dus in dién tijd zeer veel aan, opdat de stofwisseling geregeld kan plaats grijpen. Bij nat en kil weer worden de dieren binnengehouden en voor tocht beveiligd. Zooals reeds gezegd is wordt daarom aan bet menu toegevoegdhennep zaad, zonnepitten, meer vleeschvoedering, vooral gehakt, rauw vleescb of vleesohbc- schuit en bij dat alles het beste groenvoer niet te onthouden, maar de dieren er eiken dag flink van te voorzien In het alremeen moet met ruime hand gereven wot den, het is noodig voor het meerdere werk dat van de stofwisseling gevraagd wordt. Alleen dan wanneer er een minder goed en vlot verloop kan worden waargenomen, begint men met medicinale bijvoegsels, eerder niet. Dan komen te pas: ijzervi triool, bloem van zwavel, dubbel koolzurö soda, fosforlcvertraan, tannine enz. Heeft men echter te doen met gezond dieren, die goed cehoudem, goed gevoederd worden, dan verloopt hond'erd tegen ééti de rui langs normalen weg. EEN AFSTAMMELING VAN ALEXANDER DEN GROOTE. Voor het schepengerechtshof te Walden* burg heeft zich, naar uit Breslau wordt ge meld, een geraffineerde oplichter te ver antwoorden gehad. Het was iemand urti Hannover, die voorgaf schrijver te zijn en Hildebrand te heeten. Hij trad onder ver schillende namen op en had door zijn goede manieren zich een groot aantal vrienden en vereerders weten te verwerven. Hij had het echter heelemaal niet erg gevon den deze „vrienden" voor eenige duizen den marken te bestelen. Bij het proces kwa men zonderlinge dingen aan het licht. Dö oplichter beweerde, dat hij de „hertog van Oost-Friesland" was. De man wist door vernuftig ongestelde advertenties door brie ven, die zijn „geheim-secretaris" schreef en door spiritistische séances grooten invloed te krijgen op sommige menschen van wie er nog, hoewel zij door hem bestolen zijn, in dezen Hildebrand gelooven. Als „apos tolische en koninklijke hoogheid" zamelde hij gelden in voor allerlei liefdadige doel einden. De opgehaalde duiten verdwenen echter in 's mans eigen zak. Ook werd er bij het proces gesproken over een „Groot- Duitsche beweging", welker leider Hilde brand was. Verscheiden getuigen weigerden iets omtrent deze beweging te zeggen daaf de leider hun geheimhouding had opge* legd. In de spiritistische séances, die Hil debrand organiseerde, liet hij de geesten van zijn voorouders opkomen en hij vertel de den goedgeloovigen menschen, dat o.a. Toet Ankh Amen, Alexander deGroote, Befl Hur, Lady Hamilton en andere interna tionale beroemdheden, zijo voorouders wa ren. Eindelijk waren zijn oplichterijen echter aan het licht gekomen en de recht bank vond het maar beter dezen nazaat van Alexander de Groote gedurende vier jaren achter slot en grendel te zetten, ter wijl men hem tevens veroordeelde tot eer verlies voor den tijd van vijf jaar. Voor spoedige indiensttreding gevraagd: (Leeftijd boven 18 jaar) Voorzien van goede getuigen Persoonlijk aanmelden Aalmarkt 22 LEIDEN 461 dipl. K.N.T.V. biedt zich aan h)t het geven van Piano-lessen f-12.50 per 3 maanden. Br. gevraagd, voor technisch be drijf. Voor jonge kracht uit stekende positie. Brieven bur. Bar, v, d. blad onder No. 456 i van dit Blad onder No. 439. liefst m., gevraagd op fabrieks- kantoor. Sollicitaties uitsluitend schriftelijk te wenden aan de N.V. Nederlandsche Kracht- voederfabriek „MUSKATOR" te Oudewetering. 429 twee bekwame 420 Mevronw LODDER te Katwijk aan Zee, vraagt wegens ziekte der dienstbode een 458 P. ST0EKE - Haarlemmerstraat TEGEN EXTRA LAGE PRIJZEN 183 cM. breed nu voor 1.45, 1.15 98 ct. 200 cM. breed nu voor 1.75, 1.48, 1.28 de bekasda saUde vloerbedekking met scbriiteL garantie in 50 mooie nieuwe patronen 183 cM. breed 300 eM. breed 458 HAARLEMMERSTR. 36 - 98 - 100 - 113 Haarl.straat 241—243 Filiaal: Haarl.straat 3 443 Nog slechts S dagen bat groote Russische Filmwerk naar den Roman san LZ0 T01ST0L De hoofdrol wordt vervuld door den wereldberoemden Russische Reglssenr PUD0WKIR Plaatsbespreken dagelijks san 11-3 nar - Telefoon 2375. ATTENTIE! ATTENTIE! De verkoop der Couponboekjes eindigt onherroepelijk 15 Heb Nadien s|jn geen couponboekjes meer verkrijgbaar. - Woensdagmiddag 2 our - 7665a Gespoeld door UART PICKP0RD. gevraagd tegen 1 Juni. Mevrouw J. M. GOOSZEN-OORT, Emma- laan 61 bjj Warmonderweg. Tramgeld vergood. 7641a Wordt gevraagd tevens voor lichte kantoor werkzaamheden. Kennis vreemde talen bfcrekt tot aanbeveling. Br. m. voll. inl. en verl. salaris onder No 442 bur. van dit blad. Agent van bet LEIDSCH DAGBLAD Egbert de Grootstraat 2 Noordwijb aan Zee beveelt zich beleefd aan voor het aannemen van abonne menten en bet plaatsen van advertentiên. a-s

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 7