Mr. P. J. Troelstra overleden LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 13 Mei 1930 Tweede Blad No. 21520 Op zeventigjarigen leeftijd overleden. Recths: HET FEEST VAiN JEANNE D'ARC i9 te Parijs met groot cere monieel gevierd- Ook de padvinders namen aan de hulde deel. Hier boven het défilé der jeugdige troe pen vam de St. Augustinus-kerk te Parijs. IN DE HOOFDSTAD IS GEARRIVEERD de Hongaarsche zangvereeniging „Budai Dalarda" uit Boedapest, die in ons land eenige concerten komt geven. Maandag brachten de ledèn van dit koor een bezoek aan het graf van De Ruyter in de Nieuwe Kerk op den Dam te Amsterdam, bij welke gelegenheid bovenstaande foto gemaakt werd. De krainslegging geschiedde door den heer Ripka, eerste-burgem. v. Boedapest. DE GROOTSTE WALVISCHVAAR- DER TER WERELD, het Noorsche tankschip „Kosmos" is te VIaar dingen aangekomen. Het schip is geladen met 116000 vaten traan, geladen in tanks, welke traan af komstig is van walVissöhen, ge vangen in het Zuidpoolgebied. HOOGE BELANGSTELLING. Een Wik over de hooge hekken te werpen is voor een giraf geen bezwaar. Lastiger wordt het, wan neer de bezoekers den langhals een versnapering willen geven. TEN OVERSTAAN VAN MILITAIRE AUTO RITEITEN heeft de aviateür William Cross- well op het Matchel-vliegveld (New York) een demonstratie gegeven met een para chute, door van een hoogte van zeven duizend voet neer te dalen. Drie weken na zijn verjaardag. lb. P. I. Xtoekfaa. Mr. Pieter Jelles Troelstra is gis- teravond te halfelf in zijn woning te Scheveningen overleden! Het is nog geen maand geleden, dat de thans ontslapene in Pers en Partij is bejubeld ter gelegenheid (op 20 April) van zijn zeventigsten verjaardag, en al was zijn gezond heidstoestand wankel, niemand heeft toch vermoed, dat zóó kort na dien zijn levensdraad zou worden afge sneden. dat een einde zou wor den gemaakt aan dit rustelooze leven, dat ondeelbaar met de socia listische beweging was sa&mge- smolten. I Mir. Troelstra is de man geweest, die de Sociaal-Democratische Arbei- lers-Parlij in Nederland, heeft op gericht en gemaakt tot de omvang rijke organisatie van thans. Hij was de parlementariër van onbetwiste kwaliteiten, bezield door den gloed zijner overtuiging, die altijd weer zijn gehoor (ook zijn tegenstanders!) wist te boeien en heel zijn werk zame en rustelooze leven aan zijn volgelingen het voorbeeld heeft gege ven van den leider, die zich niet •nkel tot doel stelt do constellatie ier hedendaagsche maatschappij in puin te kloppen, doch ook voort durend weer poogt op te bouwen (zij het naar socialistischen zin), düè.r waar tevoren is afgebrokenI Pieter Jelles Troelstra werd 20 April 1860 te Leeuwarden geboren. Hij studeerde aan de universiteit te Groningen in de rechten en promo veerde aldaar in 1888 tot doctor in de rechtswetenschap. Hij vestigde zich vervolgens als advocaat en procureur te Leeuwarden. Reeds spoedig gevoelde hij zich tot de socialistische bewe ging aangetrokken en sprak op 16 Aug. 1880 op een groote kiesrechtmeetüig te Heeren veen openlijk zijn sociaal-democratische ge voelens uit, waarna hij zich datzelfde jaar aansloot bij den Sociaal-Democratischen Bond. Al aanstonds geraakte hij in feilen principieelen zoowel als persoonlijken strijd met den toenmaligen leider der beweging, Domela Nieuwenhuis. In 1892 werd hij redacteur van de Sneeker Courant, die in 1893 werd voortgezet onder den titel „De Nieuwe Tijd", in welker redactie ook de heer F. v. d. Goes zitting nam. In 1894 trad hij uit den Sociaal-Democratischen Bond en richtte met de heeren Van Kol, Schaper, v. d. Goes, H Polak, Vliegen en eenige an deren een manifest „aan de Sociaal-Demo craten in Nederland" om een nieuwe sociaal democratische partij te vormen, die 26 Aug. 1894 in hotel „De Atlas" te Zwolle-werd opgericht. Inmiddels was Troelstra verhuisd naar Amsterdam, waarna hij in 1893 zich had ge vestigd als advocaat te Utrecht, waar hij „De Baanbreker" had opgericht, die zich ver zette tegen het beleid van Domela Nieuwen huis. dat steeds meer naar het anti-parle mentaire neigde. Na de stichting van de nieuwe partij werd „De Baanbreker" haar eerste leidend orgaan, dat door Troelstra zelf des Zaterdagsavonds langs Utrecht's straten werd gecolporteerd. Na twee jaar werd dit blad omgezet in „De Sociaal-Democraat" als centraal orgaan der S.D.A.P Met den heer Vliegen kreeg hij de redactie er van. De jonge partij groeide inmiddels aan; m 1897 werd Troelstra gelijktijdig tot lid van de Tweede Kamer gekozen in drie districten, Winschoten, Leeuwarden en Tietjerkstera- deel. De S. D. A. P. telde ffi die dagen 1239 leden. Hij nam zitting voor Tietjerk^teradeel, het zwakste der drie.-Als Kamerlid heeft hij in de eerste plaats den strijd voor het alge meen kiesrecht doorgezet, zoowel in als bui ten het parlement. Bij de verkiezingen in 1901 verloor hij zijn district aan ds. A. S. Talma, doch kort daarna werd hij gekozen door Amsterdam III ter vervulling van de vacature-Den Hertog Inmiddels* had hij zich te 's-Gravenhage metterwoon gevestigd. Bekend is zijn optreden tegenover dr. Kuy- per, o.a. bij de spoorwegstaking in 1903 en bij de z.g. lintjes-affaire, en de actie, door hem gevoerd om revisie te verkrijgen van het proces der Hoogerhuizen, waar hij, om deze zaak aan 't rollen te brengen, den offi cier van Justitie te Leeuwarden, jhr. mT. Schimmelpenninck, beleedigde, hetgeen ten gevolge had, dat hij tot gevangenisstraf werd veroordeeld na door de Haagsche rechtbank te zijn vrijgesproken, als hebbende gehan deld in het algemeen belang. In 1900 werd het partij-orgaan „Het \7olk" opgericht, waarvan Troelstra tot 1903 hoofdredacteur was. Later, in 1919, werd hem de functie opnieuw opgedragen. In 1913. toen dr. Bos, kabinetsformateur werd, wees hij een ministersportefeuille af. Onder het daarna opgetreden kabinel-Cort v. d. Linden brak in 1914 de wereld-oorlog uit en moest Nederland mobiliseeren. Bij die gelegenheid sprak hij de historische woorden; „De nationale gedachte over- heerscht thans de nationale geschillen". Later, toen het leger werd uitgebreid, ver zette de S. D. A. P. zich daartegen krachtig. In 1916, bij een landelijke betooging tegen de uitbreiding te Utrecht werd Troelstra midden in een hartstochtelijke rede getrof fen door een instorting van zijn krachten, die hem geruimen tijd tot het nemen van rust genoodzaakt heeft. Van dat oogenblik af dateerde de verzwakking van zijn kun nen, hetgeen hem bij de woelige gebeurte nissen van November 1918, nadat hij de kamerrede had gehouden, die later als zijn „groote vergissing" is aangeduid en waarin hij verkondigd had. dat de tijd om naar de staatsmacht te grijpen voor het Nederland- sch'e proletariaat was aangebroken, tot de erkenning bracht op het partij-congres te Rotterdam, dat hij een tekort aan weer standsvermogen bezat. Tijdens den d6rlog heeit Troelstra ge poogd bij 'te dragen tot herstel van den vrede. In 1918 vertegenwoordigde hij daartoe met de heeren Albarda en Van Kol zijn partij in 'n Hollandsch-Scandinavisch co mité, dat te Stockholm een internationale socialistenconferentie had bijeengeroepen ter bevordering van den wereldvrede. Na den oorlog heeft hij een conferentie belegd te 's-Gravenhage om te komen tot herstel yan de sociaal-democratische internationale. Tot 1925 is Troelstra lid van de Tweede Kamer geblev.en. Met een groote rede, zijn politiek tes tament" genoemd, nam hij toen afscheid. „Ik heb eigenlijk altijd boven mijn krach ten geleefd," zei in die dagen Troelstra tegen een interviewer. „Ik heb nooit een sterk zenuwgestel gehad, maar heb het zoo lang mogelijk volgehouden. Toen ik, der tig jaar geleden, mijn taak op mij nam, voorzag ik in mijn jeugdig enthousiasme niet, dat deze, objectief beschouwd, veel te zwaar voor mij was. Maar achterna merk ik toch ook wel, dat ik ben gegroeid met mijn taak. Maar nu 't volgend jaar de verkiezingen komen, mag ik niet langer; ik voel me niet in staat, nog weer een verkiezingscam pagne te doorstaan, en mijn arts verbiedt het mij ook." Toen de voortdurende afneming van zijn krachten hem noopte zich uit dc actieve politiek terug te trekken, heeft de S. D. A. P. 'n grootsche huldebetooging voor hem ge organiseerd en een herstellingsoord gesticht, dat naar hem, Troelstra-oord is genoemd. Troelstra heeft zich niet slechts naam gemaakt als vurig redenaar en krachtig strijder, in woord en geschrift, voor de be ginselen zijner partij, maar ook al9 Friesch dichter, terwijl hij met P. H. de Groot een „Ny Frysk liedeboek" (1916) heeft uitge geven. De laatste jaren werkte hij aan zijn ge- denkFchriften. waarvan, zooals men weet, kort geleden het derde deel is verschenen. De ter-aarde-bestelling van het stoffelijk overschot zal Vrijdag in Den Haag ge schieden.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 5