AGENDA. LEIDSCHE SCHOUWBURG. fritz hirsch operette. BINNENLAND. de opening van den telefoondienst belgie—nederl. indie. het keuren van geluids film. radioreglement. vbrbeniging van vrijzinnig-democratische gemeenteraadsleden. de pensioenen bit de ned. spoorwegen. van V. speyck. verspreide berichten. longpest te garoet. BUITENLAND. VISSCHERIJ-BERICHTEN. vischpritzen. TELEGRAMMEN. uit britsch-indie. malta. de „graf zeppelin" WEER naar zwitserland. familiedrama. naar brazilië. HEDEN: Breeetraat 7: Algem. Verg. van aandeel. houders N. V. Dubbeldeman's Boekhandel. Den Burcht: Ned. Ver. v. Sohoonheid in opvoeding en oaderwjjs. Lezing van mevr. Irish Stephenson; 8 uur nam. Groot Auditorium Universiteit: Voordracht prof. Alfred Foucher. 8 uur. Jeruël: Bijeenkomst. 8 uur. Leger des Heils: Samenkomst 8 uur. Nutsgebouw: Verg. Ned. tnd. Verbond. Frans en Noto Soeroto. 8 uur nam. Oud-HortuszichtLeidsche Radio-Ver. 8.15 uur. Oegatgeest: Ev. samenkomst, Ter- weeweg 1. 8 uur. Donderdag. Sladszaal (groote zaal): Invilalieconcert R. K. Muziekver. „Perosi8 uur nam. Vrijdag. Evang. Luth. KeTk: Orgelconcert Jan Zwart. 8'/' uur nam. Liese: Alg. verg. v. aandeelhouders N.V. Lissesche Bankver. 2 uur nam. Dageliiks. ..Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 lot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater" Stationsweg: Bioscoop- en Varittê-voorslellingen Dagelijks te 8 uur 's Woensdags en 's Zaterdags matinêe te 2 uur. „Trianon-Thealer", Breestraat: Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur. Woensdags en Zaterdags tamiliematinée. „City-theater" Haarlemmerstr Bioscoop voorstellingen Dagelijks te 8 uur 's Woen- dags en 's Zaterdags matinêe te 2 uur Donderdag: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde Consultatiebureau voor Alcoho listen. 810 uur nam. Den Haag. Scala Bouwmeester- Revue, „Turf in je ransel". 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Mei a.s. waargenomen door de apotheek: P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 807. Wann der Wedsse Fliedei wieder blfiht, operette in 5 taiereelen. Georg Herman's roman „Jetfcchen Geberfc" behoort ongetwijfeld tot de z.g. bestsellers" en verbazing wokken doet het daarom zeker niet, dat de inhoud benut 10 voor Plankenland. Vooral voor een operet te-gegeven leent zich de ietwat dramatische geschiedenis van Jettchon's liefde-leven bij uitstek. In een 9-tal tafereelen is de liefde van Jettchen voor haar dr. Kössling, haar verloving echter met Julius Jacoby doch haar redding op het uiterste nippertje van dozen zakenman" en haar vlucht naar het geluk, geteekend. Op den inhoud zullen wij overigens niet verder terugkomen, daar wij dezen als bekend mogen veronderstellen. Deze 9 tafereelen staan feitelijk alle op zich zelf en woTden eenvoudig aan elkaar geregen door losse intorvallen en invoe gingen. Af en toe geeft dit iets revueach tigs, zij het dan ook, dat het revue-scènes zijn van uitnemende kwaliteit. Dienten gevolge krijgt deze operette op zich zelf iets Tommeligs, ver achterblijvend b.v. bij Ein Walzertraura, Das Drei-Müderlhaus, etc. etc. Maar deze nuchtere „bemerkingen" wor den door Fritz Hirscb en de zijnen een voudig „weggespeeld". Zij maken deze ope- rette trots haar innerlijke gebreken tot een van de best geslaagden 1 Fritz Hirsch macht Theater 1 In uiterst keurig verzorgde decors, die door kleurschakeering als anderszins één oogenstreeling zijn, in fleurige costuums, '1 een tempo om van te smullen, gekruid met als steeds schitterend gevonden Wit zen" laten Fritz Hirsch en zijn een zeldzame éénheid vo-rmonde troep het publiek genie ten van een model opvoering, zooals men zelden te zien krijgt, Daar is die trouvaille van ,,In einer kleinen Conditorei", het sohimmenspel, wc kunnen het niet alle maal opnoemen. Het is een doorloopend genioten van begin tot eind der voorstel ling Friedl Dotzo speelt Jettchen met het ge voelige accent, waarover zij zoo ruirasohoots blijkt te beschikken, zooals zij dat alleen kan, vol gratie en krijgt uitnemend tegen spel van Albert May als haar geliefde dich ter. Hun „Wcisse Flieder" moest worden gebisseerd. Een prachtig duo vormden Fritz Hirsch en Jula Rillo. Steeds fijn, humoristisch, waarvan Hirsch het geheim schijnt te ken nen, steeds waardig, trots de Vele grollen en grappen En dan Paul Harden als Onkel Jason. de madame Boulanger van Carla Carlsen, de Julius Jacoby van Fritz Gei- ger maav we zouden bijkans het heele program dienen af te sohrijven. Alles was oven goed verzorgd. De muziek van Walter Kollö is eenvou dig, doch licht aanslaand en doet het uit muntend. Half Mei bijkans de schouwburg was tot den nok toe uitverkocht. Inderdaad. „Fritz Hirsch macht Theater." Het telkens en telkens opklaterend ap plaus groeide aan het slot aan tot een ovatie Hirsch werd gehuldigd met eon krans. Friedl Dotza en -Tula Rillo met een bouquet. Het was een mooi einde van het seizoen. Hopen we. dat volgend seizoen Hirsch onze Sleutelstad ruimer zal bedenken. Van waardeering kan hij zeker zijn. Tweemaal is te weinig B. T. A. meldt uit Brussel: De nieuwe radiot-'.efonische dienst tus schen België en Nederl. Indië is gut-reu geopend door den minuter voor posterijen, telegrafie en telefonie, die een gesprek voerde met den directeur-generaal van pu blieke werken te Bandoeng. Het gesprek was zeer duidelijk. De minister van staat, minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw heelt ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer F. Vos, betreffende een vojf- BChrilt van de Centrale commissie voor de keuring van films, om in het vervolg bjj aanbieding tsr keuring van geluidfilms te vens de daarbij behoorende plat «n ter keu ring in te zenden, o.m. het volgende ver klaard: Aangezien bij geluidfilms beeld en geluid als een onafscheidelijk geheel moe ten worden beschouwd en mitsdien zonder kennisneming van het geluid de Centrale commissie voor do keuring van films niet in staat is te beoordeelen voor welke cate- orieën van personen, bedoeld in art. 16 er Bioscoopwet, de films kunnen worden toegelaten, is van den ondergeteekendegsen maatregel te verwachten, als in de vragen werd verzocht. Naar gemeld wordt, bevat het gisteren aangekondigde radio-reglement niet de ver deeling van den zendtijd. De Vcreeniging van vrijzinnig-democra tische gemeenteraadsleden heeft te Utrecht, onder leiding van haar voorzitter, dr. E. J. Atrahams, wethouder van Amsterdam, ver gaderd. De jaarverslagen van den secretaris-pen- iiiilgme" t r, den heer H. B. Bergbuys, wer den goedgekeurd. De heer dr. Abrahams, die als bestuurs lid aan de leurt van aftreden was, werd met algemeene stemmen herkozen. De heer G. K.traeester, wethouder van Leeuwarden, hield een inleiding over: Welk standpunt dienen de vrijz.-dem. gemeente raadsleden in te nemen tegenover de be ls, t: ngmaatregelen door gemeentebesturen to trelfen als gevolg van de uitvoering van de vastgestelde financieele betrekking tusschen rijk en gemeenten? De heer mr. A. Joekes, lid van de Twee. de Kamer, sprak over: „Het standpunt door vrijz.-dem. gemeenteraadsleden in te nemen ten aanzien van de Winkelsluiting". Op heide inleidingen volgde een levendige gedacht inwisseling. In verband met het vergevorderde uur moest de inleiding van den voorzitter, over de voorgetelde wijziging van de Woning wet, achterwege blijven. Enkele gemaakte opmerkingen over dat weliontwerp zullen ter kennis van dêvrijz.» dem. Kamerleden worden gebracht. Onder voorzitterschap van den lieer P. Mollmakór is gisteren in den Matig een drukbezocht congres van de besturen der spoorwegpersoneelsofganisalies gehouden ter bespreking van hel wetsontwerp inznlto dekking van het lekort in het pensioenfonds. Het congres, dat was bijeengeroepen door den Personeelraad der Ned Spoorwegen, werd bijgewoond oa. door de Eerste Kamer leden Oudegeest, Rosier en Serraren9, resp. namens de S.-D., V.-B R.-K. fracties en door de Tweede Kamerleden Hermans, na mens de R.-K. en Schaper en Van der Heide namens S.-D. fracties, zoomede door ver tegenwoordigers van het Rijksloezicht op de Spoorwegen en van den Bond van oud- gepensionneerden. Berichten van verhinde ring waren ingekomen van den minister van waterstaat van financiën, van de C.-H. Eerste Kamerfractie en van de directie der Spoorwegen. Tal van sympalliieboluigingeti waren in gekomen. In zijn welkomstwoord gaf de heer Moll- maker een kort overzicht van het doel van dit congres: le demonstreeren en te proles- leeren legem den inhoud van het wetsonU werp, bii welks voorbereiding de Organisa ties zijn uitgeschakeld. Vooris wees spr. erop dat liet lekort tn het pensioenfonds is gestegen lol 230 millioen gulden. Het wols- cnlwerp. dal z.i. geheel onvoldoende Is, moei worden verworpen. De bezwaren werden vervolgens uiteen gezet door de hceren Balkesteyn, De Groöt en Landskroon. Eranslegging op het graf Gistermiddag heeft het bestuur van den Dietschen Bond aan den voet van het ge- denkteeken voor Van Speyck in de Nieuwe Kerk te Amsterdam een krans gelegd, een hulde, blijkens het opschrift op de oranje linten, van dankbare Nederlanders aan den kranigen zeeman, die. liever dan zijn schip in de handen van de Belgische muiters le laV vallen de lont In het krult «tak en zijn ik." 'pugdig leven opofferde.. De voorzitter van den Dietschen Bond, mr. 1' VV de Koning, herinnerde in een Iref- J fende rede aan deze 'heldendaad. Enkele uren later zijn eenige honderden leden der Vlaamsoh-natiunalistische Jonge Wacht van Antwerpen in motorbootjes naar Austruweel gevaren en hebben daar, op de plaats waar van Speyck zijn schip met vriend en vijand in de lucht deed vliegen, zijn nagedachtenis geëerd door het strooien van bloemen op de Schelde. Van Vlaamsche en Hollandsche zijde werd bij deze plechtig heid het woord gevoerd. De plechtigheid eindigde met het zingen van het Wilhelmus. Bij Kon. Besl. is aan den heer mr. J. Th. Goossens, president van het Hoogge rechtshof van Ned. Indië, op zijn verzoek, met ingang van 2 Juni 1930, eervol ontslag uit 's Lands dienet verleend, onder dank- betuiging voor de langdurige en goede dien sten, door hem aan den Lande bewezen; benoemd tot president van het Hoogge rechtshof van Ned Indiê, ingang 2 Juni 1930, de heer mr. I. J. Dêrmoul, thans raads heer in genoemd college. Bij beschikking van den directeur-ge neraal der posterijen, telegrafie en telefonie is, met ingang van 16 Mei 1930, aangewe zen als directeur van het post-, leiegraaf- en telefoonkantoor le Hoogezand de refe rendaris der posterijen, telegrafie en telefo nie te 's-Hertogenbosch. Alle leden van het Koninklijk Huis hebben aan het „Ligthart-comilé" belang rijke bijdragen doen toekomen voor do stich ting van het Ot-en-Sien-monumenl in het Zuiderpark le 's-Gravenhage. UIT NED. OOST-INDIË. BANDOENG, 12 Mei (Aneta) Het alge meen Indisch dagblad „De Preangerbode" verneemt uit Garoet, dat aldaar tengevolge van longpeBt is overleden de gouvernemenls Ïndi9che arts der eerste klasse Mas Slamet Atmoesoedifo, verbonden aan het provinci aal ziekenhuis, die verscheidene mei pest besmette patiënten had opgezocht. He! ver loop van de ziekte duurde twee dagen Door dr. Soejono uit Tasik Malaia is positief ge constateerd dat men le doeh heeft gehad met een geval van longpest. Vooris zijn in de kampong Tjibedöêk le Garoet enkele gevallen van longpest geconstateerd. In het bergstadje heersent in verband daarmede een zenuwachtige stemming. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom den Volkenbondsraad. Nu de kopstukken uit den Vólkenbonds- raad te Geneve bijeen zijn, komt natuurlijk direct een 9troom van interviews los. Zoo hebben Curtius en Henderson reeds getuigd van hun warme liefde voor het Volken- bondswerk dat h.i. langzaam maar zeker voortgang maakt tot heit der ftienschheid. Henderson bevestigde overigens, dat ook tal van particuliere besprekingen zullen plaats hebben en hij maakte er geen geheim van dat gedurende deze Raadsziting informeelé besprekingen lusschen dè Ffansche en Ita- linansche ministers van Buitenlandsche Zaken zulleb plaats vinden. Hij zelf had reeds in een gesprek met Briand te Parijs en met Grandi te Geneve zijn diensten als bemiddelaar aangeboden, welk aanbod dooi beide partijen was aanvaard. Henderson was van meètting, dat het onnatuurlijk zou zijn geweest, wanneer niet tijdens deze Raadszitting, wier agenda niet overladen is, de te Londen afgebroken besprekingen Zouden worden herval. lieden zullen Briand. Henderson en Gfan. di samen lunchen. Naar Grandi echter gisteravond rlog Ver klaarde, moet men van de besprekingen ge durende deze Raadszilting geen al te groote verwachtingen koesteren. Men mag blij zijn wanneer Grandi en Briand het deze week eens zullen worden óver de basis en het tijdstip, waarop de besprekingen zullen wor den hervat. Curlius had een ontmoeting mei Zalenki. Curlius Verklaarde, dat de onlangs door den Rijksdag goedgekeurde verhooging der agrarische tarieven voor Duitschland een levenseiseh was en dal hii hoople. dat daar door de ratificatie van hel Duilsch-Pool- sche handelsverdrag niet in gevaar zou ver. koeren. Hel gerucht, dal de secretaris-generaal van den Volkenbond voornemens zou zijn zijn ontslag in te dienen, blijkl geheel ongegrond. Wat de zittingen van gisteren betreft, in geheime zitting heeft Henderson den Raad verzocht do kwestie van Palestina op de agenda van deze zitting le plaatsen ten einde gelegenheid te geven de samenstelling van de enquête-commissie voor de afbake ning van de réchten der Arabieren en Jo den aan den Klaagmuur aan den Raad mede te deelen. Op verzoek van Briand heeft de Raad van den Volkenbond besloten de kwestie van de ophoffing van de controle-commissie Van den Volkenbond voor Hongarije te be handelen. In de geheime zifting heeft de Raad van den Volkenbond eveneens, op voorstel der vertegenwoordigers van Hongarije en Roe menie. bestalen het geschil over de optanten definitief van de agenda af te voeren onder voorbehoud van de ratificatie van de Over eenkomst van Parijs lot regeling der Ooste lijke herstelbetalingen Toen dr Curtius in de openbare zilting Zijn rapporl over de douanocotiferentie had voorgelezen, bleef de discussie. die hierover verwacht werd. vooral met hei oog op de tariofverhooeing die sedert de conferentie iig Duitschland heeft plaats aehad, uit. Henderson sprak eenige woorden, waarbij hij wees op het groote belang, dat de eco nomische onderhandelingen, waarvoor de conferentie een protocol heeft opgesteld, zoo spoedig mogelijk zullen aanvangen, aange zien volgens hem dit de eenige weg is tot verwezenlijking van de politiek die de eco nomische wereldconferentie heef! aangewe zen en die de Assemblée herhaaldelijk heeft goedgekeurd. Curtius antwoordde hierop, dat het secretariaat van den Volkenbond reeds een vragenlijst aan de regeeringen heeft gezonden, zoodat, zoodra de regeerin gen geantwoord zullen hebben, de Raad zal kunnen besluiten wanneer de onder handelingen kunnen beginnen. Hierna besloot de Volkenbondsraad de bijeenroeping van den economischen Raad tol na de Volkenbondsvergadering uit te stellen. Aan den heer Tlieunis werd over gelaten het tijdstip der volgende zilting te bepalen. Voorts behandelde de Raad het rapport van Grandi in zake de inwerkingtreding van het protocol van de herziening Van het statuut van het Haagse he gerechtshof. Aan gezien er slechts een achttal Stalen dit protocol geratificeerd hebben, heeft de Raad den secretaris-generaal verzocht zich met de regeeringen, die het protocol nog niet -e- rntificeeid hebben, in verbinding te stelten, teneinde te vernemen of zij bezwaren Zou den hebber dat het toch 1 September in werking (reedt De algemeene verkiezingen voor de rechters-vacalures zouden dan tij dens de aanslaande Volkenbondsvergade ring overeenkomstig de bepalingen van het herziene statuut kunnen plaats hebben. o DUITSCHLAND. Beleedigiiig van Hindenburg. De justitie 'heeft een vervolging ingesteld tegen den Rijksdagafgevaardigde dr. Goeb- bcls wegens beleediging van den Rijkspro- sident. De Rijksdag had reeds toestemming tot de vervolging gegeven. Het betreft het artikel „Leeft Hindenburg nog?", dat op 29 December 1929 in de Angriff werd gepu bliceerd. f Geen dag gaat bijkans voorbij ot natio- naal-soi iaiislen en communisten krijgen het met elkaar te kwaad.. Te Stargard is nu een nalionaal-socialist gedood bij een zoodanige botsing. o— ENGELAND. Wheatley Uit en over Indië. John Wheatley is overleden. Hij behoor de tot den extfemi&tischen vleugel der ar beiderspartij in het Plvrlement efl is minis* ter voor Openbare Gezondheid geweest in het eerste Labour-kabinet. k Men heeft met de berechting van de zaaK tegen Gandhi's opvolger Abbas Tyabji niet lang gewacht. Te Jalapoe is gisteren reeds aangevangen met de berechting van leider en zijn 69 gearresteerde volgelingen. Een groote menschenmenigte had zich voor de gevangenis verzameld en zong na tionale liederen voor mevrouw Gandhi, ter wijl de vrijwilligers zich bezig hielden met spinnen. De rechtbank gaf order aan deze betoo ging een einde te maken. Alle beklaagden spraken redevoeringen uit, waarin zij de burgerlijke ongehoor* zaaroheid Verheerlijkten on hun voomemon verkondigden om het Engelsche bestuur te vernietigen. Het proees is tot heden verdaagd. Tyabji heeft voor zijn arrestatie eo.i Rótte mededeeling gedaan aan het Indische volk, waarin hij zegt, dat geen enkele onder- drukking in staat zal zijn den onafhanke lijkheid sgeest van het volk te niet te dóeu. Indië zoo zeide hij zal eèTBt vrede hebben, als het zijn vrijheid terug heeft. Mevrouw Naidu, die na de arrestatie van Tyabji tot leidster van de ongehoorzaam heidsbeweging is aangewezen, is een natio nale Indische dichteres, die in geheel Indië zeer gezien en bekend is. Zij heeft te Kings College-Londen en Jesus-College Cambrid ge gestudeerd en meer dan tien jaar van haar leven in Engeland doorgebracht. Tn 1922 bij Gandhi's eerste gevangenneming, heeft zij zich bij de Nationale Oortgtes- partij aangesloten, wier hoofd zij nu ge worden is. Drie groepen vrijwilligers hebben een aanval ondernomen op het zoutdepot van Shiroda. De politif heeft ongeveer 100 per sonen gearresteerd. Wedgwood Benn heeft in het Lagerhuis- inlichtingen gegeven over Gandhi's gevan genis te Poona Hij heeft een ruim vertrek met eigen Indische meubelen, dat op een tuin uitziet, .waar hij vrij mag wandelcD. Hij slaapt in de open lucht- in de serre er krijgt- zijn gewone Indische voedsel. Een behoorlijke bibliotheek staat to zijner be schikking en alle maatregelen zijn genomen, dat de gevangene zijn religieuze plichten kan nakomen Hij bemerkt oók niets van bewakers, behalve als deze hem zijn eten komen brengen. Voorts zeide de minister, dat het eerste deel van het rappórt der commissie van Simon gepubliceerd zal worden op 10 Juni. Dit doel bevat een historische uiteenzet ting. Het tweede deel, dat het advies der commissie behelst zal 4 Juni verschijnen. Benn deelde verder mee, dat hij dv»f den opperbevelhebber in Indië gemachtigd is te verklaren, dat hij volstrekt overtuigd is, dat 't Indisch" leger volkomen loyaal is. De onderkoning heefgt aangekondigd, dat de algemeene conferentie te Londen, welke de kwestie der constitutioneel toekomst van Indië zal bespreken, tegen 20 October a s. zal bijeenkomen De wet, waardoor opruiende vergaderin gen verboden worden en die onlangs in Peshawar is toegepast, is uitgebreid tot de geheele Noord-Westelijke provincie. Te Ohillong zijn 3 tnenschen gedood en 10 zwaar gewond bij een botsing tuèschen Hindoes en Mohammedanen têD gevolge van een offersla-hting door de Moham medanen. van een os, die een heilig dief is voor de Hindoos. SPANJE. De stndentenrelletjes. i De Universiteit te Madrid had gisteren haaf poorten weef geopend, maar toen er geruchten liepen, dat de studenten belo gingen voorbereidden, werd zij opnieuw sloten. IJMUIDEN IS Mei 1930. Tarbot per K.G. f. 1.200.80; Griet pa kist van 50 K.G. f. 5530; Tongen per K.G. f. 2.50—1.35; Middelschol per kist van 59 K.G. f.-48—36; Zet9chol per kist van 50 K.G. f.3828; Kleine Schol per kist per kist van 50 K.G. f. 32—14; Schar per kist van 50 K.G. f. 1410; Tongschar per kis! van 50 K.G. f. 3215; Roggen per 20 stuks f. 3722; Vleeten per stuk f. 3.902.50; Pieterman en Poontjes per kist van 50 KG. f. 124; Groote Sc'helvisch, p. kist van 50 K.G. f.4740; Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 3323; Kleinmiddel Schel visch per kist van 50 K.G. f. 2517Kleine Schelvisch p. kist van 60 K.G. f. 18—5.50; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 3824; Gullen per kist van 50 K.G. f. 168; Len gen per stuk f. 1-400.75; Heilbot per K.G. 1.601.30; Wijting per kist van 50 K.G, f.108; Koolvisch per stuk f. 1.20—OIO; Makreel per kist van 50 K.G. f. 149.50 Aangekomen 6 Stoomtrawlers: IJM. 9! met f.1996; IJM. 196 met f.5215; IJM 71 met f. 1752; IJM. 179 met f.2622; IJM. 139 met f. 3051. IJM. 3 met f.3740; SD. 110 met f,2872; én 2 loggers: VL. 132 met f,330; K.W. 96 met f. 545. LONDEN, 13 Mei. (Ned. Tel. Ag.). Nasi de correspondent van de „Daily Mail" ui! Bombay verneemt, bevindt de geheele stad Scholapur zich in handen der opstandelingen. KARACHI, 13 Mei. (Reuter). In hel dorp Kakiri in het district Hyderabad heeft een bloed-ig gevecht plaats gehad tusschen Mo hammedanen en boeren van dat dorp. Niet minder dan vier personen werden gedood en twaalf ernstig gewond. Het gevecht werd |e- voerd met bijlen en houweelen. NAVAARI, 13 Mei. (Ned. Tel Ag.). - Gandhi's zoon Manilal, begaf zich gisteren avond van hier uit op weg naar Dharasana, de stad tegen welker zoutdepot de mislukte opmarsch van Gandhi's opvolger Abbal Tyabji gericht was. Men verwacht dat onge veer 300 vrijwilligers zich hedenmorgen bij Manilal te Dharasana zullen voegen. SHOLAPOER, 13 Mei (Reuter). Heden- morgen werd de'stad door troepen, aange voeld door kolonel Page, bezêt. AMRITSAR, 13 Mei. (Reuter). Dr. Kitchlew, een aanhanger van Gand'hi, werd tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld en eenige andere aanhangers van Gandhi zagen zich straffen van 18 maanden gevangeais- straf opgelegd wegens opruiing tegen het gezag. LONDEN, 13 Mei (V.D.) De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" weet mede te deelen, dat de Britsche re geering zich bezig zal houden met de sa menstelling van een „Wit Boek" over de gerezen meeningsverschillen tusschen Gr.- Britlanniê en het Vaticaan over het eiland Malta. De huidige Britsche gezant bij den Heiligen Stoel zal binnenkort Rome ver laten wegens zijn benoeming lot Britsch gezant in Chili. Het is dan zeer twijfelach tig of de regeering (e Londen een opvolger zaïl benoemen. Zoolang de Malta-kwestie hangende is, zal de Britsche regeering zich Waarschijnlijk er loe beperken haar verte genwoordiging bij het Vaticaan te doen ge schieden door een zaakwaarnemer. FR1EDRICHSHAFEN, 13 Mei. (Wolff). - De Graf Zeppelin is hedenmorgen voor zij» tocht naar Zwitserland gostart. Aan boord van het luchtschip, dat door dr Eckener be stuurd wordt, bevinden zich ongeveer 40 passagiers, waaronder de echtgenooten van den Rijksminister voor Verkeerswezen van Guerard en van den Minister van Financiën Moldenbatier. De tocht gaat waarschijnlijk over Zuerich, Lausanne en Genêve Tegea Vier uur hedenmiddag wordt het luchtschip hier terugverwacht. PRAAG, 12 Mei. (Wolif). In SykoriU heelt (ie spoorwegarbeider Leiner zijn vrouw en zijn vier kinderen vergiftigd, waarna hij Zich door een schot in de slaap doodde In een achtergelaten schrijven geeft Leiner ah reden voor zijn wanhoopsdaad zijn ongenees lijke ziekte, maagkanker, aan. o RIO DE JANEIRO. 13 Mei. (Reuter). «- De Franaehe vlieger Mermoz, die een vlucht maakt over hel Zuidelijk deel van den A'j lafltischen Oceaan van SI. Louis in Sénf'i naar Brazilië, Is kort na middernacht eve: het „iland Fernando Noronha gevlogen "e aviateur rekent er op hedenmorgen Brazil1' te bereiken.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2