DE STUDENTEN-ROEIWEDSTRIJDEN OP HET NOORDZEEKANAAL gekleurde zakdoekjes fama5<* 71rte Jaargang Maandag 12 Mei 1930 No. 19 Triton wint het hoofdnummer. k^rlazi Het voornaamste nieuws van heden. VOETBAL. DE VOETBALWEDSTRIJD BELGIE—NEDERLAND. Van Halme speelt mee. De „Courant" meldt uit Brussel: Na afloop van den gisteren te Brussel ge houden voetbalwedstrijd BelgiëIerland stelde de elftal-commissie het Belgische elftal samen dat Zondag a.s. te Antwerpen tegen Nederland zal uitkomen. De opstelling luidt: Doel: Badjou; achter: Nouwens en Hooy- donckx ;midden; P. Braine, Van Halme en Declercq. voor: Versijp, Voorhoof, Vander- bouwhede, Adams en Bastin. Reserves: Debie, Dedeken, Hellemans en Moeschal. De voorhoede is dus dezelfde als die, welke te Amsterdam speelde. Moeschal, die gisteren voor België uitkwam, was een groote verzwakking voor hel elftal, terwijl ook Hellemans niet voldeed, die thans door Van Halme is vervangen. OM HET VOETBAL-KAMPIOEN. SCHAP VAN NEDERLAND. OVERWINNINGEN VAN AJAX EN WILLEM H. Ib Go Ahead thans niigeschakeld? AjaxGo Ahead 30. In het Stadion te Amsterdam won Ajax gisteren met 30 van Go Ahead. Het veld was zeer glad en het spreekt vanzelf dat de balcontrole dus bijzonder moeilijk was. Valpartijtjes waren aan de orde van den dag. Dit veldnadeel in aanmerking geno men hebben beide ploegen een behoorlij ken wedstrijd gespeeld, al dient te worden gezegd, dat het niet buitengewoon was. Be halve enkele duwpartijtjes is de ontmoeting behoorlijk verloopen. Het is een tamelijk groote nederlaag ge worden voor Go Ahead, de cijfers drukken ons inziens het krachtverschü niet geheel juist uit. In het veld althans waren beide partijen aan elkaar gewaagd, en we heb ben heusch geen beslissend Ajax-overwicht gezien. Wel was beslissend het moment, waarop Ajax de voorsprong vergrootte. Immers in de eerste helft was Amsterdam heel geluk kig aan de leiding gekomen door een blun der van keeper Halle. Maar in de tweede helft heeft de Ajax-voorhoede met Van Reenen aan het hoofd gebruik gemaakt van ver opdringen der vijandelijke achterhoede in een periode van rood-geel-overwicht. Vliegensvlug werden eenige uitvallen on dernomen, en daar van Reenen op schot was werden die uitvallen beloond met twee keurige doelpunten, welke den strijd be sliste. Aan den anderen kant vlotte het niet in de rood-gele voorhoede. Het leek soms te haag, men treuzelde te lang met schieten, of met voorzetten, steeds kon de Ajax-ver- dediging daardoor ingrijpen en scoren voorkomen. Het geluk zat den Devente- naren ook al niet mee, eenige kopballen gingen rakelings over. Het schieten was evenmin best en zoo is het feit verklaard, dat zonder in het veld bepaald zwakker te zijn, rood-geel geen enkele maal kon scoren. Reide ploegen ontwikkelden ongeveer de zelfde speelwijze; de vleugels werden vele malen aan het werk gezet om de vijande lijke verdediging uit elkaar te halen. Hier door ontstonden vele fraaie momenten voor de doelen, die de spanning er in hielden. Eén speler van de 22 dient hier speciaal genoemd te worden; dat is J. Halle, de spil van Deventer. Ook ditmaal heeft hij een Partij voetbal gespeeld, die hem stempelt tot een speler van klasse. Zijn opstellen was luist, zijn koppen goed, zijn trappen naar de vleugels en naar het binnentrio zuiver, en alhoewel hij natuurlijk ook heel veel last had van de gladheid, heeft hij technisch en tactisch uitstekend gespeeld. Trouwens wij vonden de Deventer mid- aenlinie in haar geheel beter dan die van Ajax. In de voorhoede van Ajax was van Ree- de ziel van den aanval. Snelheid paart hij aan een goed en zuiver geplaatst schot. »sel voor doel missen doet hij niet. Wanneer scheidsrechter Eijmers beginnen la>', zijn zeker 25.000 toeschouwers aan wezig. De ploegen stellen zich als volgt op: Ajax: De Boer Diepenbeek Andriessen Sr. Den Boer Andriessen Jr. v. Deijck hamel Volkers v. Reenen Strijbos Mulders De Vries Slenvert Dolleman J. de Kreek Th. de Kreek Remeijer Jan Halle Schemmeskes Brookman Udink Leo Halle k Ahead: NJORD ZEGEVIERT IN JONGE VIER EN MINERVA-ACHT. (Van een bijzondoren medewerker). Gisteren was het de groote dag van de Uni- versiteitsroeiwedstrijden, georganiseerd door den Nederlandschen Studentenroeibond. En, niettegenstaande het geen Hemelvaartsdag was, viel er tóch een stroomende regen 1 Het was tegen twaalf uur te Amsterdam een alge- meene uittocht van roeisport-enthousiasten naar de De Ruyterkade, alwaaT een groote boot van de Alkmaar Packet lag om de be langstellenden naar het Noordzeekanaal het terrein van den strijd te vervoeren. De optimisten hebben, zooals altijd het geval is, ook nu gelijk gehad, want tegen tweeën klaarde de lucht plotseling op en werd net droog Hoewel het zonnetje ontbrak, had het Noordzeekanaal een buitengewoon fleurig aspect. Aan den "Noordelijken oever lagen, rij aan rij, tallooze gepavoiseerde vaartuigen, waarvan de vlaggen vroolijk in den wind wapperden, terwijl hier en daar geïmprovi seerde muziekcorpsen voor de muzikale af wisseling zorgden. Aan den Zuidelijken oever, alwaar zich de gereserveerde tribu nes bevonden, zag het zwart van de toe schouwers. Het was een va et vient van stu dentikoze jongelui met stroohoeden, getooid met de kleuren hunner respectieve roeiver- eenigingen. Philips' radio liet lustig gramo- phoonplaten draaien, waarvan de muziek door middel van luidsprekers werd verspreid. Te ruim twee uur namen de wedstrijden een aanvang. Het verloop was als volgt: Vierriemsgieken Juniores over 2000 Meter. Laga leidt al spoedig, op den voet gevolgd door Njord, die zienderoogen inloopt, terwijl Nereus en Triton afzakken. Nereus blijft zelfs zeer ver achter. Njord blijft nog steeds ter rein winnen, komt gelijk met Laga en arri veert tenslotte als no. 1 aan de finish. Njord; 8 min. 4 s.; 2. Laga 8 min. 8 4/6 s. Overnaadsche vierriemsgieken over 2000 Meter. In het begin neemt Triton de lei ding. met geringen voorsprong op Laga. Na 1000 Meter weet Laga Triton te passeeren. Njord volgt op eenigen afstand en daarachter weer Nereus. Aegir is blijkbaar niet in con ditie en verliest aanmerkelijk terrein. Laga komt als no. 1 aan. Laga: 8 min. 13 4/5 s.; 2. Triton 8 m. 17 s. Tweeriemsgieken Juniores over 2000 M. - Triton vervalt als deelnemer. Laga blijkt al spoedig in de meerderheid en nadat 1000 Meter geroeid is, blijkt Nereus twee lengten achter te zijn. Hoewel Nereus alils krachten inspant, gelukt het niet dezen achterstand kleiner te maken. Laga komt tenslotte als eerste aan. Laga: 9 min. 24 2/5 sec.; 2. Nereus 9 m. 51 sec. Dan komt het hoofdnummer: de strijd :n Vierriemsgieken over 3000 Meter. OndeT een flink regenbuitje, dat gelukkig niet lang aanhoudt, wordt gestort. Het wordt echter een z.g. vaJsche start en men begint dus opnieuw. De ligging aan de boeien is als volgt: I. Triton; 2. Nord: 3. Aegir; 4. Laga; 5. Nereus. Al spoedig na het vertrek neemt Triton de leiding en vergroot den voorsprong op Njord die weer gevolgd wordt door Laga,, terwijl de beide andere achterblijven. Aegir geeft het plotseling op, terwijl Nereus nog dapper voort roeit. Njord zakt af en Laga en Triton roeien nu eenigen tijd gelijk op. Het gaat nu tusschen deze twee. Aangevuurd door het getoeter der megafoons en het gejuich der supporters aan den wal betwisten zij elkaar de zege. Op de 1000 Meter komt Laga voor. Triton geeft geen kamp en houdt moedig vol. Plotseling schijnt Laga te verslappen. Triton heeft nu de leiding. Vlak achter Laga komt Nereus, dat hevig haar best doet, en een lengte achteT Laga volgt Njord. Laga roeit uit alle macht, doch weet het verlies van hoogstens twee meter niet meer in te halen. Triton passeert tenslotte als nummer één de finish, onder oorverdoovend gejuich van het publiekl Triton maakte een tijd van 11 min. 21 4/5 sec. Aan de finish, toen de overwinning reeds behaald was, sloeg de boot van Triton plot seling om. Alle roeiers, inclusief de stuur man, duikelden in het water om een oogen- blik later weer boven te komenen de boot naar den wal te sleepen. Aan den kant gekomen, werden de Triton ners met lauwerkransen gehuldigd en ondeT het gejuich van de menigte varen zij een eererondje- Na het hoofdnummer worden de volgende nummers verroeid: Sciff over 2000 Meier. Reeds vrij spoe dig na de start neemt Nereus de leiding, op den voet gevolgd door Laga. Daarachter komt Triton en daarachter weer Njord. Nereus ge raakt achter en Laga komt voor. Triton en Njord doen flink hun best, doch de voor sprong wordt grooter en is niet meer in te halen. Laga komt als eerste aan. Laga: 7 min. 58 3/5 sec. Minerva-acht over 1000 Meter. Deel genomen wordt door ploegen, bestaande uit oud-leden der bij den Ned. Studenten Roei- bond aangesloten vereenigingen. Het num mer wordt door Njord gewonnen. Achtriemsgieken Juniores over 2000 M. Laga neemt spoedig na de start de leiding. Nord is tweede, terwijl Triton, Nereus I en Nereus II gelijken tred met elkander houden. Op de 1000 Meter gaat Triton aan den kop, op zeer korten afstand gevolgd door Laga. Daarachter komt Nereus II, terwijl verder terug weer Nereus I en Triton II gelijk op roeien. Nereus I weet tenslotte als eerste aan te komen, na een race mei Triton en Laga. Nereus 16 min. 34 1/5 sec. Na een gelijk opgaand begin komt vrij on verwacht het eerste punt voor Ajax. Volkers krijgt het leder goed aangegeven, hij pas seert bliksemsnel Brookman doch hierdoor is het leder te ver naar voren gerold en de uitloopende Halle zou het gevaar gemakke lijk hebben kunnen bezweren, als hij met den zijkant van zijn rehoen had wegge schoten ot zich er voor had gegooid. Nu maait hij met een forschen trap absoluut over den bal heen en de doorgeloopen Vol kers hoeft geen moeite meer te doen want het leder rolt kalmpjes in het verlaten doel. 10. Vinnig zitten de rood-gelen er nu op, Een schot van J. de Kreek na een hands- geval buiten het strafschopgebied gaat hoog over. Voor de pauze nog een aantal corner» op het Go Aheaddoel, uit een waarvan Volkers overkopt. Dan is het rusten. Een kwartier is Go Ahead dan veel ster ker na de pauze. Dan plotseling een paai zeer gevaarlijke aanvallen, die door Mulders geleid worden. Strybos schiet in, Halle stomp het leder vallende weg. Hamel loopt toe en plaatst naar van Reenen, die zich half omdraait en keihard vliegt het leder via de toppen van Halle's handen hoog in hel net. 20. Dit doelpunt maakt de Ajaxvoorhoede plotseling zeer bewegelijk. Volkers is reeds uitgevallen en vervangen door Vogel, maar het zijn Strybos. Mulder en Van Reenen die steeds gevaarlijk zijn voor Udink en Brookman. Van Reenen breekt bliksemsnel door, hij zwenkt even naar buiten, een ver raderlijk hard laag schot en voor de derde maal verdwijnt het leder achter Halle, on danks wanhopige pogingen van deze om het leder nog te grijpen. 30 Go Ahead is dan een geslagen elftal. Het einde komt met onveranderde stand. Willem IIBlauw Wit. Ondanks het zeer ongunstige weer waren nog ongeveer 6000 voetballiefhebbers naar hel Tilburgsche Sportpark getrokken om den kampioenswedstrijd Willen HBlauw Wit bij te wonen. Het eerste halve uur van den wedstrijd werd verspeeld onder een stroomenden regenbui. Toen klaarde het iets op en tijdens de tweede helft is het droog gebleven. Het ongunstige weer heeft niet nagelaten eén slechten invloed te oefenen op het vertoonde spel, doch het waren het eerst de Amster dammers die zioh aan het gladde veld en den gladden bal wisten aan te passen. Vooral het eerste deel van den wedstrijd verloor door het weer veel van haar interesse. De Amsterdammers zijn het eerste deel van den wedstrijd voortdurend sterker geweest, doch zij wisten hun meerderheid in het veld niet in doelpunten uit te druk ken. De aanvallen van Willem n waren in dit stadium wel is waar minder talrijk, doch ontegenzeggelijk gevaarlijker dan die der gasten. Na de rust waren de bordjes ver hangen en was Willem H voortdurend in den aanval. Hun enthousiast spel werd dan ook met drie punten beloond. Zoodra de Willem H'ere even verslapten, profiteerden de Blauw Witters hiervan door met keurig en tactisch samentel den bal in de richting van het Willem II-doel te brengen, doch hun aanvaller waren niet af en doelpunten bleven hierdoor uit. Van Loon en Klaassen hebben prachtig gewerkt, zoodat Smit in de Blauw Wit-voorhoede, die een goede partij speelde, er niet in 9laagde te scoren. Om half drie stelden de volgende elftallen zich op: Willem H T v. d. Aa Jr. Kl&assen Van Loon De Leeuw v. Ierland Wunner Maas v. d. Wal Horsten Buddemeyer de Kanier Hageman Ferwerda Dorenbos Smit Gerrits Delsen De Boer Sitters Lielsen v. Hasselt Sohindler. Blauw Wit. Blauw Wit is weldra in den aanval. Van der Aa slaat eens een gevaarlijk schot over de deklat. Wunner krijgt den bal en gaat mooi smenspelend met van Ierland op het doel af. Wunner zet voor, van der Wal vangt den bal op, doch schiet tegen een der Amsterdamsche achterhoedespelers. De bal koml dan bij Horsten, die den bal on houdbaar langs Sohindler in het net depo neert. De Boer moet dan wegens een knie blessure het veld verlaten en wordt ver vangen door Garritse. Het spel gaal dan op en neer en de rust komt met 10 in het voordeel der thuisclub. Na de rust gaat de thuisclub ten aan val, Na 9 minuten scoort Horsten voor de tweede maal voor Willem n (20.) Als er 27 minuien gespeeld zijn neemt Buddemeyer de gelegenheid te baat en brengt met een zuiver schot den stand op 30. Het spel verplaatst zich nu eenigszins Nadat even voor Maas is gestopt tijgt Willem II opnieuw ten aanval, echter zon der resultaat Na een aanval van Blauw Wil die afstuit op het tijdig ingrijpen van van der Aa valt Willem n nogmaals aan. Bij een schermutseling voor het Blauw Wit-doel maak! Lietzen hands. De toege kende penalty wordt door Willem n benul (40.) Er is dan 35 minuten gespeeld. Blauw Wit spant nog alle krachten in om de eer te redden, maar het spel wil niet vlotien Smit schiet daarna tegen het zijnet. Willem n blijft hard werken om de score op te voeren. Er komt echter geen verande ring in den stand en met Willem IT in den aanval koml het einde met dezen voor Willem II ietwat geflatteerden uitslag! 40) RECLAME. in ieder doosje 349 DE WEDSTRIJDEN VAN DEN K. N. V. B. Haarlem den radeert, doch T. U. C, is behouden. Alweer komen wij een eind dichter bij den dag, waarop nexend zal zijn wie kam pioen van Neueilancl wordt. De spanning worüt steeds grooter; ieder puntje in de tweede hellt van deze compeUtie is zeer kostbaar. Ajax won van Go Ahead door produc tiever voorhoedespel, Willem li maakte Blauw Wit in. Blauw Wit is nu wel zoo goed als uitgeschakeld te beschouwen, al heelt zij theoretisch nog een kansje. Wel van belang is echter het leil, dat Blauw WitAjax nog gespeeld moet worden. Ajax heeft nu weer den kop, doch kan eiken Zondag weer omlaag worden gebaald. De stand luidt: gsp. gw. gel. vrl. v.—t. pnt. Ajax 6 3 1 2 12—6 7 Velocitas 5 2 2 1 9—12 6 W illem 11 6 2 2 2 128 6 Go Ahead 6 2 2 2 10—10 6 Blauw Wit 5 1 1 3 4—10 3 Haarlem degradeert. K. F. C. won met 10 en zal dus de plaats der roodbroeken inde eerste klasse innemen. K. F. C. is opgericht in 1910. Toen was de naam E. D. U. evenals van de bekende Haarlemsche club. De naam werd spoedig veranderd in Kooger Football Club. Na in den Noord-Hollandschen Voetbalbond te hebben gespeeld werd in 1919 in do N. V. B. competitie uitgekomen, in de derde klasse. In het seizoen 19231924 werd het kam pioenschap behaald en in de promotiewed strijden was de Kooger succesvol, zoodat in Triion won hst hoofdnummer op de Vanity Het Belgiach voetbal-elftal samengesteld. Om het voetbal-kampioenschap van Neder land: Ajax em Willem II winnen van Go Ahoad en Blanw Wit. Haarlem degradeert; V.U.C. blijft eerste klasser. Het jaarlijk9che touxnooi om het kampioen schap in 12-voetsjollen begonnen overwin ningen van Jan en Bob Maas en Hnybers. Zuid-Holland won met 40 den korlbal- wedstrijd tegen Noord-Heiland. Het slot ven bet 24ete wapenleest van den K.O.S.B.; Wynoldy Daniels wint den sabel- wedstrijd. Voetbal-acrobatiek, 19241925 m de tweede klasse werd uit gekomen. Daar hebben de K. F. F.'ers meer malen bij de eerste vier behoord en ten slotte werd dit seizoen het kampioenschap behaald. En ook in de promotiewedstrijden waren de Koogers succesvol, waarmede zij het eerste klasseschap binnen hebben. In afdeeling n heeft het eveneens aan spanning niet ontbroken. De laatste beslissende wedstrijd tusschen V. U. C. en D. H. C. te Delft is door de Hage naars met 10 gewonnen, zoodat zij in de eerste klasse blijven! De eindstand luidt: gsp. gw. gel. vrl. v.t. pnt. V. U. C. 4 3 1 13—7 7 D. H. C. 4 112 8—6 3 Fortuna 4 10 3 10—18 2 In het Zuiden is de promotie- en degrada- tiecompetitie nog in vollen gang. De zeer belangrijke wedstrijd RoermondDe Valk eindigde te Valkenswaard onbeslist, zoodat Roermond er goed voor blijft staan. Bleyer- heide won met groote cijfers van T. A. C., zoodat T. A. C. wel het zwakste zusje blijkt te zijn. De stand luidt hier: gsp. gw. gel. vrl. v.t. pnt. Roermond 2 110 62 3 De Valk 2 110 3—2 3 Bleyerheide 2 10 1 64 2 T.A. C. 2 2 0—9 In het Noorden moet in de ontmoeting M. C.H. S. C. de beslissing vallen. Gis teren wonnen de Meppelers uit van W. V. V. met 5—2. De stand is thans: gsp. gw. gel. vrl. v.l. pnt. M.S. C. 3 2 1 15—8 6 H. S C. 3 2 1 9—4 5 W. V.V. 4 4—4 4-16 BELGISCHE STUDENTEN— NEDERL. STUDENTEN 1—4. De Nederlandsohe studenten hebben te Brussel in een aardigen wedstrijd een flinke overwinning behaald tegen de Belgische studenten. Met de rust leidde Nederland reeds met 30, dank zij doelpunten van Van den Bosch (LeidenJ, Prakke, H.V.V. Den Haag, en Fiellittaz Goedhart (Leiden). Na de pauze wist Pasteur (H.V.V.) er 40 van te maken, waarna de Belgen door Blondeau (Leuven) konden tegenscoren. Met 41 werd de ontmoeting door de Hollanders ge wonnen. De Nederlanders speelden met de vol gende opstelling: Doel: Van der Meulen (Amsterdam); achter: Lebrel (Leiden) en Bonnema (Wageningent Midden Van Horick (Leiden), Roeltsema Leiden') en Colthoff (Leiden). Voor: Theunissen (Rotterdam), Van den Bosch (Leiden). Pasteur (Delft), De Fiellittaz Goedhart (Leiden) en Prakke (Delft). De ontmoeting vond op het Darinveld plaats.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 11