AGENDA. "VÏSSCHERIJ-BERICHTEN. UIT DE RIJNSTREEK. KUNST EN LETTEREN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. BEDEN: Nutsgebouw: .Jaar?erg. Leidsche Belas ting-Ophaaldienst; 8 uur nam. Oegslgeest: Evang. Terweeweg. Samenkomst 8 uur n.m. MUSEA. Stedelijk Mnsenm de Lakenhal, Lange Scheistraat 2 Geopend in November, De cember, Januari en Februari van 10—3 u.; in Maart. April en Mei van 10t uur; in Juni, Juli, Augustus en September van J0uur; in October van 10uur Zon dags vanaf halféén Ëntrée Zondags koste loos Maandags f.0 25, overige dagen 1 010 Rijksmuseum van Oudheden. Rapenburg 28 1 Dec.1 Febr van 103 uur: 1 Febr. tot 1 April van 104 uur; 1 April1 Oct. van 106 uur-, 1 Oct.1 Dec van 104 uur Zondags van 1i uur Entrée Maan dags f 0 25, overige dagen f 0 10 Geologisch Mineralogiscb Mnsenm, Garen- markt lederen dag van 912 en van 1 304 uur Zondagen gesloten Kosteloos. Ethnonrapkiscb Mnsenm, Rapenburg 67 69 en Breestraat 18 Op werkdagen van 104- uur Entree Maandags f 025; overige dagen f 0 10 Rijksmuseum v. Nat. Historie, v d Werff- park Werkdagen 83012; 1305 Zater dags 8 3012 Kosteloos. Prentenkabiret. Rapenburg 71. Tijdelijk gesloten Herbarium, Nonnensteeg Dagelijks van 9—12 30 en 26 uur Kosteloos Hortus Botanicus, Rapenburg 73 Alle WêTkdageD van I April—30 Sept 96 uur; 1 October—31 Maart 94 uur Op Zon dagen alleen van 1 April—30 Sept. 104 uur. Kosteloos. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-lheater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks Ie 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur „Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 'i Woensdags en Zaterdags familiematinée. „City-fheaier" Haarlemmerstr Bioscoop voorstellingen Dagelijks te 8 uur 'sWoen- dags en '«Zaterdags matinée te 2 uur Donderdag; Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde Consultatiebureau voor Alcoho listen. 8—10 uur nam. Den Haag. Scala. Bouwmeester- Revue, „Turf in je ransel". 8 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maapdag 5 lot en met Zondag 11 Mei a.s. waargenomen door dé apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18, tel. 523. UIT NED. OOST-INDIE. VRITE ZONDAGEN IN DE CULTUREN. MEDAiN, 7 Mei (Anela). De „Sumatra- Post" meldt, dat naar verluidt, de bespre kingen tussehen de leiders der plantersver- eenigingen en van de diverse cultuurmaat schappijen thans dermate gevorderd zijn. dat binnenkort de absolute regeling is te verwachten van liet stelsel van toekenning ran twee vrije Zondagen per maand in de cultures Deze worden beschouwd ets een voorloopige maatregel in afwachting van de definitieve arschafling van de ,hari Lesar" en de invoering van vier vrije Zon lagan in de maand. VERDUISTERING. BATAVIA, 7 Mei (Anela). Het IIoog-Ge- rechtshof verbeterde het vonnis van don Raad van Justitie, waarbij de ex-administra teur van de le Batavia gevestigde landibouw- maalschappij Goenoeng Andir, L. v. Polanen Pelel, wegens verduistering en valschheid in geschrifte werd veroordeeld lol negen maanden gevangenisstraf en veroordeelde gedaagde tot 17= jaar gevangenisstraf. NIEUWE RADIO-VERBINDING. BATAVIA, 7 Mei (Anela). De radio-ver binding ShanghaiBatavia werd heden ge opend. IJMUIDEN, 8 Mei 1930. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1,65—1,40. Griet p. kist van 50 K.G. f.70—35. Tongen per K.G f 2,40—1,95. Groote Schol per kist van' 50 K.G. f.46. Middelschol per kist v. 50 K.G f.50—46. Zetschol per kist van 50 K.Gf. 37—35. Kleine Schol per kist v. 50 K.G* f.35—10. Schar per kist van 50 K.G f.'16—11. Tongschar per kist van 50 K.G f.34—24. Roggen per 20 stuks f.21. Vleet en per stuk f.3. Pieterman en Foontjes per kist van 50 K.G. f. 162,50. Groote Schelvisoh per kist van 50 K.G. f.39—26. Middel Schelvisch per kist van 50 KG f 31—20. Kleinmiddel Schelvisch per kist'van 50 K.G. f.23—15. Kleine Sehelv. per kist van 50 K.G. f. 185,10. Kabel jauw per kist van 125 K.G. f.4523. bul len per kist van 50 K.G. f. 16,504,50. Lr-ngen per stuk f.2—0,85. Heilbot per K.G f 1,60 -1.30. Wjjting per kist van 50 K.C-i f,6,50—3,80. Koolvisch per stuk f. 1.20 —0,40. Makreel per kist van 50 K.G. f. 14 —11. Aangekomen 10 Stoomtrawlers: MM. 62 met f 1893. IJM. 184 met t.2331. IJM. 491 met f 2474. IJM. 46 met f.1252 IJM. 55 met f 1671. MM. 140 met f.1027 IJM Sn met f2561 MM 21 met f.2358. IJM 133 met f 2000. IJM. 159 met 1.1504. 2 Duitsche: S.D. 144 met f.2971. S.D. 143 met f.4309 en 1 logger: SCH, 243 met f. 735. ALPHEN. Naar men ons van betrouwbare zjjde mededeelde, heelt de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk te Alphen besloten, ook alhier in navolging van andere plaateen in het nieu we wijkgebouw aan de Emmalaan binnen kort kinderkerkdiensten te organiseeren. De uitslag van de gisteren in het hotel „De Vergulde Wagen" ten overstaan van der. notaris R. van den Berg gehouden ver knoping van het burgerwoonhuis met aanhoo- righeden, staande en gelegen aan deHooft- straat. js als volgt. Het perceel ip bod staande op L 5100,werd niet afgemijnd en niet gegund. BODEGRAVEN. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend Eijm Terugontvangen in de 2de helft der maand April 1930. Brieven Binnenland: N.V. Nationale Sne!- wegertabriek, plaats.v bestemming onbe kend. Oostenburgerdwarsstr. 2632. Direc teur v. h. Abattoir, Rolterdam. Brieven buitenland: W. Raaibe, Flensburg, Harnssleerstr. 17 (gepost te Zwammerdam). BOSKOOP. De burgemeester maakt bekeuii, dat cc gemeente-veiuwachter M. van Buren, onder no. 273 aangesloten is aan de telefoon. In geval van dringende politiehulp, ass avonds en des nachts, belle men dat nummer op. LEIDERDORP. Loep der Bevolking. Gevestigd: N. Fuchs, Hooldstr. 40 W. Jansen, Jaagpad 25 W. Moraal, tioogma. descheweg 30 A. M. Schouten, Brugge- straat 1 A. v. d. Groep, Steenplaau, 5 E. D. Vlasveld, Kinderhuis Voordorp" F. G. de Vos, id. F. Nagtegaai, Steen plaats 3 A. L. Deegenaars en gezin, Hootdotr. 25 W. Griifioen, Hootustr. 170 E. Spree, Hoogmadescheweg 42 B. Dijkman, v. d. Valk Boumanweg 33 J. Meerburg, Hóofdstr. 2 A. Verkuilv. d. Vjjver, Jaagpad 40 J. v. Elburg, Hooldstraat 104. Vertrokken: J. de Jonge, naar Leiden, Meesenstr. 7 J. Bos, Monnikkendam, Geref. Pastorie G. de Jong. naar Leiden, Plantage 12 S. M. v. Groeningen naar Rotterdam, Groote Dfaaieteeg 19b P. J. v. d. Voort, naar Leiden, Voorstraat 41 J. P. Redegeld naar Leiden, Kooilaan 15 A. M. van Ingen Sehenan naar Leiden, Onde Heerengracht 15 M. de Nie naar Den Haag, Laan van Meerdervoort 84 - G. Dreef, Wassenaar, Langestr. 17 M. van Dam naar Zoeterwoude, H. Rijndijk F163 J. de Kramer naar Den Haag, Van Zeg- gelenlaan 50 J. M. W. Debbink, naar Den Haag, Vlielandschestr. 79 C. Bljj- leven naar Alphen a. d. Rijn, Jongkind Coninkstr. 24 J, Zwanepol, naar Zoe terwoude, H. Rijndijk F 241 J. Knook, naar Rijswijk, Heerenstraat 59. Ingevolge de vee- en vleeschkeurings- wet zijn in de vorige maand ter Secretarie aangegeven als bedrjjfsslachting 13 runde ren en 15 varkens; als huisslachting 1 var ken; ncodslachlingen 4 runderen (2 afge keurd), 8 schapen (2 afgekeurd), 14 kal veren (5 afgekeurd). NIEUWKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren; Leentje, d.v. G. Verlooij en A. C. Bon Jansje, d.v. W. Kranenburg en H. F Visser. Ondertrouwd: Gerardus Leliveld, 27 j. en Cornelia van der Voorn 20 j. Cornelia van de Bilt 23 j. te Laag-Nieuwkoop en Dora Vianen 24 j. Getrouwd: H. van Wijngaarden 29 j. te Breda en J. van der Ent Braat 22 j. Met ingang van 2 Juni a.s. treedt in werking een nieuwe regeling van de uren, waarop het hulppostkantoor voor telefoon geopend is, hetgeen voor het publiek een gioote verbetering beduidt. Van dien dag af za! men knnnen telefoneeTen van 8—16.30 cn van 18—19.30 nur. Het gemeentebestuur heelt benoemd tot ambtenaar voor het beteekenen van stuk ken betreffende vervolging tar invordering var. plaatselijke belastingen en de tenuit voerlegging van dwangbevelen te Noor den, den heer M. A. Bergonje, gemeente veldwachter aldaar. Voor het verrichten van de werkzaam heden ten behoeve van de algemeene land bouwtelling, welke op last van den Min. van Binnenlandsclie Zaken en Landbouw over het geheele land van 20 Md tot 20 Juni gehouden moet worden, zijn door den bur gemeester voor deze gemeente aangewe zen de gemeente-veldwachters A. M. van Vuuren en M. A. Bergonje. OUDE-WETERING. Boerenleenbank. in Hotel van den Bosch alhier had de uit stekend bezochte jaarvergadering plaats van de Coöperatieve Boerenleenbank alhier. De vergadering w&rd geopend door den voora. van den Raad van Toezicht, den heer J. W. Rodewyk, die memoreerde, dat hij in den loop van het jaar als opvolger van zjjn vader was gekozen, die jarenlang deze func tie heeft waargenomen. Na een woord van welkom, werd het woord gegeven aan den kassier, den heer Jos. Penning, de Vries, tot het lezen der notulen. Deze werden on veranderd goedgekeurd. Hierna bracht de kassier een uitgebreid j arverslag nit Hieraan ont'.eenen wjj het volgende. Het ledental der Bank bedroeg aan het einde van het jaar 253. 7 leden waren wegens vertrek oi om audere redenen aigeschreven, terwjjl 2b nieuwe leden naren ingeschreven. De vermeerdering bedraagt dus 19 leden. Daarna werd huide gebracht aan den al- getreden voorzitter van den R^ad van Toe zicht, die deze functie zoo lange jaren met den meesten ijver en de grootste plichts betrachting heelt waargenomen en die te vens nog een der oprichters van de Bank was. In den loop van het jaar werden 21 gecombineerde vergaderingen van Bestuur en Raad van Toezicht gehouden. Het aan. tal spaarders was aan bet einde van heit jaar 1018 tegen 818 aan het begin. Deze groote toename vond echter voor een deel zjjn oorzaak in het uitgeven van deposito- beekjes en rekening-couran-t-boekjes, waar door sommigen meer dan een boekje heb ben. Het juiste aantal nieuwe spaarders bedraagt 135. Aan spaargelden werd meer ingelegd dan terugbetaald f. 128.649,83. Daar deze belangrijke toename van inge legde spaargelden geenszins een afsp.ege- ling 19 van den beteren economisohen toe stand van de inwoners van Oudewetering en omstreken de resultaten van tuin bouw en veehouderij waren in 1929 toch geenszins gunstig mag hieruit een »teed3 toenemend vertrouwen in de Bank worden afgeleid. Het verslag werd onder app.aus der vergadering voor kennisgeving aange nomen. Hierna werden de Rekening over 1929 en de Balans per 31 December 1929 behandeld. Deze werden, nadat de heer K. Duvser namens de finantieelé commissie een alleszins gunstig rapport had uitge bracht, ongewijzigd vastgesteld en de kas sier werd voor het gehouden beheer gede chargeerd. De rekening sloot met een bedrag van f. 2.653.046,51 en de balans met f. 961.157.38. Aan voorschotten werden te rugbetaald f. 99.020,98 en uitgegeven f. 225.830,—. De winst over 1929 bedroog f2371,65. Het bestuur stelde voor van deze winst f. 1500 beschikbaar te stellen voor uitloting van aandeel en, doch na eenige dis cussie werd besloten de post meubilair tot op f. 1 af te schrjjven en f. 1000 te bestem men voor uitloting van aandeelen. De be spreking van de agenda van de Algemeene Vergadering te Utrecht, gaf tot geen bij zonderheden aanleiding. Het altredende lid van den Raad van Toezicht de heer J. Mol- kenboer en het aftredende bestuurslid, da heer W. Roodenburg Czn., werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Tot lid van de linantieele commissie werd benoemd de heer P. van der Zwet te RoelofarendSveen. Hierna werd aan de orde gesteld het be stuursvoorstel tot wijziging van enkele be palingen van het huishoudelijk reglement. Het bedrag der inlage werd verhoogd tot f. 100.000 van een persoon ol gezin, met toestemming vaD den Raad van Toezicht en van alle inleggers te samen tot f. 1.209.000. Ook werden de bedragen der voorschotten of credieten in loopende rekening, weike verleend mogen worden, verhoogd, n.l. tot f. 500 door het bestnnr; tot f. 30.000 door het bestuur, met toestemming van den Read van Toezicht en toNesn maximum van 50 duizend gulden, in overleg met de Centrale Bank, dit alles aan één persoon. Voorts werd vastgesteld, dat de spaarboekjes voortaan in de maanden December en Jan. moeten worden ingeleverd voor de jaarljjk- sche controle. In ieder boekje is bepaald wanneer het moet worden ingeleverd. Voorts werd nog een wijziging vastgesteld betref fende de verkiezing van de leden, van het Bestuur en de leden van den Raad van'i'oez. Bij het punt mededeelingen zelde de kas sier. dat de vier laatste officieele zittin gen var. de Bank in December en de vier eerste officieele zittingen in Januari zjjn aangewezen tot inlevering der boekjes. Hierna werd overgegaan tot uitloting van 9 aandeelen, daar e?n aandeel wegens over lijden van den houder moest worden afge schreven. Uitgeloot werden de nummers 199, 161, 38, 37, 62, 193, 143, 39 en 167. Na een korte rondvraag werd de zeer geanimeerde vergadering gesloten. ROELOFARENDSVEEN. Coöp. Broodbakkerij. Gisteravond had in de Pancratiuszaal al hier een bijeenkomst p.aats, uitgaande van den R.K. Volksbond, teneinde te komen tot de oprichting eener Coöp rjtie.e Br-oJCak- kerij. De voorzitter, de heer J. A. Gort zak, opende de vergadering, die zeer goed was bezet, met een woord van wolkom tot de aanwezigen, waarna hjj het woord gaf aan den heer Schrama nit Lisse, pemingm. van de Coöperatie Lisse, die uiteenzette hoe de coöp. broodbakker^ aldaar werkte. Uit de verstrekte gegevens bleek dat bjj vol doende deelname ook hier een dergelijke bakkerij kan opgericht worden. Met een grondkapitaal van f. 10.000 kan al heel wat bereikt worden. Het brood wordt te Lisse verkocht aan de leden voor S et. plus winst aandeel. Van de gelegenheid om vragen te stellen, werd door enkelen gebruik gemaakt, waarna men zich voorloopig kon opgeven. Slaan de de vergadering, gaven zich reeds 30 personen op. Het aandeelenkapitaal zal ver- moedc-lijk groot worden f. 400. De overige leden, niet ter vergadering aanwezig, zul len binnen enkele weken aan huis worden opgezocht. Na een dankwoord van den voorzitter, werd deze vergadering gesloten. NIEUWE UITGAVEN. Hel Centraal Bureau der Nederlandsche Reisvereeniging deed ons een goed ver zorgde reisgids van Zwitserland toekomen. Deze prospectus geeft een overzicht der door de vereeniging georganiseerde reizen naar dit land der bergsport. Reeds voor f. GO kan men als. lid der vereeniging 7 dagen in de bergen toeren! Schitterende foto's geven een beeld van. het natuurschoon der Alpen. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapening. Naar aanleiding van zijn besprekingen te Genève heeft de voorzitter van de Ontwa peningscommissie van den Volkenbond, de Nederlandsche gezant te Parijs, jhr. Loudon, thans een schrijven gericht aan alle in de commissie vertegenwoordigde regeeringen, waarin het Fransche standpunt wordt uit eengezet, n.l. de meening dat het oogen- blikkelijke bijeenroepen van de Ontwape ningscommissie, met het oog op de thans bestaande technische moeilijkheden, geen aanbeveling zou verdienen en dat de be slissing over de voortzetting van de ontwa- penmgswerkzaamheden dient te worden overgelaten aan de Assemblée van den Vol kenbond in September a.s. De brief van jhr. Loudon zal binnen enkele dagen gepubli ceerd worden. Jhr. Loudon had voorts een onderhoud met den Duitschen gedelegeerde in de Vei- ligheidscommissie, Goeppert, die den voor zitter der Ontwapeningscommissie te kennen gaf, dat de Duitsche regeering zich haar houding voorbehoudt en elk nieuw uitstel van het bijeenroepen der Ontwapenings commissie afwijst. Aan Duitsche zijde is men van meening, dat het secretariaat van den Volkenbond in Juli a.s. voldoende ge vorderd kan zijn met de technische voorbe reidingen, om het bijeenroepen der com missie mogelijk te maken, teneinde dan naar aanleiding en in aansluiting op de te Lon den genomen besluiten betreffende de ont wapening ter zee de kwestie van de ont wapening te land te behandelen. BELGIE. De Leeuw in vrijheid. De soldaat De Leeuw, die door den krijgs raad te Luik is veroordeeld tot 14- dagen arrest en drie maanden gevangenisstraf, is uit de gevangenis ontslagen. De reden is nog niet bekend. Gisteren is de middagvergadering van de Belgische Kamer opnieuw aan de zaakDe Leeuw gewijd geworden. Een nieuw debat werd uitgelokt door een tweede verzoek om interpellatie, ditmaal ingediend door de so cialistische Kamerleden, iMathieu en Baltha zar over de toepassing van de wet van 10 November 1928 betreffende het gebruik der talen bij het leger en de gevolgen van het vennis geveld op 6 Mei 1930. Na een rumoerig debat, waarin ook Van Cauwelaerl aan het woord kwam. besloot de Kamer" hedenmiddag, wanneer de heer Jaspar aanwezig zal zijn, over de verschil lende moties te stemmen. o ENGELAND. De besprekingen met Egyptië. - Uit Indië. De onderhandelingen over het Engelsch- Egyplisch verdrag zijn gisteren den gehee- len dag voortgezet van 's morgens 8 uur af met korte tusschenpoozen voor noen- en avondmaal. Hedenochtend zou een kabinetsraad wor den gehouden, waarin de toestand zal wor den besproken. Men hoopt eenig definitief resultaat te bereiken. Henderson, de minister van Buitenland- sche Zaken, heeft zijn vertrek naar Genève van hedenmorgen tot hedenmiddag uitge steld. De kwestie van den Soedan is op het oogenblik nog niet geregeld. Tegelijkertijd worden ook verdere kwesties besproken, zooals die van de Engelsche troepen in de Kanaalzone. Deze vraagstukken zijn weer te berde gebracht, sinds de Egyptische koe rier uit Kairo is teruggekeerd. Uit Indië komen geruststellende berichten Bombay heeft zijn gewoon aanzien gekre gen. De winkels en de beurzen zijn weer geopend en werken als gewoonlijk. De po litiemaatregelen zijn zeer beperkt geworden. Ook te Delhi is de rust teruggekeerd. Daar zijn echter als gevolg van de jongste relletjes, 108 personen, w.o. 10 politie-man- nen, in ziekenhuizen opgenomen. Er zijn 4 dooden, Elders hadden nieuwe botsingen plaats. Bij een botsing met de politie op den rechterover van de rivier de Karnafuli tegenover Chittagong zijn vier rebellen ge dood en twee gevangen genomen. Een po- Iitie-agent en vier dorpelingen zijn gewond, een dorpeling gedood. Deze botsing is een gevolg van de onlusten op 18 April. Bij een poging om de vrijwilligers, die in den politiepost te Ranaghat bij Calcutta wa ren opgesloten, te bevrijden, is het tot een botsing gekomen. Enkele politie- en douane ambtenaren werden gewond. 25 personen werden gearresteerd. Patel, de afgetreden voorzitter van de Wetgevende Vergadering, is te Bombay aangekomen om er den boycott van buiten- landsche goederen beter te helpen organisee- ren. In een persgesprek zeide hij, dat de boycott het belangrijkste punt wa9 op het program van verzet der Congresparlij, om dat hij nog beter resultaten beloofde dan de campagne van burger-ongehoorzaamheid en voorts omdat een boycolt geheel kan uitge voerd worden volgens de beginselen van Gandhi's leuze van geen geweld. Patel gaat einde dezer week naar Allaha bad, waar het bestuur van de Congrespartij bijeen zal zijn om er de nadere regeling van den boycott uit te werken. PateJ heeft voorts verklaard dat de sociale boycott van ambtenaren een van de beste wapenen is evenals hel niet betalen van grondbelasting. Hij voegde er aan toe ,,Ik wil de regeering op alle fronten bestrijden, ik wil geen vrede; noch voor mijzelf, noch voor de regeering." DUITSCHLAND. Uit den Rijksdag Onderscheiding voor Severing. De Rijksdag heeft de legerbegrooting aan- genomen. Heden komt de begrooting van marine aan de orde. Severing, He gewezen rijksminister van Binnenlandsclie Zaken is benoemd tol doe- tor honoris causa van de Technische Hoo. geschool te Brunswijk. ITALIË. Hst Yonngplan geratificeerd. Op 5 Mei 1931 heelt Italië de intematio- nale overeenkomslen van den Haag betref, lende herstelbetalingen, het zoogenaamde „Plan Voung" geratificeerd. POLEN. De landdag Weer vrijgelaten. Do oppositie, gesteund door de nationaal- socialisten, zal morgen den president ver zoeken, den Landdag te doen bijeenkomen. De in verband met den bomaanslag in het Sovjelgezantschap te Warchau gearre». teerde vroegere Russische kolonel Boetoer- lin is weer in vrijheid gesteld. Het in zijn woning gevonden verdachte uurwerk is gebleken een door Boetoerlin gemaakte on. schuldige afstandsmeter voor taxi's te zijn. VEREENIGDE STATEN. Een veto van den Senaat. De Senaat heeft met 41 tegen 39 stem men de benoeming van rechter Parker tot rechter in het opperste Gerechtshof afge keurd wegens zijn vijandige houding tegen over de georganiseerde arbeiders en de ne gers. Het is de eerste benoeming in het Opperste Hof, die afgekeurd wordt sedert 40 jaar. AUSTRALIË. De receering geeft toe. De Australische federale regeering had, gelijk gemeld, de verordening ingetrokken, waarbij aan oud-soldaten de voorkeur werd gegeven bij alle gemeentelijke of rijksbe trekkingen en ook op de arbeidsbeurzen. Echter werd een nieuwe gelijkluidende ver ordening afgekondigd, waarin hei woord oud-soldaten" vervangen was door ..leden van een vakvereeniging". Tn de geheele niet-socialistische pers van het land was een storm van verontwaardiging opgegaan en de regeering heeft zich genoopt gezien aan den volkswil te gehoorzamen Gisteren heeft minister Scullin te Canberra meege deeld, dat de regeering den ouden toestand hersteld had, met dien verstande, dat le den van vakvereenigingen voortaan op de tweede plaats zouden komen na de oud- strijders. Geheel voldaan zal men echter nog wel niet zijn en begrijpelijk! DE ONTWAPENING. GENEVE, 8 Mei. (Reuter). De voorberei dende Ontwapeningsconferentie is door den voorzitter, jhr. Loudon, bijengeroepen t.gen 3 November a.s. MISLUKTE STAATSGREEP PLANNEN IN SPANJE. MADRID, 8 Mei. (V.D.). In de vroego ochtenduren werd hedenmorgen bekend, dat de Generaals Martinez Anido te Madrid en Barrera te Barcelona in den loop van dezen nacht voornemens waren, de regeering- Berenguer met behulp van de militairen in beide genoemde steden, voornamelijk de huzaren-regimenten, ten val te brengen. Zij konden hun plannen echter niet ten uitvoer bregen, aangezien het grootste deel van beide garnizoenen weigerde eraan mee te doen. Toen de regeering van het gevaar, waarin zij zich bevond, op de hoogte werd gesteld, tiet zij onmiddellijk de beide gene raals in hun woning arresteeren, waar zij voorloopig onder bewaking mochten blijven. Bijzonderheden over de voorbereiding van deze nieuwe staatsgreep zijn nog niet be kend, doch het staat vrijwel vast, dat de studentenonlusten van de laatste dagen, waarbij ook een huzarenofficier levensge vaarlijk werd gewond, de onmiddellijke aan leiding ertoe zijn geweest. Zoodra de Repu blikeinen het geval vernamen, kwamen in de woning van den voormaligen Minister Villanueva de professoren Maranon en Sanchez Roman, de voormalige minister® Sanchez Guerra en Malquiades Alvarez de Generaals Riquelme en Aguilera, eD de lei ders der Republikeinen Lerroux en Domingo bijeon. om de situatie te bespreken. Zij be sloten. in geval de staatsgreep zou lukken, tot het uiterste tegenstand te bieden. vei bitterde straatgevechten zou hebben be- teekend. In verband hiermede word vernomen van welingelichte zijde, dat de Koning voor nemen? zou zijn zoo spoedig mogelijk liberale regeering te vormen met als minis ter-president den voormaligen Minister Santiago Alba, die tijden? de dictatuur verbanning te Parijs was met Graaf Po"13* nones als parlement? voorzitter. Te Madrid beerscht op het oogenblik volkomen ru?l- Uit Salamanca wordt gemeld dat de denten aan de Universiteit* aldaar, de® teruggekeerden professor Unamuno op eD.j thousiasle wijze hebben onlvangen waarbi) een gedenksteen voor Primo de Rivera voor den Minister van Onderwijs od®* Primo's bewind, werd vernield. 2-1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2