718te Jaargang DONDERDAG 8 MEI 1930 No. 21516 STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis. per regei voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cis. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weekf 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat alt DRIE Bladen EERSTE BLAD. Dr. J. J. L. D U Y VEN DAK. Bötbemd tot gewoon hoogleeraai in h©t Chineesch. Prof. dr. J. J. L. Duyvendak. Bij K. B. van 1 Mei 1930 is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der lette ren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit alhier te geven in 'het Chineesch dr. J. J. L. Duyvendak, lector aan die Universiteit. Jan Julius Lodewijk Duyvendak werd 28 Juni 1889 te Harlingen geboren. Hij be zocht het openbaar gymnasium te Schiedam en liet zich in 1908 als student in de Neder landsche letteren aan de Universiteit alhier inschrijven. Na eenige jaren voelde hij zich zoo zeer tot het Chdneesch aangetrokken, dat hij de colleges ging volgen van prof. de Groot, den toenmaligen lector in het Chi neesch. Van September 1910 tot Juli 1911 volgde hij aan de Sorbonne te Parijs de colleges van de hoogleeraren Chavannes, Cordier en Vis9ières, terwijl hij zich van Januari 1912Augustus 1912 aan de Uni versiteit te Berlijn onder leiding van de hoogleeraren de Groot en Forke verder be kwaamde in de wetenschappelijke beoefe ning van het Chineesch. Van 1912'14 was hij als leerling-tolk werkzaam bij het Nederlandsch Gezantschap te Peking en yan 1914—18 als adjunct-tolk. Op 19 Maart 1919 aanvaardde hij het ambt van lector aan onze Universiteit met een rede over „Chineesche godsdienst oorlogen". Den 27sten April 1928 deed hij des morgens zijn candidaats-examen en des middags zijn doctoraal examen in de Chi neesche taal- en letterkunde, beide keeren met lof. Omstreeks Kerstmis van dat zelfde jaar promoveerde hij als eerste in de Chineesch Japansc'he sectie tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een in het Engelseh ge steld proefschrift, getiteld: „The book of Lord Shang a classic of the Chinese school of law". Een hoogleeraarsbenoeming aan de Columbia Universiteit te New-York werd door dr. Duyvendak afgeslagen. Vele studies over China zijn van zijn hand verschenen o.a. in „Onze Eeuw", de Gids en het Haagsc'he Maandblad. INBREKER GEARRESTEERD. De politie heeft hedenmorgen aangehou den den 35-jarigen arbeider A. v. d. H., alhier, onder verdenking van diefstal in de kantoorgebouwen der N.V. Bataaf9che Im- ■portmaatsc'happijij en de Leidsche School- vereeniging. Hoewel de aangehoudene blijft ontkennen iels met den diefstal uitslaande te hebben, zijn er tal van aanwijzingen, dat de politie den dader te paikken heeft. Zijn vingerafdrukken komen o.a. precies overeen met die, welke in deze gebouwen zijn ge vonden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candidaatsexamen Indisch recht de heer A. J. A. Prange (Den Haag). De -minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft benoemd tot leden der Commissie in 1930 belast met het afne men der examens in de Fransche taal. de heeren dr. C .de Boer en L. Delibes, beiden alhier. Het provinciaal kerkbestuur van Friesland heeft tot de evangeliebediening der Ned. Herv. Kerk toegelaten den heer G. F. Voorhoeve, te Nijmegen, candidaat te Leiden De tweede ploeg dienstplichtigen der lichting 1930 van het Ode B. V. A. en be- 1 slemd voor het bereden gedeelte wordt 1 Ju'i alhier voor eerste oefening ingelijfd. Bij de Arbeidsbeurs stonden op 7 Mei i 1930 479 werkzoekenden ingeschreven, ter- wijl op denzelfden datum van 1929 dit aan- tal 375 bedroeg. Gisteravond is op de Breestraat een auto, bestuurd door den 22-jarigen A. E. uit Loosduinen tengevolge van de gladheid van den weg tegen een haltepaal van de N.Z.H. gereden, waardoor de paal afknapte en de auto ernstig werd beschadigd. Voor wat West-Indië aangaat, acht de regeering voor een blijvende stationneering aldaar noodig een flottille-vaartuig in grootte ongeveer gelijk aan de thans tot de zeemacht in Oost-Indië behoorende „Flores" en „Soemba" en twee torpedobooten van pl.m. 300 ton, geschikt voor de kruisings- dienslen. Aangezien in Nederland niet over een flottille-vaarluig beschikt wordt, wordt thans een eerste termijn van f. 520.000 voor een flottilje-vaartuig aangevraagd. De totale kosten van aanbouw kunnen op 2ftA» mil- lioen geraamd worden. Voor de kruisingsdiensten wil de regee ring bestemmen twee der in Nederland aan wezige torpedobootjagers (Z-booten), welke in verhand met hun bewapening en snel heid, na het ondergaan van eenige wijzigin gen voor dezen dienst in West-Indië ge schikt worden geoordeeld. Aan het wetsontwerp is als bijlage toege voegd een schema van aanbouw voor de eerstvolgende tien jaren, dat een overzicht geeft, hoe de bedragen kunnen worden be steed. BRANDGEVAAR IN GARAGES. EEN KRUISER VOOR NEDERL. OOST-INDIE. LIEFDADIGHEIDSCONCERT. Ia samenwerking met het symphonie- orkest „Per Aspera Ad Astra" heeft het mannenkoor „De Vereenigde Zangers" gis teravond in de Stadsgehoorzaal een welda digheids-uitvoering ten bate van de veree- Diging tot verbetering van het lot der blin den in Nederland en Koloniën, afdeeling Leiden, gegeven. Het uitstekend verzorgde Programma omvatte o.a. de zangnummers »Slernennacht" van H. Schulken, „De Ruïne' van L. F. Brandts Buys en „De Broederschap" van J. P. J. Wierts; terwijl het symphon ie-orkest o.a. de ouverture j.Egmont" van L. v. Beethoven, „Frühlings- erwachen" van E. Bach en het „Suite Ballet" van Fr. Popy ten gehoore bracht. Zoowel het zangkoor als het orkest heeft zich van zijn beste zijde getoond. Daar heide gezelschappen reeds meerdere malen mr gelegenhgid van gezamenlijke of afzon derlijke uitvoeringen besproken zijn, zullen wij zulks ditmaal achterwege Jïr11* soede doel der uitvoering èn Jk prestaties der executanten hadden een "ter gevedde zaal verdiend! De suppletoire defensie-begrooting. Bij suppletoire defensiebegrooting 1930 wordt f. 250.000 aangevraagd als eerste ter mijn voor een kruiser, bestemd voor de scheepsmacht in Nederlandsch Oost-Indië. Voor dezen kruiser wencht de regeering te volstaan met een kleiner type dan de „Java" <m de „Sumatra". De nieuwe kruiser zal een hoofdbewape ning krijgen van zes kanonnen van 15 c.M. en een snelheid van 32 mijl. Vertrouw wordt dat het schip in 1934 gereed kan zijn. j De regeering meent voor de eerstvolgende jaren, wat betreft de behoefte voor de zee macht in Oost-Indië zich te moeten bepalen lot het in aanbouw brengen van een kruiser en de vervanging van eenige onderzeeboolen. Daarna is de uitbreiding van het aantal jagers het meest urgent. De taak der zeemacht in Nederland om vat in de eerste plaat9 de eigenlijke kust verdediging, waarvoor met klein materieel, bestaande uit onderzeebooten, mijnenleg- gers en pantserbooten kan worden volstaan. Daarna zullen echter nog schepen noodig blijven om de scheepvaart haar drieledige taak te kunnen doen vervullen, nl. bescher ming der Nederlandsche belangen buiten het rijk in Europa; opleiding van personeel en vlagvertoon. Thans worden voor dat doel nog de oude pan tserschepen „Jacob van Heemskerck" en „Hertog Hendrik" gebruikt, ■welke reeds de grens hunner bruikbaarheid voor het genoemde doel naderen, zoodat ge leidelijke vervanging van die schepen in de komende jaren onder de oogen moet worden gezien. De minister is voornemens op de begroo ting van 1931 gelden aan te vragen voor een eerste termijn voor een flottille-leider, welk schip het midden houdt tusschen een kleine kruiser en een torpedobootjager en reke ning houdend met de financieele middelen, voor het beoogde doel het meest geschikt wordt geacht. Nadat de eerste flotille-leider omstreeks 1935 gereed is gekomen, zal met den aan bouw van een tweede dergelijk schip begon nen worden. Is ook dit geTeed. dan kan met de vervanging der oudere onderzeebooten worden voortgegaan. Naarmate de floltille- leiders gereed komen, zullen de .Hertog Hendrik" en de „Jacob van Heemskerck" achtereenvolgens aan den dienst ontvallen. Voor opleidingsdoeleinden zullen deze sche pen voorloopig nog goede diensten kunnen bewijzen. Door aan de scheepsmacht in Neder- landsch-Indië floltille-leiders toe te voegen. wordt tevens het voordeel verkregen, dat dit materieel ook past in het kader van de zeegaande vloot in Oost-Indië en de moge lijkheid bestaat deze daarmede te ver sterken- Een Commissie van Onderzoek. De schade, die jaarlijks in ons land ge leden wordt door brand in garages en auto mobiel werkplaatsen, is vrij aanzienlijk; de schade, die ontstaat door het verbranden van automobielen is eveneens niet gering. Omtrent de eerste soort zijn nog geen ge gevens beschikbaar; omtrent de laatste soort staat vast, dat bij de verzekerings maatschappijen pl.m. 41./2 pCt. van het totaal uitkeeringen der auto-verzekeringen brand schade betreft. Het is daarom zeer noodig, dat alles in het werk gesteld wordt om het gevaar voor deze branden te voorkomen. Naa9t de ver mindering van materieele schade is van groot belang het voorkomen van persoon- li jke ongelukken, die in den regel bij brand of ontploffingen niet ontbreken. De B. B. N., Bond van Bedrijfsautohou ders in Nederland, heeft het daarom wen- schelijk geacht een speciale commissie in te stellen, die ihet vraagstuk zal bestudeeren en daarbij in de eerste plaats de volgende vraagpunten aan de orde zal stellen; le. Welke zijn de beste middelen om automobielen, garages en autoherstelwerk- plaatsen in den ruimslen zin tegen brand gevaar te beveiligen? 2e. Welke apparaten moeten bet meest doelmatig worden geacht om onverhoopt uitgebroken branden zoo spoedig mogelijk te onderdrukken, in allen gevalle uitbreiding daarvan zooveel mogelijk tegen te gaan. Bij de beantwoording van de laatste vraag zal het waarschijnlijk noodig zijn, naast het geven van een oordeel omtrent de waarde van de verschillende brandiblusch- apparaten, ook den weg aan te geven, waar door voorkomen wordt, dat ondeugdelijke npparaten worden gebezigd en de maat regelen vast te stellen, waardoor zoowel autohouders als eigenaars van garages en werkplaatsen ervan verzekerd kunnen zijn inderdaad behoorlijke brandbluschapparaten bij aankoop te verkrijgen. In de commissie hebben de volgende hee ren zich bereid verklaard zitting te nemen* dr. ir. M. de Bruijne, dir. v. d. Gem. Verv. en Motordienst te Rotterdam; C Gordijn Jr., commandant van de brandweer te Amster dam; dr. J. D. Jansen, directeur Gem. Keu ringsdienst van Waren te Rotterdam; dr. W P. Jorissen, lector in de scheikunde a. d. Universiteit te Leiden; ir. F. Krüger, hoofd der brandweer bij de N.V. Philips' Gloei lampenfabrieken-, prof dr. W. Reinders, hoogleeraar in de scheikunde aan de Tech nische Hoogeschool te Delft; prof. dr. J. G. Sleeswijk, hoogleeraar in de hygiëne a. d. Technische Hoogeschool te Delft; ir. W. Val- derpoort, adj.-directeur van de Bouwpolitie te Rotterdam; ir. H. Zoetelief Norman. advi- seerend ingenieur te Ooslerbeek. Als lid en secretaris der commissie zal optreden de 'heer ir. L. Swaab, hoofd-inge- nieur B.B.N. Het ligt verder in de bedoeling, dat voor zitter van de commissie zal zijn de heer Adr. Beers, vice-voorzitter B.B.N. De Kon Ned. Brandweer Vereeniging (K. N. B. V.) is aangezocht een vertegen woordiger aan te wijzen in de commissie. De commissie zal 14 Mei a.s door den Voorzitter van den B. B. N. geïnstalleerd worden. BEZOEK VAN DEENSCHE DAGBLADSCHRIJVERS Op aanstichting van de K. L. M. zullen acht vertegenwoordigers van de Kopen- haagsche pers van Vrijdag tot Maandag a.s. een bezoek aan ons land brengen. De heeren zullen Vrijdag met de Scandinavian Air Express den gecombineerden dienst van de K.L.M en de A.B. Aero-transport op Schiphol aankomen. Behalve bezoeken aan Schiphol, de Fok leerfabrieken Rijksmuseum, oud- en nieuw Amsterdam staan op het programma be zoeken aan de bloemenvelden, Warmond, Den Haag, Scheveningen, Rotterdam ën Waalhaven* PERSONEELE EN VERMOGENSBELASTING. Een interessant overzicht. Het door het Centraal Bureau v. d. Sta tistiek bewerkte overzicht belastingdruk over 1929/1930 bevat wederom een aantal belangrijke gegevens, zoowel voor de per- soneele, als voor de Vermogensbelasting. Zoo wordt voor elke gemeente vermeld, hoeveel opcenten ten behoeve der gemeente in minimum en in maximum geheven wor den van de hoofdsom der personeele belas ting. Van elk der gemeenten boven 5000 inwoners treft men bovendien voor een aantal huurwaarden, varieerend van f. 150 tot f. 1200 het hiermede correspondeerend aantal opcenten aan. Voor de grootste vier gemeenten is het aantal opcenten vermeld voor enkele huurwaarden, terwijl boven dien is aangegeven bij welke huurwaarde het hoogst aantal opcenten wordt geheven. Amsterdam Den Haag R'dam Utrecht f. 250 90 103 300 90 90 50 105 400 109 90 53 105 500 124 90 57 105 600 130 90 62 105 800 142 95 75 105 1000 144 95 92 105 1200 144 100 102 105 maximum 145 130 125 105 f. 1201 f. 2001 f. 1451 Amsterdam is deels gerangschikt in de le, 4e en 6e klasse, bedoeld in art. 5 der wet op de personeele belasting; 's-Graven. hage in de 2e en 5e klasse; Rotterdam in de le, 3e, 5e en 7e klasse en Utrecht uit sluitend in de 3e klasse. In het staatje zijn van elke gemeente alleen de aantallen vermeld van het deel der gemeente, be hoorende tot de !aagst genummerde klasse. Van de 1078 gemeenten zijn er 108, die geen opcenten op deze belasting heffen. 122 gemeenten met hoogstens 25 opcenten, terwijl 579 gemeenten vallen in de groep van 26 tot en met 50 opcenten, 97 in de groep van 51 tot en met 75 opcenten, 130 in de groep van 76 tot en met 100 opcenten en 42 gemeenten, in de groep van meer dan 100 opcenten. Eveneens stelt genoemd overzicht in staat berekeningen te maken hoeveel betaald moet worden aan belastingen, drukkend op het vermogen. Deze belastingen zijn de vermogensbelasting en de verdedigingsbe lasting I, die aanvangt bij f. 51.000. Bij eerstgenoemde belasting worden opcenten geheven ten bedrage van 55 ten behoeve .van het leeningsfonds van het Rijk, terwijl bovendien door de provinciën tot een maxi mum van 25 en door 591 van de 1078 ge meenten opcenten moeren worden geheven tot een maximum van 100 Van deze 591 zijn er 36 eemeenten. die 1 t/m 25; 211 ge meenten die 26 t/m 50; 60 gemeenten die 51 t/m 73; 22 gemeenten die 76 t/m 99 en 263 gemeenten, die 100 opcenten deden heffen. Van de grootste vier gemeenten worden 50 opcenten geheven door 's-Gra- venhage en Rotterdam en geen opcenten door Amsterdam en Utrecht. BINNENLAND. Br. J. J. L. Dnyvendak is benoemd tot gewoon hocgleeraar in het Chineesch aan de Leidsche Universiteit (Stadsnieuws, 1ste Blad). Do Tweede Kamer heeft de wijziging der Gemeentewet goedgekeurd (Uit het Parle ment, 3de Blad). De minister van defensie vraagt gelden aan voor een krniser voor Ned. Oost-Indiö. (Binnenland, 1ste Blad). Het brandgevaar in garages; een com missie van onderzoek benoemd (Binnen land, 1ste Blad). Te Meeissen bij Maastricht is een paard op hol geslagen; een persoon is gedood, een ander gewond (Gemengd, 2de Blad). Yje Wijkstra voor het Gerechtshof te Leeuwarden (Rechtzaken, 1ste Blad). BUITENLAND. Duitschland in verzet tegen het uitstel der Voorbereidende Ontwapeningsconfe rentie (Buitenland, 1ste Blad). Na Ganlhi's arrestatie (Buitenland en Tel. lste Blad).) De Belgische soldaat De Leenw in vrijheid gesteld (Buitenland, lste Blad). Mislukte staatsgreep in Spanje (Tel., lste Blad). R.-K. BOND VAN ZIEKENVERPLEEGSTERS. De R.-K. Bond van Ziekenverpleegsters heeft gisteren zijn 25-jarig bestaan her dacht Dinsdag is de algemeene vergade ring te Haarlem gehouden en gistermiddag recipieerde in de bovenzaal van ,,de Kroon" het hoofdbestuur. Deze receptie werd o.a. bezocht door mgr. J. D. J. Aen- genent, bisschop van Haarlem, mr. J. N. L E. Heerkens Thyssen, wethouder van Haar lem; vertegenwoordigers van het hoofdbej stuur van het Ned. Roode Kruis, van de R.-K. Artsenvereeniging, de Nat. Federatie het Wit-Gele Kruis; ds. J. F. J. ten Berge, namens de Ver. van R.-K. ziekenhuisdirec teuren en de Ver. tot bevordering van hefc ziekenhuiswezen in Nederland en Koloniën; de heer Derks, namens het Limburgsche Groene Kruis; mevr. A. H. Kleipool na mens de federatie van R.-K. Vrouwenbon den en de heer J. Beyerman, socretayrs- gencraal van het Ned. Groene Kruis. Tenslotte is een auto-tocht naar Noord- wijkerhout gemaakt, waar het nieuwe R.-K. gesticht is bezichtigd. DAADWERKELIJKE DIERENBESCHERMING. Een commissie tot wetsverbetering. Naar het maandblad „Daadwerkelijke Dierenbescherming" mededeelt is een com missie gevormd, welke zich ten doel stelt het vraagstuk ter verbetering van onze tegenwoordige wetgeving ten opzichte van het. dier, nader te bestudeeren en een ver beterde wetgeving te verkrijgen. Dit voorloopige werk-comité bestaat uit mr. N. de Beneditty, rechter in de Arr. Rechtbank, voorzitter; jkvr. mr. J. E. van Lennep, advocaat en procureur, secr.-penn., jhr. mr. W. v. d. Goes van Naters, ambte naar van het O. M., mr. G. H. Arnharot Jr., ambtenaar en G. F. J. Brands, notaris allen te Amsterdam. GEVAAR VOOR ONZEN HARINGHANDEL. Een tegen-actie tegen de Duitsche invoerrechten bepleit. Het departement van Ëinn. Zaken en L. heeft de aandacht van de haringexporteurs gevestigd op het door de Duitscü-Nationale Volkspartij in Duitschland ingediende voor. stel tot verhooging van het invoerrecht op haring. Den exporteurs wordt verzocht hiv Duitscbe relaties op deze groote verhor>gin2 van bet invoerrecht te wijzen en te trachten hen te bewegen hiertegen zoo krachtig mogelijk stelling te nemen en een tegen actie tegen deze tariefsverhooging te ont wikkelen. .UIT DE SIGARENINDUSTRIE In verband met de opzegging der C.A.O. tegen 31 Mei a.s. door de Werkliedenorga nisatie in de Sigarenindustrie had in hotel „Krasnapolsky" te Amsterdam een confe rentie plaats tusschen vertegenwoordigers der beide Patroons- en den 4 samenwer kende Werknemersorganisaties in de Siga renindustrie. De besprekingen liepen over het afwij zend standpunt der Patroonsorganisaties om onderhandelingen over de door de Werklie denorganisaties ingediende voorstellen te openen. De besprekingen hebben tot geen resultaat geleid. De vertegenwoordigers der Patroonsorganisaties handhaafden hun standpunt. De vertegenwoordigers der werknemersorganisaties bleven van oordeel dat gezien de sinds eenige jaren te consta- teeren verbetering in de bedrijfsconjunc tuur en gezien de positie waarin de werk nemers in dit bedrijf ook verkeeren in ver gelijking met die in andere industrieën, alle aanleiding geeft thans verbeteringen toe te staan. Het tenslotte door do werk geversorganisaties aan de werknemersorga nisaties gedane verzoek de voorstellen terug te nemen werd dooT de laatste ver tegenwoordigers afgewezen, welke afwijzing nog schriftelijk zal worden bevestigd. LUCHTVERBINDING NEDERL.-INDIE—AUSTRALIË. Naar Reuter uit Sydney seint, heeft do Nederlandsche Consul-generaal aan een persman meegedeeld, dat thans de lucht- verbinding tusscheD Nederlandseh-Indië en Australië in studie is genomenDe dienst SingaporeBataviaSoerabaja is thans in gesteld. Voor voortzetting naar Australië blijft dus nog maar een korte afstand van 500 mijl over. Met Australische belangheb bende personen zal worden samengewerkt*

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1