POES EN HAAR VRIENDIN DE KACHEL. PRIJSRAADSELS. GOEDE OPLOSSINGEN. CORRESPONDENTIE. Joor C. B. DE LTLLB HOGER WAARD. 't Was voorjaar, maar hel voorjaarszon-" nelje hield zich nog schuil .Het weer was puur en de wind kwam nog steeds uit den yoordhoek. Buiten kreeg men dus heelemaal niet hel gevoel, dat het voorjaar was en binnen? Ja, tinnen werd het voorjaar gevierd door grooten schoonmaak te houden. De huis kamer was aan de beurt. Alle meubelen stonden in de gang, de gordijnen waren afgenomen en zelfs de lek tor snorrende polkachel, die onder het onl- )ijl nog zulke goede diensten bewezen had, >lond nu in... den tuinl En het grappige was, dal zij 2ich van den geheelen schoon maak en haar verbanning heelemaal niets scheen aan te trekken en er lustig op los brandde. Zou zij soms eens willen zien, wie eterkeT was: de koude wind of zij? Binnen was het een geplas 1 De werk vrouw liep met emmers water af en aan en roes, die nooit erg op water gesteld was, moest van dat natie goed nu heelemaal niets hebben. Wat die menschen toch al niet verzonnen! Zelden iels goedsl „Miauw-miauw!" Wat een kou!" miauwde Poes met een klagend stemmetje, maar de huisvrouw en de werkster verslonden het niet. Zij hadden het immers veel te druk! Neen. van haar was geen hulp te ver wachten! Dat begreep Poes maar al te goed. Zij moest eigenlijk nog dankbaar zijn, dat ze haar niet op den staart trapten, zóó bedrijvig liepen ze heen en weeTl Zelfs de meest geduldige Poes kan haar geduld eindelijk wel eens verliezen. Zoo ging hel ook met deze. Toen Mina. de werk ster, vlak naast haar zoo maar pardoes een emmer water over den grond liet stroomen, zette Poes het op 'n loepen, sprong uit één der ramen, die natuurlijk hoog opgescho ven waren ter eere van den schoonmaak, en kwam in den tuin terecht. Maar daar was het ook al koud, nog kou der zelfs dan binnen. Alle verandering is geen verbeteringI" dacht Poes. Wat zou ze doen? Teruggaan? Neen, dal nooit, want binnen was het er nog vreese- lijk nat bij en hier was het tenminste droog, droog en rustig' Poes besloot dus maar wat in den tuin te loopen, eens op de schutting te klimmen en te kijken, of Hector van de buren soms in den tuin aan den anderen kant was. Ban zou zij eens lekker vanaf haar hooge zitplaats tegen dien blaffer blazenl Blaffen vond Poes het bewijs van een slechte opvoeding, 't Was druk en lawaaiig cn daar hield zij niet van. Blazen was veel deftiger en dus hoorde het bij haar. vooral als zij er een hoogen rug bij opzette. Vóór Poes echter de schutting bereikt had, zag zij een groot, zwart ding in den tuin staan. Daar moest zij het haro eens van hebben! Ja, het was zooals zij reeds gedacht had: haar zwarte vriendin, do kachel, al kon zij niet begrijpen, waarom die domme menschen haar in den tuin had den gezet Ofzou zij ook voor de schoonmaakdrukte gevlucht zijn? Ja na tuurlijk! De kachel was even verstandig ge weest als zij zelve. Poes liep dadelijk naar haar vriendin toe en ging vlak bij haar zitten. Hè. wat was dat lekker warm! Behaaglijk begon Poes le snorren. Wat was ze blij, dat ze haar vriendin gevonden hadl En zij vond het heel trouw van het kacheltje, dat het daar midden in den tuin niet uitgegaan was. maar blijven branden om haar Poes met haar warmte te koesleren. .Vriendschap is toch maar alles in het leven van een Poes," dacht de kleine snor- 6ler en zij snorde nog wat behaaglijker. Plotseling klonk er uit de kamer een vroolijk gelach. De vrouw en de werkster stonden beiden voor het raam en keken naar het tooneeltje in den tuin. Hoe ze daar nu om konden lachen, be greep Poes niet. Menschen waren soms Zoo" verschrikkelijk dom! Zij zouden veel verstandiger doen door ook bij de kachel to tomen zitten plaats genoegI maar daaraan dachten die domma menschen na tuurlijk niet. Een mensch heeft nu eenmaal niet bet verstand van een Poes en zal dat ook wel fiooit krijgen 1 Voor grooteren en kleineren. Jullie weten allen wel wat krnisraadsela zijn, ik heb ze al ontelbare malen opge geven, raadsels in de vorm van een kruis en dat dan op de middelste lijn van boven naar onderen en van links naar rechts het zelfde woord moet staan, b.v. x S x uur x Assen xxxxxxx Susanna x Nanda x ons x a Nu wil ik (hebben dat jullie zelf kruis raadsels maakt, ik geef geen aanduidingen, jullie moeten zelf alle woorden zoeken. Het woord dat op de kruisjeslijnen komt le staan, moet altijd een oneven aantal letters hebben, dat zie je wel, dus 5 of 7 of 9. De grooteren moeien voor mij maken: 1 kruisraadsel waarvan het hoofdwoord 9 letters heeft, en 2 kruisraadscls waarvan het hoofdwoord 7 lelers heeft, dus in het geheel 3 kruisraadsels. De kleineren moeten voor mij maken: 1 kruisraadsel waarvan het hoofdwoord 7 let ters heeft, en 2 kruisraadsels waarvan hel hoofdwoord 6 letters heeft, dus ook in het geheel 3 kruisraadsels. Jullie moeten beginnen met de hoofd- wociden te bedenken van 9, 7 of 5 letters en die dan opschrijven op de lijnen van boven naar beneden en van links naar rechts, net zooals bij het voorbeeld dat ik gaf, en dan zie je van zelf wat of de mid delste letter moet zijn van de volgende woorden. Het is niets moeilijk jullie hebt al zóó dikwijls kruisraadsels gemaakt en ik heb er nu nog een voorbeeld bij gegeven. Zet allen duidelijk naam en adres onder de raadsels, tot 11 jaar behoort men lot de kleineren. Tijdig inzenden. Ik verloot 4 boe ken onder alle grooteren en 4 boeken onder alle kleineren, dus 8 boeken in het geheel. GOEDE OPLOSSINGEN DER RAADSELS ONTVANGEN VAN: Helena Krispijn, Jannie Verboom, Truusje van de>r Ster, Willy Rutgers, Maart je van de Marei, Douwient.je Krop, Geragd de Geu6, Jannie de Water. Francien den Hoed, Rika Sluymer, Jan Wassenaar, Eem- pien Wassenaar, Adrie Bouw, Matje Voge laar, Cor Vogelaar, Celia Muyzert, Kees Muyzert, Lna de Jong, Koos Slootweg, Lydia Slootweg, Mini Ramak, Neeltje van Breda, Franscb Schouten, Henk Boon, Ali den Hertog, Annie den Hertog, Reinier den Hertog, Frida Sladek, Willy de Neys, Annie v. Woudenberg, Garda Lepelaar, Rie Lepelaar, Piet Nieboer, Karei West, Ma- rietje Laterveer, Coba Koevoet, Hendrika Vermeer, Bep Molenaar, Jacoba Betgen, Dirkje Hopman, Neeltje Meuldijk, Wim Bodewes, Jannie Hagoort, Nel Hagoort, Jeanne Snieder, Nelly Meysen, Cisca Mey- sen, Bert v. Reenen, Hendrika Ouwerkerk, Dirk Verboon, Nel Verboon, Jozina Ver boon, Greta Verboon, Nicolaas Krefc, Celia KTefc, Rieka de Graaff, Helena Schilp, Wil lie Schilp, Plonia Vervark, Renier Ver- vark, Jannie Lou wrier, Tinus van der Born Jan van der Born, Greta de Vries, Leny Oostveen, Jo de Wekker, Anje de Gelder, Jan Evers, Bep Hoope, Ru van Dijk, Bas v. Dijk, Bram Eykman, Jeanne Eykman, Johan Mulder, Frederik Mulder, Hendrik Mulder, Leo van Veen, Marie van Veen, Albertus Martijn, Christiaan Eggink, Gcr- harda Eggink, Annie Zaalberg, Wim Kruit, Marietje de Gunst, Henk Vonk, Klaas Vonk, Gretha Lamme, Leni Prins, Jo Berkhout, Jenny Berkhout. Een briefje «met potlood geschreven met oplossingen en 2 nieuwe raadsels in witte enveloppe, maar niet onderteekend. Annie Taanman, Dirk Binnenkamp. Denkt er nu vooral met de prijsraadsels aan dat de brieven Maandagsmorgens vóór 9 uur aan het bureau ,,L. D." moeten zijn. Brieven van de vorige weekLydia Sloot weg, Koos Slootweg, Annie Gottmer, Jan nie de Water. Hier zijjn na de ne.oo.de prjj-.ra.au.'ie en zooals ik al in de vorige correspondentie vertelde, mag ik 8 Doezen, dus net dub. bele aantal van anders verroten, omdat net wat langer geleden is dan anders. Ik ver loot 4 boeken onder aire grooteren, en 4 onder alle kleineren. Denkt er toch alsje. blieft aan om duidelijk naam en 1 eef- t ij d te vermelden, wie dat niet doet, kan niet meeloten. En doet nu bij de prijsraadsels geen nieuwe raadsels of anecdotes, bij prijsraad sels krjjg 'k toch altijd al extra werk. En wat ik al ontelbare malen schreef, herhaal ik nu weer: vraag toch niet: mag ik na eens een prijs hebben! Er wordt om geloot, wacht dus maar af, of het lot je gunstig is. Ala antwoord op o zóóvele vragen, wil ik even vertellen, dat ik 's morgens en des avonds een paar uur op zit en met dat mooie zonnige weer ben ik even uit ge weest, heb even mogen rijden, daar wande- len nog te vermoeiend is. Helena Krispijn, dat was zeker echt vroolijk en gezellig toen daar op eens al die familieleden overkwamen en toen allen tezamen naar de bloemenvelden gegaan. Nu ik begrijp dat je ouders erg tevreden wa ren met je rapport, het zijn mooie cijfers. Jannie Verboon, prettig dat je broertje en jij allebei bent verhoogd op school. Hoe treurig van dat jongentje dat uit den hooi berg viel, wordt hij al wat beter? Martien de Ruyter, dat raadsel heeft er al eens in gestaan. Los je de raadsels wel eens op, die in de kinderkrant staan, waarom stuur je die er dan niet bij. Truusje van der Ster, wat aardig voor je die bak met goudvisschenhoeveel vis sollen heb je? En zit er een aardmannetje op de rand. Ik begrijp dat jij dat raadsel van rood en zwart gauw kon raden. Maartje van de Marei, dezen keer met de prijsraadsels moet je geen nieuwe raad sels sturen, maar de week daarna mag het wel. Ik ken wel een Annie L., die schrijft mij wel, maar niet een Adrie L. Heb je het zóó heerlijk gehad bij Jannie? Francien 'den Hoed, en Rika Sluymer, nu dat trof Fr. dan niet heel prettig, dat het zusje net griep kreeg, toen ze in Led- dep logeerde. Waren jullie samen uit lo- gecren in Leiden? En Rika miste haar vrien din zoo met Paschen en vond dat zoo saai. Gerard de Geus, ik denk wel dat Keesje gauw zal wennen op school als hij goed kan leeren. Dat is zoo het begin met alle kin deren, als zij met inkt gaan schrijven, dat er inkt aan de vingers komt en als ze dan met die vingers aan hnn gezicht komsn, dan komen daar vanzelf ook inktvlekken op. Matje cn Cor Vogelaar, wat gaan jullie dikwijls Zondags uit, dat is maar heerlijk hoor, zoo telkens een nitstapje te maken, vooral met dit mooie voorjaarsweer. Jan en Eempien Wassenaar, ik was blij te lezen dat Jan weer heel veel beter ia en dat Jopie al weer naar buiten mag. Ook vond ik het goed nieuws, dat jullie beiden bent overgegaan naar eene boogere kla®e. De nieuwe raadsels zal ik eens plaatsen. Adrie Bouw, een goed rapport vind ik, je wa; er zeker blij mee. Zorg maar dat de kinderkrant niet meer zoek raakt. Jeanne Snieder heb ik je naam nu goed geschreven of nog niet, die eerste letter lijkt op een S. Jo en Jenny Berkhout, ja ik miste jullie een paar maal, ik dacht dat het door de Paaschvacantie kwam, dat jullie uit waien of logees hadden. Leni Prins vroeger heb ik de bloembollen- velden dikwijls gezien, nu de laatste ja ren niet. Het eerste raadsel heeft er al in gestaan, maar dat tweede, het kruisraadsel nog niet. Gretha Lamme, wel gefeliciteerd met a.s. Zaterdag. Preltig dat Jo bij je komt, en blijft zij dan ook den heelen Zaterdag bij je? Klaas en Henk Vonk, ja niet waar, alles begint weer zoo mooi groen te worden en te bloeien, ik heb eens even mogen rijden en genoot er van het te zien. Hoe aardrg om O. 1. Kers in eierdopper. le zetten. Ik zie, jullie hebt allerlei liefhebberijen, ook een aquarium. Marietje de Gunst ik woon in Den Haag,

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 13