Heusch vriendlief als je mijn man was zou je Chief Whip moeten rooken want dat is de beste sigaret voor je ge zondheid AGENDA. VIRGINIA Ook met kurk en goud IIS SllH EEREN-BAAI RECLAME. 9695 HEDEN: N.V. Sloom-Zeep-, Eau de Cologne- en Parfumeriefabriek v.h. Sanders en Co. Jaar!, alg. verg. van aandeelhouders, 2'/j uur nam. Zondag. Jeruël, Groenesteeg 16: Samenkomsten 10 uur v.m. en halfzeven n.m. Leger des Heils Hooigracht. Samenkom sten 10 uur v.m. eh 8 uur n.m. Nederl. Leger des Heils Lammermarkt: Samenkomsten 10 uur v.m. en 7uur namiddag. Stadsevang. Morschweg. Samenkomst 8 uur nam. Vrije - Evang. Gem.: MiddeWrtegracht 8. Samenkomsten. Oegstgeest: Evang. Terweeweg. Samenkomst 8 uur nam. Maandag. Leidsche Schouwburg: L. T.,V. Jacob Cats „De brievenbus". 8 1/1 uur nam. Oud-Hortuszicht, Leidsche Radiovereni ging, 8 u. cursusavond. Vrije Evang. Gem., Seringenstraal: Open bare vergadering. 8 uur n.m. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 28 April tot en met Zondag 1 Mei as. waargenomen door de apotheken G. H. Blanken, Hooge- woerd 171, telef. 502 en D. J. v. Driesum, Mare 76, telef. 106. Dc geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren De Jager, Janssens, Muyzert en Veldhuyzen. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. De Oegstgeestsche apotheek, De Kemp» naerstraat 1, tel. 274 is dag en naoht ge opend. RECLAME. H. P. H. KEEREWEER BEGRAFENISSEN Tel. 861 AUTO-TRANSPORT A:\lmnrkt16 CREMATIE *782 Provinciën, lot de ballingschap van den erfstadhouder. Het begin dier briefwisseling i9 een kin dercorrespondentie. begonnen ais de kinde ren ze9, zeven jaren oud zijn, een corres pondentie, zooals die in hare soort zeldzaam is en van belang omdat zij ons doet zien wal aan het einde der 18de eeuw door kinderen op epislolair gebied kon worden gr-praesteerd en ons stelt voor de vraag, of zij het met al onze verbeterde onderwijs- melhoden nog zouden kunnen praesteeren? Zij toont ons vervolgens de opwinding in het stadhouderlijk gezin tijdens het hoogte punt der PatriottenWoelingen zooals die tot uiting komen in opgewonden jongensbrieven van de 13 en 15-jarige prinsen, brieven, waarin iedere bijzondere aard en aanleg zich reeds begint af te teekenen. Naarmate de kinderen ouder worden en zich zelfstan dig ontwikkelen rijst natuurlijk het gehalte der brieven om gaandeweg te stijgen tot een zeer hoog peil. Belangstellend en wel doordacht als de kinderen zoowel als de ouders het maatschappelijk en staatkundig leven van hunnen merkwaardigen tijd be leefden en zich daarover uitspraken in hun brieven, die ons tevens bewijzen, welk een gewichtige factor de brief destijds in het leven was. treft ons in die familiecorrespon dentie in de eerste plaats, hoe sterk in het ertsladhouderlijk gezin het nationaliteits gevoel ontwikkeld was en hoe als eerste uiting daarvan de dagelijksche omgangstaal het Hollandsch was als was het Fransch de geijkte schrijftaal. De brieven toonen ons ouders en kinderen, in hunne uren van vroolijkheid. in hunne oogenblikken van geluk, in hun uren van zorg. in hun onder ling verkeer, waarin prins Willem V zeker geen geringer plaats innam dan zijne echt- genoote Integendeel, juist de brieven, waar in prinses Wilhelmina, die men zoo dikwijls legen hem heeft willen uitspelen, tot hare kinderen over hunnen vader spreekt, doen ons dezen kennen als een man van veel grooter beteekenis dan het algemeen oor deel hem tol dusver heeft willen toekennen. De brieven zijn ook een goudmijn voor gegevens van de kennis van het Haagschc hof. theater- en muziekleven in de nadagen der Republiek Maar zij zouden daarmede en met al de intieme huislijkheid, waarvan zij vol zijn. toch niet boven het banale en alledaagsche uitgaan, als zij niet ook ge- tuigden van een intens beleven van den geweldigen tijd, die het einde der 18de eeuw is geweest Zij bewijzen ons, dat de erf stadhouder en de zijnen door den wervel storm der Revolutie allerminst onvoorbereid zijn overvallen Merkwaardig zijn in dit opzicht vooral de brieven van prins Willem V aan zijn dochter uit de jaren 1793 en 1794, brieven waarin hij zich volkomen uitspreekt zonder eenige terughouding en die de vraag wettigen, of meerderen als hij de onwederstaanhare kracht der Omwente ling in Frankrijk en hare diepe beteekenis toen reeds zoo naar waarde hebben weten te schatten, zoo helder en duidelijk hehbon voorzien, dat onze Republiek er onredhaar aan moest te gronde gaan. Heeft ook niet prins Willem V. toen alles beproefd en ver geefs was geweest met zijn rustig, vrijwil lig heen gaan na in volkomen rnrreclen vorm voor zich en zijne zonen aan de CHIEF Stalen gevraagd en van dezen verkregen verlof geen ontslag wel bewust aan ons land bespaard een Schrikbewind met a' de daaraan verbonden gevolgen van moord en doodslag? Hoe zoude het zijn ge weest, als hij zich met de zijnen gevanke lijk had laten wegvoeren naar Parijs? Of als hij zich hier in staat van beschuldiging had lalen 9lellen of zijn proces laten aandoen? Er is ook grootheid van ziel voor noodig om te durven erkennen, dat men den strijd ver loren heeft. Het oude systeem dep Republiek had nu eenmaal afgedaan Een nieuw Staatsgebouw rnoest van den grond af worden opgetrokken Zoo toonen ons de brieven de leden vati hot stadhouderlijk gezin in hun lieven en hun lijden, in hun volharden tegen hopen in, in hun onwankelbare trouw aan vader land en religie, in hun moedig onder dc oogen zien van een zekeren ondergang. Zij toonen ons a's in een doorloopend dagver haal. zooals wij er nog geen bezitten, den laa(9ten hopoloozen strijd en doen ons den uitgang daarvan zien als een grootsche tragedie, als een niet lijdelijk maar wel bewust en ru9tig buigen voor een onont koombaar noodlot, en dat met oen stille waardigheid, die men maar al te vee! heeft miskend Brierven uit het archief T. Johannes Bosboom en A. L. G. Bosboom Tonssaint. Hierna deed dr. A. A van Rijnbach, bi bliothecaris der Maatschappij eenige mede- deelingen over door den heer J. Bosboom Nz. geschonken brieven uil het archief van Johannes Bosboom en A. L G Bosboom Toussainl. De gelegenheid in deze vergadering het een en ander over deze schenking mee te deelen, aldus spr werd gaarne waargeno men ten einde dank te brengen aan den heer J. Bosboom Nz die reeds verschillend^ malen schenkingen deed uit het onder hem berustende archief der Bosbooms. Enkele bijzonderheden betreffende de geschonken brieven en documenten zullen het belang der schenking kunnen bewijzen. Spreker vermeldde vervolgens de voornaamste stukken. Belangriik is het door A J. Ehnle, in pot lood geieekende portret van Geertruida Toussaint uit 1847, waarover zij zelf zich minder waardeerond uitlaat, bliikens een brief van mevrouw Groen van Prinsterer. Van dit portret werd een lithographische reproductie gegeven in het tijdschrift „De Tijd", blijkbaar echter op zeer onbevredi gende wijze, zoodal Jac. van Lcnnep in een grappig ver9 hierover zijn ergenis luchtte. Van dit versje, zoomede van enkele ander* geschriften vgn Jac. van Lennep is het orgineel bij de verzameling aanwezig. Van de schrijfster zelf een opdracht van dc Alkmaarsche wees en eenige ander*» Novellen aan Joh. Bosboom en een voorbe richt bij den oden druk van Majoor Frans Voorts brieven en gedichten van mevr Van Foreestvan der Palm Isaëc da Costa en J W. Yntema bij gelegenheid van haar huwelijk Ilasebroek dicht in 1876, ai9 de zilveren bruiloft gevierd wordt, een vers in opdracht van een Nationaal Comité. Andere corres pondenten zijn G H. van Senden, L. R. Beynen, Joh. C. Zimmerman, Care! Vos- maer. Belangrijk zijn twee brieven van R Fruin Uit den eerste leest spreker de bekende pas sage voor, waar Fruin haar Leycesfer- cyclus hoog prijst en zegt dal geen histori cus dat tijdvak der geschiedenis meer zal kunnen bestudeeren zonder van haar werk kennis genomen te hebben Van de buitenlandsche correspondenten werden o.a genoemd: K Gutzlaff. evange lisch missionaris en sinoloog. Ixa Aldridge, neger-tooneelspeler. die in Den Haag de rol van Shyiock speelde, de gravin d'Agoult, de moeder van Cosina Wagner, Georg Ebers, die een vergelijking maakt lu9schen de hoofdpersonen uit De Deiftsche Wonder dokter en zijn Homo Sum; voorts Ernest Naviile, Jenny Lind en de historicus Motley. Spreker besloot mei een opwekking tot hen, die belangrijke brieven en documen ten betreffende de Nederlandsche letter kunde bezitten, die aan de Bibliotheek der Maatschappij te schenken. oj>dat deze het Centrale pont zij en blijve voor de geschie denis onzer literatuur. LIEFDADIGHEIDSUITVOERING INDONESISCHE KUNST. De Indonesische studenten uil verschil lende sleden van ons land hebben een uit stekende daad verricht, door den Wester lingen gisterenavond met hun kunst en cultuur in kennis te stellen. De liefdadig heidsuitvoering ten bate van noodlijdende Bulgaarsche studenten het Leidsche dieren- asyl en van de slachtoffers van den hon gersnood in Indonesia is buitengewoon interessant geworden en deed ons met een machtige hoeveelheid indrukken huiswaarts keeren. Typisch inheemsrihe muziek (gamelang), zang en dans, o.a. scènes uit de Javaansche Wajang Purwa, zooals zij aan de vorsten hoven wordt beoefend brachten zij en het is hun gelukt, onze belangstelling in hooge mate op te wekken. De Wajang wordt door personen telt loo- neele gebracht, dikwijls ook door middel van poppen. Zij tracht de menschelijke eigenschappen uit te beelden, waarin het edele over hel slechte moet triomfeeren. Meestal berusten de voorstellingen op le genden, die dan op het gewone leven wor den overgedragen; ook spelen zij zich dik wijls af in het rijk der goden. Zoo zijn bijv. de Pendawa's symbool van de slechte hartstochten, terwijl de Ksatria's de edele eigenschappen karakteriseeren. Bij de spelen van gisteren door personen uit gevoerd de z.g Wajang-Wong lag het ac cent op het edele, voorname, bij de volks spelen gaat het rumoeriger en ruwer toe. Prachtig beheerscht, edel en sober, soepel en uitermate lenig in de duizenderlei ver schillende arm-, been-, hand- hoofd- en vingerbewegingen, die ieder haar beteekenis hebben, i9 er gedanst in fantastisch 9choonc kleedij, op de velerlei ingewikkelde rhyth- men der vreemd klinkende muziek, waarop ons oog zich eerst langzaam moet instellen, daar zij op gansch andere principes en toonaarden berust, dan die van ons Wes- tersch muzieksystcem Het zou ons hier te ver voeren op de typische eigenschappen van deze eigenaardige muziek, met haar evenzeer hoogelijk ontwikkelde en gecompliceerde cultuur als de onze in te gaan. De aan ons systeem geheel vreemde inter vallen hebben een ongemeene bekoring en het verwondert ons niet, dat onze moderne muziek zich meer en meer met deze en andere invloeden verrijkt. Van het zeer ingewikkelde rhythme (5/4 en 7/4, dikwijls nog gecompliceerder), met het nadruk leg gen op de zwakke maaldeelen (syncopeeren) hebben wij reeds veel overgenomen. De gamelang, die wij hoorden, was niet com pleet, doch reeds onderscheidden wij de RECLAME. ECHTE FRIESCHE gambang, kendang de kenong, rebab en de gong, wier melodieus en mysterieus klin kend samenspel uitstekenden indruk gaven der Indische muziek, die eerst vol komen tol haar recht zal komen in de sfeer van een stillen, zwoel-warmen Indischen nacht. Moge dc klank voor ons oor op den duur wat monotoon aandoen: wij kunnen ons voorstellen, dat deze muziek steeds nieuwe schoonheden voor den kenner kan openbaren. Met steeds groeiend interesse volgden wij de verschillende heilige dansen: de liefdes- verklaring en uiteindelijke verovering v. de sehonne prinses Dewi Puslakaweni door Prijambada waarbij ook de drie wonderlijke narren mei de goede inborsten. n.I. Petro. Gareug en Semar 'n groote rol 9pelen; dan de Pentjak-dan9 de kunst van het aanvallen en verdedigen met de bliksemsnelle voet- en handbewegingen, de weemoedige Menado- neesche zang der visscliers, thuiskomend van hun vangst uit de Molukken, de prach tig uitgebeelde Kiprail (toilet) dans, de Tjan- trikdank, met de eerbiedige houding tegen over den vorst, en het majestueuse gevecht tusschen Batara Brama en Antaredja, in hun imponecrende cosluums: een aeslhe- lisch genot van de hoogste orde! In de Kront jong muziek toonden zieff deze Indonesiërs bezitters van een hoogstaande muzikaliteit, waarbij natuurlijk ook weer hun scherp ontwikkeld rhylhmegevoel opmerkelijk wa3. I Tenslotte eenige suggestieve en kleurrijke I tableuax-vivant® ais indrukwekkend einde. Hoewel dilettanten de beroepsdansers worden van kindsbeen af in deze kunst op geleid voerden zij hun uitgebreid pro gramma uit op een zeer hoog niveau, ge tuige de verklaringen van verschillende kenners in de zaal. De verschillende grepen uil hel Wajang spel hebben ons voortdurend sterk geboeid, hoewel wij 'eerlijkheidshalve willen verkla ren, dat het ons wel te lang zou duren een en ander 12 a 13 uren te volgen, zooals zulks op de groole feesten in Indië meermalen schijnt voor te komen. De heer Soelaiman heette in den aanvang de aanwezigen welkom: o.a. den rector- magnificus Prof. van Wijk, verschillende hoogleeraren, afgevaardigden van de V. V. S L. en andere studenten corporaties uit het geheele land De avond bood een fees telijk aanzien- vele Indonesiërs waren ge looid met hun Sumatraansche songko-mut- sen, het teeken van den Indischen adel. Twee Jazz-Bands verhoogden de feeststem ming: een bal tot laat in den nacht besloot dit even merkwaardige als interessante feest, dat naar wij hopen in vele andere steden ten bate van hel goede doel en Ier verbreiding van de overzeesche kunst moge herhaald worden! ZO-50 et per ons 9766 EEN MAOUETTE VAN HET OUDE NIEUW-AMSTERDAM. Dr. F. C. Wieder schrijft ons: De directie van het Stedelijk Museum van de stad New-York heeft besloten een maquette te doen maken naar den oudsten plattegrond, die van New-York bekend is. Zooals men weet werd deze plattegrond voor eenige jaren door een samenwerking van verschillende bestuursleden van hel Kon. Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap ontdekt, en langs dezen weg ter kennis ge bracht van den heer I N. Phelps Stoke te New-York, die een reproductie er van uitgaf in zijn groote werk over de geschiedenis van New-York, verschenen in zes zware deelen onder den titel van The Iconography of Man hattan Island De plattegrond behoorde aan den Koning van Italië en wordt bewaard in zijn Villa Castello buiten Florence Toen bij de Zege van het fascisme de Koning al zijn villa's aan de natie schonk, ging deze platte grond in hel bezit van het Italiaansche volk over. Hel is wel een der merkwaardigste documenten van de gesrhiedenis van New- York. De plattegrond werd op last van het Hollandsch bestuur opgenomen enkele jaren vóór Nieuw Nederland aan Engeland moest worden afgestaan en het stadje Nieuw Am sterdam verwisselde zijn Holiandschen doop naam voor den vrij willekeurig gekozen naam van New-York. Toen begon al spoedig het stadje zich uit te breiden en na een 50-tal jaren had het reeds eenig aanzien verkregen De Holland- sche plattegrond vertoont het stadje nog in zijn primitieven toestand, aangelegd als de in later lijd zoo bekende lowns-hips met een geraamte van straten waarlangs dan hier en daar de huizen beginnen te verrijzen Er was toen zelfs nog wat te zien van den oorspronkelijken aanleg van 1625 door den Holiandschen ingenieur Crijn Frederiks. Het voornemen is nu van het stadje een mode! in opsland te maken op een grootte van 12 bij 9 voet. De mogelijkheid beslaat dit met volle nauwkeurigheid te doen, om dat op het Castello-plan alle huizen in op sland zijn afgebeeld, wel heel klein natuur lijk, maar toch voldoende om elk huis te herkennen. Er zijn op last van den heer Stoke onder zoekingen verricht in de archieven van New- York onder leiding van prof. V. H. Pallstie, conservator der handschriften aan de Stads bibliotheek van New-Yofk, door Miss J. F. Macarthy, verbonden aan de Title Guaranlie Trust Company. Zij is er in geslaagd van elk huis een vermelding le vinden, van den naam van den eigenaar, of het van hout ot van steen was, en allerlei andere merkwaar dige bizonderheden. Wel een bijzonder succes. Opdracht lot het maken van het model werd gegeven aan den heer Oharles S Cape- hart, architect, verbonden aan het Stedelijk Museum van New-Yoric. Zijn eerste werk was uit de documenten vast te stellen hoe het relief van den bodeiji was toen het Castello-plan werd opgenomen. Ook dat vond hij in de archieven van New- York, zoo bizonder rijk aan documenten uil de Hoilandsche periode. Bij het maken van den opstand der hui zen, den juisten vorm van de fortificaties, de kerk en den molen en de indeeling der tuinen, stuitte hij echter op moeilijkheden. Hier waren hem de archieven le New-York niet langer tot gids, en de oude werken over architectuur verschaften hem wel gegevens voor paleizen en groote patriciërshuizen,' maar niet voor de nederige burgerwoningen, waaruit Nieuw-Amsterdam toen nog bijna geheel bestond. De heer Capehart kreeg daarom de op dracht naar Holland te gaan om deze kwestie te bestudeeren op de hier nog aan wezige burger-architectuur uit de XVIIde eeuw. De heer Capehart werd door den beer Stoke geïntroduceerd bij de Universiteits bibliotheek te Leiden, en daar werd hem den raad gegeven zich in de eerste plaats tot de Vereeniging „Hendrick de Keyzer" te wenden welker werkkring zoo dicht zijn onderzoekingen nabij kwam Zoo kwam hij in kennis met den hoer A. A. Kok, architect, lid van het Dagelijksch Bestuur dier Ver eeniging, te Amsterdam, vond daar een gunstig onthaal en voorgelicht door diens kennis van de oud-Hollandsche architectuur en door zijn rijke verzameling is de heer Capehart thans met veel succes bezig de gegevens te verkrijgen, die hij noodig heelt Het is de bedoeling van deze onderneming dat het model niet alleen getrouw het Castello-plan zal weergeven, maar dal het ook zooveel mogelijk den totalen indruk zat wekken van zulk een klein oud-Hollandsen stadje Het zijn vooral zulke plaatsjes als Weesp. Breukeien Rijnsburg. Valkenburg, die hem moeten inspireeren. vooral de plaatsjes waar nog zulke typische smalle grachtjes zijn waarlangs rijen van kleine huisjes staan De heer Capehart blijft eenige weken voor dit doe! in ons land en verwacht, geholpen door veler belangstelling, een goed resultaat te bereiken. 2-1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2