Kreymborg-Coupe 7ls(e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Jfojdag 2 Mei 1930 Vierde Blad No. 21511 UIT DE RIJNSTREEK. Jongenspakjesv Als U dit costuum Heeren-Costumes Haarlemmerstraat 143. UIT DE OMSTREKEN. i BOSKOOP. Rijkspostspaarbank. 'Aan bet postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulppostkant oren werd gedurende de maand April 1930 inge legd f- 4997.66, terugbetaald f. 10730.57. Het laatste uitgegeven boekje draagt het num mer 4938. Vioring-Jnlianadafl. Zooak was aangekondigd, had ter gele genheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana alhier in den avond een ommegang met muziek door de gemeente plaats. Zooals gewoonlijk bracht dit wederom veel menschen op de been. Loop der Bevolking. Gevestigd: M. Koster, Zijde 324. J. v. d. Berg, Reijerskoop 114. A. VeTha^ gen, Rozenlaan 4a. A. Verlaan, Biezen 35. A. Verweij, Zuidkade 118. H. Hoogeveen, Biezen 29. N. Bijdemast, Nieuwst*. 81 en W. Beekhuizen W*., Dorp straat 3. Vertrokken: P. Koren, n. Alphen. G. Meijer, naar Venk>. J. v. Eijk n. Wad- dinxveen. De gehouden inzameling ten bate van de Diaconie der Ned.-Herv. Kerk, heeft in het gebouw „Salvatori" f. 32.25 opge bracht. De gehouden knoopjesverkoop, tea bate voor de kas van „de Feestcommissie 1910" heeft f. 120 opgebracht. Geref. Knapen ver. De Geref. Knapenvereeniging hield onder leiding van den heer T. Molema haar jaar vergadering in het lokaal achter de Gerei. Kerk Het samenzijn, bijgewoond door enkele ouders der knapen en belangstellenden, werd op de gewone wijze geopend en alvorens aan de agenda werd begonnen, werd de jaar dag van Prinses Juliana herdacht en geest driftig gezongen het aloude „Wilhelmus". Uit de verslagen bleek de gestadige bloei der vereeniging. Een lange lijst van opstellen, voordrachten en een tweetal samenspraken, sloot het programma. Afgevaardigden van Kerkeraad enz. spra ken de beste wenschen uit voor de knapen en hun leiders, waarna het samenzijn tegen middernacht werd geëindigd met dankzeg ging door ds. Haspers. WOUBRUGGE. Verkooping. HAZERSWOUDE. Verdag dei algemeens vergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank: „HazerewondeKoudekerk". Do Coöp. Boerenleenbank „Hazerswoude Koudekerk" beeft haar 31ste jaarvergade ring gehouden in caié T. de Bruin onder leiding van den heer P. F. Veelenturf, de voorzitter van het bestuur der Bank. Nadat door den voorzitter een woord van welkom tot de aanwezigen was gericht en de notulen der vorige vergadering war ren gelezen, werd overgegaan tot het voor lezen van de rekening en balans over het jaar 1929, waaraan wij het volgende ont- leenen SpaargeldenGedeponeerd gedurende 1929 een bedrag van f. 821.625.8S; terugbe taald een bediag van f. 743.701.16. Het saldo der spaargelden bedroeg per 31 De cember 1929 f. 1.040.361.09. In den loop van het jaar werden 145 nieuwe spaar bankboekjes uitgegeven, terwijl 69 boekjes werden ingetrokken. Per 31 December 1923 waren 1100 spaarbankboekjes in omloop. Voorschotten: Verstrekt werd in dit boekjaar f. 345.850 en terugbetaald werd f. 268.267. Saldo der uitstaande voorschot ten per 31 December 1929 f. 631.175. Loopende rekening: In loopende reke ning werd ontvangen f. 984.179.36 en uit betaald f. 954.249.15. Per 31 December 1929 had de Bank te vorderen van rekening- couranthouders f. 283.120.14 en was ver schuldigd aan reken mg-couranthouders f. 71.024.10. Van de Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht werd ontvangen een bedrag van f. 592.366.96 en gestort bij genoemde in stelling f. 589.795.98. Op 31 December 1929 had de Bank een deposito bij de Centrale Bank groot f. 66.096.81. Aan rente en kosten van voorschotne- nemers en van rekenmg-couranthouder3 werd ontvangen een bedrag van f. 45.199.48. Aan rente voor spaargelden en deposi to's werd betaald f. 38.194.52. Het winstsaldo bedraagt na diverse af schrijvingen f. 3.411.65. Besloten werd aa-n de reserve toe te voegen f. 2.411.65 en aan het fonds voot personeelbelangen f. 1000 Hierna waren de verkiezingen aan de j orde. Ten eerste moest worden voorzien w de vacature van de Raad van Toezicht wegens vertrek van den heer M. Heyke1*. Dc voorzitter leest een ingekomen schrijven voor van deD heer M. Heyker, waarin deze jededeeling doet van zijn vertrek en be- j dankt als lid van den Raad van Toezicht als lid der Bank. De voorzitter wijdt nog eenige woorden aan het heengaan van den heer M Heyker en zegt dat de Bank in hem verliest een waardig lid van den Baad van Toezicht. I Verder waren aan de beurt van aftre ding de heeren A. B. Verkley en A. Ver- beiden leden van bet bestuur. Ue uitslag der verkiezingen was als ^olgt: Uitgebracht werden 90 stemmen. In e feature van den Raad van Toezicht werd gekozen de heer N. P. Kaptein met stemmen. De bestuursleden, de heeren B. Verkley en A. Verburg werden her wen met regj. 86 en 85 stemmen. De voorzitter geeft hierna een kort ver- ag van de algjemeene vergadering van c Coöp Centrale Raiffeisenbank te hecht, welke gehouden werd op 23 Mei van het vorige jaar em vervolgens van de J e *?lk© daar gehouden werd door den JeT Visser, hoofd-inspecteur der Centrale auk. aangaande de controle op de Boe- renleenbank«n. Na nog enkele huishoudelijke besprekin gen, Tvenj <j0 vergadering door den voor- f1 e£ PP de gebruikelijke wijze, met een jachtig woord van opwekking en beroep ^®d«n om de belangen der Bank te en behartigen, gesloten. KOUDEKERK. Ongeval. De Provinciale werkman Th. Bezuyen had ongeluk zich zoodanig met een bijl in been te hakken, dat hij zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen. Bij de gehouden openbare verkooping van de hofstede „Lena-Hoeve" met wei- en hooiland ten overstaan van de notarissen Stoop en Minkema zijn de perceelen in com binatie afgemijnd op f. 1600 door den heer Zandvoort te Leiden en aan deze gegund voor de som van f. 24461. De hofstede was ongeveer groot 16 H.A Burgerlijke stand. Geboren: Hermanus Johannes en Hen- drikus Cornel is, zoons van C. P. van Am sterdam en M. G. Opdam Aalt, z. van F. van 't Hof en J. Militie. Ondertrouwd: G. Senne en A. J. van Velzen. o ZWAMMERDAM. GEMEENTERAAD. Adres Kiesver. „Colijn" Voorschotten Bijs. Scholen Ontwerp begraaf plaats. De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Voorzitter, Burge meester P. Hoogeboom. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige verga dering worden voorgelezen, welke onver anderd worden goedgekeurd. 1. Ingekomen stukken. Mededeeling wordt gedaan van de na volgende ingekomen stukken: a. Missive van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de wijziging der Gemeente- begrooting over 1929. b. Schrijven van het Comité inzake be studeering en bestrijding van de Iepenziekte waarbij een beroep wordt gedaan op 's Raads medewerking om een bedrag be schikbaar te stellen tot dekking van de daarvoor te maken kosten, welke geraamd worden op f. 10.000.per jaar, gedurende een tijdverloop van 5 jaren. Als grondslag, eenigszins verband houdende met de totaal benoodigde som, wordt van 'de gemeente gevraagd een bijdrage, berekend naar f. 25 per 10000 inwoners, gedurende 5 jaar. De Voorzitter vindt het belang der ge meente voor deze aangelegenheid niet zoo groot om een subsidie daarvoor te kunnen rechtvaardigen. Wethouder Hoogendijk acht het beoogde doel meer een rijksbelang. Het verzoek wordt hierna voor kennis geving aangenomen. c. Adres van het Bestuur der Kiesvereeni- ging „Calvijn" der Staatkundig Gerefor meerde Partij, afdeeling Zwammerdam, waarin leedwezen wordt uitgesproken over de feiten die elkeD Zondag in het openbaar in deze gemeente plaats hebben, t.w. voet ballen, melkventen, winkel- en café-opening visschen e.d., in strijd met het vierde ge bod, en verzoekende aan de Zondagsheili ging bijzondere aandacht te willen schenken en in dien zin verboden uit te vaardigen, om te komen tot handhaving van het vierde gebod, gegeven door den eenigen Wetgever. De Voorz. herinnert er aan, dat vorig jaar door dezelfde Kiesvereen. een derge lijk verzoek i9 gedaan, hetwelk toen voor kennisgeving is aangenomen. Aangezien de samenstelling van den Raad geheel dezelfde is gebleven, zou spr.* willen voorstellen thans hierop niet verder in te gaan en het ook nu weder voor kennisgeving aan te riemen. Wethouder van Muiswinkel zegt, dat wat de kwestie van het voetballen betreft, deze aangelegenheid nu eenmaal door B. en W. is geregeld en al heeft deze regeling nu niet sprekers instemming, hij houdt er niet van om daarop nu weder terug te komen. Wat betreft de Zondagssluiting van winkels komt er een regeling van rijkswege in de pas door de Tweede Kamer aangenomen wet. Wat het visschen aangaat, dat heeft in den laatsten tijd dergelijke afmetingen aangenomen, dat spr. er wel voor gevoelt om hier te gelegener tijd eens aandacht te schenken, ofschoon dit niet zoo zeer hier, als wel aan de overzijde van den Rijn on der Alphen plaats heeft. Het adres wordt hierna voor kennisgeving aangenomen. d. Schrijven van het Bestuur der afdee ling Bodegraven van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, waarin de aan dacht wordt gevestigd op het feit dat art. 458 van het W. v. S. wel strafbaar stelt om niet uitvliegend pluimgedierte te laten loopen op tuin of grond welke bezaaid, be- poot, of beplant is. doch dat grasland niet onder deze bepaling valt, zoodat veehouders voor hun weiland daar niets aan hebben. In verband met de schade en last die vee houders ondervinden van losloopende kip pen, eenden of ganzen, wordt verzocht de algemeene politie-verordening aan te vullen met een bepaling die hierin voorziet. Aangezien voor het argument in dit adres ontwikkeld wordt gevoeld wordt be sloten, om wanneer de wijziging der Politie verordening aan de orde komt met dit ver zoek rekening te houden. e. Verzoek van het Bestuur der afdeeling veldwachters en andere politie-ambtenaren in de provincie Zuid-Holland van den Alg. Ned Politiebond om een subsidie van f. 5. per jaar, voor een op te richten ontwikke lingscursus voor hare leden. De Voorzitter zegt dat deze zaak hem nuttig voorkomt niet zoo zeer voor het plaat selijk, doch meer voor het algemeene be lang. De heer Edelman is van meening dat een politieman er zelf prijs op moet stellen om een goed politieman te zijn en zich daar voor ook een offertje moet getroosten om in zijn vak de noodige kennis op te doen zonder daarvoor de gemeente om bijdrage te vragen. Het boomkweekersvak vraagt ook voortdurende studie om op dat gebied bij te blijven, veronderstel nu eens dat de boom kweekers ook eens vroegen om een ge meentelijke bijdrage in de kosten die zij in het belang van hun vak moeten maken. Wethouder van Muiswinkel wijst er op, dat ook inzonderheid van burgemeesters, se cretarissen en Ambtenaren ter Secretarie veel en geregelde studie noodig blijft om bij te. blijven met de vele nieuwe regelingen en wijzigingen, die zich op wetgevend gebied steeds blijven voordoen. Ook zij moeten zich 'hiervoor de noodige uitgaven getroosten, zonder dat de gemeente daaraan bijdraagt. Spr. vindt dat op elk vak de verplichting rust om bij te blijven en is het in dit op zicht geheel met den heer Edelman eens. De voorzitter zegt, dat behalve de sub sidie, die gevraagd wordt er ook nog wel kosten van den cursus voor de politie zelf zullen overblijven. Na nog eenige bespreking wordt ook dit verzoek voor kennisgeving aangenomen. f. Rekening van de Gezondheidscommis sie, gezeteld te Bodegraven, over het jaar 1929. g. Begrooting van dezelfde commissie voor 1931. Aan beide stukken wordt goedkeuring ge hecht. 2. Wijziging gemeente-rekening over 1928. Bedoelde rekening ter goedkeuring aan Ged. Staten verzonden, is van dat College terug-ontvangen met een kleine opmerking van louter administratieven aard. Na toelichting door den voorzitter wordt besloten aan de gemaakte opmerking tege moet le komen en de gewijzigde rekening aldus opnieuw vast te stellen. 3. Vaststelling voorschotten aan de bij zondere scholen voor 1930. De voorschotten op de gemeentelijke ver goeding, overeenkomstig art. 101 der L. 0.- wet 1920, worden berekend naar de kosten der openbare lagere scholen over 1927, zijn de f. 12,27 per leerling. Ingevolge dezo berekening wordt besloten de navolgende voorechotten voor 1930 uit te keeren: Christ. Nat. school f. 635; Ned Herv. School f 440; R.-K. MeisjesschooK afd. A (L. O.) f.815; R.-K. Meisjesschool afd. B. (ULO.) nihil, aangezien het bedrag der te ontvangen schoolgelden het bedrag der ver- goedingKovertreft; R.K. Jongensschool f 1535. Totaal f. 3425. De uitbetaling daarvan zal plaats hebben in 2 termijnen, n.l. 1 Mei en 1 November. 4. Vaststelling vermenigvuldigingsgetal voor de Plaatselijke Inkomstenbelasting 1930 —1931. Nadat door den voorzitter op de gemaakte berekening enkele toelichtingen worden ge geven, wordt dit getal vastgesteld op 2, evenals ten vorige jare. 6. Verpachting grasgewas Spoorlaan. Aangezien de tegenwoordige pacht hier van dit jaar is geëindigd, wordt aan B. en W. machtiging verleend het bedoelde gras gewas langs de Spoorlaan bij inschrijving weder voor den tijd van 7 jaar te ver pachten. 6. Vaststelling Kohier Hondenbelasting 1930. Wordt vastgesteld met 93 honden le klas en 39 honden 2e klas, tot een totaal bedrag van f. 205.50. 7. Aanbesteding gemeentewerk en ver bouw keuken postkantoor. Aan B. en W. wordt machtiging verleend om de verschillende onderhoudswerken aan öe gemeente-eigendommen gedurende het loopende jaar, weder vaksgewijze aan te besteden onder de verschillende ambachts bazen der gemeente, terwijl tevens het benoodigde crediet wordt verleend voor een belangrijke verbouwing van de keuken der woning van den Kantoorhouder van het Postkantoor. 8. Aanbieding ontwerp begraafplaats. B. cn W. bieden den Raad een door den gemeente-opzichter gemaakt ontwerp voor een nieuwe algemeene begraafplaats aan, welke in de naaste toekomst noodzakelijk wordt Nadat de leden van de teekeningen enz. hebben kennis genomen en zich met het ontwerp kunnen vereenigen. wordt beslo ten de noodige plannen tot stichting dier begraafplaats verder voor te bereiden en met een begrootmg van kosten tot nadere goedkeuring door den Raad verder uit te werken. Aan het einde der agenda wordt ook de noodige machtiging verleend om de Dwars straat op het gemeentelijk bouwplan „Bui tendorp". waaraan twee nieuwe woningen in aanbouw zijn. verder door te trekken op dezelfde breedte en in verbinding te bren gen met den bestaanden Rijksstraatweg. Rondvraag. De heer van Wijngaarden merkt op dat de benzine-pomp op het trottoir voor de woning van den rijwielhandelaar Lodder een sta in den weg is hetgeen nog erger wordt doordat des avonds vaak 3 of 4 fiet sen tusschen de pomp en de muur worden neergezet, waardoor het geheete trottoir ver sperd wordt en de voetgangers genoodzaakt zijn van het trottoir af en de gevaarlijke middenweg op te gaan. Spr. zou er op wil len wijzen dat daar geen fietsen mogen worden neergezet. De Voorz. zegt toe daaraan aandacht te zullen schenken. Voorts wijst de heer van Wijngaarden er op dat de sloot achter hotel „De Rustende Arend" nog maar gedeeltelijk gereinigd is. De Voorzitter zegt toe de overige eige- RECLAME. 9565 Jubileum-prijzen 3.90 9.90 18.— 5.9° 12.SO 2L— 8.75 15.— tot 36.— Matrozenpakjes 2.9° tot 28— Meer dan ÏOO verschillende dessins aanpast, dan wilt U het hebben ook I Want dan riet en dan voelt U de kwaliteit van de Kreymborg- coupe. Wat een fijne snit rit er in die breede rolrevers en welk een valling in de vouwen van die pantalon, riet U wel scherp als een mes. één strakke plooi van boven af tot onder op den voet 1 En de prijzen i Vergelijkt U die maar zelf, dan zult ge dubbel tevreden zijn metzoo'n Kreymborg costuum U.9° 19.9o 26.— 29.- 36.- 42.- 45.50.— tot 85.— Ftfne Stoffen. Kreymborg-coupe naren daartoe nog eens te zullen. aan schrijven. De heer Hoeks zegt dat de lantaarn voor de Molenkade wel eens niet brandt, waar door het daar zeer donker is. Ten gevolge daarvan is laatst een vrouw gestruikeld over een kelderluik en met haar hand in prikkeldraad terecht gekomen Een nacht- lantaarn zou daar zeer op zijn plaats zijn zooals ook vroeger bij de gasverlichting daar een lantaarn was die 's nachts bleef bran den. Ook de heeren. Van Vliet en Linsohoten pleiten voor de wenschelijkheid van een nachtlantaarn aldaar, omdat do menschen die aldaar wonen en waarvan er zijn die op een fabriek nachtdienst moeten ver richten bijna niet weten hoe zij daar bij donker weer moeten uitkomen. De Voorzitter zegt overweging toe, waarna de vergadering wordt gesloten. Burgerlijke Stand. Geboren: Willem, z. van Cornells van Muiswinkel en van Marretje Scherpenzeel. In deze gemeente zijn plannen in voor bereiding tot stichting van eene nieuwe al gemeene begraafplaats. Een deel van het weiland, behoorende tot de gemeentelijke boerderij .J3uitendorp", gelegen aan 't einde van den Stationsweg, zal daarvoor worden bestemd. HAARLEMMERMEER. De arbeidsbenn en de Boerenarbeider». In holel „De Beurs" werd door den heer J, A. Knetsoh, ambtenaar voor de arbeids bemiddeling in den landbouw bij den Rijks dienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling uit 's-Gravenhage, een be spreking gehouden met de bestuursleden van verschillende organisaties op landbouw gebied over de wenschelijkheid om bij hel zoeken naar en vinden van arbeiders de lu3- schenkomst le gebruiken van de bureaux welke van rijkswege hiervoor in het leven geroepen zijn De vergadering werd geleid door den bur gemeester mr. A- Slob. bijgewoond door den heer Oggel, directeur van de gemeentelijke arbeidsbeurs, den heer S. Vader, directeur van de districts-arbeidsbeurs in Haarlem en enkele vertegenwoordigers van de land bouworganisaties. De heer Knetsch gaf een uitvoerige uiteen zetting van de gewichtige beteekenis van zijn onderwerp voor de leiders van de akker- bedrijven en de moeilijkheden welke zich voordoen om een goede praktische resul taten te verkrijgen. Zijn uiteenzetting leidde lot een geani meerde discussie, terwijl van de zijde van de landbouwers werd toegezegd, dat voortaan getracht zal worden flinke vakarbeiders voor den akkerbouw via de arbeidsbeurs te verkrijgen, doch zal dit slagen dan moeten eerste klasse arbeiders die zonder betrekking zijn gekomen of zullen komen, zich ook op geven op het bureau van de arbeidsbeurs; boeren en arbeiders moeten ieder voor zich de oude ideëen en gewoonten laten varen en zich ook in dit opzicht gaan aanpassen aan dezen nieuwen maatregel van onzen moder nen tijd. Polderverkiezing. Bij de daartoe in het Polderhuis te Hoofd dorp gehouden verkiezing werden tot hoofd ingelanden van den Haarlemmermeerpolder herkozen de heeren N. T. Geertsema, Je. Claij en O. de Kok. Hond- en Klauwzeer. De besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer begint zich in Haarlemmermeer weder uit te breiden. De ziekte doet zich thans voor onder in de weide loopende koeien nabij Halfweg, nabij Sloten, fe Vijf huizen en aan den Sloterweg alhier. Jnliana-avond. De door de vereeniging „Pro Rege" alhier, in do Beurs fe Hoofddorp georganiseerdo Juliana-avond is uitstekend geslaagd. De groote zaal was geheel bezet. De bijeenkomst stond onder leiding van den heer Dengerink. Nadat ds. Salverda een openingsrede had uitgesproken, werden eenige zangnummers en voordrachten len gehoore gebracht Er heerschle een prettige en vaderlandslievende stemming. Het slotwoord werd gesproken door ds. Willemse. 1 Mei-feest. Gisteren werd door de afdeeling Hoofd dorp van de S. D. A. P. onder begunstiging van mooi weder den 1 Mei-dag gevierd, een herdenking, die zich voor een groot gedeelte

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 13