71»te Jaargang DONDERDAG 1 MEI 1930 No. 21510 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel toot &dvertentiën uil Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd rijn Voor alle andeTe advertentiën 35 Cts pet regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 porjokosten. ƒ0.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HET JUBILEUM VAN „ARIE". Vandaag, de dag van Arie Oenstra's veer tigjarige werkzaamheid als kellner in de sociëteit „Minerva" is vanmorgen feestelijk ingezet door een huldiging hem te zijnen huize in de Groenhovenstraat gebracht door de Commissie van Orde en Vertegenwoor diging, welke daartoe was uitgereden. Om 3 uur hedenmiddag werd hij met zijn fami lieleden afgehaald en gebracht naar de sociëteit, waar hij in de Commissiekamer bij monde van den praeses der commissie, den heer B. H. Everts werd toegesproken en verschillende cadeaux werden aangeboden. Daarna had in de bibliotheek de huldiging door het personeel plaats. Wij komen op een en ander morgen nader terug. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. In de gisteren alhier gehouden Vereenigde Vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland werd, na onderzoek der ge loofsbrieven, besloten tot toelating van N. T. Geertzema te Hoofddorp, P. Ravestein le Aalsmeer en W. J. Jochems te Wassenaar als hoofdingeland en van N. Zandbergen Wzn., te Rijnsburg, J. F. Gehrels te Haar lemmermeer, C. van Schie te Warmond, J. Verdegaal te Aalsmeer en jhr. dr. W. A. Beelaerts van Blokland te 's-Gravenhage als hoofdingeland-plaatsvervanger. Voorts werd o.m. besloten tot het doen van af- en overschrijvingen op de begroo ting voor 1930 tot een totaal bedrag van f. 70292.53 en werd het salaris vastgesteld voor den te benoemen inspectie-beambte, belast met het con^taleeren van overtre dingen van de Provinciale Verordening op de Stoomvaart in de boezemwateren van Zuid-Holland en van Rijnland's Algemeene Keur. VIJF EN TWINTIG JARIG JUBILEUM P. J. VERMOND. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (April 1930) ingelegd f. 438.957,5?en terugbetaald f. 446.650.49; 181 nieuwe in leggers zijn ingeschreven en 105 boekjes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 18.725 inleggers, inclusief 1323 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde April f. 7.846.908,27. In 4390 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f 9832 ontvangen. GEVONDEN VOORWERPEN. Huissleutels, handschoenen, porteinon- r.aie met inhoud, ledige portemonnaie, pak bleekpoeder, doublé broche met steentjes, kousje met een knot sajet, buigtang, neten koffer inh. slagerskiel, lorgnet, ledige acten- tasch, gehaakt beursje met inhoud, pakje witte katoen, schort, fleschje uitjes, pakje kousen, paardenzweep, rekenboekje, zilve ren armbandje, zakmes, mondorgel, rijwiel- bela9lingp]aaije, rijwielbelastingplaatje in étui, notitieboekje, eenig klein geld. zilveren dameshorloge in lederen armband, zilveren armbandhorloge, Yalesleutel, ring met 8 sleutels, rozenkrans, heerenhorloge met ket ting, f ietssleutel, R.K. Kerkboekje, kralen halsketting, jongenspet, motorpomp, eenige zakdoekjes, kist ledige flesschen, gouden dasspeld, gouden manchetknoop, dames- taschje, jongensjekker, vorkje, 2 manden, bruine vulpenhouder, armband, sigaren- doover. oude damesjapon, sigarenkoker, ro zenkrans in étui. zakkam, mantelceintuur, vulpotlood, klankschelp van een fietsbel kartonnen doos inh. pakjes braadvet, vaar boom, pak tabak, geel kinderschoenlje, roode damespantoffel, motorsleutel,, rijbewijs in étui van J J. Gordijn, bankbiljet a f. 10, groene vulpenhouder, reserve-autowiel, da- meslaschje inh. spoorboekje enz., lorgnet in étui. rijwielreflector, zilveren dameshalsket ting, kindermanlel. zilveren rozenkrans, wet staal. closetrnat, alpacca beursje inh. broche. Gevonden in een autobus van Stadsver keer. Parapluie, paar glacé handschoenen, glacé handschoen, damestaschje inh. R.K. kerkboekje. Gevonden in de Electrische Tram (Stads- t'jn Eenige R.K reclamebiljetten, para- pluie, zilveren beursje inh. f. 2.77, paar glacé handschoenen, glacé handschoen, wandelstok, paar wollen handschoenen. Terug te bekomen en inlichtingen te ver zijgen ten pohtiebureele alhier eiken werk dag, behalve Donderdag en Vrijdag, tus sen 1 en 3 uur nam. Grootsche huldiging in het Ziekenhuis. Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer P. J. Vermond in dienst trad van - het Academisch Zie kenhuis. Talloozen waren opgegaan naar de cursuszaal van het administratiegebouw hoogleeraren. docto ren en voor zoover mogelijk het gansche personeel gaven blij ken van belangstelling voor het groote feest van den bem indien jubilaris, wiens lang jarige diensten als portier zoo hoogelijk gewaardeerd worden. Feestelijk was de zaal met bloemstukken versierd Nadat de jubilaris met zijn familie was binnengeleid, werd allereerst hel woord gevoerd door den directeur, den heer Maas. Wij zijn hier niet slechts bijeengekomen, aldus spr. om uiting te geven aan onze vreugde over uw jubileum, doch ook omdat wij erkentelijk zijn voor de door U steeds betoonde zeer hooge plichtsbetrachting. De tijd gaat snel en slechts weinigen weten wat het beteekent om 25 jaar lang in een en dezelfde werkkring nutig te zijn in het belang van anderemenschen, in casu van zieke menschen. De meesten denken zich een ziekentransport te geschieden in een moderne auto. voorzien van alle gemak ken. Maar Vermond deed het jaren met een veel eerwaardiger middel van ver voer. Door geheel Nederland kende men zijn brancard, want hij trok er op uit, zelfs naar Drenthe, Groningen en Friesland om de patiënten af le halen Maar dit was slechts een klein gedeelte van zijn taak Hij trad op als wachtmeester, desinfecteur en zelfs de lastigste patiënten vonden in hem iemand, die rustig en kalm wist te verple gen, evengoed als een gediplomeerd ver pleger. Uit alle kringen zijn dan ook hier verte genwoordigers aanwezig, om hem voor zijn velerlei diensten te danken. Spr noemt Ver mond een goed ambtenaar, in wien hij bet volste vertrouwen stelt Curatoren verklaar den zich dan ook onmiddellijk bereid hem voor een andere werkring te willen voordra gen. Als blijk van hoogachting en waardee ring bood de heer Maas den jubilaris ten slotte een gouden horloge met inscriptie aan, als symbool van zijn stiptheid en accu ratesse Hij richtte nog een bijzonder woord tot de echtgenoote van den heer Vermond, er op wijzend dat een ijverig man wellicht af en toe een ongezellig man voor zijn ge zin mag zijn, doch dat ook zij den jubilaris zal waardeeren voor alle diensten ten bate van het ziekenhuis verricht Hierop nam Wethouder Reimeringer het woord als voorzitter van de Commissie van Toezicht. Spr. uitte hartelijke woorden van gelukwensch en verklaarde volkomen op de hoogte te zijn van het belangrijke werk van den jubilaris. Men heeft dan ook besloten hem vanaf heden de bewaking van het geheele gebouw on te dragen en hem te benoemen tot op- zichter-concierge van het ziekenhuis. Als derde spreker trad naar voren Prof. Zaayer, die hem namens de afdeeling Lei den van het Roode Kruis een enveloppe met inhoud aanbood, uit dank voor de zorg aan de bezittingen van het Roode Kruis sleeds bewezen. Dr.Suermondt, conservator van het zie kenhuis, sprak namens de doktoren Hij heeft den jubilaris sinds 1917 in zijn werk gadegeslagen en weet hoeveel en hoe ern stige patiënten door het hoofd van hel poort- personeel zijn vervoerd Wat het werken met Vermond zoo prettig maakt, is zijn groo te blijmoedigheid en de vriendelijkheid waar mee hij een ieder helpt Uit dank voor alles wat hij voor de doktoren is geweest bood hij hem een schitterend ameublement aan, dat de groote bewondering van de aanwezi gen opwekte. Namens het personeel schonk de heer Van der Zon een collega van den jubilaris hem een schitterende schemerlamp. Dipp onder den indruk van de velerlei hartelijke bewijzen van belangstellingdankte de hi-er Vermond de sprekers en hoopte allen des middags in zijn woning te mogen ont vangen. Hiermede was het officieele gedeelte der huldiging tot een einde gekomen, waarna een druk gebruik gemaakt werd van de gelegenheid den alom gezienen- jubilaris de hand te drukken Deze dag zal den heer Vermond bewezen hebben, hoezeer eenieder, die met hem in contact kwam, zijn persoon en zijn werk hoogschat. Moge hij nog langen tijd in zijn nieuwe functie werkzaam zijn. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: J. Roodenburg, Nachtegaallaan 4, Leiden. Agenturenhandel en grossierderij in biscuits, suikerwerken, chocolaterieën. Eigenaar: J. Roodenburg, Leiden. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap L. Frankfort en Co.'s Agenturen en Importhandel, Nachte gaallaan 4, Leiden. Bovengenoemde N.V. is met ingang van 1 Mei 1930 in liquidatie getreden. Leidsche Fabriek van Lampepit en Brei garen v.h. firma van 't Hooft en Co., Oude Rijn 29, Leiden. Uittredende directeud: C. P. Iloakman, 's-Gravenhage, d.d. 1 Mei 1930. Nieuwe directeur: .1 W. Hoekman, Heem stede Nieuwe gedelegeerd commissaris: G. P Hoekman, 's-Gravenhage. H. G. Vis, Wijk C 173, Ter Aar. Graan handel en maalderij. Bovengenoemde handelszaak is met in gang van 28 April 1930, overgegaan aan de zoons, welke de zaak zullen voortzetten als een vennootschap onder firma onder dsn naam: Gebr. Vis Hzn. Vennooten: W A. Vis, te Ter Aar en A. H. Vis, Ter Aar. LEIDSCHE CHRISTELITKE ORAN JEVEREENIGING. Viering Juliana-avond. Ter viering van den verjaardag van H K. H. Prinses Juliana had de Leidsche Christe lijke Oranje-vereeniging gisteravond een fecstvergadering belegd in de Stadsgehoor zaal Nadat Psalm 100 vers 1 en 4 gezongen waren, opende de voorzitter, ds. H. Thomas, de bijeenkomst met gebed Vervolgens heette spr allen en in het bijzonder den commandant van h^t 6dé R. V. A. en de af gevaardigden der vereeniginé Oranjedag, de heeren Labrijn en Geytenbeek, hartelijk welkom. Mej B. Buys uit Veur. die den avond met zang zou opluisteren en de jaar- lijksche medewerkers, het strijkorkest ,,Mu- sica", onder leiding van den heer Plu, en de onderafdeeling Timdelerclub oogstten woorden van dank voor hun steun bij hel organiseeren van dezen avond Vervolgens werden twee coupletten van het Wilhelmus van Na930uwé door allen staan de gezongen, waarna het strijkorkest een proef van zijn kunde gaf. Hierna zong mej. Buys, aan de piano begeleid door mej. Boek kooi. een drietal liederen op een wijze, welke zeer zeker lof verdient Groote angst voor de toekomst en een op wekking om lid te worden van den Bijzon deren Vrijwilügen Landstorm waren wel de voornaamste kenteekenen van de door ds. Thomas uitgesproken rede. Allereerst wees spr er op dat het niet zijn bedoeling was door een enthousiaste rede den dank der aanwezigen te oogsten, doch wel te waar schuwen tegen hel voortdurend voortwoeke ren van den revolutionairen geest. De aard der Nederlanders brengt mede. dat wij ons niet licht ergens bij aansluiten en ons dan enthousiast toonen doch juist dit is. aldus spr., het groote gevaar Als bewijs hiervoir wees spr op de ledige stoelen in de zaal Wanneer de Koningin of de Prinses zich vertoonen den laait het enthousiasme onder het volk even op; doch zoodra zijn zij weg - f een ieder dommelt weer in en denkt niet meer aan het groote gevaar dat hierin schuilt. Hoewel het in de Nederlandsche volks mond bestorven ligt le zeggen ,.Hct zal zoo'n vaart wel niet loopen", dient toch voor oogen gehouden le worden, dat juist dit in dommelen der menschen en het zich niet organiseren in krachtige anti-revolutio naire vereenigingen de vijandige beweging steunen. Plotseling openbaart zich dan de revolutie en dan is het dierbare Oranjehuis verdreven of erger nog uitgemoord en heeft het geen doel meer zich er tegen le verzet ten Tegen het revolutionisme moeten wij even sterke zoo mogelijk sterkere organisa ties plaatsen Evenals in het jaar 1672 zaz s.nr in zijn gedachten de Wderlnndsahe troon en de godsdienst aan den rand van den afgrond gebracht. VeelaT zijn de waar schuwingen tot het volk gericht voor doove- mansooren en worden diegenen die zij uiten dweepzieken genoemd, doch het zijn, aldus spr., juist de menschen die hun ooren te hooren geleed hebben. Vooral de jeugd moet liefde voor hel vorstenhui? en den godsdienst worden bij gebracht: od de schoten moet men haar niet de oude-vaderlandsche godsdienst- en vrij heidsoorlogen verbergen, doch juist hierdoor kan een groote liefde voor vaderland en vorstenhuis worden aangekweekt Ten sterk ste waarschuwde spr. tegen het anti-mili- lairislisehe streven der revolutionairen, dat geheel bedoeld is om het volk in slaap !e sussen en daarna hun slag te slaan Al; Landstormer protesteerde ds Thomas mede namens anderen tegen het benchf in het blad „Kerk en Vrede", dat het doel van den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm oorlog zijn zou-, dit is niet waar. juist het tegen overgestelde is het geval; slechts om have en goed te beschermen hebben zij zich aneengesloten. Het Leger en de Kerk moeten de sterkstejmachtsorganisaties van een regeering zijn en als steun voor het lc«ger moeten dan de Burgerwacht en de Bijzondere Vrijwillige Landstorm optreden. Een groote fout van het Nederlandsche volk is echter, dat te veel gelet wordt op futili teiten en de groote hoofdzaak, het doel der organisatie, uit het oog verloren wordt Spr. besloot zijn rede, welke een krachtig applaus der aanwezigen uitlokte, met den wensch dat het Prinses Juliana goed moge gaan en de verzekering, dal in de toekomst wanneer het ergste zou mogen gebeuren, alle leden der Christelijke Oranjevereeniging zich om haar zouden scharen, gelijk op het pas onthulde standbeeld voor Juliana van Stolberg haar zonen rondom haar geschaard staan Nadat door allen nog het Julianab'ed en het lied aan Prins Hendrik gezongen waren en „Musica" nog eenige nummers ten ge- hoore had gebracht, trad mej Buys voor de tweede maal op. Wederom vond haar zang algemeenen bijval en met enkele woorden werden haar door ds. Thomas welverdiende h'oemen overhandigd Vervolgens werd doar de Timdelerclub het blijspel in drie bedrij ven ..Het Lintje" opgevoerd dal vlot ge speeld werd en de aanwezigen heeft doen schaterlachen Hel krachtige applaus wis dan ook door alle opvoerenden ten zeerste verdiend Tenslotte werd door allen Psalm 96 ge zongen, waarna de voorzitter allen voor hun opkomst, dankte en de medewerkenden voor hun steun Wethouder Goslinga, die later op den avond was binnengekomen, werd a'9 vertegenwoordiger van het Gemeentebestuur bedankt voor zijn aanwezigheid Tevens dient vermeld dat de avond werd bijgewoond door de verpleegden van het Geref. Herv. Weeshuis Op de gebruikelijke wijze werd daarna de bijeenkomst gesloten KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RITNLAND. Openbare vergadering. In haar vergaderzaal aan den Stations weg kwam gistermiddag de Kamer van Koophandel onder voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer in openbare ver gadering bijeen. Na goedkeuring der notulen, 9lelde de voorzitter behandelinc der ingekomen stuk ken aan de orde. Hieronder bevond zich o. m. een schrijven van het Prov. bestuur van Zuid-Holland betreffende de Brugge- straat te Alphen-aan-den-Rijn. waarin het mededeelt dat het initiatief tot verbetering van deze straat behoort uit te gaan van de gemeente Waar momenteel onderhandelin gen worden gevoerd tussehen de provincie en de gemeente te dezer zake, werd dit schrijven voor kennisgeving aangenomen De voorzitter vestigde de aandacht der le den nogmaals op de instelling der brieftete- erammen in hei Europeesch verkeer, waar bij met Polen. Luxemburg, Tsjecho-Slo- wakije en Duitsrhland bijzondpr lage tarie ven zijn overeengekomen en wekte op hier van pen meerder gehruik te maken. Naar aanleiding van een in de vorige vergadering genomen besluit om zich nie' te verzetton teren de omzetting van hel post-, telefoon- en telegraafkantoor te Roelof- arendsveen in een hulpkantoor was eert sehrijven ingekomen van de gemeente Alke made. waarin het gemeentebestuur mede deelt. dat dp te verwachten economische op bloei der gemeente in het komende jaar een zoodanige omzetting niet wensehelijk maakt. Op voorstel van het Bureau beskot de Ka mer de inspectie le verzoeken deze omzet ting op te schorten tol het einde van'1930 teneinde na te kunnen gaan of het verkeer inderdaad die omzetting rechtvaardigt Vol gens het gemeentebestuur werden die uit komsten in het vorige jaar gedrukt door on gunstige econortaische omstandigheden. De overige stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Afet betrekking tot de pogingen door het Bureau der Kamer in het werk gesteld tat verbetering van de snoorlijr> Leiden- Utrecht deelde de voorzitter mede. dat het aantal aankomende en vertrekkende per sonen (exclusief abonnementen) te Leiden jaarlijks 2.000.000 bedraagt en te Afphen 175.000 Jaarlijks vertrekken van Leiden over deze lijn 28 200 ton vrachtgoederen en van Alphen 20.500: te Leiden komen aan 112 500 ton en te Alphen'20.500 Het Bureau zal 1 Augustus opnieuw met den Spoorwegraad confereeren Verschillen de leden wezen er op, hoe diverse reizigers de reis van Leiden naar Utrecht bij voor keur via Amsterdam maken. De gemeente Leiden heeft contact gezocht met de Kamer teneinde de actie gezamenlijk te voeren. Besloten werd een maximum-bedrag van f 50 beschikbaar te stellen voor versiering van hpf gebouw tijdens de a.® Lustrum feesten Het concept-schrijven aan het gemeente bestuur van Leiden inzake bestrating (reeds eerder door ons vermeld) werd onveranderd vastgesteld. De heer van der Zanden zeide te hebb'en BINNENLAND. Prinsessedag in Den Haag en «Brussel (Binnenland, 1ste Blad). Het voortgezette congres van den Centr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel (Binnenland, 1ste Blad). Vliegtuig te Rotterdam neergestort; geen persoonlijke ongelukken (Gemengd, 2de Blad). Een inbreker te Den Helder in zijn huis belegerd (Gemengd, 2de Blad), Te Soest heeft een 17-jarige jongen zijn moeder met bijlslagen gedood (Gemengd, 2de Blad). De gemeenteraad van Rijnzaterwonde heeft een verordening op het behoud van natuurschoon vastgesteld; er mag dus geen vuilnis in het Braassemermeer worden ge stort (Sport, 2de Blad). De inschrijvingen voor de op de Kaag te honden zeilwedstrijden in 12-voetsjollen. (Sport, 2de Blad). Nachtelijk drama in een fabriek te Hel mond; twee personen gedood; een derdé ernstig in levensgevaar. (Laatste Berichten, lste Blad). BUITENLAND. Maatregelen op den 1 Mei-dag in het buitenland (Buitenland, lste Blad). De Engelsche minister van Marine over het Engelsche vlootprogram (Buitenland, lste Blad). De actie van Gandhi (Buitenland en Tel., lste Blad). Italiaansche vlootbouw (Buitenland, lste Blad). vernomen, dat de Breeslraat reed9 het vol gende jaar zal woiden geasphalteerd. De heer Heringa merkte cp, dat in vele steden aan gewone klinkerbestrating den voorkeur gegeven wordt boven asphalt. Voorts be pleitte hij'verbetering van de bestraling op de Hoogewoerd, welke dringend noodig is. De voorzitter antwoordde, dat asphalteering der Hoogewoerd niet wensehelijk is. De heer Sanders wees op de proefbe9tra- ling op de Turfmarkt, welke zeer goed vol doet en z. i. de ideale bestrating is. Besloten werd in het concept-schrijven het woord asphaltbestrating te vervangen door doel matige bestrating. De voorzitter deelde nog mede, dat inder daad de Breestraal binnen afzienbaren tijd zal worden geasphalteerd; ook ten aanzien van den Stationsweg bestaan zoodanige plannen, doch haar uitvoering zal nog wel eenigen tijd op zich laten wachten. De heer Molkenboer drong aan op gelijk tijdige verbetering van de Haarlemmerstraat, zulks in het belang van den winkelstand al daar, die anders schromelijk ten achter zal worden gesteld bij den winkelstand op Bree straal en Hoogewoerd. In verband met de opheffing van de halte Staatsspoor le Zoelerwoude was van de directie van een tweetal fabrieken daar Ier plaatse het verzoek binnengekomen om stappen te doen tot wederinstelling dier halte ook voor goederenvervoer. Daar op een dusdanig schrijven aan de Ned. Spoor wegen nog geen antwoord was ontvangen, werd de bespreking over deze aangelegen heid uitgesteld tot een volgende vergadering. Na een korte pauze kwam hel concept- schrijven aan B en W van Leiden inzake ondiepten in het vaarwater te Leiden in be handeling. (Ook dit schrijven publiceerden wij reeds eerder). Het concept werd onge wijzigd vastgesteld. De rekening en verantwoording, sluitende in ontvangsten met f. 26 313 en in uitgaven met r 23 80513 (batig saldo f 2 507.87). na gezien en in orde bevonden door den accoun tant. den heer de Tombe, werd eveneens ongewijzigd goedgekeurd en aan het bestuur décharge verleend voor het beheer gedu rende het jaar 1929. Hierna ging de Kamer over in huishoude lijke vergadering.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1