HET KONINGIN EMMA-MEISJESHUIS DER MARTHA-STICHT1NG TE ALPHEN a. d. RIJN DE OFFICIEELE OPENING AGENDA. SCHOONMAAK VISSCHERIJ-BERICHTEN. LEIDSCHE SCHOUWBURG. SCHEEPSVERBINDINGEN. BUITENLAND. O HEDEN: Gebouw „Rehóboth". Egeenkomat Hery. C'cref. Staatspartij; 8 uur. Jeruël, Groeneetecg: Bijbelbespreking. 8 uur nam. Sladsevang,, Morschweg: Samenkomst. 8 uur nam. Stadszaal (groote zaal): Mij. tot Bev. der Toonkunst afd. Leiden. „Saul". 8 uur nam. Woensdag. Sladszaal: Leidsche Chr. Oranje Veree- rdging. 8 uur. Breeslraat 19: Alg. Verg. Ver. tot Bevor dering van den Bouw van Werkmanswonin gen. Maison Bruyns: Buitengew. verg. van aandeelhouders N.V. Werninks Betonmij. 2 uur nam. N.V. Broodfabriek „De Zeeuw". Jaarl. alg. verg. van aandeelhouders. 8 uur nam. Oegstgeest, Evang. Terweeweg: Kin derfeest. 3 uur nam. MUSEA. Stedelijk Musenm de Lakenhal, Lange Scheistraat 2 Geopend in November, De- ctmber, Januari eD Februari van 10—3 u.; in Maart, April en Mei van 10f uur-, in Juni. Juli, Augustus en September van 105 uur; tn October van 10—i uur Zon dags vanaf halféén Entrée Zondags koste loos Maandags 1 0 25. overige dagen f 0 10 Rljkimuaenm van Ondheden. Rapenburg 28 1 Dec.1 Febr van 103 uur; 1 Febr. tot 1 April van 10—4 uur-, 1 April—1 Oct van 105 uur; 1 Oct.1 Dec van 104 uur Zondags van 1i uur Entrée Maan dags f 025; overige dagen f 010 Geologisch Mineralogitch Museum, Garen- markt lederen dag van 0—12 en van 1 30i uur Zondagen gesloten Kosteloos. Ethnogiaphisch Museum, Rapenburg 67 G5 en Brvestraat 18 Op werkdagen van 10f uur Entree Maandags f 0 25; overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat Historie, v d. Werff- park Werkdagen 8.3012; 1.305 Zater dags 8.3012 Kosteloos. Prentenkabinet. Rapenburg 71. Tijdelijk gesloten Herbarium, Nonnensteeg Dagelijks van 9—12 30 en 26 uur Kosteloos Hortus Botanicus, Rapenburg 73 Alle werkdagen van 1 April—30 Sept 00 uur; 1 October31 Maart 9i uur Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 104 uur Kosteloos. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Roogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-malinée. „Luxor-lheater". Stationsweg: Bioscoop- en Variëté-voorslellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te uur „Trianon-Tbealer", Breeslraat: Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 'j Woensdags en Zaterdags familiematinêe. „City-theater" Haarlemmerstr.: Bioscoop voorstellingen Dagelijks te 8 uur 'sWoen- dogs en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Pieterskerkgracht 9: Tentoonstelling van schilderijen van leden der Ber. „De Kunst om de Kunst". 1012 en 25 uur nam. 's Zondags 25 uur nam. De avond-, nacht- cn Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 28 April tot en met Zondag 4 Mei a.s. waargenomen door de apotheken G. H. Blanken, Hooge- w-oerd 171, teief. 502 en D. J. v. Driesum, Mare 76, telef. 406. RECLAME. Geweldig is ons sncces met onze fraaie collectie Rappen en Kronen en nieuwste gebrande Glasornamenten, lage prtjxen prima kwaliteiten Bezoekt onzen Winkel en Toonkamer en' U bent een vast Client 6377 AALMARKT 12 - TELEFOON 1782 IJMUIDEN, 29 April 1930. VISCHPRITZEN. Tarbot por K.G. f.2 201.50; Griet per kist van 50 K.G. f. 8010; Tongen per K.G. f 2.40—1.70; Zetschol per kist van 60 K.G. f 5031; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f.317.40; Bot per kist van 50 K.G. 1.4.703.60; Schar per kist van 50 K G. f 11—I; Tongschar per kist van 50 K.G. f 5113; Roggen per 20 stuks f. 4521; Vleelen per stuk f. 7.502.30; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 162.70; Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 52 —17. Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f.3422; Kleinmiddel Schelvisch per kisl van 50 K.G. f.2116; Kleine Schel visch per kist van 50 K.G. f. 1410; Kabel jauw per kist van 125 K.G. f. 5522; Gul len per kisl van 50 K.G. f. 145.50; Lengen per stuk f. 2.100.80; Heilbot per K.G. I 2.251.70; Wijting per kist van 50 K.G. 92 20; Koolvisch per sluk f. 10 20; Makreel per kist van 50 K.G. f. 12—11 Aangekomen 16 Stoomtrawlers: IJM. 402 met t. 2126 IJM 44 met f.4104; IJM. 175 met f. 2O03; IJM. 48 met f.2663; IJM 408 met f 2334; IJM 155 met f.1661; IJM 83 met (.2135; IJM. 132 met f.2162; IJM 183 met f.3233. IJM. 103 met f.4019; IJM. 88 .met f.1456 tJM 191 mei f.4092; IJM 34 mei t 3476 (uit IJsland) en 10 loggers: SCH. 103 met r. 825. SCH. 65 met 1.653; SCH 6 met (.665; SCH. 247 mei (.576; KW 79 met f.542: KW 68 met 582; KW. 4-5 met t 547; KW 14 met r. 643; KW. 40 met f.570; KW. 172 met f.659. N.V. VER. ROTTERDAMSCH- HOFSTAD-TOONEEL. „De Keizer van Amerika", van G. Bernard Shaw. Een loopje nemen met de democratie deed Shaw reeds vaker, doch in zijn „The Apple- Cart" voert hij de democratie wel ad absur- dum en geeselt hij deze op zijn welbekende fijn-ironische wijze. Hij laat zijn stuk z.g. spelen aan het eind dezer eeuw, doch dui delijk voelt men aan, dat dit slechts een voorwendsel is, dat de werkelijke bedoeling is onze eigen (ijden een politiek spiegel beeld voor le houden met echte Sliaw- facetten! In de eerste plaats op Engeland gericht, toont liet spiegelbeeld daarnevens toch zoovele algemeene zijden, dat het spreekt voor alle landen, waar de demo- cratte bekend is in den vorm, waarin Shaw niet zijn fijn-speelsch vernuft deze heeft gegoten. Zijn geeselende spot geldt n.l. niet de democratie in zuiveren vorm, doch de democratie van eigen belang nastrevende politici, syndicaten etc., zooals deze in groote onvolmaaktheid thans maar al te zeer wordt gehuldigd. Zooals zoovele werken van den grooten Ier, beval ook zijn laatste op zichzell weinig actie, veel gepraat, doch de dialoog is zoo fonkelend van geest en lichte spot, dal deze het tot looneel maakt. Tenminste in een prachtige vertolking, zooals hel Hofstad- tooneel er aan geefl onder de uitnemende regie van Cor v. d. Lugt Meiseri en waarmee levens het TJ'/j-jarig jubileum van het ge zelschap wordt gevierd. Voor v. d. Lugt is dit een bijzondere eer, als men tevens weet, dat in Duitschland de groote Reinhardt slechts matig succes mocht verwerven met dit Shaw-geeslesproduct! Shaw laat zijn eigen gedachten zeggen door koning Magnus .den laatst overgebleven monarch in het geciviliseerde Europa, die alleen minstens tweemaal zooveel verstand, vernuft en handigheid heeft als al zijn ruzieënde en kibbelende ministers van de meest diverse pluimage bij elkaar. Dat blijkt uit het verloop van de beide vergaderingen van den ministerraad, dien we meemaken. Men ziel den driftbuien simuleerenden premier, die zich alleen voor dii baantje ge schikt acht en tenminste „hersens" heeft, verder door syndicaten op minislerszelels gebrachten, een vrijgestelde der vakvereeni- gingen, omhoog gekomen via de ruggen der aiheiders, zooals dat immers heel, een goed willende onderwijzeres als minister van Ar beid, een variété-arliste als minister van Posterijen Koning Magnus beheerscht met zijn gemoedelijkheid en savoir-vivre dit gan- sc'he stelletje van middelmatigheden en on benulligheden volkomen en wint grandieus den strijd mot het ministerie, als dit hem wil berooven van zijn laatste prerogatieven. Hij verklaart af te willen treden en als par lementariër deel ie zullen gaan nemen aan den poliiieken strijd! Dan verscheurt de premier liever hel gansohe ultimatum. Typisch Shaw is ook het aanbod van Amerika aan koning Magnus om keizer van Amerika ie worden, hetgeen deze heel be leefd afwijst, daar hij de bedoeling doorziet: het overwinnend Amerika te helpen aan de oude Engelsche cultuur! Als tusschenspel, los van het gegeven, doet Shaw den koning zien als minnaar. Hoewel minder geslaagd, is toch ook hier veel geest in de dialoog, die door den koning wederom wordt beheerscht. Een uiterst zware rol is de rol van koning Magnus, die bijkans geheel de dialoog vult. Cor v. d. Lugt beheerscht deze in kostelijke grime met puntbaardje volkomen en maakt deze tol een van zijn allerbeste creaties. Hoe fijn worden zoo langs den neus weg al die van geest tintelende zinnen gelanceerd! Hermann Schwab is een pracht-type van een premier en het stelletje ministers is eveneens keurig in verscheidenheid gelee- kend. Speciaal Piet Bron als de vrijgestelde dient apart geprezen met naast hem Louise Kooiman en Fie Carelsen als de twee vrou welijke politici; ernst en luim als het ware. Anton Roemer ats Amerik. gezant verdient eveneens alle lof. Annie van Ees speelde de beminde uit het tusschenspel in door Shaw gedachte mode van het einde dezer eeuw uiterst in nemend, doch had ietwat meer canailleus- heid kunnen verdragen. Het geheel, door Eduard Veterman van uiterst sprekende en schitterende decors voorzien, was hel koperen jubileum van dit gezelschap alleszins waard. Een uitstekend bezette sohouwburg heeft weer eens oprecht genoten van Shaw en zijn humoristische ironie van tijn geestig heid-vuurwerk, op zoo overtuigende wijze ten tooneele gebracht, en zich uiterst dank baar getoond. Met warmte sloot het publiek zich aan bij de hulde, door mr. II R. Goudsmit na af loop van het 2e bedrijf, den leider gebracht. Hij zeide te weten, dat de heer v. d. Lugt niet hield van huldigingen, maar het Schouwburgbestuur had toch niet willen nalaten bij hel koperen jubileum van het zoo gaarne geziene gezelschap, ie getuigen van de groole waardeering voor hetgeen in die 12'/s jaar gebracht was in zoo veel zijdig genre. Hij huldigde den heer v. d. Lugt allereerst als regisseur en vervolgens als acteur, waarin hij direct mevr. v. d. Lugt (Annie van Ees) liet deelen, Cor v. d. Lugt's „chequeboek voor ontvangsten". Als wensch uitte hij, dal hier nog gebracht zou worden „Moto" Hij liet deze sympathieke hulde gepaard gaan met de aanbieding van ce nkrans. Namens hei L S C. werd den heer v. d. Lugt ook nog een krans overhandigd, mevr. v. d Lugt een bouquet. In een woord van oprechten dank ge tuigde de heer v. d. Lugt, dat Leiden de geboorlplaals van zijn vrouw, gaarne .be speeld" wordt en hij zegde toe „Melo" te zullen brengen, zoodra daarvan de decors in orde waren gebracht voor het tooneel hier. Onder groote belangstelling vond heden middag de opening van het Koningin- Emmahuis der Marlha-Stichting plaats, waarbij H. M. de Koningin-Moeder tegen-, woordig was. Na aankomst van H .Al. de Koningin Moe der werd de hooge bezoekster ontvangen door den directeur der Martha-stichting ds. A W. Voors en den oud-minister dr. J. de Visser, voorzitter der stichting. Een doch tertje van den directeur, mej. Mimi Voors, bood H. M. de Koningin-Moeder een bloem stuk aan en de jongste verpleegde der in richting een programma. Bij de plechtige opening waren o.a, aan wezig. de minister van justitie, mr. dr. J. Donner. alle Alphensche predikanten als afgevaardigden van den kerkeraad. het kerk bestuur van de classis Leiden, de Voogdij raad van Leiden, mej Aida Cosla, als ver tegenwoordigster van den Centraien Bond van Chr. Philantropische inrichtingen, mr. de Bie. Rotterdam, als afgevaardigde van den Bond van Kinderbescherming, het be stuur van de Koningin Emmaschool te Al phen, de inspecteur van den Centraien Bond van Chr Philantropische inrichtingen vertegenwoordigd door mr. A. de Graaf, de directeur van het Ifaagsche Diaconessen- huis, mej. J. Geel. dochter van den vroege- ren directeur der stichting, de architecten, de heeren Van Niekerken, de plaatselijke aannemers en de Haarlemsche beeldhouw kunstenaar L. J. Vreugde. Hierna werd door den directeur ds. A. W Voors de volgende rede uitgesproken: Rede ds. A. W. Voors. Majesteit, Excellentie, Dames en Heeren. „God van den hemel deed het ons ge lukken." Aldus liet mijn voorganger broe der C. Geel, de vader van de Alartha-Stich- ting, 33 jaar geleden, iobijtelen in den ge vel van dit huis, bij welks inwijding pro fessor Gunning de feestrede hield. Er aan denkend, hoevele er achter dit gewijzigde woord van Neliemia moest liggen, toen in 1897 een solide gebouw van eenvoudige op zet hier verrees om de plaats in te nemen van het Moederhuis der Martha-Stichting in de Dorpstraat hetwelk moest worden verla ten, en dan lijkt liet bijna een gebrek aan piëteit, als wij wenschten dat dit huis be langrijke wijzingen zou ondergaan. Maar toen ik, tien jaar na de oprichting op den eersten Zondagmiddag na mijn installatie (1907) het regende dat het goot in dit lokaal, waar ik thans het woord voer 110 meisjes van 9 tot 19 jaar vond, die zich ver veelden wegens gebrek aan ruimte om iets goeds uit te voeren', "toen reeds rees de wensch bij mij en wien zal het thans verwonderen dat andere toestanden in de Martha-Stichting zouden mogen ontstaan ten behoeve van het gelukkig leven van de ons toevertrouwde jeugd. En mede daardoor ontstond door de krachtige medewerking van hel bestuur, het bouwplan van eed nieuwe Martha-Stichting. Hoezeer verheugden wij ons, toen 30 April 1911 het Centraal gebouw kon worden ge opend, waarheen uit dit huis de keuken en het verblijf van onze inwonende mede-ar beidenden kon worden ondergebracht, be nevens al de meisjesarbeid in naai- en bin nenkamers, gevestigd in het jongenshuis, waar even primitieve, gemoedelijke toestan den bestonden. Dit wilde ook voor dit huis zeggep; ruimte. Hoeveel verder kwamen wij toen 30 April 1912 weder op Julianadag het Prinses Juliana kinderhuis mocht worden ingewijd waarheen de kleine jeugd in dit huis woonachtig kon verhuizen, ons ruimte latend voor de grootere bewoonsters van dit huis. Hoe rijk waren wij, toen wij in dit huis 3 afdeelingen konden vestigen, J voor schoolmeisjes hoven 10 jaar, en 2 voor werkmeisjes. Werd het niet nog beter, toen wij in 1920 de zieken uit liet aan dit huis aangebouwde ziekenhuisje konden overbrengen naar den nieuwe ziekenbarak? Maar het was toch zoo begrijpelijk dat de hoofdinspecteur van het departement van Justitie ernstige bezwaren bleef maken te gen dit gebouw, dat noode en voorloopig was goedgekeurd tot opname van voogdij kinderen, wegens den brandgevaarlijken toestand van dit huis met zijn ingebouwde houten trappen en houten scholwerk. Zon der hel gebouw te schenden, hebben wij karren vrachten hout uit dit huis verwijderd zooveel dat onze houtleveranci'ers aan onzen timmerbaas vroegen of we geen hout meer noodig hadden, en het antwoord ontving „we maken tegenwoordig alles van oud hout." Intusschen de overgebleven bezwaren zouden alleen kunnen worden weggenomen door algeheele verbouwing. En het was ons een oorzaak van groote vreugde, toen in het najaar van 1928 het bestuur der Martha- Stichting dat na den oorlog al veel meer had ondernomen en verkregen lot verbete ring van onze stichting, besloot na goedkeu ring der verbouwingsplannen door Zijne Excellentie den Minister van Justitie door medewerking vanwege zijn Departement het omvangrijke verbouwplan le ondernemen, waarbij, wal het inwendige betreft, alle puzzle's van dit gebouw door de vaardige bekwaamheid van onke architecten van Niekerken werden opgelost. Met behulp van ons door liefdegaven verzamelde bouwfonds kon onze optimistische penningmeester de mogelijke financiering voorrekenen, en onder eerhiedige verwachting van Gods zegen kon 14 November 1928 lot de aanbesteding wor den overgegaan Hel werk werd gegund aan de firma W. v d Bijl alhier, die de meeste gebouwen der Martha-Stichting heeft gezet en over wiens bouwopvalting ook ditmaal grootelijks tevredenheid mag worden uitge sproken Dat allerlei onvoorzien bijwerk bij deze verbouwing de kosten aanmerkelijk heefl verhoogd mocht tevoren worden ver wacht, dat het even merkwaardig als noodig was, dat in het jaar 1929 tijdens den bouw, een bedrag van meer dan f. 22.000.— aan verschillende legaten verkregen werd, mag wel-met groote dankbaarheid in de geschie denis der Martha-Stichting worden opge schreven zonder uitvoerig stil te staan bij de moeilijkheden, beleefd tijdens den ver bouw varneen bewoond buis, dat alleen mid den 1929, eenige maanden grootendeels kon worden ontruimd, welke moeilijkheden door de meisjes en haar verzorgsters zonder zuch ten werden doorstaan, wend ik mij tot de vraag, wat thans is verkregen. Ik kan dit niet beter zeggen dan aldus: „Het oude huis, van zijn bezwaren verlost, is ingebouwd in een nieuw huis, dat wel niet voldoet aan de architectonische inzichten van onzen bouwmeester, maar dat ook uitwendig mag worden gezien, en in het geheel van ons fraaie Rijnstroom zijn plaats op waardige wijze inneemt. Maar wat meer zegt: Wij hebben verkre gen een licht, vrooljjk, gezellig, hygiënisch en 3chier brandvrij gebouwd huis, dat thans aan 4 afdeelingen voor ten hoogst6 32 meisjes, elk, een vriendelijk interieur biedt, met keurige verblijfzalen en bijpassende dienstverblijven, met frissche s.aapzalen voor ten hoogste 16 meisjes met toelicht en waschkamers, alle naar den eisch des dijós ingericht, en elk met uitgang naar buiten, waardoor beneden even zoovelen waranda's verkregen werden. Meerdere om schrijving moge ik U sparen, in den hoop dat U straks bij Uw rondgang door het gebouw, U wilt overtuigen ran den rijk dom door deze verbouwing verkregen. Dat Uwe Majesteit ons wilde toestaan, dit huis met Hare naam te sieren, zet voor ons de kroon op den verkregen zegen, en zij in lengte van jaren voor de bewoonsters een eere die verplichtingen oplegt. Ja, adel dom verplicht! Als ik my voor den geest breng, alles wal in mijn bijna 23-jarigen dienst in onze goede Martha-Stichting is tot stand gekomen, hoe vete duizenden in den Joop der jaren zqn geofferd voor de goede outillage van deze stichting, behalve alles wat voor de dagelyksche behoefte voor een gezin van thans bijkans 500 personen noodig was, wanneer voor dit gebouw de ambtelijke sanctie zai zijn verkregen, waar aan niet te twijfelen valt, dan zal de stich ting tot een capiciteit van 440 verpleeg den zjjn goedgekeurd; als ik mij te bin nen breng, al de zegeningen in deze jaren beleefd, niet het minst door den gelukkigen geest die in de stichting heerscht, door den meest toegewijden dienst van zoo velen, onzer mede arbeidenden en de zonnige jeugd, hic-rdoor zoo vele eertijds onverzorgde kin deren doorgebracht, dan vervult groote dankbaarheid mijn hart, en daaraan in dezen kring op dit oogenblik te mogen uiting geven ,is mij een der grootste voorrechten mijns levens. Maar dan moge ook door onze meisjes, die dit huis bewonen, beseft worden wat de liefde van God en menschen voor haar heeft gedaan, en l.z.t in haar leven worden meegedragen de herinneringen aan een jeugd, waaraan zij bij veel gemis geholpen werden om gelukkige menschen te worden, vaardig voor dit leven, naarstig grijpend naar hel eeuwige leven. Dan moge ook voor ons, die hier arbeiden, inzonderheid voor de inwonende verzorgsters en opvoedsters van onze meisjes, bij het groot geschenk, dat wij heden in bezit nemen, de leiding van Gods Geest een onmisbare behoefte, een vurige bede worden. Arbeid onder jongens en meis jes wordt in onzen naar vrijheid sirevenden tijd niet gemakkelijker. Ook in onze inrich ting, op liefde en vrijheid gebaseerd, wordt de vraag naar npeer uit het onvoldaan ge moed meermalen verslaan, maar zoolang smart en zonde ons de jeugd van ons volk blijven toebrengen, zullen wij ip Gods kracht den arbeid der liefde verrichten met toewij ding en getrouwheid, niet vragend naar dankbaarheidi maar biddend, dat God ons werk zegene, zooals hij het gebruiken kan en wil. Het beeld van de dienende Martha mei Maria, haar zusier, beiden luisterend naar den Heer, boven den. ingang van dit Huis door bekwame hand aangebracht, de tegen woordigheid van uw Majesteit, die ook ons heefl geleerd den Marlha-dienst met Maria- liefde te vervullen, moge ons in het bewonen en gébruiken van dit heerlijke huis steeds voor oogen staan en een spoorslag zijn om de opdracht van onzen Heiland te vervullen, welke heden den 29sten April als roepstem op onze Martha-kalender gevonden wordt, Weid Mijne Lammeren. Hoed Mijne schapen. Ik heb gezegd. Op de nadere bijzonderheden van dezen K-langrijken middag komen wij morgen terug. De volgende passagierschepen zyn Woensdag 30 April 1930 iu radio-telegrafi sche verbinding met de navolgende kuststa- tion? en via die stations rechtstreeks te be reiken. Medegedeeld door de N.T.M. Radio- Holland N.V. Alwski, Rugby Radio Baloeran, Schee. Radio Chr. Huygens, id. Commewyne, Rugby Radio Edam, id. Flandria, Sche- veningen Radio Insulinde, id. Kon. d. Nederl., Weltevreden Radio Leerdam, Rugby Radio Nickerie, id. Orania, Scheveningen Radio P. C. Hooft, id. Fr d. Nederl., id. Prinses Juliana, id. Sibajak, id. Statendam, id. Ta- banan, Vittoria Radio Tjerimai, Schee. Radio Venezuela, id. Volendam, Louisb. Radio Vas Zeelandia, Junccao Radio. RECLAME. I. 9328 DE ALGEMEENE TOESTAND. De Oostelijke Herstelkwestie geregeld Volkenb ondswerk. Frankrijk, Engeland, Italië, Roemenië Zuid-Slavië, Hongarije en Tsjecho-fSlowü, kije hebben gisteren de overeenkomsten nopens de Oostelijke vergoedingen getee- kend. Deze overeenkomsten betreffen dn punten, die in Den Haag niet geregeld konden worden door de meeningsversehiJlen tussohen Hongarije en Tsjecho-Siowakije. De veiligheidscommissie van den Volken hond ie te Genève bijeengekomen. 27 ra- geeriDgen zijn vertegenwoordigd. Op de agenda komen de volgende punten voor i 1. Verdrag over maatregelen te nemen door den Volkenbondsraad ter versterking van den Vrede. 2. Verdrag omtrent financieelen stouii aan bedreigde staten. 3. Verdrag omtrent steun namens da leden van den Volkenbond door het zenden van vliegtuigen in tijden van oorlog. Verschillende regeeringen hebben bij het Ontwerpverdrag over maatregelen te* voorkoming van den oorlog nieuwe vér gaande voorstellen ingediend. VeTwacht wordt, dat de onderhandelin- gen op groote moeilijkheden zullen stuiten, daar in de beide aan de orde zijnde ver drag-ontwerpen de kern van het Veilig heidsprobleem wordt genaakt. Naar het zich laat aanzien zullen dé onderhandelijl gen der Commissie duren tot 12 Mei, den dag waarop de Volkenbond* raad weer bijeenkomt. LUXEMBURG. Koninklijk bezoek. Het Belgisch Koningspaar brengt, ver gezeld door minister Hymans, een bezoek aan Luxemburg. Geestdriftig zijn zij ont vangen. Aan een gala-dineT wisselden koning en« groothertogin hartelijke toe spraken. Koning Albert legde een krans op het oorlogsgedenkteeken. o FRANKRIJK. Bezoek van Schober. Schober, de Oostenrijksche 'bondskanse lier, is te Parijs gearriveerd. Briand ver welkomde hem. Schober verklaarde aan de pers, dat bij de uitnoodiging van Frankrijk gaarne aan vaard had Door de Haagsche conferentie is Oostenrijks financieele soevereiniteit hersteld. De houding, die Frankrijk op deze conferentie tegenover Oostenrijk aan genomen heeft, is ten deele door de interné hervormingen van Oostenrijk mogelijk ge maakt- Schobers bezoek aan Parijs zal nief slechts de belangen van Oostenrijk dier.cn, maar ook de instandhouding van den Euro- peeschen vrede, en de gedachte der Euro- peesche samenwerking. De Fransche regeering richt ter eere' van Schober verschillende recepties en feestelijkheden in. ENGELAND. Ee actie van Gandhi. „Wij zijn eeD oorlog van waarheid en vrede begonnen voor ons dierbaar moeder land De dapperen moeten den strijd in gaan vol geestdrift en hun leven geve® met opgedwektheid. De lafhartigen moeten vluchten, indien zij den dood vreezen1'. Onder het ziDgen van strijdliederen in dezen trant te Gujerari zijn mevrouw Gandhi en een aantal vrouwelijke vrijwil ligers uit het kamp van Jaba-lgur vertrok ken naar Onjar om de campagne tegen hefc drankgebruik voort te zetten. Bijna alle politieofficieren zijn min d meer ernstig gewond door het gooien van steenen bij de ongeregeldheden te Madras Een Indische inspecteur werd door de me' nigte mishandeld en kreeg een dolkstoot o den rug. Sergeant Tabalt kreeg een breuk van het kaakbeen en vier Indische soldaten werden zwaar gekneusd dooT steenen. Uit Surat wordt gemeld, dat Gandbl machtiging heeft gegeven om in het district Broach te weigeren de belastingen op de grondrente te betalen. Mc Donald heeft zijn verlof in Schotland onverwacht onderbroken, hetgeen meD m verband wil brengen met het gebeuren in Indië. 2—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2