-m, I 71«le Jaarganp DINSDAG 29 APRIL 1930 No. 21508 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. HET MEISJESHUIS DER MARTHA-STICHTING TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis pet regel toot advertentiên uil LeideD en plaatsen waar agentschappen van ons Btad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. pet regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ0.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen aan A. J. Kat en rechtverkrijgenden ver gunning is verleend tot het uitbreiden van de vuurwerkfabriek op het perceel, ka dastraal bekend gemeente Leiden, Sectie K. No. 3229, gelegen in den Stadspolder. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 29 April 1930. 9400 PRINSESSE-VERTAARDAG. Ter gelegenheid van den verjaardag van H K. H. Prinses Juliana geeft de Post- harmonie morgenavond te 8 uur in het van der Werffpark een concert. Het programma luidt als volgt: 1. Marsch „Stead fast and True", C. Feike; 2. Poète et paysan, par D. Dias-, 3. Grand Final d'Arielle de Bach; 4 Rosen aus dem Süden. Joh Strauss; 5 Cavalleria Rusticana, M. J. H. Kessels; 6. Nederland in lied en dans, J. Oomes; 7. Kolonel Vogel, marsch. N.V. DE LEIDSCHE BOUWVEREENIGING. Jaarverslag over 1929. Aan het verslag over 1929 van hoven- genoemde, vennootschap is het volgende ont leend: De balans hevat de volgende activa: Huizen- en Ervenrekening f. 302.000. Effectenrekening f. 39.572.95; Leidsche Spaarbank f. 4016.03; Kassa f. 11.729.81; Prolongalierekening f. 15.000.A. L. Rei- mermger Zonen f. 435.24.Tot. f. 372.75403 Huizen en grond kostten oorspronkelijk f. 501.913 43 1/2, waarop f. 190.91346 l,fe is afgeschreven. Het effectenbezit bedroeg op 1 Januari 1929 f. 30.213.82; in 1929 werd aange kocht f. 11.112.58 en uitgeloot of verkocht f. 1.75345. De passiva zijn- Kapitaal rekening f. 80.000, Obligatiën- rekenmg f. 184000; Reserve Bouwkapitaal f. 81.21414, Bouw-Reserve f. 4016.03; Ge reserveerde Rente f 507.50; Dividenden- rekening f.160. Couponsrekening f.237 50. Brulo Winst f. 22 618.86 Tot. f. 372.75403. De winst- en verliesrekening vermeldt aan de debelzijde: Inlerestrekening f. 8.041.16; Onkosten- rekenmg f. 15 652 .55; Winst f. 22.618.86. Totaal f 46.315 57 Hurenrekening f. 43.71435; Interestre kening Coupons f. 1.961.26; Rente Leidsche Spaarbank f. 20458; Rente Prolongatie f.435 38 Totaal f. 46 315.57. De finantiëele toestand is gunstig de woningen zijn alle goed verhuurd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing; J. F. van den Berg, Dorpsplein E. 53 a, Noordwijkeuhout. Rund- en varkensslagerij. „ARIE" VAN DE SOCIËTEIT „MINERVA" GAAT JUBILEEREN Donderdag is hij 40 jaar kellner. De heer A. Oenstra. Arie, de overbekende kellner van de sociëteit „Minérva" gaat jubileeren. Don derdag 1 Mei zal het veertig jaar geleden zijn, dat hij als jongste kellner zijn intrede deed in de 9ludenten-societeit. Wanneer er iemand is, die op de hoogte kan zijn van de evoluties, welke zich in den loop der jaren in het intieme corpsleven hebben voltrokken, dan is het Arie. Voor de velen, die dezen getrouwe niet anders als bij zijn voornaam kennen, zij hier, terloops medegedeeld, dat hij in de registers van het bevolkingsbureau staat ingeschreven onder den naam van Arie Oenstra. Zijn algeméene bekendheid niet alleen in de Leidsche studentenwereld, maar bij hon derdtallen in den lande, is ons gereede aan leiding geweest om op den vooravond van zijn 40-jarig jubileum eens met Arie te gaan praten. En Arie was daartoe onmiddellijk bere:d „M'n levensloop? Ja. wat zal ik daar van zeggen? Ik ben in 1863 in Bolsward geboren en was al op heel jeugdigen leeftijd in het vak werkzaam in de sociëteit van wijlen den heer Bijlsma, den bekenden biljarter. Nadat ik in '83 onder dienat moest, heb ik achtereenvolgens als kellner gewerkt in Amersfoort en Rotterdam, totdat ik in 1890 op de sociëteit kwam. Eerst, zoo als iedere nieuwe kellner, in de biljartzaal; later ook voor het gewone werk. En nu heb ik een aparte dienstregeling voor me- zelf Komen de andere kellners 's middags j eerst halfvier. ik ben 's morgens tegen j tienen al present en ben dan gewoonlijk j tot 's avonds halfnegen in touw .Een enkele J j keer wordt het wel eens wat later. bijv. 4 of j 1 5 uur den volgenden moreen, maar dat zijn hooge uitzonderingen VrAeger niet; dan was het heu»"h geen zeldzaamheid, wan- j neer je van 's morgens 8 tot den anderen dag in de weer was Tjaen Arie's pientere oogen glunter- den heelemaal op. Vroeger was het socieleitsbezcek niet zoo druk als nu, maar dal had het groote voerdeel, dat je de heerer. veel beter leerde kennen, 'k Herinner me nog bést die overdrachten van de Commis sie, want ik was tusschen haakjes gezegd, met 1 Februari 1890 benoemd tot commis sieknecht. Dat waren altijd twee feestdagen achtor elkaar en ik was de hoofdpersoon. En niks geen mijnheer-gespeel Ik moest ze allemaal bij d'r voor- en nog liever bij d'r scheld naam noemen. Eén heette er ..Ratje"; hij bekleedt nu een leidende positie in de maat schappij en toen ik hem een paar jaar gele den nog eens ontmoette, moest ik hem weer met dién naam aanspreken. Namen uit dien tijd? Och, er waren zoo veel: van Limburg Stirum, Beelaertse, jhr. de Graeff (de oud-G.G.), Mackay, Harinxma thoe Slooten, nu Commissaris van de Ko ningin in Friesland, Cort v. d. Linden, wijlen prof. van der Valk, Hooykaas, Hoogkamer, A. W. F. van Panhuvs, Rutgers van der Loeff en zoo zou ik door kunnen gaan. Eigenaardig, hè, dat ik nu de zoons van <il die heeren bedien. Toen ik in '90 kwam, waren de buffetten nog gepacht. Eerst door de gebroeders van der Eerde, later door Agema. Vanaf '99 is alles in eigen beheer en van dien tijd af dateert ook de 6 week- sche sluiting in Juli en Augustus. Natuurlijk had Arie het ook over het ont groenen. wat volgens hem. niks meer is ver geleken bij vroeger. Toen kon het er wel eens ruw aan loegaan Of ik het bijltje of liever het presen teerblaadje er al spoedig bij neer denk te leggen? Kijkt u eens hier; ik ben nog goed gezond en m'n dienst is niet overdreven zwaar, zoodat ;k nog best een paar jaartjes mee kan. Maar dit zal toch denkelijk wel m'n laatste jubileum zijn", besloot Arie met een zucht. We twijfelen er geen oogenblik aan af alle tegenwoordige en honderden oud-corps leden zullen den dag van Arie's 40-jarig jubileum op ..de kroeg", maken let een feest, dat klinkt als een klok. REDE VAN PROF. BöHL. Op de Ned. Herv. Predikanten ver eeniging Op de lieden te Utrecht gehouden Ned. Herv. Predikantenvergadering hield na de pauze prof. dr. F. M. Th. Böhl alhier een rede over Hoofdvragen aangaande Het Oude Testament. De spreker herinnert aan de behandelin gen van dit onderwerp door Prof. König in 1884 en wijlen prof. Wildeboer in 1907. Veel wat toen vast scheen te staan is nu weer onzeker, zelfs de beteekenis van het Oude Testament voor de christelijke Theo logie. Op den voorgrond der belangstelling staat de verhouding van het Israëlietisch Godsbegrip tot den Griekschen geest. Is ook hier synthese mogelijk? In vele kringen vindt men voorts een afkeer van het histo ricisme. De spreker herinnert aan Barth, Brunner en de Zwitsers. Kan men de „pneu matische" exegese ook op het Oude Testa ment toepassen? Het is een kwestie van historischen takt. Te veel werd en wordt op dit gebied gezondigd. Daarna schetst de spreker den stand van het Oud-Tes(amentische vraagstuk om streeks 1900 de evolutionistische con structies der school van Kuenen en Well- hausen en daartegenover de „Pan-babylo- nistische" reactie van Delitzsch en Winckler. Men mag den godsdienst van Israël noch isoleeren noch nivelleeren. In het vóór-Israëlietische Kanaan heerschte de grootste verscheidenheid van rassen en in vloeden en een hoog peil van uiterlijke be schaving. Naar aanleiding van het werk van Yahuda handelt de spreker vooral over den Egyptischen invloed. In dit bergland van Palestina zijn profe tische mannen opgetreden, die de wereld beschouwing der machtige cultuurvolken durfden tegenspreken en tegen den stroom durfden oproeien, in tegenspraak zelfs met de meerderheid van eigen volksgenooten. Tegenover de magisch-sacramenteele dron gen Israëls profeten aan op den dienst van -V (Hiernaast een foto van het extérieur van het geheel en al vernieuwde Meisjeshuis der Martha- slichting te Alphen aan den Rijn. dat hedenmid dag onder groote be langstelling en in aan wezigheid van H. M. de Koningin-Moeder offi - ^eel geopend werd. den éénen transcendentalen en verheven, den „heiligen" God, tot wien zijn vereerders toch onmiddellijk kunnen naderen, zonder bemiddeling van lagere goden, machten of priesters. De idealen van den profetischen godsdienst zijn het best vertegenwoordigd in de patriarchen-verhalen van Genesis. Is dat slechts constructie? De spreker handelt in dit verband over Abraham en zijn tijd, als den stichter van deze groote godsdien stige beweging. De tweede groote hervor mingsbeweging vinden wij eeuwen later in de Grieksche wijsbegeerte: abstractie zonder het persoonlijke, de godheid opgevat als de hoogste kracht en als idee. Hier gaan de wegen uiteen. Het Oude Testament is de oorkonde van den strijd tusschen de ver schillende richtingen, maar bewerkt in den geest der profeten. Daarna handelt de spreker over de zoogen. „bronnensplitsing" en de bedenkingen, die tegen deze methode geopperd zijn. Bij vele verhalen in het Oude Testament kan men nog duidelijk drie stadia van bewerking onderscheiden Uitvoerig handelt de spreker in dit verband over enkele van de wonder verhalen en vooral over het Paradijsver- haal. Verdere aclueele vragen zijn die over den Uittocht en Intocht, over deb Decaloog, het Deuteronomium. het cultische karakter der Psalmen. De vereenzelviging van het Deu teronomium met het onder Jozia gevonden wetboek was de steunpilaar der evolutionis tische constructie. Maar zelfs deze wan kelt. sedert de stelling werd verdedigd, dat in Deuteron. 12 geen concentratie van den eeeredienst wordt voorgeschreven en dat ook koning Jozia met zijn hervormingen dit niet bedoelde. Feitelijk weten wij over den cultus in Oud- Israël zoo goed als niels. Hel ritueel van de tempeldiensten is in het Oude Testament niet bewaard gebleven. Slechts op grond van de Psalmen kan men enkele bijzonderheden recohstrueeren .Aan de hand van de theorie van Mo witte kei zet de spreker uiteen, hoe in Israël de Historie en de Eschatologie in de plaats zijn getreden van de Mythologie. Ook de Messiaansche gedachte werd losgemaakt van den Mythus en van den cultus en ver plaatst naar de toekomst. Wellicht zijn de profeten bij hun onderdrukking van het Mythologische zelfs wat ver gegaan. Deze stelling wordt toegelicht aan de hand van de denkbeelden omtrent den toestand na den dood en van den lijdenden Verlosser. In beide gevallen had de volksgodsdienst zijn hoop vastgeknoopt aan goden buiten Jahwe. En bij de profetische bewerkers, die hier in het belang van het zuivere Monotheisme hebben ingegrepen, bleef duidelijker formu leering van eigen standpunt achterwege. Hier heeft eerst hel Christendom de nood zakelijke correctie gebracht. Wat in hel Oude Testament opzettelijk verborgen werd gehouden om het te beschermen voor hei dendom en bijgeloof, dat schittert in het Nieuwe in onvergankelijke heerlijkheid. Wie heden over Oudtestamentische hoofd vragen handelt, moet het Israëlietische Pro- fetisme en de profetische bewerking van de litteraire bronnen in het middelpunt plaat sen van zijn betoog. LOULOU ALBERT-LASARD. Bockhandel Kort Rapenburg 17. Deze dame, geboortig uit Lotuarmgen, is een scniiueres, die in haar tailoos vele werken een internationale adure ten toon spreidt. Zrj is op weg naai- Zuid-Alrika, waarheen zij, naar men ons mededeelde, vertrekt, om er de illustraties voor een groot werk te verzorgen. Onderweg huudt zq bij vrienden uit haai- interiiatioua.é ken nismaking korte exposities, vv ij kunnen om trent haar arbeid door omstandigheden slechts een vagen totaal indruk geven. Zooveel hebben we wel opgemerkt, dat haar geteekende portretten, waarvan men eenige voor de étalageramen van den heer Gimsberg ziet, raak en vlot gedaan zijn. Uit ervaring weten we, dat dat van prol. Ein stein heel juist is getroffen. Een bovenvertrek van den heer Gims- berg is plotseling tot tentoonstellingsruim te geïmproviseerd, waardoor uit denaard der zaak alles niet op zijn voordeeligst uitkomt. Er hangen hier een groot aantal aquarellen, alle met vlothejd en Drió ge daan. Er zjjn er onder die ons als 'kieuren- geheel bekoorden. In pcrieieuilles vindi nier. nog een aantal. Uit dit a.les kan men zich een oordeel vormen omtrent de razen de snelheid waarmede Madame Albert-La- sara werKt en hoe zjj meermalen rake im pressies weet te geven. Ook in haar olieverf schilderden, modern Fransch van factuur, vertoont zij hetzelfde trio. We zagen o.a. een vlot zelf-portrct, terwijl ons een studie van een gezin van drie personen werd getoond, waarover niet meer dan ruim een uur werd gewerkt. Deze korte beschouwing volsta als aan beveling om zelf te gaan kijken en zich een oordeel te vormen. BINNENLAND. Officieele opening door H M. de Koningin van de Noorderschntslnis te IJmniden. (3e Blad en Laatste Berichten, 1ste Blad). De officieele opening van het Koningin- Emma Meisjeshuis der Martha-stichting te Alphen aan den Rijn (1ste Blad). Te Breda is een bedrag van rnim f. 53.000 aan gewetensgeld ontvangen. (Binnenland, 3e Blad.) De Willemsbrug te Breda ingestort; geen persoonlijke ongelukken. (Gemengd, 2e BI.) BUITENLAND. De Oostelijke Herstelregeling is geteekend (Buitenland, le Blad.) De strijd onder de Dnitsch-nationalen. (Tel., le Blad.) Bezoek van Schober aan Parijs, van het Belgische Koningspaar aan Luxemburg. (Buitenland, le Blad.) Een nota der sovjets aan Polen. (Buitens land en Tel., le Blad.) VEREENIGING VAN VRIJZ. HERVORMDEN. In de tot de faatste plaats bezette groote Nutszaal hield bovengenoemde vereeniging gisteravond, een buitengewone ledenverga dering. Na uitvoerige bespreking werd in be ginsel besloten om wanneer de Vrjjz. Chr. Federatie overgaat tot den bouw van een kerkzaal bij het Federatiehuis en de plan nen de goedkeuring van het bestuur kunnen wegdragen, de godsdienstoefeningen voort aan in die zaal, inplaats van in het Volks huis, te houden. DE i MEI-OPTOCHT DER S. D. A. P. Hebben wij eenigen tijd geleden het pro gramma van de 1 Mei-viering der S.D.A.P. medegedeeld, hieronder volgt de route, welke de optocht des avonds te half negen ver moedelijk zal nemen: Kaasmarkt, Koppenhinksteeg, Hooigracht, Groenesteeg, Oranjegracht, Nieuwe Rijn, Heerengracht W.Z., Haarlemmerstraat, Prinsessekade, Rapenburg W.Z., Doeza- slraat, Jan van Houtkade, Zoeterwoudsche Singel, Kraaierstraat, Levendaal, Kore- vaarstraat, Breestraat, Koornbrugsteeg, Burgsteeg, Nieuwstraat, Middelweg, Kaas- marktterrein, waar de stoet wordt ont bonden Des avonds le halfacht zullen uit drie verschillende stadskwartieren: Kooipark, Haagweg en Tuinstadswijk stoeten met mu ziek naar het opstellingsterrein (de Kaas markt) vertrekken. Gisteravond is de 68-jarige weduwe J. van U. op den Rijnsburgerweg bij het oversteken der straat aangereden door een motorrijwiel, bestuurd door S. J. K. uit Berg- schenhcvet. Zij werd bloedejid aan het hoofd verwond, doch kon na in het Academisch Ziekenhuis te zijn verbonden, wederom huiswaarts keeren. Aan het politiebureau is wederom een rijwiel gedeponeerd, dat onbeheerd in de Leeuwerikstraat werd gevonden. Gistermiddag is de 2-jarige L. K., wonende in de Haverstraat bij het spelen op straat door een steen aan het hoofd ge troffen, tengevolge waarvan de kleine het bewustzijn verloor. Nadat de dokter van den E. H. D. het kind weer had bijgebracht, werd het ter verdere behandeling naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. De Commissaris van Politie herinnert houders van radio-ontvangtoestellen aan de Verordening óp het maken van Mechani sche Muziek en Geluid. Artikel 1 dezer verordening luidt: „Onverminderd het bepaalde bij de wet „en in bijzondere verordeningen is het „verboden, langs mechani9chen weg muziek „of geluid, welke hinderlijk zijn voor de „omgeving, buitenshuis of binnenshuis, doch ..aldus, dat de muziek of het eeluid door openstaande deuren openstaande vensters ..of openslaande andere afsluitingen de bui tenlucht kan bereiken, ten gehoore te bren- „gen, of toe te laten, dat zoodanige muziek „of zoodanig geluid aldus ten gehoor© ge bracht worden."

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1