71sle Jaargang VRIJDAG 25 APRIL 1930 No. 21505 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis. per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regeL Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco peT post t. 2.35 portokosten. ƒ0.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. ATSLUITING SPASSAGE LAGE RIJNDUK. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat het ge deelte van den Lagen Rijndijk, gelegen tus- schen Kooilaan en Heerensingel, in verband met de uitvoering van riooleeringswerken, vanaf Maandag 28 April a.s. tot nadere aankondiging voor het rijverkeer, richting Etad, zal zijn afgesloten en dat dit verkeer zal worden geleid langs Decimastraat en Heerensingel. 9130 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 25 April 1930. GOUDEN DOCTORAAT MR. DR. D. FOCK. Woensdag 21 Mei a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat mr. dr. D. Fock, oud-Gou verneur-Generaal van Nederlandsch-lndië aan de Leidsche Universiteit onder wijlen prof. J. Th. Buys promoveerde tot doctor in de staatswetenschappen op proefschrift ge titeld: „Iets over artikel 23 der wet van 12 Juli 1855 Stbld. 102" en tot doctor in de rechten op stellingen. ZILVEREN JUBILEUM. Heden herdenkt de heer H. Goddijn den dag, dat hij voor 25 jaar bij Tieieman en Dros' Conservenfabrieken in dienst trad. Hedenmorgen werd de jubilaris door de directie ontvangen en hem onder hartelijke woorden van gelukwensch, de gebruikelijke enveloppe met inhoud aangeboden. Daarna begaf de jubilaris zich naar de afdeeling blikslagerij, waar hij werd toege sproken door den heer L. Erades, die namens zijn collega's Goddijn een tafel voor de huis kamer en een bloemenvaas aanbood. Na allen bedankt te hebben, bracht de jubilaris het verdere gedeelte van den dag in huise- lijken kring door. INDONESISCHE KUNSTAVOND Blijkens een advertentie in dit Blad geeft een aantal Indonesische studenten a.s. Vrij dag 2 Mei in de groole Stadszaal een lief dadigheidsuitvoering van Indonesische mu ziek, zang en dans, waarvan de opbrengst komt ten bate van de noodlijdende Bulgaar- sche studenten, het Leidsche Dierenasyl en de noodlijdende bevolking op Flores en Madoera. Het programma bevat verschil lende dansen, voorls krontjong-muzick en een demonstratie in pentjak (de kunst van aanvallen en verdedigen). Na afloop wordt er een bal met attracties gehouden. „HALLOVEEL PLEZIER." Jolyt wekt in 't leven De gulle blijde lach. Deze woorden getrokken uit het „Vreugde lied", zijn gisteravond b\j de opvoering van de revue „Hallo! veel plezier", weer waarheid geworden. Eon revue is bgna aliijd zonder inhoud ol verhand, maar toch, zij die een revue opvoeren, kunnen, als zij orer goede executanten be^cnikken, daar mede haast altoos succes oogsten. De damestooneelvereemging „Ons Too neel" beschikt over goede krachten, die, onder eminente leiding van mej. M. Swart, de revue werkelijk tot succes heoben gevoerd. De inhoud, ach, gewoon revuewerk, gees tig en amusant, en er werd prettig ge speeld. Tante Knipperdol, de vrouw van ce-n O.W.er, gaat met hare nichtjes Maris Filio op reis; bij den trein sluiten zich an dere reiziger(sters) aan, zeHs baby gaat mee. "ij zien hen een oogstfeest bijwonen, in £en zigeunerskamp in Spanje, Italië en Kong-kong, overal reizen zjj, maar ten .-lotte zijn ze tocb weer blij dat zij in Holland te-rug zijn. Alvorens huiswaarts te gaan, vinden wij hc-n eerst nog terug in de bios- J°°P. waar Truus van Aal ten, Marv Piek- Lrd, Gloria Swanson e.a. hun harten stelen, kunnen wij ze ook nog zien bij een °pen-luchtspel van dwergjes en fe?ën, waar na de Holiandsche boerin hen veilig en wel thuis brengt. Deze revue, die opgevoerd werd ten bate van de R.K. Vereeniging „Hulp inde huishouding en de baby", is dank zij de hu;p van den heer Thoolen, grimeur en h?t costuumhuis „Erato" een succes ge worden. Een succes, waarvan een stamp- volle Concordiazaal de dankbare getuige is geweest. HILDEBRAND-AVOND. Het Comité voor Centralen WijkaTbeid der Ned. Ilerv. Gemeente mag op een veelszins gelukkig geslaagden avond terugzien. Wol had de opkomst, zooals ds. Groot Enserink in zijn openingswoord terecht opmerkte, grooter kunnen zijn, doch de Stadsgehoor zaal was toch behoorlijk gevuld. In zijn rede drukte ds. Groot Enserink allereerst zijn leedwezen uit over bet feit, dat burge meester van de Sande Bakhuyzen en mevrouw verhinderd waren aanwezig te zijn. Dan lichtte hij in het kort het doel van den Centralen Wijkarheid toe, dat zuiver philantropisch is. Het werk, zoowel in gees telijk als maatschappelijk opzicht, va't enorm te noemen: meer'dan de helft der inwoners van onze slad is bij de Ned Herv. Gemeente aangesloten, onder hen zijn vele zieken en armen, die steun behoeven. De aanwezigen werden daarop hartelijk welkom geherten. Hel programma bocd in aangename af wisseling tooneel en muziek, waaraan alle medewerkende dilettanten naar beste krachten medewerkten. De grepen uit de Camera Obscura, voor tooneel in scène ge zet, zooals de Theeavond bij de familie Stastok hadden groot succes In dezen ultra modern ingestelden tijd, doet het als con trast toch wel eens goed, zich te verplaat sen naar de jaren, toen oogenschijnlijk de mensehen zich volkomen vermaakten op de onschu'dige wijze, die Beets ons op zulk een genoeglijke wijze geschilderd heeft. Het décor had sfeer, de acteurs waren goed ge grimeerd en in het spel viel zeker wel een en ander te waardeeren Het tempo had ech ter vlugger gekund, terwijl ook nu weer op viel, hoe moeilijk het voor velen is. hun armen in bedwang te houden! Er waren echter verschillende aardige (rekjes, die be wezen dat ernstig getracht wordt, zoo goed mogelijk te acteeren! Zeer gelukkig was „Ex Animo" in het melodieus geschreven „In het Woud" en Roeske's Lentezang, twee koortjes, waarin deze muzikaal zingende vereeniging zich van haar beste zijde deed kennen. Het trio, beslaande uit de heeren Haverkamp, Rameau en Veldhuizen ontwikkelde een veel31 weloverwogen samenspel in het trio Bes gr. terts van Beethoven: de pianist is ontegenzeggelijk de stuwende kracht en technisch zoowel als muzikaal staat hij vooraan. De violist beschikt over een mooi en klankrijk instrument, zijn streek is vol en diep. doch nog wat onbehcerscht en overstemt meermalen die van den cellist, wiens spel overigens toch ook te prijzen .hoedanigheden bezit. De heer Haverkamp vergastte de toe hoorders nog op eenige soli, waarin veel Ie waardeeren viel. Het publiek uitte zijn dank door een har telijk applaus Het was een vriendelijk gestemde avond, die er zeker (oe heeft bijgedragen de belang stelling voor den Centralen Wijkarbeid aan te wakkeren! WONINGBOUWVEREENIGING „ONS BELANG". Jaarvergadering. De jaarvergadering van deze vereeniging werd gisteravond in „Prediker" gehouden. Na open ng door den voorzitter en lezing der notulen van de vorige vergadering, werden de ingekomen stukken voorgelezen. Door de kascommissie werd verslag uitgebracht, waaruit bleek dat boeken en bescheiden van den penningmeester in orde waren bevon den. Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Faure, werd na eenige kleine opmer kingen goedgekeurd. Het financieel verslag van den penningmeester, den heer G F. Hemerik, mocht ook de goedkeuring der ledenvergadering wegdragen. Bij de bespre king van het ziekenfonds werd door een lid gewezen op den achteruitgang van dit fonds. Het bestuur zal binnenkort een vergadering uitschrijven met de leden van dit fonds, om te bespreken wat hiertegen zal moeten wor den gedaan. De bestuursverkiezing had tot uitslag dafr met bijna algemeene stemmen werden her kozen als voorzitter de heer J. Gerritsen, als penningmeester de heer G. F. Hemerik en als 2de secretaris en commissaris resp. de heeren Joh v. d. Bos en J Hansen In de vacature, ontstaan door bedanken als commissaris van den heer M. van Vreeden- daal. werd gekozen de heer v d. Wijngaard. Als lid dor kascommissie werd aangewezen de heer Heidema terwijl de geschillencom missie in haar oude samenstelling bleef ge handhaafd Bij het punt verkiezing van een bode werd op enkele vragen uit de vergade ring. waarom de bode weg gaat en in ver band met loopende geruchten, van de be stuurstafel zeer breedvoerig door voorzitter en 2den penningmeester geantwoord, waaruit de vergadering een juist inzicht in deze zaak kreeg. Tot bode werd met ingang van 1 Juni benoemd de heer Van Tongeren. Een 30-tal nieuwe leden werd daarna aange nomen terwijl enkele leden werden ge royeerd. Van de rondvraag werd een ruim gebruik gemaakt, zoodat de voorzitter te ruim elf uur de goed verloopen vergadering kon sluiten. LUSTRUMVIERING L.S.C. Op verzoek van de Lustrumcommissie hebben mevrouw M. DiebenKonings en do heeren Ant. Metz en kapt. E. J. Bruins zich bereid verklaard zitting te nemen in een commissie tot organisatie van kindersport- feesten tijdens de a.s. Lustrumweek. De heeren .T. P. Meyers en Wannée, heb ben zich bereid verklaard, in afwachting van de verkiezing van een definitieve buurt- commissie. stappen te willen doen om 'e komen tot versiering van den Nieuwe-Rijn gedurende de Lustrumfeesten. N.V. VERZEKERINGSMIJ. „VOORUIT". Jaarverslag over 1929. In aansluiting op hel gisteren reeds door ons vermelde betreffende de besluiten der algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Verzekeringsmij. „Vooruit" is aan het jaarverslag over 1929 het volgende ont leend: De zaken van onze Vennootschap ver toonden gedurende het jaar 1929 een lang- zamen doch gestadigen groei en hadden een zelfde kalm verloop als over het jaar 1928 hel geval is geweest. Over de vermeerdering der productie mo gen we tevreden zijn als we de volgende cijfers bezien Vermeerdering gedurende 1925 f. 23.055 of met 4- 39 pet.; 1920 f. 35.650 of met 6.52 pet., 1927 f 23.075 of met 3.95 pet.; 1928 f. 27.800 of met 4.58 pet 1929 f 30.305 uf met 4.77 pet. Het aandeelenkapitaal steeg met f.4 500 door volstorling van 5 aandeden, zoodat dit op de Balans voorkomt met f. 38.500. De extra-reserve vermeerderde met f 1.071.06 en bedraagt nu f. 8.201.16, ter wijl de wiskundige-reserve steeg mot f. 3.301.47 en nu bedraagt f 43.304 15, zoo dat. waar de totale reserve bedraagt f 51 505.31, de beiangen der verzekerden met bijna 120 pet. zijn gedekt. Het Fonds ..Belangen Verzekerden" werd met een bedrag van f 746.00 versterkt Ter uilzending van zwakke kinderen naar her- stellingstehuizcn v D rl een hedrng besteed van f. 325, zoodat dit Fonds nu op de Balans voorkomt met een bedrag van f 1.460.63. Aan uifkeering bij overlijden was noodig een bpdrag van f. 2.534 tegen f 2.002 over 1928 en aan vrije uifkeeringen f. 68 tegen f. 58 nver 1928 Tn de hypotheken kwam ook dit jaar geen verandering, de effecten daarentegen stegen van f 62 169.37 tot f 73.262 50. waarvan specificatie hier achter gaat. Polisafkoop had dit jaar voor één contract plaats met f 7 50. terwijl 13 polissen premie- vrij werden met een verzekerd bedrag van f. 1.300 zoodat er nu premievrij loopen 20 contracten met een verzekerd bedrag van f. 2 000. De brulo-premic-ontvancsten bedroecen ?n het afgeloopen jaar f 15 322 57. zoodat de jaarlijksrhp stijging het volgende beeid geeft- Over 1925 was de stijging f. 394.96 of 3.11 pet 1926 f. 531.74 of 4.01 pet.: 1927 f 758.801/' of 5.49 net.: 1928 f.664 40 of 4.54 pet 1929 f 60* 97 of 54 pel De verschuldigde prem'ën bedroegen over 1929 f 15.387.77 tegen over 1928 f. 14.690.067'. dus een stijging van f 697.701/' tegenover een stijging vnn ore mie ontvangst van f 664.97 of f. 32.727* meer Per 31 December 1929 was de verzek- ringsportefeuille der instelling als volgt saamgesleld: Tarief A: aantal contracten 4869: verze kerd bedrag f.528 385: premiereserve f 37.103.90 Tarief B: aantal contracten 826; verze kerd hedrag f. 130.310; premiereserve f. 5.015.72. Tarief C: aantal contracten 32. verzekerd bedrag f. 6.400; rvremiereserve f. 1.184.53.' Totaal aanla1 contracten 5727: verzekerd bedrag f. 665.095; premiereserve f. 43 304.15. RADIO EN DE TRAM. Naar wij vernemen heeft de directie der N Z. H. zich gewend tot de N.V. Philips Radio met het verzoek aan de lijn Sche- veningenLe'denKatwijk en Noordwijk zoodanige installatie te willen aanbrengen, dat de radioluisteraars geen overlast onder vinden van storingen, veroorzaakt door seininrichtingen bij spoorwegovergangen. Dank zij de samenwerking van de N.Z.H., Philips radio en de luisteraars, die ook zelf voor dit doel geld bijeenbrachten is op deze wijze ook de lijn HaarlemZandvoort sto ringsvrij gemaakt. UNIVERSITEITSBIBLIOTHEEK De Universiteitsbibliotheek alhier ontving dezer dagen bezoek van den heer S. W. Boggs, den geograaf van het Staatsdeparte- ment der Vereenigde Staten te Washington. Het doel van het bezoek van den heer Boggs was zich op de hoogte te stellen van de wijze, waarop hier ter stede de land- en zeekaarten geordend en gecatalogiseerd worden en zich te oriëntecren over de in stellingen door hem voor dat doel in Europa te bezoeken. LEIDSCHE H.B.S.-VEREEN. EMTEGEES." Jaarlijksche uitvoering. Gisteravond had in den Schouwburg de 20sto jaarlijksche uitvoering van „Emté- gees" plaats. Toen de voorzitter W Aal- bersberg, den avond opende, was het reeds bij achten, hetgeen een laten uitgang deed verwachten. Allereerst heette hij de afge vaardigden der Leidschej Schiedamsche, Utrechtsche en Amersfoortsche zusterver- eenigingen welkom. Vervolgens dankte spr. allen, die tot het welslagen hadden mede gewerkt en meer in het bijzonder de dames A. de Haan en J. van Wering en den heer H. G. Frentzen Met een kort overzicht van den gang van zaken der diverse onderaf delingen in het afgeloopen jaar en een aanbeveling voor de vereeniging besloot hij zijn openingsrede. De onlangs opgerichte onderafdeeling „Volksdansen" opende het programma met een tweetal dansen, terwijl later op den avond er nog twee ten uitvoer werden ge- biacht Vervolgens schermden de leden Treffer. Hofsteenge en van de Bild, resp. sabel en floret partijen met den heer Gijs- berti Hodenpijl waarvan vqoral de partij tus^chen de twee laatstgenoemden op een hoog peil stond. Mej. A. de Haan bracht daarna de vioolsoli „Sonate No. 7 in F dur" van Mo zart en „Le Déluge" van Saint Saens ten gehoorp, begeleid door mej. J. van Wering. Laatslgenoemde voerde hierna „Ballade in As dur" van Fr Ghopin op de vleugel uit, aan beide dames werden door den voor zitter bloemen overhandigd. De hoofdschotel vormde evenwel het blijspel in drie be drijven „Om Papa's principe" door C E M. Lugl voor looneel bewerkt uit den beken den roman van F. de Sinclair. De inhoud van dit geestige blijspel, dat vlot gespeeld werd, achten wij voldoende bekend, zoo dat wij hiermede meenen te kunnen vol staan. Hoewel alle executanten ruimschoots voldeden, blonk de heer H. G Frentzen in zijn gastrol van Louis van der Horst uit. Door den voorzitter werden de vier vrou welijke hoofdpersonen en de heer Frentzen met bloemen gehuldigd Een „His Masters Voice Pathéfoon zorgde voor de entre-acte muziek en begeleide de volksdansen Nog zij vermeld dat de tuinmeubelen uit het eerste bedrijf wel wil end waren afge staan door de firma Lens alhier. Het was een geslaagde avond, waarop de H.B.S -ers met voldoening kunnen terug zien. Prof dr. J. W. Janse. hoogleeraar in de plantkunde aan de Leidsche Universiteit en directeur van het Botanisch Laboratorium, die in Februari j.l ziin 70sten verjaardag vierde, zal op een nader te bepalen datum in Juni zijn afscheidscollege geven. Naar wij vernemen heeft zich uit zijn leerlingen en oud-leerlingen een comité gevormd om den aftredenden hoo-gleeraar op dien dag le huldigen Tot onderwijzer aan de R.K. St. Josephschool B te Hoofddorp (hoofd de heer P Heilker) is benoemd de heer W. M. Breuring alhier. De heer C Th. Witte alhier is benoemd tot lid van de commissie van bijstand en aanbeveling voor de op 26, 27, 28 en 29 Juni a.s. te 's-Gravenhage te houden groote bloe mententoonstelling. De Wethouder van Fabricage, de heer J Splinter Gzn.. is wegens ongesteldheid verhinderd morgen spreekuur te houden. De Commissaris van Politie alhier brengt in herinnering de Verordening, rege lende het toezicht op in Leiden vertoevende Vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een Vreemdeling in zijn inrich ting. huis of woning opneemt, binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Politie (bureau Vreemdelingendienst Zonneveldstr. alhier, geopend van 912 uur, van 24 uur en van 79 uur) Door aaDgifte aan het bureau van de Bevolking en den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's, enz. De St.crt. 79 bevat de statuten der N.V. Exploitatie Mij van Onroerende Goe deren „Oegstgeest" en van de N.V. Alg. Bouwmij. „Alboma", beide alhier. BINNENLAND. De zender te Hnizen der Christelijke Omroepvereenigingen zal aanzienlijk ver beterd worden. (Binnenland, le Blad). Jengdige inbrekers te Nijmegen. (Gemengd1, 2e Blad). De samenstelling van het Belgische elftal voor den voetbalwedstrijd tegen Nederland (Sport, le Blad). De Vergadering van Schnttevaer is gis teren gesloten. (Uit de Rijnstreek, 2e Blad). Heden is staking uitgebroken bij de N.V. Oosthoek en Zn., te Alphen aan den Rijn. (Uit de Rijnstreek, 3e Blad). Bij Geertrnidenberg zijn twee personen door den bliksem getroffen. (Laatste Be richten, 1-ste Blad). BUITENLAND. De communisten willen op 1 Mei de socia listische demonstraties in de war stnren. (Buitenl., le Blad). In Pern is een samenzwering tegen het staatshoofd ontdekt. (Buitenl., le Blad). Toenemende spanning in Britsch-IndiS. (Buitenl. en Tel., le Blad). KONINKLIJK BEZOEK AAN 1 AMSTERDAM. Van 20 tot 26 Mei. Naar wij vernemen zal van Dinsdag 20 tot Maandag 26 Mei H. M. de Koningin haar jaarlijksch bezook aan de hoofdstad brengen. In deze week zal o.m. H. M. de Koningin een bezoek brengen aan de R.-K. Internationale Vereeniging tot Bescherming van Meisjes.' DE ZENDER TE HUIZEN. Aanzienlijke verbetering te wachten. Naar het „Centrum" verneemt heeft het directorium van de N.V. De Nederlandsche Draadlooze Omroep, welke den rechtschen radio-zender te Huizen exploiteert, in prin cipe besloten over te gaan tot aanzienlijke verbetering en uitbreiding van dit station. De masten zullen aanmerkelijk worden verhoogd en door verbetering der modula tie en bijvoeging van nieuwe lampen, zal de capaciteit worden opgevoerd. Als resul taat daarvan zal volgens technici de sterkte ongeveer honderd maal zoo groot kunnen worden Mocht de Minister van Waterstaat ook in dc toekomst ruiling van golflengten bevelen, dan zal tevens een installatie worden aan gebracht voor het zenden op de golf van 298 M.. zoodat dan het ruilen van stations tot#het verleden zal behooren, meldt het blad. Met de werkzaamheden zal zoo spoedig mogelijk worden begonnen. RECLASSEERINGS- INSTELLINGEN Te Utrecht hield de Vereeniging van Re- classeerings-instellingen haar jaarlijksche algemeene vergadering. De voorzitter, mr. F. Kranenburg, sprak n kort openings woord, waarin hij dankbaar gewaagde van den bloei der organisatie. Daarna werden de verslagen aan de orde gesteld. Uit het jaarverslag blijkt, dat het centraal bureau in 1929 536 gevallen te behandelen kreeg. Voor 32 gevallen, reeds vroeger be handeld, werd opnieuw de hulp van ge noemd bureau ingeroepen, zoodat met dc 112 gevallen, welke van het vorig jaar waren overgebleven, 630 gevallen dit jaar in be handeling waren. Bij de bestuursverkiezing weid in de plaats van minister Deckers, die zich in ver band met zijn tegenwoordig ambt genood zaakt zag le bedanken, benoemd mr. dr. W. Fick. Het bestuur werd uitgebreid met een lid, prof. dr. Doojeweerd, die zitting nam namens de Prot. Christ. Reclasseeringsver- eeniging In de middagvergadering leidde de heer S. L. Veenstra, administrateur bij het de partement van Justitie, het onderwerp: Persoonsdossier in.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1