7lste Jaargang DONDERDAG 24 APRIL 1930 No. 21504 STADSNIEUWS. IN MEM0RIAM Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. pet regel toot advertentiëD uit Leiden en plaatsen waai agentschappen Tan ons Blad gevestigd zija Voot alle andere adverlentiên 35 Cts. pet regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden Tan 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. ƒ0.18 „0.18 Dit nnmmer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Mevrouw DRUCKER Haar beteekenis voor hei Volkshuis. Mej. E. C. Knappert schrijft ons: Naar Westerveld, waar de Lente straalde en schitterde in bloeiende struiken en glanzende boom knoppen, brachten wij gis termorgen het stoffelijk omhulsel van iemand, die alle geregelde bezoekers van het Leidsche Volkshuis vóór zich zullen zien. zoodra ik haar naam noem: mevrouw Drucker. In de eerste tien jaar van het be staan van het huis op den Apothekersdijk W39 zij er een van de werkzaamste, "meest levende krachten. Met haar ingeschapen talent voor administratie, ordelijkheid en netheid, met haar neiging om in den kortst mogelijken tijd zooveel mogelijk af te doen, met haar onvermogen om wat zij ondernam half te doen zij rustte niet voordat de dingen in de puntjes waren met haar be hoefte om zich te geven en haar hong°r naar levensvreugde, ook voor anderen, be zat zij hoedanigheden, die veel mogelijk ge maakt hebben in de eerste woTdingsjaren, vat anders ongedaan ware gebleven. Wat gedaan moest worden, zij deed hei Hamer en beitel hanteerde zij even vaardig als naald en pen. Wat heeft zij genoten van onze lentefeesten. Wat wa9 het een vreugde voor haar, achter het ..buffet" te staan en altijd maar weer karaffen te vullen met de door haarzelve met groote zorg gemaakte limonade. Hoe lachte haa.t ganscbe gezicht, als de kielen van de jongens al maar meer 'uitpuilden van de broodjes met echte boter, die voor ..thuis" naar de Kattepoort en de Mirakelsteeg en de Ceciliastraat en de Clara- en Bouwelouwensteeg werden mee genomen Was zij het niet. die bedacht onder ieder boid een flinke zak te leggen, om zoodoende vanzelfsprekend te maken, dat thuis in den overvloed van het Lente feest gedeeld werd? Het opbinden van de jonge pijpkruidtakjes cp de eiers. het kleu ren daarna en dan de blijdschap, als h°t bladeroen het uitgespaarde plekje had groen geverfd Met moeite weerhoud ik mij ervan oen paar dozijn namen te noemen van jon gens en meisips nu zelve vaders en moe ders van kinderen die op het Volkshuis lentefeest vieren, welke zij persoonlijk kende en wier namen zij noemde als zij I-eek naar de merklap van het lentefeest, <}oor mej. Philippe geteekend en door alle kinderen 'an de kinderclubs gewerkt, die in haar huiskamer hing En ziet gij haar niet nog zitten 's Zaterdags aehfer het tafeltje in de fang, om boeken uit te derlen en te helnen bij het kiezen van pen prentenboek als dit wat al te lang duurde' Wat kon zij «rraprvg hoos worden als een .grauwe" omslag mot drie. vier vetvlekken vanuit de bescher mende courant te voorschijn kwam. En hoe ondeugend kon zij pen smettelonze" kaft bare helpsters onder de oogen houden Bij diegenen onder ons voor wie het verleden pen levend stuk hed°n 's. zullen allerlei her inneringen opkomen, welke zonder dat zij het wi^en. verfrisc^hend ;n hun leven heb ben doorgewerkt En zij zullen met een '"arm gevoel van dankbaarheid de vrouw van dpn a-^honkpr en stichter van het T.eïd- sehp Volkshuis hprdenken die pen zoo "root anndpe| heeft in dpn "pest van blijbe:d pn levenslust, dip nog altijd woont in ons hius up dp Apolbekersdiik Mevrouw Drucker's nagedachtenis kan niel boter geëerd worden dfln door te zorgen dat die geest er blijft leven. BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. Dinsdag j.l hield de afdeeling Leiden van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kan toorbedienden een propagandistischen feest avond in de groote zaal van 't Nut. Steen- schuur Toen voorzitter Mussert te circa 8.15 de bijeenkomst opende, bleek de zaal geheel be- 2c'l te zijn. Spreker heette allen hartelijk ^'elkom, in 't bijzonder de Leidsche afdee ling der A. J. C en den hoofdbestuurder den heer C W. Jacobsen. Nadat dé A. J. C. eenige nummers ten beste had gegeven, verkreeg de heer Jacob in het woord om een propagandistische inleiding te houden, welke een aandachtig gehoor vond en met luid applaus werd be loond. In 't geheel een prettige en geanimeer de avond,, waarvan het resultaat was dat bet bestuur na afloop verscheidene nieuwe leden kon noteeren. LUSTRUMVIERING L.S.C. Plannen tot versiering van de stad gedurende de feestweek. De besturen van de 3-October-vereeni- ging en de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer hadden gister avond in de Burchtzaal afgevaardigden van buurtverenigingen e. d. opgeroepen ter be spreking van de plannen tot versiering van de binnenstad gedurende de Lustrumweek van 23 tot en met 28 Juni a s. De matig bezochte bijeenkomst werd ge leid door den heer P. A. van der Heide, dia een kort welkomstwoord sprak en vervol gens een resumé gaf van de verschillende besprekingen, welke een comité uit de bur gerij gevnerd heeft met de Lustrumcommis sie en welke er o.a. toe geleid hebben dat cp Woensdag 25 Juni een middagoptocht zal worden gehouden Tn nauw verband hiermede staat '^e kwestie van de versiering der binnenstad, over welk punt de commissie gaarne eenige plannen zal vernemen De heer .T. Rijnhende zeide. dat de bewo ners der Doezastraat zich gisteravond in principe hebben uitgesproken voor versie ring dier straat mits de Lustrumcommisrie de route van den optocht in dier voege wij zigt, dat de stoet de geheele straat door trekt. De voorzitter zeide toe dien wensch tor kennis van de Lustrumcommissie te zullen brengen. De heer W. E. van der Broek, sprekende namens de buurtvereeniging ..Eensgezind heid" aan den Zijlsingel, zeide. dat de in komsten der vereeniging van dien aard zijn, dat ze geen versiering van dit stadsgedeelte rechtvaardigen. Wel wil het bestuur de be woners opwekken tot het schenken van een extra-bijdrage doch veel heil verwacht spr. daarvan niet. te minder waar dit kwartier geheel buiten de route van den optocht va't. De voorzitter 9prak de hoop uit dat het feit, dat do Lustrumcommissie voor de mooiste versiering prijzen besohikbaar stelt, ook hier animeerend zal werken en deelde voorts mede dat ook de bewoners van het Papenburg plannen koesteren voor versie- ring dier straat. Op een vraag van den heer R. de Wilde zegden de heeren van der jZanden en van Kloeten hun volle medewerking toe om ook de Breestraat een feestelijk aanzien te geven Een bewonpr van de Haarlemmer- straal zeide den indruk te hébben gekregen, dat die straat evenmin achterwege zal blij ven. De heer Is Leman verklaarde zich des gevraagd bereid stappen te willen doen om ook op den Stationsweg een commissie te constitueeren De heeren Leman en van Kloeten be pleitten de instelling van een permanente commissie, welke tot taak heeft in de ver schillende stadswijken sub-commissies t© vormen. Laatstgenoemde verzocht de commissie bij de directie der Liohtfabrieken pogingen aan te wenden om den electriscben stroom, be- noodigd voor de versiering, gratis te ver krijgen. De heer Brouwer achtte met het oog op de lange avonden een groen versiering doel matiger dan een lichtversiering De voorzitter zeide toe pogingen in die richting te zullen aanwenden. De heer W van der Laan wees behalve op de materiëele vonrdeelen voor de burgerij vooral op de moreele verplichting tot daad werkelijke medpwerking. daar T.eiden zon der Universiteit zich zelve niel zou zijn Waar de studenten ernstige pogingen aan wenden om het verlorpn gegane contact 'e vernieuwen, ware bet een blamage tecenovpr de gebeple buitenwereld. wannepr de bur gerij gpdurende dp aanstaande Lustrum week achterwege zou blijven de stad >n fepsfdus^b te steken, (applaus") Dp heer van Klopten vreesde, dat de ge heele feestviering van de burgerij opge schroefd zal zijn waar de studenten toch hun feestelijkheden vierpn in eigen kring en grooiendeels hiufen de gemeente. De hppr de Wilde bestreed deze opvnt- tir-g aan de hand van een opsomming der vele festiviteiten welke voor de burgerij worden gearrangeerd De beer van der Broek verzocht de com missie gedaan te krijgen dat een van ie muziekoornsen tijdens het festival gesta tioneerd wordt in het Zijlsingelkwartier. Nadat nog verschillende vragen waren gesteld en beantwoord, sloot de voorzitter de bijeenkomst met de toezegging dat binnen zeer afz'Pnbarpn tijd waarschijnlijk rerds de volgende week een twepde ver gadering zal worden uitgeschreven Zoo juist vernemen wij. dat zich ook on het Ranenburg een buurtcommissie heeft ge vormd. Voorzitter is de heer Aug. L. Reime- ringer. secretaris mr Gunning. STIERENKEURING. De Centrale Stierenkeuring van het Gro ninger Blaarkopras. uitgaande van de Prov. Regelingscommissie voor de Veefokkerij in Z -Holland zal worden gehouden op de Vee markt alhier op Vrijdag 2 Mei a.s. LEIDSCHE CHRISTELIJKE ORANTEVEREENIGING. Ledenvergadering. In de zaal .Prediker" heeft deze vereeni ging gisteravond een ledenvergadering ge houden. De voorzitter, ds. H. Thomas, opende de bijeenkomst door het laten zingen vin Psalm 25 vers 2 en gebed. Vervolgens hepRe hij de aanwezigen har telijk welkom Spr drukte zijn spijt uit over ae matige opkomst der leden op een vergade ring, waar alleen zakelijke onderwerpen worden behandeld. In enkele sympathieke bewoordingen richtte de voorzilter zich vervolgens tot óe bestuursleden Van Zwieten en Mazurel, die hij resp. met het herstel van een zwaïe ziekte en het gouden jubileum felicileerde. Vervolgens verkreeg de secretaris, de hepr L Boekkooi gelegenheid tot het lezen der notulen der vorige vergadering, die onver anderd weiden goedgekeurd. In zijn jaarver slag dankte de secretaris allereprst de da mes. die door de organisatie van den bazaar hadden gezorgd, dat de jaarlijkschc lekorten werden veranderd in pen batig saldo Ver volgens besprak het jaarverslag de gehou den feestavonden in het afgeloopen jaar. m het bijzonder den 31sten Augustus. Ten slotte herdacht de secretaris met enke'e woorden de in het afgeloopen jaar overleden leden. Ds. Thomas dankte den 'secretaris voor diens goed verzorgd verslag, dat vervolgens werd vastgesteld. Uit het jaarverslag van den penning meester den heer van Cittert. bleek, dat hot saldo van den gehouden bazar f 980 bedroeg. In totaal werd onv f. 20fi8 05,/2 en uit gegeven f. 1440.231/*. zoodat het saldo f»p 31 December f. 332 83 bedroeg, met inbegrip van het saldo van 1928 Namens de kascommissie bracht de beer Vallentgoet verslag uit, waarin hij hulde bracht aan het gevoerde beheer Daar geen der aanwezigen het woord verlangde, werd het verslag van den penningmeester onder dankzegging gopdgekeurd. Tot leden der kascommïssie werden geko zen de heoren Wessel pn Van Biezen De af tredende bestuursleden de heeren Gaspari en Van Zwieten werden mot overgroole meerderheid herkozen. Na eenige bespreking werd de organisatie der aanstaande feestelijkheden aan het ba- stuur overgelaten Beslotpn werd den leden te verzoeken op 30 Anril a s. dpn T. aderen- bundel van den Bond van Cbr. Ornnje- vereenigingen mede te brengen. Bii de rondvraag bepleitte de hepr Plu de instelling van een rronaganda-commissie tpneinde verderen achteruitgang van hot ledental tegen te gaan. welke kwpst'e in het bestuur zal worden besproken De vergadering werd opgeluisterd door den heer Plu c s met zijp orkestje. Tenslotte ging de heer Mazurel in dank gebed voor. BESTRATING BINNENSTAD LEIDEN. Schrijven van de Kamer van Koophandel. Onderstaand schrijven zal door de K. v. K. worden gezonden aan het Gemeentebestuur van Leiden: Herhaalde malen is in de vergaderingen van het Bureau der Kamer en in de verschil lende commissie-vergaderingen, gesproken en geklaagd over de minder goede bestrating der binnenstad in Leiden. Het Bureau heeft echter langen tijd ge aarzeld om deze aangelegenheid bij de Ka- .mer officieel aanhangig fe maken, daar het wel besefte, dat slechts door een zeer grootsch opgezet plan, dat zeer groote finan- cieele offers zou vergen, definitieve verbe- tering zou zijn aan te brengen. Nu echter de financieele positie van uw gemeente, naar verluid wordt, krachtiger is dan voorheen, heeft het Bureau gemeend deze aangelegenheid bij de Kamer officieel aanhangig te hebben moeten maken. Meer directe aanleiding was daartoe het groot aantal ernstige klachten, dat in de Maartvergadering der Kamer over de bestra ting te Leiden werd gehoord In verband daarmede heeft dè Kamer ge meend de volgende beschouwing aan uw College te moeten doen toekomen. Kenmerkend voor het wegdek in Leiden is wel de nagenoeg geheele afwezigheid van een goede asphaltbestrating. De genomen proeven in het Noordeinde vn Pelikaanstraat schijnen slechts in zeer beperkte mate geslaagd te zijn. terwijl thans is besloten om in de Pelikaanstraat een be strating met koperslakkeien aan te brengen Het gedeelte Maresingel. dat thans asphalt- weg is. maakt een gunstige uitzondering manr bewijst da! hpf betrekkelijk gemakke lijk zal zijn om ook de andere singelgedeel te asphalteeren Naar de Kamer meent te weten ligt het dan ook in het voornemen om spoedig daartoe over te gaan. De Kamer spreekt hierbij de hoop uit, dat deze plannen met den meest mogelijken spoed zullen wor den uitgevoerd. Met waardeering heeft de Kamer ook opgemerkt dat de bestrating in verschillende gedeelten, zooals Steenstraat, Kort Rapenburg. Prinsessekade. Rapenburg (O. Z.), Korevaarslraat en Hooge Rijndijk, zeer is verbeterd. De Kamer waardeert het in het bijzonder, dat hier het betere niet de vijand is geweest van het goede en dat reeds thans belangrijke verbetering is ver kregen. Echter meent de Kamer te moeten opmerken, dat opk in deze straten niet ver kregen is, wat als definitieve eisch kan worden gesteld. Vooral waar de straten nauw zijn en derhalve de voetgangers vlak naast de wielen der auto's en vrachtwagens moeten loopen, zal het noodzakelijk zijn om tot asphalteering over te gaan, ten einde de voetgangers en winkelruiten voor modder spatten te bewaren. Voor een winkelstad bij uitnemendheid moet. aan deze aanceleger.- heid veel meer dan gewone aandacht wor den gewijd. Bij haar onderzoek is de Kamer tot haar vreugde dan ook gebleken, dat ten deze plannen beslaan om tot asphalteering der hoofdstraten te komen, zoo spoedig en voor zoover zulks doenlijk is. Inzonderheid deed het haar genoegen te vernemen, dat ten aanzien van de onderhan delingen met de N.Z.II.T.M. groote kans be staat dat 9poedig overeenstemming zal wor den bereikt, zoodat straten als de Breestraat, Kort Rapenburg. Prinsessekade. Steenstraat en Stationsweg, weldra geasphalteerd kun nen worden De Kamer zal het voorts be grijpelijk achten als met asphalteeren van den Hoosrewoerd gewacht wordt tot bekend is of het Levendaal zal worden gedempt. Het opruimen voorzooveel dat ook maar eenigs- zins mogelijk zal zijn. van alle stoepen en hekken in de Breestraat, acht de Kamer voorts een onafwendbaren eisch. De Kamer hoopt dat de hiergenoemde plannen zeer spoedig tot uitvoering zullen komen. Ook de Haarlemmerstraat dient evenwel ten spoedigste van ander wegdek te worden voorzien, waarom de Kamer de hoop uit spreekt, dat ook ten aanzien van deze hoofdstraat spoedig een goede oplossing zal kunnen worden aangekondigd. Het feit, dat de H.TM. slechts voor een beperkt aantal jaren een z.g. runningpower heeft over de rails der N.Z.H T. Maatschap pij is' voor het spoedig totstandkomen eener goede regeling ongetwijfeld een handicap, maar naar de meening der Kamer zal voor de jaren dat de H T M daadwerkelijk dopr de Haarlemmerstraat rijdt, allicht gelijke re geling kunnen worden getroffen als die in de Breestraat met de N Z H T M. Ook al zou, vanwege de weinige breedte, in verband met de aanwezigheid van kabels, rioleering, enz. geen asphaltdek mogelijk zijn, dan is al licht op andere wijze wel een goede oplos sing mogelijk Tn dit verband acht de Kamer de proef met koperslakkeien van groot ge wicht Inzonderheid ook ten aanzien van deze smalle hoofdstraat met zijn druk auto verkeer is een spoedige en afdoende op lossing zeer gewenscht. Een dergelijke op lossing zou mogeliik ook ten goede kunnen komen aan den Hoogen Woerd Met groote voldopning heeft de Kamer voorts kennis genomen van het besluit tot verbetering van de Haven en bij de Zijl poort en van den Lagen Rijndijk Een spoe dige verandering van de voor schpppvaart- en rijverkeer zoo hinderlijk en voor het rijverkeer zeker niet ongevaarlijke Span- jaardsbrug. acht de Kamer met Uw bestuur zeer noodzakelijk. De Kamer acht zich gelukkig dat zij er van overtuigd kan zijn. dat Uw Bestuur niet anders wil dan de verkeersproblemen der stad Leiden zoo snel en krachtig mo gelijk tot oplossing te brengen Dat. inzon derheid voor een stad als Leiden, daarbij groote moeilijkheden te overwinnen zijn is rlp Kamer maar al te zeer bekend Naar zij hoopt zullen bovenstaande op merkingen er toe mogpn medewerken om allerwege bet besef te versterken, dat Uw Bestuur met de voorgenomen verbetering op den goeden weg is. Inzonderheid echter ten aanzien van de bestrating in de binnenstad spreekt de Kamer de hoop uit, dat Uw Bestuur spoedig met afdoende plannen zal kunnen komen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RITNLAND. Vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland op Woensdag 30 April 1930, des namiddags 2 30 uur in df vergaderzaal der Kamer, Stationsweg 43. De agenda luidt: 1. Opening. 2. Notulen; 3 Ingezondeü stukken; 4. Mededeelingen 5 Schrijven aan het bestuur der gemeente Leiden inzake bestrating: 6 Bespreking op heffing halte Staatsspoor te Zopterwoude; 7 Schrijven aan B en W van Lpiden. in zake ondiepten in het vaarwater te Leiden; 8 Goedkeuring Rekening en Verantwoor ding; 9. Bespreking districtsbelangen-. 10. Rondvraag; 11. Huishoudelijke Vergadering; 12. Sluiting. BINNENLAND. De voortgezette algemeene vergadering van de Chr. Historische Unie. (Binnenland, 3e Blad). Over de Onde Maas bij Barendrecht wordt de langste helbrng van Europa gebouwd. (Binnenland. 3e Blad). Stroopersdrama aan de Nederlandsch- Belgische grens. (Gemengd, 2e Blad). De vergadering van Schnttevaer te Bode graven. (Uit de Rijnstreek, 2e Blad en Laat ste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Toenemende botsingen in Britsch-IndiS (Buitenl. en Tel., le Blad). Dreigende mijnwerkersstaking in Spanje, (Tel. le Blad). ONDIEPTEN VAARWATER TE LEIDEN. De K. v. K. is voornemens onderstaand schrijven te richten tot het Gemeentebestuur van Leiden: Bij onze Kamer komen herhaaldelijk klachten in over den slechten toestand, waarin het vaarwater te Leiden verkeert. Dit heeft de Kamer met eenige verwonde ring vervuld, aangezien de vroeger eveneens veelvuldige klachten aanleiding zijn ge weest om een baggermolen aan te schaffen. De Kamer had gemeend, dat als deze eenige tijd aan het werk was geweest, klachten achterwege zouden blijven, daar verwacht mocht worden dat deze baggermolen zeer wel in staat zou zijn om na de ondiepten overal te hebben weggebaggerd, het vaar water op voldoende diepte te houden en de telkens wederom ontstane ondiepten te ver wijderen. Eenigszins tot hare verbazing en wel zeer tot haar teleurstelling moet de Kamer ech ter constateeren, dat slechts weinig ver betering valt te bespeuren. Nu is het de Kamer zeerwel bekend dat vele walkanten te Leiden uiterst slecht zijn en dat om die reden voor langen tijd afdoende maatregelen niet kunnen worden getroffen en de zich telkens vormende ondiepten regelmatig moe ten worden opgeruimd. Dit acht de Kamer echter geenszins een reden om dit regelmatig opruimen achter wege te laten. De Kamer acht dezen toestand voorts wei nig in overeenstemming met de nieuwe politiek welke in Leiden than9 klaarblijke lijk eenige kans krijgt, volgens welke pogin gen moeten worden aangewend om Leiden, als fabrieksstad vooruit te brengen. De aan trekkelijkheid van een stad voor de industrie hangt niet alleen af van groote middelen maar in zeer belangrijke mate ook van kleine tegemoetkomingen. Een dezer kleine tegemoetkomingen acht de Kamer, het op de voorgschreven diepte houden van het vaar water De Kamer houdt er zich dan ook van overtuigd dat Uw College gaarne zijn mede werking zal willen toezeggen om door nauw lettend toezicht klachten te voorkomen In dit verhand veroorlooft de Kamer zich als wenscheliik uit te spreken dat het on middellijk beheer van den baggermolen kome bij den Directeur van den Markt- en Havendienst en niet bij den Directeur dpr Stadsreiniging Eerstgenoemde functionaris toch is belast met hef toezicht op vaarten en bruggen en weet dus het best waar opdiep ten moeten worden weggebaggerd. Naar de Kamer hoopt zal Uw College mid delen en wegen welen te vinden om aan de bovengenoemde verlangens tegemoet te komen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. W ij z i g i n g Drukkerij H. Buurman, Nïeuwstraat 4951 Bovengenoemde handelszaak is met ingang van 1 Januari 1930 omgezet in een vennootschap onder firma onder denzelf den naam (Beperkende Bepalingen). Ven- nootenH. Buurman, Leiden en J. Buur man, Leiden- Tegelijk met het. 25-jarig bestaan der Coöp ..Ons Doel" zullen ook drie leden van het personeel hun zilveren jubileum vieren. Het zijn de heeren G A. van der Reijden, meester-bakker, J. Bink, magazijnknechten A Huygens, deegmaker, die op Maandag 12 Mei zullen worden gehuldigd.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1