BETER KWALITEIT STER-TABAK KERK- EN SCHOGLNIEUWS. BOND VAN CHRISTELITKE 2 AN G VEREENIGINGEN. De algemeene vergadering. Onder voorzitterschap van den heer J. Pietersen Moens is gisteren te Utrecht dc a.lgemeene vergadering van den Bond van Christ, zangvereenigingen gehouden. Bij de opening werden in het bijzondeT burgemeester dr. J. P. Fockema Andrea* en de heer Stehl, vertegenwoordiger van den Duitschen Christ Zangersbond, die aanwezig waren, verwelkomd. Aan de Koningin werd een telegram van hulde en dank gezonden. Blijkens het door ds. 3 M. Jalink, t'c 's-Gravenhage, uitgebrachte jaarverslag, is het aantal aangesloten vereenigingen «n ringet tot 500 gestegen, met een ledental van ruim 20.000. De aftredende bestuuiraleden, de heeren H. L. Golterman, H. J. van Munnife en G Leoointre, werden herkozen. Aangenomen wend een voorsetel van het hoofdbestuur, strekkende om alle vereend- gingen in ringverband samen te brengen. Het gemeentebestuur heeft den bond rle H. Michaëlskapel in den Domtoren ont vangen Burgemeester Fockema Andreao heeft den deelnemers toegesproken, waan jj de bondsvoorzitter met een kort woord heeft geantwoord. Prof dr. G. va® der Leeuw, te Gronin gen, heeft verder een lezing gehouden over „Wat maakt de muziek tot religieuse- en wat maakt haar tot kerkmuziek?" BOND VAN ARBEIDERS WERK ZAAM BIT STRATEN EN WEGENBOUW. De Algemeene Nederlandsohe Bond van Arbeiders, werkzaam bij straten- en we genbouw heeft te Utrecht een algemeens vergadering gehouden. De heer P. Sohoonderwoerd, voorzitter van den Bond, deelde in zijn openings rede mede, dat de Bond thans 52 afdoelin- g€fo telt met 1100 leden. Namens de afdeelingen werd aan het bondsbestuur een bondsvlag aangeboden. Aan rar Troelstra werd een telegram van hulde gezonden. Verscheidene afgevaardigden spraken een woord van gelukwcnsdh tot het bohdabr. stuur in verband met het 12^-jarig be staan van den bond. De aftredende hoofdbestuursleden wer den herkozen. Als nieuw lid werd gekozen de heer M. Krujder. De volgende algemeene vergadering zal vermoedelijk te Amsterdam worden gehou den. Aan het hoofdbestuur werd opgedra gen een krachtige actie te voeren om het daarheen te leiden, dat de leeftijdsgrens voor pensioneering va® straatmakers e.d. op 55 en voor het overige personeel in overheidsdienst op 60-jarigen leeftijd wordt bepaald. Aangenomen werden een bestuursvoor stel in zake dc arbeidsvoorwaarden, strek kende om het algemeene tarief zoodanig te wijzigen, dat het minimumtarief op rijks- provinciale en andere algemeene verkeers wegen op 30 cent per M2. wordt gebracht met een verhooging ten bedrage va® 3 cent per Mü. voor keperwerk, met een vacan- tieregeling als geldend in het bouwbedrijf, zoomede een bestuursvoorstel, waarbij het bondsbestuur opgedragen werd de vakop leiding krachtig te bevorderen met een verplioht diplomastelsrl. De vertegenwoordiger van het N.V.V., van den Algero. Nederl. Bouwarbeiders- bond en afgevaardigden van buitenland- sche organisaties hebben do vergadering toegesproken. tie Arnhem, te belasten met de waarne ming van de hoofdinspectie Maastricht, waar de hoofdinspecteurszetel weer was vrijgekomen door de intrekking van de overplaatsing van den Haagschen hoofd inspecteur Huygens. Het volgens den minister van arbeid, handel en nijverheid voor een hoofdinspec teur zoo moeilijke nijverheidsdistrict Maas tricht, dat daarom voor den heer Fruytier minder geschikt was, zou dan nu. op een oogenblik dat de arbeidsinspectie met zoo vele nieuwe bezigheden belast is, voorloo- pig worden toevertrouwd aan de zorgen van een inspecteur, d.w.z. van een Iageren in rang. N. R. Crt. o VERSPREIDE BERICHTEN. Do heer J. Somers, chef van het spoor wegstation te Haarlem, is bevorderd tot sta tionschef eerste klas en met ingang van 1 Juni benoemd tot chef van het station Amsterdam aan de Rietlanden. Door een gezelschap Zuid-Afrikaansche ingenieurs wordt een bezoek gebracht aan ons land. Gisteren zijn de bloembollenvel- den bezocht. Het naar Batavia vertrokken motor schip ,,Chr Huygens", deT Mij. „Neder land' is gistermiddag te lJmuidcn door de Noordersluis naar zee geschut. Het doorschutten va® dit groote mailschip had een vlot verloop. Blijkens bij het Departement va® De fensie ontvangen berichten is Hr. Mr. Tor- pedobootjagcr „Witte de With", onder bevel van luitenant ter zee 1ste kl. Vreede, op 18 dezer te Willemstad op Curasao aan gekomen cn heeft Hr. Ms. pamtserschip „Hertog Hendrik" Zaterdag 19 dezer de terugreis uit Wesfc-Indië naar Nederland aanvaard. De gewone audiëntie van de® Minister van Koloniën zal op Vrijdag 25 April niet plaats hebben. RECLAME. SCHEEPSRAMPEN IN DE BINNENVAART. Geen wettelijke maatregelen zooals die voor de zeevaart. Op de vragen van den heer Van der Lande betreffende het voorbereiden van wettelijke maatregelen in verband met scheepsrampen in de binnenvaart, heeft de heer Reymer, Minister van Waterstaat het volgende geantwoord: 1. Het was bekend, dat in de jongste Januaristormen op de genoemde wateren verschillende schepen gezonken of gestrand zijn. Waar nog geen wettelijk onderzoek naar scheepsrampen in de binnenvaart be staat, kan niet worden vastgesteld, waar aan deze rampen zijn te wijten. Uit het feit, dat zij op al de genoemde wateren ter zelfder tijd zijn voorgekomen, moet worden afgeleid, dat zij niet een gcvole zijn van den slechten toestand van een be paald vaarwater. Evenmin kan men met zekerheid zeggen, dat zij te wijten zij® aan slechte navigatie en onvoldoenden staat cn uitrusting dier schepen. 2. Wettelijke maatregelen, zooals deze voor de zeevaari bestaan, in het belang der opvarenden en van de lading, zouden echter voor de binnenvaart zeer bezwaar lijk en moeilijk te handhaven zijn, wes halve de ondergeteekende zich voorshands wensc-ht te bepaleD tot de bij de behande- Hing der Rijksbegrooting voor 1930 aan gekondigde regeling va® het onderzoek van scheepsrampen in de binnenvaart (Me morie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer, IXde hoofd stuk, blz. 27). Het bedoelde wetsontwerp zal eerstdaags zijn Departement verlaten. De ware levenskunst be staat hierin, dat men de ééntonigheid van het dage- lijksch leven weette verbre ken door heerlijke oogen- blikken. Niets beters kan hier voor dienen dan Wanthetgenotvanelkpijp- jeSter-tabakiseen verkwik king van lichaam en geest. 8872 DE MAASTRICHTSCHE VACATURE VAN HOOFD INSPECTEUR VAN DEN ARBEID Een inspecteur zal met de waarneming worden fcelast. Naar wij vernemen, moet hel thans in liet voornemen liggen, den heer J. G. Kraft, in specteur van den arbeid in de hoofdinspec- NED. HERV KERK. Beroepen: Te Krabbendijke: .T. Dijkstra le Haric'h; te Krimpen a. d. Lek: H. Ewofat te Raanisdonkveer; le W.lpserveen (loez.): C. A. Schenk te Berkhout. Aangenomen: Naar Hillegersberg (2de pred.plaals): F. C .Bosboom le Gelselaar, gem. Bonculo; naar Odoorn: ds. F. J. de Boer te Midsland. Bedankt: Voor Giessendam-Hardinxveld: ds. A. hj. den Oudsten te Elburg; voor Groenlo: M. v. d. Voet te Lemmer; voor Renkum: K. J. v. d. Berg, le Amersfoort. CBR GEREF KERK. Tweetal: To Delft: ,1. A. Riekel, te Slie- drecht en C. v. d. Zaal, to Deventer. Beroepen: Te Harderwijk: W. Bijleveld, te Haarlem. GEREF KERKEN. Bedankt: Voor Oudega Small: II. Brink te Onderdendam. DE UNIE „EEN SCHOOL MET DEN BIJBEL". De 52ite jaarvergadering. Onder presidium van dr. K. Dijk var 's-Gravenhage, kwam De Unie „Een School met den Bijbol" te Utrecht in 52e jaarverga dering bijeen. De voorzitter opende de vergadering met Schriftlezing en gebed, waarna hij de ope ningsrede hield. Spr. wijdde eerst een woord van hulde aan de nagedachtenis van zijn voorganger, wijlen ds. A .de Geus. die in zijn geboorte plaats (Wolvega) het spr. mogelijk maakte dat hij Chr. onderwijs ontvangen kon en van wien spr. ook catechetisch onderwijs ont ving. Voorts memoreerde spr. het zware verlies dat de Unie leed door het aftreden van den secretaris mr. J. Terpstra, in verband met dien9 benoeming tot minister van onderwijs. Voor 50 jaar werd de Unie opgericht om te getuigen tegen het onrecht dat het Chris telijk onderwijs werd aangedaan en moest zij ageeren tegen een Raadsman der kroon die de minderheden onderdrukken wilde en nu wordt haar secretaris gdroepen om het departement le beheeren. waarbij de Unie zoo nauw betrokken is. Het is. aldus spr., van den Heere geschied en wonderlijk in onze oogen. Daarna verwelkomde spr. mr. Terpstra's opvolger mr. J J. Hangelbroek en richtte eveneens °en vriendelijk woord tot het nieuwgekozen moderamenlid, jhr. mr. II. A. M. v. Ascli van Wijck van Doorn, er op wij zend hoe van het oude modcramen alleen nog maar ds. .T. L. Pierson is overgebleven, de drager van heilige tradities en de geluk kige bezitter van een echt Christelijk idealisme. Spr. heeft geen nieuw program, noch een ander dan vroeger geslachten. De Unie wil in het oude spoor vooruit en dan in opgaan de richting. Gaarne zal spr, ats voorzitter er toe meewerken de harten der kinderen terug te brengen 'tot die deT vaderen In dit leeken staat ook. gezien het le behandelen referaat, deze vergadering en de toopende enquête. Men verwachtte daarbij niet al te «roote din gen. Het gaat in Gods Koninkrijk naar de wet \;an het zaad in den akker, dat eerst sterft en daarna vrucht draagt, zoodat wij zelf niet weten hoe. Mr Haneelbroek rapporteerde omtrent de kas van fondsen bestemd voor stichting van scholen met den Bijbel en inzake de school fondsen. Op vooTslel van hel bestuur besloot de vergadering tot de volgende uitkeerineen uit de kas der Unie: a. aan hel fonds Paed. leerstoel f 1000: b. aan .Barnabas" f.150: e aan „Lukas" f. 100: d aan .Johannes" f 150- e. aan de bibliotheek ten dienste van bet Ohr. onderwijs I 100: f. aan de com missie voor de oud-strijders bij bet Chr. On derwijs f. 1000: g. aan den Sehoniraad in ver band met de verbouwing en uitbreiding van bet bureau van Unie en Schoolraad f. 1000. Aangenomen werd ook een voorstel van het bestuur der Unie om in 1930 uit bet fonds Paed leerstoel aan het Geref Schoolverband ten behoeve van den naeflagociseben leer stoel aan de Vrije Universiteit te Amsler- dam (nrof dr. J Witerink) uit te keeren een subsidie van f. 450 In de middagvergadering Irad als Teferent op ds. .T Barbas te Hengelo (Geld.) met bet onderwerp ..De belangstelling der ouders voor de school met den Bijbel". RECLAME. ALPHEN. Aanrijding. Gisteravond had op de hoek Brugge- straatvan Manderslooslraat een aanrij ding plaats tusschen een vrachtauto geladen met melkbussen en een juffrouw op de fiets. Het bijna fonkel nieuwo rijwiel van de juf frouw werd geheel vernield. De juffrouw zelf kwam er met den schrik af. Onze plaatsgenoot J. E. van Heyninger. slaagde te Amsterdam voor hef examen van schipper bij de Binnenvaart. BOSKOOP. Raadsagenda. De raad dezer gemeente zal Maandag, 2S April a.s. om 7 uur n.m. in openbare verga dering bijeenkomen (er bespreking der vol gende punten. 1. Opening, Trekking voot stemming en rondvraag. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. -1 Voorstel van B. en W. om te besluiten tot verlaging van het maximum der drank wetvergunningen (Afd. II no. 39). 5. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot. onderhandsche verhuring van een ge deelte van het v.m. Gemeentehuis (Afd. II no. 40) 6. Voorstel van B. en W. om een crediet toe (e staan van f. 712.31, ten behoeve der aanschaffing van natuurkundige instrumen ten voor de M. U. L. O. School aan de Zijde (Afd. JI no. 41). 7. Advies van B. en W. op een verzoek van den heer J. H. van Osnabrugge, betref fende het maken van bouwontwerpen, voor particulieren en aannemers, door den ge meente-opzichter, Hoofd van „Publieke Werken" 8. Voorstel van B. en W. om over te gaan lot vaststelling van het vermenigvuldigings- cijfer der gemeentelijke inkomstenbelasting voor het belastingjaar 1930/1931. 9. Voorstel van B. en W. om te besluiten lot nadere regeling der gemeentelijke belas tingheffing. enz. in verband met de gewij zigde financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten. (Afd. II no. 38) 10. Aanbieding door B. en W. van liet verslag van den loestand en de exploitatie der Gemeente-bedrijven over het jaar 1929. 11. Rondvraag. 12. Sluiting Huisvlijttento opstelling. Dezer dagen is in de Nutsbewaarschool een tentoonstelling geopend van houtsnij werk vervaardigd op de winler-jeugdavon- den. De leider van deze bijeenkomsten is de heer P. Ravensberg Jr. De tentoonstelling welke een bezoek ten volle waard is, blijft tot morgen, 's namiddags 6 uur geopend. Harmonie Excelsior. Naar wij vernemen beslaat het plan, dat de harmonie Excelsior met volle bezetting van de onlangs aangekochte nieuwe instru menten in totaal 42 stuks, op Zaterdag 3 Mei in den namiddag zal uitrukken lol het hou den van oen muzikale wandeling door de gemeente. Gevonden voorwerpen. Een zilveren horlogeketting, auto-reserve band, portemonnaie en vulpotlood. Inlich tingen zijn te bekomen aan het politiebu reau. Aanbesteding. Uilslag van de aanbesteding van bet ma ken van een nieuwe klinkerbestrating met tegeltrottoirs in de Nieuwstraat. C. Verweij te Reeuwijk f 5100; C. v. Leeuwen, Nieuwer- kerk a. d IJssel, f. Ü450; H, Velt en Snoe ken te Oegstgeest en Leiden, ƒ.4228; J. v. Herp en Co., Amsterdam, f. 3570; W. v. Es sen, Zeist, f. 3375- Gebr. Woudenberg, Ameide, f.3300; W. Vlieger, Rotterdam, f. 3218; J, de Rooij en C. A. Baas, Vleuten, f.3183; C. v. d. Berg, Heerjansdam, f.2550 en A. Schouls, Rotterdam, f. 2295. De gunning zal nader worden bekend ge maakt. Burgerlijke Stand. Geboren: Leentje, d. van J. v. Klaveren en P. v. Oosterom. Johannes Bernardus Bastiaan, z. v, B. J. Tromp en A. Röttink. Johannes Petrus, z. v. L .de Rooij en C. A. Benschop. Wilhelmina Elizabeth, d. v. P F. Bosman en S. M Mathot. Cornelis, d v. J. Boer en II. Adema. Ondertrouwd: J. v. Dijk en H, de Jong. C Vermeulen en M. v. Es. A. A. J. Go- mes en J. Slootmans. H. v. Gelderen en M. A. v. d. Sluis. Getrouwd: M. Koster, 22 j. en L. J. Stolp. Op de le Bodegraven gehouden schiet wedstrijden van den Bijz. Vrijw. Landstorm behaalde de atd. Boskoop van den B. V. L. een 8sten prijs in de afd. A. B. en W. dezer gemeente hebben tot fitter bij de gemeentebedrijven benoemd den heer W. Beekhuizen te Oosterbeek. De lieer H. Vogelenzang de Jong, rijks veldwachter alhier, slaagde te Leiden voor het examen „Dactyloscopy". HAZERSWOUDE. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente komt morgen des voorm. te 10 uren in openbare vergade ring bijeen. Onderwerpen: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling van het Vermenigvuldi- gingsgetal der gem. inkomstenbelasting 1930-1931. 3. Overeenkomst met de Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs t. z. het ge bruik van het gymnastieklokaal door do openbare school. 4. Verordening op het openbaar lager on derwijs in deze gemeente. 5. Toekenning aan de Provincie van een bijdrage over een gedeelte van den weg Zegwaart-Boskoop (150 Meter). 6. Aanvrage om gelden voor een nieuw geschat lokaal en voor de verbouwing daar van van de R.-K. school Groenendijk. 7. Aanvrage om gelden voor aanschaffing van leermiddelen voor het U. L. onderwijs aan de Chr school Dorp. 8. Verzoek om bijdrage voor een tweede kind, opgenomen in het gesticht „Effafha" te Voorburg. 9. Verzoek om verhooging van de beloo ning voor die bediening van de brug in den G om sen e weg. 10. Vaststelling van de voorschotten op dc vergoeding krachtens artikel 101 der L. 0.- wet aan de bijz. lagere scholen over 1930. 11. Alsvoren aan de Chr. school voor Ulo aan het Dorp. 12 Vaststelling van de vergoeding, be doel' in artikel 101 der L.O.-wct aan de bijzondere scholen voor gewoon lager onder wijs over 1927 13. Gemeenschappelijke regeling met Bent huizen omtrent de toelating van kinderen op de openbare lagere school aldaar. 14. Rekening en verantwoording van de W erkversehaffing. 15. Voorste) Koudekerk tot afbraak van de bij de brug behoorende oude gehouwen en de bouw van een schuurtje. 16. Vaststelling primitief kohier honden belasting 1930. 17. Aanvrage ontslag van den onderwijzer v. d. Openbare Lagere School. 18. Benoeming van een onderwijzer (aan beveling- J. Brouwer te Goes, J. M. van der Harst te Gouda, G. Heymenberg Jr. te Gouda). 19. Voorstel i.z. de verbetering der wegen. 20. Benoeming van een lid van de Com missie tot wering van schoolverzuim aan tiet dorp, vacature-A. P. Heyker, aanbeve ling J. B. Timmermans, W. Loomans D 281. 21. Wijziging der verordening op het be heer van het Waterbedrijf. 22. Benoeming commissie inzake een weg naar en dooT het Rietveld. 23. Wijziging begrootingen dienst 1929 en 1930. Vergadering „Onderling Hulpbetoon". In het lokaal „Salvatori" werd een bui tengewone ledenvergadering gehouden van de vereeniging „Onderling Hulpbetoon", welke door 55 leden werd bijgewoond. De voorzitter, de heer W. Slootweg, opende de vergadering, waarna de secretaris, de heer W. J. Dekker, de notulen der laatst ge houden vergadering voorlas. De voorzitter zette nader uiteen het doel dezer vergade ring, n.l. de invoering der Ziektewet en de voorstellen dienaangaande van het bestuur. Na voorafgaande bespreking achtte het be stuur noodzakelijk de leden der vereeniginf in twee klassen in te deelen. Een klas van leden, die niet in loondienst zijn en tegen betaling van 15 cent per week bij ziekte een uitkeering krijgen van f. 7.50 per week tol een maximum van 18 jjfeken. Een tweede klas van leden, welke in' loondienst zijn en tegen betaling van 10 cent per week bij ziekte een uitkeering krijgen van 5 gulden per week. eveneens over een tijdvak van 18 weken. Enkele leden wenschten voor leden van 16 lot 18 jaar nog een derde klas 9 stichten met een betaling van 5 cents per week en een uitkeering van f. 2.50. Het bestuur ontraadde dit en toonde de moeilijkheid daarvan duidelijk aan. Ver schillende leden namen aan de bespreking deel. Ten slotte werd op het voorstel van het bestuur overgegaan tot schriftelijk stemming om zich uit le spreken of men voor indeeling van twee of drie klassen is. De uitslag dezer stemming was, dat men met het voorstel van het bestuur meeging en tot twee klassen werd besloten. De voorzitter sloot daarop de vergadering. Jaarvergadering Chr.-Hist. Kiesvereenigiag' De Chr.-Hist, Kiesvereeniging heeft haar jaarvergadering gehouden onder presidium van den heer C. A. van Dam. Het financieel verslag vermeldde een klei" te kort, hetgeen als oorzaak heeft de kost bare verkiezingsacte, die het vorige jaar ge voerd werd. Wegens vertrek uit de gemeenti en overlijden, is het aantal leden iets terug gegaan, Bij de daarop gehouden bestuurs verkiezing, werden de aftredende leden i- van der Lelie en C. P. van Rijn met bijna algemeene stemmen herkozen. Als afgevaar digden naar de algemeene vergadering 9 Amsterdam werden benoemd de heeren ds- P. L. Kiehl en S. Vellekoop. Op voorstel va® den voorzitter benoemde de vergadering bi acclamatie ds. P. L. Kiehl tot eere-voorzitter die deze benoeming zich liet welgevallen. Daarna werd nog gesproken over de nexatieplannen, welke Boskoop heeft en de kiesvereeniging hierbij nog een taak hef" te vervullen. De vergadering werd daarna op de gebrui kelijke wijze gesloten. Chr. Zangvei. „Zang en Vriendschap", Op den avond van den 2den PaaschdaP gaf de Chr. Zangvereeniging „Zang e! Vriendschap" in de Ned. Herv. Kerk ee'J openbare uitvoering onder leiding van hM1 directeur, den heer M. Kouprie uit Leiden. De eere-voorzitter, ds. P. L. Kiehl openf na het zingen van Ps. 118: 7 het samenzü' 2-S

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10