Mr. P. J. Troelstra zeventig jaar TWEEDE PAASCHDAG. 7isïe Jaargang ZATERDAG 19 APRIL 1930 No. 21501 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. DE LEIDSCHE MANDOLINECLUB „KREBUSTLIPO' Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel voor advertenliëD uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiëD 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. ƒ0:18 0rl8 Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. Maandag, 2en Paaschdag zal ons Blad NIET verschijnen en zijn onze Bureaux den geheelen dag gesloten. DE DIRECTIE. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden: Gezien het verzoek van a. de firma D. D. Noordman om vergun ning tot het uitbreiden van de houtzagerij op het perceel Haagweg No. 59, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie O. No. 1189 b. L. Berk om vergunning tot het op richten van een ondergrondsche bewaar plaats voor benzine met bovengrondsche aftapinrichting in en op den Middelweg (Kaasmarkt) vóór het perceel Middelweg No. 35, kadastraal bekend Gemeente Leiden Sectie L. No. 1964. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinderwet Geven kennis aan het publiek, dat ge- tnoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 3e Mei ei. des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeen, tewerken) gelegenheid zal worden gegeven ora bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen. dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder- vet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 19 April 1930. REDDINGSBRIGADE. Op de laatst gehouden bestuursvergade ring werden de functies in het bestuur als volgt verdeeld: W. F, van Ingen Schenau, voorzitter; B. Planjer. Ie secretaris; H. Queslroo, 2e secre taris; W. F. v. d. Reyden, penningm.; H. E de Heiden, H. v. Leeuwen en F. v. d. Mark Jr.. alg. werkzaamheden; F. v. d. Mark Sr., Julianastr 41£3, onderzoek inzake ver richte reddingen. Met de controle en de zorg voor de mate rialen zijn belast de heeren W. F. v. Ingen Schenau, Aalmarkt 6, telef. 421, W. F. v. Reyden, Nieuwe Rijn, telef. 484 en F. v. d. Mark Jr., Julianaslraat 4143, telef. 2100. Besloten werd om deel te nemen aan de wedstrijden van het Oranje-kruis, op 21 Juni a.s. hier ter stede te houden. De zomercursussen in zwemmend redden zullen gehouden worden Vrijdagsavonds in de zweminrichting aan de Zijl en 's Woens dagsavonds in de zweminrichting nabij den Hooge-Rijndijk. Na Paschen zal een herhalingscursus wor den gehouden in opwekken van levensgees ten enz. voor deelnemers(sters) aan wed strijden, Candida ten voor het examen Ned. Bond enz. CENTRALE NEDERLANDSCHE AMBTENAARSBOND. Jaarvergadering. De afd. Leiden van bovengenoemden bond hield Donderdagavond j.l. in de concertzaal van het „Volksgebouw" haar jaarvergade ring. De voorzitter opende de vergadering met eenige zakelijke mededeelingen en kon met voldoening gewag maken van de activi teit der verschillende vakgroepen om het ledental uit te breiden. Vervolgens deed spr. eenige mededeelingen over het a.s. 1-Mei- feest en wekte op tot groote deelname. Be sloten wérd aan het Mei-comité een subsidie te verleenen van f. 25. Het in druk verschenen jaarverslag van den secretaris benevens het financieele ge deelte van den penningmeester, waaronder de begrooting voor 193Ö, werd onder dank- aan de samenstellers zonder discussie goed gekeurd. Het bestuursbeleid over het afgeloopen vereenig ingsjaar werd eveneens goedge keurd. Bij de bestuursverkiezing, periodiek aftredend was de 1ste secretaris, de heer J. W. van Hees, werd deze bij acclamatie her benoemd. Tot leden der kas-commissie werden be noemd de heeren H. Pieters, A. Boender en A. Mulder. Tot reserve de heer Ph. A. Jor daans. Als afgevaardigden naar* het a.s. Bondscongres op 26, 27 en 28 Mei te A'dam, werden benoemd de heeren H. v. Wouden berg, J. W; van Hees, J. W. v. d. Heijden en \f. Scholema. Als reserve W. Koreman en J. C. Roodheen. Op voorstel van het bestuur werd voorts besloten tot instelling van een onderafd. verplegend personeel Acad. Zie kenhuis en 'n vakgroep Justitiepersoneel. Een bestuursvoorstel tot. wijziging van de artt. 9 en 22 van het huishoudelijk reglement, werd zonder discussie aangenomen. Op voorstel van een der leden werd besloten tot benoeming van een commissie, diie zal onderzoeken in hoeverre oprichting" van een kinderclub mogelijk is en zal daarom trent bij 't bestuur voorstellen indienen. Bij de behandeling van den voorloopigen •beschrijvingsbrief voor het a.s. Bondscon gres, werden enkele zaken onder de aan dacht der afgevaardigden gebracht. Bij de gebruikelijke rondvraag werd door enkele leden nog eenige zaken besproken, die door den voorzitter afdoende werden beantwoord. Nadat ten slotte het bestuurs lid M. G. Verwey de leden opwekte om in het komende jaar de organisatie te helpen •uitbreiden, werd deze vergadering door den voorzitter onder dank voor de belangstelling gesloten. BOOMPLANTDAGEN. Uit hot April-nummer van „In en Om de School" namen wij voor eenige dagen de ontstellende cijfers over omtrent het onge oorloofd schoolverzuim in onze gemeente. In heizelfde nummer wordt de aandacht gevestigd op de in ons blad geplaatste illus traties, bijschriften en verslagen van boom- planldagen. „Wanneer volgt Leiden," 77aagt de redac tie? Nu de Leidsche Hout wordt aangelegd is er een prachtige gelegenheid. En aan de Leidsche jeugd is wat veredeling en ver heffing goed besteed. De redactie 'hoopt, dat het bestuur van de Leidsche Hout, ook in het belang van de Hout, aan deze zaak aan dacht wil schenken en er eens met den wet houder van Onderwijs over gaat praten. Desgewenscht wordt harerzijds gaarne alle medewerking toegezegd. VER. v. SLECHTHOORENDEN. Aid. Leiden. Donderdagavond hield de afd. Leiden van de Vereeniging tot bevordering van Slecht hoorenden haar laatste bijeenkomst in dit seizoen. Te ruim 8 uur opende de Presidente, mevrouw KranenburgSiemens de verga dering en heette de leden en speciaal den spreker van dezen avond ten zeerste welkom. Misschien waren de aanstaande feest dagen de oorzaak, of wellicht het vergevor derde seizoen, dat de opkomst niet zoo groot was, als we gewoon zijn. Te betreuren viel dit te meer, omdat dezen avond een interes sante lezing met lichtbeelden gegeven werd. Dr. Kamerlingh bracht tal van plaatjes op het doek en gaf een duidelijk beeld van de Kina-cultuur in Indië. Het zaaien en uit- planten der kleine plantjes en de kinatuinen .van verschillende leeftijden werden getoond; alsmede de verzending van de kinabast, het transport met kleine wagentjes van af het hooggebergte en hoe het in groote pakken geperst, naar de fabriek te Amsterdam ge voerd wordl. Vandaar uit gaat de kina in verschillenden vorm en verpakking de ge- heele wereld door-en wordt door millioenen menschen gebruikt. Verder liet Dr. Kamerlvngh nog interes sante platen zien uit de beroemde planten tuinen van Batavia en Rio de Janeiro, waarbij hij op gezellige wijze wist te ver tellen. Hoewel het niet op het programma voor den avond stond, verraste spreker ons na de pauze nog met eenige lantaarnplaatjes over de Russische toestanden van dezen tijd, in het bijzonder over het verdrijven der Doopsgezinde boeren uit Zuid-Rusland. Dui delijk werd ons een beeld gegeven van hun welvaart van voorheen en van de armoede en ellende waaraan de menschen thans zijn blootgesteld; hoe ze na veel moeite getrans porteerd worden naar. Duitse Mand en daar zooveel mogelijk van kleeding en voeding voorzien worden om hen ten slotte naar Zuid-Amerika te kunnen brengen, waar ze beproeven moeien een nieuw*teven te be ginnen. Een beroep werd gedaan op de mild dadigheid van de leden van de afd. Leiden; mevr. Kamerlingh zal gaarne de offefs in ontvangst nemen. Te ruim 10 uur eindigde de spreker zijn belangwekkende rede. Allen waren zoo vol daan dat van het liplezen dezen avond niets meer kwam. De presidente sloot dan ook de vergadering met namens het bestuur een woord, van dank te brengen niet alleen voor het gespro kene en de mooie platen, maar vooral voor de wijze waarop de heer Kamerlingh in de groepste'lefoon had gesproken, zoodat het den toehoorders niet had vermoeid. De heer Kamerlingh dankte voor de tot hem gerichte woorden en beloofde in een volgend seizoen nog eens weer een lezing te willen gewen. Het bestuur had vervolgens bij monde van Mevrouw Ort een woord van hartelijken dank namens de leden in ontvangst te nemen voor hetgeen het in het afgeloopen seizoen heeft gedaan. Ten slotte werd nog bekend gemaakt dat a.s. Donderdag 24 April een excursie zal zijn naar de Zilwerfabriek te Voorschoten, ver trek 21/? uur nam. van de Korevaarstraat. Na bezichtiging der fabriek wordt gezamelijk terug gewandeld naar Leiden, waar mevr. Kranenburg ten. haren huize den deel nemers een kopje thee aanbiedt. Foto W. Bleuzé. DE PRINS VERTAART. Z. K. H. Prins Hendrik. Vandaag viert Z. K. H. de Prins der Ne derlanden zijn 54sten verjaardag, over welk feit tal van ingezetenen door 'het uitsteken der vlag hun vreugde te kennen geven. Waar Z. K. H. momenteel in het buiten land vertoeft, is de viering, zooals reeds eer der gemeld, uitgesteld tot 30 April, den verjaardag van Prinses Juliana. AANBESTEDING. Vanwege den Gebouwendienst is aanbe steed het uitvoeren van verfwerken in 3 perceelen aan en in eenige Rijksgebouwen te Leiden, Warmond, Sassenheim, Lisse, Leidschendam, Alphen aan den Rijn, Woer den, Waddinxveen en Noordwijk-Binnen. Laagste inschrijvers waren: perc. Ir M. J. van IJzerloo, Rijswijk, voor f.5250; perc. 2: F. A van Kleef, Leiden, voor f. 11.498; perc. 3: A. J. Bleys, Leiden, voor f.8989; in massa: J. G. Verlaat te Kamerik voor f. 25.999. BINNENLAND. De a-s. lustrumviering van het Leidsch Studentencorps. (3e Blad.) Het Paaschcongres der S.D.A.P. door den heer Ondegeost geopend. (Ie Blad Drie verjaardagen; mr. Van Leenwen; dr. Waller en mr. Troelstra zeventig jaar. (Bin nenland, 3e en le Blad.) De ld-daagsche postvlnchten naar Indië worden op 15 September hervat. (Binnen land, 3e Blad.) Nieuwe feiten in de Rotterdamsche moord zaakLans (Gemengd, 2e Blad.) Den jongen en een meisje te Rotterdam onder de tram; eerstgenoemde gedood. (Ge mengd. 2e Blad.) Felle brand in het Magdalena-huis van de Heldring-gestichten te Zetten. (Gemengd, 2e Blad.) Hoe staat het met de bollenvelden, 3e Blad. BUITENLAND. Vermoedelijk zal de slotzitting der Vloot- conierentie nog worden uitgesteld. (Buiten land, le Blad. De Doitsche regeering voor Pantser kruisers B. (Buitenland, le Blad.) Den ontzettende kerkbrand in Roemenië. Meer dan 100 slachtoffers. (Tel., le Blad) •McUKloüneclut) „Krebustlipo", die op Tweeden Paaschdag, ter gelegenheid van haar 2ö-jajig bestaan, het zesde groot nafiocaat -maaadtdinefeest oa^cniseert in de -Stadsgehoorzaal. De vroegere leider van de S. D. A. P. in ons land, mr Troeistra, viert morgen zijn zeventigsten ver jaardag. Pieter Jelles Troeistra werd op 20 April, 1860, te Leeuwarden ge boren, Hij studeerde te Groningen in de rechten en promoveerde daar m 1888. Als student legde hij groote belangstelling aan den dag voor de literatuur en schreef hij gedichten in Friesch dialect. Stammend uit liberale omgeving ontwikkelde hij zich daarna echter van dichter tot politicus. Op 25-jarigen leeftijd sloot hij zich aan bij de Fnesche Volkspartij, een groep, die voor het algemeen kiesrecht streed. Na zijn promotie in 1888 vestigde hij zich als advocaat te Groningen, waar hij vooral als verdediger der arbei dersbevolking werkzaam was. On der leiding van Domela Nieuwen- huis stelde hij tegelijkertijd scherp in het licht welk een groote ach terstand op sociaal gebied er be stond tusschen Friesland en Hol land. Het Erfurter Program van de iDuitsche Sociaal-Democratie van 1891 werd daarbij van toepassing gebracht op de toestanden hier te lande. Eerst als redacteur van de „Sneeker Courant", later van de „Nieuwe Tijd" pleitte hij voor zijn ideeën. In 1893 werd Amsterdam voor korten tijd zijn woonplaats, doch weldra trok hij naar Utrecht en hier begon toen zijn eigenlijke werkzaamheid als propagandist voor de sociaal-democratie. Hij stichtte het blad ,,De Baanbreker", later volgden „De Sociaal-Demo craat" en „Het Volk". Met Kerst mis 1893 verklaarde de „Socialis- tenbond", de anarchistische partij van Domela Nieuwenhuis zich tegen deel name aan de verkiezingen voor het parle ment. Troelstra, c. s. konden zich hiermede niet vereenigen en het gevolg was de op richting van de „Sociaal-democratische Ar beiderspartij (26 Augustus 1894), met welker ontwikkeling Troelstra's naam ten nauwste verbonden is gebleven en waarvan hij dertig jaar de leiding heeft gehad. In 1897 werd Troelstra lid der Kamer, te zamen met Van Kol, en hij bekleedde deze functie met korte onderbrekingen tot het einde van 1924 In dezen langen parlemen tairen diensttijd had hij de voldoening dit o.m. in 1917 het algemeen kiesrecht voor vrouwen en in 1919 de wettelijke achturen- dag werd ingevoerd. De groote transportarbeidersstaking in 1903, de regeeringscrisis van 1913, het JStockholmer congres van 1917 en de over- Mr. P. J. TROELSTRA. winningen in Holland gedurende de eerste maanden na den vrede (19181919) waren verdere hoogtepunten in zijn politieke loop baan Aan het einde van 1924 nam hij ui de Tweede Kamer afscheid met een rede, welke hij zijn politiek testament noemde. Mr. Troeistra, wiens gezondheidstoestand zeer zwak schijnt te zijn, zette zich later aan een uitvoerige beschrijving van zijn léven als politicus, die in boekvorm is ver schenen en algemeen met groote interesse is ontvangen. Het zal den eertijds rusleloozen werker, die buitengewoon veel voor de arbeiders klasse heeft gedaan en thans met zijn echt- genoote teruggetrokken leeft aan de Leu- venschestraat 30, te Scheveningen. morgen op zijn zeventigsten verjaardag, ongetwijfeid' niet ontbreken aan blijken van belangstelling en sympathie 1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1