V&iAcwl&S *(aMjg£ tfkócAuifyeó DE VERDWENEN DELORA LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 17 April 1930 71»te Jaargang ^BINNENLAND. Derde Blad No. 21500 DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. FEUILLETON. UIT DE RIJNSTREEK. FINANCIEN. 333. 't Gepuf van een motor werd vernomen, 'n Motor fiets naderde snel. „Daar heb je", riep Piero, de politie, aan die vertel ik het wel. Langs het touw laat ik me zakken, voor mij 'n gemakkelijk ding, ben k boven den motor gekomen, ik pardoe9 op den motor spring. 334. Plof, daar zat hij op den zijspanwagen, 't werk slechts van 'n oogenblik. De bestuurder liet den motor stop pen, vol verbazing en vol schrik. „Schrik niet", zei hij tot de agenten, 'k zal jullie geen kwaad doen hoor, jullie moet ons dadelijk helpen, wij zijn autodieven op 't spoor". BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. Vergadering der piovinc. Zuid-Hollandsche Vereeniging. In 't Consultatiebureau aan den Stations weg te Rotterdam heeft de Provinciale Zuid- Hollandsche Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, gisterenmiddag haar jaarlijk- scihe vergadering gehouden van vertegen- I woordigers der leden. Na opening door den voorzitter dr. J. H. Wagener, deed de secretaris voorlezing van het jaarverslag. Hieraan ontleenen wij het volgende: Door Ged. Staten werd in totaal J uitgekeerd f. 122.387. De 18de cursus werd geopend op 11 September met 14 leerlin gen. Het aantal leden is geklommen van 116 tot 123. Nieuwe leden zijn: de afdeelingen van het Groene Krui9 te Ameide, Brand wijkMolenaarsgraaf Goudriaan—Ottoland, en Woubrugge; de afdeeldng van het Wit- Gele Kruis te Noordwijkerhout; de tubercu- I lose-commissie te Oegstgeest en de Dordt- sche Buitenschool. De officieele opening van het district Rotterdam-West had plaats te Rotterdam op 21 Maart 1929. De kringbureaux te Middelharnis en te 1 Spijkenisse werden geopend 26 Maart 1929. Het plaatselijk consultatiebureau te Maas sluis werd door den •districtsarts overge nomen op 13 Augustus 1929, dat te Vlaar- dingen op 18 October 1929 en dat te Schie- dam met ingang van 1 Januari 1930. Volgens het financieel verslag van de penningmeesteresse mevrouw C. C. van Nieuwenburgvan Kleeff, bedroegen de ontvangsten f. 61433.07 de uitg. f. 56.541.59, zoodat de rekening sluit met een batig saldo van f. 4891.48. Aan Rijkssubsidie voor de vereeniging werd ontvangen f 7000 voor het district-West f. 16.000. Aan de orde was vervolgens een bestuurs verkiezing wegens periodieke aftreding van 'de iheeren Jhr. A. van Lennep Den Haag (niet herkiesbaar) en J. H. A. Vooren OHil- legom). Na stemming werd herkozen jle heer J. H. A. Vooren en gekozen een afgevaar digde uit de afdeeling Alkemade van het Wit-Gele Kruis. De afdeelingen Katwijk, Noordwijk en Sassenheim werden benoemd in de com missie, bedoeld volgens art. 13 van het Huish. reglement o CHR. BOND VAN BELASTING AMBTENAREN. In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van den chr. bond van belas tingambtenaren zijn bij de verkiezing van bestuursleden met groote meerderheid de af tredende bestuursleden, de heeren J. Wier- sma (redacteur), P. Meydan (2de secretaris), C. Tjadens (districtsbestuurder) en R. Hui zing (districtsbestuurder) herkozen. Tot le den van de commissie van geschillen zijn gekozen de heeren G. J. Koerselman, te Fra- neker, K. Bisschop te Enschedé en J. B. I Dijken te Rotterdam. Uit het verslag van den penningmeester, den heer J. v. Keulen, bleek, dat 1929 een batig saldo van f. 1258 heeft opgeleverd, waardoor het bondsbezit gestegen is tot i. 11.648. De rekening is goedgekeurd, zoomede het beleid van het bestuur en dat van den raad van organisatie. Nadat de heer van Driel namens het per- mahente comité der bij het C. N. V. aange sloten organisaties van rijkspersoneel de vergadering'had toegesproken, werd gepau zeerd. In de middagvergadering is in den breede gediscussieerd over het program van actie, dat tenslotte, behoudens een kleine wijzi ging, is vastgesteld, zooals het door de com missie is ontworpen, i Voorts zijn nog behandeld een aantal door 1 de afdeelingen ingezonden voorstellen van huishoudelijken aard. Nadat de voorzitter den leden der rege- j lingscommissie dank had gebracht voor at hun arbeid, is de vergadering op de gebrui kelijke wijze gesloten. (Nadruk verboden.) Door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER 3) „Trouwens", vervolgde Louis, terwijl hij een sigarette aanstak, „het vermaak is in een inrichting als deze ver te zoeken. Wij 7|jn geen Amerikanen of toeristen. Mont- martre heeft zijn tijd gehad. De schrijvers van romans en verhalen hebben de buurt vermoord. De vrouwen komen hier alleen nm haar juweelen te laten zien en met de mannen te flirten. De mannen komen hier omdat hun vrowen dit graag willen en om dat het nu eenmaal hun gewoonte is. Maar I overigens is hier niets. Als de echte Parijze- fiaar hier komt is het ten hoogste een of tweemaal in het jaar. Voor de mannen van de wereld, zooals u en ik, mijnheer, be staan dergelijke inrichtingen eigenlijk niet" Ik was ook een beetje nieuwsgierig naar L mijn metgezel. Er was iets raadselachtigs in zijn manier van doen. Om zijn lippen speel de een goedkeurend glimlachje aan het adres van een danseresje, dat vlak bij onze tafel Pirouetten maakte, maar ik had den indruk, I k! Z^n .^achten zich met iets anders I fielden. Plotseling wendde hij het I ooofd naar mij toe en zeide- ..Mijnheer moet maar denken, dat een in denting als deze zoo iets is als het schuim I i",onze champagneglazen Het is alles uiter- Uke schijn. Het bestaat en zoo is het weer /J^enen. Ditzelfde restaurant is mis- -ctuen over een jaar al weer tot onbekend- ONDERSCHEIDINGEN VOOR GEZAGVOERDERS. AI3 bewijs van waardeering voor het bij houden en inzenden van meteorologische journalen ten dienste van heit Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut zijn bij Kon. besl. de volgende onderscheidingen toegekend De gouden medaille aan de gezagvoer ders: R. H. Biouwer, van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland"; T. Tj. de Boer, van de Stoomvaart Mij. „Rotterdam- sche Lloyd"L. Maiars van de Stoomvaart Mij. „Koninklijke HolL Lloyd"; de zilveren medaille aan de gezagvoer ders: J. Seyffert en N. J. Vermeulen, van de Stoomvaart Mij. „Nederland"-; J. van Duyl en P. H. van Couten Piccardt Wie* ringa, van de Stoomvaart Mij. „Rotterd. Lloyd"C. van Beek, van de Stoomvaart Mij. „Holland-Amerika-lijn"R. Coerkamp en W. Kimmerer, van de „Vereenigde Ne- derlandsohe Scheepvaart Mij."; J. Kooy- man, van de „Van Nievelt, Goudriaan Co.'s Stoomvaart Mij.; J. Brunt, van de Stoomvaart Mij. „Koninklijke Hollandsche Lloyd"P. Weide, van de Stoomvaart Mij. „JavaChinaJapan-lijn"; P. C. van der Graaf, van de „Koninklijke NedeTlandsche Stoomboot Maatschappij"C. van Beelen, van de Stoomvaart Mij. „Holland—Afrika- Lijn." ZWEMONDERRICHT VOOR SCHIPPERS. Onder voorzitterschap van den heer G. G. Nuy uit Rotterdam heeft te Den Haag de jaarvergadering pleats gehad van de Com missie tot bevordering van het Zwemonder- riclil aan opvarenderf van Rijn- en binnen schepen. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer G. de Jong uit Amsterdam, bleek, dat de belangstelling voor het zwemonderricht zoowel onder de schippers als onder de reeders toeneemt. Een zeer groot aantal schippers heeft te Rotterdam en Amsterdam de zwemlessen gevolgd, terwijl ook te Groningen met de lessen is aangevangen. Een aantal diploma's is reeds aan schip pers uitgereikt. Wat de financiën betreft, werd medege deeld, dat in 1929 f. 1730.97 voor het zwem onderwijs werd uitgegeven. Voor het nieuwe jaar is er nog slechts een saldo in kas van f 689.45, zoodat versterking der financiën dringend noodig is. Bij de besprekingen over de verdere actie van de commissie werd medegedeeld dat 90 pCt. van alle ongelukken met doodelijken afloop bij de Rijn- en binnenvaart verdrin king betreffen. Van reederszijde werd mede gedeeld, dat verschillende reeders bij het aannemen van personeel voor de schepen thans reeds de voorkeur geven aan schippers en schippersknechts, die het zwemdiploma bezitten. Getracht zal worden op deze wijze het zwemonderricht te bevorderen. Mededeeling werd gedaan van een inge komen schrijven van den Nederlandsehen Zwembond, waarin volledige steun en mede werking en technische voorlichting werd toegezegd. Besloten werd zoo spoedig mogelijk in verschillende scheepvaartcentra: Dordrecht, Gorinchem. Eindhoven, Maastricht, Arnhem, Deventer, Zwolle, Leeuwarden, Sneek en zoo mogelijk ook in de provincie Groningen sub. commissies in het leven te roepen om overal voor de schippers gelegenheid te scheppen zwemonderricht te krijgen. Het jaarverslag en het financieel verslag Wérden, goedgekeurd. Besloten werd te trachten in samenwer king met de schippersorganisaties bij de be langhebbenden nog meer belangstelling voor het zwemmen te wekken. OOK POSTPAKKETTEN BIJ DE NEDERL. SPOORWEGEN. Met ingang van heden zullen bij de Ne- derlandsche Spoorwegen evenals bij de Posterijen „bestelgoedzendingen" tot een maximum-gewicht van 10 K.G. worden aan genomen. Deze bestelgoedzendingen worden even als postpakketten behandeld en met alle sneltreinen voor alle plaatsen vervoerd. heid afgedaald, is een bierhuis voor de Duit- schers of een absinth- en cognackroeg voor koetsiers geworden. Ter wille van de toeris ten en de dames der vroolijke wereld bestaan dergelijke inrichtingen. Wie aan wat andere behoefte heeft, kan ook wat anders vinden." „Ga maar door, Louis, je hebt wat jn jel gedachte. Wat bedoelde je met je bewe-l ringen?" Hij haalde de schouders op en zei lang zaam: „Ik geloof, dat ik mijnheer wel ergens zou kunnen brengen, waar hij zich beter zou amuseeren. Er is daar niets te doen. er valt niets te zien. er wordt geen muziek gemaakt. Maar het is een inrichting er is een atmosfeer.en het is heel iets anders. Ik kan dat zoo niet onder woorden brengen. Mijnheer zou mij begrijpen als hij er was „Maar laten we dan in '9 hemels naam on-, middellijk betalen en heengaan!" riep ik uit, „Wij hebben beiden hier genoeg van in ieder geval." Louis antwoordde niet dadelijk. Ik keerde me naar hem toe wij zaten naast elkan der daar ik niet begTeep waarom een ant woord uitbleef. Wat ik toen zag verbaasde mij. Zijn ge* zicht was totaal veranderd. Zijn lippen waren vastberaden op elkaar gedrukt Een rimpel, die ik nog nooit had opgemerkt, was op zijn voorhoofd verschenen Zijn oogen waren kleine lichtpunten geworden en merkte misschien voot de eerste maal hua eigenaardige kleur op: groen met een tikje grijs. Hij zag er uit als een man van groot® scherpzinnigheid, die diep nadenkt over een zaak van het hoogste gewicht. „Nu, wat is er Louis?" vroeg ik. „Gevoel je al berouw over je aanbod? Breng je mij liever niet naar die andere inrichting?" BEGRAFENIS GEN-MATOOR C. F. H. PUTMAN CRAMER. Gistermiddag is op de algemeene begraaf plaats te Harderwijk in het familiegraf bij gezet het stoffelijk overschot van den gepen- sionneerden generaal-majoor der infanterie G. F. H. Putman Cramer. Aan de groeve hebben het woord gevoerd de oudste zoon en een pleegzoon van den overledene. Eerstgenoemde heeft de aanwe zigen dank gezegd voor de betoonde belang stelling. O VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besl. zijn benoemd tot nota- ris binnen het arrondissement Leeuwarden, ter standplaats Akkrum, gem. Utingeradeel, D. de Vries, thans no taris te Grouw; Utrecht, t>er standplaats Houten A. L. Buurma, candidaat-notaris te 's-Graven- bage; en is bepaald, dat de vacature vata no taris te Gouw, (opengevallen door de ver plaatsing van D. de Vries, niet zal worden vervuld. De eerstvolgende audiëntie van den Minister van Defensie zal worden gehou den op Dinsdag 22 April e.k. om 2 uur namiddags. In een ondetrhoud,-met het „Hbld." heeft pastoor Pefquin, voorzitter van den K.R.O. verklaard, dat hij, in tegenstelling met mr. Van der Deure, zeer spoedig een beslissing verwacht inzake de verdeeling van den radio-zendtijdmisschien wel al binnen vier weken. ALPHEN. Een nog wat koud bad. Dezer dagen reed een zoon van den wijn handelaar De Gr. Iang9 de Verlengde Aar- kade met zijn rijwiel in de langs dien weg gelegen sloot. De jongen wist zichzelf spoe dig op het droge te werken, terwijl door een nabij wonenden landbouwer zijn rijwiel uit de sloot werd gehaald en de jongen voor zien werd van andere kleeren. „Neen, dat is het niet, mijnheer", ant woordde Louis, „maaV ik vrees, dat ik wat voorbarig ben geweest." „Voorbarig?" Louis knikte langzaam met het hoofd, maar het duurde enkele oogenblikken voor hij sprak. „Ik vroeg mij alleen af", zeide hij, „of u zich er wel zou amuseeren. Er valt niets te zien, zeker niet zooveel als hier. Misschien zou u er later spijt over hebben, zou u 't mij kwalijk nemen, dat ik vooraf niets had ge zegd omtrent de inrichting, die geheim moet blijven." „Laten we het er maar op wagen", ant woordde ik opstaande. „Laat ik maar met je medegaan en zelf oordeelen." Louis volgde mijn voorbeeld, maaT ik meende toch nog zekere aarzeling in zijn manier van doen op te merken. Mijn ver zoek om de rekening was met een vriende lijk glimlachje en een beleefd hoofdschud den beantwoord. Louis fluisterde mij tóe, dat wij de gasten waTen geweest van de directie en dat het niet correct zou zijn onze vertering toch te willen betalen. Ik moest dus volstaan met den hoofdkellner, de ju frouw van de vestiaire, den knecht die de deur voor ons opende en den langen portier, die een rijtuig voor ons aanriep, een fooi te geven. „Waarheen, mijne heeren?" vroeg de chauffeur, toen de auto op het punt stond om weg te gaan. Op dat oogenblik aarzelde Louis even. Hij zat aan den kant van trottoir en hij stond op, toen hij den chauffeur het adres haast toefluisterde. In ieder geval verstond ik het niet. De man knikte en reed in Oostelijke richting. Verkooping. De uitslag van de gisteren ten over staan van den notaris jhr. G. J. Stoop ge houden openbare verkooping van de N.V. Ned. Margarinefabrieken en vetsmelterij vh. Gebrs. van Dam is als volgt: De perceelen in massa in bod staande op f. 16.550 werden aangekocht voor de som van f. 16.282 door de heeren Gebrs. Slooten van Waddinxveen. Met ingang van (heden is de melkvei- liing tot 1 Augustus a.s. gesloten. BOSKOOP. Verkooping. De verkooping van het heerenhuis aart de Barendstraat No. 3, toebehoorende aan de Wed. G. v. Noordt, hetgeen met de verhoo ging in bod stond op f. 11.000, is inmiddels uit de hand verkocht. Kooper is het expe ditiekantoor „Plantex", alhier. Voor het leggen van 190 M. rioleering op paalfundeeriing achter de perceelen ReijerSkooperweg 107 tot en met 171 was laagste inschrijver de heer W. Kranenburg alhier wor f. 3053. LEIDERDORP. Tentoonstelling Ambaohtsteekensohool. Gisteravond werden in het gebouw Irene de teekeningen, vervaardigd door de leerlin gen van de Ambachtsteekenschool in den afgeloopen wintercursus, tentoongesteld. Door velen, waaronder de burgemeester en wethouder De Bruyne, werd deze tentoon stelling bezocht. Aan de navolgende leerlingen werden prij zen, bestaande uit gereedschappen, uitge reikt: Bouwkundig teekenen: 1ste klasse, le prijs J. de Jong, 2de C. Roos. 2de Klasse lste pr. C. de Boer, 2de H. van Alphen, 3de W. de Jong. 3de Klasse, lste pr. J. Meeilburg. 4de Klasse, 2 de prijs A. Bosman. 5de Klasse 2de pr. J. v. d. Zwart. 6de Klasse, lste prijs II. Eelk. Handteekeningen. lste Klasse, lste prijs C. de Boer, 2de C. Roos. 2de Klasse, le prijs H. van Alphen, 2de W. de Jong. 3de Klasse eervolle vermelding J. Boot. 4de Klasse exxtra eervolle vermelding A. Bosman. RECLAME. HOOFDSTUK III. Ik vond tijdens den korten rit Louis onge woon zwijgzaam. Eenige malen maakte ik een losse opmerking, een paar keer beproef de ik van hem te vernemen, naar welk soort van inrichting wij op weg waren, doch hij antwoordde mij ternauwernood met een enkel woord. Ik was mij intusschen bewust, dat er een bijna onmerkbare maar niet te miskennen verandering wa9 gekomen in zijn wijze van doen. Tot op het oogenblik, dat hij het denkbeeld van dit tochtje op wierp. was hij steeds de vriendelijke, wel gemanierde ondergeschikte, die voor een oogenblik door een zijner cliënten als gelijke werd beschouwd en die er wel voor paste mijforuik te maken van zijn positie. Louis was maltre d'hotel van een der beste restaurants van Londen. Ik was oud officier der cavalerie, broeder van den graaf van Welmington, met een bescheiden inko men en een nog bescheidener opvatting, hoe het te besteden. Louis was de bediende en ik de heer. Het had mij behaagd hem voor een korten tijd als mijn metgezel^te be schouwen en zijn optreden was een vol ledig erkenning van onze verhouding. Maar nu scheen er een verandering te zijn geko men. Louis was meer een heer en minder een kellner geworden. Hij keek ernstiger dan te voren en zekere bezorgdheid sprak er uit zijn blikken. Mijn enkele opmerkingen be antwoordde hij beleefd maar kort. Blijkbaar dacht hij aan wat andere. Het leek wel alsof hij om een of andere onnaspeurlijke reden berouw gevoelde over zijn voorstel. „Hoor eens Louis", merkte ik op, „je schijnt een beetje er mee verlegen te zitten om mij mee te nemen. Misschien zijn ze niet op vreemdelingen gesteld. Ik ben WADDINXVEEN. - Goedkoop® melk! De melk werd alhier den laatsten tijd uitgevent voor 12 en 11 cent de liter. Een melkveehandelaar ging daarop zijn melk voor 9 cent uitventen langs de huizen. Blijk baar om dezen lastigen concurrent er uit te werken, hebben de melkboeren als één man den prijs verlaagd tot 7 cent j>er liter. Hoe lang zal dat duren? Consultatie-bureau voor zuigelingen. 1 Onder leiding van mej. dr. Speelman uiS Gouda zal het consultatiebureau voor zuige lingen alhier voor de moeders met haar zuigelingen worden opengesteld op Woens dag 22 April a.s. des middags om 3 uur. Het consult is kosteloos. Het gymnastieklokaal van de openbare school aan de Brug werd voor dit doel gratis beschikbaar gesteld aan de aid. van het Groene Kruis. Chr. Meisjeskoor. Naast het z.g. kinderkoor zal de Christe lijke Zangver. „De Lof stem", bij voldoende deelname ook nog een meisjeskoor oprichten. Deelneemsters of leerlingen zullen 1317 jaar oud moeten zijn. Door hef gemeentebestuur is de heer Kreupeling, gemeente-secretaris belast met de leiding van de te houden volkstelling* WOUBRUGGE. De brievenbesteller Fierink zal meC Ingang van 19 April a>s. in dienst komen bij de posterijen te Koökengen. DE RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen hebben in Maart f. 2.430.709 en sedert 1 Jan. f. 3.949.342 meer opgebracht dan verleden jaar. 5679 er werkelijk niet zoo erg op gebrand en ik vrees bovendien geen bijzonder pret tig gezelschap voor anderen te zijn. Laat ik daarom maar hier uitstappen en zelf verder gaan. Ik kan me best in mijn eentje amu seeren in een of ander afgelegen restaurant tot ik lust krijg om naar huis te gaan." Louis keerde zich naar mij toe en keek mij aan. Een oogenblik dacht ik dat hij mijn aanbod zou aannemen. Hij opende den mond doch zei niets. Hij wierp een blik in de duistere straat en keek mij toen weer in het gelaat. Ik begreep nu, dat hij tot een be sluit was gekomen. Hij was weer zichzelf geworden. „Mijnheer Rotherby", zeide hij, „zoo ik een oogenblik mocht geaarzeld hebben, dan is het om uwentwil. U is een heer van aan zienlijken stand. Misschien heeft u er later het land over, dat u in een dergelijke inrich ting is geweest, of dat u zich met dergelijk gezelschap heeft ingelaten." Ik klopte hem geruststellend op den schou der en antwoordde: „Beste Louis, maak je daarover maar niet bezorgd. Er zit iets van een avontuurjager, van een Bohémien in mij. Niemand ter we reld heeft mijn zorgen noodig en ik doe wat me lust. Kan je me wat meer mededeelen omtrent dat geheimzinnige café?" „Och, daar valt zoo weinig van te vertel len", antwoordde Louis. „Maar één ding wil ik u wel voorspellen, u zal zicb teleur gesteld gevoelen. Er is geen muziek en er wordt niet gedanst Het eenige belangwek kende, dat er valt op te merken, zijn do menschen die er komen en hun levenswijze. Het is best mogelijk, dat u geen onderscheid ziet tusschen hen en de anderen." (Wordt vervolgd,! j

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9