GOEDE VRIJDAG. 718te Jaargang DONDERDAG 17 APRIL 1930 No. 21500 -><-i OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. COLLECTIE PAASCHVEE. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ii' PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel toot advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden 2.36, per week0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. Morgen, Goeden Vrijdag, zal ons Blad NIET verschijnen en zijn onze Bureaux gesloten. DE DIRECTIE. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen yergunning is verleend aan: a. W. A. van der Kwast en rechtver krijgenden tot het oprichten van een wasch- en strijkinrichting in het perceel Nachte gaallaan IJJo. 1, Sectie P. No. 1030; b. I. de Feij en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een banketbakkerij in het perceel Oostdwarsgracht No. 19 Sectie B. ■No. 2884. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 17 April 1930. ENGELSCHE DOMINION TEACHERS. Jaarlijksch bezoek aan Leiden. Vandaag ihebben een zestigtal onder wijzers en onderwijzeressen uit de Britsche Dominions hun jaarlijksch bezoek aan onze gemeente gebracht. Het gezelschap gebruikte het ontbijt in calé-re9taurant „In den Vergulden Turk", waar zij werden afgehaald door hun aast- heeren w.o. jhr. de Gijselaar. Onder diens leiding werden bezoeken ge bracht aan „Den Burcht", de Hoöglandsohe Kerk en de Lakenhal, waar zij werden toe gesproken door den burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen. Nadat in „de Turk" wederom de lunch was gebruikt werd den gasten door de gemeente een autotocht aangeboden, waarbij in het bijzonder de Singels, het Kooipark en Oegslgeest werden bezichtigd. Tegen halfvier werd afgestapt aan de Pieterskerk, waar vanzelfsprekend de aandacht der buitenlanders werd gevestigd op het Jan Pesijns-hofje en den steen ter herdenking aan John Robinson. Tegen 4 uur verzamelden zich allen in de Senaats kamer der Universiteit, waar de rector-mag- nificus, prof. dr. N. van Wijk een korte be groetingrede hield. Nadat door V. V. V. in het klein-auditorium een thé was aange boden, vertrokken de dames en heeren per .trein naar Amsterdam. MINISTRERIEEL BEZOEK AAN LEIDEN. De minister van Onderwijs, Kunsten en (Wetenschappen, mr. J. Terpstra, heeft gis termiddag v.ergezeld van de heeren A. J. L. van Beeck Calkoen en G. Tippel, een bezoek gébracht aan het laboratorium voor gezondheidsleer, bacteriologie etc., van prof. dr. R. P. van Calcar, in het Boer- haave-kwartieT. Vervolgens bracht hij een bezoek aan het Rijksmuseum van Natuur lijke Historie, waar prof. dr. E. D. van Oort hem rondgeleidde. Mr. Terpstra nam met veel belangstelling van de inrichting van het museum kennis. Het bezoek droeg geen officieel karakter. Mr. P. J. Idenburg, secretaris van "het college van curatoren van de Universiteit vergezelde hem tijdens zijn bezoeken. HULDIGING DUBBELMANNEN- KWARTET „INTER NOS". Gisteravond had in de goedgevulde Graan- beurs de receptie plaats van bovengenoemde kwartet ter gelegenheid van het eerste lustrum. Op de bestuurstafel prijkte een groot aantal bloemstukken geschonken door bevriende vereenigingen, alsmede een stapel schriftelijke gelukwen9chen Als spreker betrad het podium de voorzit ter van de Vereenigde Zangers en van den Bond van Leidsohe Zangvereenigingen, die het kwartet feliciteerde met dit jubileum en namens deze vereenigingen een herinne- ringskruis aanbood. Twee oud-leden boden eveneens een her- ïnneringsmedaille aan, waaronder vele ver tegenwoordigers, vereenigingen en kwartet ten hun gelukwenschen overbrachten. Over het geheel genomen was het een schitterend geslaagde avonrl, die goed deed uitkomen welke plaats het l^'artet inneemt in de Leidsche Zangerswereïd. PLAATSELIJKE SCHOOLCOMMISSIE Jaarverslag over 1029. Aan bovengenoemd verslag is het vol gende ontleend: De omvang van ons werk gedurende het afgeloopen jaar had althans voor zooverre het onze adviseerende taak betrof, een lus teloos voorkomen. Door de heeren Maas en Har ting werd een onderzoek ingesteld naar den toestand van het schoolgebouw der opleidingsschool voor U. L. O. aan den Maresingel. Het uit voerige schriftelijke rapport kwam tot de na volgende conclusie: ,yDe school A en B opleiding voor U.L.O. aan den Maresingel voldoet niet aan rede lijke eischen van hygiëne. Ook uit een sociaal oogpunt vertoont zij talrijke ge breken, die voorziening behoeven. De be staande toestanden kunnen nadeeligen in vloed hebben op de gezondheid van de schoolgaande krinderen, terwijl zij depri- meerend werken op het onderwijzend per soneel." Met de voornaamste in het rapport gesig naleerde gebreken werden B. en W. door het bestuur schriftelijk in kennis gesteld. Inmiddels kwam tijdens de beraadslagingen in de Commissie over dit onderwerp wel Een collectie Paaschvee van den. heer J. C. Hoogeveen, te Wassenaar. De hoogste kroningen werden, gewonnen op de Paaschveetentoonstellingen te Amsterdam, Rot terdam en Zaandam door deze prachtbeesten, afkomstig uit den veestal van den heel H. Rijnsburgw te Leiderdoip. vast te staan, dat het betrokken schoolge bouw een voorwerp van aanhoudende zorg is voor de betrokken overheden. Het onderzoek, gedaan door de heeren J. P. Mulder en Harling, Maas en Brouwer, A. B. Mulder en Timmerman, was wel het meest vérstrekkend. Het betrof niet meer of minder dan de werking van het z.g.n. twee- klassenstelsel. Zooals bekend is werd conform het voor stel van B. en W., doch in afwijking van het gevoelen van '-enze Commissie, ten vorige jare door den raad dezer Commissie een reorganisatie van het openbaar lager onderwijs tot stand gebracht in dier voege, dat, onverschillig aan welk© school, twee of meer klassen te zamen kunnen worden gevoegd, mits het totaal aantal leerlingen slechts blijft beneden de 42. Ingevolge dit besluit werden in den cursus 19281929 dubbelklassen gevormd aan de scholen Dui venbodestraat A en B. Vrouwenkerksteeg B en Maresingel B en wel respectievelijk de klassen 2 en 3, en 4 en 5; de klassen 3 en 4, de klassen 3 en 4; en de klassen 2 en 3. Met ingang van den cursu9 19291930 zijn de klassen combinaties aan de scholen Ma resingel B en Duivenbodestraat B opge heven, terwijl aan de school Vrouwenkerk- steeg B werden gecombineerd de klassen 4 en 5: eveneens aan de school Duivenbode straat A. Unaniem werd de weTking van het meer- klassenstelsel niet gunstig beoordeeld. Vrij algemeen was men van oordeel, dat het resultaat (en daar komt het in laatste in stantie toch op aan) bij het één klassenstel- sel beter was dan bij het twee klassen- stelsel.. Welke zijn de oorzaken van dit achter blijven in resultaten? Wij zouden deze willen onderscheiden in technische, paedagogische en stelselmatige of liever stelsellooze. Onder de technische moeilijkheden neemt wel de eerste plaats in die van het leerplan (omvang der leerstof, aantal uren uitgetrok ken voor ieder vak, leermiddelen enz.) Dit is geheel ingesteld op het 1 klassenstelsel en het behoeft wel geen betoog, dat aanpas sing daarvan aan het 2 klassenstelsel met groote moeilijkheden gepaard gaat Ook de samenstelling van den rooster biedt moei lijkheden daar de verschillende scholen dienaangaande geen ervaring hebben. Ernstiger zijn de paedagogische moeilijk heden. Afleiding van den kant der leerlin gen, te weinig tijd aan de zijde van het onderwijzend personeel om zich individueel met de leerlingen te kunnen bemoeien, doen zich in dit opricht wel het scherpst gevoe len. Dat hiertegenover weer een grootere zelfwerkzaamheid der leerlingen zou worden verkregen, is in de praktijk slechts bij uit zondering geconstateerd. Deze zelfwerk zaamheid schijnt de Leidsche jeugd niet bij voorkeur aan te wenden to.v. de studie die 'hem bezig behoort te houden, wel echter in andere richting. Nu zouden deze bezwaren wellicht gelei delijk kunnen verminderen indien het meer- klassenstelsel, als vast systeem ware in gevoerd. Leerlingen en onderwijzers zouden dan misschien op dezen toestand langzamer hand ingeschoten geraken. Van een vast systeem is echter geen sprake. Overal waar twee klassen samen minder dan 42 leerlingen tellen kan tot combi natie worden overgegaan. Reeds uit de bovenvermelde gegevens van samenvoeging blijkt dat telkens andere klas sen worden gecombineerd, en voor verande ring in deze werkwijze in de toekomst zijn geen waarborgen aanwezig. Zoodoende zal het voorkomen, dat leerlingen het eene jaar in een gecombineerde klas zitten, het vol gend jaar weer niet en zoo vervolgens. Van eenige continuteit of stelselmatige ordening is geen sprake. En nu behoeft het wel geen •betoog, dat zoodanig incidenteel splitsen en samenvoegen aan het onderwijs allerminst ten goede komt. Op deze wijze worden de reeds gemelde bezwaren die onze Commis sie tegen het stelsel van z.g.n. dubbelklas sen koestert nog scherper geaccentueerd. Daarbij mag niet uit het oog verloren wor den, dat de hier gewraakte toestand niet geldt als overgangsmaatregel, noch ook be perkt blijft tot slechts enkele scholen Sa menvoeging zal immers 3an iedere school kunnen plaats grijpen, zoodra eenige klassen kwantitatief daartoe de mogelijkheid bieden. Met betrekking tot de inrichting van het lager onderwijs te dezer stede voltrok zich wederom een belangrijke wijziging. Door de invoering van het verplichte 7e leerjaar nam het aantal leerlingen van de Centrale school voor het 7e en 8e leerjaar belangrijk toe. Van 166 op 1 Augustus 1928 steeg het aan tal leerlingen'dier school op 1 September 1928 tot 262 en op 1 Maart 1929 tot 337. Toen het noodig bleek met ingang van 1 Maart 1929 het totaal aantal klassen tot 10 op te voeren, kon het gebouw van de Cen trale school aan de Oude Vest. aan al deze klassen geen huisvesting meer verleenen en werd een klasse ondergebracht in een lokaal van de Gemeentelijke Kweekschool voor On derwijzers en onderwijzeressen, grenzende aan de spreekkamer van het hoofd der Cen trale school, en een andere klasse in een door combineering van twee klassen vrijge komen lokaal van de O. L. school aan de Vrouwenkerksteeg B. Waar het aantal klas sen der Centrale school op 1 September 1929 wederom met één moest worden vermeer derd, moest opnieuw naar ruimte voor die school worden omgezien. Ter voorziening hierin besloot de Raad de school Vronwenkerksteeg B voor gelei delijke opheffing aan te wijzen; verder deze school zoo spoedig mogelijk over te brengen naar het gebouw van de Leerschool aan de Oude Vest en de leerschool te verplaatsen naar het ontruimde schoolgebouw aan de Vrouwenkerksteeg; en tenslotte de geheel© Centrale school voor het 7e en 8e leerjaar onder te brengen in het schoolgebouw aan de Oude Vest. In de meeste gevallen heeft het onderwijs steeds zonder stoornis voortgang kunnen vinden. Behoudens de onvermijdelijke per soneelswisselingen die vanzpH tot het tref fen van bijzondere voorzieningen nopen, behoeft in dit verband slechts melding ge maakt te worden van het uitbreken van roodvonk en mazelen in de laatste maand van 1929 aan de Ger. school aan de Lusthof laan; van het voorkomen van vele gevallen van bof in de maand April aan de Leer school aan de Oude Vest; van mazelen in het tweede leerjaar van de school voor G. L. O. aan de Middelste Gracht, en van een uit gebreide griepepidemie in het begin van 1929 aan de Chr. Opleidingsschool van U. L. O. aan de Hoogl. Kerkgracht. Ernstig school verzuim wordt gesignaleerd aan de school Zuidsingel B. in het 7e leerjaar van de school aan de Middelstegracht en in de hoogste klassen van de afdeeling Armen school van de St. Catharinaschool aan de Krauwelsteeg. Gedwongen schoolverzuim ge noten de leerlingen van de Chr. School aan de Munnikenstraat wegens bevroren radia toren van de verwarming. De scholen Paul Krugerslraat A en B werden door eene verbouwing geheel van elkaar gescheiden, hetgeen als een verbete ring wordt gevoeld. Aan de Ger. school voor G. L. O. aan de Stadhouderslaan werd op 1 Jan. 1929 het natuurkundelokaal als ge woon leslokaal in gebruik genomen. Plan nen voor bijbouwing van 2 leslokalen en een gymnastieklokaal aan de Chr. Oplei dingsschool aan de Hoogl. Kerkgracht zijn gereed. Twee leslokalen weiden bijgebouwd aan de Ger. School aan de Driftstraat en het nieuwgebouwde gymnastieklokaal aan de Chr. School Pasteurstraat werd in Jan. 1929 in gebruik genomen. Moderniseering van privaten werd bewerkstelligd aan de school Pieterskerkstraat, de Leerschool aan de Oude Vest en de St. Barbaraschool aan het Levendaal aan welke laatste school ook een leermiddelenkamer werd bijgebouwd. In verband met het gebrek aan plaats ruimte aan de Chr. School aan het Noord- einde zijn plannen in voorbereiding om een gedeelte van die school n.l. de U. L. O. school over te brengen naar een ander gebouw (Noordeinde 3). De U. L. O. cursus zal daar 4-jarig worden. Waar in beginsel besloten is de Opleidingsschool voor U. L. O. aan de Heerenstraat over te plaatsen naar het schoolgebouw in de Duivenbodestraat, ble ven aan eerstgemeld schoolgebouw alle ove rigens noodzakelijke verbeteringen achter wege en zullen deze waarschijnlijk in de toekomst ook wel niet ten uitvoer gebracht worden. Wat de gewenschte wijzigingen betreft, vragen de Centrale school, de Leerschool en de school aan de Middelslegracht betere dag verlichting in diverse lokalen; en de meis jesschool aan de Breestraat, de school Mare singel B en de school Medusastraat B betere kunstverlichting, in den vorm van electrisch licht. Laatstgenoemde school vraagt ook nog waterspoeling in privaten en urinoirs. De school Duivenbodestraat B betegeling der speelplaats en betere inrichting van het kamertje van het hoofd. De school Vrouwen- kerksteeg A betegeling der wanden. De school Maresingel B bestrating van het voorplein. Het hoofd van de school Zuid singel B acht een tweede uitgang zeer nood zakelijk, en het hoofd van de meisjesschool aan de Breestraat het bijbouwen van een teeken en natuurkunde lokaal. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: N.V. Leidsche Nachtveiligheidsdienst en Controle, Heerengracht 18. Leiden. Directeur L Lam, Heemstede en C. Schout, Leiden. Maatschappelijk kapitaal f. 2500 geheel ge plaatst en gestort. Wijzigingen: „Nieuwe Leidsche Courant" Drukkerij en Dagblad voor Leiden en Omstreken, in liqui datie, Hoogracht 35. Leiden. De liquidatie is met ingang van 16 April 1030, geëindigd. Leidsche Handelsvereniging, Korte Mare 2, Leiden grossierderij en engroshandel in comestibles, chocolade, suikerwerken en Importhandel. De statuten zijn gewijzigd. Handelsnaam thans: N.V. Leidsche Handeis- vereeniging. Maatschappij tot Exploitatie van Onroe rende Goederen „Leiden", Zoeterwoudsche Singel 84, Leiden. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handelsnaaqi thans Naamlooze Vennootschap Maatschappij tot Exploitatie van onroerende goederen „Leiden". BINNENLAND. Vergadering van den provincialen Znid- HolJandschen Bond tot bestrijding der tuber culose (Binnenland, 3de Blad). Bedreiging van het Braassemermeer door de gemeente Haarlem; de watersportliefheb bers en visschers in het geweer (1ste Blad). BUITENLAND. Een voorloopig handelsverdrag is tusschen Engeland en de sovjets tot stand gekomen. (Buitenland, 1ste Blad). Te Londen is tusschen Engeland en Egypte overeenstemming bereikt (Tel., 1ste Blad). De „Graf Zeppelin" na zijn bezoek aan Sevüla op de thuisreis (Buitenl. Gem., 2de Blad). GOED AFGELOOPEN. Gistermiddag te ruim halfdrie is op den Stationsweg een ernstig ongeluk gebeurd, dat gelukkig bijzonder goed is afgeloopen. Een drietal arbeiders, F. de R., J. T. en L. van V., werkzaam bij de rioleeringswerken, welke daar ter plaatse worden uitgevoerd, werd onder 9troom gezet, doordat de arm van een hijschkraan in aanraking kwam met de voedingsdraad va*n d^ tram. Hoewel alle drie de mannen tegen den. grond sloegen, bleken zij geen noemens waardige brandwonden te hebben bekomen, zoodat de Eerste Hulpdienst er niet aan te pas behoefde te komen. Door onmiddellijke uitschakeling van den stroom werd erger voorkomen. KON. NED. MIT. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Installatie van den nieuwen voorzitter en huldiging van den heer Witte. De eerete bijeenkomst van de afd. Lei den en Omstreken onder leiding van den heer J. G. Ballego, droeg een ©enigszins feestelijk karakterhierin had de instal latie van den nieuwen vooratter plaats en werd de heer Witte spontaan gehuldigd. In de rijk met bloemen en bloeienda planten versierde zaal van „Zomerzorg" opende gisterenavond te ruim acht uur de heer E. Th. Witte deze laatste vergaai- ring met een hartelijk welkomstwoord aan den nieuwen voorzitter. Als de schat van bloemen hier aanwezig, de tolk der leden moet zijn tegenover den nieuwen voorzit ter, dan is hier de spreuk: „Laat bloe men uw tolk zijn" weder ten volle beves tigd; aldus besloot de heer Witte zjjn speech. Na voorlezing der notulen, deelde de heer Baillego, den oud-voorzitter mede, dat de vergadering met algemeene stemmen besloten heeft hem te benoemen tot ©ere lid van het bestuur, Detze eere-functia stelt de heer Witte op zeer hoogen prijs, hij kan daardoor steeds werkzaam blijven voor de Leidsche Afd. en zegt dat de belangen daarvan hem nauw ter harte gaan. Daarom doet het hem ook genoegen er van overtuigd te zijn dat zijn opvolger met hart en ziel tuinbouwer is en een al gemeen bekende persoon, zoowel in de buiten- als in de binnenlandsche tuinoouw- wereld. De taak die op den heer Ballego rust, is niet gemakkelijk, daar hij als voor zitter der afdeeling, tevens voorzitter ia van al de, van de afd1. uitgaande commis- sie's. Spreker is ervan overtuigd dat het in goede handen is en dat de heer Ballego ertoe zal medewerken dat de Afd. Leiden steeds zal blijven een parel voor de Kon. Ned. Mij. v. Tuinb. en Plantk. Hiermede werd de heer gallego voor geïnstalleerd verklaard. De nieuwe voorzitter brengt dank voor de hartelijke, gevoelvolle woorden tot hem gericht, verklaart te zullen trachten inde zelfde richting voort te gaan en vertrouwt op de medewerking van het eerelid, het bestuur en de leden. De heer H. de Lange te Rotterdam^ brengt als hoofdbestuurslid en patroon van de Afd. Leiden, woorden van dank nam3na het H.B. aan den scheidenden voorzatter eii wel voornamelijk voor hetgeen hij dead buiten de afd. en als hoofdredacteur van het orgaan. De heer T. van Egmond, voorzitter van de Afd. Oegstgeest van Bloembollen cult, wijst op de prettige samenwerking der af- deelingen en getuigt dat ook hier de heer

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1