AGENDA. G0LVENWEE. VISSCHERIJ-BERICHTEN. BUITENLAND. s# SCHEEPSVERBINDINGEN. AMERIKAANSCHE NOTITIES HEDEN: Leidsche Volkshuis. Ver. tot Bevordering der 'Belangen van Slechthoorenden. Lezing dr Z. Kamerling. 8 uur nam. Ned. Leger des Heils, Lammermarkt: Samenkomst 8 uur n.m. Stadsevangelsatie (Morsclvweg 59): Sa menkomst te 8 uur nam. Vrijdag. Téniel, Groenesteeg. Bijeenkomst 8 uur nam. Vrije Evang. Gemeenschap. Midelstegracht Bijeenkomst 8 uur en 34 uur n.m. Zondag. Jeruei Groenesteeg: Bijeenkomsten 10 uur van. en half zeven nam. Vrije Evang. Gem. Middelslegracht. Sa menkomst 10 uur r.m. MUSEA. Stedelijk Hosenm de Lakenhal, Lange Schei9traat 2 Geopend in November, De cember, Januari en Februari van 10—3 u.; in Maart, April en Mei van 104 uur; in Juni, Juli, Augustus en September van 105 uur; in October van 10—4 uur Zon dags vanal halféên Ëntrée Zondags koste loos Maandags 0 25 overige dagen f 0 10 Rijksmuseum van Oudheden. Rapenburg 28 1 Dec 1 Febr van 103 uur 1 Febr tot 1 April vaD 104 uur; 1 April—1 Oct. van 105 uur; 1 Oct.—1 Dec van 104 uur Zondags van 1t uur Entrée Maan dags f 0 25. overige dagen f 0 10 Geologisch Uinoralogiscb Museum, Garen- markt lederen dag van 912 en van 1 304 uur Zondagen gesloten Kosteloos. Ethnooraphisch Mnsenm, Rapenburg 67 69 en Breestraal 18 Op werkdagen van 10—4 uur Entree Maandags f. 0.25; overige dagen f 0 10. Rijksmuseum v. Nat. Historié, v d. Werff- park Werkdagen 8.30—12: 1.305. Zater dags 8 30—12 Kosteloos. Prentenkabinet. Rapenburg 71. Tijdelijk gesloten Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks van 912 30 en 26 uur Kosteloos Hortus Botanicns, Rapenburg 73 Alle we'rkdagen van 1 April30 Sept 96 uur; 1 October31 Maart 9—4 uur. Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 104 uur Kosteloos. Dagelijks. ..Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 lol 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété- voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags malinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestraat: Bioseoop- «n Variétévoorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags tamiliematinée. „City-lbeater", Haarlemmerstr.: Bioscoop voorstellingen Dagelijks te 8 uur 's Woen- dags en '9 Zaterdags matinée te 2 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14- April tot en met Zondag 20 April lsten Paaschdag waargenomen door de apotheek M. Boek wijt, Vischmarkt 8. teleloon 552, en op Maandag 21 April, 2den Paaschdag, door de apotheken G. F. Reyst, SteenstAat 35. tele foon 136, en A. J. Donk, Doezastraat 31, telefoon 1613. GEVESTIGD H. Alter, dienstbode, Oude Singel 188 C. te Brake, dienstbode, Oegtsgeesteriaan 33 B. Brinkhuis en lam., Ladingmees. ter N.S., Lage Morschweg 4 J. P. N. Erokaar, chauffeur, P. de la Courtstr. 23 H. Franken, verpleegster. Meezenstr. 2 K. H. Gaudlitz, stoffeerder, Hoogl. Kerk steeg 2 G. C. van Goozen, dienstbode, Medusastr. 22 J. Groen, letterzetter, N. Beetsstraat 28a J. Gulay, Meidoorn- straat 53 A. P JHage, onderwijzeres, Kijnsburgerweg 89 H. Huela, verpleeg ster, Acad. Ziekenhuis A. T. de Jager, legelperser, Weverstraat 35 E. Hol landerJanse, Hyacinthemstraat 10 M. W. Jongsma, Merelstraat 44 E. van de Kamp, horlogemaker, Steenstraat 7 J. Koning en fam., koopman, O. Varkens- markt 32 J. F. Kriek, winkelbediende, Fioenstraat 37a L. Küper, dienstbode, Oegstgeester'.aan 33 P. van der Linde, Har,penstraat 35a H. A. Marx. Zoeterw. Singel 19 P. C- de Meij, chauffeur, Oude Vest 123 M. M. Picavet, kinder- juffrouw, Haagweg 47 M. Ras en farm, monteur, Nieuwsteeg 21a M. Penseel en fam., Rjjnsburgerweg 79 J. Sad'.o, hor logemaker, Doezastraat 10a H. A- C. Schaaf, arts, Rjjnsburgerweg 54 J. J. Si'.jee, onderwijzer, Uiterstegracht 16a A. A. Snjjder, contr. geneesheer R.V.B., Oegstgeesterlaan 33 P. J. Spuijman on fam. Leliestraat 120 J. Stern, diensfo-, Oegstgeesterlaan 4 S. A. M. Suiker, contr. melkinrichting, Levendaal 98 Thio Siong Huay, Rijn- en Scliiekade 17 G. K. Thorbecke .onderwijzeres, Maredijk 20 J. J. Tichelaar, verpleegster, Acad. Ziekenhuis K. de Tombe en fam., Mariën- poelstraat 9 M. C. van der Velden, Rijns- burgerweg 71a M. H. H. Vliegen, dienst bode, Plantage 1 P. J. van der Voort en fam., grondwerker, Voorstraat 41 W. Waaning, landarbeider, Pr. Wilnelml- nastraat 31 J. E. van de Weghe, kapster, N. Rijn 87 H. F. B, H. Weimar, verte genwoordiger, Seringenstraat 24a A. J. de Wekker, kapper, Borneoetraat 32a M. A. Welling, leerares huish. school, Haarlemmerstraat 245a P. W. Woon- meüer, winkelbediende, Groenhovenslr. 11 E. Zens, steendrukker, Voorstr. 5 -- B. Zimat, dienstbode, Cronestednkade 18 J. de Zwart, onderwijzeres, Schelpen, kade 3a. 'k Was het kalmste mensch ter wereld. Vóór ik radio bezat, Nu ben ik totaal veranderd, 'k Bibber als een espenblad. 1 Zit hem in die golleflenglen. 'k Ben er steeds weer mee abuis. Als ik Hilversum wil hebben, Krijg ik Huizen in mijn huis. Soms is Hilversum echt Huizen, Huizen is dan Hilversum, Tóch is Hilversum géén Huizen, Huizen is géén Hilversum. 'k Draai verwilderd aan mijn toestel Alle golven aan elkaar, Als ik Huizen eens wil hebben, Dan is Hilversum weer daar 'k Zit soms heviglijk te peinzen. En mijn hoofd doet dan zoo'n pijn, WAAr is Hilversum gebleven? WAAr mag Huizen nu toch zijn? Welke golf 'moet iw wel hebben? Om bijvoorbeeld twatef uuri WAt is Hilversum, WAt Huizen? 'k Krijg soms 't radio eatherzuur! Dradelooze Radiolisten, WAnneer is de redding daAr WAnneer komt de iunctionnaris: Eathergolvengoochelaar? LEON. VERTROKKEN M. C. J. Aalbersberg, Detroit U.S.A. E. Anholt, Amsterdam. Keizersgracht 154 O. Banto, Hongarije J. T. van Cassel, Voorschoten, Rijndijk 176 H. G. A. Cas termans, AJaastricht, Cellebroederstr. 1 K. CohenCohen .Arnhem, Koningsstr. 16 S. Cohen, Laren N.-H., Bergstichting P. Collee, Den Haag, Spui 252a L. H. C. Dorré, Den Haag, Kraajjenhofstr. 26 P. N. van der Drift, Valkenburg Z.H., Va'.kenburgscheweg 294 H. C. E. E. King, Arnhem, Hertenlaan 6 M. Ga- zenski, Hamboni Dl. S. W. Geerlof, Koudekerk, B 121 C. J. Grader, OegSV goest, Naasaulaan 1 G. Haak—Krans, Voorburg, van de Wateringenlaan 190 A. van Haarlem, Arnhem, Vijverlaan 47 K. C. J. van den Heuvel, Vlaardingen, Arn. (Hoogvlietstraat 32 M. J. Hiiiebrand, RÖfwetering F. H. Hofsteenge, Lake Lenora Canada A. van Holst, Lonneker, Haafobergerstraat L. 40 L. HoVenkamp, N.O. Indië C. Jansen, Velp, Emma'str. 15 K. Janssen, Kempen Dl. M. Kasteel, Den Haag, Nieuwe Haven 208 D. A. Keizer, A'.phen a. d. Rijn, Mar tha Stichting K. Kirsten, Halte Dl. J. H. Korswagen, Den Haag, Mariastraat 34 C. M. Korteweg—Clant, Den Haag, Klimopstraat 66 H. J. Kou wen hoven, Oegstgeest, Pr. Hendriklaan 9 A. Kraal, Wierden, bij fam. Budding L. J. M. Kuster, Den Haag, Balistraat 26 P. M. van der Lans, Lisse. Julianastraat 111 G. J, van Leeuwen, Haarlemmermeer, Lei- muidenschediik E. Liebenwein, Oosten rijk A. A. C. MagermansBoelens, Den Haag, Kaapstraat 118 J. van der Meij, Oegstgeest, H. Morschweg 55 A, Moraal, Leiderdorp, Hoograadenscheweg 30 J. W. Nagtegaal, Hongkong China J. P. Peelersvan Rooijen, Den Haag, Fred. Hen. driklaan 169 Wed. C. F. Plesman Landzaat. Oegstgeest, Weth. Juffermansstr. 54 J. Ie Poole, Buenos Aires Z.A. A Pukropski, Den Haag, Nassau Zuilen- pteinstraat la M. de Rooüe. Amster dam, Alb. Dürerstr. 13II A. M. Schou ten, Leiderdorp, Bruggestraat 1 Wed. .7. M. E. van SteedenWiinen, Den Haag, Celeb&sslraat 53 A. E. Struyck du Mou lin, Aerdenhout, Houtvaartkade 58 C. Teljeur—Teske, Va'kenburg Z.-H.. Valkenb. weg 5B S. te Velde, Den Haag, Olean derlaan 93 J. Velzel, Voorschoten, Leid. scheweg 241 J. W. J. Verheij van Wijk, Zeist, Odiikerweg 38a T. van der Vlist, Beskoop, Puttekade 47d A. M. de Vries, Den Haag, Pahudstraat 169 S. J. M. de Vj-oom, Oegstgeest. Juffermansstr. 80 G. J. Wolhoff, Heemstede. Landrichtlaan 4 P. Wijngaarde, N.O. Indië E. Zeliend- r,er. Weenen L. J. H. Ziirloh, Wasse naar. Hout'.aan 10. IJMUIDEN, 16 April 1930. VISCHPRITZEN. Tarbot per K G. f. 2.702.25; Griet per kist van 50 K.G. (.9048; Tongen per K.G. f. 2.401.50; Middelschol per kist van 50 K.G. f 2513; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 17Schar per kist van 50 K.G. f 13510; Tongschar per kist van 50 K.G. f. 45J8: Vleeten per stuk f.5; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f 11.50 3 60; Groote Schelvisch per kist 50 K.G. f 3426; Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 2620; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G. f.2112.50; Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. 172.40; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 52 22.50; Gullen per kist van 50 K.G. f. 18 4.70; Lengen per stuk f. 2.300.70; Heil bot per K.G. 1.21.50; Wijting per-kist van 50 K.G. t. 4.701.90; Koolvisch per stuk f 1.600.08; Makreel per kist van 50 K.G. f. 11.50—10. Aangekomen 16 Stoomtrawlers: IJM. 196 met f. 3434; IJM. 73 met f.2614; IJM. 44 mei f. 7175; IJM. 385 met f.2135; IJM. 3 met i 2827. IJM. 96 met f.2170; IJM 95 met f.2100. IJM. 97 met f.2041; IJM. 65 met f. 1048. IJM. 132 met f. 1345; JM 28 met f 2235; IJM. 177 met f. 1328; IJM. 159 met f.1438; IJM. 29 met f.1341; IJM. 158 met f.2975. SD. 99 met f 4541 en 19 loggers: SCH 8 met f 544: SCH. 275 met t. 500; SCH 368 met f.359. SCH 87 met f.494; SCH 412 met f.854. SCH. 328 met f.571; SCH 181 met (.330 SCH 208 met f 505; SOH 254 met [.542 SCH. 35 met 703; SCH 236 met 316; SCH 399 met f.324; SCH 255 met f 574 KW 147 met 488; KW. 8 met (.453; KW. 162 met f.510, KW. 173 met (.723; KW. 95 met f.56; VL. 155 met f.282. DE ALGEMEENE TOESTAND. Een VoikenbondgvlaQ De ontwapening Kroatisch beroep op den Volkenbond. Men zal zich herinneren, dat het jaar- Jijksch congres van de Union der Volken- bondsvereenigragen in 1929 te Madrid ge houden, op voorstel van de Nederlandsc-he „Vereeniging voor Volkenbond en Vredo" er toe overging om een prijsvraag uit te schrijven voor een vlag of ander embleem van den Volkenbond. De belangstelling voor de prijsvraag, nit alle landen bleek de verwachtingen te overtreffen; niet minder toch dan ruim T50O inzendingen waren aanwezig; sommige uit meer dan ren, enkele zelfs uit geheel een reeks ont werpen samengesteld, zoodat het totaal aantal ontwerpen, door de jury te beoor- deelen, de 20UO overtrof. De jury heeft geen aanleiding kunnen vinden om den eersten prijs toe te kennen, aangezien naar het eenstemmig oordeel der jury geen der ontwerpen aar. de vereischten daarvoor voldeed, üaarbogon- ^veroveT zijn 2 tweede en 3 derde prijzen toegekend. De uitsla is deze, dat de 2 tweede prijzen zijn toegekend aan de ont werpen, ingezonden door de heeTen Ott- fried Neubeoker (Berlijn) en gen er aal majoor Novettny (Weenen). De 3 derde prijzen werden "erkregen door de inzen dingen van de heeren Gaston Kieffer (Bern), Tobias Schwab (Berlijn) en prof. F. Weber (Stamboul) De jury besloot daarenboven aan 20 in zendingen, die baar bijzondere aandacht trokken, een eervolle vermelding toe te kennen. De datum van hijeenroeping van de Ont wapeningscommissie wordt, nu de Londen- sche conferentie feitelijk geëindigd is, al is 22 dezer de officieele sluiting, in Vol ken bondskringen besproken. Van Duitsche zijde is er te Londen druk uitgeoefend om nog in Juni of .1 uli de commissie Loudon bijeen te doen komen. In liet secretariaat is men blijkbaar de meening toegedaan dat het wensehelijk zou zijn om de commissie niet voor de a.s. VolkenbondsveTgadering bijeen te roepen. Ook neemt men aan dat de delegaties, die te Londen bijeen waren, er weinig vorr zullen gevoelen reeds zoo spoedig na de Lóndensche besprekingen te Genève de discussies over het ontwape- ringsproces te hervatten, al kan men aan den anderen kant den Duitschers niet kwalijk ne-men dat zij andermaal op spoed aandringen. De Kroatische partij in Joego-Slavië heeft opnieuw een beroep op den Volken bond gedaan, waarin geprotesteerd wordt tegen de vervolging, waaraan de leiders der Kroaten in Joego-Slavië blootstaan. De politie in de Kr&Ltische landen weet afvaardigingen samen te stellen, die naar den koning worden gezonden', om hem te danken voor het feit, dat het volk van den druk Van zijn leiders is bevrijd, wat in het geheel niet in overeen stemming met de- werkelijkheid is. Tot den Volkenbond en de staten, die het nieuwe koninkrijk mede hebben helpen stichten, wordt het verzoek gericht, een vertegenwoordiger te zenden, om het pro ces Maschek bij te wonen, en een einde tc maken aan de heerschappij der Serviërs over de Kr oaten. o ENGELAND. Het Hooger- en Lagerhuis Stakingsnieuws De actie van Gandhi. Gisteren werd in het Lagerhuis een aan vang gemaakt met de debatten betreffen de de door Snöwden alt» minister van finan ciën ingediende begrooting, voor het jaar 1930. De conservatieve woordvoerder Chur chill sprak voor een geheel gevuld huis. Hij viel direct de financieel e politiek van Snowden aan en verklaarde dat de belas ting in Groot-Brittaimië haar hoogtepunt heeft bereikt en vermogenvorming in ge vaar bracht. Onder de huidige omstandig heden aldus Churchill, moet het hoofddoel van een minister van financiën bestaan uit het verminderen van de lasten der be lasting. Door de voorstellen van Snowden wordt de belasting teruggebracht op het hoogcpeil van den oorlogstijd, en dat op een oogenblik, dat men in alle deelen der wereld de belastingen vermindert. Chur chill besloot met de vraag: is dit nieuwe begrootingsplan ^niet de slechtste en on doelmatigste politiek welke op dit oogen blik door een regeering kan worden inge slagen V' Namens den linkervleugel van de La- bourpartij werd het woord gevoerd door Maxton, die nadrukkelijk verklaarde, dat hij de vraag of hij in zou moeten stem men met deze begrooting, ontkennend moest beantwoorden. Lawrence bestreed de bewering van Churchill, dat de nieuwe bela6tingverhoo- ging een zware last zal zijn voor de in dustrie, De nieuwe inkomstenbelasting, zoo zeide hij zal alleen diegenen treffen die betalen kunnen. Het Hoogerhuis heeft gisteravond bij de behandeling van de be.grooting van lands verdediging de door het Lagerhuis afge schafte doodstraf bij desertie en lafheid in het gezicht van den vijand weer in de wet hersteld. De conservatief, die het voorstel deed, beweerde dat de regeering de af schaffing doorgezet had tegen den zin van haar militaire raadgevers. Lord Thomson antwoordde namens de regeering, dat het waar was dat militaire deskundigen de. af schaffing ongewenscht hadden geacht, maar desniettemin had de regeering da afschaffing doorgezet» omdat deze straffen een overblijfsel waren uit den tijd der huurlegers en bij de gedisciplineerde mo derne troepenafdeelingen practisch niet voorkwamen Het amendement werd toch aangenomen met 45 tegen 12 stemmen en de bogrooting gaat nu weer terug naar het Lagerhuis. Minister Thomas heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat een consortium van ban kiers een maatschappij had opgericht met nominaal 6 millioen pond kapitaal om de rationalisatie der Engelsche industrie te helpen voltrekken. De bedoeling is, dat een naast het bestuur te kiezen raad van advies plannen tot rationalisatie zal uit werken of van andere zijde Inkomende plannen onderzoeken en dat de voor uit voering vatbare plannen dan door de ban kiers zullen worden gesteund. Voorzitter is de president van de Bank van Enge land, Montagu Norman. De naam der gevormde vennootschap «al zijn Bankers Industrial Development Company (bankiers-vennootschap tot ont wikkeling der industrie). De 'mmistcT zeide 'ten slotte nog, dat geen staatsgelden met de uitvoering der plannen gemoeid zouden worden. In de textielnijveriieid van Midden-En- griand zijn thans drie vierden van alle arbeider» uitgesloten De ondernemers blijven weigeren met de vertegenwoordi gers der arbeiders te onderhandelen. Een vertegenwoordiger der vakvereenigingen verklaarde, dat de uitsluiting waarschijn lijk een maand zal duren. De algemeene raad van het vakvereeni- eingscongres heeft èen steun actie ingezet. De raad heeft de lijst met 500 pond ge opend en alle aangesloten vakbonden aan geschreven om met hu.n leden over finan- cieelen steun overleg te plegen. De staking der 3500 vaste bootwerkers, die de schepen op het Manchester Kanaal in de dokke.n van Malford lossen, heeft gis teren een andere wending genomen, door dat het bestuur van de Scheepvaartver- eeniging met ontslag gedreigd h'eeft, tenzij de mannen zich Maandag weer zullen mel den, om Dinsdag aan het werk te gaan. De bootwerkers hebben gistermiddag ver gaderd en niettemin besloten de staking voort te zetten. Als proteat tegen de niet erkenning van doctorsgraden aan de Indische universitei ten, hebben de drogisten en apothekers in Calcutta tot een boycot van Engelsche ge neesmiddelen besloten. De troepen welke docrr de Indische re geering naar het gebied der relletje© waren gezonden, zijn naar Bombay teruggekeerd, hetgeen in Britsch-Indische kringen wordt opgevat als een teeken. dat tegen Gandhi geen directe maatregelen beraamd worden. De p&Tticuliefe secretaris van Gandhi is gearresteerd. HiSc**.'. o SPANJE. De 1 Mei-dag. De besturen der arbeidersbonden zijn van meening, dat de huidige regeering de voortzetting vai de dictatuur is. Zij heb ben besloten den 1 Mei niet met betoogin gen te vieren maar dien dag algemeener dan ooit den arbeid neer te leggen. Er zal bij de regeering worden aange drongen op wijziging van de wetgeving op het stuk van landbouw, arbeidsinspectie, sociale verzekering, ook tegen werkeloos heid en onderzoek naat het vadersahap. RUSLAND. Stalin treft nieuwe maatregelen. In Rusland heeft het centraal comité der communistische paTtij een nieuwe ver ordening uitgevaardigd omtrent de Leiding der industrieel© ondernemingen. Zij is gericht tegen de inmenging der vakvereenigingen en communistische par tijcellen in de bedrijfsleiding dier onderne mingen, bij welke in de toekomst een uni forme leiding moet worden ingevoerd. Teven© worden in de verordening maat regelen voorgeschreven voor de betere opleiding der comraercieele en technische fabrieksdirecteuren. Ten slotte behelst zij de bepaling, dat in de verantwoordelijke functies in de in- drustrieele bedrijven voortaan niet slechts leden der communistische partij moeten worden benoemd, maar ook die arbeiders, chefs en technici, die tot dusver geen leden van een partij waren, doch het sovjetstel sel zijD toegedaan. De volgende passagierschepen zijn Don derdag 17 April in radio-telegrafische ver binding met de daarnaast vermelde kust- stations en via dit stations rechtstreeks te bereiken. Medegedeeld door de N.T.M. Radio Holland N. V. Alphacca, Rugby-Radio. Alpherat, Santos-Radio. Amstelkerk, Niton-Radio. Baloeran, Scheveningen-Radio. Cot- tica., Rugby-Radio. Edam, Schevenin- gen-Radio. Flandria. Cenrito-Radio. Gelria, Scheveningen-Radio. iDdrapoera id. - Insulinde, id. J Piet Coen. id. Zeelandia, id Jdh. de Witt, id. - Maas dam, Cabo Finisterre Radio. - Oldekerk, Port Sudan-Radio, - Orania. Sehevemn- gen-Radio, PO. Hooft. id. Pr d Nederl.. id. Prinses Juliana, id Rlar mat. id. Ptatendam. id StnwöFaot, Barbados-Radio. Tabanan, Colombo- Radio. ■i o i. J NOG EENS: DE DROOGLEGGING. Alles wat de klok dezer dagen slaat is Afschaffing en de afschaffing van Afschaf, fing. Van de hoogste plaats m den lande, het Kapitool te Washington via de berich ten van eeD geheimzinnige verlamming in Oklahoma van menschen, die Jamaica Gember gedronken hebben, tot de dage- lijk8che gesprekken toe. De belangstelling van hoogerhand is opgewekt na het rap port van de Wiekersham-commiBsie inzak,; de toenemende misdadigheid, volgens hei •welk de bevindingen op „droog" terrein niet zoo heel erg gunstig war mi. Het ge. volg van een en ander is geweest, dat beide partijen het hunne hebben mogen zeggen voor een commissie van Parlementsleden en daar dankbaar van gebruik gemaakt hebben door hun voormannen en vrou wen niet te vergeten in persoon of schril, telijk hun meening te laten geven. En in dien één ding uit deze gedachten wisseling gebleken is, dan is het wel, dat de tegen standers van een door de wet gedwongen geheelonthouding volstrekt niet alleen be staan uit ex-kroegbazen of verstokte nat halzen uit de heffe de© volks. Zelfs is het gebleken, dat onder de vurigste tegenstan ders vooraanstaande mannen en vrouwen behooren, die persoonlijk oprecht geheel onthouder zijn of die tien jaar geleden het hardst geijverd hebben de wet er door te krijgen, maar deze nu als een geesel in plaats van een zegen beschouwen. Het vraagstuk vaD de Drooglegging in zoo veel omvattend, er komt zoo veel bij kijken, waar een buitenstaander zich geen voorstelling van kan vormen, dat een ge detailleerd overzicht boekdeelen zou vor^ men. Alle belangrijke punten kunnen tea «lotte samengevat woTden tot een vraag; is de wet uitvoerbaar'? Ja, zeggen de dio- gen en de natten ontkennen dat even hard. Ten bewijze daarvan komen beiden met cijfers en statistieken aandragen, die hun bewering moeten boekstaven en het is vrij wel zeker, dat beiden met foutieve cijfers aankomen. Ik wil niet beweren, dat dit altijd opzettelijk gebeurt, maar het onge luk wil, dat er eerstens geen onpartijdige droge of natte Amerikaan bestaat de gulden middenweg is hier ondenkbaar verder zijn de moeilijkheden om tot defl bodem door te dringen eenvoudig onover» komelijk. Een voorbeeld daarvan is het cijfer van alcoholische sterfgevallen, is het gedaald sinds de Drooglegging, bleef het etationaiT of steeg het1? Ofschoon nog een respectabel aantal, is het mindëT dan het theoretisch zijn moest in verband «net de cijfers vóór 1919. Bii nadere beschouwing 'blijkt, dat die officieele cijfers van de laatste jaren alleen gebaseerd zijn op do gevallen, die de autoriteiten van openbare inrichtingen en ziekenhuizen ter oore komen. De man, die op het trottoir ho el. feaar zalct na het drinken van smoke", een mengsel van water en schildersalcohol, komt dus o>p de lijst te staan, maar hoe staat het met de gevallen, die door parti culiere dokters behandeld worden en waar de doodsoorzaak als hartverlamming of een leverkwaal wordt opgegeven 1 Andere onoplosbare raadselen zijn bijv. hoeveel drank er clandestien binnenge smokkeld, gestookt of gedronken zal wor den en zelfs de cijfers, die het dichtst bij de werkelijkheid zullen komen, moeten nog uit gissingen bestaan, omdat deze kwestie niet te controleeren is. Zelf ben ik nog geen beoefenaar van de edele kunst geworden, maar het «naken van bier of wijn is een doodgewone taak van keuken* nijverheid bij de meesten mijner bekenden 'en daaronder tel ik geen beroeps-,,boot- legger". Het is even simpel al© borstplaat maken of een pudding, auiker, gist, drui ven,, rozijnen, vaatwerk, flesschen en kur ken, een leeg hoekje in den kelder en wat geduld, maken dikwijls, uitmuntende wijn tjes, met een „kick" er in of aardig koppig. Om nu bij benadering te schatten hoeveel er van deze hartversterkingen in de par ticuliere woningen gefabriceerd en veror berd worden, is tenslotte toovenarij en toch wordt ex af en toe een gooi naar ge daan. Ditzelfde geldt voot smokkelen, om dat de droge partij afgaat op hetgeen aan gehouden wordt en daar nog een kleine hoeveelheid bovenop legt die vermoedelijk langs glipt, terwijl de natte partij haar cijfers baseert op even onzekere gissingen. Dit allemaal is dus geen houvast, maar wel is dat het geval met het aantal von nissen, verbeurdverklaringen, «noorden, die direct met den drankhandel te maken heb- Iben en zelfs de overtuigdste geheelont houder kan niet ontkennen dat die onrust, barend aan het stijgen zijn. De drogen zien hierbij voornamelijk een krachtiger optreden van de wetsdienaTen, de natten daarentegen, dat er hoe langer hoe meer gedronken wordt, beiden hebben waarschijnlijk gelijk. Het is alleen maar de vraag, wat de overhand zal krijgen op den duur Want zelfs de drogen geveD toe, dat de wet maar voor 60 procent geëerbiedigd ■wordt en in verband met hun voorliefde om de cijfers wat voordeelig af te ronden, is bet misschien veiliger te beweren, dat zij bedoelen 50 procent, daargelaten of dit in werkelijkheid zoo is. Een wet, die na een 10-jarig bestaan ten koste van plm. 036.000.000 nas voor de helft gehoorzaamd wordt, kan moeilijk aanspraak maken op den titel van de Volkswil. Wat de natten nu graag willen weten is: moet die wet nu maar iD denzelfdeD vorm blijven be staan en is het eigenlijk niet een droge minderheid, die het land reeeert Hier tegen komt deze laatste altijd op met den zachten wenk dat de Drooglegging een onderdeel var de Grondwet is geworden door in do 'Re Hprriening opgenomen te zün en dat lieden, die wijziging willen, riet mindeT dan landsveirraders zijn. In dien het den natten eens gelukt zou zün een dergelrk aanhangsel aan de Consti tutie tp maken, wanrbii elke volwacspoe gedwongen werd per dag een liter whiskey 2—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2