71£te Jaargang WOENSDAG 16 APRIL 1930 No. 21499 ADVERTENTIEN VOOR ZATERDAG A.S. OfficSeele Kennisoevinpen. STADSNIEUWS. UIT DE RAADZAAL. Het voornaamste nieuws van heden. BURGERL. STAND v. LEIDEN LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel toot advertentiéD uit Leiden en plaatsen waar agentschappen va® ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 36 Cts. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weelc^7. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 -1- portokosten. Ko.18 „0.18 Dit nommer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Daar ons Blad Vrijdag a.s. (Goeden Vrijdag) niet verschijnt en onze bureaux dien dag gesloten zullen zijn, verzoeken wij H.H. Adver teerders, advertentiên bestemd voor ons Blad van Zaterdag a.s. reeds morgen, DONDERDAG aan ons Bureau te willen opgeven. DE DIRECTIE. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen bij deze ter algemeene kennis: dat in het jaar 1930 zitting zal worden gehouden voor den herijk van maten en ge wichten in het lokaal van den ijk aan de Lammermarkt op 5, 6, 7. 8, 9, 12. 13. 14, 15, 16, 19, 20, 21, 22, 23. 26. 27 28 en 30 Mei, 2, 3, 4. 5, 6, 11, 12, 13. 16, 17, 18, 19, 20, 23 en 24 Juni, telkens van 9 tot 12 en van 1 tot 4 unr. Ten gerieve van belanghebbenden zullen briefjes worden uitgereikt, vermeldende het tijdstip, waarop de maten en gewichten ten herijk kunnen worden aangeboden. Men honde zich, in zijn eigen belang, aan dit tijdstip! Zij, die, onverhoopt, geen briefje mochten ontvangen kunnen hunne maten en ge wichten ten herijk aanbieden op 20, 23 en 24 Juni. De belanghebbenden worden er voorts op gewezen: le dat de voorwerpen droog, schoon en roestvrij, de ijzeren gewichten met lijnolie, al of niet vermengd met zwartsel, inge wreven en de ijzeren maten geverfd (van binnen en van onderen gemenied, de bui tenzijde van den romp grijs of zwart ge verfd) moeten zijn; 2e. dat de maten en gewichten vóór 1 October 1931 gestempeld moeten zijn met de letter f en dat er. bij verzuim of verhin dering om van de zitting gebruik te maken, rog gelegenheid bestaat maten en gewichten'" te laten herijken aan het ijkkantoor te 's*Gravenhage, Varkenmarkt 1 b, eiken Maandag en Dinsdag van 912 en 13 nnr; 3e. dat de maten en gewichten, welke zijn gestempeld met het afkeuringsmerk riet in winkels e.d. mogen wor den teruggebracht; •fe. dat ten bate van 's Rijksschatkist be taald moet worden voor het onderzoek der maten en gewichten (ijkloon) en voor het justeeren van gewichten (justeerloon) 5e. dat de milligramgewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan het ijkkan toor herijkt kunnen worden. (Opzending per post, franco, met insluiting van een post- bewijs tot een bedrag, overeenkomende met de som van 10 cent voor elk gewicht. Ook is mede te zenden de gezegelde enveloppe, afgegeven bij de vorige verificatie, daar de gewichtjes anders aan de eischen, gesteld voor de nieuwe, moeten voldoen). Burgcmeesler en Wethouders voornoemd. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN. Burgemeester VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 16 April 1930. 8-475 STEDELIJK MUSEUM. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat het Ste delijk Museum „de Lakenhal" op Goeden Vrijdag 18 April a.s. zal zijn gesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris Leiden, 16 April 1930. BUREAUX GEMEENTE-SECRETARIE EN ONTVANGER. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de bureaux der gemeente-secretarie en van den Gemeente-ontvanger op Goeden Vrijdag 18 April a.s. zullen zijn gesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN. Secretaris, keidien, 16 April 1930. W<6 De kantoren der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit Langegracht 70 en de Toonkamer Hooigracht 14 zullen op 18 April a.s. (Goeden Vrijdag) den geheelen dag ge sloten zijn, terwijl op dien dag ook geen aflevering van cokes zal plaats hebben. Voor klachten inzake de gas- of electri- citeits-levering kan men zich wenden tot den portier in het Administratiegebouw Langegracht 70 (Tel. 1220). De Directie der Stedelijke Fabrieken van- Gas en Electriciteit. Leiden, 16 April 1930. 8478 NEDBRL. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN AFD. LEIDEN. Den leden van bovengenoemde vereeniging wordt door het bestuur op de theemiddagen wel verscheidenheid van geestelijke spijs aangeboden; hetgeen een zeer loffelijk iets genoemd mag worden. Jammer dat nog altijd zoo betrekkelijk weinig dames van deze mid dagen profiteeren Voor gistermiddag stond op het program een lezing van den letterkundige Herman de Man, over- het vernieuwde realisme in de literatuur. Deze causerie zou handelen over de verhouding van de realistische lite ratuur tot de maatschappelijke verschijnse len en zou een illustratie zijn van de stel ling dat er een zeker verband bestaat tus- schen maatschappelijke en literaire idealen, vooral in een periode van realisme, als er n.l. een sterke hang naar tendenz in de kunstenaars aanwezig is. Nadat de presidente mevr. J. Romijn Sjollema de vergadering had geopend gaf zij het woord aan den heer de Man Spr. begon er op te wijzen ^iat hij niet bij machte was om nauwkeurig te zeggen wat nu eigenlijk het realisme in de literatuur was: hij kon het echter slechts aanduiden als de gewone literatuurvorm, dat ieder on derwerp het zijne noemen kan. De litera tuur zooals wij deze thans kennen bestond vroeger niet De oudste literatuur die wij hier te lande kennen is wel de middcleeuwsche en is van geheel andere structuur en behandelt meestal devote onderwerpen Zij kan wor den beschouwd als de mededeeling van ge leerden tot geleerden en van monniken tot monniken. De volksliteratuur wend niet ge schreven maar verteld. De volksverteller was van middeleeuwsche literatuur het realisme. Daarna kwam de renaissancetijd met ge heel nieuwe literatuur. De schrijvers lazen de oude cultuur der klassieken en volgden dezen wat voor hen een lange lijdensweg g°- worden is, aangezien de verre oerbron niet sprak tot hof hari van het Nederlandsche volk; daaraan weet spr. het ook dat Vondel hier te lande zoo weinig bekend is. Bredero heeft bijv »oen hij destijds in de Rede rijkerskamer aankwam met zijn Dolle klucht van de kop zeer veel moeten hoo- ren. toen is hij echter Grieksch gaan lee- ren en al was het dan ook Bredero- diaansch Grieksch. toen was het goed! Heb ben de schrijvers met het volgen van do klassieken niel veel geluk gehad hier in Hol land beter is het gegaan met de schilder? van destiids. die wel bij de klassieken ge neusd hebben, doch hen niet hebben ge volgd. Vervolgens kwam de romantische periode, welke ook niet veel goeds en niets frisch bracht De neo-gothiek noemde spr. een bleeke kunst welke als een zware mist over ons land lag. Met de Fransche revolutie kwam er een geheel nieuwe beweging in de literatuur- het volk was daarin gekomen, dat zioh liét zien in duizenderlei schakecringen Er was een nieuwe burgerstand geboren op de bar ricades van do revolutie. En deze burgers wilden een eigen kunst Toen voelden de schrijvers dat zij niet meer moesten uit beelden absolute haat of absolute trouw, maar de menschelijke ziel in al haar scha keeringen De Fransche realisten hadden de foutieve conclusie getrokken dat de mensch het recht had om zich uit te leven en de gevolgen hiervan waren buitengewoon funest, zij hadden nl den mensch dieriijko maatstaven aangelegd. Het Tealisme hier in Holland heeft da delijk een vasten vorm aangenomen nl. de genrekunst. en het is thans een evolutie gang bezig tot de perfectie. Het zal volgens snr. een voorbeeld kunnen worden voor ge heel Europa. Vervolgens behandelde snr. nog het natu ralisme. waarvan Frans Coenen heeft ge zead dat dit het voorkeurlooze realisme was. Door den grooten oorlog is het vernieuw de realismp geboTen waarin vooral uitkomt de deernis met de ziel. en 9pr haalde hier bij nog het eenvoudige voorbeeld aan van een man die zijn vrouw slaat De realisten zouden in hun boek over dit onderwerp de deernis opwekken voor de vrouw die gesla gen wordt, de vernieuwde realisten doen dit echter voor de ziel van den jnan. Hiermede eindigde spr. zijn interessante lezing. BEGRAFENIS Ir, J. VAN LEEUWEN Tr. Hedenmorgen vond op de Begraafplaats „Rhijnhof' de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer ir. T. van Leeuwen Jr. die te *9 Gravenhage dezer dagen op 73-jarigen leeftijd overleed. De overledene was oud rijkshoofd-ingenieur hij den Raad van Toezicht op de spoor wegdienst en officier in de Oranje Nassau- oide. Onder de aanwezigen merkten wij oa op de heeren G. Dirkse den Haag, Hoofd-Com- mies bij de Raad van Toezicht op de Spoorwegen; G. van Egmond. oud Hoofd ingenieur bij de Ncd. Spoorwegen; ir J. van Zijdelaar; ir. A. G. R. Harting uit Bussum-, J van Lessehen. Nadat de kist in het familiegraf was nedergelaten trad naar voren ir. J J. Stieltjes Insp. Gen. der Spoor- en Tramwe gen, die in eenige woorden de overledene schetste als een stoer werker wiens ad viezen zeer op prijs werden gesteld De schoonzoon van den overledene, de heer de Bruin uit R'henen dankte voor de be toonde belangstelling. Door alle aanwezigen werden levende bloemen in het graf ge strooid De kist was bedekt met een groot aantal bloemstukken. VEREEN. „KONINGINNEDAG". De jaarvergadering. Gisteravond had in de Burchtzaal van hotel „Den Burcht" de jaarvergadering van genoemde vereeniging plaats. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer L. Questroo. er op, dat deze bijeenkomst de eerste jaarvergadering der vereeniging was. Spr. dankte allen, die in het afgeloopen jaar hadden medegewerkt tot uitbreiding van de vereeniging. Na den wensch te heb ben uitgesproken dat de komende jar^n de Vereeniging Koninginnedag op de haar toekomende plaats onder de Leidsche ver- eeniginirpn zouden brengen, besloot de voor zitter zijn openingsrede. Door den tweeden secretaris werden ver volgens de notulen der vorige ledenverga dering voorgelezen, die onveranderd door de vergadering werden vastgesteld Hierna verkreeg de secretaris, de heer Joh. Geyten- beek, gelegenheid tot het uitbrengen van het eerste jaarverslag der vereeniging. Allereerst werd in dit verslag stilgestaan bij de oprichting der vereeniging in de ver gadering van 15 Februari 1929 der Oranje- vereeniging. Vervolgens werd een uitvoe rige beschrijving gegeven van de welge slaagde eerste viering van den Koninginne dag, waarop volksspelen gehouden werden en een optocht met versierde wagen, auto's en fielsen werd georganiseerd. Mocht het feest uit organisatorisch oogpunt welge slaagd heeten. het financieel resultaat was helaas van dien aard. dat de hulp van-een commissie moest wbrden ingeroepen door wier arbeid echter een groot deel van het tekort is gedekt. Ten sterkste drong de secretaris er in het einde van zijn jaar overzicht op aan. dat de leden zouden trachten het ledental zoo spoedig mogelijk tof het grootst mogelijke op te voeren. Onder dankzegging voor hetgeen de secre taris in het afgeloopen jaar voor de vereeni ging heeft gedaan, werd het jaarverslag goedgekeurd Thans was het financieel jaarverslag van den penningmeester, den heer Jansen, aan de orde. De rekening over het afgeloopen jaar 9loot met een totaal aan ontvangsten van f 1170.79 en van uitgaven ten be drage van f. 1505 84», aldus een nadeelig saldo van f 335.05s. dat inmiddels reeds door bijdragen van leden voor een belang rijk deel was gedekt, terwijl nog een ei ft moest worden geincasseerd. Namens de kascommissie deelde mevr Van der Blij mede. dat de boeken en bescheiden van den penningmeester in orde waren bevonden. Nadat van de zijde der vergadering dank was gebracht aandiegenen. die hadden bij gedragen tot opheffing van de tekorten, werd het verslag van den penningmeester onder dankzegging voor het accurate be heer. goedgekeurd. Alvorens werd overgegaan tot de bestuurs verkiezing. deelde de voorzitter mede. dat het bestuur gemeend had in strijd met het regiment te dien opzichte, voor de functie van voorzitter den heer P. C. Labrijn als zoodanig te moeten aanbevelen daar de af tredende functionaris zich niet meer her kiesbaar stelt. Op voorstel van den heer De Haan werd de heer Labrijn hierna tot voor zitter benoemd Nadat de heer Questroo den gekozene met zijn benoeming had ge- lukgewenscht en allen die met hem hadden samengewerkt had bedankt. droeg hij zijn functie aan den heer Labrijn over. Deze dankte vervolgens allen voor het in hem gestelde vertrouwen en den heer Questroo voor zijn arbeid ten bate der vereeniging verricht. Namens het bestuur sprak de heer Rosier als vice-voorzdtter woorden van dank tot den afgetredene voor de prettige samen werking van hem ondervonden. Tot be stuursleden in de vacature De Bruijn en Meershoek werden vervolgens de heeren Questroo en J, F. Sanders benoemd Hierna werd overgegaan tot de bespre king der a.s. feestviering. Reeds in een vorige ledenvergadering waren de hoofd lijnen aangegeven en besloten om teneinde niet in concurrentie te treden met de 3 October-vereeniging zich uitsluitend te be palen tot kinderfeesten. Des avonds zal echter na afloop van de viering door de Ohr. Oranjevereeniging een ïichtstoet ge organiseerd wonden, terwijl tevens getracht zal worden door middel van bu\jrt vereeni- gingen de stad op dezen 50sten verjaar dag van H.M. de Koningin een feestelijk aanzien te geven. De heer Van der Lijken 9telde voor zich in verbinding te stellen met de besturen der plaatselijke, provinciale vereenigingen ten einde een optocht te organiseeren in de betreffende karakteristieke kleederdrach ten. Na eenige bespreking werd het voor stel ter uitwerking in handen van het be stuur gesteld Namens de gemeentelijke commissie tot organiseering van het kinder feest op 31 Augustus deelde de heer Koons mede, dat dit jaar het feest met een aubade aan den burgemeester door de schoolkin deren zal aanvangen. Hierna zal een bijeen komst in de Stadsgehoorzaal plaats vinden gevolgd door spelen op een of meerdere terreinen, besloten met een optocht Na een geanimeerde rondvraag waarbij enkele punten van huishoudelijke aard werden besproken sloot de heer Labrijn de vergadering met den wensch dat het a 9. Kon inginnefeest, de 50ste verjaardag van H.M. de Koningin, waardig zal worden gevierd. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaats-examen Wis- en Natuurkunde letter A de heeien Th. C. L. Kok (Den Haag; P Beimers (Leiden) en A. Salet (Den Haag); idem letter K do dames E M. de Bas (Den Haag) en E. W. Metz (Rotterdam); idem letter B de heer W. II. Zaaijer (Leiden) en idem letter E mej. L. van Zijp (Oegstgeest); doctoraal-examen ge neeskunde mej. H I. Molenaar (Schevenin- gen) en de heeren A. W. A. Hoogwater (Den Haag) en J. G A. van Weel (Voorburg). De heer P. J. Hoogendam, onderwij zer aan de O. L. S. Schuttersveld B al hier. is benoemd tot hoofd der O. L School te Honselersdijk, gemeente Naaldwijk. Naar wij vernemen is onze stadgenoot de heer Aart Sminck benoemd tot directeur van de pas opgerichte gemengde zangver- eeniging ..Con Brio", alhier. De Zaterdag alhier gehouden verkoop der Emma-bloem ten bate van de tuber- culose-bestrijding heeft de mooie som van f. 2504.80 opgeleverd. Zelden heeft .de raad een zoo zakelijke agenda af te werken gehad als Maandag j.l., waarbij op den keeper beschouwd zoo weinig tegenstellingen zich voordeden! In hoofdzaak waren het wat losse opmerkin gen, die naar voren werden gebracht, ter wijl ten slotte het voorstel Tan B. en W. meestal z. h. st werd aangenomen. Zooals in den huidigen tijd te doen gebruikelijk is, bevatten deze opmerkingen dikwijls een verdekt politieken ondergrond Het bloed kruipt immers, waar het niet gaan kan Na ons verslag onzerzijds nog slechts en kele aanteekeningen. Wij hopen, dat het college inderdaad al zijn aandacht zal schenken aan de kwestie van het afstaan van voortuintjes etc., waarbij maar al te vaak onbillijkheden zich plegen voor te doen als uitvloeisel van de bestaande ver ordening. Zeer toe te juichen lijkt ons, dat B. en W. het noodzakelijke voorstel inzake verbete ring bij de Zijlpoort en omgeving aanvulden door ook de brug te verb reeden aansluitend aan de trottoirs voor voetgangers. Het voor stel wint daardoor ten zeerste aan practi- sche beteekenis. Voor de pers lijkt ons het besluit om te blijven vergaderen in het Nutsgebouw al leszins toe te juichen; de accoustiek, hoewel niet bepaald uitstekend, is daar toch onein dig veel beter dan in de Lakenhal, waar deze eenvoudig abominabel mocht worden genoemd, zoodal diverse sprekers totaal niet te volgen waren. Met groote belangstelling zien wij nadere plannen van B. en W. inzake steun aan kunstaangelegenheden tegemoet. Op dat ge bied ligt hier nog een uitgestrekt terrein braak. BINNENLAND. Ingediend ia een gewijzigd ontwerp Ge meentewet. (4e Blad). Ook Njord gaat wedstrijden honden in race-roeien voor dames. (Sport, 2e Blad). BUITENLAND. De jury-beslissing over de Volkenbond!- vlag. (Buitenl. Ie Blad). Over de Engelsche begrooting van Snow- den. (Buitenl.* en Tel. Ie Blad). De actie van Gandhi gaat slachtoffert vragen. (Buitenl. en Tel. Ie Blad). GEBOREN Elias Abraham Thomas, Z. v. A. Filippo en J. Dubbelaar. Nioolaas, Z. v. N. Texe laar en O. I. Tegelaar. Josephus Barnar dus Augustinus, Z. v. A. J. Waals en G. M. Witteveen. Pieter Johan, Z. v. J. Mulder en A. den Heeten. Maria, D. v. K. War merdam en D. Giesbergen. Gertrud Maria D. v. W. M. K. Hoenlce en C. P. v. Iterson. Willem, Z. v. W. Hendriks en J. Overdijk. Alice Mia, D. v. E: G. Schaapman en B. Filma. Andreas Cornelis, Z. v. J. F. W, Paddenburg en W. G. M. v. Veggel. Christiaan Franciscus, Z. v. J. H. Langezaal en J. J. Chrispijn. Cornelia Gerri'tje, D. v. J. Verheul en B. Verboom. Aafje, D. v. H. Veerman en J. E. Mouw. Hendrika Geertruida Theresia, D. v. H. v. Rijn en P. v. d. Klaauw. Maria Josephs Clara, D. v. J. A. F. v. Oudheusden en W. M. de Greeff. Isaac, Z. v. P. Neuteboom en C. M. Kop. Jansje Adriana, D. v. A. C. van Zoest en N. E. van Zwieten. Fran ciscus Xaverius Cornelis, Z. v. P. H. C. Vintges en J. W. van Klink. Frederikus Johannes, Z. v. J. A. Berasen en C. H. v. Vliet. Maria Cornelia, D. v. J. Beij en C. J. Witte. Willem Anthonie, Z. v. C. O. Ligtvoet en J. Horree. Wi'lhelmina Hen drika Gerarda, D. v. G. Mieremet en W. H. Taverne. Albertus Richardus, Z. v. A. Blok en A. v. d. Zwaan. Jacobus Albertus Wilhelmus, Z. v. J. A. W. Bos en H. v. Srt- tert. Gerritje, D. v. A. Ladan en M. C. Piket. Gosper Hermanus, Z. v. W. H. v. d. Linden en S. van Houten. Helena Jo hanna, D. v. J. J. Thorn en H. v. d. Zon. Pieter Johannes, Z. v. P. J. v. d. Weijden en C. v. d. Reijden. Johanna Maria, D. v. F. X. Kerstens en .J F. Kamphues. Cor nelia, D. v. A. T Groenendijk en S. de Bruin. Pieter Bernard, Z. v. P. Wolthaus en S. J. Bernard. Abraham, Z. v. A. Planje en S. J. Wiekhart. Maarten, Z. v. P. Bol en J. M. Kruit. Annie, D. v. J. Heij en J. C. Demmenic. Gusta Adolfine, D. v. G. .A Brokaar en J. H. Beij. Johannes, Z. v. J. Duk en L. Verstraaten. Willem, Z. v. W. van Oosten en M. Nieuwenburg. Sophia Johanna, D v. J. J. de Jong en J. Huter. Adriana Petronella, D. v. A. Swa- gers en J. P. van Rossum. Maarten, Z. v. G. v. d. Zwan en N. Blankestein. Adria- nus Johannes Cornelis, Z. v. P. G. Hilger- som en J. Dullemond. GEHUWD J. A. A. v. d. ELskamp j.m. en E. v. d. Lol j.d. W. J. de Haan j.m. en S. E. Kromwijk j.d. J. Verwer j.m. ea E. F. den Ouden j.d'. A. v. Bemmel j.m. en D. Beehmer j.d. N. de l'Ecluse j.m. en E. Polana j.d. J. Gorthuis j.m. en C. v. Brummelen j.d. J. J. v. Heiningen jm. en G. Kuijl j.d. K. F. W. v. Luijken gesch. en S. Freijberg j.d. J. F. Snik j.m. en W. J. de Graaf j.d. G. N. Sutherland j.m. en A. M. F. v. Berge He- negouwen j.d. 1 L Vink j.m. en C. C. Overdeveet j.d. G. Wesselius j.m. en N. de Bruin j.d. OVERLEDEN M. Th. Borgsteijn, dr., 11 mnd. ,C. Po- lane-Smittenaar, vr., 52 j. L. A. van Brero. zn., 2 j. L. v. d. Meel, zn., 15 j. M de Vriend, dr., 2 mnd. J. den Brave, zn 7 j. J KalsburgPluijmgraai, wede., 83 j. F. A Bierhuis, zn., 6 j. J. Hak kaart. wedr., 89 j. A A. Hooimeijer Leeflang, vr.. 70 j. M. Kroes, man, 69 j. I. Boom, mgn, 79 j. J. J. N. Godrlijn, dr., 19 j. L. de Kleer, man, 65 j. W. v. Vlietv. d. Kamp, wede., 83 j. H. v. d. BergAdmiraal, vr., 18 j. R. B. Schippe- rusBlok, vr., 37 j.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1