71ste Jaargang VRIJDAG 11 APRIL 1930 No. 21495 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per rejei toot advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ram ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 85Cta pet regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordein cisplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1607. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT»; Voor Leiden per 3 maanden S.36, per week 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco pet port f. 2.36 rF portokoeten. Dit nummer bestaat uH ZES bladen EERSTE BLAD. afsluiting scheepvaartverkeer singelbrug. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de SingeJbrug wegens het aanbrengen van verbeteringen, vanaf Maandag 14 April a s. tot nadere aankondiging niet voor het scheepvaartverkeer kan worden geopend. Het verkeer kan voor die vaartuigen, welke als gevolg hiervan de brug niet kunnen passeeren. plaats hebben via den Ouden Rijn-Schrijversbrug. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 11 April. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 14 APRIL 1930, des namiddags te twee uur, in het gebonw „TOT NUT VAN T ALGEMEEN". (Steenschnnr 21). I Wsnog te behandelen: 7994 Voorstel in zake verhuring van verschil lende woningen en gebouwen. (69) VEREENIGING TOT BEHOUD VAN TREKHONDEN. Dierenbescherming en haar gevolgen. In een der zalen van gebouw „Prediker" hield gisteravond de onlangs opgerichte Ver- eeniging tot behoud van trekhonden voor Leiden en omstreken haar eerste vergade ring, waarin als spreker optrad de heer De Ruijler uit Utrecht, die als onderwerp be handelde „Dierenbescherming en haar ge volgen". Na een kort welkomstwoord van den waarnemend-voorzitter tot de circa 35 aan wezigen, begon de heer De Ruyter met op te merken, dat het begrip dierenbescherming op ziclizelf een aanklacht tegen de mensch- heid inhoudt. Spr. zal de laatste zijn om te ontkennen, dat helaas dieren en ook honden mishandeld worden en daarom juicht hij wettelijke bepalingen ter beteugeling van dit euvol van ganscher harte toe. Doch men wake tegen ziekelijke overdrijving, welke maar al te dikwijls in sentimentaliteit ont aardt en ertoe leidt, dat menschen bij die ren worden ten achter gesteld. Een juiste beschouwing van de dierenbe scherming aoht spr. het evenwel, dat de .eigenaars van trekhonden een behoorlijk evenwicht weten te leggen tussohen het ver mogen en de opgelegde taak der dieren en met klem verzet hij er zich dan ook tegen, dat velen broodeloos worden gemaakt door dat dieren worden afgekeurd, welke alles zins aan de eischen voldoen. Aan de hand van verschillende citaten loont spr. aan, dat een eisc'h van 16 c.M. horstbreedte overdreven en welhaast onbe reikbaar is Waarom, zoo vraagt spr., be gint men niet wettelijke bepalingen in het leven te roepen ton aanzien van de physieke kracht van arbeiders? De richting, waarin de dierenbeschermers haar actie thans drijven, noemt spr. een publiek schandaal, daar er hoegenaamd geen rekening wordt gehouden met de belangen van hen. aan wier broodwinning zoo heftig wordt getornd. Ten slotte wekte spr. de aanwezigen met klem op te ijveren vóór handhaving van de wet van 1928, waarin een borstbreedte van 14 centimeter wordt voorgeschreven, een maat, welke door de Ver. tot veredeling van den trekhond, gebaseerd op een 17- jarige ervaring, alleszins voldoende wordt geacht. Er volgde op deze inleiding eenige ge- dachtenwisseling, waarna de vergadering werd gesloten. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Leiden en zijne bij kantoren werd, in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f. 10-4.373.89 en terugbetaald f. 119.723.90. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f. 15.350.01. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 96. Door tusschenkomst dezer kantoren werd Ier Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f. 3.250 en afgeschreven b 15.800. Derhalve minder in- dan afge schreven f. 12.550. Het aantal nieuw uitge- 8&ven staatsschuldboekjes bedroeg 1, VER. TOT CHRISTELIJKE WIJKVERPLEGING „PHEBE." Jaarverslag over 1929. Ook in het jaar 1929 heeft deze Vereeni- ging haar werkzaamheden op de gewone wijze voortgezet. Door de wijkzuster, zuster A. M. Jasperse, werd aan 101 personen, behoorende tot 98 gezinnen, in hun eigen woning 3311 maal hulp verleend Op de polikliniek in het wijkgebouw ver leende de zuster aan 808 personen 3943 maal hulp. Aan armen en zieken in de wijk bracht de wijkzuster 67 bezoeken. Op medisch advies werd aan zieken en zwakken 4021.5 liter melk verstrekt: de kosten hiervoor, ten be drage van f. 580,11, werden voor een deel bestreden uit hetgeen onder leiding van me vrouw BarnardMuyzer van eenige be langstellende personen voor dit doel was bijeengebracht. Er werden 156 soepkaartjes uitgereikt en 243 kaartjes voor warm eten. Bovendien besteedde de zuster uit haar eigen fondsje nog voor een bedrag van f. 22.69® van allerlei uitgereikte welkome versnaperingen. Er werden 146 verpleegartikelen uitge leend en 141 vroeger uitgeleende kwamen terug. Het Kerstfeest werd weder met de oudjes, zwakken, herstellenden en behoeftigen in het lokaal der Vereeniging gevierd, ook dit maal onder leiding van ds. D. Kuilman al hier. Bij die gelegenheid werden aan 71 ge zinnen pakjes uitgereikt, waarvan de in houd, naar gelang van de bij onderzoek ge bleken behoeften, bestond uit kledingstuk ken, en scheurkalenders; het aantal kle dingstukken bedroeg dit jaar 370. Aan deze Kerstgeschenken werd in totaal een bedrag van f. 241.29® besteed, welke som grooten- deels was bijeengebracht op een inteekon- lijst, door de wijkzuster aan onderscheiden belangstellenden aangeboden De uitgaven voor het Kerstfeest hebben de ontvangsten met f. 38.73 overtroffen. Gezusters Terdu zorgden ook in 1929 trnnw voor de localiteiten. Het bestuur leed in 1929 een groot en smartelijk verlies door bet plotseling over lijden. op 24 September, van het hoog geacht en geliefd medelid, mevrouw de wed. M. C. J Dijkvan Male Mej A. II Boonacker bleek, op verzoek, bereid de ledige plaats in te nemen. Het Bestuur is thans samengesteld als volgt: J. B. Meijnen, voorzitter; jonkvr. A. J, W. Barn aart, secr.; mevr. S. A. C. v Nesv. d. Pol. penn.: mevr. J A. M. de PlancruoArn<=; mevr. T. BarnardMuyzer; mej. A. M. Boonacker. CHR. RECITEERCLUB „U. V. K." De 19de uitvoering. Onder groote belangstelling heeft gister avond de Chr. Reciteerclub U. V. K. haar 19de groote uitvoering in de groole zaal van Concordia gegeven. Het was reeds kwart over acht. toen de voorzitter de heer G. Zit man de bijeenkomst met gebed opende, om vervolgens allen, en in het bijzonder den eere-voorzitter en het strijkje, welkom te heeten. Gelijk zulks een reciteerclub betaamt, ver- rrteldde het programma slechts tooneelstuk- ken, zij het dan afgewisseld door muziek van het strijkje, dat onder leiding van mej. Tillv Leening op uitstekende wijze de pau zen tussohen de bedrijven en stukken heeft aangevuld. Als eerste nummer werd hel tooneelspel in drie bedrijven ..Hoogmoed" opgevoerd, dat een illustratie der Tien Geboden gaf Het drama toonde de gevolgen van de ijdelheid en het verlangen van een arm. knap meisje naar een bemiddeld orhtgenoot. stammend uit een oud ceslacht. die eohler or> ppn ander meisje verliéfd was Door valsche brieven weet zij hen wel te scheiden, doch het ge lukt haar niet hem zelf te huwen. Tenslotte wordt haar bedrog ontdekt en vreest zij de wraak. Zij huwt met pen ander, doch het is geen gelukkig huwelijk en al haar liefde brengt zij op Kaar oudsten zoon over die tenslotte kamerheer aan het hof wordt. Na ongeveer dertig jaar hekent zij hem haar daad en smpekt hem de opschreven brieven lerwille van haar familie-naam terug Ie halen Hij doei dat doch geraakt op de pleegdochter van den bezitter der compro- mitteerende blieven, die hem betrapt, ver liefd. Hoewel zij de schuld op zich neemt, komt haar pleegvader achter de waarheid, waarna de b'eide jongelui als herinnering van de liefde der ouders in hur. jeugd met elkaar zullen huwen. Na de pauze volgde een blijspel in een bedrijf, getiteld ..Wie zal haar krijgen?" dat de aanwezigen hartelijk heef' doen lachen. Het krachtig applaus was het einde der be drijven en het herhaaldelijk terugroepen der spelers door het publiek aan het einde, be wees hoezeer het spel op prijs gesteld werd. Om ruim twaalf uur weid de avond met Het zingen van den Avondzang besloten. DE GEWIJZIGDE OUDERDOMS- 1 WET (V. O. V.) Blijkens een advertentie heeft de Wetgever gelegenheid geopend om pen sioenverzekeringen te sluiten met beding, dat bij overlijden van verzekerde vóór den leeftijd, waarop het pensioen ingaat, de be taalde premiën (minus één jaarpremie) wor den teruggegeven. Zij, die na 31 Januari 1923 een V. O. V. (tegen bruto-premiën) gesloten hebben, kun nen binnen een jaar hun loopende verzeke ring omzetten in een verzekering met terug betaling van premie. Bovendien geeft de wet aan gehuwden beneden 60 jaar de bevoegdheid, hun echt genoot na hun overlijden een rente te ver zekeren van f. 1 tot f. 10 per week. Het valt niet te ontkennen, dat deze nieuwe mogelijkheden aan meermalen ge opperde bezwaren tegemoet komen en niet ten onrechte wordt dan ook verwacht, dat daarvan een ruim gebruik zal worden ge maakt. HERVORMDE JONGEREN ORGANISATIE. Reeds geruimen tijd werd door een groo- ten kring jonge menschen, bestaande uit le den der Ned. Herv. Kerk, de behpefte ge voeld te komen tot oprichting van een orga nisatie, welke zich ten doel stelt: opwekking tot actief kerkelijk leven in den meest rui men zin des woords. Zij tracht dit te berei ken door het organiseeren van lezingen, ont- wikkelings- en ontspanningsavonden, dis cussie-groepen, jeugdlanddagen, enz., enz. Dat deze organisatie tot stand is gekomen zal door vele jonge menschen. gezien het algemeen belang, ongetwijfeld van harte toe gejuicht worden. Verschillende officieele per sonen hebben hun instemming hiermede be tuigd en hun welwillende medewerking toe gezegd. Naam der organisatie is: ,.H. J. O." Het secretariaat i9 gevestigd: Piet Hein- straat 14. Leiden. Het bestuur wekt belangstellenden op als lid of donaleur(trice) dezer nieuwe jeugd organisatie toe te treden. Aan genoemd secretariaat worden daartoe gaarne alle inlichtingen verstrekt. VOLKSZANGSCHOOL DER Mij. TOT NUT VAN HET ALGEMEEN Tets later in het 9eizoen dan gewoonlijk gaf de Zangschool van de Maatschij. tot Nut v. h. Alg. haar jaarlijksche uitvoering. Bij ontstentenis van den voorzitter opende de heer Buys dezen avond met een vriende lijk speechje, waarin hij aan de hand van de ervaring, de stellige verwachting uitsprak, dat na afloop deze uilvoering, als alleszins geslaagd zou mogen woTden beschouwd. Die verwachting is niet beschaamd. Onder de leiding van de directrice mevr. van Leeuwen—de Paauw is wederom kranig ge zongen Gegeven werd „de drie kabouters", kin deroperette in drie bedrijven van Hendrika van Tussenbroek en als aanvulling „Perretta en de melkkan" van dezelfde componiste. Vanwege de hooge kosten aan een ope rette uitvoering verbonden, werd ..de drie kabouters" in concertvorm gegeven, waarbij allicht de talrijk opgekomen schare luiste raars de zaa' was uitstekend gevuld geen schade had. daar de zangkwaliteiten van het goed geoefend kinderkoor nog beter uitkwamen. In het derde bedrijf kwam een zwak oogenblik in het duet van Roza en de Prins, waarbij ..zooveel geluk opeens, hun zinnen wat overstelpte". Afgezien hiervan verdienen de vertolkers van Roza en de Prins, alsmede van Perrette een extra pluimpje. Alles werd uit het hoofd gezongen en gedeclameerd. Door verhindering van mej. Gleuns trad in de plaats, de heer Han Zirkzee, die mede deed genieten van zijn meesterlijk gespeeld»1, moeilijke begeleiding. De heer Thors richtte aan het eind hartelijke woorden van sym pathie tot mevr. v. Leeuwende Paauw en den heer Meerburg, dien hij geestig „de stille kracht" noemde van de zangschool, tevens z'n waardeering uitsprekende voor de moeite aan de instudeering besteed Tot de kindeTen zei spreker- Ofschoon de radio tegenwoordig op zoo gemakkelijke wijze srhoone muziek levert, geloof ik toch dat ge in uw later leven altijd met vreugd zult terugdenken aan de heeriijke avonden, die ge, zelf muziek ten gehoore brengende, op de zangschool hebt meegemaakt. „Laat d© bloemen het zeggen" werd ook hier in toepassing gebracht, mevr. van Leeuwen kreeg fraaie bloemenmanden van bestuur en leerlingen. De heer Meerburg weid met 'n groote krans, door een leerling der school bedankt voor z'n trouwe en belanglooze hulp. Pianist en solislje? (leerlingen der schoo kregen aardige cadeaux. De zaal heeft har telijk geapplaudisseerd. In de pauze werden de kinderen onthaald. De heer Thor9 besloot dezen avond met de beste wenschen voor den voortdurenden Woei der zangschool. RAAD VAN ARBEID. De uitvoering der Ziektewet. De Raad van Arbeid vestigt er de aan dacht op, dat zij die bij de Ziekenkas van een Raad van Arbeid verzekerd zijn. ziek zijn en ziekengeld wenschen, van dit ziek zijn zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk binnen 24 uur na het intreden der onge schiktheid tot werken, kennis moeten ge ven aan den Raad van Arbeid. Zwangere gehuwde verzekerden moeten zich eventueel ziek melden op een tijdstip, waarop een geneesheer of vroedvrouw kan verklaren, dat de bevalling waarschijnlijk binnen een tijdsverloop van zes weken zal plaats hebben Deze kennisgevingen moeten geschieden door middel van een ziekmeldingsformulier, hetwelk verkrijgbaar is bij den Raad van Arbeid en bij de Postkantoren. Heeft men een dergelijk formulier inge zonden en is de ongeschiktheid tot werken geweken, dan moet men ook hiervan on middellijk, in elk geval op den dag van het: einde der ongeschiktheid kennis geven aan den Raad van Arbeid met gebruikmaking van een formulier, hetwelk in den regel vocraf in handen van den patiënt zal zijn gesteld of anders ook ten Postkantore ver krijgbaar is. Losse arbeiders, dat zijn arbeiders, die in den regel in dezelfde kalenderweek niet 'langer dan twee dagen in dienst van den zelfden werkgever zijn. moeten behalve bovenbedoelde bescheiden nog overleggen een losse arbeiderskaart, uitgereikt door den Raad van ATbeid, waaruit blijkt bij welke werkgevers en over welke periode zij arbeid hebben verricht. Derhalve 'wordt bedoelden arbeiders in overweging gegeven, voor zoover dit nog niet is geschied, zich zoo spoedig mogelijk onder overlegging van hun rentekaart, tot het verkrijgen van zulk een losse arbeiders- kaart, tot den Raad van Arbeid te wenden. De patiënt, die redht heeft op ziekengeld, krijgt dit met ingang van den derden dag na dien waarop de ongeschiktheid tot wer ken is aangevangen. Met inbegrip van den dag, waarop verzekerde zich ziek meldt, zijn er dus 3 wncht(karenz)dagen. De Zon dag telt als zoodanig mede, zoodat, indien een verzekerde bijv. Vrijdagmorgen niet in staat is tot arbeid, hij met ingang van Maandag daaropvolgende Ziekengeld zal ont vangen. Dit ziekengeld bedraagt als regel 80 pCt. van het dagloon van verzekerde tot een maximum van f. 6.40 per dag. In afwijking van het bovenstaande heeft een zwangere gehuwde verzekerde reeds recht op ziekengeld van den eersten dag af waarop zij bovenomschreven verklaring heeft overgelegd en tot een bedTag gelijk aan het dagloon tot een maximum van f. 8 per dag. Voorts wordt voor alle verzekerden, waar. voor krachtens de bepalingen der I. W. pre mie verschuldigd is, over volle weken, waar over zij ziekengeld ontvangen, de premie verschuldigd krachtens de Invaliditeitswet, door het orgaan waarbij zij verzekerd zijn tegen ziekte betaald. Tot dekking der kosten worden premiën geheven. Het door den werkgever te betalen bedrag wordt berekend aan de hand van een opgave, welke, gelijktijdig met de loon lijsten krachtens de Ongevallenwetten aan den Raad van Arbeid, moet worden inge zonden. De premiebetaling heeft dan ook, evenals bij de Ongevallenwetten, achtera! plaats. De helft van de voor een arbeider te betalen premie kan door den werkgever aangesloten bij den Raad van Arbeid op dezen arbeider worden verhaald, tot een maximum van 1.15 pCt. van zijn loon. is gelijk ll1/» ct. van elke f. 10.loon. Bij een arbeider met een weekloon van f. 30. mag dus 3x11/2 ct. 19 341/2 ct. per week van zijn loon worden ingehouden. Van het loon van arbeiders, verzekerd bij een Bedrijfsvereen. ma gdp helft van de door deze Bedrijfsverzekering vastgestelde premie worden ingehouden. Hoewel de mee ningen hieromtrent nog verdeeld zijn, lijkt het billijk, dat ook in dit geval niet meer dan 1.15 pCt. van het loon van den arbei der op hem mag worden verhaald. Indien een werkgever zich niet bij een Brdrijfsvereeniging heeft aangesloten, volgt hieruit dat zijn arbeiders automatisch bij den Raad van Arbeid verzekerd zijn Deze werkgever behoeft niets ander* te doen dan ziin loonlijsten zeer nauwkeurig van weck tot week bij te houden en daarop alle loons- betalingen te vermelden (dus ook die van losse arbeiders.) DE i MEI-VIERING TE LEIDEN Het Mei-comité, samengesteld uit de be sturen van de S. D A. P Leidsche Bestuur- dersbond en de „Coöperatie „Vooruil" schrijft ons: In de plannen voor de a.s. viering van den 1 Meidag begint thans teekening te ko men. Waar ons nog slechts enkele weken van den arbeid er sfeesida^ scheiden, worden BINNENLAND. De bl oem bollen reldener is al Teel moois ts genieten. (Gemengd. 2e Blad.) Treeselijka vondst te Amsterdam. (Ge. roengd, 2e Blad.) Ontploffing in een garage te Haarlem. (Gemengd, 2e Blad.) Hei bfljart-tonrnooi om hei kampioen* schap van Nederland begonnen. (Sport, 6e Blad.) BUITENLAND. Te Londen ls een driemog endheden, accoord bereikt. Het vijfmogendheden. accoord ia mlslnkt. (Buitenland le Blad.) De moeilijkheden in Dnitschland. (Buiten. land, le Blad.)' De actie van Gandhi. (Buitenland en Tel., le Blad.) Heden nitslniting in de Engelsche wol- industrie? (Tel., le Blad.) thans met kracht de laatste voorbereidingen getroffen. Besloten is, dat de 1 Meiviering over liet algemeen weder hetzelfde karakter zal dra gen als het vorig jaar. Zoo zal wederom een bioscoopvoorstelling voor schoolgaande kindeTen van leden der partij of vakbeweging worden gegeven. Vorig jaar moesten door de groote deelname twee voorstellingen na elkaar plaats hebhen. Thans zijn maatregelen getroffen dat de beide bioscoopvoorstellingen gelijktijdig kun- Den plaals hebben, waarvoor de Theaters .Trianon" en „Luxor" welwillend door de directies beschikbaar zijn gesleld. Des morgens 9 uur vertrekt een stoet van ongeveer 1300 kinderen vanaf het Volksge bouw met muziek en vlaggen naar de heide bioscooptheaters. Daar zullen aardige kin derfilms worden vertoond en de kinderen op diverse versnaperingen worden onthaald. Des morgens 11 uur zal vanaf het Volles- gebouw een pTopaganda-fietstocht door de stad worden gehouden, waarhij het voor- nemen hesiaat deze te doen voorafgaan door een auto met muziek. Des middags 2 uur heeft een feestvergade- ring plaals in de groote Stadszaal, waar ds. W. Banning de Meifeesfrede zal uitspreken en de „Stem des Volks" strijdliederen zal zingen. De middag wordt verder door muziek en declamatie gevuld. Des avonds halfnegen zal wederom een demonstraiieve optocht plaats hebben, met ontplooide banieren, vlaggen, transparanten enz., welke door 3 muziekkorpsen zal wor den opgeluisterd en verlicht gvordt door hon derden fakkels. Als iels nieuws kan hiefbij worden ver meld, dat ditmaal in 3 verschillende deelen der sfad aparle Moeten zullen worden ge vormd, welke te ongeveer halfacht vanaf nader mede fe deelen punten met muziek naar het Kaasmnrklterrein vertrekken, waar om 8 uur de demonstratieve optocht wordt opgesleld. AUTOBUSDIENST NOORDWIJK 's-GRAVENHAGE? Naar wij vernemen is door de Haagscha Tramwegmaatschappij bij Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland concessie aange vraagd voor hot onderhouden van een auto buslijn Nonrdwijk aan Zee Noordwijk- Binnen Katwijk aan Zee Katwijk-Bin- nen Wassenaar Den Haag en vice versa. Een zelfde verzoek is gedaan door de N. Z H. T. M. voor de betreffende route. Naar ons echter van bevoegde zijde werd medegedeeld, zouden de beide maatschap pijen eventueel bereid zijn den betreffenden autobus-diens! gezamenlijk te exploiteeren. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Bouw- en Woningbureau „H. A. W. I.", Nieuwe Rijn 3, Leiden, makelaarsbednjf, aannemersbedrijf, hypotheken, assurantiën, enz Wijz. handelen thans: Bouw-Tech- nisch-Bureau „H A. W. I Bijvoeging uit geoefend bedrijf: tevens handel in bouw materiaal. Leidsch Administratiekantoor en Woning bureau, Fagelstraat 5, Leiden. Uittredend eigenaar: S. van Dam, Leiden, dd. 10 April 1930. Nieuwe eigenaar: C. Kok, Leiden,

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1