AGENDA. RECHTZAKEN. STAATSLOTERIJ. MUZIEK. SCHEEPSVERRlNIWyEN. VRAGENREEK. GEMENGD NIEUWS. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. BUITENLAND. HEDEN: Casino-Theaer. Filmavond Ned Ver. tot Afsch. v Alcoholh. dranken afd. Leiden. 8 uur nam Concordia: 19de Openib. uitvoering van /,U. V. K 8 uur nam. Groephuis C. J M. V. (Lammermarkt): Fancy Fair 7—10 n.m. Oosterkerk: Zendingssamenkomst. 8 uur. Prediker: Ver tot behoud van trekhoD- den. 8 uur nam. Stadszaal (groote zaal): Uitvoering van „D.O.S." 8 uur nam. Volkshuis: Muziek- en toonoeluitvoering. 8.15 n.m. Vrijdag. Groephuis C. J. M. V. (Lammermarkt): Fancy Fair. 710 n.m. StadszaaJ (groote zaal); 30ste concert Leidsche Kunstkring voor Allen. Utrechtsch Sted. Orkest. 8 uur nam. Wpgebouw Langestraat 67—69: Ten toonstellingen van teekeningen; 89.30 u. nam. Oegstgeoèt. Ledenvergadering Ziekenver pleging, „Witte Huis"; 8 uur n.m. De avond-, nacht- en Zcmdagdiensl der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 April a.s. waargenomen door de apotheek. P. du Croix, Rapenburg 9. Tele foon 807. Bij Kon. Besluit is benoemd lot res.- iuitenant-koionel b(j het 10de regt. int. de re-,-ma]. P. S. Hartogh Hejjs van Zoute- veen van het 4de regiment infanteriea'.hi:r. Als nummer 2 op de voordracht voor onderwijzer of onderwijzeres bij het Openb. Lager onderwijs te Benthuizen is gep.aaUt mej. A. van Heusden, tijdel. onderwijzeres bij het O. L. O. alhier. Mej. R. Bergman, sedert jaren beheer ster van het filiaal Mare 86 in manufao- turen en baby-artikelen van do firma H. Lens, zal deze zaak voortaan voor eigen rekening voortzetten. De inventarie ie aan zienlijk uitgebreid, zoodat men er een groote sorteering vindt in baby-artikelen, Jaeger-goed, kousen en sokken, overhem den en lingeries en op dit gebied stellig ieta van zijn of haar gading zal aantreffen. Op nitnoodiging van de Leidmhe Stu- dentenvereeniging voor sociale lezingen en van de sociaal-democratische studenteneer- eeniging heeft de heer H. N. Brailsford, lid van de onafhankelijke arbeiderspartijen iïd van het Engelsohe parlement in het kleine auditorium van de universiteit gs- sproken over Engelsch socialisme. De spreker werd ingeleid door den heer li. Schaper, terwijl de heer S. Heringa een kort dankwoord sprak. Op 9 April '30 stonden 572 werk- 'zoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschre ven tegen 539 op 9 April 1929. Het vervoer op de N.Z-H.T.M.-lijim Scheveningen-Leiden-Kalwijk/Noordwp (in clusief stadsljjn Leiden) en LeidenHeem stede, heeft in de afgeloopen maand resp. of gebracht f. 117.920 en f,9.396 tegen f. 117.433 en f. 10.097 in dezelfde maand van het vorige jaar. Zaterdagmiddag Ie 3 uur wordt in het Stedelijk Museum de Lakenhal een tentoon stelling van schilderijen en teekeningen ge opend van Dirk Schater. Dr. Edw. B. Koster heeit zich boreid ver klaard een inleidend woord te spreken. Hedenmorgen omstreeks halfnoht werd een bogin vao brand ontdekt in de tim mermanswerkplaats vaD v. d. E. in de Vcs- testraat 80. waar een hoop zaagsel aan het smeulen was gerankt. Toegeschoten helpers wisten het brandje met eenigc emmers water te blusscben, zoodat de zeer suei ter plaatse aanwezige brandweer geen dienst behoefde te doen. Teneipde een botsing met een rijtuig te voorkomen is gistermiddag do 25-jarige O. F. met fiets en al in do Oude-Heoren- gracht gereden. Behulpzame voorbijgan srers hielpen hem door handreiking op het droge. NA RUIM TIEN JAAR VEROORDEELD. Het Amsterdam sche Gerechtshof deed heden uitspraak in de zaak tegen den thans 34-jarigen incasseerder die op 35 Juli 1919 veroordeeld werd tot drie maanden gevangenisstraf wegens leerdiefstal. Bij verstek veroordeelde het Hof hem in Hoo- ger Beroep tot eon gevangenisstraf van drie maanden. Eerst kort geleden werd de man, die vergeten was, door den rijksveldwach ter opgehaald en hij toekende verzet aan tegen het verstek-vonnis De advocaat-ge neraal vroeg vernietiging van het verstek- arrest en veroordeeling fcot f. 10 boete. Het Hof wees dienovereenkomstig arrest. (NI c t-Of f J c i e e 453c STAATSLOTERIJ. Trekkine van Donderdag 10 April 1930. 2e klasse, 4e HJst. HOOGE PRIJZEN: 552 100— Prlizen van 30. 28 726 SQ5 1116 1629 1677 16S7 1692 1694 1897 1909 205.' 2954 3042 3371 4156 4456 4457 4648 5282 5346 5386 5408 5419 5940 5989 6036 6196 6260 6327 6490 6506 6566 6902 6929 6989 7209 7316 7396 7552 7738 8160 8563 8628 8688 9103 9283 9345 9750 9849 10046 10165 10568 10589 11237 11262 11530 11554 11619 11640 11839 12164 12169 12175 12326 12445 12606 12624 13127 13290 13640 13657 14030 14297 14379 14679 15075 15255 15422 15525 15674 15835 16423 16884 17017 17039 17762 17951 18055 18068 18260 18650 18751 18839 19639 19958 20172 20520 20763 Verbetering: 2c klasse, 3e lijst: 2881 m.2, 2821. „SURSUM CORDA" Hubert Cuypers is een veelzijdig musicus die met fijn onderscheidingsvermogen mu zikale waarden onderkent en dus erkent in werken van den meest uiteenloopenden aard en van allerlei stijl. De vraag wat hij met S C., de voortreffelijk samengestelde koorvereeniging. die te lang onder zijn lei ding heeft gezongen dan dat ze niet willig werktuig zou zijn in zijn handen, tot uit voering zal brengen behoeft hem .dus niet al te veel hoofdbreken te kosten. Heeft hij alzoo ruimte van keus, juist daarom zal 'het menigeen verwonderd hebben, dat die zich heeft bepaald (ot Schumanns ..Der Rose Pilgerfahrt" en Mendelssohna „Die erste Walpurgisnachl". De gangbare mee ning ten spijt, dat men deze beide oude paardjes niet meer van stal moet halen, heeft Cuypers ze nog eens laten draven. Zeker, het kan gemakkelijk genoeg worden aangetoond, dat Schumanns lyriek en Men- delssohns dramatiek kwalijk passen in het tegenwoordige muziekbegrip. Wie dit echter verder uitstrekt dan als waarschuwing tegen navolging dezer meesters uit de vorige eeuw, vergist zich Men heeft het mis als men meent, dat de beide werken in kwestie ons, die van dezen tijd zijn, niets meer te zeggen hebben. Dat heeft Cuypers ons. te allen overvloede, nog eens goed op 't hart gebon den En er zal wel niemand naar huis zijn gegaan, die niet erkend heeft, dat het gelijk aan zijn zijde was. Als er sprake is van verouderd zijn van Mendelssohn, dan be trekke men dat op zijn stijl niet op zijn werk zelf. Want dat is in zijn soort meester werk; dat was het en dat blijft het. Het zijn de lallooze slappe navolgers, door wier toe doen het work van den meester ten onrechfe in discrediel is geraakt. Hel wezenlijke kan nooit worden geïmiteerd Bovendien schijnt 'hier ook nog een soort mode in 't spel te zijn, die aan sterke wisseling onderhevig is. Een paar decenniën geleden heette het nog algemeen „Schumann und kein Ende" en men liet zijn muziek liggen. Daar komt men nu al aardig op terug. Zouden de huidige „muzikale" extravaganties daar geheel vreemd aan zijn? De Duitsche lyriek is in Schumann, den meester van het lied den meester van den kleinen vorm, lot den schoonsten bloei ge komen. Daar ligt zijn krachf. Zelfs in zijn werken in grooten vorm blijft hij toch altijd de componist van de DichterliSbe. En met zijn „Der Rose Pilgerfahrt", die een waar dig pendant is van zijn eerste en grootste koorwerk „Das Paradies und die Peri", is dat al heel sterk hel geval, .luist daarom is ons deze zoo zuiver uit het hort gewelde muziek zoo sympathiek. Ze beweert zoo weinig en ze is zoo veel. Mendelssohns fantastische dramatiek van de „Walpurgis nachl" met zijn aan Handel herinnerende brillante koren bracht, na do pauze, de noo- dige afwisseling. Sursum Corda nCeft in alle opzichten de beide werken uitnemend uitgevoerd. DaarJ werd niet alleen bezield'gezongen, doch ook technisch correct in de zeer uitgebreide be- teekenis van dezen ferm; dit samengaan van karakter en sonoriteit plaatste de uit voering op hoog niveau. En Cuypers met zijn sobere maar innerlijk bewogen directie - zet alle energie om in klnrksehoonen zang Afzonderlijke vormelding verdienen ,dc (ver dubbelde) soloslem,men door dames van het koor uitgevoerd en onder haar de sopraan- en altsolislen, wier namen niet op het programma voorkwamen. Over de eoljslen kan in gunstigen Zin worden getuigd. Mej. de Haas. sopraan uit Amsterdam heeft een slem, die van nature'goeden klank produ ceert, nog wat ongelijk in de vocatisatie en de resonantie eispht meerdere culliveerins. In haar voordracht gaf ze blijk van gezonde muzikale intelligentie. De lenof Theo de Vries uit Utrecht beschikt eveneens over een wel niet groot stemgeluid maar van een klankkleur, die charmeert. Wat meer een voud in zijn voordracht zou in hel algemeen het artistieke peil van zijn prestatie op voeren. Lest best; de bariton Luc Louman uit Haarlem: geluid met zeer mooien don keren metaalgians, vol en nobel van klank en van zeer goede draagkracht: heeft van zijn partij iels heel moois gemaakt. De hoer Doortmont te Amsterdam, wiens aecom- pagnementskunst we ons van een vorige gelegenheid herinneren, toonde zich ook nu weer de fijnzinnige begeleider en blijkens de pianistiek. die hij bij herhaling exposeerde, pianist van beteekenis. De zaal was maar matig bezel; wat jam mer was Wie er waren hebben genoten van een voorlreffolijken kooravond. waar aan door enlhousiasl applaus uiting werd gegeven, hebben genoten van een paar oudenvelscho cantaten, die nog altijd een schat van onverwoestbare muziek in zich sluiten. De volgende passagiersschepen zijn Vrij dag 11 April in radio-telegrafische verbin ding met de daarnaast vermelde kustsla- lions en via die stations rechtstreeks te be reiken Medegedeeld door do N T. L. Radio Holland N V. Alpherat. Rugby Radio Cottica. Rugby Radio Flandria. Gelria. Indrapoera, Tn- sulinde. J Pietz. Coen. Joh. de Witt en Sta tendam alle Scheveningen Radio Taha- nan, Medan Radio K der Neder!N. Amsterdam en Orania. alle So.hevpningen Radio Oranje-Nassau, Paramaribo Radio Pr d Nederl Prinses Juliana Slamat, alle Scheveningen Radio Snaarndam. S. Georges Radio Stuyvesant. Rugby Radio Zeelandia Scheveningen Radio. v. L. te K. Een b'.ad bij uitstek ge schikt voor uw advertentie is ons niet bekend. De gerechtskosten moeten betaald wor den door de partij, die het proces verliest. Vooruitbetaling behoeft niet plaats te hebben. BRAND TE ROTTERDAM. 1» een gromofoonwinkel. Gisteravond omstreeks kwart over negen is brand ontstaan in den gramotoonwinkel van Frits Dortland, die gelegen is op den hoek van den Nieuwe-Binnenweg en de MatheneSserlaan te Rotterdam Het vuur, dat de in een bergruimte opgeslagen platen vernield heeft, is ontstaan doordal uit een brandende kachel, die zich tusschen deze bergruimte en een muur bevond, waar schijnlijk vonken gevallen zijn. De brandweer was spoedig tor plaatse, met liet gevolg, dat het vuur al vrij spoedig, te ongeveer 10 uur, bedwongen was. Ook de gehoorzaal heeft vrij ernstige brand- en watérschade bekomen, terwijl in de zoldering boven de woning van den eigenaar door de brandweer een gat ge hakt is. 1 EEN GEVAARLIJK KRUISPUNT Botsing tusschen auto en wielrijder. Op het gevaarlijke kruispunt van den Rijksstraatweg aan den Lingedijk te Gelder- matsen had een ernstige aanrijding plaats tusschen een uü de richting Den Bosch ko mende auto en een wielrijder, komende uit de richting Tiel. De wielrijder, een zekere E. uit Vlaaidingen. botste legen de auto op, met het gevolg, dat hij ernstig gekwetst werd en per brancard naar een ziekenin- richting te Geldermalsen moest worden ver voerd, waarna hij per ziekenauto naar Vlaardingen werd overgebracht. Hij heeft waarschijnlijk een schedelbreuk bekomen. IN ONGEBLUSCHTE KALK GEVALLEN. Knaapje aan de gevolgen overleden. Een kind van den besteller A. de J„ te Zundcrt, viel eergisteren in een kuil met ongeblusehte kalk Op het gillen van hel knaapje schoten huisgenooten toe; spoedig was geneeskundige hulp ter plaatse. Gisteren is het ventje echter aan de ge volgen overleden. VERWARMINGSKETEL GESPRONGEN. Gistermorgen is op de kweekerij van den heer J. Verwey te Berkel en Rodenrijs een verwarmingsketel, die diende om een com plex kassen te verwarmen, uit elkaar ge sprongen. Het ketelhuis weid grootendeels vernield. Er was nog geen personeel aan wezig, zoodat geen persoonlijke ongevallen voorkwamen. Vermoedelijk moei de oorzaak van dit ongeval le Rijten zijn aan kwaad willigheid. VERDRONKEN. Nabij de ouderlijke woning is te Den Hulst (O.) een 2-jarig kind van K 11. ver dronken —o INBREKER AANGEHOUDEN. Te Maasbracht is aangehouden de per soon, die ervan verdacht werd verschil lende diefstallen onder Zeelst (gemeente Veldhoven) te hebben gepleegd. Bij zijn 'aanhouding was hij nog in het bezit van de gestolen goederen. Het bleek een zekere S, tc zijn, die uit de strafgevangenis te Breda was ontvlucht S. heeft bekend dief stallen in de omstreken van Eindhoven te hebhen gepleegd. Hij is naar de strafge vangenis te Bréda teruggebracht o AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. In liet ziekenhuis te Winschoten is gis teravond overleden het 3-jarig kind van het echtpaar De Vries te Finsterwolde, dnt Dinsdag aldaar onder een auto geraakte en ernstig werd verwond. o E'EN WETHOUDER EN EEN RAADSLID HANDGEMEEN. In de eergisteravond gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Beerla (Groningen) zijn hel communistische lid Van der Veen en de sociaaldemocratische wethouder Strobos handgemeen geworden. De voorzitter sloot toen de vergadering. Bij het uiteengaan werd de Internationale ge zongen - door leden van den raad of door personen uit het publiek, dat blijkt niet uit net gezonden bericht, aldus de „N. R. Crt Automobilist: ,,'t Spijt me erg, ik leer. de mijn vrouw rijden". Agent: „Nou, een mooi ktm-tje is dat, wat u haar aan 't. leeren bent". Woqg Snetuj BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN OUDHEIDKUNDIGE VONDST. Bij liet spelen hebben kinderen in de na bijheid van Siracuse de overblijfselen opge graven van een Romeinsch gebouw Een zeer fraai manneren beeld in Grieksehen stijl werd blootgelegd Het beeld steil een buden visscher voor. FAMILIEDRAMA. Tc Mitterfels (Beieren) heeft de 60-jarige huiseigenaar Reilhofer zijn 24-jarigen zoon doodgestoken. Toen de zoon in de slaapka mer van zijn vader kwam, liep deze ter stond op bom toe en'bracht hem een doode- lijken steek toe. Vermoedelijk is de aanleiding tol de daad daarin te zoeken, dat de zoon in het huwe lijk wilde treden. De moeder keurde dit goed, doch de vader verzette zich tegen het huwelijk, zoodat het daarover reeds her haaldelijk tol mzie was gekomen EEN TERECHTSTELLING. Uit Maidstone wordt gemeld, dat Sydney Fox, die zijn moeder had vermoord om zich in hot bezit te stellen van het bedrag harer levensverzekering, door middel van de strop is terechtgesteld. Fox ontkende steeds de daad TUWEELENDLEVEN GEARRESTEERD. Voor cenige dagen werd in hotel „Europa" te Warschau een brutale juweelcndiefslal gepleegd, waarbij den heer Fatter sieraden tot een waarde van 150.000 Zloty ontstolen werden. Het is de politie thans gelukt de dieven, die eenige briljanten ter waarde van 36.000 Ziotv bij een juwelier hadden verkocht op het spoor te komen. Beiden werden gearresteerd, docih weigerden inlich tingen te geven omtrent de plaat3. waar het gestoiene verborgen is. THORBERG De voorzitter van den Zweedschen bond van va.kvereeniglngen is gistermorgen in den Rijksdag, terwijl hij een redevoering Hield, door een beroerte getroffen en binnen enkele minuten overleden. Arvik Torberg is 53 jaar oud geworden. NED HERV KERK Drietal: Te Rotterdam (18e pred. plaats): J. p. W. le Roy te Sloterdijk; W. S. van Leeuwen te Velsen en J. J, van Schaik te Soest, Beroepen: To Bergschenhoek: G. C. Seve- rijn te Waarder Te Tholen (foez.): H. K, Wolfensberger te Noordeloos. Aangenomen: Naar Winsum en Baatd (Fr): F. W. Boers te Abbekerk c.a. Bedankt voor Genemuiden ds W. L. Mul der te Voorthuizen; voor Sinl-A-nnaland ds. W. Rijnsburger te Polsbroek. GBREF KERKEN Tweetal: Te Schildwolde: B. Bouma te Dirkslioorn (N.H.) en P. Melles te Gees (Dr.'. Beroepen: Te Ambt-Vollenhove B.)i G. C. Berkouwer te Oudehorne (Fr.). Aangenomen: Naar Wijckel en Balk: S. de Boer ,Cand. en hulpprediker te Amstel veen. BUITENGEWONE HOOGLEERAREN. (De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot buitengewoon hooglecraar tp het Fransch aan de universiteit van Amster dam den heer K. IJ Gallas, lector in de Fransche taal- en letterkunde, en lot buiten gewoon hoogleeraar in het Engelsch dr. W. v. d. Gaaf, lector in de Engelsche taal- en letterkunde. VREDESBEWEGING EN ONDERWIJS. De zaak van den ontslagen Chr. onder wijzer te Lemmer. Aan de Commissie van Beroep, die over de kwestie van den heer Schurer, die op grond van zijn lidmaatschap der vereeniging Kerk en Vrede" als Onderwijzer aan de Chr school te de lemmer is ontslagen, zal hebben le oordeeten, Is het volgende schrij ven gezonden onderteekend door 55 ortho doxe voorgangers van verschillende kerkse nootschappen en allo leden van de vereeni ging „Kerk en Vrede"- „Ondergeteekenden alle voorgangers-Ie- ddn der vereeniging „Kerk en Vrede" en ieder voor zich overtuigd, dat de actie voor den vrede der volkeren door hen persoon lijk moet worden gevoerd in gehoorzaam heid aan het volle Woord Gods en met er kenning van de centrale beleekenis van onzen Heere Je2us Christus als Ridder d< r wereld, verklaren gaarne en zonder eenig voorbehoud dal de actie dei vereeniging „Kerk en Vrede" de volle instemming verdient van de orthodoxe Christusbelijders en dat naar hun meening het lidmaatschap van deze organisatie geen beletsel maar veeleer een aanbeveling zal moeten zijn. om als onder wijzer aan de Christelijke school te Zijn verhonden. Zij betreuren dan ook. dat dit ale een ro den van ontslag is aangevoerd door het Bestuur der Christelijke school te De Lem mer en verzoeken de Commissie van Bo rneo, althans op dezen grond het ontslag niet te willen handhaven De zaak van den heer Schurer wordt 12 dezer door de Com missie van Beroep b«=v- handeld De heer Schurer zal worden ver dedigd door mr. R Pnllema fe Teouwarden en door den hepr A P. Jungrurt Jr secre taris der Unie van Christelijke Onderwij zers, te 's-Gravenhage. DE ALGEMEENE TOESTAND. De vlootconfeientie De kleine Entente In verband met ziekte vaD Grandi, deze is zwaar verkouden, hebbeD de Engelsche premier MacDonald en de minister van Buitenlandse he Zaken, Henderson, giste ren besprekingen gehad met den Itaiiaan- schen ambassadeur Bordonaro en signor Rossi, terwyl de Fransche eD Engelsche delegaties eveneens bijeenkwamen. Na de Engelsch-Italiaansche besprekin gen, welke plaats hadden in het vertrek' van den premier in het Lagerhuis, werd een kort communiqué uitgegeven, dat ver meldt, dat de ontwikkeling der onderhan delingen der laatste 24 uren waren onder zocht en dat heden opnieuw een bijeen komst zal worden gehouden. Naar verluidt betroffen de besprekingen in hoofdzaak: statistische vragen, evenals de vroeger op den dag gehouden onderhandelingen tus schen Alexander en Dumesnil, de Engel sche en Fransche minister van Marine. Intusschen werd voortgang gemaakt met andere r.onferentiewerkzaamheden. Bij de besprekingen tusschen de Ameri- kaan8che. Japanscho en Engelsche experts omtrent de reserves deT Japansche regce- ring voor een mogelijk Vijflandenpact werd omtrent de behandelde punten overeen stemming-bereikt. Heden zullen deze on derhandelingen worden voortgezet oüder leiding van Alexander, den Engelschen mi nister van Marine. Overeengekomen werd, dat de algemeens benaming voor vliegtuigmoederschepen zal omvatten ten eerste vliegtuigmoedersche- pen van meer dan 10.000 ton stan da nvd- verola-atsing. zooata is omschreven in befi verdrag dat den 6 Februari 192*2 te Wash- ington is geteekend door Amerika» Fnge land, Frankrijk, Italië en Japan ter be perking van hun bewapening ter zee etf ten tweede andere oppervlakteoorlogssche- pen met een standaard-verplaatsing van niet meer dan 10 000 ton en bestemd vooi4 speciale of uitsluitenden dienst der over brenging van vliegtuigen en welke schapen geconstrueerd zijn op zoodaniee wijze dat vliegtuigen er vnn kunnen worden gelan ceerd en t weer op kunnen dalen. Derge lijke schepen zullen niet bewapend zijn" met kanonnen van een kaliber van meeT dan zes inches". Deze schepen 2ullen worden ingedeeld in de categorie vliegtuigmoederschepen, ter wijl alle andere schepen welke gebouwd zijn met het doel vliegtuigen of watervlieg tuigen te vervoeren ingedeeld zullen wor den in de categoriën slagschepen, overeen komstig hun soort en bewanening. De Fransche delegatie kan de pariteit met Italië niet aanvaarden en eisebt on wrikbaar een verschil, dat officieus vast gesteld wordt op 240.000 ton, het cijfer. da6 voor de behoeften van Frankrijk buiten do Middellandsche Zee onmisbaar is. Indien het beginsel van deze veitisrheidsmarvö aangenomen wordt, zou Frankrijk beTeid zijn met Ttalie een acroord over een bouw programma te sluiten voor vijf jaar. Italië handhaafd echter de pariteit-eisch In hun besprekingen met MacDonald hebben de Italianen zich er toe beperkt, te bevestigen, dat zij zich verbinden van 193! tot 1936 geen slagschepen te bouwen en dat zij zich zouden houden aan een zelfde program als Frankrijk betreffende' de kleine kruisers, hulpschopen cn duik- booten. Dit voorstel is voor Frankrijk niet bevre* dïgend, want het verkregen verschil zotil slechts verwezenlijkt worden door rekening te houden met oude onbruikbare schepen^ Tengevolge van een en ander is de con ferentie weer eens vastgeloopen. Daar een verdrag der vijf mogendheden niet mogelijk blijkt, zou Frankrijk niet deelnemen aan het nieuwe verdrag van Londen, teneinde de verschillen over de vlootpolitiek rneti Italië niet onherroepelijk vaat te leggen. De conferentie van de Kleine Ententé zal dit jaar in Tsjecho-Slowakiie gehouden worden en wel in de Hooge Tatra. Het be gin der conferentie is in begin Juni vast gesteld. BELGIE. Voor de Congo. Kroonprins Leopold heeft in den Senaat bij de behandeling der begrooting van Ko loniën een rede gehomleD voor reorga nisatie van het Instituut voor koloniale geneeskunde. Daarop is door den Senaat een 100 millioen toegestaan voor de inrich ting van een medischen kruistocht iD den Congo. Jaspar zeide, dat den inboorlingen (medezeggenschap in het bestuur zal wo» den verleend, doch dit zaJ een kwestie va a langen adem zijn. ZWEDEN. De uitvaart dei overleden koningin. In tegenwoordigheid van den koning van Zweden, prins Willem, prinses Ingrid, den koning en de koningin van Italië, Mussolini de ministers, het corps diplomatique en de Zweedsche kolonie heeft gisteren te Rome in de Duitsche Evangelische kerk de plecu- tige lijkdienst tsr eere van koningin Victo ria plaats gehad. Een Zweedsch predikant sprak na het Evangelie een lijkrede uit. De lijkkist met het stoffelijk overschot der Koningin is daarop zender officieel vertoon naar het centraal station overge bracht op eeD lijkwagen met 4 paarden, gevolgd in auto's door den koninp, prins Willem, prinses Inzrid. de groot hertogin van Baden en de hofdivnitarissen. In het riikelnk versierdp «station waren de prins van Hessen, de gouverneur vaD Rome en de ondersta af secretaris van buitenland- sche zakeo aanwezig. 2—f

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2