71sle Jaargane DONDERDAG 10 APRIL 1930 No. 21494 - STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cta. per regel toot advertentiên uit Leiden en planteen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 85 Cte. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Gts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecbi Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cte. Bureau Noordeindiplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. yo.i8 n 0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. ZESTIGJARIG TUBILEUM T.-V. OP G. G. „OBADJA". In de vrg goed bezette Gerei. KeTk oac de HeereDgracht heeft gisteravond de J.V. op G.G. „Obadja" h^r zestigjarig ju bileum kerkelijk herdacht. De voorzitter ,de heer J. Hamoen, heette in zijn openingswoord allen hartelijk wel kom, speciaal de verschillende'afgevaardig den van zustervereenigingen en andere cor poraties, alsmede den spreker voor dezen avond, den heer J. Schouten van Rotter dam, lid van de Tweede Kamer der St. Gen., die daarna onmiddellijk het woord verkreeg om te spreken over het onder werp: „'Historie en Heden". Spr. wees er op dat er een streven is in onzen tijd om 'de historie te verwerpen en zich uitslui tend tot het heden te beperken in het leven .De jeugd wil radicaal het verleden van het tegenwoordige losrukken en toont allerminst lust zich in de verhouding tus- schen historie en heden te verdiepen. Ook in Gereformeerden kring is dit gevaar bin nengeslopen en er "dient met kracht stel ling tegen gekozen te worden. Intusschen bestaat ook het gevaar en hieraan staan vooral de ouderen bloot dat men met allebei de handen wil blijven vasthouden aan het verleden. Dat was nog eens een tijd. Het heden is niets meer. Ook dit standpunt is onjuist. Ook in het heden wordt aangetroffen de voortschrij ding van Gods genade en waarheid. Er be staat tusschen geschiedenis en heden een nauw verband. De jeugd van tegenwoordig moet in de historie telkens weer de wor ding van haar geestelijk leven zoeken. In dit licht beschouwt spr. dan verder uitvoerig het jubileum van „Obadja", waar bij hij op verschillende zwakke plekken wjfst in het vereenïgingsleven en "besimt met een opwekking om het verleden van „Obadja'' vast te houden en in het heden met Gods hulp, gedreven door het geloof, waarborgen te scheppen, voor een goede toekomst voor de vereeniging. Na deze met groote aandacht aangehoorde redevoering, kregen verschillende afgevaar digden gelegenheid hun gelukwenschen over te brengen, terwijl verder nog het woord werd gevoerd door den heer G. Rietkerk van Boskoop, oud-voorzitter der vereen., die enkele herinneringen uit het leven van „Obadja" opdiepte. De avond werd opgeluisterd met zang «door mej. C. Verkuil en orgelspel van 'den heer W. v. d. Brink. Ds. H. Thomas ging ten slotte voor in dankgebed. CHR. ZANGVEREENIGING „LEDAGOH". Voor Wijk ID. In de Graanbeurs gaf gisteravond de Chr. Zangvereenïging Ledagoh een uitvoe ring ten bate van de kerkelijke wijk TIL Nadat ds A. D. Meeter voor was gegaan in gebed, sprak hij als eere-voorzitter een woord van welkom tot de talrijke aanwe zigen, die door hun aanwezigheid mede- hielpen om iets te doen voor wijk III, waar voor hij dank bracht. Dan kwam de zangvereeniging onder lei ding van haar directeur, den heer Jac. Smit aan de beurt en vergastte de aanwezigen op een reeks aardig gezongen liederen, die alle met dankbaar applaus werden be loond. De vereeniging kan tevreden zijn over het verloop van den avond! Het zangprogramma. waarop ook een tenor en een sopraansolo, werd afgewisseld door een paaT quatre-mains op de piano. 'Op de gebruikelijke wijze werd de avond gesloten. VER. TOT ONDERSTEUNING VAN BURG. AMBTENAREN H. O. R. A. DIETSCH ACADEMISCHE LEERGANG. Het college van prof. mr, D. van Blom over het bankwezen, hetwelk gistermiddag gehouden zou worden voor den 2en Dietsch Academisch'en leergang, is wegens onge steldheid van den hoogleeraar niet doorge gaan In plaats daarvan is een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum van Oudheden en aan eenige bezienswaardigheden van Leiden. Hedenmorgen volgden de studenten col leges van prof. dr. P. Ehrenfest over „Quanten-theorie" en van dr. W. P. Joris- sen, waarna zij oer blauwe tram naar Den Haag vertrokken, waar onder leiding van ir. J. P van der Ploeg in autobussen ver schillende bezienswaardigheden, in het bij zonder de nieuwe wijken worden bezocht. Na een gemeenschappelijken maaltijd "werd den deelnemers door het A. N. V. een kunstavond aangeboden. Algemeene ledenvergadering der afdeeling Leiden en Omstreken. De afdeeling Leiden van bovenvermelde vereeniging hield hare algemeene ledenver gadering in de Burchtzaal onder voorzitter schap van den heer Driessen. Deze heette allen hartelijk welkom en hoopte dat do merkbare stijging van de opkomst der leden nog moge blijven toenemen Hierna las secr. Hartkamp zijn keurig verzorgde notulen en jaarverslag. Uit dit laatste bleek dat het ledental was gestegen tot 134 en 17 donateurs.'Hierna volgde de verantwoörding van den penningmeester, den heer de Goeijer. De heer Oudshoorn deed rapport namens de kascommissie en ver klaarde alles in volmaakte orde bevonden te hebben. Hierna deed de voorzitter als afgevaar digde naar de gehouden bestuursraad onder verwijzing naar het uitvoerig verslag van mej Scholte in het vereenigingsorgaan nog nader verslag waaruit bleek dat de afd. Leiden zich aldaar niet onbetuigd laat. Breedvoerig werd nog gesproken om de mo gelijkheid te bevorderen dat men zonder at test in het sanatorium van Hora te Ede kan- gaan rusten. In dat ge val, tegen den vollen, prijs waarbij overlegging der geneeskundige verklaring, dat het noodzakelijk is. De afgevaardigde had voorts succes gehad met zijn pleidooi het salaris van directrice en hoofdzuster te verhoogen. Verder wijst hij op het feit dat de uitslag der stemverhoudingen bij stemmingen over bepaalde punten niet wordt vermeld in het orgaan, iets wat voor een juist beeld ge- wenscht is. De secretaris leest voorts een schrijven voor van het hoofdbestuur waarin voor Aug. het gevoelen der afd. wordt verzocht ten opzichte van de vraag of de steunverleening aan vereenigingeh, als Hora e. a. moet blij- vëh dan wel Rijkszaak móèf worden. Deze zaak zal bot bestuur nader bekijken en het krijgt machtiging van de leden dit af te doen. Hierna volgt de bestuursverkiezing. De heeren Hartkamp, de Goeijer en Zunderman worden alien herkozen en laten zich de be noeming welgevallen. Bij punt 9 komt de propaganda ter sprake en stelt het bestuur voor een autotocht te organiseeren naar het Herstellingsoord in de maand Juni. De dames moeten dan ook mee. Thans reeds werd de gelegenheid open gesteld zich in beginsel op te geven waar de deelname de kosten beheerscht. Opgave tot deelname kan plaats hebben bij den secre taris Kanaalstraat 18 Leiden, den heer Brinks te Voorschoten en den heer Donft. Raadhuis Oegstgeest. Het denkbeeld vond aller instemming. Tenslotte heeft het bestuur besloten nog een algemeene vergadering te houden in Juni alwaar o. m. aan de orde zal worden gesteld benoeming propaganda-commissie voor de as. wintercampagne. Bij de rondvraag brak de heer Brinks (Voorschoten) nog eens een lans voor het schoone werk van Hora en hoopt ijverig propagandist te zijn in zijn gemeente. PER RADIO UITGEZONDEN. De kerkdienst, welke a.s. Zondagmorgen in de Hooigrachtkerk alhier gehouden word!, zal door de Nederl. Chr. Radio Vereen, over Huizen op golflengte 1875 M. worden uitge zonden. In dezen dienst hoopt voor te gaan ds. H. Thomas Geref. predikant, die zal preeken over - Mattheus 27 vers 45 en 46 Het orgel wordt besoeeld door den heer D. Smink. Gezonden zal worden Psalm 108' t; 118- 10; 22. 1. 2 en 3; 94; 8 en 10; en 138: 2. LEIDSCHE BURGERWACHT, De wedstrijden in prijsschieten met buks worden gehouden in de Schietzaal Morsch- poort-Kazerne op Maandag 21 April 1930 8.00 n.m. Er zal gescholen worden in 4 afdeelingen: Afd. A Leden van de Leidsche B.W aan gewezen door den Commandant. Afd. B Leden van de Leidsche B.W. die op 1 Jan 1930 den 55-jarigen of hoogeren leeftijd bereikt hebben. Afd. C. Overige leden Leidsche B.W., be halve onder D. Afd. D. Zij die in '29 en '30 lid geworden zijn van de L.B.W. In alle afdeelingen schieten de schutters 190 patronen (desgewenscht 1 proefschot). Houding knielend. De 10 patronen moeten achter elkaar geschoten worden Er wordt geschoten op Buksschijf (5 visuels) telling 12—20 Vrijdag 25 April 1930 schieten om den Kampioensprijs Er wordt geschoten op schijf 1220 .zelfde houding, elle schutter schiet 15 patronen achter e'kaar (desge wenscht 1 proefschot). Dinsdag 22 April a.s Schermwedstrijden Gymnastiekzaal Pieterskerkgracht 7, aan vangende 8:30 n.m. en z. n. Dinsdag 29 Maart. LEERLINGEN-AVOND „TOONKUNST" Steeds nieuwe gezidhten zien wij op de openbare lessen van de muziekschool „Toonkunst" en steedsj treden er leerlingen op, die voor hun leeftijö al flink wat in hun mars hebben, 't Blijft natuurlijk een vraag, of het voor ieder van hen goed i9, zich mid den in de studie voor het publiek te laten hooren. Wij noemden vroeger de voordeelen daarvan op, maar de opmerking móet ons toch van het hart, dat hieraan ook een scha duwzijde verbonden kan zijn. Het moeten spelen of zingen op een bepaald tijdstip van een bepaald nummer, kan oorzaak worden van het forceeren der natuurlijke ontwikke ling. Vooral bij de zanc kan dit schadelijk werken; de toon wordt dan naar een zeker punt gedreven, waar zij voor een oogenblik wel aardig klinkt. Niettemin dient hiervan weer te worden afgeweken, wanneer tenmin ste op 't principe van de vrije ontplooiing van 't stemgeluid wil voortgebouwd blijven. Hierop te wijzen, kwam bii ons op tijdens de zang van mej. Annie Smink, die ontegen zeggelijk over zeer mooi materiaal beschikt. Maar zij moet het moeilijke proces van het losmaken der stem noc doorloopen, wil de natuurlijke, geheel op de adem steunende en volkomen losse toongeving doorbreken, die voor het zangtechni9ch geschoolde oor- slechts welluidend kan zijn. Nu moest zij haar stem wel eens geweld aandoen, het geen zich tenslotte uitte door een zekere vermoeidheid, hetgeen te betreuren was voor de uitstekende qualiteiten, die zij ook bezit in voordracht, begrip en uitspraak. Of du6 een optreden midden in de ontwikkeling wet steeds het juiste voordeel brengt, is aan twijfel onderhevig. Het kan daarna véél moeite veroorzaken .om de fouten, die ge maakt werden om de stem op een gegeven moment in alle liggingen behoorlijk te laten klinken, weer te herstellen. Op een leerlingenavond hebben alle op tredenden succes: er behoort op zichzolf reéds een behoorlijke dosis durf toe zich in het openbaar te laten hooren, die dit succes rechtvaardigt Wij hoorden nog andere zangeressen: Mej Koosje Bolkeslein ont roerde met haar klein, maar zeer fijn stem metje in eenige schattige liedjes van Dina Appeldoon: daar lag ziel in! Brahm's won derbaarlijk schoone irjelodische vondsten bewonderden wij weer in diens „Sommer- abend" en „Der Tod, das ist die kühle Nacht" gezongen door mej M. Zwikker. wier aangenaam getimbreerde mezzo zich ook nog midden in de ontwikkeling bevindt en goed zal doen de toon gelijkmatig te laten stroomen, zonder telkens op een gedeelte daarvan den nadruk te leggen. Het kwartet, bestaande uit de heeren M Büchli Fe9t, A. Akkerman, Henny Boekwijt en Leo Dee gaf meermalen schoone samenklank te genieten, vooral in Glazounow's Interludium. In Mozart haperde het wel af en toe, het ging nog wat bedeesd. De cellist gaf een rustig en zeker fond. De pianiste, Mej. Annie v. d. Zeeuw sloeg zich met smaak door het be kende „Moment musical" heen. in Röntgen's BoerenÜedjes was de aanslag nog wat zwaar. Mevr. Sirksde Bock bracht Mo zart's Sonate Bes gr. terts, die voor een avond als deze te lang is. Tenslotte gaven 4 dames een opgewekte en vaardige vertol king van de vermaarde Piet Hem Rhapsodie. Het Avé Maria van Joh Brahms gaf weer gelegenheid de goede eigenschappen van het meisjeskoor te beluisteren! Met veel goeden wil en dikwijls reeds veel kunnen hebben allen gemusiceerd: er heerscht^ de prettige stemming, die al deze avonden kenmerkt. De prestaties leverden ondanks de voor leerlingen logische zwakke plekken, als steeds het bewijs, welk een uitermate leerzame en nuttige instelling het Toonkunstinstituut voor onze 9tudeerende muzikale jeugd beteekent! Met een variatie op Schiller zeggen wij: „Wie een meester iii zijn spel wil worden, oefent zich vroeg, en daartoe biedt deze school een prachtige gelegenheid!" HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Fotografisch magazijn ,.Lux", Breestraac 141, Leiden. Vestiging filiaal te Oegstgcest, Geversstraat 5, d.d. 5 Maart 1930. Visscherijmaatschappij Rijnstroom, v. d. Vegtstraat 2, Katwijk. Overleden commis saris: Th Haasnoot, Katwijk aan Zee, (l.d. 29 Maart 1930. PROF. H. IJ. GR0ENEWEGEN OVERLEDEN. TRAGISCH ONGEVAL. Gistermiddag is de 3-jarige L. A. van B. in den tuin van zijn ouderlijke woning aan den Hooge-Morschweg in een onbewaakt oogenblik iD een ingegraven regenton ge vallen. Toen zijn moeder den kleuter ging zoe ken vond zij hem met het hoofd naar be neden in de regenton, waariD slechts twaalf centimeter water stond. Pogingen met kunstmatige ademhaling en een zuurstof apparaat om de levensgeesten wederom op te wekken, mochten helaas niet baten. Hij was indertijd hoogleeraar te Leiden. Wijlen prof. H. IJ. Groenewegen naar het schilderij van den schilder Hartz uit Heemstede. Gisteren is te Amsterdam overleden prof. dr. H. IJ. Groenewegen, hoogleeraax in de wijsbegeerte van den godsdienst en de zede- kuilde aan de universiteit van Amsterdam. Hermanus IJsbrand Groenewegen werd den len Januari 1862 te Amsterdam gebo ren. In de hoofdstad ontving hij girooten- deels zijn opleiding. Na het gymnasium aldaar bezocht te hebben, studeerde hij aan de universiteit, die hij later als hoogleeraar zou dienen en daarna nog aan de rijksuni versiteit te Leiden. Zijn arbeid als predikant ving hij aan in de Remonstrantsohe Gemeente te Dok- kum en zette hij later voort in de gemeen ten te Doesburg, Utrecht en Rotterdam, waarna hij als hoogleeraar verbonden werd aan het Seminarium der Remonstranten te Leiden. Dit ambt bleef hij bekleeden totdat Amsterdam hem aan zijn hoogeschoól be noemde. Prof. Groenewegen hoeft zich op verschil lend gebied bewogen. Hij heeft zitting gehad in het hoofdbestuur der RémonStrantsöhe Broederschap, in het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen en In het bestuur van de Maatschappij voor Toonkunst te Leiden: Zijn lezingen op re ligieus gebied en zijn voordrachten over „Godsdienst en Materialisme", „De gods dienst in het geestelijk leven van onzen tijd" en over verschillende wijsgeerige on derwerpen, gaven het duidelijke blijk, dat hij er weinig voor voelde om zijn kennis alleen in de collegezalen mee te deelen. Neen, hij was een figuur; die zich deed gelden ook buiten het universitaire leven, ja, buitén de grenzen van ons land De in ternationale congressen te Boston, Genève. Berlijn en Parijs, waarop hij verschillende referaten hield, kunnen daarvan getuigen. Zoo krachtig als zijn woord was, zoo vaar dig en vlot was zijn pen. Verschillende we tenschappelijke artikelen van zijn hand ver schenen in het „Theologisch Tijdschrift", het „Nieuw Theologisch Tijdschrift" en an dere periodieken. Voorts schreef hij o a. een tweetal bundels Leerredenen. De Theologie en hare wijsbegeerte. Het Remonstrantisme te Rotterdam, de Student en de Godsdienst, Jacob Arminius, De Remonstrantie in haren oorspronkelijken vorm uitgegeven en "toege licht en De Theologie en hare wijsgeerige vakken, aldus de „Tel." Uit deze opsomming moge iets blijken van zijn groote werkkracht en zijn toegewijd-zijn aan de zaak, die hem het hoogste gold. Met hem is een waarlijk algemeen geziene figuur heengegaan, al zullen degenen, die er wel het eerst aanspraak op mogen maken, zich de zijnen te noemen, hem het meest missen. Ook als kanselredenaar! Want als hoogleeraar betrad hij nog menigmaal het spreekgestoelte, dat hem van de jeugd af lief was geweest. Zijn verscheiden, na een betrekkelijk kort stondige ziekte, beteekent een groot verlies voor de vrijzinnig godsdienstige beweging in ons land. „LITTERIS SACRUM" Voor een bijna geheel gevulde Schouw burg vond gisteravond de tweede opvoering door „Littens Sacrum" van het blijspel „Daar liegen we ons uit'.', plaats. Wederom is zeer genoten van stuk en vertolking. BINNENLAND. De verscheping van kaliprodncten als internationaal vraagstuk. (Binnenl. 2e BI.) Legsrpro moties op groote schaal. (3e BI.) Op 1 October hervatting der postvlnchten naar Indifi. (Binnenland, 2e'Blad.) Te Amsterdam is overleden prof. H. IJ. Groenewegen, vroeger hoogleeraar te Leiden, (lste Blad.). BUITENLAND. Is de mislukking van een vijf-mogendhe- denaccoord te Londen thans zeker? (Buiten land, 1ste Blad.). Nieuwe overeenstemming tusschen de Duitsche regeeringspartijen inzake de finan- tieele kwesties. (Buitenland, le Blad.). Weer een zoon van Gandhi gearresteerd. (Buitenland, le Blad.). Het Rijks verbond der Duitsche indnstri? tegen Schiele's landbonw-program. (Buiten' land, le Blad.). DE ZAAKWAARNEMERIJ. Lezing van mr. H. P. A. Dondert. Op uitnoodiging van de propaganda-com missie der Haagsche afdeeling van den Bond van procureurs- en deurwaardersklerken en candidaat-deurwaarders heeft gisteravond in een der zalen van hotel „Den Burcht" onze stadgenoot, mr. H. F. A. Donders een lezing gehouden over „De zaakwaarnemerij". Na een kort welkomstwoord van» den voor zitter der commissie tot de weinige belang stellenden, vrijwel allen Hagenaars begon de heer Donders met op te merken, dat hij alvorens deze uitnoodiging te aan vaarden een lange aarzeling heeft moeten overwinnen, omdat al bij voorbaat vast- strnd, dat het eindoordeel van een lid der advocatuur over deze materie ongunstig moet luiden. De overweging, dat ieder mensch, die zich door zuiver rechtsgevoel laat leiden om zich op het pad der rechts praktijk te begeven, daartoe het recht heeft, heeft spr. deze weifeling doen overwinnen. De zaakwaarnemerij in het algemeen is h^t uitoefenen van rechtspraktijk door personen, die niet toegelaten zijn tot de orde van advo caten. De monopolistische bevoegdheid der advo caten is slechls ten deele door de wet gere geld. zoodat op het groote terrein der rechts praktijk betrekkelijk een ruim arbeidsveld voor niet-rechtskundigen braak ligt. Uitvoerig stond spr. stil bij de bevoegd heden van de zaakwaarnemers en fel kantle hij zich tegen hen. waaT zij zich gaan be wegen op het gebied van het formeele pro cesrecht. waarbij in niet weinige gevallen den cliënten groot nadeel wordt berokkend, daar hun vertrouwensmannen te eenen- male onvoldoende zijn toegerust met kennis evenals ten aanzien van het materiëele pro cesrecht. Wal de rechtsstrijd evenwel bovenal zoo moeilijk maakt is het feit. dat de wet de rechtspraak slechts principieel en funda menteel regel t. Naast de wet hebben we de gewoonte als bron van recht te erkennen, zoodat kennis van de geschreven wet alleen niet voldoende is voor de richtige toepassing van het recht. Bovendien blijft het recht zich gedurig ontwikkelen wat ook de rechtstoe- pessing in voortdurende beweging houdt Wie zich niet van meet af aan bekwaamd heeft in de uitoefening van de rechtsstof, kan volgens spr. ncoit de eerstgeroepene zijn om oplossing te brengen bij een botsing van tegenstrijdige belangen. Waar het rechtsleven blijkens de historie zulk een voorname rol speelt in het maatschappelijk en volksleven, is het de plicht van ieder weldenkend mensch het recht zoo zuiver en ongerept mogelijk te bewaren En voor dat doel is liefhebberij-advocatuur. of dilettan tisme door onbevoegden allerminst bevor derlijk. Na een dankwoord van den voorzitter, maakte een der aanwezigen de weinig- vriendelijke opmerking aan het adres van den spreker, dat deze het mogelijk wel goed bedoelde, doch dat het overigens 9chande was wat deze gesproken had. Juist al die doctors en meestsrs-in-dc- rechten aldus de geachte debater kun nen van de zaakwaarnemers nog heel wat leeren. 1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1