71sle Jaargang MAANDAG 7 APRIL 1930- No. 21491 OFFICIEELE KENNISGEVING r STADSNIEUWS. EEN DRIEVOUDIG JU3H.EUM BÜRGERL. STAND v. LEIDEN Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCHE SCHOUWBURG. LEI DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel toot adrertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen Tan ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regeL Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantaJ woorden van 30. Incasso volgens postreeht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post I. 2.35 4- portokosten. ƒ0.18 h 0.18 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, da door hen vergunning is verleend aan de N.V. Maat schappij tot detailverkoop van petroleum „De Automaat" en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een ondergrondsche be waarplaats voor benzine en eén onder grondsche bewaarplaats voor petroleum in de Papenstraat vóór het perceel Papenslraat No. 7 b, kadastraal bekend Gemeente Lei den, Sectie G. No. 1828. 7665 A_ VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 7 April 1930. Dr. DE PLANQUE. Naar wij uit goede bron vernemen, zijn de geruchten, volgens welke onze stadgenoot dr. de Planque zich elders metterwoon zou gaan vestigen, volkomen ongegrond. Waar heid is, dat dr. de Planque benoemd werd tot voorzitter van 't bestuur van het op te richten Diaconessenhuis te Amersfoort in verband met zijn lidmaatschap van de Fe deratie der Diaconieën. Deze functie is èn thans èn in de toekomst geheel onafhanke lijk van het persoonlijke vervullen van een rr.cdischen werkkring. Het zal dan ook onge twijfeld velen zeer verblijden te vernemen, dat genoemde chirurg er niet over denkt van woonplaats te veranderen. STATEN-CENTRALE LEIDEN DER LIBERALE STAATSPARTIT Zaterdag vond alhier onder voorzitterschap van prof. B. D. Eerdmans de le vergade ring van de Staten-Gentrale Leiden van de liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond", plaats, waarop vertegenwoordigers van alle daartoe behoorende afdeelingen waren ver schenen. Na een algemeene politieke inleiding door prof. Eerdmans en een uiteenzetting van het belang der komende Statenverkie zing door mr. A. N. Molenaar te Wassenaar, werd overgegaan tot de verkiezing van een definitief bestuur, bestaande uit de heeren mr. A. N Molenaar te Wassenaar, voorzit ter; F. H. Sobels te Oegstgeest, secretaris penningmeester en R. van den Ende le Voorschoten, mr. A. J. Romijn en J. Ballego te Leiden. Uitvoerig werden de maatregelen van een intensieve propaganda besproken, waarbij door alle aanwezigen hun daadwerkelijke steun werd toegezegd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffinfl. A. de Jong, Noordwijkerweg 22 Katwijk. Timmerbedrijf. Wijziging: Firma N. Haasnoot, Tramstr. 57, Katwijk a. Z. Reederij, haringhandel, taan- derij, katoen- en nettenhandel. Overleden eigenaar Th. Haasnoot, Katwijk a. Z dd. 29 Maart 1930 De zaken zullen voorloopig on der denzei fden naam worden voortgezet, dcor de erfgenamen Mevr. A. M. Ricklefs Haasnoot. Mevr. A J. DirkzwagerHaas noot en N Dirkzwager Nieuwe Procuratie houder A. Verhoog, Leiden (B. P.) Rectificatie. In het blad van Zaterdag p April j.l., werd als wijziging in den handelsnaam van de Leidsche Duinwater-Maatschappij opge geven- Wijziging handelsnaam thans: Naamlooze Vennootschap ..de Leidsche Duinwater-Maatschappij", dit moet zijn: Naamlooze Vennootschap „Leidsche Duin water-Maatschappij." BUURTVER. EENSGEZINDHEID Huisvlijt-tentoonstelling. Tot besluit van het winterseizoen had Za terdagmiddag de jaarlijksche tentoonstelling plaats van de in den winter vervaardigde voorwerpen door de kinderen der leden van de buurtvereeniging „Eensgezindheid" Deze tentoonstelling werd gehouden in het gym nastieklokaal in de Oosterstraat. Nadat de jury de gezonden voorwerpen had beoor deeld. opende de voorzitter de heer W F. van der Broek met een kort woord de ten toonstelling; spr. vestigde vooral de aan dacht op de komende tentoonstelling van kweekplanlen. waartoe den kinderen drie jonge plantjes zullen worden uitgereikt en hetgeen het grootste gebeuren tijdens het bestaan der vereeniging zal zijn - Onder de tenfoöïi gestelde voorwerpen trof. fen ons allereerst de prachtige aquarellen van vogels, van een jongen van 16 jaar en het schilder- en teekenwerk van een andere jongen van 10 jaar. hier was wel duidelijk de vooruitgang door oefenen te constateeren. Verder vermelden wij het herbarium, de diverse handwerken en het zaag. en. plak werk der jongeren. De prijzen werden door de jury als volgt toegekend: Arie van Loon, 12 jaar. Herbarium, le prijs-. Jan Wassenaar, 15 jaar. Herbarium, le prijs; Jerry Trouwee, 10 jaar. Teekepin gen en schilderwerk, le prijs; D. A. Sierag, 16 jaar. Teekenwerk enz. le prijs; J v. d. Zeeuw, 13 jaar. Figuurzagen. 2e prijs; Jac. Chaudron, 7 jaar, Teekeningen, 3e prijs; Jan Cbaudron, 12 jaar. Bouwplaten, Troostprijs; J. Lasschuit, 11 jaar. Bouwplaat, le prijs; Riet van den Broek, 10 jaar. Haakwerk, le prijs; L. de Vleeshouwer, 15 jaar, Haakwerk le prijs; M. de Vleeshouwer, 17 jaar. Naai werk, 2e prijs-, Gath. van Loon, 10 jaar, Borduurwerk 2e prijs, Rie Meyer, 11 jaar, Nachtzak, 2e prijs; C. Wassenaar. 9 jaar Puzzle Bouwplaat, 2e prijs; Gerard Trou wee. 8 jaar, Houtsnijwerk, le prijs. De heer Brake 1. Zooals wij reeds hebben aangekondigd, was het heden 25 jaar geleden, dat de hee ren H. W. Brakel, J. A. Riebeek en A. Teljcur als kleermakers in dienst traden bij de Faam's Kledingmagazijnen. De drie jubilarissen werden hedenmorgen met hun familie per auto van hun woningen gehaald en in tegenwoordigheid van het geheel© winkelpersoneel en de kleermakers Ingesproken door den directeur, den heer R. Sch-Mmann, die hun een geldsbedrag De heer Riebeek. onder couveit ter hand stelde, welk voor beeld werd gevolgd door den bedrijfsleider, den 'heer W. L. Verhuist en den hoofdcou peur, den heer M. Kloots namens de geza menlijke coupeurs en het winkelpersoneel. Ten slotte voerde de heer H Keereweer namens de kleermakers het woord, den heer Brakel een wandelstok met zilveren knop en den beiden anderen een luxekist sigaren aanbiedende. De dames werden in de bloemetjes gezet. HUISWERK. Het artikel van den heer W. Koops over ..Huiswerk", verschenen in het „Tijdschrift voor Ervaringsopvoedkunde"' en waarvan wij een uittreksel opnamen, heeft in het zelfde tijdschrift tegenspraak uitgelokt. De heer K. had tot zekere hoogte huiswerk verdedigd en betoogd, dat de ouders het wenschten. Een zekere R. stelt hier tegenover, dat huiswerk uilsluitend gevraagd wordt uit angst voor het zitten-blijven, of in de 6de klasse uit angst voor het toelatingsexamen H. B. S. Niet uit liefde voor het huiswerk. Om dezelfde reden wordt door de ouders verlangd, dat er Fransch op de L. S. wordt onderwezen. „Zeker," aldus R.. „de ouders vragen er naar, sturen hun kinderen naar den cur sus voor Fransch; maar 't is allerminst, om dat ze het zoo nuttig en goed vinden, dat hun kind nog tusschen school en huiswerk extra-lessen heeft, 't Is alleen uit nood: anders kunnen ze niet mee op de H.B.S." Dr. J. Munk te Leiden schrijft: Het stuk van den heer Koops over huis werk raakt een probleem, waar ik op het oogenblik middenin zit. Mijn zoon was tegen het einde van de 2de klasse der lagere school zóó. dat ik onverwachts het bericht kreeg, dat hij slechts voorwaardelijk tot de volgende klasse kon worden toegelaten. Mijn jongen is zeer sterk linkseh: bij het leeren schrijven' heeft hem dat buitenge woon gehinderd, misschien ook bij het ver werven der woordbeelden en waarschijnlijk ook bij het rekenen. Ik merkte bijv., dat hij langer dan andere kinderen 12. 21 noemde. Ik heb. toen de zaak zoo was, den jongen vroeger van school genomen, uit het klasseverband dus en heb hem in mijn vacantie geregeld 's morgens le9 gegeven. Het gevolg was, dat hij. toen hij na de groote vacantie weer op school kwam, boven het gemiddelde van de klas stond. De jongen had ongeveer 3 weken geheel vacantie ge had. vóór hij weer naar school ging. Ik heb dit bereikt, door op te letten welke fouten hij maalde hij lezen of schrijven óf rekenen en deze direct ie verbeteren en te laten herstellen, tot hij geen fouten meer maakte Dat de school dit niet bereikt had, acht ik een tekortkoming van het school onderwijs. En al9 ik nu aandring op gere geld huiswerk, over datgene waarin hij fouten maakt, dan doe ik dit. omdat ik dan mijn zoon kan helpen die fouten le verbe teren. Voor mijn genoegen doe ik dit zeker niet; het was mij veel liever, als in het klasse-onderwijs de persoonlijke bemoeiin gen met eiken leerling zóó konden zijn. dat deze aanvulling, waarvoor ik van mijn kostbaren lijd moet afstaan, onnoodig was. Afijn verlangen naar huiswerk vindt dus. kortweg gezegd, zijn grond in het tekort schieten der school ten opzichte van wat de heer Koops haar taak en plicht noemt en die ik ook zoo opvat. Ik wenschte van ganscher harte dat het huiswerk gemist kon worden. o FEESTAVOND WONINGBOUW- VEREEN. „DE EENDRACHT." Een vroolijke, enthousiaste menigte was in de Stadsgehoorzaal tezamen gekomen ter bijwoning van den kunstavond, georgani seerd door het Bestuur van bovengenoemde vereeniging. De stemming kwam er onmid dellijk in door de muziek van „Aufgepasst" steeds meer stroomden de belangstellenden naar binnen, zoodat toen de voorzitter zijn kort openingswoord sprak, de zaal totaal ge vuld was. Velen moesten zich zelfs met een staanplaats tevreden stellen. Spr. heette de Besturen der Federatie van Woningbouwver. alsmede van de Tuiniers- en Bloemistenver. welkom. De heeren Klara en Flora, wier immer opgewekt en succes vol repertoire bekend is. wisten ook nu na eenige secon den het contact met het publiek te winnen, hun tweestemmige zang bazuinde de zaal in en de droogkomische grimassen maakten ook nu weer opgang! Prachtig virtuoos spel ont wikkelden de vier origineele Volendammers. het bekende dubbelmannenkwartet ..Inter Nos", dat binnenkort zijn eerste lustrum mag vieren, bracht verzorgde zang, waarvoor den directeur, den heer Afizée veel eer toekomt! De zangers beschikken over goed materiaal en het valt goed te merken, dat zij hard stuaeeren. Het geheele programma had een zeer groot succes! De avond sloeg zoodanig in. dat ten slotte nog tot een geanimeerd bal kon wor den overgegaan. MARKTKOOPLIEDENVEREEN. „LEIDENS BELANG." Op de jaarvergadering van de Vereeni ging van Klein Handelaren en Marktkoop lieden „Leidens Belang" opgericht 12 Maart 1923 is het bestuur als volgt samengesteld: voorzitter: J. A, Voortman; secretaris. Karei L. v. Duuren, penningmeester; H. Regeer Jr Commissarissen Joh. v. d. Nieuwendijk en W. Pieterse. Het secretariaat blijft gevestigd Utrechtsche Veer 25. OPHEFFING HALTE „ZOETERW OUDE' Met ingang van 15 Mei a.s. zal de halte Zoeterwoude aan de spoorlijn Leiden WoerdenUtrecht voor reizigersvervoer en bagage worden opgeheven. OVERIJSELSCHE VEREEN. VOOR LEIDEN en OMSTREKEN Zaterdagavond heeft bovengenoemde ver eeniging in „Zomerzorg" een goed geslaag den feestavond gegeven ter herdenking van het 3-jarig bestaan Te ruim 800 uur heette de voorzitter de talrijke aanwezigen har telijk welkom, inzonderheid de afgevaardig den van de zustervereenigingen uit Haarlem en 's-Gravenhage en wenschte allen een preltieen avond Hierna verkregen de afge vaardigden uit Haarlem en Den Haag het woord, welke, -onder het aanbieden van twee prachtige bloemenmanden, de beste wenschen uitspraken voor de vereeniging. Nadat door allen het vereenigingslied was gezongen, werd met de afwerking van het pro? ra ra ma begonnen. Vlot werden de ver schillende nummers uitgevoerd, welke een dankbaar applaus verwierven. Na afwerking van het programma werd de zaal door de aanwezigen ontruimd om in orde te worden gebracht voor het hal. Na terugkeer lokte de aankleeding der zaal een kreet van bewon dering uit. De zaal bood een schitterenden aanblik, dank zij de goede zorgen van den eigenaar, den heer Batenburg. Onder de gezellige tonen van de muziek, onder leiding van den heer Hazes werd het bal. waaraan verschillende attracties waren verbonden, aangevangen en het was laat alvorens de laatsten huiswaarts vertrokken. De vereeniging kan op een zeer geslaag den avond terugzien. Onze stadgenoot ,prof. dr. G. Jelgersma hc-eft eenige dagen geleden in het Diacones- senhuis een operatie ondergaan. Zijn toe stand is naar omstandigheden redelijk wel. Do 3-October-vereeniging heeft hier ter stede een eigen bureau opgericht dat zal slaan onder leiding van den heer Is. Leman, Stationsweg 6a, tel. 1802 Het se cretariaat bliift gevestigd bij den heer Spaargaren, Haagweg. De afdeeling Kinderbibliotheek van de O L.B. „Reuvens" alhier verzoekt aandacht voor hare advertentie in dit nummer be treffende het verkrijgen van kinderboeken door de welwillendheid van hpn die het werk van de kinderleeszaal genegen zijn. Op de gehouden plaatselijke keuring van niéuwe planten op de Alpen-, Rots- en Vaste Plantenkweekerij van den heer K. J. van Veen. alhier, weTden door de Jury. de heeren Th. Hoog Jr. (Fa. van Tubergen) Haarlem. J Afater. tweede Hortulanus. al hier, en A. C. van der Schoot, Hillegom, ge tuigschriften Eeiste Klasse toegekend aan Saxifraga Burseriana Gloria en Saxifraga Irvingi. en getuigschriften van Verdienste aan Saxifraga hvbrida Amitió, Saxifraga hybr Delia, Saxifraga hybr. II. Marshall, Saxifraga hybr. BeTyl, en Saxifraga hybr. Burseriana speciosa. Alorgenavond geeft de Pantomineclub „V.O.D.O." met medewerking van de meis jesgezellen van de Eerste N.AÏ.G -groep en de voortrekkers der 1ste Leidsche N.P.V.- groep een uitvoering in „Concordia" Op de Lammerenmarkt is Zaterdag avond een rijwiel ontvreemd, dat de eige naar onbeheerd had laten staan. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum Dagen Volw. pers. knd. Tot. Mrt. 31 Maandag 33 1 34 April 1 Dinsdag 32 2 34 April 2 Woensdag 33 1 34 April 3 Donderdag 37 2 39 April 4 Vrijdag 35 2 37 April 5 Zaterdag 34 2 36 ONDERTROUWD J. Vink jm. 38 j. en C. C. Overdevest jd. 37 j. F. Al. M. Fornara jm. 28 j. en J. P. J. M. Speet jd. 24 j. J. Gorthuis jm. 23 j. en C. v. Brummelen jd. 24 j. A. v. Bemmel jm 23 j en D. Boehmer jd. 20 j. W. J. de Haan jm. 30 j. en S. E. Kromwijk jd. 26 j. G. Wesselius jm. 26 j en N de Bruin jd. 24 j. H. M. Morra jm. 27 j. en N. E. Splinter jd. 23 j. N de l'Ecluse jm. 26 j. en E. Polane jd. 26 I. BINNENLAND. De bekende komiek Leon Boedels is over leden. (Kunst, 3e Blad.) Een mislukte roofoverval ie Rotterdam; de daders aangehouden. (Gemengd, 2e Blad.) Brand in een schoenfabriek te Tilburg. (Gemengd, 2e Blad.) Heerlen in rep en roer. (Gemengd, 2e BI.) Benoorden Scheveningen zijn boven onze dninen geslaagde proeven genomen met een Pander-zweefvliegtuig (Laatste Berichten, lste Blad). BUITENLAND. Volgens Amerikaansche uitlating is ter Vlootconferentie een drie-mogendheden-ac- coord bereikt. (Buitenl., le Blad.) Redevoeringen van de Dnitsche ministers Brnning en Moldenhauer. (Buitenland, le Blad.) Gandhi heeft het zoutmonopolie in Britsch-Indië overtreden. Vele arrestaties. (Buitenland en Tel., le Blad.) Ernstig spoorwegongeluk in Japan. (Tel., lste Blad). „LITTERIS SACRUM." DAAR LIEGEN WE ON8 UIT, Klucht in 3 bedrijven van Frank Morris en William Wyatt. Litteris Sacrum heeft het seizoen besloten met een aardig amusementsstuk, dat er louter op berekend is, ,de lachspieren in beweging te brengen", zooals het in geijkte termen luidt. Met „Daar liegen we ons uit heeft destijds C. van Kerckhoven Jr. trium- fen gevierd al is het in onze Sleutelstad niet gegeven. Het is een pretentieloos lach succes dat alleszins geschikt is om een ècht- amusanten avond te verschaffen.^ al behoudt men er niets van dan de herinnering aan een gezellig divertissement, dat steeds op peil blijft, niet tot grofheden afdaalt, zooals bij een klucht wel eens voorkomt. Over den inhoud zullen we niet uitweiden, daar Woensdag en Zaterdag a.s. wederom volle schouwburgen ervan zullen gemeten en het bekend-zijn met de komende verwikke lingen een groot deel van de aardigheid der elkaar opvolgende moeilijkheden voor dege nen, die bezig zijn, zich er in pardon er uit te liegen, zou wegnemen. Zij ial'leen mede gedeeld, dat een echtgenoot, die 's nachts niet thuis kwam hij zat in een lucht- schommel op Wembley, die defect raakte! - begint de waarheid te vertellen aan zijn vrouw, die hem natuurlijk niet gelooft. Dan verzint hij een leugen en als een rollende sneeuwbal dikt deze aan. Gevolg: de malste verwikkelingen tot alles natuurlijk op zijn pootjes terecht komt. Met groote vaart heeft Litteris deze klucht over het voetlicht gebracht in waren kluchtspel-trant, zoodat de volle schouw burg oprecht heeft genoten. Er werd gechar geerd, dat het een lieve lust was, doch bij kans altijd zoo, dat de maat niet werd over schreden. Alles sloot prachtig m elkaar. Wanneer wij enkele namen willen noemen zwakke plekken waren er nietl dan in de eerste plaats de heer H. de Wilde, die een kostelijk type gaf van den vnend van den luchtschommelheld Hij had het klucht spel-genre a! zeer perfect te pakken en het was een doorloopend genoegen hem te vol gen. Ook de held zelf van den heeT J. Dros, werd goed volgehouden, doch hij had niet die „maat" van zijn vriend en legde het er soms ietwat te dik op. Het was penter een pracht-duo. Naast hen moet de bediende ge prezen, gespeeld door den heer A. Adama, terwijl de heer J. Nieuwenhuizen Segaar het kleine rolletje van John Brown alle eer aandeed. De dames traden minder op den voor grond, doch vervulden allen haar taak naar behooren. Mevr. C. HagemanVerhagen had totaal geen moeite met de echlgenoo'e. AievT A. AdamaStafleu willen we ten slotte noemen als mrs. Brown. Het was een keurige avond, door de aan wezigen ten zeerste naar waarde gewaar deerd, waarvan de heer B Hageman als regisseur alle eer heeft Het krachtige applaus deed vele malen halenI En nu volgt komend seizoen het 75-jarig bestaan met een grooten tooneelwëdstrijd

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1