AGENDA. MUZIEK. BURGERL. STAND v. LEIDEN BUITENLAND. BEDEN: Evangelisatie (Morschweg 16): Samenk. te 8 uur aam. Ned. Leger des Heüè (Lammermarkt): Samenkomst. Pieterskerk: Evangel.-samenkomst met radio-uitrending door de Ned. Chr. Radio- Vereeniging; halinegen nam. Schouwburg DE.D.I.L., „Teeken des Doods", 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Sate Volksbijeenkomst. 8 uur n.m. Vr(jo Evaavg. Gem. Middels te gracht; 8 urn* ,m. Oegstgeeet (Terweeweg 1): Evange'.isa. tie-sameokomst voor kinderen, te 3 u. nam. Sassenheim (Geref. Kerk): Chr. Zang- vereen. „Looft den Heer". „Judas Macca- baus". 8 uur nam. Voorschoten. Tentoonstelling en prijsuil- deeling Ambachlsleekenschool. 7'/« uur. Donderdag. Den Bm-cht: Alliance frangaiee. Confé rence de Mme Marie Gasquct. 8 h. 15. Leid.-che SchouwburgHofstad-toonee! opvoering'van „Boefje"; kwart over 8n.m. Leidsche Volkshuis: Laatste cursusavond Duin en Strand; 8 uur n.m. StadsgehoorzaalJose Ilurbi. 8 uur nam. Oegstgeeet (Terweeweg 1): Evangelisa tie-samenkomst te 8 uur nam. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 31 Maart tot en met Zondag 6 April a.s. waargenomen door de apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18, Telef. 528. Ss er voldaan aan de economische emanoi. patie V3D de arbeiderckaese. Het zelfde geldt voor de vrouw, eveneens voor den tand bouw enz. Onder al.e omstandigheden wil spr. den vriihando. handhaven; men mag de bestaans voorwaarden verbeteren, mar nimmer door tiir:even. Na deze warm toegejuichte rede, sprak de Bondsvoorzitter, de heer dr. F. Hollan der, een woord van opwekking tot de ver gadering, nit welke verschillende aanwezi- gen ach ale. lid opgaven. Vervolgens gaf de heor Kan, uit Den Ifaag, geaccompagneerd door mej. v. d. Meer, enkele zeer geslaagde cabaretiiedj s ten beste, waarna de dans'asti gen (loir de Melody-makers ten dans genood, nog lang gezellig bijeen bleven. o LEIDSCHE VOLKSHUIS. Maandag 7 April komt in hel Leidsclie Volkehuis Dr W. G. N. van der Sleen, Haarlem, vertellen van zijn locht met aulo, tent en boo! door den Indischen Archipel" en zal daarbij lal van lichtbeelden naar olgen opnamen verioonen. Hij zal zijn hoor ders zeker wederom van hei begin tot het einde weten te boeien! m m De uitgestelde cursusavond „Duin en Slrand", spreker de heer L. van Rijsinge zal thans gehouden worden op Donderdag 3 April 8 uur. (Zie verder de adverlenlj.es.) DE STOOMTRAM LEIDEN—HEEMSTEDE. Enkele bladen tanceeren hot bericht, dal hel N Z. H.-baanvak OegslgeeslHeem stede binnen het jaar geëlectriticeerd zul zijn. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat hiervan geen sprake is en dat met dez? electrificatie vermoedelijk twee jaar ge moeid zullen zijn Ook de beslissing omtrent het eindpunt te Heemstede is nog niet ge vallen. o RIJKSMUSEUM v. OUDHEDEN. Het zien van Egyptische Knnst. Gisteravond hield mevrouw M. J. J. Irish StephensonHagen in het Rijksmuseum v. Oudheden de laatste van de serie lezingen in dit seizoen over bovengenoemd onder werp. Spr. begon met het scherper omlijne.n van dc term „het zien van kunst" en zette het onderscheid uiteen lusschen de kunst historie, die lot uitgangspunt heeft een •wetenschappelijk motie! en kunslaesthe- tiek, die lot doel heelt het ondergaan van een ontroering door middel van een kunst werk. Spr. walde zioh bepalen tot een behan deling van dit laatste, en vroeg, waaraan aiet toe te schrijven is, dat de Egyptische kunst zoo lang miskend is geweest. Zij stelde daartoe wederom twee vragen: waar toe deze eigenaardige, van ons afwijkende voorstelling der dingen? En- wat is de on dergrond van de ontroering, die den kunste naar heeft bewogen? Eerst behandelde spr. de laatste vraag en wees er op, hoe in de Egyptische kunst zich weerspiegelt de kosmisch georiënteerde levensbeschouwing van een vóór-christelijke cultuur. De Egyptenaar voelde zich één met de natuur, en in de natuur om hem heen trof hem bovenal deze ééne wet: opstanding uit den dood. In deze wet hebben de Egyp- tcnaren ook den menach begrepen. Zij hebben de onverbrekelijke eenheid van de menschelijke levenswel met de kosmische levenswet op den voorgrond gesteld Dood elond voor hem daardoor geliik met het be gin van nieuw leven. Hp( geloof in de uit eindelijke overwinning van hel leven op den dood is de bodem waarin bun enorm schep pingsvermogen. hun kunst geankerd ligi. Deze overtuiging is ook de emolioneele fac tor die den kunstenaar bij zijn scheppen heeft ontroerd. Dan komt spr lol beantwoording van haar eerste vraag. De voor ons eigenaardige vor men waren volkomen tn overeenstemming met de geaardheid van den Egyptischen geesL De Egyptenaar is gericht geweest op een weergave van het beeld, zooals het in zijn voorstelling leefde, en niet zooals het zich toevallig aan hem voordeed. Er is dus geen sprake van gebrek aan kunnen, deze vormen vloeien voort urt een andere opvat ting van realiteit. Dan is er nog de moei lijkheid, dat de Egyptische reliefs niet drie verhoudingen verioonen- hoogte, breedte en diepte, maar twee- hoogte en breedte. Dit houdt verband met het streven om in de monumenten het eeuwige, onverwoestbare te 6uggereeren. Deze twee factoren zijn dc belemmering geweest voor een juiste waar deering van de Egyptische reliëfs. De eenmaal als juist aanvaardde vormen zijn gedurende eeuwen gehandhaafd, niet uil sleur, maaar omdat zij strookten met het artistieke en godsdienstige inzicht der Egyptenaren, dat in wezen onveranderlijk is gebleven. Elke nieuwe phase van kunsl schept haar oigen vormen; de vormen zijn veran derlijk en houden verband met den tijd geest, maar onveranderlijk zijn dc wetten, die een werk tot kunst maken Het is door de emotioneele wijze, waarop de kunstenaar de geestesstroomingen van zijn tijd beleeft en verbeeldt, dat een werk eerst tot kunst wordt. Het gaat dus bij het zien van kunst om het navoelen van de ontroering van den kunstenaar. Deze openbaart ons zijn emotio neel beieven in 9leeds wisselende vormen, een waarde van eeuwigen duur. Spr. laat door middel van een aantal lichtbeelden zien de essentieels kwaliteiten van de Egyptische kunst De heer B. Kaapaan, dameskapper, verwierf aan de Hollandeche Kapacademi; Ie Amsterdam hel diploma voor damesknip pen, ondulatie en watergolf. In de jury had zitting de heer Jac. Muusso alhier. Onze vroegere sladgenool de heer L. v. Norden staagde te We! tevreden voor het Machinisten-diploma B. Mr. J. Verwer en C F. H. Weller alhier zijn bestemd voor uitzending naar Ned.- Indié, respectievelijk ais amtbenaar ter be schikking bij den Belastingdienst en als administratief ambtenaar bij het Binncn- tandsch Bestuur. Bij Kon. Besluit is benoemd tot belas- tingaccounlanl te dezer stede, de heer R. Yntema, thans adjunct-accountant alhier. Morgenavond zal ds. Bonga in de Men- nistenkerk te Rotterdam een preek in het Friesch houden. Op uitnoodiging van de medische faculteit van Leidsche studenten zal prof. von Bergmann Vrijdag in de collegezaal van prof Kuenen een lezing houden over: Diagnostik der larvierten Krankheit des Oberbauches. De secretaris van hel Leidsch Politic- muziekgezelschap, dat, gelijk gemeld hier ter slede op 22. 23 en 24 Juli a,s. een natio naal concours organiseert, deelt ons mede, dat lot dusverre 14 inschrijvingen tot deel neming zijn ontvangen. Eigenaardig genoeg zijn deze vrijwel alle van vereenigingen van elders. Om ook de Leidsche vereenigingen nog in de gelegenheid te stellen zich voor deelneming op te geven, blijft de inschrij ving geopend lol 1 Mei a.s. De Propaganda-Commissie der afd. 'a-Gravenhage van den Bond van Procurenrs- en Deurwaardersklerken en Candidaat- Deurwaarders (seer. G. G. M. Verhagen^ Laakkade 55, Den Haag) deelt belangstel lenden mede, dat op haar verzoek alhier inr. R. F. A. Donders, advocaat en proc. alhier, op Woensdag 9 April a-s. des n.ra. te 8 unr in de Burchtzaa'. een lezing zal bonden, waarbij als onderwerp zal be handelen „De Zaakwaarnemer))". Deze lezing is voor ieder belangstellende kosteloos toegankelijk. Inzake het gisteren door ons ver melde brandje in de lakfabriek van de firma Herfst en Helder, schrijn de comman dant van de brandweer ons het volgende: De ketel mei brandende olie werd, na dc pogingen daarloe door het eigen personeel gedaan, volledig geblu9cht met door de brandweer aangevoerde apparaten speciaal voor het bluss-hen van oliebranden en der gelijke geschikt, terwijl, na overleg met de firmanten, met water middels de motorspuit de ketel met brandende olie aan de buiten zijde werd afgekoeld, teneinde voor den ketel en de olie een lagere temperatuur ie verkrijgen. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende de verlooning der Zuiderzeefilm vanwege de classis Leiden der Ned. Herv. Kerk. Aan het groot zangconcours uitge schreven door den Ring Leiden en Omstre ken van Chr. Zangvercenigingen hetwelk te Oegsleeest zal worden gehouden op 3deu Pinksterdag op het buitengoed ..Oud- Poel geest" zullen 27 vereenigingen deelnemen, n.l. kinder-, dames-, mannon- en gemengde koren. Naar men ons mededeelt is hier door de heeren N Rosier, C. Groenendijk en J. van Rossen een trio opgericht onder den naam van „Naar ieders genoegen' Dit trio zal 14 Mei voor hel eerst in hel public-k op treden. Woensdag 9 dezer zal het 26 jaar ge leden zijn, dat onze stadgenoot J. Dreef als bakkersknecht in dienst trad bij de N V. Broodfabriek „De Zeeuw". Gisteren werd een slagersknecht, werk zaam bij den heer W Zandbergen, slager aan den Morschweg alhier, plotseling onwel. Een te hulp geroepen geneeskundige consta teerde bloedvergiftiging De |onge man werd direct naar het Acad Ziekenhuis overge bracht. waar door operatief ingrijpen erger werd voorkomen De bloedvergiftiging was ontstaan door een ratleheet. dien hij. had opgedaan toen hij een rat wilde verjagen. „SEMPRE CRESCENDO". In zijn toespraak tot den voorzitter van het vermaarde Leidsche studenlenmuziek- gezelschap. bij de gebruikelijke huldiging aan 't slot van den avond, gewaagde de praeses collegii van een Sempre-concert als van een evenement niet alleen voor hel Leidsch Studentencorps doch ook voor de Leidsche burgerij. We willen voor het invi tatieconcert van gisteravond den trits vol maken en spreken van een gebeurtenis ook in zuiver muzikaal opzicht. Voor zooveel de uilvoering betreft van een bij ons weten hier te lande nog nooit uitgevoerde sym phonic van Schubert, kan de zin dier toe voeging geacht worden van overdrijving vrij te zijn Voor het enkele feit reeds van het ten-gehoore-brengen van een onbekende symphonie van Schubert mag Seinpre aan spraak maken op waardeering. Van groote geesten is alles belangrijk Ook deze C dur symphonie, ook al is deze verre achterge bleven bij die andere in denzelfden toon en bij de Unvollendele, die Schuberts naam als symphonicus hebben gevestigd. Toch neemt Schubert als zoodanig een uitzonderings positie in, in zoover hij van het universeele uitdrukkingsmiddel, het contrapunt, zoo goed als geen gebruik maakt Desondanks zijn de heide bekende symphonieên gran diose werken, onverwoestbare Haar groote kracht danken ze aan helderheid in de samenstelling en aan schier ongeëvenaarde melodiek. De thans uitgevoerde is die klaar heid ook eigen maar ze mist de melodische kracht om den ganschen duur van het stuk van spanning tot spanning te geraken. Zeker daar zijn genoeg bekoorlijke ihemas aan te wijzen, die aan den klassieken Wiener Tanzboden hun ontstaan danken, maar naar het indringende en het doordringende van de groote Schuberlsche melodie luistert men hier te vergeefs. Het is ongetwijfeld een jeugdwerk van den meester, overwegend op Haydn ingesteld, zonder diens kort- en bondigheid evenwel, maar belangwekkend om de Schubertsche wendingen die zich hier reeds aankondigen. Het werk is, gelijk alle muziek in doorzichtig instrumentaal kleed gesloken, zeer moeilijk wat de uitvoering betreft Dat in aanmerking genomen kan er met tof over worden getuigd. En wat er aan achevé te kort mocht zijn gekomen, werd vergoed door de fougue waartoe Koeberg zijn spelers inspireerde. Daar is den geheelen avond geestdriftig gemusiceerd: in de orkest partij van het vierde pianoconcert van Beet hoven. allerbelangrijkst deel dezer grootsche compositie, ook in het concerto grosso in d van Handel (hulde aan het drietal dat het concerto vormde), ook' in het Prometheus- voorspel van Beethoven tn al deze stukken heeft het orkest een sonoren klank ontwik keld. die haast zou doen vergeten dat een studcnlenorkest uit den aard der zaak aan de zoo wenschelijke stabiliteit in de samen stelling nu juist niet de grootste kansen biedt. En juist daarom is het verwonderlijk 'eti bewonderenswaardig wat een bekwaam orkestleider ais Koeberg uit zijn. zeker goed willende, musici weet te halen Onder zijn slimuleerenden invloed hebben de heeren zich zelf overtroffen. Het was, kort gezegd, een uitvoering, waarmee Sempre eer heeft ingelegd. Willem Andriessen vervulde de piano partij in het vierde pianoconcert van Beet hoven, het stuk verheven lyriek, dat in de concerll iteraluur tiaar weerga niet heelt Onze meesterpianist, wien dit stuk bijzonder ligt. heeft al die toonpoëzie uitgezongen als een lied, waarvoor elk muziekgevoelige on bewust en onuitgesproken zijn eigen tekst dicht. Andriessens sublieme herschepping is, als het meesterwerk zelf, van waarachtige liefde vol En dat gaat van hart tot hart, in de zuiverste sympathie. De pianist, gelijk reeds gezegd uitmuntend door het orkest ge secondeerd, heeft zijn talrijk publiek oogen- blikken van ontroering, van geestelijke ver heffing geschonken. Met een drietal solo- stukken van Chopin (Berceuse. Mazurka en As-dur polonaise), in de teerste verdeeling van licht en schaduw en in den hem etgen charmeerenden klaviertoon voorgedragen, heeft Andriessen ons eens te meer overtuigd van zijn muzikaal dichterschap, ook van zijn perfecte technische heheersching van het instrument Worm applaus en herhaalde terugroepingen maakten een toegift nood zakelijk (Walzer van Brahms). Prachtige kransen werden uitgereikt aan dirigent en solist Ook aan het Sempre- bestuur bij de ofticieele huldiging op het podium vanwege den Senaat, de Vereeni ging van Vrouwelijke Studenten en zuster- vereenigingen van hier en elders. GEBOREN Wilhelmina Maria, d. v. T. Schouten en M. Verzijlenberg. Pieternella Maria, d- v. A. G. Scheepmaker en M. H. üiesber- gen. Lijdia, d. v. C. A. v. der Blom en K. M. v. der Kruit- Leo Gerardus, z. v. P. Schipper on J. v. d. Moor. Qerrit, r. v. G. v. d. Broek en M. Bonte. Cornelia, en Jncobua za. r. J. van Maris en W. de Vink. Hans, z. v. L. K. v. d. Vlist en M. Arons. Dina Maria, d. v. F. Zwart on S. Hotswilder. Maartje, d. v. W, Faaa en P. van Eeuwen. Jacobus Petrus, z. v. J. G. W. Rijnders en P. A. Verhoeven Elisabeth, d. v. J. C. Delmeer en E, Zwaan. Atida, d. v. D. van Roijen on A. J. Hannaart, Geertje, d. v. A. H. de Vries en J. M. J. Pauw. Maria, d. v. E. Oosterhout en M. van Putten. Pieter, z v. D. v. den Burg en M. Flanderhijn. Isaac Jacobus, z. v I. J. Vermey en S. A. M. Toussant Catharina, d. v. J H. de Hpider en J C. de Nobel. Wilhelmus Franeiscus, e. v. W. F. v. d. List en L. Vetthnijsen - Johanna Maria, d, v. H B. Lampe en M. P. Overmeer. Cornelia d. v. J. van Riin en C Kromhout. Witty RngonPtte. d v. H. Riethovpn en J. M ff. Rnnte. Cornelia, z. v. L. v. d Spek en E v. der Ktnanw. Johanna, d. v. H. Bink en J. GreBsie. Antje, d. r. A. v. den Bos en M. Siera. Maria Everdina, d v. W. F. Florijn en M. A. van Oosten. Bouda. Catha. Wilha., d. v. H. J Eradus en C. Hakker. Johanna Martha, d. v. D Teske en C. Brandt. Atida Mnria, d. v. N. Molenaar en A H. J v. Leeuwen Johannes Gerrit, z. v. L. v. d. Berg en J. Stadsyoort. - Susanna Louise, d. v. N. J. Ptantfeber en H. J. Claus Gijsbertus Knrinns, z. v. M Bierhuis en M. J. v. d. Horst. Clasina, d. v. K. Kool en M. van Zuylen Arie Friedrieh, z v. A. den Reyer en A. A. A. Spilker. Wilhs. Francs. Maria. d. v W. F G. Schimmel en 6. A. v. d. Meijden. Catha. Bonhia Maria, d v. P. Nievaart en C. S. de Wek ker. Marin, d. v ,T. Waasdorp en C. Rotgans. Maria Francina, d. v. C. de Lnrm en A F. Veldhniizcn van Zanten. Maria, d. v. J. A. Volkers cn M. Neute- boom. Mau'garetbn Adrians, d. V. Ja"- perse en W. F. de Wekker. Francs. Corns Nies., z. v. N. Breedeveld en C W. M. v. Valderen Antonia. d. v TI. U. Bekronder en G v. der Reiden. .Taeebus Marinus, z. v P. O. Roftand en E. R v. Tongeren. Catha. Frana. Susa., d. v. T. DisscveR en C F. 8. T au. Janny, d. v. T. van Leeuwen en J. E. v. As. GEHUWD A. M. Co'pa j.m. en P. W. J. Bonte j.d. P. v. d. Berg Jjir. en A, Hageman j.d. J. Boezeljjn j.m. en J. O. Vissers j.d. P. C. de Haan j.m. en C. Eeiji j.d. H. L. A. Schneider j.m. en H. Ba velaar j.d. J. P. Tegelaar j.m. en S. A. Bekoojj j.d. H. C. v. d. Vegte j.m. en J. Gipenjj j.d. A. de Wolf j.m. en A. Vèldrtra wede J. A. v. Venetien j.m1. en C. Staf.en j.d. P. Kruük j.m. en J. v. Weeriee j.d. o OVERLEDEN A. Voermansv. Vliet, wede. 73 j. H. J. Duk, wedr 64 j. M. Glindmeijer, dr. 21 j. E. v. EekHovenier, wede. 66 j. C. den OudeVinkoert, wede. 77 j. J. P. J. Rijnders, zn. 2d. P. T. v. Graas, man 68 j. M. v. d. BergVeen, vr. 59 j. J. J. Dekker, jrn 58 j. A. Vlieland, dr. 9 j. J v. d. Zwart, wedr. 88 j. Th. Haasnoot, wedr. 58 j. A. Hendriksen— de Jager, tvede. 85 j. o GEVESTIGD E. van Alphen. Rgnsburgerweg 114 J. Anneeze en fam., autogeen-archer, aan booru woonschip Langegracht A. M. C. var. Ba te.a.r, verp.evg.t r, L_s.tr traat 24 E. van den Berg, aannemer, aan oooid woonschip D. Boelee, huia9cnilder, 5e Biunenvestgracht 10 K. Brandon, di*nit- bixle, Beestenmarkt 34 J. en S. 0. Broersma, Nieuwe Rijn 84a W. J. if. Brounts, Lijsterstraat 4 T. .en J. H. Piekman, Leeawerikstraat 53 N. K. v. Drongeien, Maredgk 64 M. Gerienaar, huisjuffrouw, P. de la Conrtstraat 2a S. GroëneveldTege.aar, Uiterstegracht 48 H. Hentrup, dienstbod^ Breestraat 161 L. Hofman, J. de Wittstraat 30 H. Kok, .Tanvosaensteeg 5Ca - M. van Lienden en fam., bankwerker, J. W. Frisostxaat 27 A. E. en W. C. van der Lippe, Haarlem merstraat 189 A. Menalda, Boisolkade 2 M. de Moujj on fam., tuinder. Rijn- en Schiekade 138 J. Naber, winkelbel- Rjjn- dijkstraat 25 W. Noll, Vreewgkstraat 16 M. P. Odijk, Rijnsburgerweg 143 M. J. T. van Oordt, Bilderdijkstraat tl A. Oosters, dienstbode, Roodenburger- straat 5 B. Peenstra en fam,, bouwkitn- dige. Roodborststraat 44 N. Uockx, kap ster, Stationsweg 14 A. Sa'ewski, dienst bode, Hoc geweerd 111 A. Snel, dienstb., Heercnstraat 61 T. Stelma, Hoogerbeete- straat 8 W. Veldhuizen en fam.. Schrij ver N.S., Dahliastraat 3 P. E. de Waard, Lijsterstraat 4 F. J. Wilting, montair, Morschweg 57a IL J. 7,event<lr, kanster, Merelstraat 43 J. van der Zon, Hoogt Kerksteeg 2 P. J. van Zijp. teekenaar, Rfinsburgerweg 90. VERTROKKEN J. Abspoel, Wassenaar, Deijlenveg 115 J. W. 11. van Berkesteijnvan Emden, Wassenaar, Broekweg 9 M. von Dart, Herten Dl. J. M. Donkersloot, Overschie, Delftweg 6 C A. Elink Schuurman. Sneek, Walerpoortsgracht 21 M. Fintei- man. Haarlem, Parklaan 101 J. Flandrijn, Den Haag, Stuwstr 275 J. M Furnee, Den Haag, Tasmanstr. 194 B J. M. Ger ritsen, Den Haag, Hobbemastr. 268 C. H. Glasbergen, Leiderdorp, Steenfabriek Ouder zorg no 5 L. A Gunther, Den Haag. Obrechtstr. 456 H de Groot, Curacao A. L. van Halderen, Buenos Aires Z A. J. C. M. van der Henst, Bennebrook Voge lenzang, Rijksstraatweg 10 W van Heus- den. Maastricht, Hotel „Centraal" H Hoftmann, Berlijn Dl. C Homscheul, Horst-Em8cher Dt. A Honders. Zoeter- woude, Hooge Rijndijk 230 F J C. Hoo- gendam, Schiedam. Rottcrdamschedijk 74a H. Hotho Mettingen Dl. E Hulshof! Pot. Wassenaar, Wavopark 33 P. de Jager, Velp. Boekhuizerlaan 11 IL C. de Jong, Aalten G!d„ Stationsstraat G Jongbloed. Den Helder, a. b H. M. van Speyk B Kooijman. Voorscholen, Tramstr 4 H M. Lamers. Delft, van der Madestr. 11 J. W. Marlens, Frankrijk G H Motlema, De venter. Duvmaer van Twislstr 80 G M. Natzijl. StreMkerk Lekdijk A 74 J. van Noort. Delft. Markt 3 A. M M Onvlee— van Laere, Knrtenhoef K. Parrnewitz. Berlijn Wed C. C. E van der Plas Clifford Kocq van Breuget Degstgeest. Pr Hendriklaan 26 J Pluis Hendrik Ido Ambacht. Hnogstr 3 M A van Polanen. Den Raag. J van Stolberglaan 21 J. H. Rinkema, Amsterdam, Overtoom 286 I M. E. de Roo, Deltt. Detfgouwscheweg 69 P, A. G. de Roos. Den Haag. Obrechtstr 456 P J Schamper Voorburg. Parkweg 2a J. C. Schra, Den Haag. Reitzstr. 277 W. Smid, Noordwijk Molenweg la A. van der Spek Den Haag. Oranjeplein 74 J. Timmer Ter Appel J. F. Tisseur. Bode graven. Julianastr. 14 M. A. Trompert, Haarlem Gr Houtstr 48 root M Utlisch, Oegslgeest Rgentesselaan 13 B. G van de Vaart Haalem. Projectstr 15 L. A, Verhaar. Haarlem. Kamperlaan 4 J. C. Verheijen. Eindhoven de Vriesstr. 83 M. Verlaan. Gouda, Spieringstr 11 S Ver- steegen Oegslgeest. Regentesselaan 13 P. Warmenhoven. Reeuwijk. Raadhuisweg 291 B H. Wind. Eindhoven. Brugstr 35 J. H van de Wijngaard. Noordwijk, Mar- cellisstr. 16 M. Zaalberg. Woubrugge, B 112 H. M. Zwart, Amsterdam. Bertel- manplein 16. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Vlootccnierentie. In antwoord op hem gestelde vragen, deelde de Engelsche premier in het Lager huis mede, dat de Britsche regeering niet van zins is ter Vlootconferentie in cenige overeenkomst toe te stemmen, die verder zou gaan dan het Volkenbondsstatuut en het Verdrag van Locarno Mac Donald voegde hier aan toe, dat hij deze kans zou waar nemen om te zeggen, dat de Fransche regee ring niet vraagt, noch heeft gevraagd dat de Engelsche regeering zich nog meer zou be lasten dan het zich door deze instituten reeds had gedaan. Deze verklaring was in het bizonder van belang nopens de besprekingen, welke ge durende het weekeinde waren gehouden lus schen Henderson en Briand en waarbij pogingen zijn aangewend, met medewerking der Britsche en Fransche diplomatieke en wetgevende esperts. ter opstelling van een formule, welke hoewet zij de bestaande ver plichtingen van Engeland niet zou uitbrei den, tegelijkertijd de Fransche veiligheid zoodanig zou versterken, dat Frankrijk in staat zou worden gesteld haar eischen voor viootbewapening te verminderen. Gisteren hadden de beide ministers van Buitenlandsche Zaken opnieuw besprekingen terwijl zij heden opnieuw zullen samen komen Naar verluidt is ten minste een con cept-formule naar Parijs doorgegeven, opdat Tardieu en zijn collega's zich hierover een meening kunnen vormen. Voorts had Henderson een bespreking met Grandi na zijn ontmoeting met Briand en de experts. De bedoeling van het onderhoud was de ttatiaansche regeering op de hoogte te houden van de Anglo-Fransche bespre kingen. aangaande de politieke zijde van de conferentie. Senotar Reed van de Amerikaansche dele gatie en Alexander, minister van Marine, hadden eveneens een bijeenkomst, naar ver luidt in verband met het Japansebe ant woord. DUITSCHLAND. Ce nieuwe regesring voor den Rijksdag. Toen gistermiddag de Rijksdagzilting, waarin Rijkskanselier dr. Bruening de re- geeringsverkiaring van het nieuwe kabinet zou alleggen een aanvang nam, waren alle plaatsen, zoowel van de leden als op de tri bunes dicht bezet Ook vele leden van het Diplomatieke Corps waren aanwezig. Achter de Ministertafel namen alle Ministers plaats. Nadat Rijksdagpresident Loebe de zitting had geopend gaf hij het woord aan den Rijks kanselier. Dame9 en heeren, ving deze zijn rede aan, ik heb de eer u de nieuwe Rijksregeering voor te stellen, in de samenstelling, die de Rijkspresident u zooeven heeft bekend doen maken. Van deze gelegenheid maak ik ge bruik om den scheidenden Rijkskanselier voor zijn tocgewijden en door ernstige zake lijkheid gedragen arbeid in dienst van het vaderland, waarvoor de nieuwe regeering tiaar oprechte hoogachting uitspreekt, te danken. Het nieuwe Rijkskabinet is aan geen coa litie gebonden, doch het is gevormd met hef doel voor hel Rijk noodzakelijke kwesties binnen korten tijd op te lossen. Het is de laatste poging de oplossing met dezen Rijks dag te vinden Niemand kan een uitstel der noodzakelijke werkzaamheden verantwoor den. Daarom zal ik. aldus dr Bruening. he den geen uitvoerige verklaringen afleggen omtrent de voorgenomen maatregelen De nieuwe regeering zal de levensbelan gen van Duitsohland nastreven door een sysfematisehp voortzetting der tot nu toe ge volgde buitenlandsche politiek Nationaal zelfbewustzijn, vertrouwen in de innerlijke kracht van het eigen volk zijn de bases, alsmede de erkenning van het feit. dat Duitschland sleehls in vreedzame samen werking met alle volkeren weder tot bloe! kan komen. Loyale uilvoering der internationale over eenkomsten zal worden nagestreefd. Wat de hinnenlandsche politiek aangaat, is onze toestand ten opzichte van den socia len en economischen strijd en de daarmede verbonden stroomingen aanleiding tot bijzon dere waakzaamheid Met diepe ernst neemt de Rijksregeering de vermaning op tot een nationale eenheid, zooals de Rijkspresident in zijn proelamat'e aan het Duitsche volk op 13 Maart heert gericht. Mie financieel» en economische maatre gelen voortvloeiende uit het Youngplan moe- ton direct wordpn doorgevoerd Saneering van den financieelen toestand en die der kassen steun aan de landen en gemeenten in hun moeilijke omstandigheden is het dringendste Door de overname van het door den hui- dieen minister van financiën opgestelde ontwern eener riikshegrnofineswet voor h-t jnar 193(1 kunnen de werkzaamheden van den Riiksraad in den vartgestplden termijn worden.doorgevoerd De regeering is met zorg vervuld ever den

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2