71,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 2 April 1930 Vierde Blad No. 21487 BINNENLAND. LAND- EN TUINBOUW. SPORT. 5.2G se S 77 KUNST EN LETTEREN. GEORGANISEERD OVERLEG IN AMBTENAARSZAKEN Vergadering der centrale commissie. In de dezer dagen gehouden vergadering der Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in ambtenarenzaken deelde de voor zitter mede. dat de Regeering ten aanzien van het Algemeen Ambtenarenreglement hel gewenscht acht de besprekingen daarover in de C. C. v. G. O. te doen geschieden aan de hand van een door haar bij de Com missie aanhangig te maken ontwerp-regle- ment Het is wellicht mogelijk de behandeling ervan door en in de commissie nog vóór de zomerverloven aan te vangen en te beëindi gen. De Commissie vereenigde zich voorts met de door de sub-commissie voor het wacht- geldenbesluit en de afvloeiïngsregelen uitge brachte prae-adviezen met dien verstande, dat overeenkomstig den wensch der Regee ring in het prae-advies betreflende wijzigin gen van het wachtgeldenbesluit het onder 3 vermelde voorstel, dat in artikel 3 vierde lid, van het besluit in plaats van „In bui tengewone gevallen" gelezen worde: „In bij zondere gevallen" daaruit zouden worden gelaten. De Regeeringsdelegatie deelde mede. dat de Regeering zich met deze voorstellen ver eenigde De wachtgeldregeling zal mitsdien op de ambtenaren in tijdelijken dienst reeds na een onalgebroken diensttijd van 5 instede van 10 jaren van toepassing zijn. Voor de z.g. korte wachtgelders zal voorts de duur van het wachtgeld met 50 pCt worden ver lengd. Bij het overlijden van den wachtgel der zal verder het wachtgeld nog 6 weken kunnen worden uitbetaald. De beide laatste wijzigingen zullen reeds gelden voor belanghebbenden, die bij do af kondiging van het wijzigingsbesluit nog wachtgelder zijn. Voorts werd medegedeeld, dat de Regee ring er geen bezwaar tegen had, dat door de ambtenaren van het Centraal Bureau van voorbereiding voor ambtenarenzaken een in dividueel plaatselijk onderzoek zou worden ingesteld betreffende alle amanuenses in 's Rijksdienst en gesubsidieerde onderwijs inrichtingen, voor zoover de overige aan dit bureau opgedragen werkzaamheden een dus danig onderzoek toelaten. Betreffende de invoering van het 2 ran genstelsel bij het dienstvak der belastingen werd medegedeeld, dat de Minister van Fi nanciën genegen was het nadeel, ontstaan door verschuiving van den invoeringsdatum van 1 Jan. naar 1 Mei voor de in dienst zijn de kommiezen le klasse, die reeds op hun maximum staan, te ondervangen door den maximum diensttijd, in den nieuwen assis tentenrang mede te geven, van 6 jaren ie brengen op 6 jaar en 4 maanden. j o DUBBELE BELASTING IN NEDERLAND en DUITSCHLAND Onderhandelingen nog gaande. Op vragen van den heer Van deT Megs betreilenue be.poeui.ging van de oiideraau- dejugen nopens een muonen Duttsch^nd en iseuer.and te sunten overeenKomst ter vouiKuming van duooe.e be,av„.ug, nnuthet antwoord van den neer beeraert. van R.ok- laiid, Mini--ter van tiuiteni. batten: het is oettend, dat de rieüerjtijdsche ar- beiuers, die in Neder.and wonen en in ÏJ\hk-cli.ai.U werkzaam zijn, zwaten druk ondervinden van dnbue.e ue.a.t,ngueunug. Irtunechen kan worden meüegeuee.d, dat in de Nederandsch-rtuitsche overeenKomst ter voorkoming van duooe.e De,acting naar het inkomen en het vermogen op dn stuk een afdoende en abeszins otltgke regeling is gc-troflen. Voorts zij er nog op gewe zen, dat aan de hieroeaoe.de aroe.ders reeds «en aan merkelijke verachting van Delating. druk is ver.eend, dooraat zij taans kracu tere ae laatstelijk Pij de beschikking van deu Minister van Financiën van 17 April 1928 (Staatscourant no. 76j gegeven voor. echrilten van de Kyksinkomsienoetasting en van de Verdediging-uea.,iug 11 zijn vrijge steld, voor zooveel de in xouitschland ver worven opbrengst van arbeid betert. D« behandejng van de overeenkomst met Duilschiand ter voorkoming van dubbele be.asting naar het inkomen en het vermo gen wordt vertraagd, doo.dat het nooiig ik gebleken, in de aanvankelgk ;e Berlgn ges.oten overeenkomst van 2-i Sept. 1928 alsnog enkele punten te wijzigen .ten einde tegemoet te komen aan sedert de sluiting van die overeenkomst hier te lande tegen enkele onderdeelen gerezen bezwaren. De onderhandelingen over de in de oor spronkelijke overeenkomst aan te brengen 'ijsgangen zijn nog gaande. Hangende die onderhandelingen, kunnen bezwaarlijk me- dedeelingen over de dezerzijds gewensch- te veranderingen worden gedaan! Deze onderhandelingen zullen met bekwa. men spoed worden voortgezet, opdat bin. ïienkr-rt volledige oplossing der onderhavi ge aangelegenheid verkregen wftr'de. o FUSIE? Gisteren kwamen de dagelijksche bestu ren van bovengenoemde organisaties in ge meenschappelijke vergadering bijeen ter be spreking van enkele voorbereidende maatre gelen in verband met de instelling van een commissie welke een rapport ten aanzien eener event fusie zal hebben uil te bren gen Deze commissie bestaande uit F v Meurs, L J Bakker en A A Lührs (Ned Bond van Personeel in Overheidsdienst! en F. S. N'oordhoff W Luberti en B .1 van Stapelc (Centr. Ned Ambtenaarsbond). heaft inmid dels baar werkzaamheden aangevangen. NEDERL. BIOSCOOPBOND. Jaarvergadering te Amsterdam. Te Amsterdam werd da jaarlijk9che alge- rr.eene vergadering van den Nederlandschen Bioscoop Bond. onder voorzitterschap van den heer D. Hamburger Jr. uit Utrecht ge houden. Na de openingsrede van den voorzitter werd mededeehng gedaan van het door het Hoofdbestuur ingenomen standpunt ten aan zien van het geluidsfilmvraagstuk. Hierop nam de vergadering met algemeene stem men een motie aan waarin het oordeel wordt uitgesproken, dat de Rijkskeurings commissie buiten hare bevoegdheid handelt wanneer zij van de filmverhuurders eischt, dal bij de aanbieding ter keuring van ge luidsfilms ook de gramophoonplaten (ter keu ring) ingezonden worden, omdat zulk een ei9cb zoowel in de bioscoopwet als in de in verband daarmede afgekondigde Koninklijke besluiten geen steun vindt en het vertrou wen wordt geuit, dat de Centrale Commis sie voor de Filmkeuring zich geen taak zal scheppen (keuring van het geluid), welke niet wettelijk gesanctionneerd is en er bij de regeering op aan gedrongen wordt wel te willen bevorderen, dat het gesproken woord en de muziek in de z.g. „geluidsfilms' even als het gesproken woord op het tooneel en het geschreven woord in de pers niet aan censuur onderworpen worden. Van hoofdbestuurszijde werden vervol gens mededeelingen gedaan over een te tref fen regeling met de Nederlandsche Artisten- Organisatie welke er toe Z3l kunnen leiden, dat door de bioscoopdirecties, behoudens speciale gevallen, alleen bij de Nederland sche Artisten-Organisatie aangesloten artis- len geëngageerd zullen worden. Het verslag over 1929. hetwelk de Bonds- adminislrateur, de heer A. de Hoop namens het Hoofdbestuur uitgebracht had, werd goedgekeurd. Vervolgens werden de rekening en verant woording over het jaar 1929, sluitende in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van t. 42091.99 alsmede de rekening van de weerstandskas goedgekeurd De begrooting voor 1930, waarop o.m. een post was uitgetrokken ten bedrage van f. 250 voor subsidie aan de stichting „Bia- Vacantieoord' werd vastgesteld. Bij de gehouden verkiezing van 9 leden van hel Hoofdbestuur, die in verband met een plaats gehad hebbende statutenwijzi ging waren afgetreden, werden herkozen: tot voorzitter, de hoeren P. Hamburger Jr., te Utrecht, tot secretaris de heer S. Zonder van te Leeuwarden en tot penningmeester de heer E de Hoop Azn. to Amsterdam. Vervolgens werd in de plaats van den heer Ch. van Biene te Amsterdam gekozen tot vioe-voorzitler de heer I. D. Och9e te Haarlem. Als nieuw bestuurslid in plaats van den beer W. Peters te Venlo werd ge kozen de heer II. v. d. Waarden te Tilburg, terwijl tenslotte tot Hoofdbestuursleden her kozen werden de heeren H Ehrlich te Rot terdam, L Groen te Amsterdam, R. C. v. d. Hut to Dordrecht en J. Veerman te Am sterdam. Als onpartijdig voorzitler van de aibi- trage-commissie zal weer fungeeren de heer D. Hamburger, de vroegere directeur van de Cinema Palace te Amsterdam. Na behandeling van eenige huishoudelijke aangelegenheden werd besloten in handen te stellen van het Bestuur ter nadere beslu- deering een voorstel van een der leden om aan te dringen op het doen opnemen van een bepaling in de bioscoop-wet, waarbij perso nen heneden een bepaalden leeftijd, die een voor hen niet toegankelijke openbare bios coopvoorstelling bijwonen, strafbaar gesteld kunnen worden. ROTTERDAM EN DE KALIVERSCHEPINGEN. Naar uit Brussel wordt gemeld heeft minister Ja6par in de Belgische Kamer gis teren een vorklaring afgelegd, welke sterk den indruk wekt dat het contract tusschen de S.C.P A en de stad Rotterdam inzake de kal'.verschepingen verbroken zal wor den. De verklaring werd afgelegd naar aanleiding van een verzoek van den libe ralen afgevaardigde, mr. Joris om te inter- pelleeren over de gevolgen welke de nieuwe Fransch-Nederlandsche politiek tot bet ont nemen aan de haven van Antwerpen van een deel van het Rijnverkeer uit den Elzas speciaal voor de oprichting te Otterdam van kali-entrepots, zooals die reeds te Ant werpen bestaan, voor België zal hebben. Een pers-communiqué heeft later nog ge meld dat tusschen den burgemeester van Antwerpeo ror Van Cauwelaert- en (len president der S.C.P.A. een bevredigende regeling tot stand ia gekomen. JUBILEUM Jhr. LINTHORST HOMAN. De commissaris der koningin in Drente gehuldigd. Ter gelegenheid van het 127»-jarig ambts jubileum van den commissaris der koningin in de provincie Drente, is den jubilaris gis termorgen te Assen namens al het provin ciale personeel, door mr. P. Bijl, referendaris in tegenwoordigheid van een groot aantal ambtenaren, een vulpen in étui aangeboden Namens de burgemeesters in Drente werd den jubilaris een schilderstuk van den kun stenaar Van den Boon te Rolde aangeboden. Het stuk stelt een Drentsch heidelandschap voor Gedeputeerde Staten en de Griffier ver rasten den commissaris met een fraai bloemstuk. Tal van bloemstukken werden nog aan geboden o.a door de Linthorst Homan- kanaal Mij., door het Buurthuis: door het bestuur der CentT. Ver. voor den opbouw in Drenthe, door de officieren van het gar- nizien Telegrammen waren er o.a. van oud- minister Kan. minister Ruys de Beerenbrouck en den Nederl Journalisten Kring. Gister avond waren Gedeputeerden en de griffier de gast van den jubilaris. DE SPOORWEGEN VOLGEN DE POST. Lager tarief voor bestelgoed tot 10 K.G. Naar wij vernemen heeft de directie der Ned. Spoorwegen besloten om de vracht tarieven voor bestelgoederen tot 10 K G. per stuk gedeeltelijk (e verlagen. Het tarief zal nu gelijkgesteld worden met dat voor postpakketten, dat heden eveneens in weTfcing treedt. „Tel." o DE STIJGENDE ONTVANGSTEN DER NED. SPOORWEGEN. De staat der definitieve ontvangsten der Nederlandsche Spoorwegen over de maand December 1929, geeft in vergelijking met het daaraan voorafgaande jaar 192S een stijging te zien van f. 568.498,21. Hierdoor zijn de totale ontvangsten over het jaar 1929 in vergelijking met het daar aan voorafgaande jaar 1928 honger f. 8.116.743.52,— In December 1929 bracht het reizigers- vervoer f. 132.736,90 en het goederenver voer f. 477.529,54 meer op. VERSPREIDE BERICHTEN. Bg Kon. basL is met ingang van 1 Juli 1930, benoemd tot inspecteur voor net Staatstoezicht op krankzinnigen en krank zinnigengestichten, J. H. Pameijer, arts, ge nees heer-direoteur van de Psychiatrische In. richting „Maasoord" te PoortugaaL Bjj Kon. bes], is aan dr. H. Jakob, op zjjn verzoek, met ingang van 1 Mei, eer vol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Te Deventer is overleden, 67 jaren oud, de heer R. G. B. van Overveldt, gen.- maj. tit. dar cavalerie b.d. Bg beschikking van den directear-gen. der posterijen, telegrafie en telefonie, is, met ingang van 16 Mei 1930, aangewezen ais directeur van het post-, telegTaaf- en telefoonkantoor te Sneok, de referendaris der poetergen, telegrafie en telefonie J. H. J. du Sa ar, thans directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Hoogezand; idem met ingang van 1 Juni 1930, teHans- weort de commies bg den post-, telegraaf- en telefoondienst E. Jansen, te Vlissingen (Spoorwegpostkantoor no. 2). Naar wjj vernemen, zal de firma A. Kreymborg Co. op Dinsdag 8 April a.s. haar 25-jarig bestaan herdenken. De directie zal dien dag van 2.30—4 uur n.m. recipieeren in hotel de 1' Europe, Doelenstraat, Amsterdam. .lflbx- De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen zal op Maandag 7 April e.k. niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIE. GOUVERNEUR VAN SANDICK. BUITENZORG. 1 April. (Aneta). We gens gewichtige redenen is met ingang vt*n 4 Mei een verlof van 3 maanden naar Europa verleend op den voet van „St.bl." No. 643 van 1910, a-an den Gouverneur van Sumatra's Oostkust, L. H. W. van San- dick. met bepaling, dat gedurende zijn af wezigheid het bestuur der Oostkust zal woTden gevoerd door den ter beschikking van den Gouverneur gestelden Resident, P. Scheff«r. BOND v. MELKVEEHOUDERS Besprekingen over den melkpriji. De Bond van Melkveehouders, gevestigd te Rotterdam heeft gisteren een algemeene vergadering gehouden ter bespreking van melkpnjsverlaging per April. De voorzitter de heer A. N. Vaandrager hield een lange inleiding, waarin hij vooral liet uitkomen, dat het veilingsysteem zooais dit momenteel wordt toegepast, niet alleen moord maar zelfmoord beteekent. Spr. hoopte echter dat deze uitdrukking in de praktijk niet zoo sterk zou zijn. Hierna den melkprijs behandelend zeide spr. dat men ditmaal niet zou ontkomen aan een grondprijsverlaging van één halven cent Met deze daling behoeft men lang nog niet le rekenen aan het einde te zijn; mo menteel krijgt men dus grondprijzen van 6'/» en 8 ets. Behalve deze prijzen, dank zij de veiling, zijn er nog lagere prijzen. Dit is nu de groote verwarring welke thans is ge sticht. Op de vraag van Leerdam of aan dezen prijs ook een tijdsbepaling verbonden zit, antwoordde de voorzitter dat men heeft te doen met een dag tot dag prijs. De afdeeling Voorschoten verzette zich tegen deze prijsdaling, doch de voorzitter bracht in het midden dat de handel in den afgeloopen winter nu ook niet direct voor de voordeeligste zijde heeft gezeten. De afdeeling De Lier stelde de vraag of deze prijsdaling ook in verband staat met de nieuwe veiling Volgens den voorzitter was hier tusschen niet direct verband te zoeken. Het voorstel van het hoofdbestuur om voor een grondprijs van 6'/» ets. met den handel zaken te doen werd tenslotte door de vergadering aangenomen Alleen de af deeling Voorschoten was er tegen. Aan het eind der vergadering ontspon zich nogmaals een breedvoerige discussie over het veilingstelsel. ATHLETIEK. LEZING VAN DEN HEER HAITSMA. Een aangename en nuttige avond. Een tachtigtal belangstellenden zijn gis teravond in Concordia aanwezig geweest bij de door den heer Hailsma, uit Utrecht, ge houden lezing over alhletiek, welke georga niseerd was door den Leidschen Atheletiek- Kring in samenwerking met den Leidschen Voetbalbond. De L A. K.-voorzitter, de heer Menkhorst, heelt den spreker weikom ge- heeten, waarna deze in een vlot uitgespro ken, rustige en zeer interessante rede hel nut der athietiek heeft bepleit en heeft ge wezen op de voordeelen, die ook beoefenaars van andere sporten kunnen hebben van een goed-geleide athleliek-beoelening. De vraag: „Waarom sport' eischt sinds lang eigenlijk al geen antwoord meer. Ouden van dagen kunnen er misschien nog om lachen, doch in onzen modernen tijd, waarin alles zoo langzamerhand automatisch en mechanisch is geworden, is een tegenwicht noodig voor het dikwijls geestdoodende werk, en geluk kig wordt dat tegenwoordig allerwegen inge zien. Niet enkel uit liefdadigheid scheppen verschillende groot-industrieelen gedurende de laatste jaren zooveel gelegenheden voor sportbeoefening. Zij begrijpen dat hun per soneel het noodig heeft en dat het voor dit doel uitgegeven kapitaal in ruime mate zijn rente zal opleverenl Wel echter dienen wij de vraag te stellen: „wat is de beste sport", en dan. aldus spreker, moet de conclusie zijn: alhletiek, omdat zij de kern is der lichamelijke oefening en ook de bas» is voor een goede beoefening van alle andere sporten. Wal doet de voetballer, die er ern stig naar streeft zijn spel op een hooger peil le brengen, wat doet de bokser, de wielren ner. ja .wat doen eigenlijk alle sportmen- 9chen, die zich voor belangrijke verrichtin gen aan het trainen zijn? Zij beoefenen athietiek I Wat den voetballer betreft is spreker er bovendien van overtuigd dat snel ler starten en loopen. kortom het opvoeren der snelheid bij het spel niet alleen het poil ten goede zal komen, doch ook een remedie zal zijn legen ruw spel. eenvoudig omdat men er den tijd en de gelegenheid niet voor krijgt. Teruggaande tot de oude Grieken heeft de heer Hailsma. die een zeer prettig causeur bleek te zijn, het ontstaan geschetst der Olympische Spelen, alsmede hun ontwikke ling door de eeuwen heen, om tenslotte een groot aantal buitengewoon mooie lantaarn plaatjes te vertoonen. alle betrekking heb bende op de Olympische Spelen te Amster dam. Zijn deskundige, hoewel populaire toelichting verhoogde daarbij niet weinig de propagandistische strekking, terwijl een aan tal geestige teekeningen van Jan Lutz voor de noodige humor zorg droegen Zóó is deze avond een zeer aangename geworden, die door de aanwezigen ongetwijfeld op prijs is gesteld en die naar wij hopen, in de naaste toekomst voor de beoefening der sport van speer en sprint in de Sleutelstad haar nut zal afwerpen I DAMES-ATHLETEN NAAR PRAAG? Near wij vernemen hebben dezer dagen besprekingen plaats gehad tuasehen het bestuur van de Koninklijke Nederlandsche Athietiek Unie en het bestuur van de E.N.D.A.T. te Den Haag, betreffende het eventueel uitzenden van een Hollandsche damesploeg naaT de Wereldkampioenschap pen voor vrouwen, welke in September a.s. to Praag zullen worden gehouden. Wan neer de financiën dit toelaten tal een ploeg van tien dames naar Praag worden gezon den. Deze ploeg zal worden vergezold door een technisch leider, terwijl voorts een be stuurslid van de K.N.A.U. en één bostuurs- lid van de E.N.D.A.T. de tour zullen medemaken. Tenslotte zal nog een mas- seuze-verzorgster de damesathleten verge zellen. In totaal zou het gezelschap uit 14 personen dus bestaan. De training zou be reids worden aangevangen. Zooals we reeds zeiden; definitieve deelneming kan slechts geschieden wanneer de financiën dit toe laten Men zal trachten bijtijd» de noodige gelden hiervoor bijeen te krijgen. Een de finitieve beslissing is in het laatst van Mei te verwachten. Om de financiën voor de uitzending van de damesploeg te versterken, wordt door d.j damesgymnastiekvereenigipg „Hygiea" te Den Haag a.s. Zaterdag 5 April een feestavond georganiseerd in den Dieren tuin te Den Haag. o VOETBAL. LEIDSCHE BOYS COMB.— DE POST 4—2 De Boys (celen in de eerste minuten door Crama te doelpunten doch 6 min. later maakt Polane met een keurig 9chot voor de Post gelijk. Het spel is vlug en uit een der vele aanvallen der Boys doelpunt Neuteboom. De Post mist dan een penalty. Na de rust weten de Boys den voorsprong le vergroolen doch de Post wil niet verliezen Zij maakt thans haar 2de doelpunt door Segaar. De Boys laten het er niet bij ritten en goed opgestuwd door hun halflinie waarin Ar- noldus wonderen verricht weten zij aan alle onzekerheid een einde te maken door toe doen van Crama. o BOKSEN. VAN WAVEREN VERLIEST OP PUNTEN. Uit Manchester wordt gemeld: In den wedstrijd tusschen Van Klaveren (Nederland) en Brooks (Engeland), gisteravond alhier werd gebokst, heeft VaD Klaveren op punten verloren. WIELRENNEN. INDIVIDUEELE KAMPIOEN- SCHAPPEN DER N.W.U. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Wiel- ren Unie heeft de data voor de individueele kampioenschappen 1930 als volgt vastge steld: Baankampioenschappen 2 en 3 Augustus, wegkampioenschappen 11 Augustus. Do baankampioenschappen zullen verreden worden op de Stadionbaan te Amsterdam, terwijl voor de tweede een parcours op de Veluwe gezocht wordt (start te Barneveld). BILJARTEN. LEIDSCHE BILJARTBOND. De uitslag Excelsior IP. van Cleof I voor de le klasse L.B.B. luidt: pnt brl. h.s. gem. B de Roo (P. v. Cl.) 200 36 22 6.51 P. Duivenvoorden Jr.(E.) 116 35 14 3.31 B. Tegelaar 900 38 25 B. Duivenvoorden res. 90 37 8 2.13 G. 28 22 7.00 C. 28 23 7.14 J. 200 17 A. 193 52 18 371 P. van Cleef 3 gew. partijen. Excelsior 1 gew. partij. De uitslag de Kroon IKr. o. t. voor de 3e kl. L.B B. luidt: D G. v.d. Voort (Kr.o.t.l K. de Mol (de Kroon) 43 100 23 23 10 25 1.87 434 II. P. van Amsterdam J. Remmelewaa 1 64 100 28 28 13 19 2.28 357 Cl. v. Duivenbode 64 100 61 51 9 17 1.25 196 70 100 44 44 8 13 1 59 2.27 De Kroon 4 gew. partijen. Kr. o. t. 0 gew. partijen. De uitslag T.O.G. IP van de 3e klasse L.B.B. luidt: Cleef II voor A. L. v. Ilerson (P.v.Cl.) C. Paauw (T.O.G) 55 100 33 33 13 14 1.66 3.03 100 69 44 43 11 11 2.27 L60 B v. d. Wijngaard 89 100 47 47 11 16 1.89 2.12 71 100 38 38 17 11 1.86 2.63 T. 0. G. 3 gew partijen. P. van Cleef 1 gew. partij. De uitslag S.D.O. I—D.O.S. klasse L.B.B. luidt: III voor de 3e J. Rutgers (DO.S.) C. Schouten (S.D.O.) 08 100 42 42 12 20 2.33 2.38 73 100 40 40 8 14 1.82 2.50 100 73 50 49 10 7 2.00 1.48 39 100 34 3-4 6 21 1.14 2.94 S.D.O. 3 gew. partijen. D O S. 1 gew. partij. N.V. HET SCHOUWTOONEEL. De N.V. Het Schouwtooneel, Adr. van der Horst en Jan Musch, zal op Vrijdag 4 April a.s. in den Leidschen Schouwburg als iaatsto voorstelling in dit Beizoen een reprise geven van het succesblijspel Elian weet het beter I" met Jan Muscb in de titelrol en ook overigens in de bekende rolbezetting. TIJDSCHRIFTEN. „ASTRA". Het April-Nummer van „Astra" geeft on der lal van fraaie en aciueele foto's een twaalftal schitterende kunstdruk-foto's, on der welke eenige natuuropnamen een eerste plaats innemen. Het maandblad opent met een schrij nende vertelling van Nicolaas R. Klein, ge volgd door een Transvaalsch verhaal, waarin de schrijver ons op levendige wijze vertelt van eenige ontmoetingen met wilde dieren. Verder treffen wij er in aan een belevenis uit de Britsch-Indische jungle De Deensohe schrijfster N'ina Arkina geeft een mteressanfen kijk op hetgeen zij zooal op haar reis naar de Ilawai-eilanden gezien heeft Zij beschrijft een Amerikaansche ge vangenis op een dier eilanden, waaruit blijkt, dat er aan onze gevangenissen nog heel wat veranderd en verbeterd kan worden. De filmrubriek ontbreekt ook dit maal niet, terwijl van Hoogenzande een. aardig verhaal verzorgd heeft, dat tot lo gische gevolgtrekkingen leidt. Behalve een vervolg op hot toepende feuilleton. Do Gestolen Formule, van Phil lips Oppenheim en de boeiende ..Schetsen uit de Rechtszaal" van Ernst Groeneveldt, bevinden zich in dat nummer een tweetal lieve gedichtjes. Boeiende vertalingen vullen den verderen inhoud. o NIEUWE UITGAVEN. Bij N. Veenslra, uilgever te 's-Gravenhage verscheen: Het draadloos amateurstation door J. Gorver, deel II, achtste geheel omge werkte druk „De hoveling" door Batdassare Casti- glione uit het Ilaliaanseh door dr. J. Hoek- sma en dr. A. Zijderveld.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 13