Manufacturen- en Confectiemagazijn i H. J. PLANJE - KATWIJK-AAN-ZEE 1 UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. HEEREN- EN J0NGEHEERENC0STUMES VARIA. ALPHEN. Cctip. Boerenleenbank. Dezer dagen vergaderde onder voorzitter schap vaji deD heer Joh. van Leeuwen de Coöperatieve Boerenleenbank alhier op de bovenzaal van het Hotel „De Vergulde Wagen". Na het openingswoord van den voorzitter werden de notulen en jaarverslag na voorlezing goedgekeurd. De balans en Verlies- en winstrekening werd eveneens onveranderd vastgesteld. De balans welke sluit met een totaal bedrag van f. 948.082.55 vertoont de volgende cijfers: Kas f. 9493.30. Uitstaande voorschotten f. 525.128.84. Re keninghouders in loopende rekening f. 246.184.41. Centrale Bank f. 85.092.50. De posito-obligaties Centrale Bank f. 24.000. Effecten t 51.750. Vaste goederen t 6600. Nog te vorderen rente van effecten f. 622.51 Schuld aan de Spaarbank f. 857.339.20. Cre diteuren in loopende rekening f. 54.598.38. Reservefonds f. 32.566.27. Saldo win6t f. 3578.70. De winstrekening sluit met een totaal bedrag van f. 43.666.76. Hieruit mer ken wij op, dat de bank nog steeds in groei en omvang toeneemt. Door het ont staan van de vacature van wijlen het be stuurslid de heer J. Moons, werd tot be stuurslid gekozen do heer H. C. Kroft aanbevolen waren de heeren Kroft en J. Bunnik. De aftredende bestuursleden en lid van den Raad van toezicht n.l. de hee ren J. D. v. d. Akker Nzn. en J. H. de [VVit werden herbenoemd. Aangenomen werd vervolgens een redac tie-wijziging en bijvoeging van art. 7 van het huish. reglement luidende: Bij besluit van bet bestuur met algemeene stemmen genomen, goedgekeurd door den Raad v*n Toezicht, blijkende uit een besluit eveneens met algemeene stemmen genomen kan met uitzondering aan een lid een maximum bedrag van f. 50.000 worden verleend. Tot lid van de financieel© commissie werd benoemd de heer B. Sprey. Medege deeld werd vervolgens, dat de rentevoet onveranderd blijft; terwijl er plannen be staan tot stichting van een nieuw kan toor. Hierna volgde de rondvraag, waarna de vergadering door den voorzitter cvp de gebruikelijke wijze werd gesloten. BODEGRAVEN. N.V. Bodegraafsche Waterleiding. In hotel Van Haatten werd de 93ste jaar- li jksohe vergadering van aandeelhouders van de N.V. Bo-degaafsche Waterleiding ge houden. Na goedkeuring van het verslag en de verlies- en winstrekening van den direc teur werd het dividend vastgesteld op 9 pCt. De heer H. Tuikenburg werd herkozen als commissaris der N.V. Inplaaits van den heer Konijnendijk te Oud- Bei je ri and, die wegens gezondheidsredenen ontslag nam. werd ge kozen de heer Baan Batelaan. alhier. Over de ontwikkeling van het bedrijf was men zeer tevreden. De aansluitingen in de Meije vorderen goed. Reeds meer dan de helft der perceel© n is aangesloten. Het rapport van Ihet onderzoek van het water is zeer goed. Onze plaatsgenoot de heer L. Bate laan Baszn., slaagde aan de Vrije Universi teit te Amsterdam voor tt candidaatsexamen Theologie. BOSKOOP. Rij kspoitspaaibank. Gedurende de afgeloopen maand werd aan de Rijkspostspaarbank alnier ingelegd f. 6204.22 en terugbetaald f. 4928.29. Het laatste, door de Spaarbank uitgege ven boekje, draagt het nummei 409ö. Aan de Chr. school, Rozenlaan, is tot kweekelinge met akte benoemd, mej. H. Wientjes uit Gouda. HAZERSWOUDE. Chr. Knapenvereeniging. De Chr. knapenvereeniging „het Mos terdzaadje" vierde in het locaal „Salva- tori" onder leiding van d». P. L. Kiehl haar jaarfeest. Na de Bij beibespreking, volgde de ge wone jaarverslagen van secretarie en pen ningmeester. Vele knapen namen deel aan den wedstrijd om het mooiste opstel te leveren. De jury, bestaande uit drie leden der Chr Jongel.ver. „Eere zij God had een moeilijke taak te verrichten met het toekennen der prijzen. De uitslag was: f de Bruin, le prijs, A. Verheul, 2e prijs en C. van der Vaart, 3e prijs. De prijzen bestonden uit prachtige boekwerken. Afge vaardigden van zustervereenigingen, brach ten hun wenschen over Enkele dames zorg den voor het ronddienen van ververschin- gen. Verder werd de avond doorgebracht met het houden van samenspraken, voor drachten enz., terwijl tusschentijds menig gemeenschappelijk lied werd gezongen, m het orgel begeleid door G. van der Vaart. Ds. Kiehl, die het samenzijn opende imet gebed, sloot met dankzegging de verga dering. Burgerlijke Stand. Geboren: Adrianus Theodorus. z. van J. van der Haas en G. van Velzen Jacobus, 7. van P van Elswijk en J. Hogervorst Adriana Hendrika. d. van J Zonderop en A. M. van Haaslregt Johannes Adrianus, z. van J H van Kampen en W Straver. Getrouwd- G. van 't Land. 2i jaar en A. C. Rademaker. 23 jaar Ondertrouwd: W Th. Moerman. 2£ jaar en P. C. Kuiper, 27 jaar. KOUDEKERK. Chr. Meisjesvereeniging Martha. De Chr. Meisjesver. „Martha" hield in de koorzaal der Ned. Herv Kerk haar jaarfeest, met tal van gen nodigden. De presidente, mevr. Odé, was door droeve familie-omstan digheden verhinderd aanwezig te zijn. zoo dat de avond geleid werd door ds. Odé. Uit de verslagen van penningmeesteresse en se cretaresse bleek, dat de vereeniging op het oogeniblik 30 leden telt; in kas bleek een batig saldo van f. 16.26- Vervolgens werden door verschillende meisjes voordrachten en samenspraken gehouden, afgewisseld door zang. Mej. D. van Jieveiden had op ver dienstelijke wijze een gedicht op rijm ge maakt over het uitstapje naar Haarlem, dat de vereeniging in den afgeloopen zomer ge maakt heeft. Afgevaardigden van Jongelings ver., Wericmanöbond, Vrouwenvereemging en van de meisjesver. van Leiderdorp brach ten hun groeten en geluk wenschen over. In de pauze werden eenige handwerken en planten #erloot. Ds. Odé bracht aan het einde Martha" dank voor het vele nuttige werk. dat zij weder in het afgeloopen jaar verricht heeft, dankte allen hartelijk, die hadden meedegewerkt dezen avond te doen slagen en eindigde met dankgebed. LEIDERDORP. Jaarvergadering Burgerwacht, Onder leiding van den voorzitter, burge meester Brug, hield de burgerwacht de jaarvergadering in het gemeentehuis. De voorzitter heette de aanwezige leden har telijk welkom, inzonderheid kapitein Snij ders, die mede ter vergadering tegenwoor dig was. In zijn openingsrede sprak de voorzitter er zijn genoegen over uit dat na eenigen tijd van inzinking, de burgerwachten aller- wege weer in actie komen. De actie van de Communisten zal zeer zeker mede oorzaak zijn van deze opleving. De notulen werden daarna gelezen en goedgekeurd, evenals het jaarverslag. Uit de mededeelingen van den penningmeester bleek, dat de inkom sten hadden bedragen f. 458.10, de uitgaven f. 502.64, nadeehg ealdo f. 44.64.. De heer A. Slingerland verklaarde als kasnaziener, dat de rekeningen en bescheiden in orde waren bevonden. Voor deze functie in 1930 werden benoemd de Heeren A. Slingerland en E. Zandbergen. Tot bestuurslid werd herkozen de heer N. Koot. Vervolgens verleende de voorzitter het woord aan kapitein Snijders, die zijn harte- lijken dank betuigde voor de uitnoodiging aan hem gedaan om de vergadering bij te wonen. Spreker wijst daarna in een gloed vol betoog, op de noodzakelijkheid van het voortbestaan van de burgerwachten, om zoo noodig het gezag te helpen handhaven en hoog te houden, en spreekt den wensch uit, dat de omliggende gemeenten, de op gezette actie, om de burgerwachten uit te breiden moge slagen, opdat de kring „Rijnland Oost" tot grooten bloei moge komen. De voorzitter dankte spreker har telijk voor zijn opwekkend betoog. Bij de rondvraag spraken de heeren Groenendijk en den Braver, den wensen uit, om het bestuur met een tweetal leden uit te breiden en dan deze te benoemen uit die leden, welke geregeld de schiet oefeningen bijwonen. De voorzitter ver klaart het met deze meening niet eens te zijn, en zet dit nader uiteen. De burger wacht zegt spreker, bestaat uit leden welke een verschillende taak hebben te vervullen, en het gaat niet aan, de eon of andere categorie een voorrang te geven. De heer Den Braver bepleit het beleggen van propagandabijeenkomsten. De voorzit^ ter oordeelt, mede om de daaraan verbon den hooge kosten, en gezien de niet roos kleurige toestand van de financiën, hiertoe alsnog niet toe over te gaan. Vervolgens werden door den voorzitter aan de winners de prijzen, behaald in den afgeloopen winter bij de schietoefenin gen met de buks, uitgereikt. Deze prijzen, bestaande uit luxe- en huishoudelijke arti kelen werden verworven in volgorde door: J. J. 0. Teijn, J. M. de Koning, A. Ver beek, W. Moraal, G. Groenendijk, F. Zand bergen, G. den Braver, A. Slingerland, K. van Winkel, Joh. Dompeling en J, P. Ver- vark. Tenslotte sprak kapitein Snijders een woord van dank aan de leden en inzonder heid aan de commandant, voor hun activi teit. De voorzitter sloot hierna de verga dering en betuigde zijn dank aa<n do leden voor het gezellig samenzijn. Loop dei Bevolking. Gevestigd: J. Bos, Achthovenerweg 15. J. Har te veld, v. d. Doesstr. 45. P. Slin gerland, Hoofdstr 119 M. Hoenders, v. cL Valk Boumanwog 2. H. Maat, Acht hovenerweg 6. K. Schalk, Jaagpad 28. M. A. Hage, Jaagpad 60. J. J. Wolff, Hoofdstr. 97 S. eü A. Boom, Kinder huis „Voordorp". H. F. van Wingerden, v d. Valk Boumanweg 7. L. Verkuyl, Jaagpad 40. C. P van der Voorn, Kerfc- laan 1. 0. Bos, Achthovenerweg 15. J v. d. Pol, Steenplaats 4. C. H. Glas bergen, Ouderzorg 5. J. M. Noppen, v. d Doesstr. 33. Vertrokken; S. Slomp, naar Westerbork, L. 80. J. Kort, n. Zweeloo, Wezeperbrug 303. G. van Dijk en gezin, n. Leiden, Utrechtschejaagpad 86. P. Metselaar, o Goudo, Tuinstr 2. - A. W. van Boheinen en gezin, n. Leiden, Zegersteeg 4. B. M. v. d. Voort, n. Tiel, Ziekenhuis Bethesda. P. Wisse en gezin, n. 's-Gravenhage, v. Zoggelenla-an 34. E. Vermond en ge zin, n. Utrecht. Jacob Simon Rijkstraat. - M. Bleeker, n. Ermelo, Groot Emaus. F. Dubbelaar, n. Ermelo, Groot Emaus. Wed. A. W. van Groeningen. n. Zoeter- woude, H. Rijndiik. J BI anken stein, n. Ammerzoden. W. v. d. Werken, n. Kerk wijk, Delwijnen. E. M. de Groot, naar Groningen. J. M. Rijsbergen, n. Wou- 1 brugge, Hoogmade. A. J. Warnaar, n. Leiden, Nieuweteeg 10a H. van Eek, n. Hillegom. A. J. Terruwe, n. Leiden, Haarlemmerstraat 226. - A. de Wit, n. Baarn, Zantv oorter weg 38. G. Velt, n. Leiden, Magdalena Moonstraat 60. Ds. H. Mondt, alhier, is door het be stuur der Predikanten Geheelontkouders- vereeniging voorgedragen als bestuurslid in de vacature ds. A. J. Montijn. NIEUWKOOP. Schonw. Op Woensdag, 16 April a.s. zullen Dijk graaf en Heemraden van den Polder Nieuw koop en Noorden de jaarlijksche schouw drijven over den kant van den voorweg, de kunstwerken vaD den Polder e.d. Auto verbrand. In den Nieuwkoopschen polder is de vrachtauto van den heer V., door onbe kende oorzaak is brand gevlogen. De ben- zine-tank sprong, waardoor het voorste ge deelte der auto geheel is verbrand. Per soonlijke ongelukken vielen niet voor. Tot tijdelijk onderwijzeres in de nut tige handwerken aan de Openbar© Lagere School te Noorden is wederom benoemd voor het cursusjaar 1930/31 mej. D. Kra nenburgVerduïjn, wonende alhier. AALSMEER. DE GROOTE BLOEMENTENTOONSTELLING. De Bekroningen. In aansluiting op onze verslagen van gis- teren nog het volgende: De belangstelling tijdens het bezoek van 'H. M. de Koning-in en Prins Hendrik was enorm. Het dorp bood een zeldzaam feestel ijken aanblik. Langs wogen en straten was 'teen verblindend gezicht van vlaggen en guirlan des hl alle mogelijke kleuren en variaties. Tijdens de binnenkomst van H. M. de Ko ningin klonk plechtig het Wilhelmus. Met groote belangstelling namen de hooge be zoekers de schitterende inzendingen in oogensohouw, terwijl mede talrijke buiten- iandsche gasten de expositie bewonderden. Hieronder volgen de verschillende bekro ningen: Kleine Gouden Medaille: Rozen: 1. aan 100 Roz. Hadley, inz. Gebrs. van Eijk, No. 403. Aalsmeer-Oost, (benevens zil veren beker): 2. aan 100 Roz. Briarcliff, inz. Eveleen9 en Spaargaren, Aalsmeer-Oost. (be nevens Leerdam-vaas); 3. aan 100 Roz. Briarcliff, inz. Gebr. H. W. en J. Maarse, Stommeerweg. Aalsmeer, (benevens rond vlucht boven Amsterdam en Aalsmeer); 4. aan 100 Roz. Butterfly, inz. Gebrs Ofman, Ringdijk, Haarlemmermeer; 5. aan 100 Roz. Columbia, inz. Jan Tulp Wzn., 0. E. weg, Aalsmeer-Oost-, 6 aan 100 Roz. Souv. de 01. Perne-t, inz. Hilverda en Co., Aalsmeer; 7. aan 100 Roz. Roselandia. inz. Eveleens en Spaargaren, Aalsm.weg, Aalsmeer-Oost; 8. aan 100 Roz. Golden Ophelia, inz. H. Vers- seveld, Aalsm weg, Aalsmeer-Oost; 9. aan 100 Roz. Hadley, inz. H. van Eijk. Aalsm. weg, Aalsmeer-Oost; 10. aan 100 Roz Kais, Aug. Victoria, inz. Jb. Schouten. O E. weg, Aalsmeer; 11. aan 100 Roz Mad. Maurice de Luze, inz. J. J. van Gulpen, O. E. weg, Aalsmeer-Oost; 12. aan 100 Roz. Edith Helen, inz. N van Erk, O. E. weg. Aalsmeer- Oost; 13. aan 100 Roz Ophelia, inz. C. Ver beek en Zn., O. E, weg, Aalsmeer-Oost; 14. aan 100 Roz. Europe, inz. W. Vreeken Jibz., O. E. weg, Aalsmeer. Verguld-zilveren Medaille: Rozen: 1. aan 100 Roz. Hadley, iui. Th. G. Hel sloot, Aalsmeer-Oosl2. aan 50 Roz. Hadley, inz. Hcrm. Vuijk Joh.zn., Aalsm.weg, Aals meer; 3. aan 50 Roz. Gojden Ophelia, inz. Gebrs. van Eijk, 403, Aalsmeer-Oost; 4. aan 50 Roz. Briarcliff, inz T. v. d. Schilden, Stommeerkade, Aalsmeer; 5. aan 50 Roz. Columbia, inz K. Harti-ng Kzn., Zwarte weg, Aalsmeer; 6. aan 100 Roz Roselandia, inz. Jan Baardse Dzn., 0. E. weg, Aalsmeer; 7. aan 50 Roz. Asp. Marcel Royer. inz. G. Ha zen-berg, Aalsmeer-Oosl8. aan 50 Roz Ro selandia, in-z. Jan Buskermolen, Heerenweg, Aalsmeer; 9. aan 50 Roz. Columbia, inz. K. P. van Tol, Aalsmeer-Oost: 10 aan 50 Roz. Kais. Aug. Victoria, inz. C. van Leeuwen Jzn., O. E. weg, Aalsmeer; 11, aan 100 Roz. Fen Jos. Looymans, inz Klaas Kniep. Aals meer-Oost; 12. aan 100 Roz. Frau Weigand, inz. Aid. v. d. Zwaard, Dorpsstraat, Aals- meeT; 13. aan 50 Roz. Edith Helen, inz. Gebrs. J. en P. v. d. Meer. 0 E. weg, Aals meer; 14. aan 100 Roz. Mad. Butterfly, inz. K. Spaargaren Kzn., 0. E. weg. Aalsmeer; 15. aan 60 Roz. Mad Butterfly, inz. Jb. Spaargaren KznAalsmeer-Oost; 16. aan 50 Roz. Briarcliff. inz. de Graaf en Pierik, Vijlhuizerweg. Haarlemmermeer (Rijk); 17. aan 50 Roz. Europa, inz. P. Tulp Jb.zn.. 0. E. weg, Aalsmeer-Oost Kleine Gouden Medaille: Seringen: 1. aan 100 Ser. „Mad. F1 Stepman". inz. Fa. W Tas Gzn en Zn., O. E. weg, Aals meer (benevens zilveren beker); 2. aan 100 Ser. „And. an L. Spath", inz. Gebrs. D, en K. Vreeken. Uiterweg 136. Aalsmeer (bene vens rondvlucht boven Amsterdam en Aals meer) 3. aan 100 Ser. „Maris Legraye" inz. Fa. W .Keessen Azn en Zn., Uiterweg. Aals meer: 4 aan 100 Ser. „Lavanrensis", inz. Fa. W. Eveleens Dzn. en Zn., O. E. weg 13, Aalsmeer: 5. aan 100 Ser. „Pres. Mas- sat", inz. Fa. W. Eveleens Dzn. en Zd., O. E. weg 13, Aalsmeer. Verguld-Zilveren Medaille Seringen. 1. aan 50 Ser. Lavaniensis. inz. Fa. Jb. Hansen Kzn. en Z Uiterweg 225, Aalsmeer; 2 aan 50 Ser Gloire de Lorraine, inz. KI. Heeren Jzn., Uiterweg, Aalsmeer; 3. aan 100 Ser Marie Legraye, inz. Fa. Wed. Jb. Hansen Kzn. en Zn., Uiterweg 225, Aals meer; 4. aan 50 Ser. And an L. Spath, inz. Gebrs D en K. Vreeken, Uiterweg 136, Aalsmeer; 5. aan 50 Ser. Gharles X, ipz. Jb. Alderden Dzn.. Stationsweg, Aalsmeer; 6 aan aan 50 Ser. Hugo Koster, inz Jan Eveleens Dzn., Uiterweg. Aalsmeer; 7. aan 50 Ser Marie Legraye, inz. C. Maarse Jr., Uiterweg 302, Aalsmeer. 8. aan 50 Ser. Marie Legraye, inz. C. Spaargaren Pzn., Uiterweg 205, Aalsmeer; 9. aan 6 Ser sir. And. an L. Spath, inz. Jb. Maarse Dzn., Dorpsstraat, Aalsmeer; 10. aan 6 Ser. str. Marie Legraye. inz. .-Aurora", O. E. weg, Aalsmeer; 11 aan 50 Ser. Mad FI. Stepman, inz. Fa. J. C. Maarse. Uiterweg. Aalsmeer; 12. aan 50 Ser. Mad F1 Stepman. inz. Jac. van Ouwerkerk, Aalsmeer-Oost; 13. aan 6 Ser. str. And an L. Spath. in-z. Gebrs. C en W Keessen. Uiterweg 76, Aalsmeer; 14. aan 50 Ser Mario Legraye, inz. Fa. C. Buis W. Azn., Uiterweg 103, Aalsmeer: 15 aan 50 Ser. Marie Legraye, inz. Firma D. J Tas en Zn., Uiterweg, Aalsmeer; 16. aan 50 Ser. Mad Lemoine fl. pl., inz. Fa. D. Spaargaren Mzn. en Zn Uiterweg, Aalsmeer. Verguld Zilverven Medaille: Diversen: 1. aan 75 Roz. Wilhelm Kordes. inz. Jb. Spaargaren Kil.zn. Aalsm.weg. Aalsmeer- Oost; 2. aan -{5 Roz. Wilhelm Kordes, inz. C Trommel, Aalsmeerderweg Aatemeer- Oost; 3. aan 30 Roz. Golden Ophelia, inz. M. Kuile. O. E. weg, Aalsmeer-Oost; 4 aan 12 lak Prunus sorrulala fl. alb. pl., inz. M Alderden Jr. 0, E. weg, Aalsmeer; 5. aan 25 dubb. bl. Sterkers, inz. C. Been, Dzn. Aalsmeer-Oost Voorkenring Collectieve Groep Diversen. Kleine Gouden Medaille: 1. aan 60 Roz. Europa, inz. A. Suermondt Stom-meerkade, Aalsmeer. Aischeid de heer C. v. d. Maal. Gisteren -heeft de heer C. van der Maal, onderwijzer aan de Bijzondere School alhier, den dienst met pensioen verlaten. Van der Maal was bijna 50 ja-ar aan het onderwijs verbonden, Waarvan 38 jaar in deze ge meente. De leden van hel schoolbestuur, het hoold der gemeente, de heer Kastelein, en de plaatselijke schoolcommissie hebben officiéél afscheid genomen van den scheidenden on derwijzer. Gesproken werd door den heer P. van Dam, namens het schoolbestuur, den heer K. A. Wesselius, namens de plaaisp- lijke schoolcommissie, den heer J. Kaste lein. als ouder en als burgemeester, de hee, ren P. van der Meer Pzn. en Jb. van der Laarsc, als vrienden en geestverwanten. Alien brachten van der Maal dank voor het geen hij. zoowel op het gebied van hel on derwijs als in verschillende andere functies heeft mogen doen. De heer Van der Maal dankte, zichtbaar geroerd, in welgekozen woorden voor de hem betoonde belangstelling bij zijn afscheid van het onderwijs. Als stoffelijk blijk van waardeering ont ving de scheidende van de kinderen zijner klas een sehemerlamn en van de kinderen der school een kamerlamp. Aan het sint van de samenkomst ging meester Van der Maal in gebed en dank zegging voor. In de plaats van den heer W. van Knaape, die naar Amsterdam is overge plaatst. is lot tijdelijk directeur van hel Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor alhier aangewezen de heer J. B. B. Dufrennej, referendaris tweede klasse. Als werkzoekenden staan bij Arbeids bemiddeling ingeschreven; 2 timmerlieden 5 grondwerkers. 2 landarbeiders, 1 bloemist en 1 granietwerker, in totaal 11 arbeiders. KATWIJK. De Burgerwacht. In de gisteren gehouden vergadering der Katwijksche Burgerwacht werden ais be stuursleden herkozen de heeren C van Leeuwen en Jac. Meijer. In de plaats van de heeren P. Slingerland, J. Baalbefgen en P C. Bloot die wegens drukke werkzaam heden hadden bedankt, werden gekozen de heeren J Slingerland, H, de Boer en F. NOORDEINDE 6 - TELEFOON No. 221. Wij vestigen beleefd de aandacht op onze RUIME SORTEERING Onze confectie is uitsluitend PRIMA KLEERMAKERSWERK en munt uit door solide bewerking en schitterenden pasvorm en LAGE PRIJZEN. 7168 VRAAGT ZICHTZENDING. BELEEFD AANBEVELEND. Schaap Hierna werden besprekingen gehou. den in verband met de te houden oefeningen aan de Rijksschietbanen in het duin op het eind van April beginnen Door den voor zitter J Schnkking werd dank gebracht aan d» afgetreden bestuursleden voor hetgeen ze gedurende langen tijd voor de Burgerwacht deden. Na rondvraag werd de vergadering gesloten In hierna gehouden bijeenkomst van hef bestuur werden de functies ale volgt ge regeld- Burgemeester Schokking. Voorzitter, C van Leeuwen, penningm.; Jac. Meijer, secretaris: J. Slingerland, F Schaap, H. de Boer, E. Schoneveld commissarissen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bloembollencultuur. Het verslag der vergadering van „Bloem bollencultuur" van dezer dagen eischt eenige verduidelijking Hierin werd n.l. ge sproken van een in 1931 te houden bloe mententoonstelling wal het juiste woord niet is voor hetgeen bedoeld werd Er was n.l. een voorstel om de hoogste klassen der ver schillende scholen in Katwijk aan den Rijn in het bezit te stellen van droge bloem bollen om deze dan zelf te forceeren om op een zeker tijdstip de jeugd de gelegenheid te geven te toonen wat ze op dit gebied ge presteerd 'hadden. Na een onderhoud dat hierover met de hoofden van scholen zal worden gehouden, zal een meer uitgewerkt voorstel komen. KATWIJK-AAN-ZEE. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren, werd gedurende de maand Maart 1930 inge legd f. 5768.44, terugbetaald f. 11872 33. Het laal9te door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4389. In de algeloopen maand is bij don Post cheque- en Girodienst gestort f. 130.539.06 en uitbetaald f. 36.110.4-4. - Aan de telefoon zijn aangesloten; 246 F. A. Menalda. Secretaris Varkevisserstraat 73; 247 Baalbergen en Zoon, Heeren- en Kinderkleeding, Voorstraat 47a; 248 P. Plug, stoffeerder, Sluisrweg 58. WAT MEN OP DE PLANKEN EET EN DRINKT. Iedereen weet, dat het tooneel de wereld van den schijn is, dat alles ten slotte niet meer is dan „spel" en het hangt vaD de kwaliteiten van de tooneelspelers al, in hoe verre het publiek het als echt voelt en me deleeft. Deze „schijn-wereld" strekt zich op de planken ook uit tot hetgeen de acteurs en actrices te eten en te drinken krijgen, wanneer hun rollen zulks medebrengen De schuimende champagne is in den regel niet anders dan spuitwater, een glaasje cognac gewoonlijk niet anders daD slappe thee. De tooneeispeler heeft tijdens zijn spel noch den tijd en meestal ook niet de kracht wer kelijk eten en drinken tot zich te nemen. Er zijn slechts weinig uitzonderingen, waar bij acteurs werkelijk tijdens hun spel kun nen eten en drinken. Zoo stond b.v de groote Fransche acteur Lucien Guitry er om bekend, dat hij altijd een werkelijk diner verorberde, wanneer zulks in zijn rol te pas kwam. Met de groot ste gratie en zonder den minsten hinder bij het spreken en in zijn bewegingen kon deze buitengewone tooneeispeler een geheel di ner van de voorspijs tot de koffie met likeur op de planken verwerken en de reuk der gerechten drong tot in de zaal door, zoodat de maagzenuwen van het publiek op aange name wijze geprikkeld werden Gewoonlijk bestaat een feestmaaltijd voor het voetlicht uit „schijngerechten" en als regel eet de minnaar bij zijn souper met zijn vriendin slechts geroosterd brood en schijfjes bana nen In een Engelsch theatertijdschrift wor den allerlei geestige verhaten over het eten en drinken op de planken verteld De beken de tooneeldirecteur en tooneeispeler Sir Her- bert Tree vond eens een zeer goede oplos sing, toen hij op het tooneel een koude eend moest verorberen. Een natuurgetrouw na gemaakte eend werd opgediend, gevuld met bananenschijven en het was deze, welke hij at. Eens moest hij een groot glas wijn drin ken en gewoonlijk was het glas met koude thee gevuld. Door een ongeluk had men er eenmaal echter terpentijn in gedaan en toen Tree dronk, proefde hij onmiddellijk deze verschrikkelijke drank, maar hij bezat tegenwoordigheid van geest genoeg om tot het einde toe door te spelen. Een dergelijk pijnlijk ongeval overkwam eens een tooneeispeler. die in zijn rol op het tooneel eeD diner moest verorberen. Daar hij de imitaties haatte, liet hij gewoon lijk een bescheiden diner uit een nabijgele gen restaurant halen Als regel kreeg hij koude soep, doch eens was het restaurant zoo nabij, dat hij de soep kokend heet opge diend kreeg en hij de tong verbrandde en niet verder kon spelen. Met den komiek James Welch, die in een van zijn rollen in de laatste acte een glas whiskey moe9t drinken haalde men de grap uit hem werkelijk een glas whisky te geven De uitwerking was echter zeer gunstig, want nooit tevoren had hij de laat ste scènes zoo goed en levenslustig gespeeld als dien avond Toen een Amerikaansche troep korten lijd geleden mei het stuk .Broadway" ri Londen kwam werd bij de première in de scène, in welke gesmokkelde alcohol wordt opgediend werkelijk whisky gedronken, niet ter wille van de realistische werking, doch omdat de zoo juist uit het drooggelegde Amerika aangekomen tooneelspelers. die sinds jaren geen alcohol ovct hun lippen hadden gekregen zich dezen .realistischen" dronk niet wilden laten ontglippen. 2—3

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10