PEEK KLOPPENBURG Wat te Aalsmeer te zien is. f $F, y# I EEN NIMMER OVERTROFFEN AANBLIK. HET ODOL- SYSTEEM BINNENLAND. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. «gas Veilingen, Crediet- en Aankoopvereenigin- gen, Tentoonsrtellings-commissie, Exporteurs Vereeniging, etc. Met name richt ik een woord van welge meende en welverdiende hulde aan den toe- gewijden Bonds-9ecretaris. den heer J. C. M. Meneing, diie, met grooten ijver en be kwaamheid hier een onmisbare rol speelt. Moge het dan onder Gods zegen dit bloe- menland in de naaste en verre toekomst goed gaanl Moge Aalsmeer zijn gevestigde wereldreputatie handhaven. De les der geschiedenis is kostbaar Mei harden toegewijden arbeid, die op zichzelf reeds voldoening schenkt, maar bovendien met een sterk makende eensgezindheid en begeesterende samenwerking is hier veel be reikt. De toekomst, resultaten van weten schappelijk onderzoek, tuinbouwonderwijs, opvoeren van culturen, deelname aan ten- toonstelingen die toekomst bergt nieuwe mogelijkheden. Moge dit vermaarde Nederlandsche tuin bouwcentrum hierbij doorgaan de schoonste bloemen te kweeken en daardoor een toe nemende bloemenliefde te wekken binnen en over de grenzenl Met dezen wensoh verklaar ik dit nieuwe gobouw geopend. Het Aalsmeer's Koor zong ten slotte nog Mei-Symphonie, waarna de aanwezigen, na dat verversohingen waren aangeboden, de tentoonstelling in oogenschouw namen. Te 4 u. hedenmiddag, nadat de formali teiten van de opening achter den rug wa ren, arriveerden per auto uit Den Haag H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hen drik met gevolg. Voor het tentoonstellingsgebouw werden de vorstelijke personen verwelkomd door het welkomstlied, gezongen door de Aals- meersche schoolkinderen. Nadat een aantal schoolmeisjes H. M. en de dames uit het gevolg bloemen hadden aangeboden, wer den dc vorstelijke personen ontvangendoor het Bestuur der Aalsmeersche Veilingveree- niging en door de leden van het Tentoon stellingscomité, van wie sommige heeren aan H. M. werden voorgesteld. Op de ten toonstelling werd H. M. rondgeleid door den heer G. Oud, voorzitter van de tentoonstel lingscommissie, en Z. K. H. de Prins door den heer G. J. van der Meer Pzn. van de Aalsmeersche Veilingsver. „Bloementust", Met zeer veel belangstelling bezichtigden de vorstelijke personen de prachtige inzendin- den en H. M. uitte haar bewondering voor de schitterende staaltjes van kweekkunst, die op de tentoonstelling aanwezig waren. Ongeveer een uur nadat zij gearriveerd wa ren, verlieten de vorstelijke bezoekers de tentoonstelling om zich wederom per auto naar huis terug te begeven. RECLAME. leg f ia DB KLBBDERMAKBRI) vooa BBTE R WERK MAATKLEEDING KLAS COOPEUBS (Van een specialen medewerker) 7112 Als men dezer dagen een onzer grootste tuinbouwcentra's, met name Aalsmeer be zoekt, wordt men van uit het slation Oost- einde, geleid langs uitgestrekte plantenfa- brieken, vlaggentooi en dennengroen naar het nieuwe veilingsgebouw „Bloemenlust". dat door de energie der Aalsmeersche kwee kers is omgetooverd in een waar bloemen- paradijs. Er is hier door vereende krachten een bloemententoonstelling georganiseerd, zooals nimmer levoren te aanschouwen werd gebracht en toch vond de tentoonstellings commissie het jammer dat niet zoowel het oude als het nieuwe gededte voor dat doel gebruikt kon woTden, omdat de veilingen hun gewoon dagelijks verloop moesten hou den. Het midden der zeer groole veilingsniimle i9 herschapen in een rosaTium waar hooce rozonzuilen boven uitsteken Het is of dit schitterende plantengeslacht hier hoogtij viert; duizenden en nog eens duizenden eerste klas bloemen vindt men hier keurig bijeengebracht in voor dit doel geschikt ma teriaal. Rustig, sierliik golvend is de aanleg en uitmuntend de kleurencombinatie: van donker purperrood tot het zachtste rose, van feinwit tot het diepste geel. Op den voorgrond en op den achtergrond van deze inzending vindt men gescheiden door riikbloeiende babvroosies. mede een der Aalsmeersche speciaalculluren: de Cycla men Hel zijn kerngezonde planten met niet minder dan 75 k 80 bloemen, te samen ver tegenwoordigende een kapitaal van duizen den guldens Hoe mooi komen hier de zach te tinten tot hun recht en welk een bewon dering krijgt men voor den kweeker, die dit alles in eenige maanden lijd weet klaar te spelen. Terweerszijden wordt het rosarium ge flankeerd door reuzenbououellen Seringen, ons tenloonge9leId in sierlijke luxe teak- houlen kuipjes, mei glanzend glimmende koperen banden en ook hier weer als onder grond duizenden rozen die het geheel als 't ware beheerschen Schitterend voldoet hier het decoratief materiaal zooals de fijne da delpalm en hef Venushaar. In de uiterste hoeken wordt onze aandacht gevraagd voor eenige keurcollecties Hvdrau- gea's. Aan den eenen kant niets dan rose bloemschermen van builengewonen omvang, aan de andere zijde 'n groep blauwbloeiende varieerend van diep Gentiaanblauw tol zacht lila. afloopend in zuiver rose tot sneeuwwit. Iels verderop worden onze reukorganen gestreeld door het heerlijk uitstralende par fum van een collectie prachtvolle Sweet Pea's of ruikende Lathyrus, gecombineerd met de heerliik geurende Freosia's en zeld zaam mooie Euchaiis amazonica Hel is alsof een groep tropische vlinders hier ronddwar- relll En lusschen al dit fraais vindt men prachtplanten van de Azalea Indica in de meest uifeenloopende kleuren, de ordinaire Cineraria's in de meest moderne nieuwighe den als prachlplanlen door meesterhanden gekweekt, de bekende heerlijk riekende Rese da een opvallend mooie inzending Amaryl- lussen, Specimenpianten van de Leeuwen bek, Calceolaria in tijgerkleuren en zuiver geel en nog véél meer dat op dit gedeelte te bewonderen valt.- Op dein aohtergrond, naast het vet'jngs- kantoor, wordt het oog geboeid door ten waar bosch van seringenstruiken; hier loont de Aalsmeersche kweeker dat niet alleen do afgesneden bloemen, doch ook de bloei ende struiken tip-top van kwaliteit zjjn. Oik hier i3 de combinatie met cyclamen en ge kroesd venushaar schitterend te noe-nea. Overweldigend wordt de aanblik in de di verse boxen, waar ieder inzender afzonder lijk met zijn speciale culturen demonstreert. Zoo ziet men allereerst een inzending dub bele Japansche Si erkers, schitterend on derbroken door de sierlijke zilverwitte Esek- doorn, met terweerszijde daarvan de nieuw ste rozen, zooa'.3 Joanna Hill, goudkleurig en Aspirant Marcel Bruer, roze, de van dein gedrapeerd met daarbij passend flu weel en console's met afhangend groen en als 't ware neer'druipende bloemtrossen van de Blauwe Regen „Glycine Chinensis". Daarnaast een groep enkele en dubbele sierkers, afgewisse'd met Blauwe Regen als met bloemen overladen en met op den voor grond de sierlijke Clematis Prins Hendrik, een klimplant bij uitnemendheid. In zeer RECLAME. 7118 goede conditie slaat hier de nieuwe sering prof. Hugo de Vries, paars van kleur met buiteugewoon zware tros en nagel. I Verderop zien we dat de Aalsmeerder gaat zoeken naar nieuwe cultures, o.a. aan i eenige vazen met schitterende orchidee- bloemen, zooals Cattleya's en Cynbidium's. Lathyrus, rozen en seringen spelen ook hier de hoofdrol Buitengewoon van kwaliteit zijn in een andere box de sneeuwballen en de Aarons- kelken, in dit geval de Cinthurium met haar mooie donkerroode schutbladeren. De p'.antenziektenkundige dienst doet ons zien vyat aan de plantenziekten gedaan wordt om to zorgen dat de Hollandsche -ssen ziektekiemvrij kunnen worden uitgevoerd. Alleen het gebrnik van Blauwzuurdamp be- spaart den Aalsmeerder jaarlijks 40 tot 50.000 gulden aan ziekte. Dat ook de boomkweekerij in Aalsmeer op goede leest geschoeid slaat zien we bij een drietal inzendingen van de kweekerij Terra Nova. Allereerst de Japansche afdee- ling waarin de Jap. dwergboompjes, Jap. sierkers. Jap Azalea's, Jap. Acers enz. do- mineeren..daarnaast een mooie waterpartij, omzoomd door Gouden Regen, Azalea mol lis, Peperboompjes enz. enz. die zich schit terend in 't water weerspiegelen en last not least een keurcollcclie bloeiende cn niet- bloeiende, bladhoudende en bladverliezende heesters, een sortiment waaruit ieder zijn keuze kan maken voor de beplanting van zijn tuin. Wat zou Aalsmeer zijn zonder K.L.M.? Stond men er eerst sarcaslisch tegenover, thans kan men er niet meer builen, eerst f 2 per kilo „nu 30 a 40 cent per kilo vracht, 90 pet. wordt per K L M naar bui ten verzonden. Een keurige stand toont ons schematisch de opgang van dezen dienst. Hierop volgt een schitterende inzending vleeschkieurige Azalea's met prachtige da delpalmen als decoratief materiaal en mooi afgewerkt met Perzische tapijten, fijne co- cospalmen en Venushaar. In een der voleende zalen vieren de Seringen hoogtij. Hier vindt men een uitge- breid sortiment van eerste klasse materiaal, i znoals de dubbele' Witie Jeanne d'Arc. do I eveneens witte Madm. Lemoine. de paar se Gioire de Lorraine en de zacht rose Maredhal de Marsenille. keurig verecnigd met reuzonbououetten Jap Sierkers en de wanden gedrapeerd mei dubbele roodc Mei doorn Verder doorwandelend komt men in een afdeeling waar Hydranquea's in tienlallen soorten ons aanslaren, met op den ach ter grond de mooi paarse sering Louis Spttth en prachtnlanlen van Gonisla, een gefe brem- varieteit. Ook liefhebbers van Cactussen kunnen hier hun harl ophalen, een tweetal waarde volle inzendingen doen ons planlen zien van de zuilcactus, vijgencactus, tepelcactus, egelcactus, slangencactus, van de grijs aard. de Grisly beer. de rotscactus, het Medusahoofd, het negerhandje, do verschil lende crislaia of kamvormen en meer zeld zame vormen in zeer goede conditie. De afdeeling bloemwerken waarvoor ds Aalsmeersche cultures zich zoo bij uitstek leenen worden gescheiden door dubbele hagen van Primula. Cineraria's, sneeuw witte Cyclamen, mooie donkerroode Amaryl- lussen, bloeiende Clivia's enz. enz. en aan de opgemaakle bloemstukken welke be- slaan uit bloemmanden en fantasiewerk bewerkt met de meest uiteenloopende ver scheidenheid van bloemen, kan men zien dat meesterhanden hier werk hebben ver richt dat alle lof te boven gaat. Nog wen- schen wij melding te maken van een uit Zwitserland gezonden inzending Anjers, een kruising tusschen Amerikaansche en Cha- ieaud Anjers, 'n nieuwigheid die ons inziens wel opgang zal vinden, van een inzending der allernieuwste Narcissen en Anemonen, waaronder schitterende bloemen en van een inzending lastig te kweeken Gerbera Jame9onü, een composiet van buitenge wone schoonheid We kunnen volstaan met de tentoonstel- lings-commissie de verzekering te geven dat hun doel, wat propagandeeren van hun producten zoowel aan het binnenlandscb publiek al9 aan de buitenlanders, volkomen geslaagd is en we twijfelen niet dat het be zoek enorm zal zijn, hetgeen het ten volle waard is. anneer men er geen voorzorgs maatregelen tegen neemt, vernielt de hout worm ook het hardste hout. Daarom be streken vroeger de zeelieden, om den levens duur hunner houten schepen te verlengen, deze met een massa, welke de verwoestings- arbeid van dit schadelijke Insect onmogelijk maakte. Een soortgelijke verwoesting brengen de bac teriën van den mond bij Uw tanden teweeg. Om nu Uw tanden tegen verwoesting door bacteriën te beschermen, hebt U Odol noodjg. Odol bedekt de mondholte met een dun. antiseptisch laagje, waaronder de bacteriën niet kunnen gedijen. Wanneer U bovendien vor het mechanisch reinigen Odol-tandpasta gebruikt, dewelke de tanden reinigt zonder ze te krassen, dan beoefent U de volmaakte mondhygiëne. Afwisselend reinigen en be schermen; reinigen en beschermen: dat Is WAAROM DE HEER DUBOIS HEENGAAT. Heroingsverschil met Philips. Dc „Gooi. en Eemlander" meldt: Zooals wij voor eenigen tijd mededeelden, is door de commissarissen van de Ned. Seintoestellenfabriek te Amsterdam een ver gadering belegd, waar o.m. de ontslagneming van den heer Dubois, als directeur is be handeld. Deze ontslagneming is het gevolg van 'n meeningsverschil dat gerezen was lus9chen den groolsten aandeelhouder (N.V Philips fabrieken ie Eindhoven) en den heer Dubois De N.V. Philips wilde n.l. samenvoeging van de technische atdeelingen van den om roepdienst in een bepaalden vorm. De heer Dubois kon zich niet met de zienswijze van de N.V. Philips vereenigen en deze dus ook niet bij de vier omroepvereenigingen prop a- geeren. Intusschen konden de technische voorzieningen, welke de N. V: Philips wenschte, ook de goedkeuring van de vier omroepvereenigingen niet wegdragen, het geen tengevolge bad, dat de regeering dit plan afwees. Met ingang van heden is den heer Dubois officieel ontslag al9 directeur der N.S.F. verleend. Hij is inmiddels benoemd tot direc teur van het Centraal Bureau van het Co mité voor Omroepaangelegenheden Dit bu reau zal de belangen der vier omroepver eenigingen behartigen De ontslagveHeenio" is op zoodanige wijze tot stand gekomen, dat de heer Dubois in zijn nieuwe functie met de N.S.F. zal kunnen samenwerken. Als directeur van de N.S F in de plaats van den heer Dubois is benoemd de heer H Giesen te Laren. Nog vernemen wij. dat dc heer Warde- rink Vinke uit Amsterdam als commissaris der N. S. F. is afgetreden. BEGRAFENIS G. TUTEIN NOLTHENIUS. Onder enorme belangstelling en met groote plechtigheid is gistermiddag op de Algemeene Begraafplaats te Apeldoorn het stoffelijk overschot van wijlen den heer G. E. II. Tutein Nolthenius, oud-opperhout vester en jagermeesler van H. M. de Konin gin ter aarde besteld. Op den doodenakker waren o.m. aanwe zig: Prins Hendrik, baron van Geen, E. D. van Dissel (dir Staatsbosehbeheer), Edo Bcrgsma, van Lonkhuizen (dir. Ned. Heide- Maatij.l, enz. De lijkbaar werd door d.d boschwach ters en jachfopzieners grafwaarts gedragen. De lijkbaar was gedekt met een fraaien grafkrans ran H M. de Koningin en een van Prins Hendrik; de oudste der jachtop zieners, de heer A Reinders legde namens de Kon. Houtvesterij een krans op het graf. Aan de geopende groeve werd achtereen volgens het woord gevoerd door Z K H. Trins Hendrik, door jhr Repelaer van Driel, Jhr. van Suchtelen van de Haare. Baron van Nagel en den heer van Dissel, den heer E. Bergsma en den heer van 't Hoff, hoofd opzichter van den Boschraad. De oudste zoon van den overledene dankle voor de belangstelling. 305. Zij kregen eindelijk ook 'n wagen. Voor hun vieren niet te ruim. Trijn had naast haar man plaats genomen. Piero zat naast den langen Duim Duim zat met opgetrokken knieën, teek in tweeën opgevouwd en door groote stevige kerels werd toen de wagen opgedouwd. 30G Met een vaart schoot men naar beneden, voor Trijn een vreeslijk oogenblik „Het gaat mij te gauw," riep zij angstig „Ik ga zoo daadlijk dood van schrik. Laat stoppen Jan, 'k wil niet verder, zie je dan niet hoe ik beef, afs de wagen voor blijft vliegen, ik 't zeker niet overleef." CRISIS BIT DE ENKA? Wilde geruchten doen de ronde. Men meldde gisteravond uit Arnhem aan de N. R. Crt.: In verband met een bericht in het Volk omtrent productiebeperking bij de Enka-be- drijven en in verband daarmee de invoe ring van een vijtdaagsche werkweek en het ontslag van eenige honderden leden van het personeel, deden heden te Arnhem de wild ste geruchten de ronde. Zoo werd ons van de zijde van het personeel pertinent mee gedeeld, dat in de fabriek zou aangeplakt zijn een mededeeling, waarin ieder werd aangeraden, zoowel technisch als kantoor personeel, om te trachten zoo spoedig mo gelijk een anderen werkkring te krijgen, daar binnen zes maanden de (abriek waar schijnlijk zou worden stopgezet Van an dere zijde konden wij geen bevestiging van dit bericht krijgen, Ook de directie weigerde voorloopig mededeelingen te doen. Wel is komen vast te staan, uit mededeelingen van verschillende zijden, dal het bericht in hoofdzaak juist schijnt te zijn De sorteer- dcrij te Rotterdam wordt naar Arnhem over gebracht, wat tegelijkertijd een beperking tengevolge zal hebben, zoodat slechts een klein deel van het daar werkzaam zijnde personeel naar Arnhem kan worden overge plaatst De oude fabriek te Arnhem is stop gezet en het grootste gedeelte van het daar werkzaam zijnde personeel ontslagen, of naar andere deelen van de fabriek overge plaatst. Men schijnt op deze wijze te trach ten den kostprijs naar beneden te brengen in verband rpet de prijzen op de wereld markt, en zooal9 ons uit goede bron werd meegedeeld, ligt het wel voor de hand, dat indien ook door deze pToef niet het noodige resultaat bereikt wordt, ernstige maatrege len te verwachten zijn en zoo niet geheele dan toch gedeeltelijke stopzetting van het bedrijf In het laatst van den middag hebben wij nogmaals getracht nfficieele bevestiging te kriigen. doch wij mopslen ons tevreden stellen met de mededeeling. dat morgen van directiewege een officieel communiqué zal worden verspreid. RADIO-TELEFONIE MET SCHEPEN. Het tijdschrift „Radio-Wereld"' deelt mede, dat binnenkort ook in Nederland proeven zullen worden genomen met radio telefonie tusschen oceaanschepen en tele- foon-abonnê's'; voor dit doel is reeds een zender te Scheveningen-Haven in aanbouw. COMMUNISTEN IN DE MIJN STREEK UITGEWEZEN. Naar de ,.L. K." uit goede bron zegt to vernemen, zijn op de Staatsmijnen in Lim burg de builenlandsche arbeiders, die van communisme verdacht worden, ontslagen. Zij zullen over de grens worden gezet. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij beschikking van den directeur- generaal der posterijen, telegrafie en tele fonie is, met ingang van 1 Mei. aangewezen als directeur van het po9t-, telegraaf- en telefoonkantoor te Oudenbosch de referen daris 2de klasse der posterijen, telegrafie en telefonie C. F Paymans. te Venlo. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft thans de overplaatsing van den hoofdinspecteur van den Arbeid ir J. II I Huvgens naar Maastricht en diens aanwijzing ais hoofd van den dienst der Arbeidsinspectie in hel le district inge trokken. Op 7 Mei a.s. herdenkt de Ned. R.K. Bond van Ziekenverpleegsters zijn 25-jarig bestaan. Z.D.II. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, in wiens bisdom de bond zijn werkzaamheden aanving, heeft toegezegd dezen feestdag door zijn tegen woordigheid op te luisteren. Naar men mededeelt is de heer H. W. Mauser met ingang van heden afgetreden als directeur der N V. Delftsch Aardewerk fabriek De Porceteyne Fles te Delft en be noemd tot commissaris dezer Venn. Naast den heer E. E van der Hoop is de heer J. C \driani opgenomen in de directie. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag 4 April a.s. niet plaats hebben. RECLAME. 4762 H. P H. KEEREWEEI4 BEGRAFENISSEN Tel. aoi AUTO-TRANSPORT Aalmarkt 16 CREMATIE 2—3

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10