71,te Jaargang MAANDAG 31 MAART 1930 No. 21485 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. peT regeL Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 .4- portokosten. ƒ0.18 018 Oit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden feengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op de verzoeken van de Com manditaire Vennootschap Tieleman en Dr;s om vergunning: a. tot het uitbreiden van de iabriek voor het vervaardigen van verduur zaamde levensmiddelen in de perceelen Atiddelstegracht. Sectie I. Nis. 1368. 1909, 1533, 2534. 2067, 2622. 2657 en 5658 en b tot het-uitbreiden van de fabriek voor het .vervaardigen van verduurzaamde levens-' middelen in de perceelen Oude Rijn en Mid delstegracht, kadastraal bekend gemeenle Leiden, Sectie I. Nis 2301, 2131, 2103, 2192, 2493 en 461, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHTJYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 31 Maart 1930. 7095 DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat C. van Roijen h/v. O. j. R. Helge, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Heerensteeg No. 1, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHTJYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 31 Maart 1930. 7094 AFSLUITING DOORGAAND VERKEER MORSCHSINGEL. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat in ver band met de uitvoering van rioleeringswer- ken. de Morschsingel bij den Stationsweg vanaf Dinsdag 1 April a.s. tot nadere aan kondiging voor alle rijverkeer zal worden aigesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 31 Maart 1930. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Voordrachten van Em. Kellenaers. Gistermorgen trad in het Volksgebouw aan de Heerengracht de heer Emile Kellenaers voor de plaatselijke afdeeling van het In stituut voor Arbeidersontwikkeling op De voorzitter der afdeeling. de heer Hessing, opende de bijeenkomst, heette de talrijke aanwezigen van harte welkom en leidde met enkele goed gekozen woorden den heer K. bij de vergadering in. De 9preker stelde zich zelf nog voor als een jongere in de tooneelwereld, dankte het bestuur voor de gelegenheid, welke het hem schonk een paar kunstwer ken van Multatuli voor te dragen en ving daarna aan met diens toespraak tot de hoof den van Lebah. De heer K. had geen tekst voor zich en steunde evenmin op een souf fleur. Geen oogenblik van haperen evenwel; wel een bewijs dat de 9tof volledig be- heerscht werd. Wij vreesden eerst, dat de heer K. te vlug zou 9preken en niet vol doende articuleeren. De vrees werd gelukkig niet bewaarheid. Spoedig zat de spreker „er in" en bracht de mooie gedeelten volko men tot hun recht. Met onverdeelde aan dacht werd geluisterd en een luid applaus klaterde op toen de spreker zijn toespraak beëindigde-. Na de pauze volgde de aangrijpende ge schiedenis van Saïdjah en Adinda. Nu toon de de heer K. zich in zijn volle krachten en wederom werd de geheele geschiedenis zonder eenigen steun gedeclameerd. De uit beelding was werkelijk meesterlijk terwijl de indruk op de luisteraars nog verhoogd werd door een passende kleeding en grime. Onder ademlooze stilte werd geluisterd en toen de heer K eindigde hield het applaus niet op, voordat de voorzitter bij open doek den jeugdigen kunstenaar dank bracht voor den heerlijken ochtend, welken hij den aan wezigen had bereid. Hierna werd de bijeen komst gesloten. Een collecte bij den uitgang gehouden voor het te 9tfchten Multatuli- monument bracht ruim f. 8.op. DE LEDEN DER CODIFICATIE-CONFERENTIE TE LEIDEN. Rede van den burgemeester. Bij het bezoek van de leden der Codifi catie-conferentie aan onze stad, Zaterdag j.l., heeft de oud-minister, mr. Th. Heems kerk, voorzitter der conferentie de begroe tingsrede van den rector-magnificus, prof. dr. N. van Wijk in het groot auditorium van het academiegebouw, beantwoord De heer Heemskerk zeide, dat de leden der conferentie gaarne aan de uitnoodiging om naar Leiden te komen, hadden gevolg gegeven. Spr. herinnerde aan den luister der Leidsche universiteit door de eeuwen heen en aan de groote geleerden door Lei den voortgebracht. De wijze, waarop de rector hem had toegesproken, deed spr. blozen. Vervolgens vertolkte mr. Heems kerk de gevoelens van waardeering en hoogachting van de conferentieleden-hoog leeraren voor hun Leidsche collega's, on der wie prof. van Eijsinga vooral aller sympathie geniet. Spr. besloot met den wensch: „Vivat crescat floreat, Academia Leidensis." Na het bezoek aan de academie gingen de gasten naar de Pieterskerk, waar de organist, de heer Leo Mens, enkele nummers ten gehoore bracht. In twee groepen wer den vervolgens enkele bezienswaardigheden van de stad bezichtigd, waarna in „De Lakenhal" de ontvangst door het gemeente bestuur plaats had. In De Lakenhal werden de conferentie-leden verwelkomd door den burgemeester, den gemeente-secre taris en de wethouders Reimeringer en mr. Tepe. De burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzen, schetste in zijn begroetingsrede uitvoerig de geschiedenis van onze stad, zoo nauw verbonden aan de stichting van de universiteit. Spr. wees er daarbij op, dat de gasten bij hun wandeling door de stad de plek waren gepasseerd, waar drie groote Leidsche geleerden, winnaars van den Nobelprijs Lorentz, Kamerlingh Onnes en Einthoven hebben gewerkt en sprak er zijn leedwezen over uit, dat hij het ge zelschap niet kon ontvangen in het oude stadhuis. De Lakenhal brengt echter weer het werk van andere groote Leidenaars; van Rembrandt, Lucas van Leijden, Jan Steen, Jan van Goyen, Gerrit Dou enz. Spr. hoopt dat de gasten tijdens hun verblijf hier te lande gelegenheid zullen vinden om de Leidsche musea te bezoeken en dat zij aan hun bezoek aan onze stad aangename her inneringen zullen bewaren. In zijn antwoord herinnerde mr. Heems kerk er aan, dat de Leidenaars na het be leg voor de keuze werden gesteld: vrijdom van belasting of een universiteit. Terecht kozen zij toen de academie, die gebleven is door de eeuwen heen, tot luister en in het voordeel van de stad. Vrijdom van be lasting zou in onzen tijd echter moeilijk te handhaven zijn geweest. Spr. hoopt, dat het huidige geslacht een even wijs besluit zal nemen als de voorzaten dooT het stadhuis te herbouwen met behoud van den ouden gevel. Nadat ververschingen waren aangeboden keerde het gezelschap per extra tram on geveer te half zes, naar Den Haag terug. OPERETTE „ROSE MARIE.' Gezelschap Schakels en Gosschalk. Een vrij talrijk publiek is gisteravond in de groote Stadszaal getuige geweest van de opvoering der operette „Rose Marie", een aardig zangspel in 12 tafreelen. En laten we het maar direct zeggen, de aanwezigen hebben zich kostelijk geamuseerd, hetgeen aan het daverend applaus aan het einde en vooral aan de vele open-doekjes duide lijk was te werken. Niet omdat deze ope rette uitmunt door fijne humor of weelde rige aankleeding. maar door de rake, leutige wijze waarop de gezegden over het voetlicht kwamen en door het prettig vlotte tempo, waarin ze werd gespeeld Het corps de bal let bijvoorbeeld bestond slechts uit vijf danseresjes, die den geheelen avond in et telijke variaties en vermommingen ten too- neele zijn verschenen. Het stemmenmate- riaal was eveneens van goed gehalte, voor al Frans Renard alia9 Jim Keynon heeft een mooi geluid, dat hij evenwel niet al te veel moet forceeren. Fientje Warmelo was een aardige Rose Marie, die vooral in haar duetten met Renard veel succes oogstte. Heel goed was verder ook Frits Schakels als Herman de geweldige met „zijn hupca- tootje". die de lachers gedurig op zijn hand had. De dansjes zaten er over het algemeen goed in; de decors waren welverzorgd: de muzikale illustratie eveneens, kortom alle factoren om dezen avond te doen 9lagen waren aanwezig. „Rose Marie" moge dan niet voor een volle zaal zijn opgevoerd, na afloop hoorden we slechts waardeering over het gebodene. In ieder geval was het een amusante pas seering voor den Zondagavond. UITVOERING „HET NIEUWE TOONEEL'. Zaterdagavond gaf bovengenoemde tooneel- vereeniging in de concertzaal van het „Volksgebouw" een buitengewone uilvoering Nadat het bekende Jazz-Band Orkest „Auf- gepast" onder leiding van den heer Alb. Gerritsen de stemming onder de aanwezi gen er had ingebracht, verscheen de voor zitter de heer v. d.Vos voor het voetlicht en heette in het bijzonder de genoodigden van verschillende zusterverenigingen en verder alle aanwezigen hartelijk welkom. Voorts deelde spr. mede dat deze uitvoering welke een propaganda-uitvoering was. hoofdzake lijk diende tot het werven van leden, dona trices en donateurs. Tenslotte hoopte hij dat hetgeen geboden zal worden tot ieders ge noegen zal zijn. Hierna trad op de heer J. van Rossen (humorist) die voor het publiek, dat deze uitvoeringen bezoekt geen onbekende is en op zeer verdienstelijke wijze eenige liedjes ten beste gaf. waarmede hij evenate Mej. J. Kareis ook later in den avond als soubrette optrad, een hartelijk en welverdiend applaus oogstte, waaruit dus bleek dat het gebodene in den smaak viel. Overigens 9tonden voor deze uitvoering twee stukjes op het programma n.l. „Ver loren spel", tooneelstuk in 2 bedrijven door Robrecht Grombert, en „Dolle Dries", een kluchtspel. Beide stukjes werden door alle medespelenden naar hun beste kunnen ge geven wat dan ook de reden was dat het geheel goed tot zijn recht kwam. Dat de opvoering van deze twee stukjes de goedkeuring van de aanwezigen weg droeg bleek uit het applaus wat aan het einde op zeer gulle wijze werd gegeven en waarvan een groot deel toekwam aan het spel van Mej. H. Maderv. Rossen en den heer J. van Rossen. Een gezellig bal onder leiding van den heer J. Bink, bracht het einde van een zeer genoegelijken avond, waarop de veTeeniging met genoegen kan terugzien. 40-JARIG JUBILEUM. Het corps jubilarissen bij A. W. Sijthoff Uitg.-Mij. breidt zich steeds uit. Heden was het 40 jaren geleden dat de heer J. J. Bekooy als letterzettersleerling bij deze firma in dienst trad. Op het direc tiekantoor uitgenoodigd werd hij door den directeur den heer v. Looy ontvangen en toegesproken, die hem huldigde als een zeer bekwaam vakman die aanvankelijk als let terzetter opgeleid, doch later in de steriö typie geplaatst werd, welke functie hij tot volle tevredenheid der firma behartigt. Hij wenschte hem toe dat dit nog jaren zal duren en de jubilaris steeds met de^ zelfde ijver zijn werk zal mogen doen. Hierna nam de procuratiehouder, de heer Du Croix het woord die hem namens procuratiehouders, chef en kantoorpersoneel feliciteerde met dezen dag, hem nog v?lë jaren toewenschende. Voor al deze blijken van erkentelijkheid dankte de jubilaris met een koTt wooTd. Daarna was het woord aan den algemee- nen chef en bedrijfsleider den heer Mcrke- lijn, die den jubilaris gelukwenschte na mens zijn chefs en hem nogmaals prees om zijn ijver en vakkennis, welke hij zichzelf heeft moeten verwerven. Hij bood hem een mooie bloempot en een bouquet aan. De jubilaris zoowel als zijn vrouw, die ook bij deze en andere huldigingen tegenwoor dig was, dankt zeer onder den indruk voor het gesprokene. Tenslotte was de huldicrinc der kamp raden aan de orde, Daartoe in een der lokalen vergaderd sprak do hoer Rosmalen hem op geestige wijze toe en roemde hem om zijn kameraadschap die steeds van de allerbeste is geweest. Namens hen allen bood hij hem een fraaie rookstoel en zijn eehtgenoote bloemen aan. Voor dit cadeau van ziin collega's dankte de jubilaris hartelük. Met een ..lang zal hij leven" werd deze huldiging besloten en kon dc jubilaris den dag verder in familiekring feestelijk vieren. TOONEELVEREENIGING „KUNST NAAR GAVE." Bovengenoemde vereeniging bestond gis teren 5 jaar. Op de receptie, welke van 1 tot 4 uur gehouden werd kwamen achtereenvol gens hun opwachting maken het bestuur van de Eerste Leidsche Klucht en Revue Gezelschap en bestuur van de Leidsche Di lettanten club. welke hun felicitaties resp. vergezeld lieten gaan van een prachligen beker en een lauwerkrans terwijl ook van andere zijde nog twee medailles werden ge schonken Namens de heeren donateurs en donatrices waren bloemen gezonden. Te 4 uur dankte de heer v. d Weiden, voorzitter van K. N. G. allen hartelijk en hoopte dat de feestavond van 5 April een waardig slot moge zijn van dit eerste Lustrum. TH. HAASNOOT t De heer Th. Haasnoot, reeder te Katwijt- aan-Zee en voorzitter van het bestuur der Visscherijschool aldaar, die Zaterdagavond in den ouderdom van 56 jaar plotseling is overleden. DE GERESTAUREERDE MAREKERK. Inwijdingsdienst. Nadat Woensdag de officieele overdracht heeft plaat9 gevonden van de gerestaureerde Marekerk door de gemeente-commissie aan den kerkeraad. heeft gisteravond in een stampvollen dien9t de inwijding plaats ge had, waarhij als voorganger optrad Ds. W. Ilartwigsen, de nestor der Ned. Herv. predikanten. Aan het begin van den dienst werd ge zongen Ps. 27 3. Gelezen werd Ps. 84. In zijn voorafspraak herinnerde Ds. Hart- wigsen aan het heugelijke feit, het bijzon dere van deze ure door het feit, dat na ge- ruimen tijd, het kerkgebouw weer in ge bruik kan worden genomen. De gemeente mag dankbaar zijn, dat ze weer in een zoo waardig Godshuis kan bijeenkomen. De ge meente heeft voor de restauratie veel geof ferd. Spr. brengt daarvoor dank. In dezen avonddienst moet het kerkge bouw ingewijd worden. Dat beteekent, dat het gewijd moet worden aan God, aan God Drie-eenig. Hij make het voor velen tot een Bethel. God ontvange de lof en de dankzeg ging en de aanbidding. De gemeente sprak dit uit met de woorden van Ps. 116 10. Na voorgegaan te zijn in gebed en "nadat nog gezongen was Ps. 84 1 en 5 ving Ds. Hartwigsen 'zijn eigenlijke predikatie aan. Als tekst had hij gekozen Ps. 84:2: Hoe lieflijk zijn Uwe woningen, O Heere der heirscharen. De dichter van den 84sten psalm was blijkbaar een innig vrome man. Hij .verlangde met heel zijn hart naar den dienst des Heeren. De woningen des Heeren zijn liefelijk. Het is Gods woord, dat tusschen de gewijde muren wordt verkondigd. Dat is de.groote aantrekkelijkheid van Gods Huis. Er be hoeft geen verandering in den eeredienst te komen ons die aantrekkelijkheid te be reiken. Er behoeven niet altijd liefelijke dingen te worden gezegd. Het Woord Gods tast ons soms zoo krachtig aan. Het houdt ons de spiegel voor waarin onze eigen gedaante recht uitkomt. Toch is de boodschap die het Woord brengt een boodschap des vredes. Is hel niet liefelijk te hooren van Hem die als een lam ter slachting is geleid voor ons; van God den Vader die daarin zijn liefde aan de menschheid heeft doen zien-, van God den Heiligen Geest, die weet henen te leiden naar Golgotha. De woorden des Heeren zijn liefelijk voor het schuldverslagen hart. Laat toch de gemeente beseffen hoeveel waarde de bediening des Woords heeft. Liefelijk zijn de woningen de9 Heeren omdat Hij daar wordt aangeroepen. Er i9 een zoe ken van God in het eenzame, maar er is ook een zoeken van God in het openbaar. God wil gediend worden door menschen, die daarvoor zijn samengekomen. God wil ge meenschappelijk gediend worden door rijken en armen, door geleerden en ongeleerden. Het is goed en liefelijk dat broeders samen wonen. De liefelijkheid van het huis des Heeren komt ook uit in het gemeenschap pelijk gezang der geloovigen, tot verheer lijking des Heeren. Nadat gezongen was Ps. 33 2 wees spr. er op dat ook daarom de woningen des Heeren liefelijk zijn, omdat de Heere er wil komen met Zijn Zegen en ziebgenot schenkt. Niemand denke dat het vergeefsche moeite is des Heeren woord te hooren. Zijn woord za' niet ledig tot Hem wederkeeren. Het zal voorspoedig zijn in hetgeen waartoe Hij het zendt. In Zijn Huis laat de Heere prediken voor een ieder wat hij noodig heeft yoor de Ziel. Daarna ging spr. voor in flankgebed. Als nazang werd gezongen Ps. 86 10. BINNENLAND. De 183ete vergadering van de Alg. Ver. Voor Bloembollencultuur. (4e en le Blad.) Opgericht is een controlestation voor melk veeproducten. (Land- en Tuinbouw, 3e BI.)' Groote brand in de Pieter Pauwstraat te Amsterdam. (Gemengd, 2e Blad.) De zaak-Beider Belang; alle gear res- tetfJea op vrije voeten. (Gemengd, 2e Blad.) BUITENLAND. Weer een crisis ter Londensche Vloot- conferentie. (Buitenland en Tel., le Blad.) In Dnitschland is een kabinet Brüning gevormd. (Buitenland, le Blad.) In Polen is een kabinet Slawek gevormd. (Buitenland, le Blad.) Madame Hanau tegen borgstelling is vrijheid gesteld. (Buitenl. Gem., 2e Blad.) VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Lezing van Prof. Wattjes B. I. Zaterdagavond hield pof. Wattjes voor bovengenoemde Vereeniging een lezing met lichtbeelden over „Moderne ardhitectuur in verschillende landen van Europa", in de goed bezette collegezaal van het Natuur kundig Laboratorium, welke voor ddt doel bereidwillig was afgestaan door prof. Keesom, prof. De Haas en dr. Grommelin. Bij afwezigheid van den voorzitter opende de secre'taris, de heer B. J. B. van Weerlee, de lezing met een woord van welkom tot de aanwezigen en wel in he<t bijzonder tot prof. Wattjes, die zich gaarne bereid had verklaard een lezing voor de vereeniging te houden. Spreker ving zijn lezing aan met er op te wijzen, dat de architectuur in de laatste 30 jaar een groote verandering heeft onder gaan. en dat hij in het korte tijdsbestek: slechts een globaal overzicht hiervan kon geven. Als uitgangspunt toonde spreker eenige landhuisjes in Noorwegen en wees op de overeenkomst lusschen de Noor9c'he en Hollandsche architectuur in soberheid en opvatting, alleen met dit verschil, dat boven de ramen ornamenten zijn aangebracht, welke nog geïnspireerd zijn door de oude klassieke stijlen. Hierna volgde Zweden, dat ook weer veel overeenkomst vertoonde, doch waarvan de verschillende kerktorens ons nog een dui delijk beeld geven van de typische Zweed- sche renaissance. Finland vertoonde een sterke stroom mg naar het Kubisme met zijn eigenaardige en toch rustige meetkundige verhoudingen. Vervolgens bezochten we Denemarken, Duitschland en Oostenrijk, waarvan de beide laatste een keurig beeld gaven van de zich bij de omgeving aanpassenden bouw, zoodat een hijzonder rustige indruk ver kregen wordt. De stedenbouw wend ook niet vergeten en was o.m vertegenwoordigd door een afbeel ding van winkelpui van Gerzon in Hamburg. Uit dezen Stedenbouw waren duidelijk de beide richtingen te herkennen, het kubisme en de richting, welke hier te lande met zooveel succes door dr. Berlage wordt ge propageerd. Na de pauze volgden nog vele verschil lende landen elkander op, o.a. ook Frank rijk, waar maar heel weinig de kubistische bouw wordt toegepast, daar deze niet in den 9maak van de Franschman valt en hij meer ornament-versieringen verlangt, ten einde een warmer gevoel tot uiting te brengen. Ook de Hollandsche architectuur werd be sproken, waarhij spr. er op wees, dat, hoe wel het kubisme op het eerste gezicht vreemd aandoet, dit, wanneer men er eenigszins aan gewend is, rustig, mooi en eenvoudiig van vorm is. Hiermede was spreker aan het einde van zijn lezing genaderd, welke door een krach tig applaus van de aanwezigen werd beslo ten. De secretaris bracht prof Wattjes dank voor zijn zeer interessante lezing en deelde mede. dat dit het einde van het lezing seizoen was, daarbij de hoop uitsprekende allen hij den aanvang van hed nieuwe sei zoen weer te mogen verwelkomen.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1