DE MAREKERK HERLEEFD IN SCHOONHEID! NIEUWE GLANS DOOR NIEUWE LICHTKRONEN De Electrische Kronen i„ de NiVl Handelmaatschappij R, S. STOKVIS ZONEN SSS' 71ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 27 Maart 1930 Derde Blad No. 21432 GEWIJDE AANDACHT VAN EEN GROOTE SCHARE Viarekerk 7lin OP PVPrn nftftl* flPPlaatselijk vertegenwoordiger: De beierende klok van de gerestaureerde Marekerk wekte gisteren plechtige Oude jaarsavond gevoelens. Zij noodde een ieder feestelijk en vriendelijk uit te treden onder het monumentale koepelgewelf van het bedehuis uit het jaar 1639, de schepping van een Aert van 's Gravensande en een Ja cob van Kampen, dat sedert eeuwen de glorie van lallooze Leidsche Protestanten is geweest. Gansche drommen geloovigen trok ken langs grachten en over bruggen naar „Xecrland's oudste Koepelkerk", waar dank zij zeldzame toewijding, volharding en doorzettingskracht oude schoonheid in nieuw gewaad herleefd is. Stralend klonk het orgelspel ons builen in het donker reeds tegen, stralend glansde het licht der honderden electrische kaarsen door de geopende deuren der machtige voor portalen. Blijde ontroering overmeesterde een ieder die binnenging: daar lag het re sultaat van grooten en- langdurigen, geeste lijken, zoowel als lichamelijken arbeid voor onsl Het eerste wat opviel: de rijkdom der gouden glinstering van de koperen luchters over de dankbare en vreugdevolle gezich ten der honderden kerkgangers, die ieder on eigen wijze hebben meegewerkt, meegeleefd en meegeschonken om „hun" kerk weer in grootsche luister te bekleeden. Allen waren opgekomen: vanaf dengeen, die als in de gelijkenis van Jezus ..Het penningske der weduwe" offerde, van twee gulden, na lan gen tijd opgespaard van een zeven guldens' weekloontje tot hen, die uit hun rijkdom een groole som konden aanbieden. Helder werden de frissche kleuren van het intérieur beschenen: de geweldige pila ren, welke gezamenlijk de hoogopreizende koepel schijnen te torschen, stonden blank beschenen: de rozetten en velerlei orna menten kwamen in grootsche pracht uit en weerkaatsten fel in de gulden flonkering der gekrulde versieringen en bollen van de artistiek ontworpen lichtkronen, wol een der grootste aanwinsten van hel vernieuwde kerkgebouw Dank zij hel werken der dames van hel „Bazar-comité" pronkte een zee van licht, in scherp contrast met de armzalige schijn sels der gaslampjes van voorheen. Dit licht, dal onmiddellijk een verkwikking voor hart en cccst schenk!, spreidde zich uit over de Jonkerbruine eikenhouten lam'brizeeringen lang? de wanden, over de amphitheaters ongebouwde bruine banken, allen nieuw en modern opgesldld, nu plaats biedend aan 850 personen, zoodaf elkeen den predi- knnt op de schoon gebijlste en in de was gezette kansel zonder eenige hinder vol gen kan. Nog zóó veel schoons viel te bewonderen! De nieuwe betonvloeren beplakt met kurk- noleum van 7 m.M. dikte waardoor geen harde voetstappen meer de stilt-e en de rust verstoren kunnen. Het orgel van 1629, dal oorspronkelijk nog uit de Pieterskerk stamt, troonde verbreed hoog boven de hoofdenzee en zijn klanken stroomden door. alle hoeken der machtige gewelven Ook dit instrument werd grondig nagezien; de heer Leo Mens heeft zich tot laak gesteld het karakter van de oude orgel- I loon zooveel mogelijk te bewaren, zoodat al leen hel mechanische gedeelte herzien werd. I Wat vroeger dus mechanisch was, is nu pneumatisch geworden Enkele registers, wier toestand te betreurenswaardig bleek, zijn vernieuwd. Sonoor juichte de muziek; hulde aan hem. onder wiens leiding deze reparatie plaats vond, alsook aan den orgel bouwer Bik, die haar uitvoerde. De restauratie omvatte nog zóó veel meer: de 78-jarige Bode werkte nauwgezet hel beeldhouwwerk bij, de zware deuren werden afgebijtst. oude boogjes zijn opnieuw gemet seld, de portalen heeft men verrijkt met nieuwe matten, de nieuwste kerktelefoon- installaties zijn op verschillende plaatsen aangebracht en „last not least".... de centrale verwarming biedt in den guren winter een heerlijke temperatuur! Wie zich nog het kleine consisloriekamertje herinnert, waarin zooals Dr. Boissevain het zei Je de dominé nauwelijks plaats genoeg had. om er zich in te bewegen, staat versteld over de prachtige ruimte, die nu aanwezig is Ook hier blijkt het alles eikenhout te zijn, waaraan het oog zich kan verlusti gen; de oud-Hollandsche haard doel welda dig aan, zij is omlijst door blauwe en paarse tegels, oude Leidsche prenten versie ren de wanden, in het midden rust zwaar de stijlvolle tafel, waarrond men zich voor ernstige besprekingen scharen kan. Niets is meer van het oude vuurhok overgebleven deze plaats is den voorgangers der gemeente nu volkomen waardig geworden. De heer W. Fontein, voorzitter der Ge meente-commissie en uiterst kundig archi tect tegelijkertijd, die de plannen der hier in hel kort geschetste restauratie ontwierp en onder wiens voortdurende controle alles werd uitgevoerd, mag voor zijn geheel bc- langelooze en vrijwillige medewerking wel hoven een ieder, genoemd worden. Grooten dank is de gansche gemeente hem verschul digd. Over al hetgeen hij deed cn op welke wijze hij voor alles is gehuldigd, wordt de lezer onder de toespraken nader ingelicht. Enorm was de belangstelling op dezen gedenkwaardigen avond! Wij zagen lallooze kerkelijke en burgerlijke autoriteiten, burge meester van de Sande Bakhuyzen en me vrouw, alsmede de burgemeester van Kat wijk. mr dr Schokking. Voorts de wethou ders T. S. Goslinga Aug. L. Reimeringer en J. Splinter; de leden van den Ac. Senaat, o. a. prof. dr. J. Ph. Vogel; mr. P. J. Iden- hurg. serr. van curatoren. geopend. Hij liet zingen het eerste, derde en j vierde vers van den lOOsten Psalm. Krach- lig werd de volle zang door het orgelspel van den heer Boom begeleid. De gemeente vereenigde zich vervolgens in gebed: onder diepe stilte luisterden allen naar de ernstige woorden, die voor het eerst in de vernieuw- I de tempel werden gesproken. Ds. Hartwig- sen sprak nog een enkel woord, niet om de aanwezigen welkom te heeten of in te lich- I ten, maar een woord van blijdschap voor de groole belangstelling van velerlei zijden, o a. van het Gemeentebestuur en de Leid sche Universiteit. Naast de eerbiedige gods dienstige gevoelens voor de traditie van deze kerk door de eeuwen heen, spruit deze bc langstelling voort uit het feit, dat de Mare kerk een kunstwerk is, dat waarde heelt voor de gansche Leidsche burgerlijke ge meentc. Hel is een pronkstuk, dat men dankt aan Jacob van Campen, den bouwer van het Paleis te Amsterdam, een sieraad waardoor het aanzien van de stad verhoogd wordt Belangstelling is er natuurlijk bo venal van de zijde der Hervormde Gemeente, die zal binnentreden, wanneer het klok gelui daartoe noodt. Men zal hier buigen voor God Almachtig en velen zullen e>r toe vlucht zoeken, wanneer zii zich bedrukt ge voelen. De Heere zal aan deze plaats vrede geven! Na deze woorden zette de organist zacht het indrukwekkende Largo van Handel in. Nu heklom de secretaris der gemeenle- rommissie, de heer J. P. Mulder de kanse'. wiens rede wij hier zeer verkort doen volgen Rede van den heer Mulder. Geachte toehoorders. Nu ds. Hartwigsen, de oudste onzer pre dikanten dezen avond met gebed heeft ge opend, is het mi] een aangename taak u allen namens de gemeente-commissie der Ned. Herv. Gemeente, welkom teynogen heeten. Het zij mij vergund in 't bijzonder welkom te heeten het Dagelijksch Bestuur der Ge meente Leiden, de Senaat der Rijksuniver siteit, het Classicaal Bestuur van Leiden, de Kcrkeraad, het College Notabelen, alle an dere kerkelijke colleges en commissies, oud- gemeenle-commissieleden en mede een zoo groot mogelijk aantal gemeenteleden en be langstellenden. Wij stellen het lep zeerste op prijs dal gij allen gehoor hebt willen geven aan onze uitnoodiging om deze plechtigheid inet uw tegenwoordigheid te vereeren. U allen zult kunnen begrijpen dai de Ge meente-Commissie verlangend naar drt oogenblik heeft uitgezien. Ds. C. Hartwigsen. Rede Dr. Hartwigsen. Door ds. Hartwigsen. nestor der Leidsche predikanten werd deze overdrachlsavonö Extérieur der Marekerk, waarop gisteren de belangstelling -van P role sla nlsc-h Leiden was geconcentreerd. hlerieur-opnamc van de schitterend gerestaureerde Marekerk, zooals zij zich nu aaji de blikken der gemeenteleden vertoont. Zoo werden dus de gelden belegd en op interest uitgezet. Onderdehand werkte hel Marekerk-Comité al maar door, zoo zelfs dat het in November '28, al reeds een som van ongeveer f. 6000 aan de Gemeente- Commissie had afgedragen. Hiermede was dus het fundament voor deze restauratie gelegd. De Gemeente-Com missie, die unaniem de meening was toege daan dat de Marekerk dringend restauratie noodig had, bouwde op dit fundament ver der. Zij overlegde met haren voorzitter den heer W. Fontein, en deze verklaarde zich bereid, plannen voor de algeheele inwen dige restauratie te ontwerpen. Toen de plan nen gereed waren, droegen deze de volle instemming van de geheele Gemeente-Com missie. Zij passeerden alle daarvoor in aan merking komende kerkelijke colleges en werden zonder eenig voorbehoud goedge keurd. Nu was het zaak voor de Gemeente-Com missie, om als wijze bouwmeesters neer te gaan zitten en te zien of zij ook hadden het geen lot volmaking noodig was. Want de kosten waren geraamd op ruim f. 50.000. Het resultaat van dat „neerzitten" was, dat men besloot, de eene helft van dit bedrag te vinden uit vrijwillige bijdragen en de andere helft door het uitgeven van schuldbekentenissen. Allereerst ging nu de Gemeente-Commis sie over tot het benoemen van een Restau ratie-Commissie die bestond uit do Ge meente-Commissie die do leiding daarin had, uit vertegenwoordigers van alle kerkelijke colleges, die zich op hun beurt, weer perso nen assumeerden, die geheel vrijwillig hun De 'heer J. P. Mulder. Dankbaar zijn wij gestemd omdat we het bouwwerk dat we eens wilden gaan bou wen, thans voltooid zien. Zooveel in mijn vermogen is, wil ik trach ten, aan die dankbaarheid der Gemeente- Commissie uiting te geven. Het zal u allen bekend zijn, dat eenige jaren geleden de gedachte in de Leidsche Gemeente post vatte, om dit kerkgebouw inwendig te restaureeren. Nieuw was die gedachte niet, want jaren daarvoor had de toenmalige Gemeente-Com missie die gedachte alreeds gelanceerd. Hoe het zij, spontaan werd in de Ge meente opgericht het Mare-kerk Comité. Vanaf 1923 is dit Comité tot op den hul digen dag toe. werkzaam geweest, om giften te verzamelen voor deze restauratie. Dit Marekerk-Comité had zich onder lei ding gesteld van de Gemeente-Commissie, doch werkte niettemin geheel' zelfstandig. Wanneer dit Comité, na korter of langer lijd een belangrijk bedrag bijeen had, droeg het dit af aan dc Gemeente-Commissie, die dit bedrag op haar beurt, weer belegde in I Geekaht op de schitterende nieuwe lichtkronen, die liet gebouw met helder schijnsel een, voor dit doel, gemaakt fonds. 1 belichten. vf- -- fj -• RECLAME.«720 "laiCKCIA £1JU gClCVClU UUur lie P. A. KNAAP, LIJSTKRSTR. 3, LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9