71ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 27 Maart 1930 Tweede Blad No. 21482 BINNENLAND. KUNST EN LETTEREN. EEN GASHOUDER VAN 185 VOET LENGTE EN 25 VOET MIDDELLIJN is onlangs in Waukesha (Wisconsin) in gebruik genomen. Deze gashouder kan 354.000 kubieke voet gas bevatten en levert dit product tot op een afstand van 110 K.M. OP HET SPARTA VELD TE ROTTERDAM beeft het Nederlandsch elftal gisteren een oefenwedstrijd tegen het Westelijk elftal gespeeld. Het Nederlandsch elftal zal. zooals bekend, op 6 April a.s. tegen Italië uitkomen. Hierboven een hachelijk moment voor het Westelijk doel. UIT HET KRAAIENNEST VAN EEN DER GROOTSTE KRUISERS DER A MER IK A AN- SCHE VLOOT heeft de wacht een typisch overzicht van zijn schip. De matrozen, die geen dienst hebben, nemen het er even gemakkelijk van. Het is opmerkelijk, dat de eieren op heit oogenblik beduidend minder „doen" dan in dezeifdo periode van het vorig jaar. Dat er dan ook meer vraag naar is van de zijde der huismoeders, Iaat zich gemakkelijk denken. EEN SURPRISE-SPRONG tijdens de oefeningen op het Alexanderveld te Den Haag gehouden, bij gelegenheid van het vertrek van ritmeester Feenstra en tevens bij gelegen heid van het afzwaaien van de lichting bij het reg. Huzaren. vrijwillige ouderdoms- verzekering en invalidi teitswet. Wetsontwerp ten bate van 65-jan{jen. Ingediend is een wetsontwerp betreffende „samenloop vrijwillige oudeidomsverzeke- ring en verplichte verzekering krachtens de Invaliditeitswet" Het is in de practijk gebleken, dat een aantal personen die een vrijwillige verze kering krachtens art. 2-4 der Ouderdomswet 1919 hebben gesloten, en daarnevens verze- keringsplichtig zijn krachtens de Invalidi teitswet wel regelmatig hebben voldaan en voldoen aan hun verplichting tot betaling der voor de vrijwillige verzekering verschuL digde premie, maar nagelaten hebben en nalaten voor de verplichte verzekering lentezegels te plakken. Dit heeft reeds tot gevolg geleid o.m. dat personen die bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd zich aanmelden voor een ouderdomsrente van f. 3.per week, niet tegenstaande zij trouw elke week een ver zekeringspremie hadden betaald, tot hun teleurstelling moesten ontwaren, dat zij, om dat geen of althans niet voldoende premie *as betaald voor de verplichte inval iditeits- en ouderdomsverzekering, geen aanspraak hadden op een rente van f. 3.per week, toaar alleen op een gewoonlijk gering bedrag evenredig aan de waarde der door hen inge volge art. 24 der Ouderdomswet betaalde premiën. Tot diezelfde teleurstelling zullen, indien geen wettelijke voorziening zal wor den getroffen, anderen komen, die binnen korteren of langeren tijd den 65-jarigen leef tijd hopen te bereiken. Het komt den minister Toor, dat er genoegzaam gronden bestaan voor wettelijke tusschenkomst ten bate van de hiervoren bedoelde personen. Daartoe strekt het wetsontwerp. o de tolheffing op de wegen. Geen einde aan den chaos. Het gemeentebestuur van Schiedam heeft zich naar aanleiding van de door de Tweede Kamer pas aangenomen Wegenwet gericht tot de Eerste Kamer, speciaal met het oog °P de bepalingen betreffende de tolheffing °P wegen. Het wijst er op, dat men in den loop van "feu tijd den toestand geheel heeft laten ver dorden. Een oud tolrecht scheen voldoende k zijn om den tolheffers vrij spel te geven. De allergrootste fout is, dat men heeft '^gestaan of het lijdelijk aangezien, dat "«uto's in de tolheffing werden betrokken, zonder te zorgen, dat de tolrechten werden verminderd of wel dat moderne auto-wegen werden aangelegd; waardoor zelfs gemeen ten van de tolheffing winstgevende bedrij ven hebben kunnen maken, zulks geheel in strijd met de oorspronkelijke bedoeling. Het adres noemt als voorbeeld, tot bewijs van het laatste, een haar betreffend geval, waarbij in de in 1809 verleende concessie werd bepaald, dat de tolheffing slechts zou geschieden tot goedmaking van de kosten van onderhoud en rente en amortisatie. Hij wijst er op, dat zelfs in zulke geval len aan gemeenten evenwel is toegelaten van het groote autoverkeer gebruik te ma ken om grove winsten te maken, waardoor de tollen een geweldig obstakel zijn gewor den voor de hoogst noodzakelijke wegverbe- tering ook op het gebied der andere ge meenten over wier wegen zich de tollen uit strekken. In plaats van aan den chaos een einde te maken, zou nu de Wet de maat vol maken door ten slotte nog aan zulke tolheffende gemeenten een bij den rechter geldend te maken recht op schadevergoeding bij af schaffing te verleenen! Het adres wijst er op, dat de Staatscom missie als beginsel vooropstelde, dat tolhef fingen nimmer een bron van inkomsten mo gen zijn; doch dat de Commissie dit niet doorvoerde. Toch wijst het adres er op, dat deze regel juist is en moet worden toegepast en dat alles wat men te doen heeft, is, te bepalen, dat Rijk, Provincie of Gemeente de wegen zullen overnemen met bijdragen van Rijk en Provincie. De tolheffers mogen dan be denken, dat de gouden tijd, dien zij hebben gehad tegen de oorspronkelijke bedoeling, enkel een buitenkansje is geweest, als gevolg van het gemis van een behoorlijke regeling cn toezicht. Iets anders is, volgens het adres, een te gemoetkoming aan hen, die in groote finan- cieele moeilijkheden zouden komen. de militairen en het meifeest. Zullen zij verlof krijgen? De heer Van Zadelhof f, lid van de Tweede Kamer, heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van landsverdediging; 1. Is het mogelijk, dat aan hen. die onder de wapenen zijn en die daartoe het verzoek doen, de gelegenheid worde gegeven, den lsten Meidag als feestdag te vieren? 2. Zoo ja, is de minister dan bereid de noodige maatregelen te nemen, waardoor het mogelijk wordt, dat militairen, die dit verzoeken, den dag van 1 Mei verlof krij gen, om het 1 Mei-feest der arbeiders te kunnen meevieren? de niet-toelating van de sovtet-vertegenwoor- digster. Plicht van zelfrespect. Naar aanleiding van de vragen, die de heer Albarda aan de ministers van Justitie en Buitenlandsche Zaken heeft gesteld be treffende het weigeren van een pasvisum voor mevrouw Kollontay, hebben de be trokken ministers het volgende geantwoord; Door de secretaresse van het Nederlandsch Comité voor de nationaliteit van de gehuwde vrouw werd begin Maart aan de regeering medegedeeld, dat door haar was ontvangen een telegram van mevrouw Kollontay. ge zant van de Unie der Sovjet-Republieken te Oslo. houdende bericht, dat zij door haar regeering was aangewezen om de Sovjet- Unie op de Internationaal Women Council Conference in Den Haag te vertegenwoor digen, met verzoek haar en haar particuliere secretaresse een visum te bezorgen. Het Nederlandsch comité vroeg in verband daarmede of het mogelijk was aan beide Russische dames het verlangde visum te verschaffen. Aan de secretaresse voornoemd is daarop bericht, dat de regeering geen voldoende termen aanwezig achtte om aan de dames een visum voor de toelating in Nederland te verschaffen. De gebezigde foTmuleering is in over eenstemming met het feit .dat in de uitzon deringsgevallen, waarin van onzentwege alsnog een visum voor toelating wordt ver- eischt. de verleening van dat visum tegen over de betrokkenen nog is een positieve daad, ook al blijft deze dan naar de door de regeering voor haar zelf aangenomen ge dragslijn slechts achterwege, indien bepaal de bezwaren van algemeen en of bijzonde ren aard. aanwezig moeten worden geacht. Het betrof de zending naar hier van een officieele vertegenwoordigster van een door ons niet erkende regeering, en dat van een land, van waaruit met stelselmatigheid het streven op omkeering, ook elders, van de rechts- en zedelijke ordeningen, door propa ganda van denkbeelden als andeT9zins, is gericht. Openbaar getuigen voor die denk beelden was, gelijk nog nader is bevestigd, het doel van het bezoek: Weigering van toelating was onder die omstandigheden naar het oordeel der regeering wel is waar niet plicht van zelfbehoud. maaT toch wel van zelfrespect. meileu£en der s.d.a.p. Het dagelijksch bestuur van den Algemee- nen Raad van de S.D.A.P stelde volgens „Het Volk" de volgende leuzen voor het Mei-feest 1930 vast: Vdór ontwapening; vóór algemeene' doorvoering van den acht- urendag en wettelijke vacantie-regeling; vóór sociale verzekering en Staatspension- neering; vóór bedrijfsorganisatie en mede zeggenschap; vóór opheffing van den grond- woeker. scheidsgerecht spoorwegpersoneel. In een bespreking lusschen de directie van de Nederl. Spoorwegen en den perso- neelraad is in de plaats van den heer G. P. J. Caspersz, die voor zijn benoeming be dankt heeft, benoemd tot voorzitter van het scheidsgerecht voor spoorwegpersoneel de heer A. W. E. Weyerman, oud-<3irecteur van de Haagsche Tramweg-Maatschappij, wo nende te Epe. de bemanning van de „hertog hendrik" Het verlof na den terugkeer nit West-Indië. Op vragen van het Tweede Kamerlid Brautigam: I. Is het den minister bekend: a. dat ten vorige n ja re het vertrek van het pantserschip „Hertog Hendrik" naar West-Indië dermate overhaast geschiedde, dat door de bemanning het gebruikelijke voorafgaande verlof bij een reis naar de tropen of het buitenland niet kon worden genoten en voor vele opvarenden zelfs geen gelegenheid bestond afscheid van hun be trekkingen te nemen; b. dat krachtens beschikking van den vlootvoogd, op een daartoe strekkend ver zoek der bonden van marinepersoneel aan deze bemanning bij terugkeer van het schip geen verruiming van verlof zal worden ver leend, doch slechts het gebruikelijke verlof van 1-4 dagen zal worden toegekend'? II. Is de minister bereid, gelet op de in vraag I, onder a. genoemde feiten, te bevor deren, dat alsnog de leden der genoemde bemanning in het genot van een ruimer ver lof, b.v. van een maand worden gesteld? heeft de minister van defensie geant woord; Vraag I, su!b a en b, wordt bevestigend beantwoord. Vraag H De ondergeleekende kan er niet toe overgaan de leden der genoemde be manning in het genot te stellen van een ruimer verlof, b.v. van een maand. Volgens de verordeningen der Koninklijke marine wordt aan militairen der zeemacht tenzij de belangen van den dienst .zich daartegen verzetten na terugkeer in Ne derland uit het buitenland een verlof ver leend van 14 dagen voor elk jaar, dat door hen onafgebroken buiten Nederland is door gebracht. Hoewel Hr. Ms. „Hertog Hendrik" nog geen jaar afwezig was. zou ondergetee- kende in het onderhavige geval wel teTmen aanwezig achten thans wat meer dan het reglementair voorgeschreven verlof te ver leenen doch de belangen van den dienst laten zulks niet toe. Bovendien moet niet uit het oog worden verloren, dat aan de opva renden van Hr. Ms „Hertog Hendrik", nadat zij van pl.m. 20 Mei tot pl.m. 5 Juni verlof hebben genoten, gedurende de maand Aug. a.s. wederom het gebruikelijke zomerverlof van 1-4 dagen zal wonden toegekend. gaan r.-k. volkspartij en r.-k. staatspartij niet samen? Den 13 April zal de R.K, Volkspartij te Utrecht haar congres houden. Deze bijeen komst houdt verband met de plannen tot combinatie met de R.K. Staatspartij. Naar verluidt zal er waarschijnlijk ten opzichte van het democratisch principe, lusschen beide partijen geen overeenstemming wor den bereikt. het rokin wordt niet gedempt. De gemeenteraad van Amsterdam heeft het voorstel-Ter Haar tot demping van het Rokin verwoipen met 2221 stemmen. De motie-Boekman die daarna in stem ming kwam waarbij wordt uitgesproken dat de oplossing van het Rokin-vraagstuk be hoort te geschieden met behoud van het water en B. en W. worden uitgenoodigd op dezen grondslag voorstellen in te dienen, werd aangenomen met 22 tegen 21 stem men. verspreide berichten. H. M. de Koningin heeft den heeren Schönhuth te Haarlem, Haren dank betuigd voor de aanbieding van de eerste tak van de in dit jaar in hunne kweekerü te Halfweg gekweekte lelies. De gemeenteraad van Amsterdam heeft in zijn gisteren gehouden vergadering aan dr. J. Ed. Stumpff eervol ontslag verleend als geneesheer Alirecteur van het Binnen gasthuis, aldaar. Bij Kon. besl, is benoemd tot burge meester van Breukelen-St. Pieters en Breu- kelen-Nijenrode jhr. mr. H. H. Röell. Bij Kon. besluit (Stbl. 64) is thans be paald, dat het tarief voor de filmkeuring wordt verlaagd van 4 tot 3 cent per meter. Dit besluit heeft terugwerkende kracht tot 1 Januari 1930. jose iturbi. De Spaansche ^pianist José Iturbi, die voor het seizoen 1930' 1931 voor een toumée door Amerika van 60 concerten is geëngageerd, zal onder de auspiciën van de Hollandsche concertdirectie dr. G. de Koos een tweede tevens laatste tournée door Holland maken. Hij zal o.a. optreden te Leiden en wel op het laatste abonnementsconcert van de Hol landsche Concertdirectie dr. G. de Koos op Donderdag 3 April a.s in de Stadsgehoor zaal. Dien avond zal de kunstenaar werken van Bach, Schumann, Liszt, Poulenc. Ravel, Strawinsky ten gehoore brengen.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 5