71sle Jaarganc WOENSDAG 26 MAART 1930 No. 21481 STADSNIEUWS. HET NIEUWE RAADHUIS TE WARMOND. Het voornaamste nieuws van heden. .BL0EMLUST" TE AALSMEER UITGEBREID. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel toot advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cis bij eeD maximum aantal woorden van 30, Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts Bureau Noordeindsplein - Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f 2.35 portokosten 7018 „0.18 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HET BEZOEK VAN DEN COMMISSARIS DER KONINGIN Zooals reeds eerder door ons werd ver meld, zal dé Commissaris der Konigin in de provincie Zuid-Holland, jhr. mr. dr. Van Karnebeek, morgen een bezoek aan onze slad brengen. Z.E. hoopt om halféén hier te arrivee- ren, waarna hem door Burgemeester en Wethouders een lunch wordt aangeboden. Daarna zal hij zich naar het Stadhuis be geven en een rijtoer door de stad maken. Tegen 4 uur wordt Z.E. terugverwacht op het Stadhuis, alwaar hij aan hen, die daar toe den wensch te kennen geven, audiëntie zal verleenen. Te circa 5 uur brengt jhr. Van Karne beek nog een bezoek aan het Hoogheem raadschap „Rijnland". Prof. Mr. VAN KAN. Anela meldt uit Batavia: De tot lid van den Raad van Nederl- I Indië benoemde heer prof. mr. A. H M. J. van Kan, werd gisteren door den 'landvoogd beëedigd. De installatie van den nieuwen raadsheer zal Vrijdag a.s. plaats vinden. DE TREKVOGELS. Gisteravond hield de Leidsche H. B. S. Vereeniging „De Trekvogels" een filmavond over Zweden in de Casino-bioscoop op de lloogewoerd. Het initiatief voor deze film was uitgegaan van dr. Brouwer, die ook de verdere leiding op zich had genomen, en zoodoende den avond, met een hartelijk welkomstwoord tot de vele aanwezigen, opende. De prachtige film begon in het Zuiden van Zweden met de vele schoone meren en schitterende landschappen, ging vervolgens meer naar het Noorden, om ten slotte in Lapland te eindigen. De aanwezigen maakten zoowel kennis met de heerlijke natuur, (de mooie sneeuw velden, berglandschappen en de midder nachtzon» als met de enorme industrie en het verkeerswezen van het land, en zelfs de gymnastiek werd niet vergelen. Allen keerden zeer voldaan over deze leerzame avond, huiswaarts, TOONEELVEREENIGING „KUNST NAAR GAVE." Bovengenoemde Vereeniging bestaat 30 Maart 5 jaar. Het bestuur zal daarom van 1 tot 4 uur receptie houden in een der zalen van Concordia, Steenslraat, terwijl Zatcr- j 5 April een feestavond gegbven zal wor- den voor leden, donateurs, donatrice's en renoodigden in hetzelfde gebouw. TAARVERSLAG DER WONINGBOUWVEREENIGING „DE TUINSTADWIJK". Het jaarverslag dezer vereeniging over 1929 is in druk verschenen. Wat de besluursbezelting aangaat, raag er van een crisisjaar worden gesproken. Niet minder dan drie ledenvergaderingen zijn hiervoor noodig geweest, waarvan de laatste werd uitgeschreven door den Raad van Commissarissen. Het ledental bedroeg op 31 December 1929 438. tegen 512 op 31 December 1928. De secretaris schrijft het verloop toe aan het lange uitblijven van de goedkeuring der ingediende bouwplannen. Het aantal leden, dat momenteel op toewijzing van een woning wacht bedraagt 91. De vereeniging was ook in 1929 aange sloten bij de afdeeling Zuid-Holland van den Nationalen Woningraad en bij de Federatie van te Leiden gevestigde Woningbouwver- eenigjngen. Evenals voorgaande jaren waren in het afgeloopen jaar de mutaties talrijk, vooral in in plan I liet rangstuk van de hooge huren kwam ook in 1929 niet tot een bevredigende op lossing. De door B. en W. gewensehte huur- nivelleering kon geen doorgang vinden mede in verband met de inlusschcn ge vormde staatscommissie-Vliegen, welke tot taak heeft het hurenprobleem te onderzoe ken en met voorstellen te komen. Het ligt echter in de bedoeling van B. en W om uit de door de conversie der 6 pCt rijkswoning wet-voorschotten verkregen rente winst, jaarlijks een bedrag aan de vereeniging toe te kennen teneinde daarmede de huren van de woningen van plan I te kunnen verla gen. Deze verlaging zal van terugwerkende kracht zijn van 1 Januari 1929 af. Over 1929 is er een bedrag van f. 2617.50 aan huurderving wegens leegstaan van hui zen te boeken Alleen voor de Koninginne- laan bedraagt dit f. 2362.50. De woninien van het 2de plan waren steeds verhuurd. Op 1-4 Januari trad een vaste kracht als timmerman-metselaar in dienst der vereeni ging. De gewone onderhoudswerken werden dus in het afgeloopen jaar bijna geheel in eigen beheeT uitgevoerd. Naast hel gewone timmerwerk verrichtte de aangestelde andere werkzaamheden, zoo als schilderwerk, witwerk, inzetten van ruilen, loodgieterswerk enz. Bovendien was hij belast met het innen van de huren en de contributies. Het bestuur komt aan de hand van verschillende cijfers lol de con clusie, dat het eigen-beheer systeem groole financieele voordeelen heeft opgeleverd In het slot van zijn verslag spreekt de secretaris, de heer Hoogeveen. er zijn teleur stelling ovef uit, dat de in 1928 ingediende bouwplannen en de badhuisplannen van B. en W. dateerende van 1918 nog steeds plannen zijn. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de genees kunde, opproefschrift getiteld: „Schomme lingen in het aantal leueocyten, tevens een stud-ie over Iropen-lymphocylose", de heer Mas AntaTiksa Soeriobroto, gehore n te Ma- dieon. Geslaagd is voor het candidaals- examen Wis- en Naturkunde letter I de heer W. J. Prud'homme van Reine (Den Haag). Foto-BLEÜZ^. -innenkort zal een der Warmondsche villa' s, na algeheele restauratie, als Raadhuis gebnrük genomen-worden. Hetcgeibouw, zooats It*:er nu, even voot de voltooiing, xAwét' COöP. MIDDENSTANDS SPAAR EN VOORSCHOTBANK „BOAZ" VOOR LEIDEN en OMSTREKEN (IN LIQUIDATIE). Een tekort van f. 142.823. Eenigen tijd geleden is de Coöperatieve Middenstands, Spaar- en Voorschotbank „Boaz" voor Leiden en omstreken (thans in liquidatie) in déconfiture geraakt. Een der voornaamste oorzaken hiervan was het verstrekken van credieten, die niet in orde waren. Als gevolg hiervan werd tot liqui datie besloten en tevens een regeling met de Centrale Boazbank en de Nederlandsche Middenstandsl>ank getroffen, waarover des tijds reeds eenige bijzonderheden zijn mede gedeeld. Tot liquiditeuren werden toen benoemd mr. II F. J. P. Kunkeler en mr R. H. Nier- strasz, laatstgenoemde directeur van de Ned. Middenslandsbank te Amsterdam, die thans aan de 49 destijds bij de Leidsche „Boaz" nog aangesloten leden de volgende mededeeling hebben gezonden: „De ondergeteekenden, mr. H. F. J P. Kukeler en mr. R. H. Nierstrasz. in de alge- meene ledenvergadering van 4 April 1925 benoemd tot liquidateur der bank, staan thans voor de laak het bestaande tekort van de leden in te vorderen. Art. 38 der statuten bepaalt dienaan gaande het volgende: „Blijkt bij gerechtelijke of buitenrechte lijke vereffening van de vereeniging, dat haar bezittingen ontoereikend zijn om aan haar verbintenissen te voldoen, dan zijn zij, die bij haar ontbinding leden waren of min der dan een jaar te voren hebben opgehouden leden te zijn, tegenover de vereffenaars voor gelijke deelen van het tekort aansprakelijk Wanneer de vereeniging wordt ontbonden door haar insolventie, nadat zij in slaat van faillissement is verklaard, deelen in de aan sprakelijkheid. behalve de leden, allen, lie minder dan één jaar vóór de faillietverkla ring of daarna hebben opgehouden leden te zijn. De aansprakelijke personen zijn verbon den tot onmiddellijke betaling van hun aan deel in den omslag, vermeerderd met 50 len honderd of zooveel minder, als de vereffe naar of curator voldoende acht tot voorloo- pige dekking van eeq naderen omslag voor de kosten van invordering en voor het aan deel van hen, die in gebreke mochten blijken aan hun verplichting te voldoen. Kan op één of meer leden of oud-leden zijn evenredig aandeel in hel tekort niet worden verhaald, dan zijn voor het ontbre kende de overige leden'en oud-leder, mede voor gelijke deelen aansprakelijk." Liquidateuren zijn te rade gegaan met de beide crediteuren, de Centrale Spaar- cn Voorschotbank „Boaz" en de Nederland sche Middenstandsbank, welke beide ban ken zich bereid verklaard hebben vanaf 1 Januari 1930 de rekening van onze instel ling renteloos te stellen, m. a. w. vanaf dien datum zal door onze bank geen rente meer behoeven te worden betaald. Voorts verklaarde de Nederlandsche Mid denstandsbank, dat het nimmer haar bedoe ling is geweest uit het contract van 27 De cember 1927, waarbij deze bank de activa onzer instelling kocht, voordeel te trekken en werd zij bereid gevonden, den koopprijs te herzien. Het is ons aangenaam U te kun nen mededeelen, dat verschillende posten tenslotte meevielen, waartegenover echter één post een grooteT verlies opleverde dan destijds werd geraamd. Dientengevolge werd berekend dat de meevallers bedragen f. 17.715.96 en de tegenvaller f. 2691.09, in totaal alzoo f. 15.024.87. Wanneer wij thans de positie oprfiaken dan komen wij tol de volgende cijfers: Schuld aan de Cenlr. Boazbank f. 119.169.03 schuld aan de Ned. Middenst. Bank f. 38.679 13; af f. 15.024.87; totaal bedrag der passiva f. 142.823.29. Waar het aantal aansprakelijke personen 49 Indraagt, is de omslag dus per persoon f. 2514.76. Ingevolge de bepalingen der sta tuten wordt deze omslag verhoogd met 50 pCt. of f 1457.38. De totaal omslag is dus f. 4372.14. Deze omslag, eventueel verminderd met reeds verrichte stortingen, moet worden voldaan vóór 1 April 1930. Een deel der betrokkenen heeft zijn be langen gesteld in handen van mr. L. Weijl, advocaat en procureur alhier. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: A. Hillen's Sigaren- en Tabaksfabriek (filiaal), Stationsweg 49, Leiden. Hoofdzetel Crommelinlaan 81, Delft. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handelsn. thans: A. Hillen's Sigaren- en Tabaksfabriek N.V. NEDERL. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Afd. Leiden. Toen wij gistermiddag de Groote zaal van het Nut binnentraden en maar zoo weinig dames zagen opgekomen om te luisteren •naar de lezing van den heer Otto van Tus senbroek over De Kunst van het glas en hoe een drinkglas ontstaat maakten we bij ons zelf de opmerking: wat zou hiervan de oorzaak wel zijn, of de schoonmaak of het mooie weer? Maar welke ook van deze beide de ware moge zijn, zoo ooit dan heeft hier met recht gegolden het spreekwoord: de al- wezigen hadden ongelijk. Bij afwezigheid van de nieuw gekozen presidente mevr. RomijnSjollcma opende mevr Bosmanv. d. Sluis de vergadering, waarbij zij allen aanwezigen een hartelijk welkom toeriep, in het bijzonder den spre ker. om dan dezen het woord te geven Spreker begon met erop te wijzen dat de kunst van het glasblazen al zeer oud is, en hij verwees naar een oude Egyptische af beelding, waarbij reeds twee mannen bezig zijn bij vuur glas te blazen, precies eender als het nu ten dage nog gebeurt. Men zou haast zeggen dat het glas door de jaren mooier van glans wordt, zooals telkens weer opgemerkt wordt bij opgravingen, maar op den duur verschilvert het toch. Dit had hij zeer goed kunnen bemerken toen hij destijds het directoraat overnam van het museum in Haarlem en bij de vitrines met het oude glaswerk gekomen, hiervan iels aanraakte; dadelijk werd het pulver. Venetië is nog altijd het grootste centrum van de glasblazerij, iedere glasblazerij houdt er een geheim op na wat hel mengen van de verschillende bestanddeelen betreft, be- noodigd voor het vervaardigen van glas. Ook het versieren van glas is eon kun9t, welke destijds zelfs Maria Tesselschade en Anna RoemerVisscher beoefenden. Eerst genoemde schreef eens op een glas: Abstine (onthoudt U). terwijl laatstgenoemde erop schreef: demain les affaires (morgen de zaken). Zooals bekend zijn er twee soorten van glas, het gewone sodaglas en het kristal glas. De grootste deugd van glas is zijn kleurloosheid en zijn doorschijnendheid. Bij het vervaardigen van kristalglas wordt aan het mengsel een loodmeleering toegevoegd, hetwelk de doorschijnendheid bevordert en er levens de, klank aan geeft. Daar iedere fabriek weer een andermengsel gebruikt, kunnen kenners van glas aan de klank hooren van welke fabriek het glas afkomstig is. Spreker toonde dit aan met zeer vele voorbeelden welke hij meegebracht had. Vervolgens begon spreker met de behan deling van: hoe ontslaat een drinkglas. Hij voerde de hoorslers mede in gedachten naar de fabriek en begon met de opmerkingen dat zij het daar wel een groote chaos zou den vinden, aangezien zoo op het oog alle menschen door elkaar liepen. Maar dit was inderdaad niet het geval. In de fabriek be- hooren telkens 5 menschen bij elkaar die samen „een plaats" vormen. In het midden van de fabriek is een oven met 14 openin gen, waarin 14 geweldige vuurvaste potten. Hierin wordt het mengsel gedaan orn te smelten, en om een taaie massa te worden. Dan komt de eerste van de 5 menschen. de z.g. plukker en haalt met een lange staaf een beetje glas iiit de pot. Hij brengt dit naar den aanvanger die het bolletje hol blaast en het in een ijzeren voetklem met 2 helften rond laat draaien. Vervolgens gaat het naar den glasmaker die in een stoel met ijzeren leuningen zit, waarop hij het gla9 BINNENLAND Naar Neêrland's Bloemenparadijs Aals meer. Bijzonderheden over de komende tentoonstelling. (4e Blad). De noodtoestand in den akkerbonw; in- tcrpellatie-van den Heuvel in de Tweede Kamer (Uit het Parlement, 3e Blad). In verband met den grooten brand te Deijl is een echtpaar, als verdacht van brandstichting, gearresteerd (Gemengd, 2e Blad). Vergadering der Geref. Kerken in Her steld Verband (Kerk en School, 3e Blad). BUITENLAND. Briand doet de Fransche Senaat zijn begrooting aannemen (Buitenl., Ie Blad). De Duitsche Rijksdag neemt de agrarische wetten aan (Buitenl., Ie Blad). De Poolsche kabinetscrisis niet opgelost (Buitenl., Ie Blad). gaat vormen. Het eigenaardige van een glas maker is, dat hij als hij eenmaal het mode! gezien heeft waarnaar hij de glazen moet maken, nóóit iets afmeet, maar alles op het oog doet en zich hierin nooit vergist. De plukker brengt dan weer een klein beetje glas voor het steel tje naar den glasmaker en vervolgens nog iels voor het voetje. Dit voetje wordt met den duim gevormd, zoodat deze menschen we! vuurvaste handen moe ten hebben. Vervolgens komt de vierde man er aan te pa9, die het glas naar den koel oven brengt en dan de vijfde de z.g. pijpe- klopper die de resten van het glas erafstoot. Het glas heeft dan nog altijd een z.g. hoedje op daar het van boven nog dicht is. Het wordt even met een diamantje aange- stootcn, tegen een vlammetje gehouden en het dekseltje is eraf Dan wordt het ruwe randje op een schijf geslepen en dan moet ,het rokje nog gezoomd worden" hetwelk met een zuurstofvlam gebeurd. Vervolgens wordt het glas geacclamatiseerd, waarbij het gla9 in een koeloven van een hitte van 800 gr. tot kamertemperatuur teruggebracht wordt. Anders zou het glas niet te gebrui ken zijn. Vervolgens behandelde spr. nog verschil lende vormen van versieren van glas en verschillende 9oorten van glas zoóals het zeepbellenglas, het onbreekbare, het vuur vaste en vitaglas, welk laatste glas hij als het glas van de toekomst voor de huizen noemde, aangezien het de ultraviolette stra len doorlaat en de menschen dus dan eigen lijk gezegd allen hoogtezon in huis krijgen. Daarna werd gepauzeerd, terwijl na de pauze de heer van Tussenbroek zijn gehoor vergastte op keurige projecties van ver schillende soorten van glaswerk; tevens nam hij de dames nog mee op een reisje naar Venetië. Aan het slot van den middag dankte de vice-presidente den spreker voor zijn keu- ïige lezing cn deelde zij mede dat de dames nu nog wel meer interesse zouden hebben voor de a.s. excursie in Mei naar de glas fabrieken in Leerdam. Foto J. v. Bentum, Aalsmeer. ^Interieur van hei nieuwe veilingsgebouw van „Bloemlust" te Aalsmeer, waain van 15 April*de Groote Aalsmeersche Bloemententoonstelling zal gehouden worren. Zie voor nadere bijzoii dorheden vierde vlad.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1