UIT DE OMSTREKEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. RIVIERA-FILMPJES SASSENHEIM. T GEMEENTERAAD. Aantal vergunningen blijft bepaald op 4 Geen schadevergoeding aan de Sassenheim- sche motorreederij - Een monw Bankgebouw Inetitnnt Schoolarts en nogmaals de onhondbare toestand voor „Ter Leede". De gemeenteraad kwam gisteren in open bare vergadering bijeen. Afwezig was de heer A. Warnaar Jzn., die in hel buitenland vertoeft. De notulen werden goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken werd besloten het aan tal vergunningen te handhaven op 4. 3. Opheffing verpanding Grootboekkapi- faal len behoeve borgtocht van den heer O. van Eek. eervol ontslagen secretaris-ont- vanger. Het Grootboek niet tevreden met een ver klaring dat door de in 1921 vastgestelde borgtocht de oude automatisch vervallen is, doch eischt het een raadsbesluit waarin is aangegeven, dat de verpanding van het Grootboekkapitaal is opgeheven. Aangezien voor de rekenplichtigheid van den heer van Eek ten opzichte van den ge- meenterekening 1929 de borgtocht van f. 7000 bij de Vereeniging van tot zeker heidsstelling verplichte gemeente-ambtena ren nog steeds geldig blijtt, is er van B. en W. geen enkel bezwaar legen een besluit Ie Hemen als vorengenoemd. Het betreffende besluit wordt genomen. •4. Behandeling van G. Wesseling. direc teur van N.V. Sassenhoimsche Motorreederij om schadevergoeding in verband met dem ping van de Nieuwe Haven. Adressant acht zich door de demping ten zeerste gedupeerd. Zijn panden hebben een groote waardevermindering, zijn kantoor is niet meer te gebruiken, en in zijn bedrijf is een groote stagnatie ontstaan. Het vervoer van de goederen naar en van zijn pakhuis cischt veel tijd en geld. Hij vraagt behalve nog enkele kleinigheden, een schadeloos stelling van f. 10.000 benevens een vaste los- en ligplaats. De heer v. d. Geest merkt ironisch op: i9 dat slechts alles wat Wesseling vraagt? De heer van Breda zegt, dat er sprake van is geweest, dat aan het einde der te dem pen Haven een losplaats zou kunnen ko men, kunnen we hem daarin niet tegemoet komen? De voorzitter: We kunnen laten zien wat we doen. Voorloopig kunnen wij dit voer kennisgeving aannemen. Er is van B. en W. een voorstel te wachten, om de schuurtjes van Amerika at te breken. De heer Verkieij: Wesseling heeft zijn be drijf ingericht op de Nieuwe Haven, dat is met goedkeuring van het toenmalige collego van B. en W geschied, dus is het niet meer dan billijk, dat we een schadevergoeding geven. De voorzitter merkt op, dat deze redenee ring niet opgaat. Als de Ned. Spoorwegen hel station Leiden verplaatsen, moeten ze dan „Zomerzorg" schadeloos stellen? Of: wan neer in de omgeving van het oude Raadhuis een zaak was, die van het drukke bezoek van het gemeentehuis profiteert, moeten we die ook schadevergoeding geven? De heer van Zonneveld geeft een histo risch overzicht van de havengeschiedenis. De Motorreederij is van de Oude Haven ver huisd naar de Nieuwe en er zit niets anders op dan nu te verhuizen naar de Oost haven. Na nog enkele discussies, waarbij gezegd wordt niet te begrijpen dat Wesseling met eischen durft te komen, wordt het verzoek voor kennisgeving aangenomen. De voorz. deelt nu de uitslag en stem ming mede van de aanbesteding verlenging Oosthaven (reeds door ons vermeld). De heer Speelman is voor belonbe- schoeiing op Frankrijk. Hout wordt vooral, als daar een draaiplaats komt, ondermijnt. Wcth. Warnaar acht hout voldoende, la ter kan met weinig kosten een betonnen wand aangebracht worden. De heer van Breda wil trachten dat Kie- bert voor den prijs van den laagslen in schrijver alles in beton uitvoert. Hout is niet zoo goed als beton en als over een paar jaar de zaak toch weer opgeknapt moet wor den kost het meer. Alle leden voeren over dit onderwerp het woord. Voorgesteld wordt alles van beton te doen maken. Welh. Warnaar zal aan zulk een besluit niet medewerken. Sassenheim heeft op dit gebied toch al geen gunstige reputatie. De laagste inschrijver moet het hebben. (Welh. Bader: juist). Wij moeten nu niet op zulk een manier de zaak veranderen. Nadat de heer v. Breda uitgelegd heelt dat dit zeer goed mogelijk is, wordt beslo ten dat B. en W. zullen trachten met den aannemer overeen te komen, dat alles in beton wordt uitgevoerd. 6. Behandeling verzoek van de Lissesche Bankvereeniging, gevestigd te Lisse om in koop te ontvangen een bouwperceel ter breedte van 18 M naast het Gemeentehuis aan de Wilhelminalaan. Bij monde van den Directeur is de Bank bereid als koopprijs te betalen f. 10 p. M2. De bedoeling is een bankgebouw met safe- inrichting te stichten. De oppervlakte zal zijn pl.m. 18 x 32.30 is 518.40 M2. De opbrengst kan dienen tot gedeeltelijke dekking van de stichtingskosten van het nieuwe Gemeentehuis. De heer Speelman vindt f. 10 te weinig cn wil f. 12. Na discussies wordt besloten het terrein op een afstand van 18 Meter van het raadhuis voor den geboden prijs te verkoopen. Er blijft dan voldoende terrein over voor een villa of iets dergelijks, terwijl ook de weg verbreed kan worden. 6 Vaststellen gewijzigde Verordening op het beheer van het Badbedrijf. Ged. Staten wenschen enkele wijzigingen. B en W. stellen voor hieraan te voldoen. De heer v. Zonneveld is er tegen. Hij wil de behandeling uitstellen tot de toegezegde verordening voor alle bedrijven. De voorz. zegt dat deze in ontwerp reeds klaar is en toegezonden aan Ged. Staten. Die hebben iets gevonden, wat hun niet bevalt, en de wijziging die zij voorstellen bevalt ons niet. Laten we eerst dit maar vaststellen, dan komt de rest vanzelf. De heer v. Zonneveld dringt aan op in stelling van raadscommissies voor de be drijven. zoodat de raad meer in contact komt met de bedrijven. Hij heeft enkele bezwaren, o.a. dat de administrateur los personeel aan kan stellen. Zoo goed als alle leden nemen aan de discussies deel, ten slotte wordt de verorde ning aangenomen. Tegen de heeren v. Zon neveld, van Breda en van der Voet. 7. Voorstel om Ged. Staten machtiging te vragen tot het aangaan van een regeling met de gemeenten Hillegom. Lisse. Voor hout, Noordwijk en Noordwijkerhout tot het gemeenschappelijk instellen van een genees kundig schooltoezicht. Weth. Warnaar is het moeilijk voor te stemmen De achtergrond van dit streven is verzwakking van de macht van bet gezin. Hij citeert een en ander, waaruil dit blijken moet. Hij zou er prijs op stellen, dat in dit principieele besluit vastgelegd wondt, dat alleen besloten zal worden tot toezicht en niet lot behandeling, dat blijve aan de ouders. Verder wijst hij op de financieele gevolgen en maant lot voorzichtigheid aan. De voorzitter geeft een uiteenzetting van dit voorstel. Hel is de tijdgeest, <}ie lot het instellen dringt. De lieer Speelman gelooft niet, dat de ouders de behandeling over zullen laten aan de school. De voorzitter hoopt door dit instituut goede moeders te vormen. De lieer Van Breda wil het toezicht plaat selijk regelen. Kan dit niet? De voorzitter; Als we het plaatselijk doen krijgen we geen subsidie van de provincie. Na uitgebreide discussie wordt het voor stel aangenomen Tegen de heeren Van Zonneveld, Van der Geest en Verheij. 8. Vaststellen voorschot over 1930 op de vergoeding ingevolge art. 101 der L.O.-wet aan de besturen der bijzondere scholen in de gemeente. De bedragen worden vastgesteld. 9. Behandeling verzoek woningbouwver- eeniging „Vooruitgang" tot het bouwen van 10 woningen aan de Hein Baderstraat. B en W. stellen voor gunstig op het ver zoek te beschikken. Dit is het laatste blok huizen aan die straat Evenals vroeger zal de Vereeniging de sbraatsteenen leveren en zorgt de gemeente voor aanleg straat en rioleering. Het voorstel wordt aangenomen. Het bouwen zal worden opgedragen aar. de firma Kort cn Van der Wiel te Riinsburg en Noordwijk die op het oogenblik voor de vereeniging bouwt, De huizen zullen f 50 per stuk minder kosten. 10. Behandeling verzoek N. v. d. Kwaak om dispensatie van de bepaling dat een door hem te bouwen schuur aan den in begin van aanleg ziinden weg id het ver lengde der RusthofflaaD bij Patrimonium niet mag gebouwd worden vóór deD ach- tergovel van later te bouwen woningen. Van de heeren Heijnis en Warmerdam is een verzoek ingekomen, het gevraagde niet toe te staan, daar dit schade kan veroor zaken bij eventueelen verkoop van hun daar achter gelegen grond. Weth. Warnaar acht hel wenschelijk, dat dispensatie wordt verleend. Het bollenbedrijf is nog steeds het hoofdbedrijf De lieer v. Breda is er tegen. Er is gele genheid om anders te bouwen. Do lieer Bisschops is er ook tegen. We komen in conflict met de schoonheidscom missie, die schrijft gevelverandering voor. en nu zou de raad een dergelijk besluit nemen. Verschillende leden bepleiten het voor en het tegen Ten slotte wordt de dispensatie verleend. Tegen de heeren v. Breda, Van der Geest en Bisschops. 11. Behandeling verzoek van C van Goe- verden om dispensatie van het bepaalde in art. 11 der Bouwverordening (Ontheffing van voorgeschreven open ruimte). Toegestaan. 12 Voorstel tot liet sluiten van een kas- geldteening groot f. 100.000. Aangenomen. Rondvraag De heer Speelman brengt het salaris van mej. de Boer ter sprake. De heer Van der Geest heeft gevraagd om spoe dig prae-advies. Het is nu 3 maanden gele den en het is er nog niet. De heer v. Zonne veld wil wachten tot de raad voltallig is. B. en W. zeggen toe spoedig met het prae- advies te komen. De heer Bisschops vraagt hoe het staat met het rioleeringsplan van Mabcg. De voorzitter zegt, dat dit in wording is. De heer v. Breda vraagt of bij het prae- advies over de salarissen, ook aan de com missies gedacht zal worden. De voorz. ia niet voor commissies. Alles komt in orde bij de algemeene bedrijfs- vcrordening. De heer Bisschops brengt nogmaals den onhoudbaren toestand voor ter Leede ter sprake. Besloten wordt eenige draineerbuizen te leggen en deze aan te sluiten aan de riolee ring. Ten slotte wordt besloten de schuurtjes op Amerika af ie breken en nieuwe te doen bouwen. Tegen de heeren v. Zonneveld, Speelman, van Breda en van der Voet. Hierna werd in geheime zitting over gegaan. WARMOND. R.K. Muziek-, Toaneel- en Zangvereen. „SL Mathias". In de zaal van Hotel de Zon hield giste ren „SL Mathias" haar algemeene jaar vergadering. Volgens de presentielijst wa ren 78 leden aanwezig. De voorzatter, de heer Zwetsloot, opende de vergadering met een hartqlpk woord van welkom tot de aanwezigen, terwijl hij met enkele woorden memoreerde welk een belangrijk jaar 1929 voor de vereemging geweest was. Daar spr. niet op de jaar verslagen wilde vooruitloopen, zou hjj slechts de twee groote feiten van het algeloopen jaar in herinnering brengen. In de eerste plaats het aauvaaroen van het nescherm- heer^chap der vereeniging door den oud- burgemeester Schö.viuck, een eer, uienaar spreker hoopte, de vereemging waai (lig zou h.r vei; Jn ue tweede p,aaL Herinnerde spr. aai den gunstigen nnanciee.en toestand, welke aau het eind van het boekjaar ge constateerd, en waardoor met alleen de ouüe schuld kon a'fgeiost, maar ook nog een pang sa.üo kon behouden worden. Onder dankzegging aan den secretaris, den heer tl. C. A. M. Schölvinck, werden de notulen, na voor.ezing, onveranderd vastgesteld. Uit het nu volgend jaarverslag van den secretaris, waarin a.ie geoeurteuissen op sprekende wgze zijn naar voren gebracht, outleenen wy, dat door de vereeniging, uank Z'ij de eminente leiding van den directeur, den heer Dik. op verschillende concour sen successen werden geoogst. Een o pon man app.au.- u.l de vergadering vo«gde op dit welverzorgd verslag, waar aan de voorzitter enke.e woorden van nar- telijken dank aan den secreiaris toevoegde. be peunittgmeeeter, de heer J a-o. van der Voort, bracht cervo-gena versmg uil van zijn financieel beheer. In totaal had den de ontvangsten bedragen f. 2551,84, waartegenover aan uitgaven stond een be drag van 12300,95, zoodat dit boekjaai met een batig sa.do werd afgesiOten van f.244,69, waarvan belegd een bedrag vaD f. 110,81. Daar alle scnuiden waren afbe taald, kon vo.gens den heer Van der Voort het batig saldo als werkelyk bezit van de vereeniging ba-chouwd worden. De heer J. van Stijn was van meeniog, dat de vereeniging ook andere bezittingen heeft, waarvan M waarde toch eveneens in dit verdrag naar voren liadden moeten wor- deu gebracht, waarop door den vuoraittc-i geantwoord werd, dat dan een ba.aos zou moeten worden opgemaakt, wat, daar de bedoelde bezittingen een vrijwel fictieve waarde hebben, onnoodig is. Bp, monde van den neer G. B. J. te Wiel werd namens de commissie van controle me- dedeeliiig gedaan, dat de adiniui .-tralie keu rig in orde is bevonden, waarna de voor zitter den penningmeester hulde bracht voor de wyze, waarop h-ij de liuancieën van de vereeniging heeft beheerd. Als kas-commissie voor 1930 werden be noemd de heeren R. de Vroomei», Chr. Moerkerk en A. van Moorsel. In' de vacature I'. Heemskerk, periodiek aftredend, i- genoemden heer door betnooLd- beatuur caudidaat geste.d. Daar geen tegen- candidaten zijn ingekomen, werd de heer P. Heemskerk, die zijn herbenoeming aan vaardde, als herkozen beschouwd. Bpj punt 8 der agenda dea.de de heer Zwetsloot mede, dat van verschillende zijde bij het bestuur werd aangedrongen op de aansclialfing van een nieuw vaande- Ook het bestuur voe.de hier veel voor en vroeg de vergadering machtiging in deze stappen te doen. v, u Ni eenige bespreking, waaraan in hoofd zaak de heer Van Kempen dee. nam, werd besloten het hoofdbestuur de gevraagde machtiging te verleenen. De hiervoor te bettedeü prijs werd op pl.m. 600 gulden ge schat, betajng hiervan zal echter in geen geva'. uit de kas geschieden, de wijze waar op de ge.den hiervoor bij e.kander zullen worden gebracht, zullen door het bestuur worden overwogen. Aan de rondvraag namen alleen de heeren Van Kempen en Koppers deel. Eerstgenoem de bracht de door de gemeente te bouwen muziektent ter sprake. Spreker vreesde, dat r.u de plannen hiervoor naar Heemschut moeten, het wel Kerstmis zal worden eer de tent gereed zal komen. De voorzitter noemde deze vrees overdre ven hij kan niet a-lles zeggen, maar gïf de verzekering, dat de aanbesteding reeds bin nen enkele dagen zal plaats hebben. Verder vroeg de heer Van Kempen na dere inlichtingen omtrent den verkoop van de onde tent. Na eenige discussie besloot het hoofdbe stuur de daarover met de Oranje-Commis sie gevoerde correspondentie voor te lezen, waarna de heer Van Kempen met den gang van zaken genoegen nam. D? heer Koppers vroeg of het met mo gelijk zou zijn, dat te eeniger tijd --en »oo- ncel-uitvoering gegeven wordt met dames. Nadat de voorzitter hierop had geantwoord hierin maar niet zoo dadelijk een besluit te kunnen nemen, werd de vergadering ge sloten. Schenking nieuwe Raadhuis. Naar men mededeelt werd door onzen plaatsgenoot den heer W. E. Ehrenfeld als wandversiering voor het nieuwe raadhuis aangeboden een door hem zelf vervaardigd schilderstuk, voorstellende „Zomer op de Kagermeren", in omlijsting, waarvan de gever onbekend wenscht te blijven. Jubileum gemeente-secretaris. In aansluiting aan ons bericht van giste ren deelen wij thans mede. dat hel jubileum niet op 1 April maar op 1 Mei valt. Do volgende passagiersschepen zjjn Don derdag 27 Maart in radio-telegrafische ver binding met de daarnaast verme.de kuststati- ons en via die stations rechtstreeks te be reiken, (Medegedeeld door de N.T.M. Rad. Holland). Algorab, Rugby radio Chr. Huyge.is, Scheveningen Radio Crij assen. Rugby radio - Edam, Cabo Fini.-terre radio Ftandria, Scheveningen radio Gelria, id. Indrapoera. id. J. Pi eters z. en, id. Johan de Witt, id. Kon.d Neder!., id. Nickerie, Ouessant radio Nieuw Amsterdam, New-York radio WNY - Ora- nia, Darsena Norte radio Patria, chsv. radio P. C. Hooft. id. Rotterdam, id. Sib&jak. id. Slamat, id. Statendam, id. Tjerimai, id. Venezuela, id. Zeelandia, id. door TOM SCHILPEROORT. IH Feertenlawine Beschouwingen over Carnaval. Menton, Maart 1930 Nadaf ik u de vorige keer iets verteld heb van eenige specifieke feesten, hebben wij thans het tijdstip juist achter den rug. waarop de jaariijksche lawine van dezelfde steeds terugkeerende .feesten ons is voorbij- gestoven Deze feesten zijn voor ons zoo'n beetje als een vast bioscoop-programma. Je weel precies, hoe het zijn zal, of juister, hoe het niet zijn zal. Want indien men jaar in jaar uit hetzelfde genre heeft genoten, dan weet men hel wel zoo langzamerhand. Edoch het zou ondankbaar zijn te mee- nen, dal ook zij. die deze periode voor het eerat doorleven, er geen voldoening bij vin den zouden Het is ongetwijfeld waar, dat op zichzelf beschouwd, er veel schoons en zelfs veel vermakelijks te beleven valt en het is beslist juist, dat, indien men vooral het carnavalsfeest beschouwd dient te wor den. nameliik als een uiting van volmaakte zottigheid, dit feest-voor-het-volk voor ieder van onwederenrekelijke waarde is Ik ver klaar mij nader Er is zottigheid en zottig heid Ik ken de carnavalsfeesten in het Noorden, waar Pa verkleed en Moe verkleed gearmd de balzaal binnentreden, waar wel degelijk een zekere vroolijke stemming heerscht, welke voortvloeit uit grappige situaties en de aardige omgeving. Maar wat hier treft en wat hier vooral daarom treft, wijl het hier niet een besloten kring is van betrekkelijk gezeten burgers maar een vrij ongedwongen en oncontroleerbaar volks feest betreft, is, dat zonder de vaak in het Noorden voorde feestvreugde noodi ge drank stimulans, hier integendeel de zottigheid op veel grappiger, naïever en echter wijze wordt bedreven Dit vloeit in de eerste plaats voort uit hel feit. dat men hier niet die eigenaardige vrees kent voor wat de bu ren ervan zullen zeggen. En niemand dus ook bevreesd is een gek figuur te slaan Die rare ang9t voor een zot figuur is na tuurlijk iets, wat bij de carnavalsfeesten we! het minst kan worden geduld. En daarop sluit bij ons heel wat af. Ik zal een voor beeld geven. Ik liep op Carnaval fegen den tijd, dat het Corso een aanvang zou nemen, in een vrijwel leege straat. Op eenigen afstand voor tae uit komt opeens uit een der vele elagewoningen een meneer naar buiten, uit gedost in het meest fantastische snobisti sche pakje, dat men zich denken kan. met overdreven vadermoorders reusachtige man. r.hetfen en éclatant witte slobkousen die hem lot bij de kniên reikten. Hij komt het huis uil en let wel, er is niemand in de straal, waarvoor hij zijn kunsten ver toont en blijft op het trottoir slaan en peinst. Hij peinst met een vinger aan het voorhoofd, alsof hij een besluit zoekt te ne men, wendl zich daarna naar links met parmantige passen, bedenkt zich en wendt zich even parmantig naar rechts Dan komt hij blijkbaar tot de conclusie, dat hij het noch in de eene richting, noch in de andere moet zoeken, en waar hij niemand heeft cm raad aan (e vragen wendt hij zich tot de naastbijzijnde lantaarnpaal. Ik zie, hoe hij met het lichten van zijn hoogen hoed en zijn heele optreden wordt op die manier een komische charge van het alledaagsche deze vriendelijk aanspreekt, vervolgens in dispuut raakt en tenslotte na een duide lijke scène zich boos verwijdert in de rich ting van het Corso Nog eenmaal zie ik hem op den hoek van de volgende straat dezelf de peinspose aannemen, of hij rechts of links zal gaan. Dan maakt hij zijn compli ment aan een hem toevallig passeerende jongedame, wie hij zijn gardenia gan een elastiekje aanbiedt, om dan uit mijn gezichts kring te verdwijnen. Heel die zotte vertooning is ontslaan uit de pure lust om zot te doen, zijn fantasie te volgen zich van alle maatschappelijke en geordende voorschriften, zoowel wat onze gewoonten, als wat onze gedachten be treft los te maken Zooals Speenhoff inder tijd zei: „Het is anders", zoo moet carna- voor den rechtgeaarden carnavalganger ook zijn: het is anders. En dat dit in zoo groote mate gevoeld wordt onder het volk, zonder de opwekking van alcohol, maar alleen uit pure levensvreugde, is de reden, dat voor diegenen die daarop kijk hebben en daar voor voelen, carnaval nog steeds een der aardigste feesten is, welke men hier aan de Kust kan genieten. Van dit standpunt uitgaande, dient men dan ook de groepen en sommige uitbeeldin gen op de wagens, te beschouwen, welke in den stoet meerijden. Men mag dan zeggen, dat er weinig variatie is in de uitbeelding der wagens, dat de groote poppen en car navals-attributen in den loop der jaren eigenlijk weinig met hun lijd mee zijn ge gaan, het blijft in de uitbeelding der zot heid een toch steeds vermakelijk element, dat alleen om de ojarechte grappigheid, waarmee het wordt gedemonstreerd, zijn waarde behoudt. Natuurlijk, er zijn nog meerdere aantrekkelijkheden, namelijk de aardige pakjes en niet te vergeten de bij zonder aardige vrouwtjes en snuitjes, die zich bij dergelijke gelegenheden volstrekt niet van haar meest preulschen kant laten zien. Alleen in landen, waar men de mo raal zoodanig op een goudschaaltje afweegt, dal men vergeet, hoe daarmee tevens een groot deel der zuivere oprechte levensvreug de aan banden wordt gelegd, kan tegen der gelijke waarlijk spontane uitingen van zot tigheid iets worden aangemerkt. Men moet trouwens ook met vergeten, dat de heele carnavalverlooning in groote lijnen een ver makelijke charge is op ons dagclijksch veel te weel au sérieux genomen leven van- iederen-dag, waarop van tijd tot lijd eenige persiflage met andere dan een gezonde re actie tegen al te groote gewichtigheid kan worden genoemd. Wil men carnaval goed 'beschouwen en vergelijkingen maken tusschen hier en bij ons, dan dient men ook eerst te bedenken, hoe verschillend de kijk is in deze twee streken op het leven. Wat ook hierin al ledui. del ijk uitfcomt. dat bij ons in het Noorden zich nooit een goed caricaturaal of humo ristisch tijdschrift heeft kunnen handha. ven noch artistiek, noch politiek, noch mon dain. De lachspiegel, ons voorgehouden heeft bij ons steeds meer ergernis dan vroo lijkheid gewekt. En de behoefte ons van liet leven losser te maken is niet erg groot Dezelfde tendenz ligt echter opgesloten in Carnaval. Deze zoo gansch verschillende reactie bepaalt ai direct het verschil in ka rakter der gansche beweging. Als goede reactie heeft het dus evenzeer zijn waarde. En daarbij komt, dat deze feesten hier heel] wat prettiger en beschaafder gevierd worden dan meestal bij ons het geval is. En, waar men in hel Noorden vaak zelf9 bij een ge woon volksfeest of viering, zijn dochters of zustere liever niet alleen tusschen da feestende menigte laat is er hier zelfs ir het drukste gewoel geen sprake van. dat eei jonge vrouw onaangename bejegening o minder prettige ervaringen zal ondervin den. Zoodat niemand er over peinst thui: te blijven en dus ook geen feestviering o( straat steeds gepaard gaat met dat onaan gename kantje van voorbehoud. De tooi is dan ook zelf9 bij het grootste volksfees hier aanzienlijk beter dan wat wij op di gebied in hel Noorden gewend zijn Ie aan schouwen waaruit te concludeeren zou zijn dat een volk, dat zich zoo goed weet te ge dragen in het openbaar en zoo naief ei zonder bijsmaak plezier kan hebben, tocl onmogelijk zoo verdorven wezen kan, al sommige mensclien beweren Zooals men weet, blijft dus, zelfs al i hel dan ook de methode, waarop Carnava gevierd wordt, ietwat eentonig ieder jaar - eentonig dan alleen in betrekking tot wa vorige jaren vertoond werd de geest tel kenmale toch voldoende kleurig, om dez zelfde herhaling niet tot iets vervelends t maken Men zegt wel: „Nou ja, het is iede jaar hetzelfde", maar eigenlijk zijn hel ai leen de attributen, die hetzelfde zijn, wan het is de menigte die feest viert, het is d vroolijkheid van de menigte, die het heel geval kleur geeft, en het zijn de zotternije van de individuen van die menigte, d ieder, jaar opnieuw aan deze feesten nieu' relief verleenen. Of dan de attributen wein wisselen, i9 eigenlijk alleen van belan voor den eenzamen toeschouwer, die hel g< heel slechts beschouwt als een soort oj tocht, waarvan de wagens voor hem hi hoofdbestanddeel uilmaken. Zoo dient me echter carnaval niet op te vatten Hel in de eerste plaat9 een feest van actie, va zelf meedoen, en pas in de tweede plaa een kijksjael. Aan deze vergissing in de o vatting dient dan ook in de meeste geva len de teleurstelling te moeten worden In geschreven, welke sommige toeristen bij ll bschouwen of bij het vieren van het ca naval op een afstand ondervinden. Van heel ander karakter zijn de naa de carnavalsfeesten de Batailles de Fleu of het Bloemenfeest in de baai van Vill franche. Batailles de Fleurs worden zoon te Nice als te Cannes als te Menton geho den in al deze drie plaatsen zijn ze ve schillend. In Cannes meestal het fijnst is Nice het mooist en grootst, in Mentor h bezadigdsf. Maar aan deze feesten heeft h groote publiek slechts betrekkelijk weii dee! Zoo er al door het uitgaande publi van Nice, door de officieren van het gan zoen, door de marine wordt deelgenom aan deze Batailles de Fleurs, dan is t tóch slechts in combinatie met wat vreemdelingenkolonie er aan doet. En wal ook bijvoorbeeld hef hotelwezen en and™ particuliere ondernemingen, die van J vreemdelingenbezoeken hun groote inkom sten trekken, niet voor elkaar onderdo! om die feesten luister te verschaffen I het door bij fe dragen, als wel door het zenden van versierde wagens of auto s daar doet de bevolking van Nice hoogsli als toeschouwers mee. Hetgeen aan karakter natuurlijk een heel andere l gpeft. Van deze Batailles de Fleurs hem wij er verscheidene gehad in onderscheide plaatsen en al heeft hef weer dit jaar n meegewerkt om ze bijzonder te doen r gen het blijft toch steeds vooral fe Cani en le Nice, een feestelijk verloon. Dit schreef ik vroeger al eens voor u en schitterende bloemenweelde, welke di sommige deelnemers in de versiering v hun wagens wordt gelegd, waarbij schot maagden in bloemenkellcen. in schelp van narcissen of hoornen des overvlo van Aronskelken verscholen zitten. heeft steeds de charme, maar niet altijd de pra meer, welke vroeger, vóór den oorlog dergeliike en soortgelijke demonstraties i ging. Cannes heeft op dit punt weer e getracht iels nieuws te bjengen. door j mimosadag in te voren, waarbij alle sierineen streng in goud en groen wer gehouden, maar voor de rest is er ook op punt niet veel nieuws te beschrijven. Een uitzondering maakt het waterfee in de baai van Villefranche, waar op effen blauwe water van deze fraaie o de sloepen van het Middellandsche L eskader de barkassen en de visscherssl pien, fantastisch getooid gelijk voor een „I barejuement ptour Cythère" en met wt ne jofferen bemand, een waarlijk sproolj achtigen optocht vormen langs de beKi lijke oevers van de baai en de kaden het oude Villefranche. Hier geeft natuurlijk bijzonder charme aan het ge en indien men het ziet van de hoog van de Petite Corniche, heeft het ?e iets van een liefelijk bloemenspel.een voering van een sprookje op een hoe£ dit natuurlooneel, welks bekoring nie ontgaan zal. Natuurlijk staat dit feet in het teeken van de marine, veiIr t ook het voornaamste contingent aan tuigen levert en waarbij de grijze f pen in de baai als achtergrond, een m.c™ contrast vormen.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 14