Omits Naar Nêerland's Bloemenparadijs Aalsmeer öfiiocneix HET NIEUWE VEILINGSGEBOUW VAN „BLOEMLUST" 71ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 26 Maart 1930 Vierde Blad No. 21481 IETS OVER DE KOMENDE TENTOONSTELLING 'n Genot te dragen RECHTZAKEN. DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WFFK VAN 26 MAART—2 APRIL, DES AVONDS TE 8 UUR. Oeïrste VRAGENRIIRRIEK. STER-TABAK Wij mogen ons waarlijk gelukkig prijzen op buurtgemeenten te kunnen bogen, die wereldvermaardheid bezitten! Men zou het zoo niet zeggen, wanneer 't boemeltreintje als een slak voortkruipt in kronkelvaart langs dorpjes, wier bekendheid niet verder reikt, dan eenige kilometers in het rond, waarvan het doen en laten der bewoners in het wereldgebeuren nooit een rol speelt. Maar wat verder op ligt Aalsmeer! Deze naam wordt wijd en zijd genoemd: in gul denen letters staat zij op aanplakbiljetten, de vliegmachines brengen de producten van deze gemeente naar alle hoofdsteden van Europa, haar roem is verspreid op iedere bloemententoonstelling van beteekenis! In gedachten wordt het ons reeds op de reis daarheen blauw en geel, groen en rood voor de oogen: de kleuren der schoonste rozen, cyclamen, hortensia's, seringen en azalea's denken wij in bonte mengeling daar uitgespreid. Dan doet het in het eerst wel vreemd aan, niets van dat alles uit het portierraam te zien. Is dat Aalsmeer? Het gebenedijde oord der bloemen? Het lijkt eerder een fabrieks stad: niets dan hooge schoorsteenen, waar rond in schier eindelooze hoeveelheid de kassen zijn opgebouwd: glas en nog eens glas, flikkerend in den stralenden zonne schijn Geen bloem, geen plant, geen boom valt vooreerst te onderkennen: die schatten der natuur liggen nog verborgen voor den spiedenden blik van den journalist, die er zich reeds op verheugd had in dit nog koude en gure jaargetijde onmiddellijk te mogen vermeien in den aanblik van een overstel pende verscheidenheid van kleursohakee- tingenl e Wij stappen uit. Onmiddellijk valt enorme bedrijvigheid opl Groote bloembouquetten, zorgvuldig ingepakt in manden, waaruit torenhoog© papiermassa's steken, worden haastig in de wachtende goederentreinen geladen: snel, snel gaat het. Weg moet alles naar het Zuiden, Noorden, Westen ol Oos ten, naar alle kanten heen, naar de vlieg machines der K.L.M. in 1929 werden meer dan 300.000 K G door haar vervoerd Idie opstijgen zoodra de ladingen zijn aange komen Het consigne heet: vlug, voordat de bloemen verwelken en geen waarde meer vertegenwoordigen. Wat 's morgens werd verzonden, pronkt tegen één uur al op de lunchtafel te Hamburg, terwijl Groningen zich eerst 's avonds om zeven uur in een nieuwen aanvoer mag verheugen. Maar daarheen gaat het dan ook door middel van een haast ouderwetsoh geworden transport: de sneltreinl Langs kassen en nog eens kassen voert de weg naar het beroemde hotel „De drie Kolommen", waar de bloemendeskundigen uit alle deelen der wereld zich regelmatig vereenigen. „Drie Kolommen", dat duidt er nog op, dat men in Aalsmeer de bescheidenheid huldigt: in de wereldsteden heet zoo'n hotel ministens de „Mille (duizend) Colonnes". Maar bescheiden wanneer het de bloemen export betreft, is men er allerminst: wat zegt u van de volgende cijfers, die boek- deelen spreken? In 1912 in ronde cijfers voor f. 193.000; in 1913 voor f. 298.000; in 1914 voor f. 404.000; in 1915 voor f. 512.000; in 1916 v. f. 714.000; in 1917 v. f. 1.189.000; in 1918 voor f. 1.580.000; in 1919 voor f. 1.985.000; in 1920 voor f. 2.120.000; in 1921 vooor f. 2.480.000; in 1922 voor f.2.655.000; in 1923 voor f.2.625.000. in 1924 voor f. 3 187.000; in 1925 voor f. 4087.000; in 1926 voor f. 4.097.000; in 1927 voor f. 4.743.000; in 1928 voor f. 6 200.000 en in 1929 voor f. 6.530 000. Daarmee hield de export gelijken tred. In het seizoen 19241925 werden 31.520 kis ten bloemen naar het buitenland verzonden. In 1926 was dit reeds 47.789; in 1927-1928 60.550 en in 1928—1929 69.317 stuks. Maar met al deze dingen loepen we eigenlijk de dingen vooruit. Zooals de bloemenhandelaren, vereenig- den ook de journalisten zich gisteren in dit vermaarde hotel, tijdens hun voorbezoek aan het nieuwe veilingsgebouw der veree- niging „Bloemlust", dat geopend zal wor den ter gelegenheid van de groote bloemen tentoonstelling van 15 April. Dat Aalsmeer als tuinbouwslad ongebrei deld vooruit gaat, hebben wij uit den mond van den voorzitter der tentoonstellingscom missie. den heer G. Oud venomen. Hel is er in den laatsten tijd op Amerikaansche wijze toegegaan.v Weet ge. dat de bloe misterij in 1908 slechts rond 46 II.Abe joeg, terwijl dit in 1927 reeds 296 H.A. «droeg? Bovendien is er nog 30 H.A. voor hoomkweekerij in cultuur. Wat de rozen- cultuur betreft, deze cijfers zijn zoo mogelijk "og opmerkelijker- in 1908 niet meer dan 1 H A., thans 60 H.A., wat er op neerkomt, dat 60 millioen rozen per jaar gesneden en geveild moeten worden. Het is dus alleszins begrijpelijk, dat de coop veilingsver. „Bloemenlust" in het Oosteinde van Aalsmeer, maatregelen moest cemen om haar gebouw een schepping van wijlen architect De Klerk, te vergrooten. Per autobus zijn we er heen gebracht, langs de series kweekerijen, die de trots, de liefde en de winst der energieke Aalsmeer ders uitmaken. Achter de groene glazen zag °os oog reeds een glimp van de zomersche deuren weelde, waarnaar het hart van den doeraenliefhebber den ganschen langen sinter smacht 1 (Van onzen specialen verslaggever.) Dan opeens, staan we voor het groote gebouw, dat door den jongen Aalsmeerschen architect Berghoef op waarlijk schitterende wijze in denzelfden stijl werd uitgebreid. Werkelijk, men heeft goed gedaan deze uit breiding met een grootsche tentoonstelling te gedenken! Acht jaren geleden was het oude gebouw reeds een openbaring- deze herziene uit gave is de kToon op het werk! En dat deze bouw noodzakelijk was. blijkt wel uit het feit. dat de aanvoer veelal het dubbele aan tal wagens bedroeg, dan waarvoor de oude ruimte plaats bood. Langs de Z.-W.-zijde van het bestaande gebouw treden we den hoofdingang van het nieuwe binnen. Een hal van 3300 vierk. M. te zamen met de oude hal vormt dit 5500 vierk. M. ligt voor ons: in allerijl is men bezig aan de laatste werkzaamheden, om alles toch maar op 1 April klaar te hebben. Helder en licht is het hier overal, hoewel zonder de bloemenvoorraden nog leeg en kaal, waar door de glanzend-grijze houtconstructie op het eerste gezicht lijken de pilaren en stutten van ijzer bijzonder lot haar recht komt. In het rond liggen de 18 bloemen-inpak- plaatsen, ieder groot 45 vierk. M., welke voorzien zullen worden van paktafels, wa terleiding, verwarming, electrisch licht, des- gewenscht telefoon. In den Westhoek, evenals aan de N.-O.- zijde van het gebouw bevinden zich ruimten voor het in ontvangst nemen en uitpakken van de bloemen, welke per auto of vaartuig aangevoerd worden. Naast de groote hal ligt de hooge, indrukwekkende veilingstriibune, die haars gelijke welhaast niet kent. Zij is voorzien van 144 zitplaatsen en 34 staan plaatsen. Daarvoor het groote, ronde afmijn- toestel in blauwe kleur. Een electrische draaischijf werd in den bodem vervaardigd, waardoor het mogelijk zal zijn de bloemen wagens tijdens den verkoop te draaien, met dit groote voordeel, dat alle bloemeyi gedu rende den verkoop naar de koopers gekeerd liggen. Alles schijnt hier zoo modern mogelijk geoutilleerd, om volkomen aan de eischen van het zich bliksemsnel afspelende ver- koopsbedrijf te kunnen voldoen. Eenige seconden nadat de verkoop plaats had, moet er gesproken worden naar alle zijden der wereld. Er zijn "dan ook-drie telefooncellen, aan de Westzijde van de tribune staat de telefooncentrale. Alle gesprekken van bui tenaf vereenigen zich op deze centrale, die ze dan doorgeeft aan de belanghebbenden. Door middel van de huistelefoon-installatie kunnen ook de pakplaatsen en de verschil lende kantoren onderling weer met elkander spreken. Het geheele bedrijf is op tempo 1 tempo 1 ingesteld. We zagen nog veel meer: de gang, die naar de bestaande tribune leidt, de koffie kamer, waar het zeker gezellig en druk zal toegaan, de toiletten, de kamers voor de expediteurs, de centrale verwarmings-inslal- latie onder den grond, den stand van de K. L. M waar reeds een geweldige kaart aan den wand hing. waarop alle verbindin gen met de hoofdsteden van Europa stonden aangegeven en waar tijdens de tentoonstel ling nog veel meer op het gebied der ex port bewonderd kan worden. Twee veilingen zal „Bloemenlust" over eenige dagen bezitten, veilingen voor het binnen- en buitenland, de nieuwe hoofdza kelijk voor den ontzaglijken rozenverkoop. Veilingen en gebouwen, met alles wat voor een snelle, economische en doeltreffende gang van zaken ook maar eenigszins noodig is!' Hulde aan de mannen, die met voor- uitzienden blik dit bijzondere complex tot stand brachten en hiermede de faam van het Aalsmeersohe tuinbouwbedrijf stellig nog meer verhoogd hebben, dan voorheen! Over eenige dagen staan in deze hallen dus weer de meest uitzonderlijke bloemen- collecties uitgestald. Duizenden en duizen den zullen zich als vorige jaren 1928 boekte 47.000 betalende bezoekers en dit aantal zal tijdens de bijzondere tentoon stelling van 1930 zeker overtroffen worden verlustigen in een weelde van Holland- sche tuinbouwproducten, de aandacht van alle Europeesche landen waard. Immers: de belangstelling ditmaal is wel buitengewoon groot! Nu weet men reeds, dat vele excur sies uit binnen- en buitenland naar de tentoonstelling ondernomen zullen worden. Het Koninklijk Huis gaat, wat deze belang stelling betreft, voorop. Z. K. H. Prins Hen drik zal de plechtige opening bijwonen, 1000 andere personen zullen mede tegen woordig zijn. Aan eereprijzen en medailles kwam een bedrag binnen van 7200 gulden, w.o. een gouden medaille van H. M. de Koningin, alsmede groote zilveren medailles van H M. de Koningin-Moeder en Prins Hendrik Eerder vermeldden wij de tal- looze hooge autoriteiten en de vele gezanten van vreemde mogendheden, die in het eere comité zitting hebben. In de jury zijn 19 nationaliteiten vertegenwoordigd. Teneinde de duizenden, die den openings dag bijwonen in de gelegenheid te stellen de geheele plechtige opening te volgen, worden Philips' microfoons opgesteld. Wat er allemaal bewonderd kan worden? 10.000 seringen, ongeveer 20.000*afgesneden rozen, het meest volmaakte op het gebied van Hortensia's. Cyclamen, Azalea's. Pri mula's, Calceolaria's, terwijl ook de boom kweekers met het beste komen, wat maar denkbaar is! Zooveel mogelijk is er naar gestreefd een artistiek geheel te verkrijgen: de kring bloemist-winkeliers heeft een groote menigte bloemen en planten ter beschikking gesteld. De beste binders uit ons land zullen de monstree ren. op welken hoogen trap de bloembindkunst hier te lande staat. Des te belangwekkender i3 deze demonstratie, om dat tegelijk in Amsterdam een internatio naal congres van bloemenwinkeliers gehou den wordt, dat door het bestuur der ten toonstelling officieel wordt ontvangen. Ten slotte komt de regeering uit met een stand van den Phytopathologischen Dienst te Wageningen. Hier zal men toonen, welke waarborgen ons land biedt bij uitvoer van tuinbouwproducten. De bloemendeskundige, zoowel als de bloemenliefhebber zal zich dus in de ko mende dagen de oogen kunnen uitkijken en zijn gemoed, dat naar de schoonheden en geuren van Flora's kinderen hunkert, vol komen bevredigd zien. Wij maakten nog een rondgang door eenige der breede broeikassen der voor naamste kweekers. Welk een eindelooze rijen bloemenvelden lagen hier in welda dige zomersche temperatuur gerangschikt, welk een genot door deze steeds wisselende rfozenhoven te mogen- trekken, de heerlijke zoete geuren op te snuiven; welk een ver heugenis te weten, dat al dit schoons de harten van millioenen op alle plekken van de aarde zal verkwikken en verjongen! Gansch Aalsmeer kan een verlengstuk: \'an de te houden expositie genoemd wor den, want ook tijdens de tentoonstellings- dagen is de gelegenheid opengesteld, onder deskundige leiding de kweekerijen, die hier in onnoemlijk aantal naast elkander ver spreid liggen, te bezichtigen. Zooals Aalsmeer in 1908 te gast was in Gent, in 1909 te Berlijn, in 1912 in Londen, in 1914 in St. Petersburg, in 1920 te Stock holm. in 1922 te Kopenhagen, in 1923 weer te Gent, in 1927 te Parijs, in 1928 te Turijn, in 1929 te Madrid en Barcelona ja. waar- waren de noeste Aalsmeerders op tentoon stellingen over gansch Europa eigenlijk niet vertegenwoordigd? zoo zullen duizenden buitenlanders nu naar Holland optrekken, om te zien wat deze J^yeeker9, die buiten de landsgrenzen slechts naar verhouding in het klein voor den dag konden komen, in de eigen „Heimat" op tentoonslellingsgebied wel kunnen presteeren! Moge ook de landgenooten in ruime mate van hun belangstelling blijk geven, voor een bedrijf, dat 'het kleine Holland groot doet zijn L RECLAME. 3833 DRONKEN CHAUFFEUR. De rechtbank te Maastricht veroordeelde een chaulfeur en monteur te Sittard, tel zake, dat hjj op 15 Augustus, in dronken toestand, te Lutterade zekeren Witkemper, die met zijn dochtertje op een fiets reed, heeft aangereden en gedood, tot drie maan den gevangenisstraf. De eisoh was twea maanden. ©V0UI HAAI» O lAATSTt KWARTIER ©NUUWI HAAN ZUID VCNUS W MARS JUPITER iATURNUS Den 30en Maart is het Nieuwe Maan en dan is dit hemellidht dus voor ons onzichtbaar, daarom komt op dit kaartje alleen het E.K. van 1 April voor: dien dag is na zonsondergang de maansikkel in het Westen te zien, laag boven den horizon. Het sterrebeeld de Maagd staat geheel op dit kaartje, de helderste ster daar van is S p i c a. Op een mooien avond moet ge het Hoofd haar van Berenice eens door een gewoon binoceltje bezien, ge zult ver steld staan van dien sterrepraoht! Men dient er rekening mede te honden, dat in werkeljjkneid het Oosten rechts en Weeten links van den toeschouwer is, wan neer deze met den rog naar 't Zuiden en het gelaat naar 't Noorden gewend slaat; men pleegt echter bij sterrekaarten dit om te koeren, om geen spiegelbeeld ran den hemel te krijgen. Wil men nu b.v. de sterrebeelden aan den Oosthemel opzoeken, dan neme men dat deel van den kaarthorizon, waar OOST staat, vóór zich, zoo, dat de Poolster (aan het einde van den Kleinen Beer) van den beschouwer is afgewend: men zal dan voor het NO-ljjke vierdepart van de kaart de sterrenbeelden zien, juist zoo, als at aan den heme; staan. Dec terren in bovenstaand kaartje, die een gekartelden rand hebben, zijn van de le grootte of helderder; de dikke ronde stippe nztn sterren van de 2e grootte en al de andere, kleinere, stippen zjjn sterren van de 3e of van een lagere grootteklasse. DE ROOVERS TE WOUDENBERG. De Ulrechtsche rechtbank heeft nitspraak gedaan in de zaak tegen de beide verdach ten, beschuldigd een boer te Woudenberg 's nachts te hebben overvallen en van ee® bedrag van 1500 te hebben beroofd. De oudste verdachte werd tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, met aftrek van preventief; de tweede, die pas 17 jaar oud is, zal tot zijn 21ste jaar ter beschikking van de regeering worden ge steld en daarna nog zes maanden gevange nisstraf moeten ondergaan. KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Ter rolle van het kantongerecht alhier, stonden gisteren slechts 40 zaken. Als kan tonrechter fungeerde mr. A. N. L. Otten. Wederom wad behandeld de zaak tegen W. J. van O. te Koudekerk, die ter vorige ritting had terecht ge-taan wegens visschen zonder vergunning. Verd. had er rich op beroepen, dat hij voorzien was van eene vergunning, afgegeven door zjjn broeder, die rechthebbende op het betrokken visch- water is. Dit werd door anderen betwist- De thans als getuige gehoorde B. K., verklaarde sinds 1917 het vischwater in pacht te hebben van het bestuur van den Houddjjksohenpolder. De ingelanden van dien po.üer nauhen het .water ter beaouik- kiug van ual po.Ueroestuur gasteid. Verd., voor wien ais zyn gemacnugae, zyn broe der optrad, betivL,tie dit. GeuiaoiHigU© zelf was pacnier der boardery, waar me net viscn»ater benoord©. In hel pachicontract was geen enkel beduig omtrent het uit oefenen van het viscurtcht gemaakt, in welk geval dan ook de pachter moet wor- deu beschouwd am de eenige recnlnebbin- de. Het pachtco.itract werd den heer kan tonrechter ter inzage overhanuigd, die na lering 't met den gemachtigde e.m, was, dal een zoodanig beaing met was voorbe houden. De zaan werd nogmaals uitgesteld om meerdere getuigen, oa. den eigenaar van de bosrdery te hooren. H. J. van der L„ wiens zaak was uit gesteld omdat ter vorige zitting een get. niet was verschenen, moest terecht staan vooi het feit, dat hrj een varken had ge slacht zonder gebruik te maken van een sohietmasker. Tegen den weggebleven get. wa» een bevel tot medebrenging uitgevaar digd. Deze getuige, de .audnouweroZooaC. J. den H., was door den rjjksve.dwaoht©r K. van de Leidsche veemarkt gehaald en naar de ritting overgebracht. D© kanton rechter onderhield getuige ernstig over zijn wegblijven. „Ik mocht niet voor mijn vader verschijnen", verklaarde getuige. Wat den kantonrechter niet aanneme^jk voorkwam. Echter werd de bewering van getuige ter ritting door de aanwerige politie bevestigd. Getuige's vader heeft het niet begrepen op de politie, en werkt gaarne legen. Nadat getuige de noodige vergaringen uad gedaan, eischte de ambte,iaar O.M. tegen verdachte eene geldboete van f.25,— of 10 d. De kantonrechter veroordee.de verdachte tot 20 gulden of 10 d„ daarbij getuige mede doe lende, dat hjj wegens niet verschijnen, zal worden vervolgd. J. v. L. te Haserswonde, had volgens de dagvaarding koeien gele.d ova een rijwiel pad. Het waren geen koeien, maar „pin ken", zeide verdachte. De kantonrechter merkte op, dat pinken ook koeien zijn; zij behooren tot het runderges.acht. Eisch f.5 of 3 d„ conform welken eiscb verdachte werd veroordeeld. D. D„ melkhandelaar te Zwammerdam, had op een Zondagmorgen tijdens het aan gaan der kerk, op onbehoorlijke wijze met zjjn melkauto gereden in de J ulianastraat, onder de gemeente Alphen a. d. Rijn. Ten gevolge van de snelheid was hij op het trottoir terecht gekomen, wat voor de voet gangers gevaarlijk was. Verdaohte ontken de, hij had met een gewonen gang gereden, het rammelen der melkbussen veroorzaakt veel lawaai, en hierdoor krijgt men den in druk dat de snelheid te groot is. Ook wa ren er een paar bussen los geraakt en van den wagen gevallen. Als getuige werd ge hoord J. S., die een omstandig verhaal van het gebeurile deed. De wagen was hem met snelle vaart gepasseerd; even later zag hjj de wagen het trottoir oprijden. Dit geschiedde in een bocht van de straat en was het gevolg van het woeste rijden. Ook een tweede getuige bevestigde een en an der. Verdachte hield zjjn onschuld vol. De ambtenaar O.M. hield zich aan de onder eeue afgelegde verklaringen en eischte 20 gulden of 10 d. De kantonrechter veroor deelde verdachte tot f. 15 of 5 d. Verd. deed geen afstand van hooger beroep en zou appelleeren. In de overige zaken werd ver stek en aanhouding verleend. Waar geen woonplaat staat vermeld, wonen veroordeel den te Alphen a. d. Rijs. Verstekzaken. I Door het kantongerecht te Alphen wer den de navolgende verstek-vonnissen gewe zen: wegens overtreding der leerplichtwet: G. v. d. B. f. 15 subs. 5 d. W. van D. to Zoeterwoude f. 6 2 d. Ch. K. te Muiden L 10 4 d. P. V. te Boskoop f. 7,50 4 d. Overtre ding motor en rijwie'.wet en reglement: K. V. te Gouda, A. S„ J. H. R. v. d. L., A. S„ en J. H. R. v. d. L., A. A. H. te Boskoop, allen tot f.5 subs 2 d. J. H. de G. te Put ten en W. H. N. O. te 's-Gravenhage, beiden tot f.5 subs. 2 d. Fietsen zonder licht: A. v. K. te Leiderdorp f. 5 subs. 2 d. G. C. te Boskoop en A. P. en J. de J„ ook allen tot L 5 subs. 2 d. Terzake overtreding spoorwegnet: J. 1' A. f.2 2 d. Politieveror dening der gemeente Boskoop P. V., P. v. H„ M. B„ alleD te Boskoop tot f. 8 subs. 4 d. Idem der gemeente Boskoop betreffende plaatselijk M. en R. verord.: G. F. v. H. en N. G„ beiden te Boskoop tot f.5 2 d. Reglement van Politie voor de Gouwe: A. L. te Leidschendam f. 5 2 d. Trekhonden- wet: D. v. T. te Boskoop f.5 2 d. Voor zoover niet vermeld, wonen veroordeelden te Alphen a. d. Rijn. H. van W. te O. Wend u tot de afd. Militaire Zaken ten Gemeentehuize. RECLAME. Een pijp, waaruit geen Ster- tabak wordt gerookt, is als een miskende kameraad. Uw vriend wilt ge het beste geven, doe ook zoo met Uw pijp. stop ze met En Uw pijp pil een vriend blijken te zijn, die weinig van U vraagt, maar U veel genot schenkt. 6621

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 13