718te Jaargang DONDERDAG 20 MAART 1930 No. 21476 Kleine Advertentiên. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Gts. per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cta per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cis bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. ƒ0.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Beleefd doch dringend verzoeken wij bij deze de Kleine Advertentiên bestemd voor ons Blad van Zaterdag, reeds in den loop van Vrijdag aan te bieden. Worden deze Zaterdags aangeboden, dan kunnen wij geen zekerheid van plaatsing geven. DE DIRECTIE. H. K. H. PRINSES TULIANA. Bezoekt de colleges van Prof. Hauser. H. K. H. Prinses Juliana heeft Dinsdag en gisteren de eerste colleges bijgewoond, die prof. Hauser van de Sorbonne te Parijs gedurende vier weken Dinsdag en 's Woens dags in verband met de internationale uit wisseling van hoogleeraren alhier geeft over „De Economische geschiedenis van Frank rijk". Ook de andere colleges van dezen hoog leeraar zal de Prinses bijwonen. BEZOEK aan de SLEUTELSTAD. Van de Codificatie-conferentie. Het gemeentebestuur en de universiteit van Leiden hebben de gedelegeerden van de Conferentie ter Codificatie van het Intern. Recht met hun dames uitgenoodigd, op 29 Maart a.s. een bezoek te brengen aan Leiden. De gasten worden om drie uur de9 na middags ontvangen in de Universiteit. Daarna zal een wandeling door de stad wor den gedaan en wordt een thee aangeboden in het gemeente-museum de Lakenhal. ADRES AAN DEN RAAD. Over de Zaterdagsche markt. Aan den Raad der gemeente is volgend adres gezonden: Ondergeteekenden, M. B. Lissaur en II. Zoutendijk, resp voorz. en secr. van den Nederlandschen Bond van Marktkooplie- denvereenigingen, domicilie kiezende, ten huize van den secretaris, v. d. Duijnstraat lid, 's-Gravenhage verzoeken den Raad be leefd: 1. „De bepaling omtrent de verdeeling der algemeene (Zaterdag) markt, vastgesteld bij de 3e bepaling van art. 1, voorkomende ;n verzamel No. 50, 129, No. 2, in dag- en avondmarkt te willen doen vervallen en deze markt le willen doen aanduiden als „algemeene dagmarkt" en het uur der aan vang der markt te willen doen stellen op 9 uur, het uur van beëindiging der markt op 23 uur". 2. „Het verschuldigde marktgeld voor het innemen van een standplaats te bepalen op 15 cent per M2. In een toelichting wordt gezegd: Adressanten zijn zoo vrij er opmerkzaam op te maken, dat de algemeene (Zaterdag) markt, in twee gedeelten wordt gesplitst en er een z.g. ochtend- en avondmarkt gehou den wordt, eert scheeve voorstelling van de kerkelijkheid en iets wat thans niet meer Doddig i9. Circa 10 jaren geleden werd de ochtend- markt gehouden in de v. d. Werfstraat en de avondmarkt op de Vischmarkt, toen was er dus wel degelijk sprake van een ochtend en avondmarkt. Nu echter de Zaterdagmarkt den gehee- len dag op de Vischmarkt gehouden wordt, Bjkt het het gewenschte indien in de veror dening gesproken zou worden van „alge meene dagmarkt". Tegelijk met deze wijziging, zou het tevens gewenscht zijn, de heffing van het marktgeld te herzien, en niet meer zooals thans het geval is, voor één marktdag, twee maal marktgeld incasseeren. O. i. lijkt een marktgeldhelfing van 15 ct. per M2. per dag billijker. ONGELUKKIGE VAL. Be 89-jarige J. H. wonende 3de Bin- aenvestgracht, sloeg gisteravond plotseling fan de trap zijner woning achterover, daar hij door een duizeling bevangen werd. Dr. Dijk van den Eersten Hulpdienst ver leende bijstand. Met een wond aan het hoofd is de ongelukkige naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. VERGADERING KON. NED. MIJ. v. TUINBOUW en PLANTKUNDE Gisteravond hield de Afd. Leiden en Omstr. van bovengenoemde Mij. haar maan- delijksche bijeenkomst in „In den Vergul den Turk", de laatste die den heer E. Th. Witte, als voorzitter leidde. Bij de opening werd medegedeeld, dat op de eerste, dit jaar in Amsterdam gehouden plantenkeuring voor nouveauté'9, de heer IC. J. van Veen, drie onderscheidingen wist te behalen voor nieuwe en zeldzame vaste planten. De voorzitter hoopte dat de Leid- sche kweekers op die manier zouden door gaan. Voorts werd medegedeeld dal de aan gekondigde lezing van ir. K. Volkersz, over „Schuurbehandeling" een werkelijk succes was geweest. Hierna werden de notulen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken was een schrij ven van B. en W waarin verzocht werd om medewerking tot het bestrijden van de Bastaard Satijn vlinder. De heer Johs. Jon ker zegt dat door hem in de verschillende parken al eenige nesten zijn waargenomen en vernietigd. Opletten en uitroeien is dus wei ten zeerste gewenscht. De tuinbaas der gem. plantsoenen le Katwijk, de heer C. van Zijst deelt mede dat door hem in de Katvvijksche duinen reeds meer dan 10.009 I nesten zijn vernietigd Aangenomen wordt dat de aid haar volle medewerking zal ver- leenen aan het bestrijden van dit gevaarlijk insect, tot voor zoover dit in haar macht ligt. Een in het vorig jaar gestelde vraag over het optreden van een larfje in de Cyclamen wordt nu door den heer Jan Kriest Jzn. na der behandeld. Van de Phytopalhologische dienst uit Wageningen was bericht gekomen dat de larf afkomstig is van de Orliorhyn- chum sulcatus, een klein zwart kevertje die hoofdzakelijk wortels van verschillende ge wassen aantast. Afzoeken is wel het eenige beslrijdings middel. De heer J. G. Ballego wordt met alge meene stemmen verkozen tot voorzitter van de Afd. De heer Witte vindt de keuze der leden een zeer gelukkige en wenscht de heer Ballego persoonlijk geluk met diens benoeming, doch de Afd. in het bijzonder. De heer Ballego dankt voor het vertrouwen der leden in hem gesteld en zal trachten ae voortreffelijke leiding van den aftredenden voorzitter zooveel mogelijk te volgen. De heer Witte leidt hierna de vraag in „Op welke wijze kan men het inzenden van bloemen en planten op de vergadering be vorderen". Spreker i9 van meening dat de leden meer belang moeten stellen in het ingezonden materiaal, de commissie der beoordeeling moet zich duidelijk uitdrukken omtrent de waarde der ingezonden planten en daarbij geen doekjes om den mond win den. Na de pauze moet de inzender gele genheid gegeven worden zijn cultuur nader toe te lichten, dan worden de planten be sproken, van de eene zijde becritiseerd, aan de andere zijde verdedigd, hetgeen voor het vak opbouwend is. In overweging zal wor den genomen in het vervolg voor iedere vergadering een zeker 9oort planten of bloe men aan te vragen en daarvoor prijzen be schikbaar te stellen Door verschillende leden is over dit punt gedebatteerd en aan alle zijden belicht ge worden We zullen hopen dat het succes op deze vraag niet achterwege zal blijven. De heer J. H. Smit vertelde hierna op vakkundige wijze, hoe de „Ster van Bethle hem". Campanula isophylla moet worden gekweekt. Spreker zegt dat dit zeer ver schillend wordt gedaan, evenzoo dat er vele wegen zijn die naar Rome leiden doch dat de beste en vlugste wijze wel is door middel van stekken. Nadat een en ander breedvoerig was uiteengezet en velen hun meening hadden geuit, werd den heer Smit voor diens inleiding dank gezegd De heer J. Mater gaf een overzicht van verschillende gewassen waarvan de in vloed van den vorigen winter nog duidelijk zichtbaar is. Ook uit een, op dit punt ge stelde vraag ontstond een aangenaam debat. Hierna nam de heer Witte afscheid als voorzitter van de afdeeling. Hij kaD dit niet doen, alvorens een lerugblik te werpen de 29 jaren die spreker de eer mocht ge nieten de belangen van de afd. te beharti gen. Dat de afd zeer slechte jaren door leefde is bekend, de droevige oorlogsjaren, met de malaise die daarop in het tuinbouw bedrijf ontstond, doch glansrijk heeft de afd. dit doorstaan, hetgeen hij mede dankt aan den krachtigen steun der leden. Met groote dankbaarheid herdacht sprek°r de medewerking van zijn medebestuurders zoowel als van de leden in ieder opzicht; reden waarom dan ook de Leidsche Afd. geworden is een der beste van de Mij. Het zal spreker een eer zijn lid te mogen blij ven van de Afd. Leiden. Hij hoopt nog lang te mogen medewerken tot nog grooleren groei en bloei daarvan. Voor de ondervonden vriendschap eenerzijds en de medewerking van ij allen anderzijd? zeg ik u allen recht hartelijk dank. Aldus besloot de heer Witte zijn gevoelvol uitgesproken rede. ZEVENDE VOLKSBITEENKOMST. Zeer goed was het van de Commissie van Volksbijeenkomsten gezien om deze zevende avond te bestemmen voor de bekende dames- gymnastiek-vereen. „Brunhilde". vergezeld van haar geluks ..Bonzo". Deze vereeniging heeft dan ook het in haar gestelde vertrou wen geenszins beschaamd; zoowel de oefe ningen van de dame9 als die van de adspi- ranten stonden op een zeer hoog peil Reeds de vrije oefeningen en het tremplinpaard- springen der kleintjes toonden wat onder goede leiding bereikt kan worden De moeilijke nummers met staven en knotsen werden door de dames in een prachtig gelijk tempo uitgevoerd; terwijl de brugoefeningen. welke vaak zeer moeilijk waren, keurig gestrekt ten uitvoer werden gebracht. Drie balletten muntten uit door exotische aankleeding en verlichting. Zij getuigden van de gratie en lenigheid der Brunhilde- leden; terwijl de bronnengToepen, welke door de dames werden uitgevoerd op een zeer hoog artistiek peil stonden. Ter afwisseling en als propaganda trok de heer Ter Weer voor de pauze met zijn echtgenoote een partij op floret, welke op hoffelijke, doch niet in het oog loopende wijze door den schermer werd verloren; terwijl hij na de pauze nog een openbare les in sabelschermen gaf met den heer Volders. De begeleiding der gymnasliek-nummers en de „entre-acle"-muziek berustte bij het Brunhilde strijkje onder leiding van den heer Han Zirkzee. die tevens nog een piano solo ten beste gaf. Onnoodig te zeggen, dat den dames DiebenKonings, Ter Weer en de leidster van Brunhilde. mej. Steffelaar bloemen werden overhandigd voor haar medewerking tot het welslagen van dezen avond. TAARVERGADERING COÖPERATIE ..VOORUIT". Onder voorzitterschap van den heer F. Kooistra werd gisteravond in de groote zaal van het „Volksgebouw" aan de Heeren gracht de jaarvergadering van de coöperatie „Vooruit" gehouden. Er waren een flink aantal leden opgeko men. De vergadering had een vlot verloop. De balans, de winst- en verliesrekening zoo mede het jaarverslag van den secretaris werden goedgekeurd Mei de door het be stuur voorgestelde dividend-uitkeering aan leden en verbruikers kon de vergadering zich vereenigen. Degenen, die hun brood van „Vooruit" betrekken zullen dus 15 pet van het ^be stede bedrag terug ontvangen en zij. die lid zijn 17 pet Naar aanleiding van deze winstuitkee- ring en mede in verband met de sterk ge daalde graan- en meelprijzen werd gevraagd of het bestuur eën verlaging van den brood prijs wilde overwegen. Dit werd gaarne toe gezegd. In het kruideniersbedrijf wordt minder winst gemaakt Toch kon het bestuur voor stellen 3an leden en verbruikers 8 pet. divi dend uit te keeren. Ook dit werd aange nomen. Bij de bestuursverkiezing wegens perio dieke aftreding werden de heeren F. Kooi stra en J. Veldman bij acclamatie als voor zitter en secretaris herkozen Eveneens de heeren Chr. Vijlbrief en D Prins als be stuursleden. Met een woord van opwekking om de coöperatie nog grooter en sterker te maken werd de vergadering gesloten. JEUGDIGE DIEVEGGE. Hedenmorgen te 7.50 is op den Rijns- burgerweg aangehouden de 13-jarige M. W uit Haarlem, die gisteren aldaar een fiets had gestolen Het meisje werd aangetrof fen in het wachthuisje der N.Z.H.T.M., tevens in 't bezit van een plaid, welke zij uit een auto ontvreemd had. Het was niet de eerste maai, dat deze jeugdige dievegge zich aan een fietsendiefstal had bezondigd. Eerst na drie uren kon de politie er in slagen, haar waren naam vast te stellen, daar 't meisje voortdurend valsche opga ven deed. Dat belooft veel voor de toekomst 1 UNITAS STUDIOSORUM LUGDUNO BATAVO Bovengenoemde studentenveTeeniging, welke onlangs werd opgericht, heeft gister avond haar algemeene ledenvergadering ge houden. De voorzitter mr. B. P v. Veen heeft een inaugureele rede uitgesproken, waaraan het volgende zij ontleend: De oprichting van de nieuwe vereeniging was noodzakelijk geworden, omdat er te Leiden onder de studenten te veel zgn nihi listen voorkwamen, studenten, die zich in de bestaande studenlenvereenigingen niet thuis gevoelden en daarom van geen enkele deel uitmaakten. Het Leidsch studentencorps heeft zich niet voldoende aangepast aan de veranderde toestanden, en voor velen vormt de aanslui ting bij het Leidsch Studentencorps een te groote financieele last. De Vereeniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden is uitge groeid tol een zoo groote vereeniging, dat deze onmogelijk meer aan al haar leden vol doening kan schenken. Ook de bond van Leidsche studenten, waarvan bovendien alleen mannelijke studenten lid kunnen zijn, voldoet steeds minder. Om al deze redenen is men er toe overgegaan de nieuwe Unitas Studiosorum Lugduno Batavo le slichten. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de wordingsgeschiedenis van de vereeniging. Vervolgens gaf spr. een overzicht van het werkprogramma, dat het bestuur zich heeft gesteld. Van de met zorg te benoemen novi ciaatscommissie zal echteT veel tact en zelf- beheersching worden geëischt Voortgaande wees spr. op de betrekking die tusschen de Unitas Studiosorum Lugduno Batavo, Leiden en de Leidsche universiteit zal dienen te bestaan. Alles zal in het werk worden gesleld om de goede betrekkingen tusschen de Leidsche universiteit en allen, die daaraan zijn verbonden, te bevorderen. Niet mag worden vergeten, dat Unitas een Leidsche vereeniging is, en daardoor ten nauwste aan Leiden en de universiteit is verknocht Het spoorstudent zijn acht spr. een kwaad, zij het voor velen ook een noodzakelijk kwaad. Dil mag echter niet meebrengen dat men betreurt dat de universiteit te Leiden en niet elders, b.v. in Den Haag gevestigd is. Wat de verhouding tot de V.V.S.L. betreft, wees spr. erop, dat de nieuwe Unitas geens zins als concurrent van deze vereeniging wil optreden. De vereenigingen kunnen naast elkaar bestaan en hebben beiden een geheel eigen bestaansrecht. Tenslotte wees spr op het feit, dat Unitas een gemengde vereeniging is van dames en heeren, hetgeen geheel andere eischen stelt. Spr. vertrouwt, dat de leden dit ook zullen inzien. Tegen eventueele misstanden zal echter met alle ten dienste staande midde len worden opgetreden. Hierna werden de statuten van de ver eeniging vastgesteld en verschillende punten van internen aard behandeld. BINNENLAND De Eerste Kamer heeft de begrooting van defensie aangenomen (Uit het Parlement, lste Blad). Bezoek van prinses Jnliana aan de Jaar beurs te Utrecht (Binnenland. 2de Blad). De jaarvergadering van de Herv. Geref. Staatspartij (Binnenland 2de Blad). Een 12-jarige jongen nit Den Haag door een man op een motor meegelokt; de dader in Wassenaar betrapt (Gemengd, 3de Blad). Ernstige aanrijding bij Oosterhont; twee arbeiders gedood; een derde zwaar gewond. (Gemengd, 3de Blad). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Naamlooze Vennootschap Sloomgistfa- briek en Distilleerderij „De Valk" v.h. T. H. Ritman Co., Baatstraat 5 en 7 en Lange- gracht 95 en 97, Leiden. Nieuwe Commis saris: C. van Vliet, 's-Gravenhage. Opheffing: Fa. M. H. Holswilder, Haarlemmerslr. 137, Leiden. Heere nkleedingmagazijn en goederen naar maat. DE MARANATHA CONFERENTIE. Tweede dag. De tweede dag der Maranatha conferentie verliep als volgt: Nadat er in het gebouw der Vrije Evan gelische Gemeenschap des morgens te 10 uur een bidstond had plaats gevonden, ver zamelde zich 's middags een groot aantal toehoorders in de groote zaal van het Xuts- gebouw. zoodat d°ze bijna vol was. Deze middagvergadering werd door den leider met lied 626 uit den zangbundel van Joh. de Heer geopend Hierna las Ds Hoeken dijk 2 Kon 6:17. De vergadering werd met gebed geopend door den heer Lucardie, Vervolgens zongen mevrouw Van der Horst en mej. L van Dissel een duet. Het onderwerp voor deze samenkomst was een vervolg van den eersten middag, n.l. „Wat is het recept voor de genezing van het ziekelijk Christendom onzer dagen?" Spr. bouwde zijn beschouwing op het voorge- lezene uit 2 Kon. 6:17. Daar werd ver haald hoe een houtkapper de bijl van de steel was ontvallen en nu met het hout alleen niet anders kan doen dan spektakel slaan De vraag van Ds. Elisa zoo zegt 9pr. is- „Waar hebt ge den bijl verloren?" En zoo is aan het overgroote deel van ons Christendom te vragen: „Waar zijt ge uw kracht verloren?" Spreker meende, dat in menig Christen-gezin de kracht verging door onreëelp handelingen op gebied van de sexueele -nmenleving. Bij andere ge- loovjgen verstierf het lied der liefde Gods dcor 't zich verliezen in de dingen dezer wereld of wel geldgierigheid Menig geloo- vige leeft onder de depressie van den mam mon. Weer andere verioren hunne vreugde door banden der onredelijkheid of hoog moed. Het geneesmiddel is buigen voor God in algeheele overgave Die in 't stof ligt neergebogen, wordt door hem weer opgericht. De vergadering werd met dankgebed en het zingen van lied 705 uit den bundel gesloten. De toeloop de9 avonds was van dien aard dat de zaal de menschen niet kon bergen. Precies 8 uur ving de avondsamenkomst BUITENLAND. Verlaat Briand voor goed de Vlootconfe- rentie? Er heerscht groot pessimisme (Bui tenland en Tel., lste Blad). De begrafenis van Primo de Rivera (Bui tenland, lste Blad). Nieuwe strijd in China (Buitenland, lste Blad). Ernstige branden in Mandsjoerije en Chili (Buitenl, Gem., 3de Blad). aan. Na zang en gebed en het lezen van een gedeelte van Math. 25:113 was het eerst het woord aan den heer Brotsüanetsky, zendeling onder Israël te Rotterdam. Nadat het zangkoor van de Vrije Evengelische Ge meenschap op uitnemende wijze een „Hym ne aan God" had uitgevoerd, beklom spre ker het spreekgestoelte en la9 uit Jer. 30 en 31 zijn twee circuleerende hoofdstukken aan Israël en heidenen, dit is het centrum van het profetenboek. Rusland doet ons zien dat hel oordeel Gods komt door degenen die rijp zijn voor het oordeel. Vele Christenen zeg gen: „Wij zijn Israël". Dit is een jammer lijke vergissing. Christenen uit dezen lijd zijn meer dan Israël, n.l. zij zijn het lichaam van Christus. Ware Christenen zijn vrijge- maakten van den dienst der zonde. Nu zijn ze vrij, ook in de cellen in Rusland gewor pen voelen ze zich nog vrij, omdat de ziel is verlost, kunnen ze al9 protest van de cel waar Rusland hun inwierp vrij zijn en blijven en zoo zijn ze een openbaring. Dit is het ware protest van de Christenen. Israël is een geheel andere groep die eerst dan verdrukt zal worden wanneer zij overeenkomstig de profetie van den Bij bel in Palestina als volk zullen terug zijn gekeerd. Israël heeft den moordenaar ge kozen (Barrabas) en den Messdas verworpen. Nadat de gemeente is opgenomen, zal de anli-christ vrij zijn en Israël verdrukken. Bij de jongste Jodenvervolging in Palestina plaalsten vele Joden een kruis voor hun venster, dan ging de vijand hen voorbij. Dil is een profetie, dat Israël eenmaal de toevlucht nemen zal tot het Lam Gods. want vers 9 van Ter 30 zegt- „Maar zij zullen dienen den Heere hunnen God en hunnen koning David dién Ik hun verwekken zal. Hosea 3:5 „Daarna zullen de kinderen Is raels bekeeren en zoeken den Heere hun nen God en David hunnen koning en zij zullen vreezende komen tot den Heere en tot Zijne goedheid in het laatste der dagen." Hier ziet men dat men God niet kart dienen zonder den Zoon. De Zoon is dan hun Davids zoon. hun Koning. Na deze onder ademloo<ze stille gevolgde rede. liet Ds. Hoekendijk zingen Ps. 72: 6. 7 en 8. „Ja, elk der vorsten zal zich buigen". Mevrouw Van der Horst zong met haar dochter het duel: „O, ziel, die op de golven", hetgeen veel indruk maakte, vooral toen alle aanwezigen op verzoek van mevr. Van der Horst het refrein meezongen. Daarna sprak Ds. Hoekendijk zijn slotwoord en koos als onderwerp: „Hoe moet de bruid van Christus worden toebereid voor de bruiloft des Lams?" le Met een bruidskleed; 2e met een uitzet; 3e zich ontdoen van datgene wat de bruide gom mishaagt; 4e Zij oefent zich; 5e Zij bereidt zich voor haar taak; 6e Zij noodigt velen tot haar; 7e Zij verlustigt zich in haar toekomst. Dit doet de aard9che bruid, wat moet dan wel een Hemelsche bruid doen. Ieder dezer zeven punten paste spr. toe op het leven der geloovigen. Hierna zong het koor der V. E Gemeen schap alhier, onder leiding van haren di recteur den heer J. Snoeks urt Haarlem, het lied: „Heiligen waakt, het tijdstip nadert". De vergadering werd tenslotte met dank gebed en gezang geslotenvwypijotlpkMra gebed en gezang beëindigd.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1