7l'te Jaargang ZATERDAG 15 MAART 1930 No. 21472 J Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. DE OVERDRACHT VAN DE KLINIEK VOOR HUID- EN GESLACHTSZIEKTEN. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel toot advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alie andere advertentiên 35 Cts per regel Kleine Advertentiên uitsluitend tij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending yan brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 4- portokosten. ƒ0.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. INENTING TEGEN DIPHTHERIE. Burgemeester en Wethouders van Leiden trengen ter algemeene kennis, dat op 19 Maart e.k., des namiddags 2 tot 3 uur op het bureau van den >:meentelijken Geneeskundigen en Ge- ndheidsdienst, in bet perceel Breestraat So. 119, gelegenheid zal worden gegeven kostelooze inenting tegen d i p h - i A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, i Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 15 Maart 1930. 5917 INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de in richting voor inenting en herinenting tegen pokken, in het Elisabethshof aan de Oude Test, na Woensdag 19 Maart e.k. tot na- toe aankondiging is gesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 Maart 1930. 5918 Burgemeester en Wethouders van Leiden rengen ter openbare kennis, dat zij, uit atend ten aanzien van den door de .ommissie voor het aanbrengen van de dichting in de Marekerk" op 18, 19, 20 ^21 Maart a.s. in den foyer van de Stads te houden bazaar, ontheffing verleend van het sluitingsuur voor rakels. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 15 Maart 1930. 5919 GOUDEN TUBILEUM N.V. T. T. POLLMANN. Op 19 Maart zal de firma N.V. J. J. Poll- Mnn in galanterieën haar 50-jarig jubi- iun vieren. Deze firma werd opgericht BMaart 1880 door den heer J. J. PollmanQ ia perceel Nieuw,e-Rijn 21. Zij werd ver plaatst in 1884 naar 't grootere perceel ■iieuwe-Rijn 20. Vervolgens in 1894 ver- rasde zij naar Nieuwe-Rijn 1, tegenover lischbrug. Uitbreiding vond plaats op 19 ïaart 1900 met het perceel Hoogstraat 4, tr> in Juli 1908 met het#perceel Hoogstraat 3. waarheen de aideeling Religieuze arti kelen werd overgebracht De heer J. J. Pollmann trok zich 1 Juli '918 terug"en is sindsdien woonachtig te Princenhage. De zaak werd omgezet in een YV. onder directie van zijn zoons, wa-ar- 'an de oudste juist 25 jaar in de zaak is. TONGEREN VREDES- FEDERATIE. P. J. Schmidt contra mr. A. M. Joekes. Op uitnoodiging van de Jongeren Vredes Federatie heeft gisteravond een debat avond plaats gehad tusschen de heeren P. J. Schmidt, lid der S. D. A. P., en mr. A. M. Joekes, Vrijzinnig Democratisch Tweede Kamerlid Nadat de voorzitter der Federatie de aan wezigen hartelijk welkom geheeten had op deze eerste openbare bijeenkomst, gaf spr. een korte uiteenzetting van het streven der federatie: nml. het door middel van studie kringen bijbrengen der jongeren tot het stu- deeren der problemen, welke samenhangen met oorlog en vrede. Vervolgens verkreeg de heer Schmidt gelegenheid tot het houden zijner inleiding. Spr. ving aan met de mededeeling, dat er geen gedachten wisseling noch correspon dentie plaats gevonden had tusschen hem en mr. Joekes; zoodat geen van beiden op de hoogte was van wat de ander zou zeggen. Volgens velen is de vredesbeweging met behoud van het heerschende kapitalistische stelsel mogelijk het z.g. burgerlijke paci fisme in tegenstelling met het kapitalis tische. Vervolgens stond spr. stil bij de totstand koming van den Volkenbond: deze is vol gens hem onlstaan door de revolutonaire woelingen na 1918, waardoor de bourgeosie gedwongen werd belangrijke concessies *oe te staan aan de arbeiders, die herhaaldelijk door de regeeringen hunner landen waren bedrogen- als „antipode" tegen het verdrag van Versailles, dat geheel op den oorlog he- Tustte. De resultaten van den Volkenbond hebben echter geenszins aan de verwach tingen voldaan en bij de oplossing van groote vraagstukken, zoowel op economisch als op politiek gebied heeft de Volkenbond geheel gefaald. De bewijzen hiervoor waren volgens spT..: dë inval wan Frankrijk in het Roergebied; de onderdrukking van Zuid- Tirol dr>or Italië: de invallen van Polen in Kiew. Ukraine en Wilna: de behandeling van Nicaragua door de Vereenigde -Staten van Noord-Amerika: het conflict tusschen Bolivia en Paraguay en de bedreigingen van ver-achillende staten aan China gericht, door middel van oorlogsbodems en dergelijke. Voor de oplossing van het mililnire vraag stuk noemde spr. den Volkenbond ..het best georganiseerde, internationale volksbedrog", daar de vredesbeweging gesaboteerd, verhin derd en tegengewerkt is geworden De eenige persoon, die werkelijk ernstige voorstelen tot ontwaoening heeft gedaan is Litwinoff, waarbij Rusland eerst voorstellen deed lot directe en later tot geliidelijke ontwapening. De Russische voojstcllen zijn echter nooit ernstig door den Volkenbond behandeld. Algemeen staat de geheime diplomatie als het gevaarlijkste hulpmiddel van den oorltg bekend en nog steeds worden belangrijke onderwerpen als het verdrag van Locarno en het Kello^g-naet geheim en geheimzin nig behandeld. De onlangs gehouden vloot- conferentie was volgens den heer Schmidt repds van te voren tot mislukking; althans uit pacifistisch oogpunt, gedoemd, daar het van geen nut is een kruiser van dertig dui zend ton {p schrappen, wanneer er van tien duizend ton gebouwd mogen worden wier vernielende uitwerking vele malen grooter is: terwijl bovendien de oorlog ter zee in de toekomst hij een eventueelen oorlog onder geschikt zouden zijn aan dien in de lucht en dien met behulp van de verderfelijke gifgassen. Bij de onlangs gehouden manoeu vres in Amerika is vast komen te staan, dat één bom uit een vliegtuig naast een kruiser van 10 000 ton voldoende is om deze te doen zinken. Terwijl de Britsche president van de Chemische Association naar aanlei ding van de vlootconf eren tie gezegd heeft, dat het eenige resultaat van deze bijeen komst slechts kan zijn. dat men in de toe komst meer aandacht zal gaan besteden aan het gifgas-materiaal: hetwelk in landen met kunstmest- en verfstqffenindustrie zeer gemakkelijk te vervaardigen is Dat de be wapening sedert 1914 is toegenomen, be wijst de uitlating van president Hoover in 1929. dat er op dat oogenblik in de geheale wereld 30 millioen soldaten (10 mil lieten meer dan in 1914) beschikbaar waren en dat sedert de sluiting van den vrede het be schikbare oorlogsmateriaal was vervijf voudigd. Volgens den heer Schmidt is echter een totstandkoming van ontwapening met be houd van het huidige kapitalistische stelsel niet mogelijk daar voor de koloniale politiek van de kapitalistische dictatuur in alle lan den een afschaffing van de bewapening niet mogelijk is. Daardoor ziin de aanhan gers van het burgerlijk pacifisme wanneer een oorlog uitbreekt tot onderwerping ge doemd: terwijl alleen de socialistische par tijen met hun uitgebreide organisaties en hun massa's aanhangers in staat het mili tarisme in West-Europa ten val te brengen. Vervolgens kreeg de heer Joekes het woord, die allereerst den heer Schmidt com plimenteerde met de inhoud van zijn inlei ding. Spr. onderscheidde de aanhangers der vredesgedachte in drie groepen, nml. 1). De moedeloozen en lakschen, die reeds van te voren elke poging' tot ontwapening tot mis lukking gedoemd achten en toch de mea ning zijn toegedaan, dat de mensch niet kan geschapen zijn om zijn mede-menschen met opzet te.dooden. 2). De revolutionaire pacifisten, die echter door de onderlinge verdeeldheid, welke alle communistische partijen kenmerken, uitge schakeld kunnen worden. 3) De groote midden-groep, welke door spr. uitvoerig werd behandeld. Zoowel de eerste als de laatste groep heeft een zeker religieus element in zich; hetgeen een tee- ken van voorifitgang is, daar gedurende den laafsten oorlog zoowel de Protestantsche als de Katholieke hoogwaardigheidsbekleede^s de wapenen zegenden en in de kerken de overwinning van de nationalistische troe pen afsmeekten. Als onjuist in het betoog van zijn voorganger noemde spr. het aan wezig zijn van een kapitalistische dictatuur, daar in Nederland de S. D. A. P toch ook zitting heeft in het Parlement en zoodoende medewerkt aan de koloniale politiek der re geering, welke de aanleiding is voor de beter gesitueerden tot kapitaalbelegging in die landen. Als de grondgedachte van de derde groep, welke spt. de niet-revolutionaire paci fisten zou willen noemen en welke ook vele socialisten omvat, zou hij de opvatting willen noemen, dat de menschen in de we reld. gescheiden als zij zijn, in zooverre een eenheid vormen, dat zij niet geschapen zijn om elkaar te verdelgen. Bij de religieuze aanhangers komt deze overtuiging natuur lijk op andere wijze tot uiting. Niet eens was spr. het vervolgens met den heer Schmidt omtrent de stichting van den Vol kenbond: daar do feitelijke grondlegger van den Bond. de bekende Amerikaansche pre Foto's Bleuzé Gistermiddag vond onder groote belangs telling van autoriteiten en hoogleeraren d e overdracht plaats van de Kliniek voor Huid- en Geslachtsziekten in bet N ieuwe Academisch Ziekenhuis. Hierboven een foto yan de aanwezigen. sident Wilson reeds bij de Amerikaansche interventie in den oorlog gezegd heeft, dat bij het sluiten van den vrede niet voor naamste punt van overweging moest zijn het opleggen van betalingen aan den ver liezer, doch het nemen van maatregelen ter voorkoming van een herhaling. En wat betreft de door deze instelling behaalde resultaten, wees spr. allereerst op de moeilijkheden welke daarmede gepaard gaan en vervolgens op talrijke belangrijke beslissingen op sociaal, hygiënisch en in mindere mate op economisch gebied. Boven dien vestigde de heer Joekes de aandacht op de instelling van het Internationale Hof van Justitie te 's-Grayenhage waarbij thans 44 landen zijn in gesloten en waarvan reeds 20 de hulp van het instituut tot slechting van geschillen hebben ingeroepen; terwijl door interventie op verzoek van het oritwa- Dende Bulgarije èen oorlog tusschen Grie kenland en Bulgarije in 1925 is voorkomen. Uitvoerig besprak hij vervolgens de ontwa peningsvoorstellen van Litwinoff welke volgens hem slechts ten doel hadden, om wanneer Europa eenmaal was ontwapend Rusland aan de macht te helpen. De voort gaande bewapening van sommige landen in West-Europa moei volgens spr. beschouwd worden als voortkomende uit den rechtvaar digen vrees voor herhalingen der ellende van den laatsten oorlog in deze landen. De eenige manier volgens den heer Joekes om te komen tot een algemeene ontwape ning is versterking van het rechtsgevoel der volkeren onderling. Nadat beide heeren nog in repliek geweest waren, dankte de voorzitter de beide spre kers voor hun interessante uiteenzetting. Rest ons nog mede te deelen, dat een aan tal „Russisch getinte jongeren" hun inter rupties geleidelijk tusschen do beide sprekers verdeelde. VERHUURDERSBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De Voorjaarsvergadering. In het Bondsgebouw aan de Hooglandsche Kerkgracht heeft de Verhuirrdersbond voor Leiden en Omstreken een goed bezochte ledenvergadering gehouden. Na een kort openingswoord van den voorzitter den heer H. D. van Weizen werden de notulen van de ledenvergadering, 29 October 1929 ge houden. ongewijzigd goedgekeurd. In het door den secretaris, den heer P. T. de Jong. samengesteld jaarverslag, werd medegedeeld, dat in de samenstelling van het Bestuur geen wijziging is gekomen. Het ledental van den Bond bedroeg 31 December I.1. 400. met een totaal bezit van 4-831 wo ningen. Een belangrijke, bij de leden popu laire Commissie is de Commissie van Ad vies welke wekelijks zitting houdt. In 1929 werd over 70 vraagstukken, betreffende huur- en huisaangelegenheden, alsmede over ontvangen aanschrijvingen van het Gemeentelijk Bouw- en Woningtoezicht, ad vies aan leden uitgebracht. Een tweetal le den. die ernstig tegen de bondsbepalingen in hebben gehandeld, ondervonden hiervan de nadeelige gevolgen. Voor de leden bleef ge legenheid gratis rechtskundig advies in te winnen betreffende Huur-, Bouw- en Be lastingzaken. Op uitvoerige wijze werd in het verslag uitgewijd, over de aansluitingen van den Bond bij de nationale en international bonden van huiseigenaren, en over het nood zakelijke bestaansrecht van deze organisatie. Op de congressen van den Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwonderne mers te Arnhem en Amsterdam gehouden, was de Leidsche afdeeling vertegenwoor digd. De heer H. D. van Welven werd in het hoofdbestuur en de heer P. T. de Jong in de verificatie-commissie van den Ned. Bond gekozen, terwijl de heer J. Meijer als lid van het Ned. Centraal Comité zitting bleef houden. De 2e voorzitter, de heer J. Zitman, werd tot lid van den Leidschen Gemeenteraad be noemd. De secretaris vertrouwt, dat de heer Zitman als expert op huizengebied, aan de Vroede Vaderen belangrijke woning-advie zen zal kunnen geven, en dat hij voor de ba- langen van den Bond en de leden paraat zal staan bij de behandeling van het nieuwe uitbreidingsplan voor de gemeente, en bij de besprekingen over de verbetering van de volkshuisvesting. Het beheer op het Bondskantoor onder ging belangrijke mutatiën. De controleur de heer J. van Leeuwen werd vervangen door den heer P. de Gunst, oud-hoofdagent van politie, en de inspecteur, de heer W F. Landzaat, werd opgevolgd door den heer J. H. Buijs. oud-ambtenaar van "het voormalig Rijksopvoedings-gestieht alhier. Het. kantoor behandelde 399 klachten, enz. betreffende huurders van woningen, terwijl 104 huur- opzeggingen werden gedaan. Ingevolge bonds-opdracht bracht de deurwaarder 25 dagvaardingen tot woningontruiming uit, waarvan 6 werden ingetrokken. 9 leidden tot een schikking. 15 huurders verlieten vrijwillig de woningen, terwijl 5 huurders gerechtelijk uit de woningen moesten wor den gezet. De Bond betaalde in deze geval len voor de leden 2/3 van de zegel-, registratie-, griffie- en deurwaarderskosten. BINNENLAND Het vraagstuk van den radio-omroep; hoe de radio-raad den zendtijd wü ver- deelen. (Binnenland, 2e Blad.) De moord Mi Bennekom; Dinsdag wordt de instructie tegen den verdachte geopend, (Gemengd, 2e Blad.) Een overzicht van den varkensstapel in ons land. (Land. en Tuinbouw, 2e Blad.) BUITENLAND. Hugenberg tegen Hindenhurgs* manifest. ((Buitenland, le Blad.) Het Engelsche rapport over een tunndt onder het Kanaal. (Buitenland, le Blad.) Weer eens een regeeringscrisis in Polen. (Buitenland, le Blad.) Aan oude huurschuld werd f. 498.54 ten gunste van de leden geïnd, terwijl 556 huur-« briefjes, inhoudende dat huurders aan hun nen verplichtingen jegens andere leden hebben voldaan werden afgegeven. Aan het einde van het verslag sprak de secretaris den wensch uit, dat de Bond als de organisatie die de eigendommen van de leden met alle ten dienste staande wettigen middelen beschermd en behartigd, mogo blijven het onmisbare vertrouwensbuTeau voor de huiseigenaren van Leiden en om streken. De heer J. van der Steen, penningmees ter, gaf een breedvoerig overzicht van dert stand der financiën. Hoewel een achteruit gang van het bezit moet geconstateerd wor den, mag de toestand der geldmiddelen tochi gezond genoemd worden. De heer H. van Leeuwen bracht namens de kascommissie rapport uit over het ingesteld onderzoek naar de financiën. Hij roemde het juiste be heer, en stelde de vergadering voor den pen ningmeester over 1929 décharge te verlee- nen. Door applaus betuigde de vergadering instemming met dit voorstel. Bij de bestuursverkiezingen werd de heen J. Zitman bij enkele capdidaatstelling tot voorzitter gekozen in de plaats van den heer H. D. van Weizen, die medegedeeld had! voor een herbenoeming niet meermin aan merking te willen komen. De heer Joh. Verhoog werd als 2e secretaris en de heeren H. P. L. Vorst en N. A. van Zijp werden als Commissieleden van het Bestuur herkozen. In de vacature van 2e voorzitter werd de hoer IT. van Leeuwen benoemd, die de be noeming onder dank aan het Bestuur en de leden aanvaardde. Tijdens de rondvraag werden door enkele leden vragen gesteld in zake de afkoop door de gemeente van voortuinen van huizen aan den Haarlemmerweg. De voorzitter gaf op uitvoerige wijze inlichtingen, welke door de vergadering aandachtig werden aangehoord. Toegezegd werd. dat spoedig een spreker met een voor de leden belangrijk onderwerp een lezing zal komen houden. Alvorens de vergadering werd gesloten maakte de heer P. van 'Bergen Henegouwe zich de tolk van de leden, om met hartelijke woorden van den scheidenden voorzitter af scheid te nemen. Namens het Bestuur sprak de heer J Meijer den heer van Wei zen toe. herdacht wat hij in de 18 jaren van ziin bestuurslidmaatschap voor den Bond is geweest, en sprak den wensch uit. dat Be stuur en leden steeds een beroep op zijn welwillende hulp en gewaardeerd advies zenden mogen blijven doen. De heer van Weizen beantwoordde in keurige, bewoordingen beide sprekers, en deelde mede. dat zijn heengaan uit het Be stuur om zuiver particuliere redenen is. dat hij steeds met zijn mede-bestuurders op aan gename wiize heeft samengewerkt en dat de belangen van den Bond immer zijn groote bel a mrs'piling en zorg hebben gehad. Hij eindigde' met een waarschuwend woord aan de leden om in den Bond vereend te blijven, versterking te zoeken in uitbreiding van het ledental, en ernstig te blijven waken tegen invloeden van buitenaf, welke het eigen domsrecht van hel huizenbezit meer en meer bedreigen. HET LEIDSCHE TENNISPARK. Het Leidsche Tennispark is heden weer voor het publiek opengesteld. De banen zijn in uilstekenden staat. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer A. A. van de Valk (Heemstede.)

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1