DE KLINIEK VOOR HUID- EN GESLACHTSZIEKTEN VAN HET ACADEMISCH ZIEKENHUIS. 71sle Jaargang VRIJDAG 14 MAART 1930 No. 21471 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENT1EN 30 Cts. per regel toot advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DUD-HOOGLEERAAR Dr. J. A. KORTEWEG f Te Bergen (N.H.) is overleden in den uderdom van ruim 78 jaren dr. J. A. Korte- reg, oud-hoogleeraar in de heelkunde aan e Leidsche Universiteit. Johannes Adriaan Korteweg werd 13 ugustus 1851 te 's-Hertogenbo9ch geboren a is 10 September 1868 aan de Leidsche Jniversiteit als student in de geneeskunde geschreven. Hijpromoveerde al in 1877 ot doctor in de geneeskunde op een proef- chrift getiteld: De oorzaak der breukbeen- eklemming. Na zijn "promotie was hij assis- ent aan het academisch ziekenhuis alhier n daarna achtereenvolgens geneesheer aan et Nederland9ch Israëlitische ziekenhuis te msterdam en heelkundige aan het kinder- iekenhuis aldaar. In 1887 werd hij be- oemd tot hoogleeraar te Groningen welk mbt hij in 1S89 verwisselde met het hoog leraarsambt aan de gemeentelijke univer- teit te Amsterdam. In 1901 volgde zijn be raming tot hoogleeraar in de heelkunde an de Leidsche Universiteit welk ambt hij anvaaidde den lOden Juli met een rede irer „Het goed geluk van den heelkundige" ersohillende werken zijn van zijn hand erschenen. O.a. Heelkunde een weten- chapDe' grens der heelkunde; De gevol- on der schouder-ontwrichting en van 'hare ghandeling. In 1900 maakte hij als consul- lerend heelkundige deel uit van de Roode ruis ambulance tijdens den oorlog in Zuid- trika. In 1914 nam hij ontslag als hoog waar te Leiden in verband met zijn be raming tot adviseur bij de Rijksverzeke- ngsbank te Amsterdam. [ie overledene was ridder in de Orde van >n Nederl. Leeuw. De begrafenis is bepaald op Maandag a.s. de Nieuwe Begraafplaats te' Bergen, ruiadags 2 uur. LEIDSCHE PADVINDERS „LEEUWKENGROEP". Viering eerste lustrum. Onder groote belangstelling van de zijde 3ii ouders en belangstellenden is gister- vond in de groote zaal van de Stadsge- oorzaal het vijfjarig bestaan gevierd van ze padvindersgroep. Ter gelegenheid van it feest werd door de jongelui de revue le Droom van den Hopman" opgevoerd. afdeelingsvoorzitter, de 'heer Vallentgoed eette de aanwezigen hartelijk welkom en «nde den avond met gebed. Vervolgens erd met de opvoering der revue begonnen, •eze revue vertelt, wat een goed padvin- er doen moet en brengt 'cv-no het wezen tr padvinderij naar voren Nog te veel enken velen, dat de padvinderij de jon- lui opkweekt tot soldaten; doch dit is lenszins het geval; den jongens of meisjes ordt gewezen op het mooie in de natuur tevens wordt hun geleerd zelfstandig te andelen. Hiertoe is echter tucht noodig, aardoor wel eens door buitenstaanders aan soldaatje-spelerij" wordt gedacht. Op p.-n buitengewoon aardige wijze 'ordt dit alles door deze revue in een voor al en twee bedrijven behandeld, terwijl vfng gezorgd was voor vroolijkheid, door d doen optreden van verschillende humo- slen". die het publiek allen uitstekend ebben vermaakt. Na afloop der voorstelling dankte de hop- l2n. de heer Stokhuyzen de aanwezigen lor de belangstelling en mej. De Jong voor waarop zij de hoofdrol vervuld ld; terwijl hij haar als blijk van waardee- een krans overhandigde. Hierna werd avond met gebed gesloten. ..DAS ORGANISCHE LEBEN". Op uilnoodiging van de Leidsche Biologen- roeniging, van de vereenigmg voorWeten- ^üosophische Faculteit van Leidsche Stu- dosophi9ohe Faculteit van Leidsche Stu ften en van het Natuurkundig Genoot- tap. heeft prof. dr. Hans Driesch uit Leip- >n het Academiegebouw gisteravond ge roken over- „Das Organische Leben". Spreker besprak eerst'uitvoerig de over gingen, die hem tot e'en tegenstander bben gemaakt van de mechanische biolo- en tot aanhanger van het zoogenaamde filalisme". welke hij trouwens noemt- de fr van ..de autonomie van het organische" betreft hier bepaalde door spreker uit voerde experimenten op den grondslag 1 de „embriologie" en van een analyse 1 de menschelijke handeling. In beide ge- (Uen is het onmogelijk de voorkomende *hijnsclen „mechanisch" to verklaren. de leer van het zoogenaamde „psycho fysisch paralellisme" weerlegt spr. op ge- 1 gronden, het begrip „ziel" krijgt weer 1 goede beteeken:s. |'r; het kort behandelde spr. ten slotte de "5- hoe een psychische agens zou kun- 1 werken op de materie. Met eenige alge- we uiteenzettingen over het begrip „cau- ,jleit" besloot spreker zijn lezing. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT5 Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. 0.18 „0.18 HEDEN DE OVERDRACHT. In tegenwoordigheid van curatoren der Leidsche Universiteit, van de hoogleeraren der medische faculteit te' Leiden en van verschillende andere genoodigden, meest dermatologen, uit verschillende plaatsen in ons land heeft hedenmiddag de overdracht plaats gehad van de kliniek voor huid- en geslachtsziekten, de nieuwe afdeeling van het nieuwe academische ziekenhuis te Lei den, aan den directeur van dit ziekenhuis, dr. H. II. Maas. Het eerst was 't woord aan den voorzitter van het College van Curatoren Mr. van de Sande Bakhuyzen, die de overdracht ver richtte. Deze sprak als volgt: Rede Mr. van de Sande Babbnijzen. Mr. van de Sande Bakhnijzen. Eindelijk is de dag aangebroken, waarop de kliniek voor huid- en geslachtsziekten in het Nieuw Academisch Ziekenhuis in ge bruik kan worden genomen. Een lange voor bereidingstijd is eraan voorafgegaan. Een tijd van moeizamen arbeid voor den direc teur van het Academisch Ziekenhuis en voor den hoogleeraar om de plannen voor de in richting zoodanig uit te werken, dat in de reeds jaren geleden geprojecteerde ruimten een kliniek volgens de modernste opvattin gen zou worden gehuisvest. Een tijd van moeizamen arbeid niet minder voor het College van Curatoren, om de plannen ver werkelijkt te krijgen. Het Nieuw Academisch Ziekenhuis werd, thans bijna twee jaar geleden, officieel ge opend. Sedert dien zijn de Interne Kliniek, de afdeeling Röntgenologie en de Vrouwen kliniek van het oude naar het nieuwe Zie kenhuis overgegaan en de administratie van den directeur werd aldaar gevestigd. Met eenige plechtigheid ging deze overgang niet gepaard. Het was slechts completeering van hetgeen in de feestelijkheid van 17 Maart 1928 was betrokken. Zoo werd ook de Der matologische Kliniek bij voorbaat reeds ge opend. Professor Siemens heeft er echter prijs op gesteld bij de ingebruikneming van zijn kliniek enkele personen bij zich te noo- digen en zijn vreugde over het feit, dat hij thans zijn arbeid volledig in behoorlijk ge outilleerde ruimten kan aanvangen, met hem te deelen, door te toonen wat tot stand kwam. Curatoren willen daarbij niet ontbre ken. Zij willen het uitspreken, hoe zij zich heden in hooge mate met u verheugen, prof. Siemens. Gij hebt ervaren, dat niet steeds Uwe wenschen oogenblikkelijk vervuld wer den; uw geduld is wel eens op de proef ge steld. Ik hoop, dat gij echter steeds wèl de overtuiging hebt gehouden, dat Curatoren met warme belangstelling uw belangen heb ben behartigd en dat steeds hun streven is geweest, de werkgelegenheid voor u zoo gunstig mogelijk te maken. Een woord van dank wil ik hier uitspre ken aan allen, die ons College daarbij be hulpzaam zijn geweest. Een woord van dank niet het minst aan den directeur van het Ziekenhuis, die, gelijk steeds, ook bij de inrichting van deze kliniek weder zijn ga ven als organisator en zijn rijke ervaring op het gebied van ziekenhuismrichting heeft getoond Voor het eerst bezit de Leidsche Universi teit een Dermatologische kliniek. Jarenlang was slechts een onderwijspolikliniek aan de Universiteit verbonden. En hoe was deze ge huisvest? De bescheiden lokalen op den Stationsweg voldeden bij lange na niet aan de minimum-eischen, die aan een Dermato logische polikliniek behooren te worden ge steld Voor het eerst bezit ook de stad Lei den een wetenschappelijk dermatologisch centrum. Dat ik mij daarin ook in mijn kwa liteit van Burgemeester in hooge mate ver heug, behoeft geen betoog. Een geheel koste- j loqze, wetenschappelijk geleide polikliniek voor huid- en geslachtsziekten is een uitne mend volksbelang; temeer, wanneer daar aan, gelijk hier, een kliniek is verbonden, waar lijders kosteloos of voor een beschei den vergoeding kunnen worden verpleegd. Het is een belang niet slechts voor de stad Leiden, maar ook voor haar geheele omge ving. Stellig zal de beteekenis van dit feit in ruimen kring, niet het minst door talrijke artsen in Leiden en omgeving worden ge voeld. Moge deze afdeeling huid- en geslachts ziekten van het Academisch Ziekenhuis on der uw bekwame leiding, hooggeleerde Sie mens, overeenkomstig haar drievoudig doel, ten aanzien van de wetenschap, onderwijs en maatschappij onder Gods zegen velen ten nutte zijnl Vervolgens sprak de geneesheer-directeur van het Academisch Ziekenhuis als volgt. Rede van den heer Maas. Hoogeachte Professor Siemens, Dames en Heeren, Nu de Voorzitter van het College van Curatoren namens deze de Dermatologische Kliniek heeft overgedragen is aan de in hef Nieuw Academisch Ziekenhuis in gebruik genomen klinieken wederom een nieuwe toegevoegd. Sedert de officieele opening in Maart '28 gingen successievelijk de Vrouwenkliniek en de Interne Kliniek alsmede de Röntge- nologische afdeeling uit de oude behuizing naar haar nieuwe bestemming over, om in de zooveel ruimere en meer moderne Iocaliteiten met ontplooiing van haar ar beid in alle richtingen, een grootere ont wikkeling tegemoet te gaan. En wie de groei van elk dezer afdeeling heeft kunnen gadeslaan, vroeg zich onwillekeurig af, hoe het mogelijk geweest is, dat een derge lijke groeikracht en zoo groote energie, zoo veel jaren besloten is kunnen blijven binnen de enge grenzen van de oude ziekenhuis ruimten, zonder dat ze geleid hebben tot vcrwikkelingén, die naar buiten door 1 klonken. Uiterlijk met groot geduld en waardige kalmte, doch innerlijk met een sterk ver- langen naar verbetering heeft ieder het oogenblik afgewacht waarop hem de zoo onmiskenbare ruimten ter beschikking werden gesteld om deze van dat oogen blik af zoo krachtig mogelijk in dienst te stellen van het Onderwijs en de verpleging. 't Is misschien wel dat geduld en die uiterlijke rust geweest, die oorzaak waren dat de buitenwereld op geen andere wijze kennis heeft gekregen van deze voor het Ziekenhuis zoo bijzonder gebeurtenissen dan door een eenvoudige advertentie in de plaatselijke bladen en die van de naaste omgeving, dat een polikliniek met ingang van den zooveelsten weer was overgeplaatst naar den Rijnsburgerweg En in dienzelfden tijd had een groote verhuizing van een paar honderd verpleegsters naar haar nieuwe woningen eveneens in alle stilte plaats Uit het feit echter, dat de ingebruikne ming van deze kliniek thans op eemss- zins feestelijke wijze plaats vind!|, mag echter 9tellig niet de conclusie worden ge trokken dat er hier geen voorbeeldig ge duld geoefend is. Integendeel! Stond voor de buitenwereld de Dermatologische afdee ling als onderdeel van één gebouw waarin ook de Oorheelkunde gevestigd is, reeds een paar jaar gereed, zij die de juiste verhou dingen kenden, wisten dat aan Professor Siemens bij zijn komst naar Leiden in af wachting van de totstandkoming van nood zakelijke verbeteringen, slechts een zeei bescheiden plekje, een leege ziekenzaal, als polikliniek kon worden aangewezen, ter voortzetting van de poliklinieken op den Stationsweg en van het Ziekenhuis, die jaren aaneen in de behoeften voor onder wijs en onderzoek hebben voorzien en waar in met zeer veel geduld en met bescheiden middelen moest worden gewerkt Daarom is deze dag voor de Dermatologie in het algemeen en voor den nieuwen Der matoloog van de Leidsche Universiteit in hef bijzonder.een zoo gewichtige En daarom is ook de wensch naar voren gekomen dezen dag voor professor Siemens in het bijzonder tot een heugel ijken dag te maken Een sterk gekoesterde wensch van velen is met de voltooiing van deze kliniek in vervulling gegaan. En het zal degenen, die de eerste stoot gegeven hebben aan de uitvoering van de nlannen hun die aan den afbouw de vol tooiing en df inrichting gearbeid hpbben groote voldoening schenken dat zij thans den eersten hoogleeraar kunnen begroeten in en gelukwenschen met zijn nieuwe kliniek. Dr. H. H. MAAS Iedere nieuwe afdeeling geeft onvermij delijk voor de Directie wel is waar nieuwe zorgen- maar tevens verklaarbare vreugde, omdat daarmede een groote stap gedaan wordt in de richting van de voltooiing van het geheele Ziekenhuis. Daarom acht ik me gelukkig mede een der eersten te zijn, die Professor Siemens met dezen dag en met zijn kliniek van harte gelukwenschen. Ik ben op zulke feestdagen in het Zieken huis niet alleen belangstellende, maar ook belanghebbende. Als belangstellende wensch ik professor Siemens nog een reeks geluk kige jaren van groot succes toe in deze kliniék; als belanghebbende hoop ik van ganscher harte dat deze jaren voor mij zullen zijn een gelijke periode van goede en vruchtdragende samenwerking. Dat kan niet anders dan de nieuwe kliniek tot voordeel zijn en de reputatie van het Academisch Ziekenhuis ten goede komen. Rede prof. Siemens. i-w BINNENLAND. Heden rond de officieele overdracht plaats van de Kliniek rooi Huid. en Geslachtsziekten. (Stadsnieuws, le Blad) Overleden is dr. J. A. Korteweg, oud. professor in de Heelkunde aan de Leidsche Universiteit (Stadsnieuws, le Blad.) De voortgezette besprekingen over de Winkelsluitingswet; opnieuw tal van amen dementen. (Uit het Parlement, 4e Blad.) In den Am sterdam sch en gemeenteraad staakten de stemmen over het voorstel tot demping van het Rokin. (Binnenland, 3e Blad.) Het programma der tenniswedstrijden voor het aanstaande seizoen (Sport, 2e Blad) Prof. dr. H. Siemens. De directeur van de kliniek, prof. dr. H. Siemens, hield dan een rede, waarin hij begon met op te' merken, dat, wanneer medici te Leiden een feestelijke plechtig heid hebben, zij zich daarbij gaarne den man herdenken dio de wereldroem der Leidsche medische faculteit gesticht heeft en zonder diens succesvollen arbeid de medische wetenschap te Leiden zich beslist niet zoo had kunne'n ontwikkelen als zulks tot op heden het geval is geweest. Zonder het aanzien, dat onze faculteit door Herman Boerhaave verkregen heeft, zou ook wel de ontwikkeling van het Leidsche academisch ziekenhuis niet een zoo schitterende ge weest zijn, en spr. kan het derhalve slechts toejuichen, als zijn standbeeld ook de laatste étappe dezer ontwikkeling van het „nieuwe academisch ziekenhuis" volgt. Zoo kunnen de metalen oogen van zijn stand beeld met bevrediging op dit gebouwencom plex rusten, dat zijn levende oogen zeker oiet gedroomd hadden, In zijn tijd was ook niet een heel BoeThaave-kwartier noodig voor het medisch onderzoek. Eerst met den groeienden omvang van ons medisch weten scheidde zich het eene vak na het andere van de geneeskunde en heelkunde af en ver langde eigen mannen en eigen werkruimten Boerhaave zelf was nog de universeele medi cus, was nog chemicus, botanist, physioloog, pharmacoloog, internist, chirurg en ophtal- moog in één persoon. Bijna ieder van hen, uit wie de tegenwoordige faculteit bestaat, kan derhalve met trots hem als zijn voor ganger beschouwen. In dit opzicht behoeft het jongste Leidsche spécialistenvak. de dermatologie niet achter te staan Welis waar was er ten tijde van Boerhaave nog geen wetenschappelijke dermatologie; haar voorloopster, de leer van de geslachtsziekten die nog heden onafscheidelijk daarmede BUITENLAND. Nog hoop ter Londensche Vlootconf eren tie (Buitenland en Tel., le Blad.) Het Engelsche Lagerhuis verwerpt de con servatieve motie van wantrouwen. (Buiten land, le Blad.) Gandhi's marsch voor de Britsch-Indische onafhankelijkheid. (Buitenland en Tel.. le Bliad.) verbonden is, bestond echter niet alleen destijds reeds, maar werd ook door Boer haave met bijzondere liefde beoefend. Reeds in 1708 behandelde hij in zijn „Aphorismi le cognoscendis et curandis morbis" de vene rische lues in een afzonderlijk hoofdstuk. Kort daarop gaf hij de verzameling oude syphilidogisOhe geschriften van Luisinus opnieuw uit en schreef bovendien een be roemde in de meeste cultuurtalen vertaalde voorrede de „Praefatio" over de Venus ziekte en hare genezing. Na zijn dood ver schenen de door een zijner leerlingen uit- gc-'geven omvangrijke „Academische col leges over de Venus-ziekte". die eveneens vele nieuwe herdrukken en vertalingen ten deel vielen. Zoo mag ook de „Leidsche kliniek voor huis- en geslachtsziekten" zich met trots op Boerhaave als haar voorvader beroepen. En toch, aldus spr., moogt gij U er niet over verwonderen, dat er nog 200 jaar over moesten verloopen, dat te Leiden een bij zondere huidkliniek ontstond en nu hedim officieel in gebruik wordt genomen. Behoort niet alleen in Holland, maar overal in de beschaafde wereld de dermatologie tot die kinderen der medische wetenschap, welke ten slotte het ouderlijke huis van de interne geneeskunde en chirurgie verlaten hebben om als speciaal vak op eigen beenen te gaan staan en met eigen methoden dit groote gemeenschappelijk doel na te stre ven: De bevrijding der menschen van ziek ten en besmetting. Eerst een eeuw na den dood van Boerhaave werd de wetenschap pelijke klinische dermatalogie in Oosten rijk en Engeland door Plank, Willan en Bateman gesticht, eerst voor 75 jaar werd zij door Hepra te Weenen door de toe1- voeging der pathologische anatomie ver diept en eerst in den laatsten tijd i9 zij in omvang en beteekenis zoo sterk toegenomen dat de oprichting van eigen huidklinieken aan alle universiteiten noodig bleek. Even als ieder speciaal vak der geneeskunde vor dert ook de dermatologie thans een groote kennis en een groot aantal technische me thoden die speciaal geleerd en beoefend moeten worden, zooals spr. uitvoerig uiteen zette. Hieruit kan men, aldus spr., zien in hoe groote mate door de bijzondere weten schappelijke en technische eischen der der matologie ook de oprichting van bijzondere dermatologische klinieken gerechtvaardigd is en ik geloof daarom dat ieder, die bij onze faculteiten bij de geneeskundige verzorging der bevolking belang heeft, van harte ver heugd zal zijn dat op den dag van heden Leiden, als de laatste der vier Nederland- sche universiteiten zijn huidkliniek krijgt. Spr. bracht dank aan allen, die tot de stich ting der kliniek meegewerkt hebben. Spr. besloot met zijn beste wenschen uit te spre ken voor de bloei dezer kliniek en sprak daarbij de hoop uit, dat zij zich zoo mocht ontwikkelen als het de Leidsche medische traditie waardig is (Applaus). Spr gaf hierna een overzicht van den bouw en de inrichting der kliniek. Na ge wezen te hebben op den beperkten omvang der polikliniek, zeide spr. dat men bij den bouw daarvan steeds daarvan moet uitgaan,

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1