71s,e Jaargang WOENSDAG 12 MAART 1930 No. 21469 STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Builen Leiden, waar azenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. ƒ018 „0.18 if nnmmer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. VEERTIGJARIG JUBILEUM. Van den heer H. van der Zeeuw. Het is heden een bijzondere dag voor den her H. van der Zeeuw, die zijn vee r tig- jirige werkzaamheid bij A. W. Sijthoff's ©gevers-Mij. N.V., alhier, herdenkt Uitge nodigd te 10 uur ten directie-kantore te tomen, werd de jubilaris op hartelijke wijze Ingesproken door den directeur, den heer S. G. van Looy, die- de groote verdiensten tan den heer Van der Zeeuw voor het uit geversbedrijf naar voren bTacht. Nadat hij njn werkzaamheden als typograaf had aan gevangen, werd hij spoedig tot corrector be noemd '-n .-laat hij thuis rpeds gedurende een groot aantal jaren aan het hoofd der correctie en tevens van de keyboard-afdee- der machine-zetterij, welke functie tot groote tevredenheid der directie en van de vele auteurs, wier drukproeven hij met zijn pDole accuratesse naziet, door hem wordt vervuld. De directie bood den jubilaris een couvert set inhoud, benevens een fraaien bloemen mand aan. Daarna werd hij toegesproken door den jer B. P. du Croix, die hem huldigde na- :ens afdeelingschefs en kantoorpersoneel, tan dankte voor de prettige samenwerking Q hem een tuin-ameublement en een ikiemstuk aanlbood. Hieraan voegde de heer IP. van Dam nog enkele woorden toe. in erband met speciale werkzaamheden, die iden laatsten tijd aan den jubilaris zijn evertrouwd. Ten slotte werd nog het woord gevoerd ioot mej. C. Swaan, die den jubilaris onder asbieding van een mooie schemerlamp feitelijk gelukwenschte uit naam van alle pwnolypisten en correctrices. De heer Van der Zeeuw, die zeer onder fel indruk was, dankte allen voor de ver schillende bewijzen van sympathie, waarna tem gelegenheid werd gegeven den dag ver der in den fouisel ijken kring door te brengen JAARVERSLAG COÖPERATIE „VOORUIT". Door den heer J. Veldman, secretaris der ctóperatieve broodbakkerij en verbruiks- vcreenigmg „Vooruit" is het jaarverslag over 1929 uitgebracht. In het voorwoord zegt de secretaris, dat hij met groote opgewektheid het verslag samenstelde. Dit is te begrijpen, "bar de verschillende onderdeelen der wóperatie in een bloeienden toestand ver- heren. Om te beginnen de oudste zaak, de bak hui, heeft den omzet met f 7000 vergroot gebracht op f. 245.909. De bruto-winst tydit gedeelte van de coöperatie bedraagt 173.801, weshalve het bestuur voorstelt aan k leden 17 en aan de verbruikers-niet 15 dividend oveT het broodverbruik *1 te keeren. De te houden ledenvergadering hiertegen wel geen bezwaar hebben. Verder deelt de secretaris mee, dat de Phnnen om een banketbakkerij te beginnen altijd plannen zijn, wat intusschen niet vil zeggen dat er niets van komt. Een com missie, gevormd uit personeelraad en be duur, is nu aan het onderzoeken. .De coöperatie exploiteert nu vier kruide- perswinkels. Op 23 Maart werd het filiaal de Prinsenstraat geopend De omzet lot 1 Januari bedroeg f. 28.098. Door de opening 7an den winkel in de Prinsenstraat liep de gazet van de winkels in de Parkstraat en de "^riemmerstraat iets terug. In den winkel de Heerenstraat werd voor f. 4000 meeT pgezet De totale omzet van alle winkels bedroeg in 1928 f.190 749 en in 1929 '211.406. De bruto-winst bedraagt op dit pdeelte van het bedrijf ruim f. 40.000. Het «stuur stelt voor 8 korting uit te keeren °P de bedragen, die men aan kruideniers waren heeft besteed. ?P het filantropische gedeelte van het tooperatiewerk, de afdeeling verzekering en jjtfenfonds, moet f. 574 worden toegelegd, p aantal leden van het ziekenfonds nam J* roet 111 leden en 69 kinderen en be- op 1 Januari j.l 2557 leden en 1323 1Qderen. Het voor eenige jaren opgerichte jftylegingsfonds vertoont een flinken groei, rozijn nu reeds ruim 6000 leden, tegen Tjföop 1 Januari van het vorige jaar. Het JJfal aantal verpleegden heeft in 1929 bedragen met 5422 verpleegdagen. De yen daarvan beliepen f. 13476 Iri zijn slotwoord wekt de secretaris op medewerking aan den verderen groei ..Vooruit" Tc V€rsIa£ ,s een schrijven toege- van den heer J. W de Tombe, accoun- te Leiden, waaruit blijkt, dat deze de ^houding over 1929 geheel heeft gecon- i leerd en in volkomen orde bevonden. ALGEMEENE TUINBOUWWINTERCURSUS. De eindles. Gisteravond trad in tegenwoordigheid van den vertegenwoordiger van den Rijkstuin- bouwconsulent voor het Bloembollendistrict, Ir. K. Volkersz, en eenige leden der Com missie van Toezicht, de eindles plaats van den cursus 1929'30. Deze eindles droeg een eenigszins bijzon der karakter doordal het tegelijk een af scheid beteekende van den voorzitter van de Commissie van Toezicht, den heer E Th. Witte, die 29 jaren lang deze functie op de meest eervolle wijze heeft vervuld. Nadat de leeraren, de heeren J. de Groot, Jan Kriesl Jzn. en C. A. Allers, de jongelui op bevredigende wijze hadden geëxami neerd. sprak als gebruikelijk de voorzitter een opwekkend woord tot de leerlingen. Spreker drong er bij de leerlingen op aan om hun studie ernstig voort te zetten, daar zij nog pas aan het begin van hun levensweg staan en gehoord de antwoorden van dezen avond is het hem gebleken dat ook hier al9 spreekwoord geldt dat alle begin moeilijk is; doch dat de aanhouder wint Spreker ver trouwt dan ook dat de leerlingen het op dezen cursus geleerde dezen zomer in de praclijk zullen brengen. want gezien de groote vooruitgang die de Nerlerlandsche Tuinbouw de laatste jaren maakte, zullen alleen goed geschoolde werkkrachten een goede toekomst vinden. Hierna verzocht de heer Witte zijn dank over te brengen aan fr. Volkersz, voor zijn medewerking tot het verkrijgen van Rijkssteun en sprak zijn dank uit aan de leeraren voor de goede en prettige wijze waarop zij den cursus onder hielden. aan het gemeentebestuur voor het afslaan van het schoollokaal on aan het hoofd van den school, den heer A. J. J Ver- brugge voor diens welwillende medewerking. Hierna sprak de heer R- Donk, als verte genwoordiger van den. Rijkstuinboiiwconsu- lent, namens deze, den scheidenden voor zitter toe' "Geachte heer Witte, aldus spreker, het zijn 29 volle jaren, dat u de belangen van den Leidschen cursus heeft behartigd, en het werk wat daaraan verbonden was, steeds in goede hanen heeft geleid. Wees er van overtuigd dat uw werk èn door de Be- geering èn door diens vertegenwoordiger Ir. Volkersz steeds gewaardeerd is geworden en dat de Leidsrhe cursus hoog staat aanTe- schreven, omdat het onderwijs er steeds goed was. Gij hebt altijd den juisten weg weten te vinden als er moeilijkheden in den cursus bestonden om deze op bevred;gende en goedp wijze op te lossen. Uw aangename, doortastende leiding werd door ons altijd o~ hooien prijs gesteld; uw energie, gepaard gaande met den humanen omgang, met de leerlingen waren voor hen steeds een prik kel voor krachtdadige studie. De Regeering en diens vertegenwoordiger brengen u hier voor hartelijk dank en wij honen, dat als u te Wassenaar van uw welverdiende rust ge niet, in stilte nog zult medewerken aan nog grooteren bloei van den Leidschen cursus. U mooet met voldoening op uw werk terug zien. aldus besloot spr. Het hoofd van den cursus, de heer J. de Groot, bracht woorden van dank namens leeraren en leerlingen voor de vriendschap pelijke wijze van samenwerken. U was de ziel van dezen en alle voorgaande cursus sen, er ging van u een aangenamen drang uit. die steeds tot aanpakken noopte. Wij weten niet wie uw opvolger zal zijn, aldus spreker, maar wij weten wel dat deze een moeilijke taak zal krijgen uw voetspoor te volgen, gezien uw liefde en toegenegenhe-.d voor het tuinhouwonderwijs De leerlingen en onderwijzers hebben gemeend het niet bij deze ijdele woorden te moeten laten, doch u als blijk van waardeering voor uw mooie werk en als dankbare herinnering aan dezen cursus, een wandversiering aan te bieden voor uw nieuwe woning. Wij allen danken u recht hartelijk voor uw trouwe hulp bij het welslagen dezer cursussen Hierna overhandigde spreker namens leer lingen en leeraren den scheidenden voor zitter een schitterende penteekening. als dank voor zijn. hoven allen lof verheven werk aan den cursus Zichtbaar verrast bedankte de heer Witte voor de hem gebrachte hulde. Hij had niet gedacht dat het kleine beetje werk door hem aan den cursus gedaan van verschil lende zijden zoo gewaardeerd werd. Datgene wat hij voor den cursus deed. heeft hij altijd beschouwd als zijn plicht, hij heeft het als goed tuinbouwer steeds een prettig "werk gevonden dank zij de hulp van de commis- sieleden. leeraren en de medewerking der leerlingen Dat de tuinbouw de laatste jaren zulk een hoogen trap van ontwikkeling heeft bereikt, is mede te danken aan het goede onderwijs aan den cursussen, waardoor de ontwikkeling der werkkrachten zooveel beter is geworden. Met de mededeeling. dat hem deze avond steed® in aangename herinnering zal blij ven. werd deze plechtigheid door den heer Witte besloten WELDADIGHEIDSCONCERT. Werken van Walter Niemann. Aanstaanden Maandag, 17 Maart wordt door drie stadgenooten een muziekavond ge. geven, welke avond geheel gewijd zal zijn aan werken van een hier ter stede nog vrij wel geheel onbekenden componist: Walter Niemann. Het programma zal eenige piano- soli, een viool- en piano sonate en eenige liederen omvatten. Walter Niemann is als componist en ook a!s pianist (vertolker van eigen werken) in Duiischland zeer gezien. In Nederland is dit (nog) niet het geval en het doel van den avond is dan ook om W. Niemann,, ein deutscher Klavier-Poet" nader onder de aandacht van het Leidsch publiek te brengen. De heer Niemann componeerde tot nu toe ongeveer 120 werken, voornamelijk voor klavier. Hij schreef voorts een handboek over pianomuziek-literatuur. waarvan onze landgenoot Rient van Santen een Neder- landsche vrij bewerking gaf. nl .De piano en haTe Meesters". Moge dit concert zich in groote belangstelling verheugen! AANBESTEDING. Bij de heden gehouden aanbesteding voor de levering van hooi, stroö en turfstrooisel ten behoeve van de paarden van het Ge Re giment Veld-Arlillerie, alhier, werd als volgt ingeschreven: N.V. Verkoopbureau van Turfstrooisel, Rotterdam: turfstrooisel a 15,9 ct.; J. D. Kramer, Scharmegoutum (Fr.): hooi 70 ct., stroo 38 ct; N.V, Arkema Erica, Rotterdam: turfstrooisel 15,8 ct., G. A. Rutte, Wemel: hooi 78 ct.; N.V. G. Oerlemans Zn Vrij- hoeve-Kapelle: hooi 721/a ct.; F. Boomstop pel, Den Haag: hooi 89 ct. stroo 45 ct.; Lankhuizen, Geertruidenberg: hooi 70 ct., stroo <44 ct.Taselaar, Rotterdam: hooi 64,8 ct; Gebrs. Blonk, Leiden: stroo 42 ct; Romein, Voorschoten: stioo 47 ct.; A. Nie- sing, Weesperkarspel: hooi 65 ct., turfstrooi sel 18,5 ct., alles per 10 K.G. De voorloopige inschrijving is gegund aan: Hooi, Taselaar, Rotterdam. 64,8 ct. per 10 K G.; stroo: J. D. Kramer. Scharmegou tum, stroo 38 ct. per 10 K.G.-, turfstrooisel: N.V. Arkema Erica, Rotterdam, 15,8 ct. per 10 K.G. VRIJE EVANG. GEM. Gisteravond had een drukbezochte ver gadering plaats van de Vrije Evang. Ge meenschap, waarin o.a. besloten werd voor den arbeid van het Evangelie in de Tuin- stadwijk een bijlokaal te openen in een zaaltje, dat men hiervoor ter beschikking heeft. Ook werd besloten in navolging van wat geschiedt in Rotterdam, Amsterdam, Gouda, de straatevangelisatie ter hand te nemen, door eens per week hier en in de omliggende plaatsen met een orgel te doen hooren psal men. gezangen, geestelijke en andere den volksgeest verheffende liederen Een orgel is hiervoor in het bereik der V. E. G. Voor betaling van het instrument alsmede de uit te reiken traktaten, enz hoopt men onder het spelen de kosten op te halen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. P. J. H. van der Pluym, Nieuwe Rijn 22, Leiden In- en verkoop van 2e hands goederen. Eigenaar: P. J. H. van der Pluym, Leiden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candidaats-examen Wis- en Natuurkunde letter A de heer H. B. Schultz (Den Haag). GRONDVERKOOP VOOR BEBOUWING. Zooals wij uit goede bron vernemen zijn de bouwterreinen aan weerszijde van de Jan Lievenstraat aan den Haarlemmerweg alhier, eigenaren de heeren Hordijk en Staats, resp wonende te Amsterdam en te Leiden, verkocht aan een Haagsche Bouw combinatie door bemiddeling van de Jongh's Woningbureau te Oegstgeest. Het ligt in de bedoeling om op gemelde bouwterreinen beneden- en bovenwoningen te stichten. o De heer mr. P. Creutzberg, alhier, assistent bij het Centraal Kantoor voor de Statistiek te Weltevreden, is bestemd voor uitzending naar Ned.-ïndië Mej. R. van Kampenhout is geslaagd voor het diploma godsdienstleer vanwege de R.-K. Kweekschool voor Onderwijzeressen te Dongen. Wegens de uitbreiding der dienstrege lingen met den a.s. zomerdienst, zijn op het station alhier nog een paar borden aange bracht waarop de volledige dienstregelingen der Nederlandsche en andere spoorwegen bekend gemaakt zullen worden. Uitgaande van „Het Zoeklicht", Chris telijk Weekblad voor Oud en Jong, zal onder leiding van ds. C. J. Hoekendijk van Bus- sum, een Maranatha-Conferentie te Leiden worden gehouden, op Dinsdag, Woensdag en Donderdag 18, 19 en 20 Maart a.s. in de „Nutszaal", Sleensohuur. lederen dag vinden een tweetal samen komsten plaats- 's middags 3 uur en 's avonds 8 uur. De toegang tot alle samen komsten is vrij. Behalve de gisteren door ons vermelde firma's uit Leiden en omstreken noemen wij nog de stands van de N.V. Electrische Klei- warenfabriek v.h Gebr. Oppelaar, Koude kerk (dakpannen, tegels, enz.), alsmede de N.V. J. Pnrmentier en Zn., Sajetfabriek en Breierij, alhier. Hedenmorgen ontstond een begin van brand in het pand Rijn- en Schiekade 103 door het in brand geraken van een bed. Door middel van een paar emmers water is het echter door den inmiddels gealarmeer- den brandwacht pebluscht. Wij verwijzen naar de advertentie, waarin wordt medegedeeld, dat het Electri sche Huis wordt overgebracht naar den Toonwinkel aan de Hooigracht. GOUVERNEUR VAN SLOBBE OP CURACAO. DE PLECHTIGE BESTUUR SAANVAARDING Gekomen met dan vasten wil om orde en rust te handhaven. Gouverneur Van Slobbe. Omtrent de bestuursaanvaaiding van majoor Van Slobbe, den nieuwen gouverneur van Curasao, wordt d.d 20 Februari uit Wil lemsoord het volgende aan het „Vad." ge schreven: Toen om half-tien gouverneur Van Slobbe de audiëntie-zaal betrad, was een groote schare aanwezig om met den nieuwen be windsman kennis te maken: leden van hooge bestuurscolleges, officieren van land en zeemacht, leden van de rechterlijke macht, deputaties van kerkgenootschappen, vele geestelijken, ambtenaren en verschei dene particulieren In een korte toespraak heette de waarnemende gouverneur de heer Schotborgh, Z.E van harte in dit gewest welkom en wenschte hem geluk met de hooge onderscheiding, hem met zijn benoe ming ten deel gevallen. In zijn antwoord dankte de gouverneur allen voor hun aanwezigheid, den heer Schotborgh voor de vriendelijke woorden tot hem gesproken en voor het waarnemen van de functie, die hij thans ging over nemen Allen begaven zich daarop naar het stad huis. waar de plechtige aanvaarding zou plaats hebben in een buitengewone zitting van den Kolonialen Raad In de zaal waar de zitting zal plaau hebben, is het stikvol, overal 9taan de menschen rijen dik: alleen in het midden i® pen ruimte opengelaten In het midden van een langen zijkant 9taat een ledige zetel, de plaats, die straks door den gouver neur zal ingenomen worden; recht daar tegenover is de voorzitter van den Kolonialen Raad gezeten. Even vóór tien opent de voor- BINNENLAND. Feest in Oegstgeest; plechtige installatie van Bnrgemeester van Gerrevink. (3e Blad). De besprekingen over de Winkelsluiting. (Uit het Parlement, 2e Blad). De plechtige bestunrsaanvaarding van gouverneur Van Slobbe op Cnrapao. (Bin nenland, le Blad). Prins Hendrik bezocht gisteren de Utrecht- sche raadskelder. (Binnenland, le Blad). Gewijzigde voorschriften betreffende onzen aardappel-export naar Dnitschland. (Land- en Tuinbouw, 2e Blad). De roofoverval te Woudenberg; behande ling voor de Utrechtsche rechtbank. (Recht zaken, 2e Blad). BUITENLAND. Het Tonng-plan in den Dnitschen Rijks dag in tweede lezing aangenomen. (Buitenl., le Blad). De Duitsche Rijkskanselier opent met een rede de derde lezing van het Tonngplan. (Tel., le Blad). Luther benoemd tot opvolger van Schacht als directeur der Duitsche Rijksbank. (Bui tenland, le Blad). Gunstiger berichten van de Vlootconfe- rentie. (Buitenl. en Tel., le Blad). Gandhi's opmarsch in Britsch-Indiê be gonnen. (Tel., le Blad). zitter de zitting, waarbij hij het doel mee deelt en zich verder bepaalt tot het doen van eenige huishoudelijke mededeelingen, waarna hij de zitting schorst, na nog drie leden van den Raad aangewezen te hebben tot commissie en uitgeleide. Kanonschoten kondigen het oogenblik aan van het verlaten van het paleis en al gauw daarop dringen de tonen van het Wilhelmus tot de wach tenden door. De gouverneur heeft het stad huis bereikt, inspecteert de eerewacht en begeeft zich naar binnen. Als allen ge zeten zijn, heropent de voorzitter de verga dering en verzoekt den griffier voorlezing van het Koninklijk besluit, waarbij het H M. de Koningin behaagt heeft den heer B. W. F. F. van Slobbe tot gouverneur van dit gewest te benoemen. Na voorlezing richt de voorzitter het woord tot den gouverneur, heet Z.Ex wel kom, stipt even de groote moeilijkheden aan. die de geweldig 9nelle bloei van Curacao opwerpt, evenals den grooten achteruitgang van de Bovenwindsche eilanden, biedt de volle medewerking van den Raad aan. om te eindigen met den steun te 9meeken van den Allerhoogste, bij het aanvaarden en volvoeren van de zware taak. die Z Ex op zich genomen heeft. De stilte wordt nog merkbaarder na het voorlezen van de rede van den voorzitter; niemand wil een woord misspn van hetgeen df> nieuwe bewindsman zal zeggen. Als gouverneur van Slobbe opstaat, is het dood stil en zonder moeite is het mogelijk, woord voor woord te verstaan van hetgeen hij zegt Helder en krachtig, af en toe onderstreept door een handgebaar, spreekt de gouverneur zijn rede uit. rustig achter zijn tafel staand, zijn oogen kalm op de aanwezigen richtend; het is te zien dat hij doceeren gewoon is en niet vreemd staat tegenover een luiste rende menigte Veel heeft Z Ex niet ge zegd, over plannen hepft hij zich niet uitge laten, alleen heeft hii gezegd gekomen te zijn met den wil. met den vasten wil om orde en rust te handhaven en om een braaf en goed gouverneur van dit gewest te zijn, om met eenige woorden van dank te eindigen. Op dezelfde wijze als hij gekomen was, verliet de gouverneur de zaal. NA DE ZAAK GIESSEN- NIEUWKERK. Het Tweede Kamerlid F. Vos heeft den minister van justitie gevraagd 1. Is het juist, dat de rijksrechercheur De Jong, bekend uit de Giesen-Nieuwkerk- zaak, is geplaatst bij de pa.scnntrolo te Hoek van Holland 2. Zon ja, bezit de minister dan voldoen de waarborgen, dat deze man, die in an dere functiën ongeschikt is gebleken, op dezen verantwoordelijken post kan worden gehandhaafd („N. R. Ct.")

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1