71»te Jaargang MAANDAG 10 MAART 1930 No. 21467 OFFICIEELE KENNISGEVING a. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris, leiden, 10 Maart 1930. STADSNIEUWS. gouden tubileum. de jaarbeurs en de nederl. spoorwegen. handelsregister kamer van koophandel. de electriciteits- tentoonstelling. de nieuwe zaal van het leger des heils. alg. nederl. bouwarbeidersbond. Het voornaamste nieuws van heden. binnenland. buitenland. collectief arbeids contract koek en banket- fabrieken. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts per pegel voor advertentiêD uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiêD 85 Cts per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags eD Zaterdags 60 Cts bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voot eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per wede „0.18 Franco per post I 2.35 portokosten. i nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden tongen ter algemeene kennis, dal door hen argunning is verleend aan A. N. Korenhof a rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van te inrichting voor machinale houtbewerking 3 het perceel Oude Vest No. 185, kadastraal [etend Gemeente Leiden, Sectie H. So. 3468. 5394 V«fe De S. Anfta. Het is vandaag 50 jaar geleden, dat de «r M. Aniba als smidsknecht in dienst 3d bij de smederij van de firma M. Lange- ul en Zn. aan de Hooigracht. Een halve sw lang heeft Aniba zijn beste krachten in de zaak gegeven en haar in dien tijd groeien tot wat ze nu is. Niet minder vier geslachten heeft hij achtereenvol- gediend en het is wel te begrijpen, dat tegenwoordige patroon er prijs op stelde trouwen werker op den dag van zijn jubileum te huldigen. Nadat vanmorgen in de Mon Pèrekerk een Mis van Dankbaarheid was opgedragen de jubilaris met zijn echtgenoote had aan een ontbijt ten huize van in patroon, vond te elf uur de officieele Mdiging plaats, waarbij hem door den pa en namens het personeel enveloppes inhoud werden aangeboden. Zijn vrouw erd van alle kanten in de bloemetjes ge- t. terwijl hem voorts nog een rookstoel en 3 groot omlijst portret werd overhandigd, et glanspunt van het feest was echter Ie orlezing van het Kon. Besluit, waarbij 'n den jubilaris de bronzen medaille ver fden aan de orde van Oranje-Nassau werd gekend. k R K Muziekver. ..Perosi" zal den jubi- f» hedenavond tusschen 8 en 9 uur te !Qen huize aan den Middelweg 33 een zenade brengen. de Jaarbeurs te Utrecht zullen treinen, ook op het baanvak Utreoht- 1 ^en-Leiden met twee en meer rijtuigen r erkt worden. druk goederenvervoer dii de ned. spoorwegen. degens het toenemend goederenvervoer J de Nederlandsche Spoorwegen zullen ter Ming der goederentreinen op verschil- l f- baanvakken extra goederentreinen ^en ingelegd. zullen op de lijnen UtrechtLeiden ||1'r wk een toenemend goederenvervoer - extra goederentreinen loopen van Gro- ®&n—Amersfoort en Utrecht naar Leiden. t"fcgingenVelo Waschmachine Maat- Breestraat 33. Leiden. Hoofdzetel ^ndreeht, Achterzepdijk C. 238. De sta- ya zijn gewijzigd. T^mjooze Vennootschap Duinker en ^yt's fabrieken van en handel in bouw halen, Gnephoek 56. Alphen aan den Da statuten zijn gewijzigd. Mr. Dr. J. C. OVERVOORDE f In den ouderdom van 64 jaar is in den nacht van Zaterdag op Zondag te zijnen huize te Wassenaar overleden mr. dr. J. C. Overvoorde, archivaris der gemeente Leiden en directeur van het Stedelijk Museum de Lakenhal. Wijlen mi, dr. Overvoorde. Jacob Cornel is Overvoorde werd 19 De cember 1865 te Rotterdam geboren. Na zijn studiën aan de Leidsche Universiteit te hebben volbracht, werd hij in 1890 benoemd tot rechtskundig ambtenaar aan het ge meentearchief te Utrecht en in 1892 lot archivaris te Dordrecht. Hier deed hij zich kennen als een warm voorstander voor het behoud van oude monumenten, over welk onderwerp hij een uitvoerige beschrijving heeft gegeven. In dien tijd werd ook de Nederlandsche Oudheidkundige Bond opgericht, waarvoor mr. Overvoorde den grooten stoot heeft ge geven. Op 1 Mei 1901 werd hij benoemd tot ge meente-archivaris en directeur van „de La kenhal", waar hij ondanks een niet altijd bevredigenden gezondheidstoestand blijk heeft gegeven een enorme werkkracht te be zitten. In het archief aan de Boisotkade heeft hij ingrijpende hervormingen inge voerd en zeer veel gereorganiseerd. Noemen wij hier bijvoorbeeld den uitnemenden ge heel volledigen catalogus van de prenten- verzameling der stad Leiden. En nog slechts kort geleden vertelde hij ons, dat hij nog vóór het bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd gereed hoopte te komen met de inventarisatie van het geheele archief. Een stellig niet minder groot deel zijner verdiensten ligt op het terrein van de Lakenhal. Het is voorwaar geen gemakkelijke taak een museum als de Lakenhal te beheeren en te leiden Het is voor een deel plaatselijk historisch, deels kunstmuseum. Juist daarom was een man als mr. dr. Overvoorde aange wezen er aan het hoofd te staan. Voor beide gedeelten, zoowel voor de historie als voor de kunst heeft hij belangstelling weten te wekken Hoevele tentoonstellingen heeft hij niet op beiderlei gebied georganiseerd! Het aantal schilderijen is gedurende zijn direc teurschap enorm vermeerderd en waar het noodig was wist hij de hand te leggen op voor Leiden belangrijke historische voor werpen. Aan zijn invloed is het mede groo- tendeels te danken geweest, dat wijlen mr Pape een aanzienlijk bedrag beschikbaar stelde voor de uitbreiding en algeheele ver bouwing van het museum De regeering erkende zijn verdiensten door hem ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van den Ned Oudheidkundigen Bond te benoemen tot ridder in de Orde van den Nedcrlandschen Leeuw en later tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Voorts werd hij door de Oostenrijksche republiek be noemd tot commandeur in de orde van ver dienste Bij zijn zilveren jubileum in Leidschen gemeentedienst, op 1 Mei 1926, is hem van alle zijden hulde gebracht voor het vele werk, wat hij in de toen beëindigde kwart eeuw voor onze stad heeft gedaan Mr. Over voorde heeft ook nadien n:et stilgezeten, maar gewerkt zoolang het dag was. Nóg dachten wij zijn levensavond niet aange broken of de dood maakte een einde aan dit werkzame leven De Leidsche burgerij, nü en in de toekomst zal zijn nagedachtenis blijven eeren en hem in groote dankbaar heid gedenken Een voortreffelijk stadgenoot, een goed Nederlander is van ons gegaan Hij ruste in vrede. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal plaats hebben op Woensdag a.s. des namiddags te kwart voor twee op de be graafplaats te Wassenaar. De officieele sluiting. Zaterdagavond heeft op plechtige wijze en onder groote belangstelling de sluiting plaats gehad van de groote onderwijs-electriciteits- tentoonstelling die in de afgeloopen dagen duizenden en nog eens duizenden naar de Stadsgehoorzaal heeft gelokt Dat deze tentoonstelling een succes is ge worden in het aantal bezoekers is we! over duidelijk bewezen, wijl niet minder dan 18.249 betalende bezoekers, ongeacht de 5300 schoolkinderen, haar hebben bezocht. Voornamelijk is dit succes te danken aam de voortreffelijke wijze waarop deze ten toonstelling door de commissie van samen werking is voorbereid en ten slotte is uit gewerkt. Aan die commissie, met aan liet hoofd de bekwame adjunct-directeur der Stedelijke Lichtfabrieken, de heer ir. P. Fehmers, past hier zeker een woord van hulde te worden gebracht. Zij heeft inder daad doen zien wat goede samenwerking vermag tot stand te brengen. Onder de talrijke aanwezigen, die de slui tingsvergadering met hun tegenwoordigheid vereerden, waren natuurlijk in de eerste plaats de leden der diverse commissies, de heer J. Baak Jzn., inspecteur van het L. O. in de inspectie Leiden, lid van het eere- comité, verschillende raadsleden en tal van standhouders. De burgemeester en wethou der Reimeringer hadden bericht vaif ver hindering gezonden, terwijl ir. Van Klin kenberg, directeur der Lichtfabrieken, we gens verblijf in het buitenland niet tegen woordig kon zijn. De siuitingsvergadering stond onder leiding van den heer T. S Goslinga, wethouder van financiën en voorzitter der Commissie voor de Stedelijke Lichtfabrieken, die er op wees hoe deze tentoonstelling was geopend door den wethouder van Onderwijs, 't Zou niet juist zijn, aldus spr., indien we deze gran diose tentoonstelling sloten doof zoo maar uit elkaar te gaan. De Commissie had het dan ook zeer goed gezien de tentoonstelling ook officieel te sluiten. Spr. deelde vervolgens mede, dat van den heer Klinkenberg een telegram van geluk- wensch was binnengekomen met het succes der tentoonstelling en waarin allen dank wordt gebracht voor de moeiten en zorgen gedurende dagen zichzelven getroost. Hierna was het woord aan Pief Zaag- mans. die in een uitvoerige beschrijving de voorgeschiedenis tot deze paedagogische onderwijs-electriciteitscampagne nog eens releveerde, om daarna te memoreeren, hoe er onder de 5300 schoolkinderen, die de tentoonstelling hadden bezocht, één was ge weest, die den wensch te kennen had ge geven electro technisch ingenieur te worden. Hiervoor is een bedrag van pl m f. 1500 noodig. Spr wilde aan het verlangen van dezen jongen tegemoet komen door het stichten van een fonds, waarvoor hij het eerste bedrag beschikbaar stelde en den heeT Vriend overh a ndigde. Spr bracht vervolgens hartelijk dank aan de duizenden menschen. die in deze dagen hier waren geweest en het mogelijk hadden gemaakt zijn ideaal te verwezen lijken Daarna rich lie spr. zich tot allen, die hem in de campagne hadden bijgestaan, met name den heer Van Klinkenberg en ver schillende ambtenaren, wien hij allen een geschenk uit het electrisch huis aanbood De voorzitter der Commissie werd ech ter „vergeten"!! Hetzelfde herhaalde zich hierna bij de woorden van dank door den wethouder deT bedrijven, den beer Goslinga. Deze n.l. bracht, na gewezen te hebben op het grootsch gebeuren, dat nu achter ons ligt. dank aan allen, die op welke wijze ook hadden medegewerkt tot het welslagen der tentoonstelling en. op gevaar af namen te vergeten, begon spr. toch met het noemen van namen, hoofdambtenaren en ambte naren en ambtenaren. De voorzitter der Commissie werd ech ter „vergeten"! Nauwelijk was do „plechtigheid" afge loopen, of allen, standhouders, commissie leden en ambtenaren, hoogere zoowel als lagere, of zij al dan niet in alles steeds met den heer Fehmers sympathiseerden, waren- het er over eens. dat er hier een tekortko ming geconstateerd moest worden. Spontaan begaven allen zich dan ook naar de koffiekamer, waar de voorzitter der L T.V., de heer W. Zwart, het woord nam en 'ten heer Fehmers huldigde voor zijn gTOote ver diensten. Namens alle standhouders en zeer vele ambtenaren bracht spr. hem dank voor de aangename samenwerking, zijn correctheid tegenover ieder, die met hem in aanraking kwam en voor het vele werk. dat hij, zonder zich ook maar eenigszins op den voorgrond te dringen in het belang van het welslagen der tentoonstelling had gedaan Een onbedaarlijk applaus bewees de in stemming der aanwezigen met het woord van den heer Zwart. De heer Fehmers dankte daarop korte- lijk9. waarna men nog eenigsn iijd gezellig bijeenbleef. De plechtige opening. Zaterdagavond is de nieuwe zaal van het Leger des Heils (stichting William Booth) aan de Hooigracht plechtig in gebruik ge nomen. De zaal, die sober maar keurig is ingericht, is ongetwijfeld voor het Leger des Heils hier ter stede een belangrijke verbetering. Men beschikt over heel wat meer ruimte en over een heel wat aantrek kelijker ruimte, lntusschen is de zaal eigen lijk nu reeds wedT te klein. In elk geval moet men alweer met de ruimte woekeren. Achter de groote zaai is nog ten klein zaaltje voor de Zondagsschoolkleuters. De plechtige opening had plaats ïn tegen woordigheid van den leider voor Neder land van hot L. d. H. commandant Bouwc Vlas, die me* muziek van het station is af gehaald, waarna men in marschtempo door de stad is getrokken. Voor de nieuwe zaal aangekomen, heeft commandant Vlas de menigte toegesproken om daarna iD naam van den generaal, de deur van het nieuwe gebouw te openen. Dadelijk daarna nam de plechtige ope- ningsdjenst in de keurig met groen en bloemen vprsierde zaal een aanvang. Het was er overvol. Verschillende corporaties waren officieel vertegenwoordigd. De bur gemeester, mr. A. van de Sande Bnkhuyzen alsook wethouder T. S. Goslinga hadden bericht van verhindering gezonden. De divisie-officier, majoor De Boer, opende de bijeenkomst met de opgave van een lied. De bouwkundige van het Leger des Hefls. majoor Bakker, hpeft daarna gebeden. De bevelvoerend officier, me-j. Paasman. liet daarna een tweede lied zingen. Commandant Vlas hield vervolgens een korte toespraak over het gebouw. Een vertegenwoordiger van de kweeke- lingen van de Ned Zendingsschool te Oegstgeest bood met een korte toespraak eenige mooie wandteksten aan, waarmecre het Leger zeer ingenomen is. Voorts werd het woord gevoerd door den VToegeren divisie-officier majoor Grimijzer, die zeer veel tot de totstandkoming van de nieuwe zaal heeft bijgedragen. Natuurlijk heeft ook het muziekcorps goede diensten bewezen. De eicrenlüke dienst werd geleid door commandant Vlas die tot uiteangspunt van znn rede koos „De geopende deur." Tenslotte heeft, kolonel Visser, die ook gisteren den geheelen dag de biizondere diensten heeft geleid, de bijeenkomst ge sloten. Feestavond afdeeling Leiden. Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van bovengenoemden bond heeit gis teravond in de concertzaal „Concordia" een propaganda-fee^tavond plaats gevon den, die als geslaagd mag worden be schouwd. Om acht uur opende de voorz. den avond door alle aanwezigen hartelijk welkom te heeten jn 't bijzonder de pers en algevaardigden van zustervereenigingen, waarna hij de leden opwekte om met wat moer ambitie lid te zijn, wijzende op ver gaderingen etc. ,die altijd slechts zeer ma tig bezocht worden. Nadat .Inter Nos" twee mooie, beschaafd gezongen liederen ten genoore had ge bracht. was het woord aan den Bonds voorzitter, den heer v. d. Wal, uit Vaair di? een blik wierp op de afgeloopen tien jaren, welke deze bond thans achter zich heefi .een tjjd waarin het bestuur heeft moeten vechten om een billeken loonstaa- daard vacantietjjd en kleinere belangen te verkregen Een hartelijk applaus volg de na zjjn ruim half aur lange rede. De heer A. Gerritsen, humorist, oogstte met zjjn repertoire veel bijval. Zoowel de heer W. Kleuten, ate J. Webbes hadden veel succes met het geven van resp. een viool- en een trompet-solo, die ook zeer te waard eeren vielen. Het optreden van den muzikalen clown, den heer Ph. v. d. Steen, met zjjn eigenaardige instrumenten, was eveneens een glanspunt van den avond, alsmede „Hei kwartiertje bij de 5 vrooljjke vrienden", een aardig stukje, wat met veel applaus werd beloond. „Inter Nos" is een zeer bekende en om zjjn krachten, goed bekend staand dubbel man nenk war tet hier ter stede, en met het geen de wakkere, zangers gisteren ten geboore brachten, hebben zjj hun goede reputatie zeker weten te handhaven. „Auf- gepast" is niet minder bekend, en wan neer dit Jazz-band-orkest zich met rijn rinkelende en schetterende geluiden laat hooren. blijkt het geheele auditorium met de gedachten op deze 5 jonge kerels ge vestigd te zijn. Nadat het programma afgewerkt was, werd nog ©enigen tjjd gezellig gedanst. Te Wassenaar is in den onderdom ran 64 jaar overleden mr. dr. J. C. Overvoorde, archivaris der gemeente Leiden en directenr van het Stedelijk Mnsenm „De Lakenhal". (Stadsnieuws. Ie Blad.) Te Wonnerveer heeft een geweldige bzand gewoed; de cacao- en chocoladefabriek van de Erven de Jong verwoest. (3e Blad.) De verdachte van den moord bij Benntr kom waarschijnlijk schnldig aan tal van iDbraken. (Gemengd, 2e Blad.) Te Nijmegen is het onde gedeelte der maïzena- en stijfselfabriek Honig door brand verwoest; de schade bedraagt minstens twee ton. (Laatste Berichten, le Blad). De jaarvergadering te Haarlem van 't Hol- landsch Elcembollenkweekers-Genoofschap. (Laatste Berichten, 1ste Blad). Overleden is de vroegere president der Ver. Staten Taft. (Buitenland, le Blad.) Fransche voorstellen ter conferenties te Londen en Genève. (Buitenland,le Blad.)' Zal Lnther dr. Schacht opvolgen als directeur dei Dnitsche Bank? (Buitenland, le Blad.) Toenemende crisistoestand in Duitschlana (Buitenland, le Blad.) Overetrooming in Natal. (Buiten-?. Ge mengd, 2e Blad cn Tel., le Blad.) Tusschen de directies van de Banket- fabriek Handelsvennootschap firma J. C. v. d Steen en Co., de N.Y. Eerste Leidsche Electrische fabriek van Koek-, Banket en Suikerwerken v h. G. P. Timp. de V.N. Ban- ketfabnek „de Bij", de Koek en Bnnket- fabriek „De Blauwe Arend" firma Ileide- man en van Ulden, en de besturen van den Algem. Nederl Bond van Arbeiders in het Bakkersbedrijf, den Nederl. Centralen Bond van Ghr Arbeiders in het Bakkersbedrijf *n den R K Bond van Arbeiders in hel Bak kersbedrijf is een collectief contract tot stand gekomen, dat per 15 Maart a.s. in werking zal treden. Reeds geruimen tijd hebben onderhande lingen plaats gehad tusschen de vertegen woordigers der directies, en de Hoofd- en Afdeelingsbesturen der gezellenbonden, eer stens over de wenschelijkheid en mogelijk heid om een collectief contract af te sluiten, en later, toen over het principe overeen stemming was verkregen, over den inhoud van de overeenkomst Het resultaal is geweest, d3t over de ar beidsvoorwaarden overeenstemming tus schen de onderhandelaars verkregen werd. waarna een en ander aan het oordeel van de betrokken personeel en onderworpen is geworden. Tot dat doel is de afgeloopen week een gezamenlijke personeelsvergadering gehou den waar door de vertegenwoordigers der gezel lenorgani sa ties verslag van de gevoer de onderhandelingen is uitgebracht, waar mee de vergadering met algemeene stemmen zich vereenigde met de arbeidsvoorwaarden welke in de ontwerpovereenkomst zijn opge nomen. Naast bepalingen betreffende de arbeids regeling is het loon gesteld naar gelang van den leeftijd en vakbekwaamheid der arbei ders (van f 16 op 18-jarigen leeftijd, lot f. 31 op 25-jarigen leeftijd). Verder zijn regels vastgesteld van de zie- kengelduifkeering, waarbij bepaald is, dat van de arbeiders geen premie zal worden geheven: bepalingen betreffende vrije dagen in verband met de wet op het arbeidscon tract. een vacantie vastgesteld op zes dagen per jaar, enz Voor het geval van geschillen over de toe passing van het contract en inzake ontslag- kwesties zal een paritair saamgesteld scheidsgerecht uitspraak doen. De gezamenlijke fabrikanten hebben domicilie gekozen ten kantore van mr. Trapman aan de Breestraat te Leiden, die m de gehouden conferenties mede voor de werkgevers optrad. Nog kan worden medegedeeld dat ook met de firma H M Bisiot een collectief con tract tot stand zal worden gebracht, zij het dan met het oog op den afwijkenden vorm van dat bedrijf met eenige afwijkende bepa lingen van het afgesloten contract. De gezellenorganisalies hebben besloten aan het nu tot stand gekomen contract uit breiding te geven, door met andere soort gelijke ondernemingen onderhandelingen to zoeken.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1