nagekomen berichten. de avonturen van adamson. burgerl. stand v. leiden beursoverzicht. radionieuws. STADSNIEUWS. academische examens. BINNENLAND. door den motor gegrepen doodelitk ongeval. UIT NED. OOST-INDIE. tekort van een ton. radio-telefoonverkeer ta va-kopenhagen. surseance van betaling. gratieverzoek luitenant van den berg afgewezen. BUITENLAND. communisten-actie. de immigratie in canada. de vereenigde statein en haiti. steun aan dein amerik. landbouw. ernstig auto-ongeval te frankfurt. motorritder beroofd. katwijk. staking in britsch-i'ndie. noordwitk-binnen. ondertrouwd voorschoten. warmond. GEMEENTERAAD. reclame. 'MaaORiUissL ff"!m 11 ii i foS Bullrlch-Zout even opbellen in volle zee. radio-rome de beste korte golf'er. Geslaagd is voor het candidaats-examen rechtsgeleerdheid de heer C. E. de Rooij (Rotterdam). o De 39-jarige R. B. te Oosterbeek (Gr.), rilde gisteren den watermolen achter zijn huis smeren. Zijn halsdoek kwam in aan raking met de kamraderen waardoor hij weld geworgd Zijn vrouw ging na eenig-n tijd kijken en vond hem dood in den molen. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Op de Scheepsbouwmaatschappij ,De Schelde" te Vlissingen is hedenmorgen bij het ophtjschen van een luchtkoker de strop gebroken. De luchtkoker viel naïr bene den en kwam terecht op twee arbeiders. Een hunner werd op slag gedood, terwijl de andere zeer ernstig gewond naar het nekenhuis moest worden overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Beide slachtoffers -iju ongehuwd. Nader verneimen wij dat ook Ihet tweede sladhtoffer overleden 19. In den hoogen ouderdom van 95 jaar ;s gisteren fe Den Haag overleden de gep. jeneraal-majoor der artillerie jhr. W. F. G. A. van Pestel. .MEDAN, 8 Maart (Aneta). Een alhier vonend Chineesch handelaar in levensmid delen en dranken is verdwenen zonder orde crp zijn zaken te stellen. Het deficit bedraagt luim een ton. De sdhuldeischers zijn hoofd zakelijk handelaren te Penang en Singa pore, BANDOENG, 8 Maart, (Aneta). De proef- jesprekken tussohen Bandoeng en Kopen hagen, na Neuen en Gelton met den gouver- pements-telefoniezender P. L. E. slaagden i, zoodat de openstelling van radio- telefoonverkeer KopenlhagenJava binnen kort kan worden verwacht. MEDAN. 8 Maart. (Aneta). Door den raad ran justitie, alhier, werd voor den tijd van drie maaJlden surseance van betaling ver leend aan de Gebrs. Schadt en Bonus, eige naars van de onderneming, Pemadang A. BATAVLA, 10 Maart. (Anela). Het ver zoek om gratie van den eersten luitenant C. A. J. van den Bergh, die op patrouille een inlandsch dwangarbeider die uit zijn veld- Hesch had gedronken, zoodanig deed mis handelen, dat deze is overleden en die des wege. door den krijgsraad te Tjimahi werd veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met vervallen verklaring uit den militairen stand, welk vonnis door bet Hoog Militair Gerechtshof werd verbeterd en hij veroor deeld werd tot 5 jaar gevangenisstraf met vervallen verklaring uit den militairen stand, is afgewezen. PARIJS, 9 Maart (Belg. Tel. Ag.) De Duit- sche communistische afgevaardigde, Hans Kollwitz, gedelegeerde der Derde Internatio nale voor Dui,tschland, die Frankrijk zonder Pas was binnengekomen en gisteren op dc vlakte van Saint Denis een communistische bijeenkomst bijwoonde, is gearresteerd en hedenmorgen naar de Duitsche grens terug geleid, uit hoofde van het door den minister van binnenlandsche zaken genomen uitwij- zingsbesluit. ATHENE, 9 Maart (Ned. Tel. Ag.) Op een door de bij het vakverbond aangesloten ar beiders georganiseerde vergadering, om het v"raagstuk der sociale verzekering te bespre ken, trachtte een honderdtal communisten een inval te doen om onlusten te verwek ken. De politie joeg hen echter uit elkaar, *aarbij er dertig gewond werden. QUEBEC. 5 Maart (Ned. Tel. Ag.) Naar Canadeesche minister van binnenland de zaken mededeelt is de regeering voor nemens de immigratie-bepalingen te ver- derpen, teneinde het binnenkomen van °n?ewenschte elementen te voorkomen, of «thans te bemoeilijken. Voortaan zullen alle landverhuizers het moeten leveren dat zij over vol gende middelen beschikken om gedurende |ekeren tijd voor zich en hun familie in het leyensonderhoud te kunnen voorzien De jeinister voegde eraan toe dat Canada den Walsten tijd overstroomd is met minder waardige arbeidskrachten waardoor ten ^'e de groote werkloosheid in Canada is Wstaan. NEW VORK, 9 Maart. (Reuter). De Assi- ciated Press verneemt uit Port-au-Prince: De door president Hoover benoemde com missie van onderzoek in Haïti, heeft rapport uitgebracht, waarin wordt aanbevolen, dat op 15 April, wanneer de ambtsperiode van president Borno eindigt, eeD voorloopige regeering zal worden benoemd, om het be stuur over den staat op zidh te nemen. Een vannacht ge'houden onderzoek heeft echter uitgewezen dat de partijleiders zich tegen dit voorstel verzetten en men ver wacht dat president Borno voorloopig aan het bewind zal blijven totdat een wettige verkiezing gehouden kan worden en een wettige volksvertegenwoordiging voor een normale periode een president zal kiezen. WASHINGTON. 9 Maart. (Reuter). Presi dent Hoover heeft aan het Congres machti ging gevraagd om 100 millioen dollar aan te wenden, die onmiddellijk beechikbaar zijn als deel van het fonds, geautoriseerd door de landbouw Marketing Act, voor de stabilisatie der prijzen van de landbouw producten. o FRANKFURT, 10 Maart (V.D.) Gister avond vond op den straatweg naar Mainz tusschen Frankfurt en Nied een ernstig auto-ongeval plaats, dat twee menschen het leven kostte. Een auto met drie per sonen er in, komende v. Frankfurt, kwam in volle vaart in botsing met een taxi uit Frankfurt, die van den anderen kant kwam. Beide wagens werden omver geworpen en raakten in brand, waarbij twee der inzit tenden van de personen-auto, een vader met zijn zoon, om het leven kwamen. De beide inzittenden van de taxi liepen slechts lichte verwondingen op. CRONBERG, 10 Maart (V. D.) Een motor rijder uit Frankfurt, die gisteravond laat naar Frankfurt terugkeerde, werd door roo- ver9 overvallen. De roovers hadden dwars over den straat weg een boomstam gelegd, zoodat do motor rijder, die de versperring tijdig zag, moest stoppen Op dat moment kwamen de beide roovers met de revolver in de hand op hem toe en roofden hem alle geld, dat hij bij zich droeg, alsmede eenige sieraden en zelfs zijn leeren motorjekker. Toen de motorrijder hulp wilde roepen kreeg hij zulk een slag op het hoofd, dat hij neerstortte en zich nader hand slechts met moeite naar het dichtst bij zijnde ziekenhuis kon .begeven om zich te laten verbinden. Nekkramp. Een geval van nekkramp doet zich alhier voor bij D. v. d. G. Cz. De patiënt was juist thuis gekomeD uit de kazerne toen hij zich ziek gevoelde. Hij is naar het Zie kenhuis te Leiden vervoerd Schietwedstrijd Burgerwacht. I Zaterdag had de eindwedstrijd op buks plaats der Katwijksche Burgerwacht in een der zalen van „Casa Cara" Na den wedstrijd nan? de commandaot het woord en memoreerde het mooie en ge zellige verloop van den wedstrijd waaroi] uitkomsten werden behaald die aantoon den, dat de leden vooruit zijn gegaan. Spr. sprak den wensch uit, dat zulks ook aan leiding zou zijn voor de niet mededingende leden om een volgende maal ook aan den wedstrijd mee te doen Teven.? werd een woord van deelneming gesproken aan den heer Schoneveld. die wegens langdurige ziekte niet tot de aanwezigen kon toehoo- ren. Spr. hoopte dat de heer Schoneveld spoedig van rijn riekte mag genezen en zich weer voor zijn gezin en voor de Burger wacht zon kunnen geven. Uit erkentelijk heid voor hetgeen de heeT Schoneveld voor de Burgerwacht is geweest, had het be stuur voor een aardige attentie gezorgd op dezen dag. Het applans bewees dat allen hiermede zeer instemden. Met eenige toe passelijke woorden werden dan de prijzeo uitgereikt aan de resp. winnaars. De uit- slag was als volgt: in A no 1 C. v. Leeu wen 275 punten, 2. J. Baalbergen 259 p., 3. F. Schaap 253 p., 4. Chr. J. Minnee 249 p., 5. Ant. Ingwersen 248 p. 6. Jac. Meijer 241 p., 7. J. Slingerland 239 p., 8. H. de Boer 225 p. In B: 1. A. Slingerland 240 p.. 2. P. Slingerland 243 p., 3. L. J. v. d. Valk 216 p., 4. Jer. Varkevisser 213 p., 5. C. Hoek 213 p., 6. D Ouwehand 194 p.. 7. M. v. d. Oever 193 p., 8. H v. Leeuwen 181 p. Dan was in iedere klas een extra priis voor de schutters, die alle schoten in de hoogste kring hadden geschoten. In A. was de winnaar van dezen prijs, een Gouden Tientje, de heeT C. v. Leeuwenalle scho ten binnen kring 6, in B. de heer P. Slin gerland die alle schoten binDen kring 5 had. Met een opwekking om in het vervolg de oefeningen even trouw te blijven bezoe ken, werd de wedstrijd als geëindigd be schouwd en bleef men nog eenigen tijd ge zellig bijeen. ADAMSON DJ DEN CARNAVALSTIJDt CALCUTTA, 10 Maart (Reuter). 20.000 werklieden in de spinnerijen zijn heden in slaking gegaan in het district Titaghur tengevolge van de bemoeiingen van den bond van werklieden in het jutebedrijf Van de 7 spinnerijen staan er 5 geheel stil en twee werken gedeeltelijk. De meeste stakers komen uit Madras. De politie moest de menigte uiteen drijven. Ben bijtende hond. De hond van den heer A. heeft weer iemand gebeten. Thans was mei. M. alhier het slachtoffer. Zij werd zoodanig ir. haar enkel gebeten, dat zij zioh onder genees kundige behandeling moest stellen. Do po litie heeft deze zaak thans in onderzoek Door mej. S alhier is bij de politie aangifte gedaan van het feit, dat door eenige jongeDs een ruit van haar woning met een voetbal is ingetrapt. De politie stelt een onderzoek in. J. Wondergem, jm. 26 j. en E. M. Annokkee. jd. 26 j. J. M. Saarloos, jm. 32 j. en H. Broekveldt, jd. 21 j. C. A. Wessc- lius, jm. 31 j. en J. den Boom, jd. 23 j. W. Karstkarei, jm. 24 j. en D. Fihppo, jd. 23 j. P. J. Koenen, jm. 21 j. en M. v. Rij jd. 19 j. J. 't Hart, jm. 26 j. en N. M. v. d. Graaf, jd. 25 j. J. Flandrijn, jm. en G. Schutmaat, jd. AMSTERDAM, 10 Maart. Van de gun stige tendenz van Zaterdag was maar weinig over en hoofdzakelijk moet dat geweten worden aan de zwakke houding van Mar garine Unies, die na een lageren inzet in snel tempo tot onder 300 pCt. daalden. Later volgde weer een herstel, maar in het ver der verloop ging een deel van het herstel weer verloren. De overige Industrieele Fondsen hadden hiervan te lijden. Zoo kramen de Phi lips waarden beneden 460 terecht, Aku-aandeelen reageerden tot 102. maar hier kon later weer iets hoogere prijs worden bedongen. Accoustiekwaarden konden zich goed handhaven. Van Berkels zagen zich enkele punten ontgaan. Centrale Suikerwaarden zagen een ge- deelte van de recente koerswinst teloor gaan. Tabakken hadden een beperkte markt maar waren eerder wat zwakker, zulks in verband met de lage taxaties voor de a.s. inschrijvingen. Amsterdam Rubbers open den iets lager, maar trokken in den mid dag aan, hoewel de vorige koersen niet bereikt werden. Onder invloed van den algemeenen beurskoers waren Suikerwaar den iets zwakker. Scheepvaartaandeelen hadden een beperkte markt. Scheepvaart- Unies vielen tot 172 terug. Van de Mijn- waarden kregen Ifbetons een verlies op hun rekening. Op de Amerika-ansche markt ontmoette Bethlehem Steel goede vraag, evenals City Servicz. Prolongatie 3 pCt. WISSELKOERSEN. Engeland 12.12 5/16. Duilschland 59.32 Frankrijk 9.75 3/4, België 34.74. Zwitser land 48.25 1/2 Oostenrijk 35.12 1/2 Dene marken 66.75. Zweden 66.95, Noorwegen 66.70, New York 2.49 5/16. I Schiet wedstrijden Burgerwacht. Bij den jaarlijkse hen honds/wedstrijd, gehouden door den Rotterdamschen Bond van Burgerwacht Schietverenigingen, zijn door de leden van de Voorscholensche Bur gerwacht de volgende prijzen behaald. Pcrsoneele baan cylinder. 5e prijs L. J. van Mourik; 9e J. van der Lubbe; lie G. J. Yperlaan; 26e J. Noort; 38e R van Mulligen. Vrije Baan cylinder: 12e prijs G. J. Yper laan. Vrije Baan buks: le prijs G. .T Yperlaan, 4e L. J. van Mourik; 7e J. Noort. 12e R. v. Mulligen. Personeele baan buks: 5e prijs L. J van Mourik: 8e G. J. Yperlaan; 9e R. v. Mulli gen; lie J. Noort. Vaste Baan- 7e prijs G. J. Yperlaan. Korpswedstrijd cylinder; 4e prijs Burger wacht Voorschoten. Korpswedstrijd buks: le prijs idem idem. Hoogste Korpsschutter buks: R. v. Mul ligen. Verkochte kaarten: 1287 stuks vrije baan ren die hem in moeilijken rinks'va'slf tofnfaarten' 100 tr0UW ter«de eioD&^ Een woord van hulde aan de schutters, die de eer van hunne Vereeniging zoo hoog hebben gehouden, is hier zeker niet mis plaatst. Burgerlijke Stand. Punt 9. Verhooging crediet bouw en in richting Raadhuis. Bij monde van den Voorzitter wordt medegedeeld, dat de hier voor uitgetrokken credieten niet toereikend blijken te zijn, waarom B. en W. voorstellen dit crediet te verhoogen. De heer Van Moorsel kan zich hiermede, zonder nadere toelichting, niet vereenigen. Uit de nu volgende discussie tusschen den voorzitter en den heer Van Moorsel blijkt laatstgenoemde nog verre van bevredigd te zijn De heer Oudshoorn verklaart, dat een bedrag van f. 4000 ruim voldoende zal zijn om de verdere uitgaven voor het raadhuis te dekken, waarna het voor9tei van B en W het crediet te verhoogen. wordt aange nomen Punt 10. Naar aanleiding van een, van den gemeente-opzichter ingekomen rapport waarin deze de kosten van de door de ge meente le bouwen muziek-tent, raamt op f. 2373.stellen B. en W voor hiervoor een bedrag uit te trekken van f. 2500. Volgens den voorzitter zal de hier bedoelde achtkante tent, die plaals biedl voor een öü-ta! muzikanten, uit elkander kunnen worden genomen en zoo noodig verplaatst, terwijl met de plaatsing rekening zal worden gehouden met de festiviteiten, die op het daarvoor bestemde terrein plaals hebben. De heer Bakker stelt voor dat de plannen voor deze muziektent aan Heemschut ter beoordeeling zullen worden opgezonden. Na eenige discussie wordt bestolen advies aan Heemschut te vragen en voor den bouw een bttirag van f. 2500als door B en W. voorgesteld uil te trekken B en W zeggen toe in deze den meest mogelijken spoed te betrachten Punt 11 B en W. worden gemachtigd die comptabiliteitsbesluiten aan te gaan, welke noodig mochten blijken te zijn. Punt 12 B en W stellen voor het door den Oud-Burgemeester aangeboden glasraam bestemd voor het nieuwe raadhuis in dank te aanvaarden en hiervoor machtiging te verzoeken van H H Ged Staten. Bij punt 12 der agenda wordt overlegd een verzoek van den veldwachter B G. Steekers om 81/» pCt. van zijn salaris zelf als pensioen te mogen bijdragen en in ver band hiermede zijn jaarwedde met een ge lijk bedrag le willen verhoogen. Na toelichting aldus besloten. Van de rondvraag wenscht weth. Ouds- boorn gebruik te maken om zjjn dank te betuigen aan den heer Van Delft en ver dere ambtenaren voor den steun brj zqjn loco-burgem.schap ondervonden en met hst minst ook aan den heer Zwetsloot en hee- De heer Onderwater maakt de bemer king dat de schouw op de s'.ooten nog niet üeeit plaats gehad. B. en W. zullen hier toe ten spoedigste overgaan. De heer Van Moorsel verzoekt rekening te willen houden met het indertijd inge- Geboren: Wilhelmus Jacohus Jozef, zoon [diend request door de Middenstandsvereen. van A. C. van Winden en H. A. van der Post. Clazina Hendrika Maria, dochter van A. L. van der Geer en P M. Warmer dam. Maria Johanna, dochter van H J. de Romijn en P. J. van Veen. Overleden: Pieter van der Meij, 8 mnd. (Vervolg) „De Hanze", waarin werd verzocht War- mondsche neringdoenden, die hiervoor in aanmerking komen, in de gelegenheid te stellen voor de stoffeering en meubilee ring van het raadhuis in te schrijven. De voorzitter zegt dat het ondoenlijk is voor den koop van e'.k meubelstuk een raadsvergadering te beleggen. De heer Heijl vraagt of B. en W. ook een bezoek hebben gebracht aan het nieu we Raadhuis te Berkel en Rodenrijs. Wel ke vraag door den voorzitter bevestigend wordt beantwoord. Naar aanleiding daar van is aan de heeren Van Stejjn en Van voorstel tot aanschaffing in den raad te komen. De heer van Moorsel zegt niet in de ge legenheid gesteld te zijD om uit te spreken, waarom hij dan ook op het door hem ge sprokene wenscht terug te komen. De heer van Moorsel blijft volhouden dal er iets niet in de haak is Het komt hem voor dat aan de firma Mutters in elk geval iels gegund moet worden voor hare moeite. Waarop door den voorzitter wordt aange drongen dat door den heer van Moorsel van hetgeen hij meent een voorstel wordt ge maakt wat bij ondersteuning in stemming kan worden gebracht. De heer Zwetsloot vraagt of het geen aan beveling zou verdienen in geheime zitting over te gaan, daar de heer van Moorsel dan misschien makkelijker zijn bedoeling zal kunnen uitspreken. De heer van Moorsel acht dit niet noodig, daar hij vreest van niemand steun te krij gen, alleen wenscht hij nog te zeggen, dat hij in den gang van zaken geen vertrouwen kan stellen Nadat door den voorzitter er op gewezen is, dat de andere raadsleden blijkbaar achter B en W. slaan en dat B en W. naar aan leiding daarvan gaarne de verantwoorde lijkheid in deze blijven dragen, wordt de vergadering gesloten. Splj#vert«rings5toringen is sinds 100 Jaar onovertroffen het beste middel Tabletten fl.0,23 en fl. 1,30. Slechts echt in blauwe verpakking met hot porlrot van den uitvinder. Monsters gratis en franco v. d. vertegenwoordiger Rdt IreNi. A*sttr6om-ec3s<. Llmraeusparlnreo 16 5218 Punt S inzake afstand van grond door hel IHi Seminarie. Voornoemde instelling verklaart der Spek, die samenwerken met de meu- zich bereid afstand te doen van een 9I001 j belfabriek N.V. Hadingen in Den Haag, en een strook grond langs den Heerenweg welke de meubileering van het Raadhuis voor den overtuin ter diepte van 7 M uit het hart van genoemden weg over de ge- heele breedte onder voorwaarden, dat de gemeente de sloot geheel dempt en dat t.z.t. doqr en op kosten van de gemeente, een be hoorlijke. afsluiting ten behoeve van het eigendom van het Seminarie lang? dien weg geplaatst zal worden Nadat door den Voor zitter een en ander nader is toegelicht en door wethouder Oudshoorn er op gewpzen 19. dat dit mooie aanbod iD dank moet worden aanvaard, wordt hiertoe besloten en B en W gemachtigd deze transactie verder af te wikkelen. te Berkel had geleverd, de benoodigde leveringen van de raadszaal gegund. De burgemeesterskamer kwam echter niet in aanmerking, daar de meubileering in Ber kel daarvan niet passend was, voor die in Warmond. De heer Heijl vTaagt wanneer au een9 met de vernieuwing van de Dorpsstraat za! worden begonnen. B. en W. zeggen toe, dat voor het eind van het jaar deze ge reed zal zjjn. De heer Bakker vestigt nogmaals de aandacht op de aanschaffing van een sproei wagen. B. en W. hopen spoedig met een De Oceaanreus „Majestic" is uitgerust met een fcelefoniezonder van groot vermo gen. De passagiers kunnen daarmede telc- foneeren met iedere telefoon-abonnó in Loa- den. Het nummer wordt vanuit zee op de normale wijze aangevraagd en even later de verbinding tot 6tand gebracht, alsof men zich niet op vele kilometers afstand van het vaste land bevindt. De telefonie vaü de „Majestic" wordt door den scheepszender uitgezonden ->n ontvangen door het station, m Baldociu Vandaar gaat het per kabel naar do tele- foon-abonné in Londen. De telefoon-abonné in Londen wordt verbonden met den En- gelschen zender Rugby die in draadloozc verbinding staat met de „Majestic." De proeven zijü zoo goed geslaagd dat alle schepen van deze maatschappij met een dergelijke installatie zullen worden uitgerust. Ongetwijfeld zuIIcd de meeste luisteraars het station Rome wel hooren met een 3- of 4-lampstoestel. De telefonie komt zeer krachtig en duidelijk door. Het station is geheel ingericht door de Amerikaansche maatschappij „Radio-Corpo- ration of America." Er wordt gebruik ge maakt van 100 K W. zendlampen, de eeni ge exemplaren in Europa. De zeer constan te golflengte wordt verkregen met kwarts kristal-controle. De lOOOden rapporten, in Rome ontvangen, getuigen van een uitste kende ontvangst op afstanden v. 1500 K M. ONZE TELEFOONNUMMERS DIRECTIE en ADMINISTRATIE 2500 (op 2 lijnen") REDACTIE 1507 3-J

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 11