71ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 7 Maart 1930 Vierde Blad No. 21465 UIT HET PARLEMENT. BINNENLAND. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. ,0NZE DASSENRECLAME" UW VOORDEEL „HET BOORDENHU1S" VISCHMARKT 7 5131 DE OVERSTROOMING IN FRANKRIJK. (Van onzen parlementairen medewerker). Den Haag, 6 Maart 1930. De winkelsluiting aan de orde Voor en tegenstanders aan het woord De besprekingen droegen een wat somber karakter., De Tweede Kamer heeft heden rtn begin gemaakt met de behandeling tjd de voorgedragen wet op de Win kelsluiting. De belangstelling in de aak was niet groot, noch in de Kamer noch op de tribunes en het geheele verloop der besprekingen droeg heden een ietwat somber karakter. Mr. A. G. A. ridder van Rappard. Eerste spreker was de heer Van Rap pard (Lib.), die betoogde, dat het ontwerp ran liberaal standpunt onaannemelijk was. Zonder noodzaak grijpt bet diep in de iry diridueele vrijheid in ter bevordering niet ran een algemeen doch van een groepsbe lang. De wet zal den kleinen winkeliet ronder personeel dwingen te sluiten ten bite van den grooten winkelier, die toch economisch al veel sterker is. Het is recht3 tanking iemand te beletten te weTkea, Tanneer hij dat noodzakelijk acht, en dat terwijl menigeen toch al moeite heeft om kt hoofd boven water te houdenBoven dien is na het werktijdenbesluit deze wet Toor het personeel overbodig geworden. Invoering van Zondagssluiting zal daarbij m vele winkeliers hun dagelijksch brood cDtnemen. Wie het niet noodig heeft op g open te zijn, sluit reeds van zelf. Een onderzoek van de Haagsche Winke- tcrsvereeniging heeft doen zien, dat al eer dan twee derden de winkels op Zon- ig sluit en slechts een vierde gekant is gen gedwongen Zondagssluiting. En dan dwaasheid om op Zondag alles gesloten houden, zoodat er op Zondag zelfs geen mar is te koopenOp het platteland zal sen' daar niet best over te spreken zijn In de vreemdelingen zullen raar van zoo'n fcestand opkijken. Voor de liberalen :s let ontwerp onaannemelijk en elk amen dment om het te verzachten zal bij hGn Jteun vinden. De tweede spreker, de beer Van Hellexi- brg Hubar (R.-K.) achtte het voorstel van poot gewicht, dat hij op spoedige in dring van de regeling aandrong. Naar öjn overtuiging zullen juist de winkeliers heb over het tot stand komen van de re geling verheugen, omdat zij daardoor den tijd zullen vinden om zich met hun gezin te bemoeien en zich voor hun vak te be namen. En ook de verplichte Zondags- initing zal door vele winkeliers gaarne ïorden aanvaard Be heer Smeenk (A.-R.) zette uiteen, eat volgens hem de overheid evenals 'bij d Bakkerswet het recht heeft in het be- drijfsleven in te griioen. Het gaat niet aan, "1st enkele niet-willenden do bedrijfsge- penschap tiranniseeren en den winkelier *iHen beletten zich meer vriiheid te ver deren en zich te ontwikkelen. Nu niet aJ-e gemeenten te vinden zijn voor een ver evening op de winkelsluiting, moet *de *rigever ingrijpen. Op het punt van Zondagssluiting geeft LL het ontwerp nog te veel uitzonderin gen. Be beer Snoeck Henkemans (C.-H.) t00<3 het moeilijk zijn houding te benalen het is de vraag, of deze overheidsbe- jooeiing noodig is. nu men reeds gemeente- J'ta bepalingen heeft op de winkelsluiting, -har in het ontwerp is aan de avondslui- ook de Zondaessluiting gekoppeld en komt tot de slotsom, dat er op stuk zaken geen principieel bezwaar tegen voorstel kan worden ingebracht. Be heer Lingbeek (H.G.) aanvaardt het totwerp omdat het Zonda^ssluiting brenzt dan neemt, hij de avondsluiting op den |°°P toe. Maar enthousiast is hii niet over ontwerp dat niet alle Zondagswerk flop zet en den kleinen winkeliers veel last al bezorgen Be heer dr Vos (Lib.) wijst er op, dat bij ontwerp in het geheel niet gedacht *°rtt aan den consument, die toch ook wat in de melk te brokken heeft. Wij, dralen, zijn van oordeel, dat op den Gerond moet staan het onbelemmerde j^'rtvaan van het bedrijfsleven en vooral J middenstand h#»eft dat hard noodig dit voorstel zal de vrijheid van den piddenstand in steeds hooier mate be dotten en de lust tot arbeiden wordt in kre regeline strafbaar gesteld, zondev dat aan de nadeelige gevolgen van de wét ^akt Voor de Joodsche winkeliers vraagt .r dat hun veroorloofd zal worden des tot 8 uur te verkoopen. Beheer Drop fS.D.A.PA zegt. dat zon- op het stuk van winkelsluiting geen He regeling is te bereiken en wat thans Ht voorgesteld vindt men reeds in tal ^tanden De Zondacrssluitincr neemt «pr. koop toe, maar hij weigert ex eeni- ge godsdienstige overweging aan vast te knoopen. De kwestie van de voor- of na- middagsluiting dient in deze regeling op gelost te worden. Hij gevoelt het meest voor een vrijen namiddag. De heer Visscher (A.-R.) keurt het af, dat op het stuk van winkelsluiting te veel over één kam wordt geschoren, maar wan neer er Zondagssluiting zal worden ver kregen, is dit voor hem een reden om voor de wet te stemmen. Doch is dit niet het geval, dan zal hij met de meeste zijner fractiegenooten zich tegen het voorstel moeten verklaren Ongeveer van hetzelfde gevoelen getuigde de heer Bakker (C.-H.), waarna de heer Braat (Plattelander) voor heden de rij der sprekers besloot met en- enkele praktische bezwaren tegen het ont werp te ontwikkelen. Mr. Mendels. De Eerste Kamer heeft de Begroo ting van Binnenlandsche Zaken, die van Koloniën en het wetje op de overeenkomst van de gemeente Den Haag met de Vuil- Af voer maat schappij^ waarbij ook de staat der Nederlanden betrokken is, goedgekeurd en vervolgens de Begrooting van Justitie in behandeling genomen. De heer Mendels (S.D.A.P.) heeft daarbij een uitvoerige rede gehouden. In de eerste plaats heeft hij zich verzet tegen 's Ministers aanvankelijk voornemen de echtscheiding bij veTstek te gaan ver bieden, zoolang niet de gronden tot echt scheiding aanmerkelijk zouden zijn ver ruimd. Daarbij wees hij op de wetgeving in het buitenland Ten tweede heeft hij, onder waardeering voor de ministerieele circu laire in de Giessen-Nieuwkerkzaak zijn leedwezen er over uitgesproken, vooreerst dat de Minister niet reeds in de Tweede Kamer in gelijken geest had gesproken over deze zaak, ten tweede, dat de Minister den zakelijken inhoud riïet'mededeelde van de naar aanleiding van die circulaire door hem ontvangen rapporten van de procu- reur-generael omtrent de vraag in hoeverre in hun ressoTt de hand gehouden wordt aan de voorschriften van het strafproces, die pressie en suggestie op getuigen ver bieden en die eischen, dat de verdediger van alle stukken uit het dossier moet ken nis nemen. In de derde plaats heeft hij aan gedrongen op publicatie van den zakelijken inhoud van het rapport van den advocaat- generaal bij het Hof te 's-Hertogenbosch over het schieten deT politie tijdens de Maastrichtsche staking. Met name wilde hij weten op wiens last dit is geschied. Ten slotte heeft hij een lans gebroken voor betere opleiding der politie, liefst in Kijks- opleidingsinrichtingen. DE ZEEVISSCHERIJ. Overzicht van Januari. Dc af deeling visscherijen van het depar tement van binnenlandsche zaken en land bouw deelt het volgende mede omtrent de zcevisscherij in Januari waarbij de tusschen haakjes geplaatste cijfers betrekking heb ben op Januari 1929. Aan de zeevisscherij namen deel 526 (391) vaartuigen. Nederlandsche cn vreem de vaartuigen hebben volgens voorloopige opgaven hier te lande aangevoerd 3,471,600 K.G. (3,760.300 K G visch met een waarde van f. 1,558,200 (f. 1,454,750). In de eerste helft van de maand werd de visscherij meermalen ernstig belemmerd door stormachtig weder, dat bovendien schade aan schepen en vischtuig veroor zaakte In bedrijf waren 186 (169) stoom treil ers, waarvan er geen (1) uitsluitend 2 (10) gedeeltelijk in Engeland markten. Onze stoomlreilers voerden in 454 (415) reizen 2,258,500 K.G. (2,599,375 K.G.) visch aan, opbrengende f. 1,214,975 (f. 1,126,179). Voor zoover onze hier te lande aanvoe rende stoomtreilers de Noordzee bevischten, vingen en besomden zij gemiddeld per reis dag resp 562 K.G. (671 K.G.) en f.302 (f. 291) De vangsten waren bijzonder schraal, doch de vischprijzen stegen tot een buiten gewoon hoog peil, zoodat de stoomtreilers over het algemeen nog bevredigende be sommingen maakten. In Januari marktten te IJmuiden nog 5 Duitsche stoomtreilers, die tezamen in 6 reizen 183,675 K.G. visch aanbrachten en f 35.000 besomden. Van Zoutkamp en IJmuiden uit vischten drie sleepboottreilers. die in 6 reizen 16,325 K.G. visch aanvoerden. Aan de treilvisscherij namen voorts 124 (104) motorloggers en motorkoters en 1 (8) zeilloggers dcc'. De motorloggers en motor- kotters vingen en besomden gemiddeld per reisdag resp. 154 K.G. (193 K.G.) en f.90 263. Jokko, die de mast hield omklemd, was vlugger dan ze dachten. „Voor jij mij te pakken hebt," zei de aap, .moe ten jullie nog wat wachten. „Ik ben niet bang," riep Jokko kwaad, „ben anders heel gedwee." En toen nam hij de muts van een der lui, wierp haar pardoes in zee. 264. Toen de zeelui weer stonden op het dek, meldde zich Jan Klaasen aan. Hij zeide: „Ik speel het met hem wel klaar, laat mij maar eens begaan." Hij klom toen op zijn beurt in 't want en Jokko gaf hem een handje. Jan zeide: „je valt me tegen hoor, je bent een lastig klantje." (f. 80). In totaal brachten zij in 163 (220) reizen 224,700 K.G. visch aan, ter waarde van f. 130,925 (f. 158,500). De treilvisscherij met kleinere vaartuigen langs de Noordzeekust werd drukker uitge oefend dan in Januari van het vorige jaar. toen de Urkervloot voor het grootste deel aldaar ingevroren lag. In tegenstelling met het vorige jaar werd langs de kust zeer weinig schardijn en ha ring gevangen en ook de andere vangsten met deze vaartuigjes bleven beneden het middelmatige zoodat de financieele uit komsten voor de motor-zeilkustvisschers over het geheel onbevredigend waren. In bedrijf waren 159 (64) motor- en 25 (24) halfgedekte en open zeilvaartuigen. De motorkustvisschers maakten 703 (278) rei zen en vingen gemiddeld per reis 211 K.G. (1405 K.G.). Eerst in de tweede helft van de maand vertrokken de eerste schepen ter beugvis- scherij en in Januari kwamen nog slechts 4 stoombeugers met hun vangsten aan de TnaTkt (In Januari 1929 waien 19 stoom beugers gedurende de geheele maand in be drijf). In 4 (29) reizen werd in totaal 10,800 K.G. (72,350 K.G.) beugvisch aangevoerd, ter waarde van f. 9.225 (f. 56,300) Gemiddeld per reisdag vingen en besom den de stoombeugers 348 K.G. (254 K.G.) en f. 298 (f. 198) De resultaten van dc eerste vier beugrei- zen in dit jaar waren, bij vergelijking met de resultaten der beugers in Januari 1929 niet onbevredigend. De. drijfnetvisscherij op haring werd in de eerste helft van de maand beëindigd. De 24 stoomloggers. -die nog in het Enge'l- sche Kanaal de visscherij hadden voortgezet, kwamen voor het grootste deel met middel matige vangsten binnen. De haringprijzen waren echter goed loonend. De gemiddelde vangst per reisdag van deze stoomloggers bedroeg 705 K G. en de gemiddelde waarde hiervan was f. 143. De totale hoeveelheid en waarde der door Nederlandsche vaartuigen aangevoerde drijf- netvisch bedroeg 616.450 K.G.. waarvan 6175 kantjes pekel- en stern-haring, en f. 125,400 in 24 reizen der stoomloggers en 1 reis van een molorlogger, die alleen een kleine hoeveelheid versche haring aanvoer, de. (In Januari 1929 werd geen haringvis- scherij uitgeoefend). Te IJmuiden kwam nog één Engelsehe stoomharingdrifter binnen die 4900 K.G versche haring aanvoerde, ter waarde van f. 615. DE VERGOEDINGEN VOOR EERSTE KAMERLEDEN. De minister zal intrekking van het wetsontwerp bevorderen. In de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp betreffende reis- en verblijf kosten der Eerste Kamerleden deelt minister de Geer mee, dat waar gebleken is. dat vele leden der Tweede Kamer uit grondwettelijk oogpunt tegen het ontwerp ernstig bezwaar hebben, hij daarin aanleiding vindt op ver dere behandeling ervan geen prijs te stellen. De minister is dan ook voornemens het door vele leden gegeven advies te volgen en intrekking van het wetsontwerp te bevor deren. INTREKKING STOPWETJE. Belemmering voor het Nijverheidsonderwijs spoedig opgeheven. In de Memorie van Antwoord op hel voor- loopig verslag der Eerste Kamer betreffende de onderwijs-begrooting voor 1930, deelt de Minister van Onderwijs, K. en W. mede, dat hij spoedig een ontwerp hoopt in te dienen strekkende tot intrekking van het z.g. Stop- artikel inzake het Nijverheidsonderwijs. AFVLOEIING VAN ONDEROFFICIEREN? Het Tweede Kamerlid Tilanus heeft den minister van defensie gevraagd: I. Heeft de minister kennis genomen van gerucjitefi in de vak- en dagbladen over ge dwongen afvloeiing door vervroegde pen- sionneering van onderofficieren der land macht. waardoor bij deze onderofficieren on rust is gewekt? II. Is de minister bereid, mede te deeleu, of, in hoeverre deze geruchten gegrond zijn op plannen of maatregelen der regeering? DE KWESTIE ,>NEDERLAND-„PAYS BAS". Het Tweede Kamerlid, mej. Westerman heeft den minister van arbeid, handel en nijverheid gevraagd: 19 het den minister bekend, dat een der hoofdgevels van het Nederlandsche pavil joen op de aanstaande wereldtentoonstelling te Antwerpen het opschrift „Pays-Bas" draagt? Acht de minister het niet noodzakelijk, het opschrift dusdanig te doen wijzigen, dat boven het woord „Pays-Bas" het woord „Nederland" komt te staan? DUBBELRANGEN. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op de begrooting van defensie zegt de minister dat er geen verdere benoe mingen in dubbel ran gen zullen geschieden; een desbetreffende herziening der vredesor- ganisaliën is in bewerking. VERSPREIDE BERICHTEN. Aan den disch van H.M. de Koningin en Z. K. H den Prins der Nederlanden zaten gisterenavond aan Z.Exc. generaal Snijders, oud-opperbevelhebber van Land- en Zee macht, en de actief dienende vlag- en opper- officieren van zee- en landmacht, belast met een commando, of chefs van een onderdeel der organisatie van leger en vloot. De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs. K. en W. zal Maandag 10 Maart niet plaats hebben. Naar medegedeeld wordt, heeft mr. dr. H. F. A. Vóllmar te '9-Gravenhage bij den officier van justitie te Rotterdam namens de redacteuren van „De Litteraire Gids" een aanklacht ingediend tegen den redacteur van het maandblad „Ik zal handhaven," ter zake van het doen opnemen in dat orgaan van een artikel, waarin verband wordt ge legd tusschen de behandeling van moderne Russische litteratuur in „De Litteraire Gids" en de centrale van Sovjet-propaganda te Moskou. De staking der transportarbeiders in de haven van Lemmer is geëindigd. De stakers hebben toegestaan dat de werkwilligen bij de staking van de vorige week (waarover de kwestie liep) voorloopig weer mee aan het werk gaat om den in de Lemmerhaven liggenden Rijnaak met basalt voor den basalthandelaar Schotanus te Harlingen te lossen. Bii beschikking van den directeur* generaal der posterijen, telegrafie en te'lci fonie is. met ingang van 1 Mei 1930, aange wezen als directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Bus sum de referen daris der posterijen, telegrafie en telefonie O- A. Otten, thans directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te1 Gorinchem;' als directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Amstelveen de adjunct- referendaris der posterijen, telegrafie en telefonie A. J. C. Bogaerts, te Rotterdam (Tel egra afkan loor). UIT NEP. OOST-INDIE, ERNSTIGE AUTOBOTSING. 1 Gezagvoerder van de Kon. Paketvaart-Mij. zwaar gewond. BATAVIA, 5 Maart (AnetaJ. De auto, waarin de gezagvoerder van het stoomschip der Koninklijke Paketvaart-Maatschappij „Van der Wijck", B. W. Lodewijks zich met zijne echtgenoote van Tandjong-Priok naar Batavia begaf. kwam nabij Antjol in bot sing met een taxi, tengevolge waarvan het echtpaar uit den auto werd geslingerd. Mel- vrouw Lodewijks bleef ongedeerd, doch de heer Lodewijks moest met een zware hoofde wonde naar het hospitaal worden vervoerd. Do schuld ligt vermoedelijk bij den chauN feur van de taxi. DE DAAD VAN EEN KRANKZINNIGE. MEDAN, 6 Maart (Anela). Een ontslagene uit het krankzinnigengesticht te Sabang heeft in een vlaag van waanzin op den spoorweg te Tana Terban een vrouwelijke Javaansche arbeider gedood. De krankzin nige vertelaarde geen mensch, maar een kwade geest te hebben neergeslagen. RECLAME. lp aniQn Naarmate het water daait, neemt de ramp grooter afmetingen aan. In het gebied van Moissac is de verslagenheid algemeen. Men telt meer dan 400 dooden. Dit cijfer zal toe nemen naarmate de puinhoopen opgeruimd worden. Agen werd tot nog toe geïsoleerd. Ofschoon de overstrooming hier niet denzelfden om vang had als te Montauban en Moissac, is zij nochtans ernstig geweest. Tot nog toe telt men twee dooden slechts, doch de schade is aanzienlijk. De Garonne was nog steed9. Het water I van de rivier voert deuren, kozijnen, boom stammen en lijken van vee mee. Op ien bovenloop der rivier is de toestand onrust barend op het eiland St. Georges, waar de I inwonera een toevlucht hebben gezocht op de daken van de huizen, in afwachting van hun redders. De regeering heeft 50 millioen frs. be schikbaar gesteld. Heden bezoeken president Doumergue en I Tardieu de geteisterde streek, waarvan wij J hierboven een kaartje geven.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 13