ZIJN LAATSTE WENSCH 7l«te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 6 Maart 1930 Derde Blad No. 21464 BINNENLAND. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. KERK- EN SCH00LNIEUWS. FINANCIEN. FEUILLETON. geheele zondagsluiting voor winkels? 1 Amendementen op liet wetsontwerp tot regeling der winkelsluiting. pe Tweede Kamerleden Van Dis, Kersten a Zandt hebben eenige amendementen in- «diend op het wetsontwerp tot regeling der winkelsluiting Hun eerste amendement een algeheele Zondagsluiting voor winkels te bewerken, behalve voor apothe ma, voor zoover betreft den verkoop en de fevering van genees- en verbandmiddelen; mt tweede een algeheele Zondagsluiting te perken op „openbare middelen van ver- Toer" en restaurants in stations, voor zoo ver betreft leveringen aan reizigers. Ver- è?r dienen zij een amendement in om de gelijkstelling der Roomsche feestdagen met erkend Christelijke feestdagen tegen te pin, en ten slotte stellen zij voor art. 4 qb l en art 8 sub 2 te laten vervallen, omdat het hierbij ook gaat om een verkoop, «Ike „in strijd is met de heiliging van den djg des Heeren." Ook de heer van den Bergh c.s. heeft eenige amendementen op bovengenoemd «tsonlwerp voorgesteld. Een dezer amende- senten beoogt het winkelpersoneel in plaats van een „vrijen ochtend of een vrijen lamiddag", een vrijen namiddag te bezor- pn. Bij een ander amendement merken voorstellers op dat de sluiting op den Sab- fclh of op den zevenden dag voor den be- Imghebbenden winkelier in de zomermaan- een veel nadeeliger is dan in de winter maanden, zoodat het logisch is de compen- glie door den Zondagsverkoop in de zomer maanden uit te breiden. Een derde amen dement beoogt op den Nieuwjaarsdag, den Tweeden, Paaschdag. den Hemelvaartsdag, den Tweeden Pinksterdag en de beide Kerstdagen het venten met geringe eetwa- ren. evenals op den Zondag, tot middernacht Ie handhaven, terwijl een vierde amende ment behalve geringe eetwaren ook het venten met andere geringe koopwaren (bijv. khtballonetjes. kindermolentjes ed.) op Zondag mogelijk te maken. Ook de heer Smeenk c s heeft een twee- til amendementen op de Winkelsin ilings- wt voorgesteld. „Tel." het grootere gevaar voor ziekte, waaraan zij blootstaan, niet is een -bevoegdheid, waar van de regeering slechts onder bijzondere omstandigheden mag gebruik maken, doch veeleer een verplichting, voor wier niet-na- koming een rechtvaardigheidsgrond alleen kan worden gevonden in het ontbreken van voldoende statistische gegevens De Minister heeft het voornemen, niet te bevorderen, dat vóór 1 Maart 1930 zoodanige wijziging in dit Kon Besluit wordt aange bracht. dat de rechtsgeldigheid daarvan buiten twijfel wordt gesteld. Wel is hij van zins zoo spoedig mogelijk een uitspraak van den bevoegden administratieven rechter te doen uitlokken De Minister heeft de statistieken, de bere keningen en de beschouwingen, waarop de premievasl9telling berust, ter griffie van de Tweede Kamer ter inzage doen neerleg gen van de leden dier Kamer. DR. DE VISSER EN DE REISVEREENIGING. Hij neemt het verzoek in beraad. Gisterochtend heeft oud-minister dr. J. Th. de Visser, wiens tusschenkomst in het onderzoek naar de bekende gestie der Ned. Reisvereeniging de algemeene vergadering dier vereeniging besloten had in te roepen, een onderhoud gehad met mr. Van der Flier, den voorzitter der N.V.R., die de uit- noodiging zijner vereeniging daarbij toe lichtte. Wegens uilstedigheid was dr. De Visser de heide vorige dagen verhinderd geweest zulk een bespreking te houden, alvorens omtrent de invitatie der N.R.V. te beslissen. Na het onderhoud deelde dr De Visser mede het verzoek in beraad te willen hou den. PREMIëN ZIEKTEVERZEKERING. R.-K. COMITé TOT BESTRIJDING VAN HET COMMUNISME IN NEDERLAND. Ministeriëel antwoord aan dr. Vos Hel Kamerlid dr. I. H. J. Vos. heeft de irige maand eenige vragen ingezonden ngaande de rechtsgeldigheid van het Kon sluit tot vaststelling van de premiën voor 'verplichte ziekteverzekering Minister Verschuur heeft op de vraag of -i niet van meening was. dat de rechls- tfdigheid van het Kon Besluit van 3 Ja 'uri 1930 tot vaststelling van de premiën T»r de verplichte ziekteverzekering in hijfel moet wordpn getrokken, op grond 'an de overweging, dat de premiën zijn I vastgesteld voor het bedrijf, in slriid met '•t 60, sub 2. waarbij aan de mogelijkheid ^«n verhoogde premiën uitsluilend is ge- Gchl voor groepen van verzekerden in ver- j rand met het grootere gevaar voor ziekte. -side uiloefening van hun beroep voor die J verzekerden oplevert, geantwoord. dat zijn fleening over de rechtgeldighpid van het Besluit nog dezelfde is als toen hij j w totstandkoming daarvan bevorderde We! heeft hij ervan kennis genomen dat rechtsgeldigheid in twijfel is getrokken, men strijd met art 60. lid 2. der Z>ek(ewet aanwezig acht Zulke striid is z.i. Diet aanwezig, mits men art 60 leest in het Jfnt ran de groote verandering, welke dp ziektewet bij haar behandeling in de Sta- «ri-Generaa! heeft ondergaan, waarbij het ro. ectieve karakter der verzekering het in- rïdueele heeft verdrongen De Minister v«tigt er in dit verband overigens de aan rent op. dat blijkens de geschiedenis van ontslaan van artikel 61 der Ziektewet vaststelling van hoogere premiën voor Poepen van verzekerden in verband met Een communiqué uitgegeven. Bovengenoemd comité heeft, zich beroe'- pend op het schrijven van den Paus en op eenige uitspraken van kardinalen een com muniqué uitgegeven, waarin o.a. wordt ge zegd: Mannen en vrouwen, geletterden en on- geletterden, werkgevers en arbeiders, sol daten en boeren, onderwijzers en leerlin gen, zij allen worden in vergadering, in de pers, in de bioscoop, in de vereeniging. in de fabriek, in de school, m het huisgezin systematisch bewerkt. Velen, onkundig van het gevaar dat hun wordt bereid, ontevreden met den bestaanden maatschappelijken toe stand. die. hoe kan het ook anders waar met godsdienst en zedenwet zoo veelvuldig ge broken werd. op menig gebied inderdaad noodlijdend is geworden, laten het gif der belofte naar meer en beter indruppelen in hoofd en hart. om langzaam maar zeker voor de krankzinigh«d en de bedwelming van het communisme rijp te worden. Tèneinde aan hun landgenooten, aan de huisgenooten des geloofs. maar ook aan hen. die daartoe niet hehooren, vóór alles de noodigc kennis hij te brengen over het wezen, hst doe! en de middelen van het communisme, dat goddelooze, zedelooze, economisch rcdelooze stelsel; dan, hen be kend te maken met de geestelijke en stoffe lijke gevolgen, die de meer dan twaalfjarige praktijk in Rusland deed ondervinden; ver volgens. hen op dp hoogte te brengen van de wijze waarop en de middelen waarmede zij hier van Rusland uit bewerkt worden; eindelijk, om hen te- wijzen op het gods dienstig, zedelijk en economisch stelsel, dat alleen in staat is om de geestelijke, lichame lijke en economische verwoesting te keeren en het menschdom. niet zonder, maar wel ondanks tegenspoed, geiukkig te doen zijn heeft zich bovengenoemd comité gevormd. Bekend en vertrouwd met het Katholiek sociale leven en nauw in contact met de verschillende organisaties, die het aange wezen middel zijn tegen het netwerk van communistische organisaties, dat nationaal en internationaal de wereldrevolutie voor 261. De baas, wiens woed nu wal was bedaard, kreeg ook pret in het geval. ,,Ik haal hem van boven," zei 'n matroos, „maar U doet hem niemendal." „Ga je gang," zei toen Jokko's baas, „doch neem hem eerst het hoedje af, dan behoeft hij, dat beloof ik je, niet bang te zijn voor straf. 262. Toen zijn twee zeelui, krachtig en flink, in het want van het schip geklommen, maar dat beviel ons Jokko niet, begon verwoed te brommen. Hij blies, schreeuwde, sprong heen en weer, toen ze hern wilden grijpen, hij hield hoog zijn lange staart, bang dat ze hem wilden knijpen. bereidt, is het in staat om velen te bereiken, en op e'en wijze, die niet te veel aan lijd, aan werkkracht en aan geld vraagt. Zij, die zich buiten het Katholieke ver- eenigingsleven bevinden en toch ook zou den willen profiteered van heigeen aan het Comité ter beschikking staat en het ter be schikking stelt, zullen zich gemakkelijk daartoe kunnen richten om inlichting en hulp, wellicht ook om tijd, werkkracht en geld aan te bieden teneinde de actie voort durend breeder en dieper te maken en aldus de nationale aanval nationaal te keeren. Want, het staat naar onze overtuiging vast, wil Nederland den communistischen geest bezweren, dan dienen alle landgenooten zich daartoe te vereenigen; immers, allen worden zij bewerkt, onmerkbaar en onge merkt. maar daarom niet minder intensief. Op dan allen voor het godsdienstig, zede'- lijk en economisch behoud van het vader land! SPECIAAL TARIEF VRACHTGOED. De heer Bierema heeft, aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld 1. Is het den Minister bekend, dat het speciaal tarief No. 2 (vroeger No. 22) voor het vervoer van vrachtgoed door de Ne- derlandsche Spoorwegen slechts wordt toe gepast voor de verzending van bepaalde goederen van Amsterdam en Rotterdam naar Nederlandsche spoor en tramstations^ 2. Is het den Minister bekend, dat cut speciaal tarief, een aanzienlijke vrachtver laging beteekent, wat aan beide genoemde handelssteden een voorsprong geeft boven andere plaatsen in ons land, terwijl het bovendien tot gevolg heeft, dat de buiten- landsche granen en peulvruchten goedkoo- per van uit de importhavens over de Ne derlandsche Spoorwegen worden vervoerd dan de binnenlandsehe producten 3. Is de Minister bereid, maatregelen te nemen, ook andere plaatsen in de voordee. len van het speciaal tarief No. 2 te doen deelen 1 'T RADIOTELEFOONVERKEER MET INDIE. Gedurende Februari zijn in het radio- telefoonverkeer tusschen Nederland en Ne- derlandsch-Indië in totaal 323 gesprekken gevoerd. VergelekeD bij de zelfde maand van het vorige jaar is dit een vermeer dering met 98 gesprekken. Van de 137 in Nederland aangevraagde gesprekken betroffen 57 zaken- en 80 fami lieaangelegenheden voor de 191 in Indië aangevraagde gesprekken was de verdee ling: 49 zaken- en 142 familiegesprekkcn. F. SMITH f Te 's-Gravenhage is, 62 jaar oud, over leden de heer F. Smith, oud-officier der artillerie van het Nederlandsche leger, ridder in de orde van Oranje-Nassau en sinds de oprichting af directeur der N.V. Louiee-groeve. Zooals men zich herinneren zal, heeft de overledene zich vooral bekend gemaakt door zijn adressen aan de Staten-Gcneraai ter verdediging van de actie der Louise- groeve inzake de bruinkoolontginning. VERSPRMDE BERICHTEN. Naar het „Hbl." verneemt, is binnen kort de benoeming te wachten van dr. P. J. H. van Ginneken, directeur van de coö peratieve beetwortelsuikerfabriek „Zeeland" te Bergen op Zoom, tot hoofd van het Insti tuut voor de Suikerbietenteelt, op te rich ten door de gemeenschappelijke suiker-in- dustrfè. De plaats van vestiging van het Instituut staat nog niet vast; wordt de „Zeeland" echter verkocht, waartoe echter niet beslo ten is door de ledenvergadering, dan be staat kans op vestiging te Bergen op Zoom. Vanwege het uitvoerend comité Oprich ting monument Nederlandsch Reddingswe zen in den Helder wordt meegedeeld, dat in de eerste tien dagen van de actie voor het bijeenbrengen van gelden voor een mo nument voor het Nederlandsche reddings wezen reeds meer dan 80.000 prentbrief kaarten zijn aangevraagd. Te Amsterdam is, 57 jaar oud, over leden, dc heer W. H. M. de Fremery, hoofdinspecteur van den Havenarbeid te Amsterdam. UIT NED. OOST-INDIE. DE NIEUWE ALG. SECRETARIS. BATAVIA, 5 Maart. (Aneta). Benoemd is tot Algemeen Secretaris de heer P. J. Gerlce, thans Thesaurier-Generaal. D. CROIN. t SOERABAJA 5 Maart (Aneta). Alhier is plotseling overleden de heer D. Croin, ver tegenwoordiger der Besoeki-Tabak Maat schappij te Kaliset, residentie Besoeki. RECLAME. NOOIT KEELPIJN! Kouvatten en keelpijn rijn In vele gevallen te voorkomen. Vraagden menichen die re- gelmatig Lakerol gebruiken of ze er ooit last van hebben. Dat koml omdat LSkerol de keel en die andere gevoelige organen beschermt tegen de schadelijke invloeden van kou en vocht. 5019 PREDIKBEURT ALPHEN AAN DEN RIJN. Chr. Geref. Kerk Hedcnnam. 7 uur (Zendingsrede), ds. P. Zwier. o NED. HERV. KERK Beroepen te Soest J. J. Timmer te Ermelo te Odijk (toez.): W. W van Haalten te Noordwijk-Binnente Kethel: J. Schoneveld cand. te Warmond; te Goingarijp ca.: A. Oskamp, cand. en hulpprediker te Wemel- dinge. GEREF KERKEN. Beroepen: te Wijckel en Balk, S. J. de Boer, hulpprediker te Amstelveen. MARANATHA-CONFERENTIE TE BODEGRAVEN. Uitgaande van ,,Het Zoeklicht". Christ. Weekblad voor Oud en Jong, zal onder leiding van ds. C. J. Hoekendijk een Ma- ranatha-Conferentie te Bodegraven worden gebonden op Dinsdag, Woensdag en Don derdag 1113 Maart a.s., in het Gebouw „Rehoboth", Nieuwe Markt. lederen dag vinden een tweetaJ samen komsten plaats: 's middags 3 uur en des avonds 7.30 uur. Eerste samenkomst dus op Dinsdag 11 Maart, 's middags 3 uur. De toegang tot alle samenkomsten is vTij. HAARLEMSCHE I BANKVEREENIGING N.V. Dividendvoorstel 6 1/2 pCt. Naar wij vernemen zal aan de algemeene vergadering van aandeelhouders der Haar- lemsohe Bankvereeniging N V. worden voor gesteld over het boekjaar 1929, een dividend uit te keeren van 61/2 pCt. (vorig jaar 6 pCt.) (..Ueber den Tod hinans"). Roman van ANNY VON PANHUYS het Duilsch door W H C BOULLAARD. (Nadruk verboden.) Aandachtig hoorde Maurer toe Bijna had 'ij weer „merkwaardig" gezegd, maar hij t:heer9chte zich en zei slechts: „Misschien h het een van de dienstmeisje* geweest." ..Neen" zei Else dadelijk, .die heb ik al overvraagd." •■Ban mevrouw misschien v "0°k niet Moeder lachte mij uit. toen ik pr vertelde wat ik vannacht meen te heb- gehoord. Ze zei dat het zenuwachtigheid .,as- omdat ik 's nachts brieven schreef in- aals van te slapen Maurer glimlachte, want Else had haar Jjflen vriend onder geheimhouding al lang bar T«reid verhouding tot Walter Zernikow .;Ja. als mevrouw er mol geweest is. en de nMmeisjes niet en ik ook niet" begon aurer weer ,dan kan alleen de professor geweest zijn." f p5e schudde ontkennend het hoofd „Va- heb ik ook al gevraagd en die antwoord lij ongeveer hetzelfde als moeder." 'Ran zullen uw ouders wel gelijk heb- 5 zei knecht glimlachend, maar bij jfh zelf dacht hij, dat. wat den professor ]i! ,er reis toch niet in den haak was. dit mocht hij niet hardop zeggen on len slotte ging het hem ook niet aan wat de professor 's nachls in het salon had ge daan Alleen wist hij. dat deze daar toen een bankbiljet van duizend mark had ver loren en het licht had laten branden, maar hoe hij ook nadacht, hij kon er niet uit wijs worden. In elk geval een heel. heel merkwaardige geschiedenis, constateerde Maurer, toen hij een paar minuten later begon met zilver- poetsen De professor en Else hadden afgesproken om na het middageten naar het schilderij museum te gaan. want hij wilde tegenwoor dig zijn bij het ophangen van het portret. Vroolijk babbelend liep Else naast haar va der. Dat zij zich over het leven verheugde, stond duidelijk op haar mooie gezichtje le lezen en het was haar net alsof de dorre bladeren, die op den weg lagen en onder haar voelen ritselden, haar wondermooie dingen toeluisterden. Sinds gisteren vond zij, dat de wereld nog veel. veel heerlijker was dan te voren. Nu waren zij bij het museum. Eenigszins gedrukt besteeg de professor de tweede breede, steenen treden naar den ingang; op de bovenste had hij den ouden Thomas ge zien. Als een visioen meende hij hem weer op dezelfde plaats te zien slaan en met ge weld moest hij die herinnering van zich af schudden Het schilderijmuseum was eens het slot dat door de hertogen van Schneiditz-Steini- gen werd bewoond doch anderhalve eeuw geleden krpeg het de bestemming, die het thans nog had Dolr eenige beeldhouwwerken behoorden tot het bezit van het museum. Het was niet gemakkelijk den bouwstijl van hel reusachtige gebouw in een bepaalde klasse te rangschikken. De in een der pijlers aangebrachte eleclri- sche klok wees op drie uur. Op dit uur placht het gewoonlijk zeer stil te zijn in het mu seum en ook nu was dit het geval. De portier, die zich verveelde en in de hal liep te ijsberen, groette den professor en diens dochter zeer eerbiedig en meldde, dat het portret reeds in de directeurskamer was gebracht en de drie mannen, die het ge bracht hadden, stonden te wachten om het op te hangen. Met een vriendelijk .dank je wel" ging de professor naar de wenteltrap. Else volgde haar vader, die tijdens hel naar boven gaan af en toe halt hield; zijn hart was weer aan het spoken. Else leed er zeer onder, dat haar vader ai zoo lang sukkelend was. Hoe gaarne zou ze een offer gebracht hebben, indien dit zijn hartkwaal en zijn zenuwgestel had kunnen genezen Sinds gisteren, toen haar vader haar de last van die twee maanden proef tijd van de schouders had genomen, had zij hem nog meer lief dan te voren. De trap eindigde op een breeden gang, waarop eenige smallere gangen uitkwamen. Groote deuren verleenden toegang naar de vele zalen Aan het einde van den hoofd ingang stonden drie mannen die hun pet af namen Een hunner opende de deur. waar tegen hij leunde voor vader en dochter. Zij waren nu in de dircteurskameT een zeer ruim vertrek met door den tijd verbleekte brocaatstof tegen de wanden en een la Watleau beschilderd plafond fn een hoek stond een met rood fluweel bekleed bankje, waarop de professor ging zitten Zoekend gleed zijn blik door het vertrek, dat er door zijn koelheid weinig vriendelijk uitzag. Tegenover hem. aan een der lange zijden, hingen de drie portretten van zijn voorgan gers. die evenals hij, hun zilveren jubileum hadden mogen vieren. Ginds in den hoek stond ook zijn portret, dat hier zou komen te hangen. Reeds jaren geleden waren d? haken volgens de aanwijzingen van den lijstenmaker in den muur gedreven, zoodat men het schilderij slechts had op te hangen. „Jullie kunt nu het doek afnemen en het schilderij ophangen", riep de professor den mannen toe. die vlug deden wat hun was opgedragen. Na hun een goede fooi fe heb ben gegeven liet hij hen gaan. Een tijd lang spraken vader en dochter geen woord; er heerschte een plechtig zwij gen. terwijl zij naar het portret keken, dat in zijn mahoniehouten lijst zoo forsch en zwaar daar van dien wand op hen neerzag Beider gemoed werd hier in de middagstilte, die hen omgaf, bewogen door allerlei gedachten. Eindelijk verbrak de vader het zwijgen. Hij trad op Else toe en legde zacht zijn arm op haar schouder „Eens zal zeker mijn por tret weer naar huis gehaald worden, niet waar. mijn kind?" „Maar vader", klonk lief verwijlend haar antwoord. ..begint u daar nu weeT over?" ..Ik moet wel. Else ik kan niet anders. Kijk eens. ik weel heel goed dal jullie, moe der pn jij me liefhebt maar niettemin kan ik niet dikwijls genoeg hooren. dat jullie na mijn dood mijn portret weer naar huis zult laten brengen „Wil ik het u schriftelijk bevestigen, va der?" EIsp trachtte een schertsenden toon aan te slaan, maar het ging haar niet goed af. want het naar haar toegebogen bleeke ge zicht van haar vader dat diens boosaardige kwaal verried bracht haar van streek. „Neen kind ik geloof aan je woorden, ook zonder dat je dip schriftelijk bevestigd" Ver moeid glimlachte hij. „Maar ik verheug me, dat de hertog na mijn dood zal bemerken, dat niet bij alle menschen de ijdelheid van het gezin boven de liefde gaat. Van mijn gezin ten minste ben ik zeker. 01 hij van zijn zaak zoo ging hem door hel hoofd, werkelijk wel zoo zeker zou zijn geweest, indien alleen zijn vrouw daarbij be trokken ware geweest die vraag zou hi# niet zoo snel hebben kunnen beantwoorden. Star keken de vier portrelten neer op vader en dochter. Daar links, het eerste van de rij. stelde den baron Thomas voor. Berner richtte zijn blik naar het portret, dat ten voeten uit was geschilderd Een heel klein, smal mannetje moest de oude Thomas ge weest zijn; od zijn uitgedroogd rimpelig ge zicht lag een glimlach en de poederpruik mot het stijve staartje zag er bijna grotesk uit. Het portret dat er naast hing. was dat van den dikken Achim von Siddow. ppn man mei een gemoedelijk gezicht met volle wan gen en kleine, half dichtgeknepen oogjes. Zijn kunstig geplooide kanten jabot was wel het meest opmerkenswaardig van den heer Achim von Siddow De derde van de rij wa9 een waardig kijkend heer met zorgelijk sa mengetrokken wenkbrauwen en hooge va dermoorders; het beetje haar op zijn hoofd verried veel, al te veel pommade Deze heer met het plechtige gelaat heptle toen hij nog door de straten van Schneiditz wandelde, Fraugolt von Barwald; nakomelingen van hem woonden thans nog in de residentie „U ziet er het deftigst uil" fluisterde Else haar vader toe en er lichtte trots in haar oogen. ..Jammer" voegde zij er peinzend aan toe. „dat u van een plechtige onthn" ng van het schilderij niets hebt willen weten." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9