'|ste Jaargang DONDERDAG 6 MAART 1930 No. 21464 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis per regel root advertentiên uit Leiden en plaatsen waar apnlschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere aiverlentiën 35 Cts per regei Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts bij een maximum aanta. woorden van 30 Incasso volgens postrechl Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week Franco per post f 2 35 portokosten. ƒ018 „0.18 ;t nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. dubbel jubileum bij de politie. 2-jarige dienstvervnlling van de heeren b. van dez Veen en M. bakker. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de jrcheur B. van der Veen en de agent klasse M. bakker hun intrede bij de sche politie deden. Zooals te doen gebruikelijk is dit feit de beide jubilarissen niet onopgemerkt rbijgegaan. IN adat hun in de morgen en aoor den burgemeester de gebruike- ile gratificatie was overhandigd, had ïiermiddag m de theoriezaal van het po lbureau aan de Zonneveldstraat de hul- png door de superieuren en collega's als. .Nadat de muziek onder leiding van den Bolderdijk een opwekkenue marsch i laten hooren, werd allereerst de heer van der Veen met zijn lamilie binnenge- s en vervolgens namens het geheele corps rfesproken door den rechercheur J. van Heijden, die de toestanden bij de politie jaar geleden vergeleek bij die van thans, aanvankelijk bij den straatdienst en bij corps wielrijders te zijn geweest, ging in 1917 over naar de aldeeling bijzondere len en het is vooral in deze positie, dat hem heeft leeren kennen als een voor blijk politieman en een goed kameraad, eindigde tnet de hoop uit te spreken, het van der Veen gegeven moge zijnde aige jaren, die hem nog van zijn pen- ^eenng scheiden, in dezelfde goede ge beid door te brengen als tot dus verre. hartelijke gelukwenschen van supe rren en collega's bood spr. hem een Ksloel aan. voorzitter van de afdeeling Leiden ij den Bond van Christelijke Politie dienaren in Nederland, de heer v Vliet -ügde den jubilaris als een der oprich- s van de Leidsche afdeeling en bood hem u rooktafel £n zijn vrouw een bloem de aan. De hoofdinspecteur, de heer Eskens zeide zich over te verheugen, dat de opzet van 8 jubilaris om zich aan alle huldebetoon i onttrekken, is mislukt, omdat spr. daar- ®r de gelegenheid krijgt hem in het open er te huldigen. In den tijd, dat spr. aan hoofd stond van de afd. Bijz. Wetten, alt hij v. d. Veen leeren kennen als een kiekend beambte en een eerlijk, ver- wwd persoon Zoowel in den moeilijken als bij het toezicht op de na- der Arbeidswet heeft hij zich met toewijding vaD zijn taak gekweten, eindigde met den wensch, dat de sa- werking in de toekomst in denzelfden peraadschappelijken geest moge blijven ^taan en bood daarbij een stoffelijk aan een aan. Ook de chef van de afdeeling recherche, Jvoor korten tijd het hoofd van de afd. pz Wetten, de heer Weijers was ervan rertuigd, dat v. d. Veen met voldoening den afgeloopen staat van dienst kan gezien en overhandigde hem eveneens •n geschenk. Nadat nog de heer Douma namens het ösoneel van de afd. Bijz. Wetten in -'atvorm de ambtelijke loopbaan van den Pilaris had geschetst, en hem een eiken- ^ten kapstok had aangeboden, dankte de van der Veen allen voor de betoonde --ngstelling en de geschenken. die erop wees, dat vooral in de laatste ja ren de banden van vriendschap onder de collega's nauwer zijn aangehaald, terwijl ook de houding der superieuren jegens de agenten een veel aangenamer karakter heeft gekregen. Wat dit eerste betreft, aldus spr., is dit zeker voor een niet gering deel te danken aan de karaktereigenschappen van Bakker, die bij zijn collega's bekend staat als een agent op wiens bijstand onder alle omstan digheden valt te rekenen en die door zijn opgeruimde natuur zich vele vrienden in het korps heeft verworven. Als blijk van waardeering bood spr., mede namens de superieuren, een viertal stoelen voor de huiskamer aan. De heer de Bock, inspecteur van het ver keer, stelde den jubilaris, die de laatste jaren als verkeersagent dienst doet als zoo danig aan vele collega's ten voorbeeld en zeide, dat hij ook als agent bij zijn supe rieuren in hoog aanzien staat. Ook deze spreker liet zijn gelukwenschen vergezeld gaan van een stoffelijk blijk van waardee ring. Ten slotte schetste de voorzitter der Leid sche afdeeling van den Alg Bond van Poli- lie-personeel in Nederland, de heer Bruinsma den heer Bakker als een trouw lid der organisatie en een uitstekend politie man Namens de afdeeling bood spr een leuningstoel benevens het diploma wegens 25-jarigen trouwen dienst aan. de electriciteits- tentoonstelling. het werktijdenbesluit voor winkelbedienden. Adres van de Middenstandscentrale aan de K. v. K. Ingevolge een besluit der algemeene leden vergadering is door het besluur van de Leidsche Middenstandscentrale aan de Ka mer van Koophandel volgend adres ver zonden: Mei zeer groote belangstelling nam onze instelling kennis uit de dagbladen van h-^t door uw Kamer uitgebracht advies aan het College van B. en W. dezer gemeente be treffende de adressen over het Winkel- Werktijdenbesluit 1929 Hel zal u duidelijk zijn, dat wij als de centrale organisatie van den georganiseer den Middenstand te Leiden bij uitstek bij dit onderwerp zijn geïnteresseerd en alle publi caties, die naar aanleiding daarvan verschij nen, met aandacht volgen. Alle pogingen, die aangewend worden om over het nog zoo weinig onderzochte vraagstuk van de dislributie van goederen meer licht te doen schijnen, worden door ons van harte toege juicht en in hel hijzonder verheugen wij ons over het zoo juist verrichte werk van uw Kamer, daar dit staaltje van „business- research" meer nog dan allerlei economische beschouwingen tot verheldering van de in zichten over dil voor onzen stand zoo uiterst belangrijke onderwerp bijdraagt, omdat dit feitenmateriaal verschaft aan de hand waar van bepaalde conclusies kunnen worden go- trokken en waardoor de werkelijke toestan den aan het licht komen. Het belang van het door uwe Kamer ver richte enquete-werk werd in onze kringen dan ook zeer intens gevoeld en op onze ver gadering van 28 Februari j.l werd bij een stemmig besluit ons Bestuur opgedragen uw Kamer onze groote erkentelijkheid te betui gen voor hare activiteit op dit gebi-rd Wij spreken het vertrouwen uit dat uw Kamer deze eerste stap op dit nog zoo wei nig be'rcden terrein door meerdere zal la ten volgen en op die wijze meer dan tot nu toe de economische belangen van den Mid denstand daadwerkelijk zult kunnen be hartigen. Wij zullen het op hoogen prijs stollen wanneer wij ter bestudeering en voor ons archief een zoo uitgebreid moge'ijk berede neerd cijfer-maleriaal betreffende deze enquête op eenigerlei wijze mogen ontvan gen en zullen met groote belangstelling uw werkzaamheid op dit terrein volgen. Hoogachtend. Namens het Bestuur der L M C. (w.g.) Th M W BERGERS. Voorzitter X. DE BINK. Secre'aris De heer M. Bakker. ^'olgons werd, eveneens onder de to- Jr muziek, de tweede jubilaris, de Bakker met zijn familie binnenge- jj., 0 de eerste plaats namens het ge- e corps begroet door den heer J. Zwart, overijselsche vereeniging te leiden. Gisteravond werd in de bovenzalen van de „Harmonie" voor de leden, donateurs en verdere gerjoodigden van bovengenoemde vereeniging een lezing gehouden door den heer Galjaard over bloemen en planten. Spreker zette uiteen hoe bloemen en plan ten moeten worden behandeld om in de huis kamer tot groei en bloei te komen Een en ander werd verduidelijkt door lichtbeelden. Een lang applaus aan het einde van zijn voordracht toonde spreker hoe de lezing in den smaak van de bezoekers is gevallen. Na de lezing bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. Lezing van den heer W. H. DRUKKER over „De electriciteit als warmte en kracht". In den foyer van de Stadszaa! heeft gis teravond de heer W H. Drukker, chef-ac quisitie bij de Gemeentelijke Electriciteits- werken te Amsterdam, voor een helaas slechts gering aantal belangstellenden, een lezing gehouden over het in den aanhef dezer genoemde onderwerp. Spr behandelde allereerst de electriciteit als warmte en voerde in dit verband zijn gf hoor in gedachten terug tot het z.g Gar- koon- of Steenkolenlijdperk. nu circa 350 millioen jaar geleden Het zijn de bosschen uit dat tijdperk, welke ons heden ten dage nog de brandstof leveren voor onze electri sche centrales, de steenkool. En toen deze wouden door de aardkorst heen verzonken, was daarmede als het ware een enorme hoeveelheid zonnewarmte veilig opgeborgen om te worden omgevormd tot andere sub- slantie om later weer als warmtebron te kunnen dienen. Het is deze zelfde zonne warmte, welke in onzen tijd in gloeilampen of elementen als licht of warmte tot ons terugkeert Aan de hand van voorbeelden toonde spr. vervolgens aan. dat warmte ont staat door wriiving. ook bij de electrische verwarming De gloeidraad in ons strijk ijzer wordt aan 't gloeien gebracht door de electrische stroom, welke er met gewela door heen wordt geperst en het is aan den ingenieur of technicus, het verwarmingsele ment zoodanig te berekenen, én te consfru- eeren dat strooming en spanning gloei draad, diameter, en lengte in een zoodani ge verhouding tot elkaar sfaan. dat bij do grootst mogelijke economie de warm f P-over dracht op de juiste plaats plaats vindt, zon der dat een te snelle verbranding van het verwarmingselement daarvan het gevolg kan zijn. Alle apparaten voorzien \*an niet-zicht- bare gloeidraden. werken volgens het z.g.n. „warmlc-contact". Geheel anders wordt de wijze van aan brengen en isoleeren van het verwarmings lichaam bij die electrische apparaten, welke niet direct de warmte moeten overdragen, doch welke moeten dienen als semi ruim te verwarming. Directe aleeheele ruimte verwarming is bij electrische verwarming meestal niet aan te bevelen, tenzij voor kleinere ruimten Voor verwarming van groote lokaliteiten, maar ook voor de huis kamer of salon wordt hot element of gloei- lichaam niet meer stijf ingepakt doch in tegendeel geheel vrij opgehangen en aan de achterzijde voorzien van een parabolische reflector, welke door juisten vorm en spie- gelwerking het mogcliik maakt de warmte stralen precies te brengen waar men ze wcnscheiijk acht. Hierin zien we een verkleinde naboot sing van wal de zonnestralen bereiken in 't groot. Deze stralen doorloopen den langen aetherweg, die zij niet noemenswaardig ver warmen waarvan de temperatuur is 260 gr C op 4 pet. na het absolute 0 punt En ten slotte geven zij op onze arfde hun weldadi ge warmte af. Op anologe wijze wordt, zooals spr met zeer interessante proeven en lantaarnplaatjes nader verduidelijkte, de groote Sint .Tans- kerk te Gouda verwarmd door middel van 96 parabolische reflectors met een gezamen lijke capaciteit van 200 K.W. In het tweede gedeelte van zijn lezing, de eieclricileit als kracht, schetste spr de in dejj laalslen tijd bereikte geweldige vorde ringen ten aanzien van den stoom-turbine- en generatorenbouw, waarbij men zich on willekeurig afvraagt: waar is de grens? Electriciteit als kracht zien we toegepast vanaf den kleinen huishoud mof or lot den grooten motor van 1500 PK of meer Alge meen wordt erkend dat de electro-motor de meest veilige, zindelijke en veelal in bedrijf ook de goedkoopste is Ten plotte liet spr. een uurwerk zien voorzien van den kleinsten motor, welke er bestaat, en die dient om do uurwerken aart den openbaren weg, kantoren, enz. aan hei loopen te houden Deze molor loopt synchroom op de nel- frecmentie. d.w.z.. dat het anker of roteeren- de deel. 3000 omw. per minuut maakt daar. bij absoluut nauwkeurig de frpquentie van hel net volgend waardoor de verschillen in een goed geregelde centrale binnen een half procent bliiven De momenfeele fout is dus al zeer gering de tijdfout door het tusschengeschakelde overbrengwerk nog vee! en vee! geringer, m a w. practicch te verwaarloozen. Blijft de stroom dus intact, dan blijft ook immer zon der eenig mankeeren hef uurwerk looppn en nauwkeurig zonder eenige rectificatie den tijd aancreven De ktein° motor die toch zulk voornaam werk verricht, verbruikt rirca 2.5 Watt overeenkomende met hef 300ste deel van 1 P.K. en geeft bij een huishoudfarief van 4 cent per K W.U. voor dit bedrag gedu rende 17 dagen nauwkeurig den juisten tijd. Oud-pastoor A. B. Dievenbach t Gister overleed te Aalsmeer-Oost, na een ongesteldheid van slechts enkele uren. de heer A. B. Dievenbach. oud-pastoor der O.-Kath Kerk van den Heiligen Pe-trus en Paulus aldaar. Dit zoo plotseling verschei den van den algemeen geachten en bemin den pastoor i9 in deze gemeente met groote droefheid vernomen. 't Is nog slechts korten tijd geleden, den loden November van het vorige jaar. dat de heer Dievenbach onder vele blijken van belangstelling zijn zilveren priesterjubileum in deze gemeente mocht vieren. Op 24 No vember d a. v. nam hij afscheid als herder en leeraar van zijn Gemeente 't Was Die- venbnch's hartewensch. temidden van de buurtschap te blijven wonen de omgeving, welke hem lief was geworden en die den i pastoor niet minder lief had Een woning werd voor hem gebouwd en nu pas veer- tien dagen geleden had hij daarin zijn intrek genomen. Niet om zich geheel terug te trek- i ken als een vergeten burger, dat lag niet in zijn aard. Veel toch gaf hij zich nog op maatschappelijk gebic-d in verschillende vereenigingen e d. en steeds nog kon men Dievenbach meermalen op de bres vinden, waar het gold de algemeene belangen onzer gemeente. Ongetwijfeld, zwaar wordt ge voeld het heengaan van den ouden pas toor. dien men nog zoo gaarne in zijn mid den had gehouden Zijn nagedachtenis zal in brecden kring in hooge eere blijven voort leven Pastoor Dievenbach bereikte den leeftijd van 64- jaar Zijn stoffelijk overschot zal Zaterdagmorgen aan den schoot der i aarde wordeq toevertrouwd op de O.-Kath. Begraafplaats te Aalsmeer-Oost binnenland. De regeling der winkelsluiting; meerdere amendementen op het wetsontwerp inge diend (Binnenland, 3e Blad). Het voortgezette onderzoek inzake den moord bij Bennekom (Gemengd. 2e Blad). Antobotsing bij Zwolle; eenige personen ernstig gewond (Gemengd, 2e Blad). De moord aan het Beznidenhont in Den Haag; verdachte K. v. d. M. tot 20 jaar gevangenisstrai veroordeeld (Rechtzaken, le Blad). Het drama aan de Faber van Riemsdijk straat te Den Haag; in hooger beroep tegen verdachte 12 jaar geëischt (Rechtzaken, 3e Blad). buitenland. Tardien krijgt in de Fransche Kamer een onverwacht groote meerderheid (Buitenl., le Blad). In de Dnitsche regeering is op basis van Moldenhaner's voorstellen een compromis bereikt (Buitenl., le Blad). De Belgische Kamer neemt het voorstel tot vervlaamsching der Gentsche Hooge- school aan (Buitenl., le Blad). De overstrooming in Frankrijk. (Tel., le Blad). Viscount Gladstone en admiraal Von Tirpitz overleden (Tel., 1ste Blad). Groote petroleumbrand in Roemenië. (Tel., 1ste Blad). ling, morgen en Zaterdag gevolgd door hun i Amsterdamsche en Haagsche collega's Ten slotte moeten we nog een foutje her stellen. dat in het verslag van de lezing van den heer Jan Teders is geslopen. Do krans, welke genoemden heer n-1. na afloop door den heer Vriend werd aangeboden, werd niet geschonken door de onderwijs-ambte- naren, doch door alle ambtenaren, dus ook die van de Lichtfabrieken, welke met den 'heer Teders hebben samengewerkt bij de voorbereiding der onderwijstentoonstelling. Het is wel eigenaardig te bedenken, aldus eindigde spr., dat het stopcontact buiten j licht, kracht en warmte ook nog levert den juisten tijd. Was hel Woensdagavond bij de sluiting te voorzien, dat liet aantal bezoekers de 10 000 zou overschrijden, de grootste optimist zal toch wel niet hebben verwacht, dat 24 uur later de 13 000 al bereikt zou zijn. Niet minder dan 3406 personen bezochten gis teren de tentoonstelling, zoodat het totaal aantal bezoekers gisteravond 13.062 be droeg en de verwachting gewettigd is. dat heden de 15.000ste bezoeker zijn intrede zal doen. Aan de lO.OOOsle bezoeker werd door de A. E. G. een electrisch kacheltje aange boden. In verband met deze grooto belang- ling heeft de Commissie van Samenwerking in overleg met de standhouders besloten de tentoonstelling met één dag. du9 tot Zaterdagavond IQ unr te verlengen. Voor de commissie en de standhouders beteekent dit extra-opofferingen in verband met de ontruiming der zalen, waar Maan- I dagavond al weer uitvoeringen worden ge- I geven, doch zij meenden ten gerieve van het publiek tot dezen maatregel te moeten over gaan. De onderwijstentoonstelling werd heden bezocht door 693 leerlingen van de Leidsche scholen, 20 uit Aarlanderveen, 363 uit Was senaar en 60 van de II.B.S voor M nsjes aan de Garenmarkt, in totaal dus 1136 scho lieren. Dat de belangstelling voor deze geheele tentoonstelling zich ook uitstrekt tot de ge meenten verre builen den omtrek, moge blijken uit het feit. dat zij gisteren o.m. werd bezocht door een weihouder, de leden van de raadscommissie en den directeur van de Gem. Electriciteitsliedrijven te Dordrecht, den hoofdingenieur en een ingenieur van de Prov. Noord-Brabantsche Electriciteitsmaat- schappij en een vertegenwoordiger van het Haarlemsch Electriciteitsbedrijf. Voorts wordt dezer dagen nog het bezoek verwacht van de wethouders van onderwijs en bedrijven en den adjunct directeur van de Gem Eleclriciteitsbedrijven te Arnhem Bovendien brengen vandaag de leden der Rotterdamsche Insta]lateursvereeniging ge zamenlijk een bezoek aan de tentoonstel- woningbouwvereen. e tuinstadwitk". Door het bestuur dezer vereeniging is be sloten een tuinwedstrijd uit te schrijven en daarvoor verschillende prijzen beschikbaar te stellen. Teneinde hel aantal deelnemers zoo groot mogelijk te doen zijn zal de wed strijd in drie groepen gehouden worden. nL: 1 voortuinen. 2 achtertuinen. 3 gevelver- 9iering. Elke groep zal afzonderlijk beoordeeld worden. Het bestuur is zoo gelukkig de medewerking te hebben gekregen van de heeren M. Galjaard. P. Ph. v. d. Blom. A. Galjaard en J. H. Smit. vakkundigen. die zich niet alleen bereid verklaard hebben het besluur met raad en daad te zullen bij staan. maar ook de leden, die zulks wen- schen. van voorlichting willen dienen. Daarvoor zullen bij binnenkort eenige avonden zitting houden. Het bestuur is tot het besluit om den wed strijd le houden gekomen wijl de toestand van alle tuintjes veel te wen9chen over laat. Het aanzien van de mooie stadswijk zou nog aanmerkelijk winnen, wanneer dit eens anders kon worden Met de vakkun digen is het bestuur overtuigd, dat m».t weinig kosten in deze veel te bereiken is. zilveren jubileum. Heden herdenkt de heer P. J Pont het feit, dat hij 25 jaar geleden als typograaf zijn werkzaamheden in het bedrijf van de N.V. A. W Sijthoff's Uitgeversmij. alhier aanving. Met zijn echtgenoote ten directie-kan lore genoodigd. werd de jubilaris hartelijk toe gesproken door den directeur, den heer S G. van Looy. die hem hulde bracht voor zijn nauwgezette plichtsbetrachting en voor de wijze waarop hij zijn werk altijd heeft op gevat en uitgevoerd. Deze toespraak ging vergezeld van een enveloppe met inhoud, ten einde.deze naar eigen verkiezing te kunnen besteden en een fraai bloemstuk. Daarna werd het woord gevoerd door den heer B P du Croix. procuratiehouder, die hem feliciteerde namens afdelingschefs en kantoorpersoneel en hem nog vele jaren een prettige samenwerking toewensohte Ten >!otte bood de heer Merkelijn. chef der drukkerij hem onder hartelijke woorden een geschenk aan uit naam van de chefc der afdeelingen hetwelk ook weder van een bloemenhulde vergezeld ging Hef spreekt vanzelf, dat den jubilaris ge legenheid werd gegeven den dag verder in den huisel ijken kring door te brengen.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1