HET BEWUS! VehkcudeA QcmwiqckdU&euÖU Kollandsch Zwitsersche Reep GOEDE KWALITEIT HJN LAATSTE WENSCH P Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 5 Maart 1930 Derde Blad No. 21463 25-Jarig bestaan Leidsche Bakkerspatroonsvereeniging. BINNENLAND. Dat al 5 jaar lang dagelijks" circa 200.000 NEDERLANDERS een eten, is toch wel het beste bewijs van de VRAGENBUBR1EK. FEUILLETON. automatisch in werking tredende instantie een formeel-onaantastbaxen grondslag te ge ven. Daartoe zal het noodig zijn den minis ter-president een apparaat in handen te ge ven dat geen andere taak heeft dan coördi- neerend op te treden Dit apparaat zou kun nen bestaan in een permanent bureau, van waaruit de geheele staatswerkzaamheid wordt overzien. Tevens vraagt de commissie zich af. of het niet tijd wordt, aan de positie van den mi nister-president een bevredigende basis ie verschaffen Tenslotte wijst de commissie in dien brief op het gemis aan continuïteit, dat met be trekking tot de leiding van staatswerkzaani- heden wordt aangetroffen en dat verband houdt met het feit. dat poliiiek verantwoor delijke ministers tevens met de hoogste lei ding van de zuiver administratieve taak belast zijn De eisch. in de eerste plaats te stellen, ware deskundigheid en continuïteit. De con tinuïteit hangt natuurlijk samen met de al of niet verantwoordelijkheid ten opzichte van het parlement. Deze verantwoordelijk heid wordt door de commissie onmisbaar geacht. Zij beperkt weliswaar de zekerheid der continuïteit, maar hierbij dient in het oog te worden gehouden, dat bijna alle con flicten tusschen regeering en parlement op poliiiek-wetgevend terrein liggen, pn dat het een hooge uitzondering zal wezen, dat een meeningsverschil van zoo ernstigen aard op administratief-bebeerend gebied zal ontstaan tusschen een goed administrateur- bewindsman en het paTlemenf. Tn haar antwoord op dien brief zeide ie regeering dd 5 October, dat de in het werk plan vervatte denkbeelden een onderwerp van bespreking hebben uitgemaakt en dat het door de commissie ontworpen schema voor de regeering stellig een voorwerp van onderzoek zou blijven Hieiboven het bestuur en de feestcommissie der jubileerende Vereeniging. Van links mr rechts de bestuursleden Hoogeveen, v. Dorsten. J. Raaphorst (voorz.), Kuypers, t, d. Mey, v. Noort De Rooy (zittend) en de leden der feestcommissie v. Rijnswou. Nieuwen'hoven (voorz.) en Kallenberg (staande). VEEVERVOER PER TREIN. Dt organisatie van den Staatsdienst NEGENDE VERSLAG VAN DE BEZUINIGINGSCOMMISSIE. tontellen tot betere regeling van het werk der departementen. het negende verslag van de Staatscom- 3ie-Pop (bezuinigingscommissie) wordt ?gd dat er ernstig naar een betere ver ing van de regeeringstaak over de de- tiementen en naar een betere onderlinge Benwerking gestreefd dient te worden, verband hiermede wendde de commissie feit met een brief dd. 28 Juni 1929 tot de steering, waarin zij verklaarde, dat bij den joouw van d© gansche administratie le tónig vastheid van lijn heeft geheerscht ft dat te veel aan incidenteele overwegin- ko van bepaalde gezagsdragers overgelaten 3 Rweest. De regeeringstaak overziende en zich kfbij rekenschap gevende van de histo- fane ontwikkeling, zou men tot een zeven delige groepeering in den volgenden, geest -*ten komen: -L Handhaving van de onafhankelijkheid Ua het rijk B. Formuleering en handhaving van fols- en burgerlijk recht, inclusief het ves- jfyn en handhaven van de orde. C .Beheer van de staatsfinanciën. tul ^evor<^e"ng van ma^erjee^e wel- Bevordering van de geestelijke wel- en de zedelijke belangen. Beheer van hej vermogen, van de be- tojven en diensten van den staat, jj. Beheer van de sociale staatstaak, "ft voornaamste middel dat de ge- ifcnschte uitkomst kan brengen, ligt naar meening der commissie besloten in het «stand brengen van een meer verzekerde Menwerking Samenwerking tusschen de departementen en tusschen de verschillende diensten, die om organisatorische redenen gescheiden zijn. doch zich veelal in geheel evenwijdige banen bewegen. De groote moeilijkheid, waarop men tot dusverre steeds is gestuit, is de eisch van absolute zelfstandigheid van elk departement. In gevallen van direct staatsbelang toch moet een verschil tusschen twee departe menten geen oponthoud kunnen veroorza ken. Snelle beslissingen zijn dan noodjg Men behelpt zich in zulke gevallen thans met uitsprakenyan den ministerraad. Af gescheiden van de vraag naar de verbin dendheid van cn de verantwoordelijkheid voor dergelijke uitspraken, mag dit middel niet voldoende worden geacht. De samen werking moet logisch geconstrueerd zijn. Wie naar een groot ere mate van ..effi ciency" in den staatsdienst strpeft en wié wenscht dat de overheidsbemoeiing in toe nemende male een „doeltreffende overheids bemoeiing" zij, zal ertoe moeten medewer ken dat er een instantie in het leven wordt geroepen die met de organisatie van de be doelde samenwerking zal worden belast. Overwogen zou kunnen worden de in stelling van: a. interdepartementale commissies zoowel voor een beperkte taak als voor regelmatige werkzaamheid die aan den voorzitter van den ministerraad rapport uitbrengen; b. bijzondere beheersinstituten onder toe zicht en verantwoordelijkheid van den voor zitter van den ministerraad, doch met mede werking van alle betrokken departementen; c. bijzondere commissies van beheer, toe zicht of advies waarin departementale medewerking ineenvloeit met de medewer king van niet-ambtelijke deskundigen en belanghebbenden. Het optreden van den minister-president wordt tot nu toe niet door een vast richt snoer beheerschl. doch draagt bijna steeds een incidenteel karakter. De commissie s van meening. dat hier de schoen wringt, zeri de .N. R Crt." Vóór alles zal het noodig zijn. de samen werking van de departementen te consoli- deeren, om dus aan de bestaande doch niet DE „WITTE DE WITH". Binnen enkele weken naar de West. Hr. Ms. torpedobootjager Witte de With zal uiterlijk 1 ApriJ naar West-Indië ver trekken ter aflossing aldaar van Hr. Ms. pantserschip Hertog Hendrik. Na aankomst van de torpedobootjager te Curasao zal het pantserschip naar Neder land terugkeeren. RECLAME. 4890 i» Uitzonderingspositie voor den Ned. Bond van Veehandelaren? Gisterenmiddag vergaderde in Den Hnag de Commissie van Overleg uit de beide landelijke Slagershonden. op welke verga- dering ook de Nederland che Grossiers- bond voor den Vleeschhar.dej v er tegen wdot- j j digd was. Ter sprake kwam o.a. de houding van den Ned. Bond van Veeehandelaren en de Ned. Spoorwegen, welke door tiiascherikömst van de Ned. Vereeniging tot Bescherming van Dieren een reductie-overeenkomst zou hebben aangegaan voor het vee-vervoer of zal aangaan, door welke overeenkomst alie andere organisatie* van heit genieten van deze reductie zouden zijn uitgesloten. De drie genoemde organisaties besloten in be ginsel zich tegen dezen; -gang van zaken te verzetten. Besloten werd een. adres naar den Min. van Waterstaat te zenden, waarin den Mi nister vearocht wordt te bevorderen, dat door de Ned. Spoorwegen alle betrokken organisaties als gelrjk-berechtigd zullen worden beschouwd. Overigens wordt het nemen van andere maatregelen nog overwogen. WIJZIGING INZAKE REIS- EN VERBLIJFKOSTEN VAN EERSTE KAMERLEDEN. Volgens het voorioopig verslag der 2de Kamer, waren vele leden van oordeel, dat dit ontwerp, zooal met «net de letter, dan toch met den geest van art. 92 der Grond wet in strijd is. Hetgeen thans wordt voor gesteld, is een verkapt presentiegeld, net- geen thans niet door de Grondwet wordt toegelaten. Deze leden drongen dan ook aan op intrekking van het ontwerp. Andere leden waren het nret deze mee ning niet epns en achtten geen ètrjjd met de Grondwet aanwezig. Den bestaanden toestand achtten deze leden voorts onbe vredigend, terwijl zjj bovendien van mee ning waren, dat de vergoeding voor ver blijfkosten aan alle Eerste Kamerleden aan merkelijk moet worden verhoogd. Hetgeen thans wordt voorgeseteld. is van zoo ge ringe beeteekenis, dat het beter achter wege kan blijven. Dr. SLOTEMAKER DE BRUINE. Het lid der Tweede Kamer, de hee,r Slo- temaker de Bruine, is sinds verleden week verhinderd wegens on gesteldheid, de zit tingen der Kamer bjj te wonen. EEN GUNSTIG TAAR VOOR DE SPOORWEGEN? Ook 1930 belooft weer een gunstig jaar voor de Ned. Spoorwegen te worden, daar de ontvangsten over Januari 1930 weer hoo- ger waren als over Januari 1929. Dit jaar werd f 312.090 over Januari ontvangen, hetgeen weer f.5610 meer bedraagt dan over Januari 1929 In aanmerking nemende dat Januari in het algemeen -een stille maand voor de Ned. Spoorwegen i9. belooft 1930 weer een gunstig jaar te worden, waar ook hot goederenvervoer mei 50pCt. geste gen is. VERSPREIDE BERICHTEN. Het Chr. Nat. Vakverbond houdt op Donderdag 18 dezer een buitengewone al- gemeene vergadering. Het aantal leden van dit vakverbond is in het 4de kwartaal 1929 gestegen met 3369 en bedroeg op 1 Januari j.l. 72.964, tegen 58.564 op 1 Januari 1929. Bij Kon. besl. is met ingaDg van 1 April aan den heer Th. H. L. Leelercq, gepensionneerd kolonel-titulair, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als directeur van het Informatiebureau van de Vereeni ging Het Nederlandsche Roode Kruis, on der dankbetuiging voor de door hem in die functie gedurende vele jaren aan den lande bewezen dieneten. Bij Kon. besl. is met ingang van 9 Maart opnieuw benoemd tot lid van het college van curatoren der Landbouwhooge- school t-e Wageningen jhr. S. van Citters, te Brummen, oud-commissaris der Koningin in Gelderland en lid van de Eerste Kamef der Staten-Generaal; is aan mejuffrouw J. K Nanninga, op haar verzoek met ingang van 1 September 1930, eervol ontslag verleend als leerares aan de Rijkshoogereburgerschool te Sap- pemeer is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijkshoogereburgerecholen te Hoorn en Enkhuizen J. van Dijk, te Haarlem. UIT NED. OOST-INDIE. RIVIER BUITEN HAAR OEVERS TJIKARANG, 4 Maart. (Aneta). De Tji Taroem is nabij Tjikarang op drie plaatsen buiten haar oevers getreden. S. J., te L. Zoo'n cursus is ons niet bekend. S. B., te L Voor beide zijn trekking •- plannen in uitwerking. RECLAME. 4903 (nlleber den Tod hinaus"). Roman van ANNY VON PANHUYS WhetDuitsch door W. H. C. BOULLAARD. (Nadruk verboden.) if Uier dan gewoonlijk ging men dien avond Maar eerst zou Else op haar kaïm-r c? "alter schrijven, om hem de vreugde- over te brengen. Maurer zou dan l r,'en heel vToeg haar brief naar het posi- ^•oor brengen en die per expresse laten *anden. Wjjl Ze schreef, verheugde zij zich bij jjöaat er in. hoe gelukkig Walter het !i- Tan de goede tijding zou stemmen, want j*1* hoe onaangenaam hij het gevondm oat haar moeder die twee maand ?n 5e»? had bedongen. Hij was een van die btTj. wanneer zij eenmaal liefheb- met geheel hun hart en ziel doen; «bij hem zelfs geen schijn van lichte JJ'weid of oppervlakkigheid te vinden. sprookjesachtige stilte in de gezellige, a meisjeskamer werd slechts verbroken tikken van een klokje op haar If tafel Sneller en sneller vloog haar 1; 0Ter het Dapier. blijdzijde na bladzijde 6 zich gansch haar gelukzaligheid legde UJ den brief aan den man dien ze zoo «ruimen tijd na middernacht ein- i Else haar brief, dien ze in een enve- ïbpf waar°P ze Walter's adres Plotseling schrikte zij in den gang kraakten de planken als door het haastig en voorzichtig loopen van iemand en het was nel alsof ze daarna het piepende geluid hoorde van de salondeur, als die geopend of gesloten werd. Een oogenblik bleef ze in licht voorover gebogen luisterende houding, toen sloot ze het couvert. Een glimlach kwam om haar mondhel zou wel verbeelding geweest -zijn, dat ze iets meende te hebben gehoord, want wie zou er nu op zoo'n laat uur in hel salon sluipen en waarom? Helder en in gouden licht brak de vol gende morgen aan Het allergewichtigste voor vandaag scheen Else toe hel naar de posi brengen van den in den afgeloopen nacht geschreven brief. Maurer haastte zhh aan haar verzoek te voldoen, nooit zou wat ook. voor haar hem te veel zijn Toen hij naar het postkantoor was geweest, zond de professoT hem naar het schilderij-museum om aan een paar bedienden te zeggen h^t portret le komen halen Tegen den middag werd de anders zoo vredige stilte der villa voor korten tijd verstoord, toen drie mannen kwamen om aan de opdracht te voldoen en door Maurer den weg gewezen met hun zware schoenen door het huis liepen Dp knecht opende de porte brisée en stond een paar seconden heel verbaasd te kijken. toeD hij een lampje zag branden Waarvoor was dat noodig? 'I Was builen klaarlichte dag. en men had de blinden toch kunnen openen 1 Wie had dat licht ontstoken? Maurer zal er altijd nauwkeurig achter heen. dal er geen stroom onnoodig werd verbruikt Zeker was of het kamermeisje of de keukenprinses in het salon gpweest en had vergeten het licht uit te draaien Maar was het misschien de professor zelf geweest, die nog even naar zijn portret was gaan kijken en bij hel weg gaan bij vergissing het lampje had laten branden? Maurer stond nog steeds op den drempel en achter hem de drie andere mannen. Daar kwam juist de professor aan om den drie mannen nog iets te zeggen betreffende 't transport. Maurer wendde zich dadelijk tot hem en vroeg haastig of de professor mis schien in het salon was geweest en vergeten had het licht uit te draaien. „Ik ben niet in het salon geweest". Ber- ner keek. toen hij dit schouderophalend ant woordde. Maurer nauwelijks aan. maar als een plotseling oplaaiende, donkere vlam steeg het bloed hem naar zijn gezucht. Ver baasd zag Maurer zijn meester aan, die daar als een schooljongen bloosde, alsof hij op een stoutigheid werd betrapt Daar bestond toch geen reden voor. dacht Maurer. want het zou toch zoo'n wonder niet zijn geweest, indien de professor zijn portret, voordat het werd weggehaald, nog eens had willen zien. maar deze scheen daarover anders te den ken en een onschuldige vraag als een onge pastheid te beschouwen Maurer hinderde alleen maar het onnoodig laten branden van het licht, maar als de professor dat niet zoo erg vond wat ging het hen. dan verder aan? Vlug draaide hij het licht uit en stootte de blinden open. zoodat de kamer in een zee van licht werd gpzet, dat uit alle hoeken de duisternis verdreef Zoo kwam het. dat Ber- ner naast een fauteuil half daarachter ver borgen een klein bruinachtig papier zag liggen. Hij schrok als had hij iets kwaads bedreven Wat een onvoorzichtigheid! Een wolk trok over zijn voorhoofd en heimelijk hing zijn blik aan dat bruine papier, dat hem vannacht uit de hand moes! zijn geval len. Ongemerkt ging hij er heen en stiet het met de punt van zijn voet wat verder onder den fauteuil. Maurer, die juist met het openen der laat ste blinden gereed was en zich toen om wendde, ontging die beweging niet en ter wijl de professor den drie mannen instruc ties gaf, hoe zij het met een grooten, linnen doek omhulde schilderij moesten dragen, bukte Maurer zich wat en wierp een snel len blik onder den fauteuil en bijna had hij hoorbaar aan zijn verbazing uiting gegeven want daar lag waarachtig een biljet van duizend mark! Hoe kwam dat hier? Je strooit toch zoo maar geen bankbiljetten rond! Op zijn minst was het zonderling en ook was het zonderling, dat de professor het biljet met voordacht onder den fauteuil had geschoven alsof niemand het mocht zien. Maurers gedachtengang werd onderbroken, toen zijn meester hem zeide de drie man nen. die het schilderij droegen, tot de voor deur te begeleiden Toen de knecht in het salon terugkeerde, was de professor daar niet meer en hij con stateerde dat ook hel bankbiljet was ver dwenen. Zoo, zoo peinzend verwijderde hij zich. Er scheen dus verband te bestaan, combi neerde hij tusschen het lampje, dat nog brandde, en het bankbiljet van duizend mark en dat verband was den professor bekend, vandaar diens verwarring wegen9 de on schuldige vraag betreffende het op klaar lichten dag nog brandende lampje „Merkwaardig heel merkwaardig", mom pelde de man tamelijk luid voor zich heen. waarbij hii zoo in gedachten was. dat hij niet eens bemerkte, dat Else uit een der kamers kwam „Wat is er dan zoo merkwaardig, Mau rer?" vroeg ze glimlachend. Verlegen staarde hij het blonde meisje aan. „Niets is merlnjaardig, heelemaal niets", stotterde hij, „wat zou er merkwaar dig zijn?" Else lachte hardop. „Jij bent me ook een grappenmaker. Maurer; eeret vertel je jezeif in een alleenspraak dat je iets merkwaar digs vindt en nu ik er naar informeer, vraag je mij wat er wel merkwaardig zou zijn. Maurer was al bij de Berner's in betrek king. toen Else geboren werd en die twee waren altijd beste vrienden geweest. „Maar eT valt mij iets in" vervolgde hel meisje, terwijl haar gezicht ernstiger werd. ..Was jij vannacht in het salon?" „Of ik in Tiet salon was?" herhaalde de man verwonderd. „Hoe komt u daar zoo op, juffrouw?" „Je antwoordt me vandaag altijd met een wedervraag." .Laat ik u dan zeggen, juffrouw, dat ik vannacht niet in het salon ben geweest, maar mag ik u nu vragen hoe u daarop kwam?" „Natuurlijk mag je dat. De zaak is heel eenvoudig. Ik was vannacht nog tamelijk laat op. om een gewichtigen brief te schrij ven." Een glimlach van geluk kwam om haar mond. omdat ze dacht aan de aanlei ding tot dien brief „Hef was doodstil in huis. toe ik opeens op den gang voor mijn kamer de planken zachtjes hoorde kraken, alsof iemand zonder schoenen aan snel en voorzichtig voorbij lien Een oogenblik later meende ik hel piepen te hoeren dat ontstaat als de salondeur geopend of gesloten wordt." (Wordt vervolgd.5

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9